NEW YORK DE HAVENLOODS ,Nd krant 'Niet saneren Spaland is struisvogelpolitiek' deZjuidcrSter SchiedamsNieuwsMad Gratis vervoer naar Lubbers Bij Brilmij tijdelijk: twee kinderbrillen halen en maar één betalen! f-r— i V Milieudeskundige Reijnders blijft bij oude standpunt WIN 'N GRATIS REIS VOOR 2 PERS. NAAR Bft Al vanaf f 15.05 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. Culturele activiteiten in monumentale Grote Kerk "Het komt in de bus!" Open dag in de Teerstoof Opleiding voor middenstand Expositie over DCMR Delegatie PvdA'ers bezocht Vlaardingen en Schiedam »V« Kom vandaag nog 'n kijkje nemen in filiaal Hoofdweg en doe mee! I meubelen en tapijten met zoveel meer voordelen! EDITIE P, DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1989, 38e JAARGANG Nr. 34 Wegener huLs-aan+iuLsbLsden KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. SCHIEDAM— De Grote Kerk zal binnenkort ook voor andere dan religieuze doeleinden worden ge bruikt. Na een gesprek tus sen bestuursleden van de Historische Vereniging Schiedam en leden van de kerkvoogdij van de Her vormde Gemeente Schie dam zijn beide partijen tot het besluit gekomen om de kerk ook voor culturele doeleinden te gaan gebrui ken. Gedacht wordt aan lezin gen, rondleidingen en ten toonstellingen. Centraal hierbij staat de geschiede nis van Schiedam in het al gemeen en die van de kerk in het bijzonder. De activi teiten zullen worden ge coördineerd door een nog op te richten stichting of vereniging 'Vrienden van de Grote Kerk'. Er wordt naar gestreefd deze stich ting of vereniging een zo breed mogelijk draagvlak te geven. De vereniging zal worden opgericht op 26 oktober in de Grote Kerk. Na de oprichtingsvergade ring wordt meteen de daad bij het woord gevoegd want dan staat een lezing over de Schiedamse stads- heilige Liduina op het pro gramma. De lezing vindt plaats naar aanleiding van het verschijnen in oktober van een nieuwe uitgave over Liduina. Dit is een wetenschappelijke bewer king van in 1487 versche nen boek van Jan Gerlach. 9 De Grote Kerk zat voortaan ook cultureel worden geexploiteerd. SCHIEDAM De verkie zingskoorts heeft ook de plaatselijke afdelingen van de politieke partijen in de ban. Onder het mom van 'komt Lubbers niet naar ons dan gaan wij naar Lubbers' orga niseert het plaatselijke cam pagneteam van het CDA vrij dag 1 september gratis auto vervoer naar de regionale bij eenkomst van het CDA in Sliedrecht. Behalve de huidige minister president zijn ook fractie voorzitter Bert de Vries en partijvoorzitter Wim van Vel- zen tijdens deze bijeenkomst aanwezig. Ook worden er Tweede Kamerkandidaten voorgesteld. Aan het einde van de bijeenkomst is er een informeel deel waarin vrije lijk met de bewindslieden, Kamerleden, Europarlemen tariërs en leden van het partij bestuur van gedachten gewis seld kan worden. Het Schiedamse campagne team biedt mensen die de bij eenkomst willen bijwonen maar zelf geen vervoer hebben gratis autovervoer aan. Be langstellenden kunnen con tact opnemen met Hans Dod- dema 4700142. De verkiezingsmanifestatie vindt plaats in Cultureel Cen trum De Bonkelaar te Slie drecht. Aanvang is 19.30 uur. A Hoekse Boys: uit gaan van eigen kracht. A Snookertoernooi in 'De Griffioen'. A D66-lid pleit voor meer openheid lo kaal bestuur. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 AÏs je dit zegt en voor ons kranten en druk werk bezorgt, verdien je niet alleen geld maar ook spaarpunten. En voor je het weet, koop je daarmee een walkman, CD-speler, een fiets of iets anders dat je graag wilt hebben. Lijkt je dat wel wat, bel dan 010-4 699 626 en meld je aan. Interlanden spreigroep Prins Hendrikkade 12-16, 3071 KB Rotterdam. Gebouw de Teerstoof SCHIEDAM Het is nu twintig jaar geleden dat socië teit QT bezit nam van gebouw de Teerstoof en er een culture le bestemming kwam voor het historische pand. De huidige gebruikers van het culturele centrum grijpen dit jubileum aan om wat meer op de voor grond te treden. Filmhuis Schiedam, theater de Teerstoof, Computer Club, Vrienden van Delfts aarde werk, Pottery Kati Lorand, poppenatelier Mary en toneel groep Apollo houden zondag 24 september gezamenlijk open huis tussen 12.00 en 17.00 uur. Het Filmhuis toont de gehele middag oude en nieuwe films over Schiedam. In de Teerstoof kan nog onbe kend talent een kans wagen op het podium waar beroemd heden als Jos Brink, Robert Long en Youp van 't Hek ooit him opwachting hebben ge maakt. Verder geven de huidi ge gebruikers van het pand nog de nodige demonstraties. Aantal werklozen licht toegenomen NIEUWE WATERWEG Het aantal werklozen in de regio Nieuwe Waterweg- Noord is in de maand juli toegenomen met 233 perso nen. In totaal hebben nu 8249 mensen geen werk. In de gemeente Maassluis steeg het aantal werklozen in verhouding met de ande re gemeenten het sterkst. Het aantal nam toe met ruim tien procent, voorna melijk ten gevolge van schoolverlaters die geen baan hebben gevonden. De gemeente Schiedam spant nog steeds de kroon in deze regio. Maar liefst 14,3 procent van de afhan kelijke beroepsbevolking is werkloos. SCHIEDAMVoor mensen die een eigen bedrijf willen beginnen start binnenkort in wijkcentrum De Erker een op leiding voor het midden standsdiploma. De één-jarige cursus wordt gegeven op zo wel de vrijdagavond als de za terdag. De cursuskosten be dragen f 450,-, exclusief boe ken- en examengeld die res pectievelijk f 250,- en f 165,- kosten. Gespreide betaling is mogelijk. Voor meer informa tie is het wijkcentrum te be reiken via telefoonnummer 4267767. SCHIEDAMIn het filiaal Noord van de Openbare Bi bliotheek in wijkcentrum de Blauwe Brug is tot en met 1 september een tentoonstelling over het werk van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond te zien. Met behulp van panelen wordt een beeld gege ven van het werk van de DCMR. De expositie zal de komende maanden een rond- ig maken langs de acht ge meenten die bij de DCMR zijn aangesloten. teml ./I nlo Aanbieding betreft kom- I plete brillen (<Jüs mèt glazen) en is geldig t/m 9 sep- iber-a=sren alleen bijlnlevefing van deze bon. De gratis tweede bril is bestemd voor hetzelfde kind dat ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100,-. De gratis bril is het sportieve, hier afgebeelde model "GO", leverbaar in 5 kleuren en verschillende maten. R'dam-Centr. Zuidplein In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (anti-kras, ontspiegeld, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Voor beide brillen geldt de Brilmij Ravotgarantie van 1 jaar. Vlaardingen, Kijft Schiedam, Spijkenisse. |n de Gouden Gids vindt u de adressen. q| deskundigen die vorig jaar door klein links om advies werd gevraagd. Het standpunt van de nationaal bekende mi lieudeskundige was dat op ba sis van gegevens uit eerdere onderzoeken volgens de Inte- rimwet Bodem Sanering (IBS) een vervolgonderzoek moet worden ingesteld. Dat sane ringsonderzoek zou dan moe ten bestaan uit een precieser onderzoek naar de vervui lingsgraad, waarbij vooral de onderste lagen zouden moeten worden onderzocht, alsmede een onderzoek naar mogelijke verplaatsing van het grond