GAK-rapporteurs fietsen voor kankerbestrijding DE HAVENLOODS Drukke tijden voor wespenbestrijders 'Iedere piek is bij KWF op z'n plaats' Oer-Hoüands beeld op Boersvest Overdracht Schravelant aan gemeente SPORTKRANT '89 Een gewone Schiedamse nacht Receptie Van Gulick Open huis IOC Woninginbraak Expositie kunstklassen Collectanten gezocht De Pasar Malam komt volgend jaar waarschijnlijk groter terug. SCHIEDAM— Van verre was het zaterdag al te ho ren: de Broersvest was om getoverd in een waar para dijs voor liefhebbers van draaiorgelmuziek. Circa tien grote en minder grote draaiorgels waren door Met winkeliersvereniging inge huurd om hun vrolijke klanken over het winke lend publiek uit te strooi en. Smartlappen, marsen, hits en klassieke deunen stonden op het repertoire. Samen met het stralende zomerweer leverden de kleurige draaiorgels een uniek schouwspel op. De oer-Hollandse draaiorgels werden van aüe kanten ge fotografeerd en gefilmd door liefhebbers die soms van verre kwamen om het draaiorgelevenement mee te maken. SCHIEDAM Een doordrin gende geur van allerlei exoti sche lekkernijen, een keur aan vooral Indonesische produc ten en optredens van bekende en minder bekende artiesten. Dat waren het afgelopen weekeinde de ingrediënten voor een geslaagde Pasar Ma- lam in de Margriethal. Het Oosterse evenement werd druk bezocht, zo zelfs dat de mensen soms in de rij stonden om Indonesische hapjes te proeven. Organisator Frank- Paul Verdouw spreekt dan ook van een succesvol evene ment. Dit is voor herhaling vatbaar", aldus Verdouw. Het is zo'n tien jaar dat er in Schiedam voor het laatst een Pasar Malam is houden. Dat de Oosterse markt is teruggekeerd, is te danken aan standhouders en belangstellenden uit de omge ving. Zij zijn het geweest die de organisatie hebben ge vraagd wederom een dergelijk evenement te organiseren. Als een soort proef hebben we een halve hal ingericht", vertelt Verdouw. Bevalt het, dan komen we jaarlijks terug, maar dan met een hele hal. Ik denk wel dat het lukt want de mensen zijn enthousiast en over belangstelling hebben we niet te klagen". Het publiek bestaat voor het overgrote deel uit mensen die geen band met het verre Indo nesië hebben, legt Verdouw uit. Zo'n zeventig procent bestaat uit Hollanders. De Pa sar Malam is dan wel een Oos terse markt maar je kan zeg gen dat het in de Hollandse samenleving is geïntegreerd". De organisatoren zien de Pa sar Malam als een stukje In- donesië-promotie. Je laat zo een stukje van het cultureel gebeuren zien. Dat is de ande re kant van de nassie-bal", zegt Verdouw. Om de sfeer van de Pasar Ma lam, wat avondmarkt bete kent, zo goed mogelijk na te bootsen was de Margriethal tijdens de Oosterse markt in een permanente schemer ge huld. Zo kregen de bezoekers een indruk van hoe een jaar markt in Indonesië er uit ziet. Gezien het succes van de Pa sar Malam is de kans groot dat volgend jaar het evenement terugkeert. Dit is een prima locatie", weet Verdouw al. Het is goed veranderd in Vlaardingen Specerijen, kruiden en kant-en-klare Indische maaltijden bij: 'De Geur van Smaragd' 't Indische winkeltje van Vlaardingen Eendrachtsstraat 58 - 010-4359243 "Het komt in de bus!" Als je dit zegt en voor ons kranten en druk werk bezorgt, verdien je niet alleen geld maar ook spaarpunten. En voor je het weet, koop je daarmee een walkman, CD-speler, een fiets of iets anders dat je graag wilt hebben. Lijkt je dat wel wat, bel dan 010-4 699 626 en meld je aan. interlanden spreigroep Prins Hendrikkade 12-16, 3071 KB Rotterdam. een bijlage bij deze krant met sport uit de regio Duizend kilometer fietsen voor kan kerbestrijding. A Triatleten boeken prima tijden. A 'Wespen zijn nut tige dieren'. