Schreeuwend tekort aan kader in detailhandel EuroCollege leidt op voor baan in toerisme MMO bouwt aan goede toekomst Mannequinschool geeft voorlichting Onbekendheid met mogelijkheden leerlingwezen 'In 2000 toerisme belangrijkste bedrijfstak' Onderwijs voor volwassenen Opleidingen informatica Zoekt u werk? HNO trekt in bij H Cursus AMV DrieMaasHave biedt 'boeiend werkterrein' VAK SCH00Lkleding Determeyer HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1989 33-550 SPIJKENISSE Met de officiële opening van het nieuwe gebouw van de MEAO/MMO 'Voorne-Put- ten', door topambtenaar Van Oosterom van het Mi nisterie van Onderwijs, gaat op 29 augustus tevens het Middelbaar Midden stands Onderwijs (voor heen de Middelbare De tailhandel School) op deze school van start. Komende maandag wordt de nieuw bouw aan de Sportlaan 15 echter al door de leerlingen en docenten in gebruik ge- Pas tijdens de bouw in het afgelopen jaar werd er be sloten tot het invoeren van het MMO. De architecten moesten hun ontwerpen daardoor tussentijds wijzi gen. Nu kan er dan worden beschikt over een modern - uitgerust warenkennislo kaal en binnenkort komt daar nog een 'lokaal etale ren' bij. Daarnaast zijn er zeventien theorielokalen en een aantal praktijkloka len, waaronder drie voor het computeronderwijs (informatica en tekstver werking). De MMO-afdeling van de 'Voorne-Putten' begint deze maand met 75 leerlin gen, verdeeld over drie klassen. Over drie jaar zijn dat er naar verwachting Zo'n 280. Het MMO geniet als handelsopleiding dan ook steeds meer waarde- de MEAOIMMO 'Voorne-Putten De nieuwbouw ring. Het aantal werkloze MMO-ers is zeer laag, overeenkomstig de cijfers betreffende de geslaagde MEAO-ers. Naast de genoemde MEAO in Spijkenisse zijn er nog vele andere in Rotterdam en omgeving, te weten in Spijkenis- Capelle a/d IJsel aan de Al kenlaan 3, in Gorinchem aan de Oude Haven 3, in Gouda aan de Groen van Prinsterersingel 52, in Rot terdam aan de Emmastraat 1 en in Vlaardingen aan de B. Ballotlaan 25. ROTTERDAM „Er is een schreeuwend tekort aan middenkader in de detailhandel". Het is Theo Weijers die hier de noodklok luidt. Als con sulent die bemiddelt tussen het bedrijfsleven en de deelnemers aan het leerlingwezen weet hij waar hij over praat. Hij is werkzaam voor het OVD (Opleidingsin stituut Voor Distributie) en constateert dat er bij lange na niet aan de gro te vraag naar goed opge leid personeel in de de tailhandel kan worden voldaan. „Dat probleem wordt steeds nijpender" en hij wijt dat voor een belangrijk deel aan het verkeerde beeld dat veel mensen yan het werken in een winkel hebben. „Het onderwijs vindt vaak geen aansluiting op het be drijfsleven. Dat is hier an ders". Weijers doelt op de op leidingen die het OVD in het kader van het leerlingwezen voor de detailhandel verzorgt. Leerlingen die langs deze weg een opleiding volgen gaan een dag per week naar school en werken minimaal twintig uur per week in de praktijk. Het verschil met het 'gewone' dagonderwijs is de mogelijk heid de uit de boeken opgeda ne kennis meteen in de eigen werkomgeving toe te passen. Het bedrijf (meestal de eige naar of de bedrijfsleider) fun geert als de belangrijkste op leider van de leerling. De opleiding kan op verschil lende niveaus plaatsvinden en de mogelijkheden zijn legio. Die variëren van eerste ver koopmedewerker in een slijte rij tot filiaalbeherder van een sportartikelenzaak. Elk van deze opleidingen duurt ge middeld twee jaar. Bewuste keuze Voordat een leerling ergens geplaatst kan worden, vindt er een zogeheten