water. Ondanks een uitgebrei de correspondentie met Zijde veld staat Reijnders nog steeds op dat standpunt. De voorgestelde sanering, een af- deklaag van anderhalve meter zand, is volgens Reijnders in strijd met de IBS. Schoonmaker „Op zich is bodemsanering in Nederland een groot probleem als je kijkt naar wat er nog ligt en wat er nog schoongemaakt moet worden. Daar is een be drag van tussen de 50 en 100 miljard voor nodig terwijl er maar 200 tot 300 miljoen per jaar beschikbaar is. Saneren betekende eerst schoonmaken maar nu zie je de bizarre situ atie ontstaan dat men dingen gaat doen die niets met bo demsanering te maken heb ben. Van schoonmaken is het verschoven naar inpakken en maar laten liggen tot een laag zand er over. In Spaland wordt niet eens isolatiemate riaal aangebracht", aldus Reijnders. Dat er uiteindelijk voor het laatste wordt gekozen heeft volgens de milieudeskundige alles met geld te maken. „Ik denk dat er zo'n tien miljard al nodig is voor het saneren van 4000 hectareopgespoten slib in de provincie Zuid-Hol land', zegt Reijnders. Korte termijn Toch is hij van mening dat het probleem nu aangepakt moet worden. „Wat nu wordt ge daan is korte termijnbeleid. Als de zaak door gaat lekken ben je verder van huis. Je moet nu saneren om duurdere operaties in de toekomst te Reijnders minister? SCHIEDAM— De kans dat hij het wordt is niet groot, maar als het aan mi nister Nijpels van Milieu ligt wordt Lucas Reijnders zijn opvolger. Nijpels ziet Reijnders als beste kandi daat als hij een keuze moet maken uit elf mensen die voor het NOS-radiopro- gramtna Schone Wereld zijn geïnterviewd. De vraaggesprekken zijn gebundeld in een boekje dat de titelMorgen bmt u minister van Milieu' mee kreeg. Vrijdag werd het eerste exemplaar overhan digd aan minister Hijpels. Tijdens deze bijeenkomst liet Nijpels weten Reijn ders als een goede opvolger te zien. Nijpels roemde de rrafessor om ztjn iheid, vasthou- overleg-erva- ring. voorkomen. Zeker het slib uit de Petroleumhavens is het smerigste slib dat we in Ne derland geproduceerd heb ben", stelt Reijnders. Hij waarschuwt voor ver spreiding van de verontreini gingen. Dat kan volgens de milieudeskundige op verschil lende manieren gebeuren. Door het grondwater, door graven in de leeflaag, door graven in de leeflaag, door bo men die met hun wortels in het slib komen en doordat planten in droge zomers die per gaan wortelen is het vol gens Reijnders mogelijk dat de verontreinigingen, onder zware metalen en pesticiden, toch in het milieu terechtge komen. „Dat zal geleidelijk gaan", voorspelt Reijnders. "Maar als er straks huizen bo venop staan zal het een veel durdere operatie worden om er iets aan te doen". Wat nu wordt voorgesteld is volgens Reijnders het pro bleem verschuiven naar toe komstige generaties. „Ik be grijp het niet goed. Het is een soort struisvogelpolitiek". „Vroeger wist men niet beter maar we moeten niet de fou ten uit de geschiedenis gaan herhalen". Reijnders noemt het doorschuiven van het pro bleem naar volgende genera ties immoreel. „Als het zo blijft liggen dan is eewuenlan- ge nazorg nodig. We moeten toekomstige generaties hier niet meer opzadelen. Hoe eer der je hier bij bent des te be ter". Moeht het in de toekomst fout gaan dan is de gemeente volgens Reijnders verant woordelijk. „De gemeente hangt dan, dat is duidelijk. De gemeente neemt de beslissing te bouwen, willens en wetens wat er zou kunnen liggen". Beerput Maar ook het college van de provincie Zuid-Holland staat niet in een goed blaadje bij de milieudeskundige. „Die