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM— De Jene- verstad zal niet voor één nacht een Braziliaans tin- SS: tje krijgen. Het idee van organisator Ron Jaspers is SS voorlopig in de ijskast be- land. Tien cafés zouden deelne- fiï: men aan de Braziliaanse nacht op 25 augustus. Drie uitbaters kregen evenwel geen vergunning. Jaspers: S:::: „De optredens zouden ge- SS luidsoverlast provoceren. SS Een beetje lullig want de SS laatste tijd is het heel rus- SS tig in de stad. Doordat er drie cafés afvallen van de SS lijst deelnemers is een SS sneeuwbaleffect ontstaan. SS De een voor de ander laat SS het afweten". SS Echt jammer, vindt de SS Schiedammer. „Ik had al- SS lerlei leuke bandjes aange- trokken. Het zou heel leuk SS geworden zijn", mijmert SS hij. Misschien dat Jaspers vol- SS gend jaar weer de stoute SS schoenen aantrekt en we- SS derom de organisatie voor een Braziliaanse nacht SS voor rekening neemt. SCHIEDAM Nadat hij veertig jaar voor de overheid heeft gewerkt, waarvan bijna 25 jaar bij de gemeente Schie dam, gaat J.L. van Gulick op zijn louweren rusten. Met in gang van 1 september maakt de medewerker van de afde ling Onderwijs gebruik van de VUT-regeling. Ter gelegen heid van deze stap wordt hem op woensdag 30 augustus een receptie aangeboden in de re creatiezaal van het Stadskan toor aan de Emmastraat. De aanvang van de receptie is 15.3b uur. SCHIEDAM— Met een in grijpende verbouwing net achter de rug zet het nieuwe Informatica Opleidings Cen trum zaterdag 26 augustus de deuren open. Tijdens deze open dag kan informatie wor den verkregen over diverse computercursussen die in sep tember van start gafm. De lessen worden gegeven in kleine groepjes in een eigen leslokaal. De cursussen vin den zowel 's ochtends, 's mid dags als 's avonds plaats. Een spoedcursus van twee dagen behoort tot de mogelijkheden. De open dag wordt gehouden in de Nieuwstraat 24. Voor meer informatie kan van 11.00 tot 16.00 uur en van 18.00 tot 19.00 uur worden gebeld naar het Informatica Opleidings centrum, telefoon 427 09 56. SCHIEDAM Uit een wo ning in de Prins Bernhardlaan is in de nacht van vrijdag op zaterdag een hoeveelheid au dio- en videoapparatuur ver dwenen. De inbrekers ver schaften zich toegang tot de woning^door de voordeur te forceren. De waarde van de gestolen goederen is vijfdui zend gulden. EDITIE 9, DINSDAG 22 AUGUSTUS 1989, 38e JAARGANG, Nr. Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. SCHIEDAM Als gevolg van het streven van de regering om de rijksoverheid een min der grote rol te laten spelen zal de nu nog rijksscholenge meenschap Schravelant in de toekomst worden overgedra gen aan de gemeente Schie dam. Het college van B en W denkt dat de overdracht op 1 januari 1991 zal plaatsvinden. Vanaf mei van dit jaar is er op ambtelijk niveau overleg tus sen de gemeente en Schrave lant over de overdracht. Vol gens het college zijn er geen grote knelpunten. De raadscommisie voor on derwijs buigt zich woensdag 23 augustus over een intentie verklaring waarin de raad zich bereid verklaart mee te werken aan de overdracht van de school. Het college is van mening dat de overdracht goed past in het gemeentelijk beleid. Het standpunt van B en W is dat het bestuur voor het openbaar onderwijs hoort te berusten bij de plaatselijke overheid. SCHIEDAM De Neder