intake-ge sprek plaats met een vakdo cent van de te volgen oplei ding en een consulent van het OVD. Weijers benadrukt het belang van zo'n gesprek: „Als iemand alléén bij het leerling wezen komt om de leerplicht te vervullen, zijn er andere mogelijkheden. Je moet be wust kiezen voor een oplei ding in de detailhandel". Binnen deze tak van het leer lingwezen zijn er twintig vak richtingen. Daar moet een keuze uit worden gemaakt. De basis is echter voor elke rich ting hetzelfde, want de 'con sument is gelijk, alleen de be nadering is vaak wat anders'. Leerovereenkomst De benodigde praktijkerva ring kan zowel worden opge daan bij 'het winkeltje op de hoek' als bij 'het grote waren huis'. Van de begeleiders wordt altijd verwacht dat ze zich verdiepen in de leerstof en jaarlijks één twee voor lichtingsavonden bijwonen. De consulent sluit daarvoor een leerovereenkomst af waarin onder andere 'de be reidheid een leerling optimaal te begeleiden' staat opgeno men. De leerlingen krijgen voor het werk dat ze verrichten het ge bruikelijke salaris (vaak het minimum jeugdloon). Regel matig dragen de bedrijven ook bij in het te betalen school geld, hoewel ze dat niet ver plicht zijn. „Ze zien steeds meer de voordelen van zo'n opleiding in", aldus Weijers. Het schoolgeld (exclusief de boekenkosten) bedraagt 325 gulden per jaar. De totale op leiding tot filiaalbeheerder komt volgens Weijers neer op ongeveer 1500 gulden. Hij noemt dat 'spotgoedkoop en financieel heel goed haal- baar'. De consulent is van mening dat iemand door scholing 'heel ver kan komen' in de de tailhandel. Het probleem is het enthousiast maken van mensen. Dat hangt samen met de onbekendheid van de mo gelijkheden van het leerling wezen. Voor diegenen die moeite hebben .met volledig dagonderwijs en die toch hun kansen op de arbeidsmarkt willen vergroten, is het de ide ale oplossing. Weijers vindt wel dat je daar wat voor over moet hebben: „Het liefst wil len ze hier wonen en op hon derd meter afstand werken, maar je moet gewoon mobiel zijn". Perspectieven Dat er inderdaad goede per spectieven zijn bewijst dé gro te vraag naar opgeleide de taillisten. Er is echter sprake van een flink tekort. Het be drijfsleven wil daarom maar wat graag meewerken aan het opleiden van haar personeel. De consumenten stellen steeds hogere eisen aan winkels en him bezetting. De detailhan del moet daarop inspelen en investeert daarom graag in een leerling. De subsidie die hiervoor wordt ontvangen speelt daar volgens Weijers nauwelijks enige rol bij. „Het is ongelooflijk. Ik krijg dagelijks telefoontjes van be drijven die vragen of ik geen mensen heb, want zij kunnen er niet aan komen". Een alar merende situatie die voor een groot deel te wijten is aan het overheersend negatieve beeld van de detailhandel: „Veel mensen hebben iegenlijk niet zoveel zin in de detailhandel. Die zien alleen het vakken vullen in de supermarkt en het werken op zaterdag. Er zit echter zoveel meer achter: Het asortiment samenstellen of het peilen van de behoeftes van de consumenten. Wil je verder komen dan vakkenvul ler of cassière, dan zul je wat meer van de markt af moeten weten. In dat inzicht kun je geschoold worden". Weijers kan aanstekelijk ove* het werken in een winkel ver tellen: „Observeren hoe een klant de winkel inloopt, waar gestopt wordt en waar niet. Op het ogenblik wordt iedere centimeter in een winkel heel kritisch bekeken. Er zit een hele wetenschap achter en het is leuk om dat te zien en daar mee te werken. Neem het be lang van de belichting. Wat je daar allemaal