Van de Vlist is ook zo'n type nieuw realist. Het vorige college liep vooraan op milieugebied maar nu bungelt Zuid-Holland er gens onderaan. De houding van de provincie is van 'laten we deze beerput niet ophoeren en er een deksteltje over doen'. Dat geldt trouwens voor meer punten. Reijnders raadt de raadsleden van klein links aan de kwestie bij de nieuwe minister weder om aan de orde te stellen. „Ik heb begrepen dat er in de Schiedamse raad een soort patstelling is ontstaan. Het heeft misschien niet veel zin om de zaak dóór nog eens aan de orde te stellen. Ze moeten, denk ik, andere kanalen aan boren. Zelf heb ik geen be zwaar tegen een openbaar ge sprek met Zijdeveld maar ik heb het gevoel dat we ontzet tend langs elkaar heen pra ten", aldus Reijnders. Als een dergelijk debat plaats zou vinden, zal Reijnders nog eens benadrukken dat de sa neringsmaatregel in Spaland in strijd is met de Interimwet Bodemsanering. „De bedoe ling van de IBS was saneren door de grond schoon te ma ken en niet door de bodem af te dekken met een laag grond. Dat is een uitholling van het woord saneren en dat bevalt me niets", besluit Reijnders. De komende generaties krij gen dan de rekening gepresen- VL AARDINGEN/SCHIE DAM Met het oog op de komende Tweede Kamer-ver kiezingen heeft een PvdA-de- legatie een bezoek gebracht aan Vlaardingen en Schie dam. De delegatie stond onder leiding van partijvoorzitter Marjanne Smit en Kamer voorzitter Dolman. Het gezelschap reisde per bus en zou volgens het programma eerst een bezoek brengen aan het wooncentrum Hoylede. Op het laatste moment werd het programma echter gewijzigd en bezochten de PvdA'ers eerst het nabijgelegen bejaar dencentrum 'Drieën Huysen'. Kamerlid Elske ter Veld reis de met eigen vervoer en arri veerde daardoor als enige om 13.30 uur in Hoylede. Zij was immers niet op de hoogte van de plotselinge verandering van het programma. Na .drie kwartier kreeg zij gezelschap van haar partijgenoten. De PvdA'ers onderhielden zich met de bewoners en begaven zich daarna richting Schie dam. In Schiedam bezochten de so cialisten het kantoorsimula- tieproject Homed aan de 's- Gravelandseweg en sloten zij de dag af met een politiek café in zaal Irene aan de Nieuwe Haven. SCHIEDAM „Ik heb een groot respect voor wat Zij develd op energiegebied heeft gedaan maar dat neemt niet weg dat hij nu op het punt staat de blun der van de eeuw te maken". Milieudeskundige prof.dr. Lucas Reijnders blijft bij zijn oordeel dat bouwen op het slibgedeelte van Spa- land-West onwenselijk is. „Zo lang er geen nader on derzoek is gedaan, blijft het bouwen op het slib niet verantwoord. Dat stand punt handhaaf ik nog steeds", zegt Reijnders in een vraaggesprek met deze krant. De discussie rond het met ver ontreinigd havenslib opgespo ten Spaland is in een impasse geraakt. Wethouder Chris Zij develd, daarbij gesteund door provincie en rijksoverheid, is van oordeel dat een laag zand genoeg is om er veilig wonin gen te kunnen bouwen. Met dit standpunt staat hij lijn recht tegenover de raadsfrac ties van D66, PSP/PPR en CPN die vinden dat bouwen zonder nader onderzoek on wenselijk is. Maar niet alleen de raadsleden van klein links volharden in hun kritiek op het beleid van de gemeente. Ook de door klein links ge raadpleegde deskundigen hebben nog geen strobreed toegegeven. Lucas Reijnders één van de Prof. dr. Lucas Reijnders: Afdekken met laag zand heeft niets met saneren te maken". Kamervoorzitter Dick Dolman in gesprek met enkele bewoners van Hoylede.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1