landse Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrij ding houdt in de periode van 28 augustus tot 9 september weer de jaarlijkse collecte. De opbrengst van de collecte is bestemd voor het weten schappelijk onderzoek naar kanker. Ook gaat er een deel naar voorlichting, steun aan patiëntenverenigingen en uit gaven voor het onderwijs. Mo menteel kan ongeveer de helft van de kankerpatiënten wor den genezen, een hele verbete ring in vergelijking met vroe ger. Maar het betekent ook dat een groot aantal mensen aan de gevreesde ziekte over lijdt en dat onderzoek hard nodig is. Vrijwilligers die willen helpen bij het collecteren kunnen zich aanmelden bij mevrouw Jeene-Verhagen, telefoon 426 61 28. werkers wilden hun prestatie echter koppelen aan een actie ten bate van een noodlijdende instelling of organisatie. „Het meeste werk ging zitten in het vinden van een goed doel voor de opbrengst van onze spon- sortocht. Totdat we in contact kwamen met de secretaris van het KWF en wisten 'dit is het'. Iedere piek is daar op z'n plaats! Ze spreken uit ervaring. Als GAK-rapporteurs maken ze vaak schrijnende gevallen mee. „Je bent bijvoorbeeld al een keer of 6, 7 bij iemand geweest die vage klachten heeft. Opeens tref je diegene aan terwijl deze er als een ziek vogeltje bijzit: ik heb 'K'zeg gen ze dan. En daar zit je met je goeie gedrag. Je komt alleen verhaal bij mensen die zich ziek gemeld hebben, halen en rapporteert dat. Je voelt je- heel machteloos. Je wilt toch iets voor die mensen doen", waarmee ze de reden voor him fietstocht aangeven. Goodwill Ondanks hun betrokkenheid met het goede doel blijken zij GAK-medewerkers met hart en ziel te zijn. „Wij hopen te vens een beetje goodwill te kweken voor de rapporteurs ziektewet. De meeste mensen zien je toch als een soort boe man, als iemand die je er al leen maar bij wil lappen. En wij willen toch ook gewoon leuk werk doen?" Controleurs, zoals werknemers als Burg- hardt en Poulus in de volks mond worden aangeduid, zijn ze dus niet, benadrukt het tweetal. Dat ze de tochtzullen vervol maken, staat voor de rappor teurs buiten kijf. Sinds janua ri leggen ze ieder dagelijks circa zestig kilometer met hun rijwiel af. „Ik zie er niet te genop", meent Rob Burg- hardt. „Het moeilijkste onder deel lijkt mij de Ardennen. Dat klimmen ben je niet ge wend". Rob Poulus denkt meer aan de gesteldheid van de wegen. „Na Bergen op Zoom houden immers de fietspaden op en beginnen de kasseien". En thousiast: „Minimaal 125 ki lometer per dag, dat moet te doen zijn. We zullen wat foto's nemen bij de Are de Triomph en onder de Eiffeltoren... als bewijs voor thuis". Medewerking De voorbereidingen zijn ge troffen, de inzet is maximaal en ook de sponsors laten het niet afweten. De opzet van de fietstocht voor het Koningin Wilhelmina Fonds blijkt aan te slaan. Al vele middenstan ders hebben him medewer king toegezegd. „Er zit al zo'n drieduizend gulden in de knip. Iedereen reageert heel enthousiast. Het is hartstikke leuk". Ook de collega's van het GAK doen een duit in het zakje en heb ben een fiks bedrag opge haald. De wielrijders hopen de voorzitter van het KWF op 7 september dan ook een as tronomisch bedrag te over handigen. Wie zich als sponsor wil aan melden kan aanmelden bij het GAK via tel. 4450445 (rapporteurs ziektewet). SCHIEDAM/VLAARDIN GEN Waar een buikje al toe kan leiden. Rob Burg- hardt en Rob Poulus ver trekken maandag a.s. op de fiets naar Parijs om op 7 september weer in Vlaar dingen te arriveren. Hun fietstocht is niet louter voor hun