niet meer kunt doen. Schitterend!" Voor meer informatie over de opleidingsmogelijkheden in de detailhandel kan er contact worden opgenomen met het OVD in Woerden (tel.: 03480- 22944). Zowel in Rotterdam (Rijnmond Zuid) als in Capel- le aan den IJssel, Ridderkerk en Dordrecht zijn er scholen op dit gebied te vinden. ROTTERDAM Zoals zo veel instellingen en bedrij ven speelt het EuroCollege met zijn naam in op het bij voorbaat al magische jaar 1992. Naar eigen zeggen maakt het EuroCollege die naam ook waar met zijn opleidingen, onder te ver delen in twee hoofdrichtin gen: de toeristische- en de host(ess)richting. Daar naast 'klinkt het dyna misch' volgens adjunct-di recteur De Bree. Hij is zeer enthousiast over wat het EuroCollege te bieden heeft en blijkens de over stelpende hoeveelheid aan meldingen voor de diverse cursussen is hij niet de eni- Het EuroCollege komt voort uit een instituut dat al in 1918 het daglicht zag. Dat instituut begon in 1985 met de host(ess- Jopleiding en voegde daar een jaar later de toeristische va riant aan toe. In 1988 werd besloten tot naamsverande ring over te gaan. Allround In de host(ess)richting werden de leerlingen opgeleid tot all round gastheer of gastvrouw (voor beurzen, congressen, ziekenhuizen en vele andere zaken). De toeristische rich ting leidt op tot allround ba liemedewerker (bij reisbu reaus, touroperators en in stanties als Schiphol Airport, de ANWB en de NS). „Het stopt echter niet bij ba liemedewerker", aldus De Bree. „Er is ook een mentopleiding waarmee papieren voor een eigen reis bureau behaald kunnen wor den". Elke opleiding van het Euro- College duurt een jaar en be gint op de eerste maandag in september. In principe is MAVO a\s vooropleiding vol doende, tenzij de cursist zich wil laten opleiden tot Europe an host(ess). Daarvoor is mi nimaal HAVO vereist. De scholing tot receptie- of pre- sentatie-host(ess) behoort echter voor iedereen tot de mogelijkheden. Nadeel van het EuroCollege kan zijn dat het niet erkend is door het Ministerie van On derwijs. Direct gevolg daar van is dat de leerlingen geen recht hebben op een studie beurs uit Groningen. De Bree ziet dat niet als een onoverko- menlijk bezwaar: „De ouders behouden de kinderbijslag, er kan een beroep gedaan wor den op het Provinciale Studie fonds en er zijn zeer gunstige, eigen financieringsregelingen. Wij hebben als stelregel dat niemand om financiële rede nen bij ons hoeft af te vallen en dat kunnen we ook hard maken". Diploma Voor cursusgelden variërend van 5600 tot 7200 gulden ('Wij willen absoluut geen elite school zijn', stelt De Bree nog met nadruk) krijgen de ge slaagde leerlingen wel een of ficieel erkend diploma. Het cursusgeld is 'all-in' en geeft recht op boeken, kleding (elk jaar aan de hand van de laat ste mode opnieuw ontwor pen), excursies, gastcolleges, leermateriaal en aanverwante benodigheden. Dat de. kosten bij de meesten geen grote rol spelen, blijkt wel uit het, feit .dat het maxi male aantal van 30Ö cursisten voor het komende jaar binne de kortste keren was bereikt. Volgens de adjunct-directeur schrijven zich nu al mensen in voor 1990. Vakken De toeristische opleiding kent drie specifieke vakken: Alge mene Reiskennis (Wat is er nodig voor een reis?), Vervoer en Verblijf (Hoe kom je waar aan?) en Toeristische Topo grafie (Waar ligt iets en wat biedt het?). Daarnaast is er nog een groot aantal randvak- ken, waaronder vijf moderne talen, Informatica en EHBO. De Host(ess)-opleiding is voornamelijk praktijkgericht en richt zich naast het over brengen