plezier; elke kilo meter (in totaal 1000) kan namelijk worden gespon sord. De opbrengst is be stemd voor het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding. „Het gaat al niet eens meer om het afvallen", bezweert Poulus. Net als Burghardt is hij rap porteur ziektewet bij het Ge meenschappelijk Administra tie Kantoor (GAK). En beiden hebben de fietssport ontdekt in hun strijd tegen overtollige kilootjes. „Ik moest er vroeger niet aan denken maar hoe va ker je fietst, hoe verder je wil rijden. We gaan nu écht een eind fietsen. Heen en terug Parijs - Vlaardingen is feen rit van duizend kilometer. Dat spreekt wel aan. Ik heb nog nooit zo'n rot-eind gefietst". Goed doel Het reisdoel was dus snel ge kozen. De twee GAK-mede- De twee GAK-rapporteurs bij de stand in V D waar sponsors zich kunnen aanmelden. SCHIEDAM Augustus is traditiegetrouw een top- maand voor de medewerkers van de afdeling Ontsmetting van de ONS. Regelmatig ko men er bij de afdeling klach ten binnen over wespen. Mo menteel zijn er al meer dan 175 meldingen van wespen nesten op niet altijd even ge wenste plaats geteld. ONS- medewerker Theo van der Meer verwacht dat dit aantal zal oplopen tot in totaal zo'n 250 klachten. Het jaarlijks aaptal klachten ligt tussen de 60 en de 350, vertelt Van der Meer. Dit jaar hebben de ontsmettingsmede werkers het dus wel druk maar records worden nog niet gebroken. Elke dag zijn de mannen van de ONS twee tot drie uur bezig met het bestrij den van de wespen. Toch worden niet alle nesten vehiietigd. Alleen als het nest op een hinderlijke plaats zit, doen we er wat aan", ver telt Van der Meer. Zit het nest op het dak dan laten we het zitten". De geel-zwarte insecten mo gen dan gevreesd zijn om hun pijnlijke steken, wespen ver vullen een belangrijke taak in de natuur, zo legt Van der Meer uit. Ze zorgen niet al leen voor verstuiving maar vangen ook andere insecten", zegt de ONS-medewerker. Van de duizend nesten die volgens Van der Meer in Schiedam zijn te vinden is maar zo'n twintig procent op voor de mens lastige plaatsen te vinden. Deze nesten worden op verzoek vernietigd. Dat kan op verschillende manieren. Als het een open nest betreft dan spuiten we er een vloeistof overheen. Zit het nest échter in een holte in bij voorbeeld een spouwmuur dan wordt er bij de ingang een insectenpoeder gestrooid. Dat poeder wordt door de werk sters mee naar binnen geno men met als gevolg dat alle 4000 tot 5000 wespen dood gaan". De ONS'vraagt voor het be strijden een bedrag van 20 tot 25 gulden. Dat is om de men sen af te schrikken, verklaart Van der Meer. Het zijn nut tige beestjes." Om dit te onderstrepen wijst hij op een nest op het terrein van ONS. Wespen - hebben daar bezit genomen van een vogelnestje in een boom. Dat laten we gewoon zitten. Nie mand heeft daar last van." Het wespennest op het ONS-terrein SCHIEDAM In het Stede lijk Museum is tot en met 3 september een tentoonstelling te zien van door leerlingen' van de kunstklassen gemaakte werken. Op de expositie wordt een selectie van schil derijen, gouaches, linosneden en tekeningen van zowel vol wassenen als kinderen die aan de kunstklassen hebben deel genomen, getoond. Beeldende kunstenaars zelf geven de lessen in de kunst klassen. Dé kunstklassen vin den plaats in een als creatieve werkplaats ingerichte mu seumzaal. De lessen hebben tot doel het stimuleren van creativiteit. De kunstklas-tentoonstelling is te zien in de educatieve zaal van (het museum.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1