van vakkennis op so ciale vaardigheden en om gangsvormen (etiquette). Volgens De Bre zijn vier ei genschappen voor leerling- host(esse)s van groot belang: interesse in de stof, gevoel voor stijl en representativiteit, altijd vriendeijk blijven en initiatief tonen. Hij omschrijft dat als volgt: „Op een be schaafde manier van tijd tot tijd je mond opentrekken". Hoewel weinig host(esse)s een vóste baan vinden, gaat een kleine 80 procent van de gedi plomeerden binnen een jaar aan de slag als freelancer. In de toeristische wereld vindt zo'n 70 procent van de ge slaagde leerlingen binnen af zienbare tijd een op him capa citeiten afgestemde functie. De Bree voorspelt dat dat al leen maar beter wordt: „In het jaar 2000 zal het toerisme de belangrijkste bedrijfstak zijn". Ondanks het geringe aantal mannelijke leerlingen (5 a 10 procent hooguit) is De Bree het er absoluut niet mee eens dat het EuroCollege op leidt voor 'typische vrouwen beroepen'. „Vanuit het be drijfsleven is bijvoorbeeld een steeds grotere vraag naar hosts". Wie meer wil weten over de 'pittige, maar leuke' opleidin gen van het EuroCollege kan telefonisch informatie inwin nen via nummer 010-4254744. Het instituut, dat nog enkele plaatsen beschikbaar heeft, is gevestigd aan de Pieter de Hoochweg 20 te Rotterdam. Ik Corina de Bel, een geslaagde ex-leerlinge van het EuroCollege, is momenteel werkzaam als office-manager bij reisbureau De Snelle Vliet aan de Zwart Janstraat 69. TEKST: GREGOR LOHMAN FOTO'S: ROBERT VOS FONS EVERS SPIJKENISSE— In Sociaal Cultureel Centrum De Stoep wordt op zaterdag 26 augus tus een grote informatiemarkt voorhet volwassenenonder wijs gehouden. Dit in navol ging van een succesvolle, klei nere markt in mei van dit jaar. Alle niet-commerciële instel lingen voor volwassenen-edu catie presenteren hier hun cursusaanbod voor het nieuwe schooljaar. Onder andere zijn aanwezig de Volksuniversi teit, de Primaire Beroepsge richte Volwassenen Educatie, de Basiseducatie-instelling De Instap, scholengemeen schap Mercurius, de Vrouw en Werkwinkel, Schoppen vrouw, het G.A.B. en REC De Driehoek. Alle mogelijke informatie aangaande de te volgen cur sussen wordt op de markt ver schaft. Er kan daarbij ook ge ïnformeerd worden naar za ken als vervoer, oppas, finan cieringsmogelijkheden en op leidingseisen. De meeste vragen hierover kunnen door de medewerkers van de ge noemde instellingen worden beantwoord. De markt wordt van 10.30 tot 14.00 uur in De Stoep gehou den. Het Sociaal Cultureel Centrum bevindt zich aan de Uitstraat 43 in Spijkenisse en is toegankelijk via de Centrale Bibliotheek. ROTTERDAM— In res taurant Engels aan het Stationsplein houdt Man nequinschool Yvette bin nenkort twee voorlich tingsavonden. Zowel op maandag 2 augustus als op dinsdag 5 september geeft dit Amsterdamse oplei dingsinstituut informatie over zijn cursussen. De bij eenkomsten starten om 20.00 uur. Mannequinschool Yvette werd zestien jaar geleden opgericht door Yvonne Aalderink. Dat gebeurde in Amsterdam. Nu heeft de school vestigingen in het hele land. Yvette leidt op voor diverse vakken: mannequin/foto- model, dressman/fotomo- del en hostess/host. Daar naast zijn er cursussen houdingverbetering/ele gance/ welsprekendheid en make-up/huidverzorging. De opleidingen duren tel kens tien weken; twee avonden per week wordt er lesgegeven. De lessen be ginnen in oktober. Op beide voorlichtingsa vonden wordt nadere in formatie verstrekt over de cursussen. Wie vooraf meer wil weten van hetgeen Mannequinschool Yvette te bieden heeft, kan bellen: 020-762501/73282 of 02158-1779. ROTTERDAMDit najaar gaan er in een aantal steden twee informatica-opleidingen van start. Eén op MBO-niveau (Praktijkdiploma Informati ca) en één op HBO-niveau (AMBI 88-opleiding). Deze beroepsopleidingen bieden een door het rijk erkend di ploma en zijn een initiatief van het SION in Gouda. Volgens deze instelling is er een groeiende behoefte aan deskundigheid op informati- cagebied. Niet alleen van HBO-ers, maar ook en vooral van MBO-ers. De opleidingen worden onder andere in Rotterdam, Gouda en Den Haag gegeven. Voor meer informatie en brochure materiaal:. 01820 - 38543. Plaats dan een advertentie in ons blad! ROTTERDAM— Het Hoger Nautisch Onderwijs (de vroe gere Hogere Zeevaartschool) heeft een nieuw onderkomen. Deze zomer zijn de oude ge bouwen aan de Pieter de Hoochweg en de Willem Buy- tewegstraat ontruimd en is het HNO ingetrokken bij het Hoger Technisch Onderwijs aan de G.J. de Jonghweg. De belangrijkste reden voor het samengaan is de aanzienlijke kostenbesparing die dat ople vert. Het HTO heeft voldoende ruimte om ook de collega-Ho geschool te kunnen herbergen. Het HNO en het HTO maak ten samen al deel uit van de Polytechnische Faculteit van de Hogeschool Rotterdam en Omstreken. Veel onderdelen van beide opleidingen, zoals wiskunde, informatica en meet- en regeltechniek, kun nen nu gemeenschappelijk verzorgd worden. Naar alle waarschijnlijkheid gaat de Rotterdamse Hoge school voor Muziek en Thea ter zich in het uit 1916 datere- ne pand aan de Pieter de Hoochweg vestigen. OUDERKERK - Begin sep tember zal gestart worden zo wel in Ouderkerk als in Gou derak met een cursus Algeme ne Muzikale Vorming. In Gou derak wordt de cursus gege ven in het Dorpshuis en in Ouderkerk aan de IJssel is de plaats van handeling het mul tifunctioneel centrum De Drie Maenen. MAASSLUIS— De gezond heidszorg groeit en daarmee de vraag naar (zieken) verzor gend personeel. Als gevolg van de zich steeds verder ont wikkelende medische weten schap neemt het aantal be jaarden in onze samenleving toe. Een aantal van hen heeft de hulp van een speciaal ver pleegtehuis nodig. DrieMaas Have in Maassluis biedt die hulp. Het probleem is echter dat niet alle opleidingsplaat sen bij deze instelling voor ou dere mensen bezet zijn. Ton Bakker, directeur van het verpleeghuis, betreurt dat: „De gezondheidszorg is een uitermate boeiend werkter rein." Voor september wordt er nog gezocht naar nieuw op te leiden verzorgers: „Er is plaats voor jongeren die met ons willen bouwen aan een dienstverlenend bedrijf waar de patiënt centraal staat." DrieMaasHave maakt deel uit van een regionaal gezond heidszorgconcert dat 550 werknemers in dienst heeft. Volgens Bakker speelt ieder van hen „heel nadrukkelijk eeneigen rol, hoewel niemand er alleen voor staat." Het grotere geheel waar Drie MaasHave deel van uitmaakt, steekt veel geld in de ontwik keling van nieuwe hulpmid delen. Dit om de dienstverle ning 'op een hoger plan' te brengen. „Productverbete- ring" noemt Bakker dat. Voor het personeel zijn er vele scholingsmogelijkheden. Dat maakt de opleiding, evenals het lenigen van de'noden van ouderen, interessant. „Wer ken in een tehuis als Drie MaasHave is een zware taak, maar het schept veel voldoe ning", aldus directeur Bakke van het nieuwe verpleeghuis aan de Stadsmolen 104 in Maassluis. Genoeg opleidingsmogelijkheden in dit verpleeg- en recreatii erings- centrum in Jl het hoogste cijfer voor de laagste prijs Schiedamseweg 25 [T~| Rotterdam tel. (010) 4 76 98 48 l"™!

De Havenloods | 1989 | | pagina 7