"leze krant Links som van de partijen' DE HAVENLOODS Beeldspraak Zijdeveld valt slecht bij personeel Startblok St. Radboud viert jubileum met feestweekeinde en boek Commissie steunt Van Kleef in beleid voor jaren '90 Akkers in Spaland-West Waar zijn de brieven? Tweede Kamerverkiezingen Nieuw rampenplan gemeente beknopt en overzichtelijk IOBS niet terug naar Leeuwenhoeckstraat Inbraken Schiedam op tv EDITIE 9, DINSDAG 29 AUGUSTUS 1989, 38e JAARGANG, Nr. 35 Üj Schiedams Nieuwsblad Al vanaf f 15.05 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. Wegener huLs-aan-huLsbLaden KANTOOR. HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. SCHIEDAMNa ander half jaar hard werken heeft het Radboudlid Peter de Vette vorige week het jubi leumboek van zijn vereni ging kunnen presenteren. In 'Een eeuwige melodie', staat de geschiedenis van de harmonie, die dit jaar het eeuwfeest viert, be schreven. Auteur Peter de Vette overhandigde vorige week de eerste twee exem plaren aan Henk de Vette, het oudste nog spelende lid, en Jan van Mil, het oudste niet-spelende lid van de muziekvereniging. Het boekwerkje telt 148 pagina's en is verluchtigd met ruim negentig foto's uit heden en verleden. Pe ter de Vette, die nog nooit een boek had geschreven, toonde zichzelf uitermate tevreden met het resultaat. Het voorwoord voor de unieke uitgave werd gele verd door Kethelkenner Jaap de Raat. 'Een eeuwige melodie' is voor vijftien gulden verkrijgbaar bij on der meer de Schiedamse kantoorboekhandel. Van vrijdag 1 tot zondag 3 september zal het jubileum van St. Radboud worden gevierd tijdens het tweede Kethels feestweekeinde. Dit moet een van de hoog tepunten van het jubileum jaar worden. Een grote feesttent is de plaats van handeling. Deze tent be slaat het gehele handbla- veld van HVK aan de Ker- kweg in Kethel. Vrijdaga vond is in deze tent een grote dansavond met een discotheek en een Egerlan- derkapel. Kaarten zijn te bestellen via telefoonnum mer 4705531. Zaterdag komt burgemeester Reinier Scheeres het feestweekein de om 11.30 uur officieel openen. Na deze handeling zijn er de gehele dag diver se activiteiten is en om de feesttent. Zaterdagavond wordt er vanaf 19.00 uur het kampioenschap Tonne tje Steken voor teams ge houden. Ook zijn er andere activiteiten deze avond ge pland als een schiettent, darten en het onvermijde lijke Rad van Avontuur. De volgende dag, zondag 3 september, gaan de feest vierders gewoon door met om 10.45 uur Frühshop- pen. Onder begeleiding van de eigen Egerlanderkapel van St. Radboud kan men dan aanschuiven aan de ontbijttafel. Hierna begin nen omstreeks 12.00 uur weer diverse activiteiten in de tent. Om 18.00 uur is het feestweekeinde afgelopen. SCHIEDAM - De commissie voor stadsontwikkeling en volkshuisvesting staat in gro te lijnen achter het volkshuis vestingsbeleid voor de jaren negentig van wethouder Hans Kleef. Hoofdpunten van dit beleid zijn meer variatie in het aantal typen woningen en een versoepeling van de toe wijzing van woningen. De raadscommissie sprak vo rige week in een eerste ronde over het toekomstige huisves tingsbeleid van de gemeente. Van Kleef wenst zo'n discus sie na het verschijnen van de nota van staatssecretaris Heerma over volkshuisvesting in de jaren negentig. De raadscommissie steunt op hoofdpunten het beleid dat Van Kleef tegenover de nota wil zetten. Zo laat de wethou der onderzoeken waar er in de stad in bestaande wijken nog gebouwd kan worden. "Men zal er verbaasd over zijn over hoeveel er nog gebouwd kan worden beneden de spoorlijn", aldus Van Kleef. De wethouder denkt daarbij niet aan parken en plantsoe nen, zoals bij de omstreden bouw van drie flats aan de Van Haarenlaan, maar aan gebieden die hun oorspronke lijke functie hebben verloren, zoals oude bedrijfsterreinen. Daarbij zal er volgens Van Kleef wel rekening moeten worden gehouden' met de re gels voor de geluidshinder en mogelijké bodemvervuiling. Een ander aspect van het door Van Kleef voorgestelde beleid is de versoepeling van de re gels voor de woonruimtever deling. "Er moet een herijking plaatsvinden van wat urgent is", vindt hij. "We vinden bij na alles urgent in deze stad. Te starre regels moeten wor den losgelaten." Een volledige vrijlating gaat te ver, maar aan een versoepe ling is niet te ontkomen, is ook het oordeel van de commissie. Een komende vergadering zal meer in detail op het toekom stige volkshuisvestingsbeleid worden ingegaan. Het PvdA-raadslid Herman Posthoorn stelde voor om dan ook belangengroepen als be wonersverenigingen, de wo ningbouwverenigingen en het gemeentelijk woningbeheer aan deze discussie deel te la ten nemen. Schie 98 nieuw project stichting Beschermd Stadsge zicht Schiedam. A 'Toerfietsen is niet aan leeftijd en in komen gebonden'. A Turbo-cursus ver- groot kans voor langdurig werkelozen. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM De eerste buurt in de nieuwbouwwijk Spaland krijgt straatnamen met het achtervoegsel akkers. Een meerderheid van de raadscommissie stadsvernieu wing en volkshuisvesting is accoord gegaan met deze keu- Een voorstel van PSP/PPR- raadslid Bart de Leede om de straten naar anti-apartheids strijders te vernoemen kon niet op de steun van het me rendeel van de commissie re kenen. Ook het pleidooi van De Leede en D66-raadslid Adri Reijnhout om niet akkers als achtervoegsel te gebruiken maar meer traditionele ach tervoegsels als straat en plein werd niet overgenomen. Wel zal mogelijk een deel van Spaland een vlinderwijk wor den. Na berichten in de media over de discussie over de straatnaamgeving in Spaland is het gemeentebestuur bena derd om in het kader van het internationale vlinderjaar straten vlindernamen te ge ven. „Die suggestie maakt wel een kans", verklaarde Van Kleef. GEZELLIG EEN AVONDJE UIT IN SCHIEDAM Specialiteiten van de houtskoolgrill. Tevens verzorgen wij Joegoslavische gerechten. Dinsdag gesloten SCHIEDAM - Communi catie is blijkbaar niet één van de sterkste kanten van het gemeentbestuur. PvdA- raadslid Herman Post hoorn verbaasde zich tij dens de vergadering van de commissie stadsvernieu wing niet alleen over het feit dat een brief over de IOBS niet de bestemming had bereikt, ook vroeg hij zich af waarom raadsleden niets wisten van een reor ganisatie van de afdelingen op het Stadskantoor. Vol gens een ambtenaar waren er wel degelijk brieven ge schreven aan de raadsle den over de reorganisatie. Dit antwoord was voor Posthoorn echter niet vol doende. "Er is een ontzet tend groot verschil tussen een brief die geschreven is en een brief die verzonden is", stelde het raadslid. De ambtenaar zegde toe de in formatie alsnog naar de raadsleden op te sturen. SCHIEDAM De affiches op de verkiezingsborden vermel den het al: Groen Links komt er aan. Niet alleen landelijk staat het samenwerkingsver hand van PSP, PPR, CPN en EVP volop in de belangstel ling, ook in Schiedam staat de oprichting van Groen Links voor de deur. Vrijdag 1 september wordt hiervoor het startsein gegeven. Groen Links wil een grotere rol gaan spelen in de politiek, zowel landelijk als plaatselijk. 'Groen Links is meer dan de som van de partijen. De bewe ging kan de Schiedamse poli tiek een nieuwe impuls geven. Een bundeling kan in de raad samen met de onafhankelij ke tot een grotere fractie lei den waardoor we meer kun nen doen en een grotere machtsfactor worden', zegt CPN-raadslid Ulferd Bruse- ker. Na jaren van onderhandelen was het dit voorjaar dan zo ver: de kleine linkse partijen gaan samenwerken. Volgens PSP/PPR raadslid Bart de Leede is het vooral het kabi netsbeleid geweest dat heeft bijgedragen bij het tot stand komen van Groen Links. 'Het is niet een bepaald onder werp, zoals het milieu, ge weest. Wel heeft het slechte kabinetsbeleid van de afgelo pen jaren een positief effect gehad op de oprichting. Ook speelt een rol dat de PvdA in haar oppositie tekort is ge schoten', aldus de Leede. 'De Pvda heeft een veel te mil de oppositie gevoerd', ver volgt Bruseker. 'Daarom was het goed de partijen te bunde len zodat de rest rekening met ons zal moeten gaan houden'. Vooral de PvdA is volgens het CPN-raadslid ongerust over de opkomst van Groen Links. 'Groen Links zal er voor zor gen dat de PvdA niet verder naar rechts opschuift', ver wacht het CPN-raadslid. De raadsleden zijn van me ning dat er na 6 september in ieder geval geen CDA-WD kabinet mag komen. De gevolgen zijn voor de mini ma dan niet te overzien', ver kondigt Bruseker. 'Als er een coalitie van de PvdA met CDA komt is Groen Links van es sentieel belang om de PvdA op koers te houden. Bart de Leede en Ulferd Bruseker: 'Groen Links zal nooit bijwagen worden'. Spaland ShHhHpHRHRHhMHRRI In het nieuwe rampenplan van de gemeente wordt aangegeven hoe er gehandeld dient te worden als een ramp Schiedam treft (Foto: Archief HL) SCHIEDAM- De gemeente heeft een nieuw rampenplan opgesteld. Schiedam is een van de drie gemeenten die nu in het kader van het experi ment D'gemeenten een ver eenvoudigd plan hebben ge produceerd. Het idee achter het experi ment is het maken van een rampenplan dat meer op de plaatselijke situatie is gericht dan het oude plan dat volgens een centraal, provinciaal mo del tot stand is gekomen. In nauw overleg met de brand weercommandant en de korpschef van de politie zijn de uitgangspunten van het nieuwe rampenplan Besloten werd voor een blanco start, een aansluiting op de dagelijkse praktijk van de ge meentelijke diensten en een eenvoudige en beknopte be schrijving. Het resultaat is een overzich telijk boekwerkje van 16 pagi na's. Hierin wordt aangegeven hoe er in het geval van lokale en interlokale rampen gehan deld dient te worden. Ook staat er vermeld welke ge meentelijke dienst welke ta ken heeft in het geval van een ramp. Het college van B en W stelt de gemeenteraad voor het nieuwe rampenplan goed te keuren. Een sterke Groen Links-frac tie in de Tweede Kamer is ook van belang voor Schiedam, zo betogen de kamerleden. Niet alleen voor de mensen aan de onderkant van de samenle ving zal Groen Links opko men, zo stellen De Leede en Bruseker, ook op milieugebied is het een en ander te ver wachten. 'We zijn ook zeker van plan om de kwestie van het havenslib in Spaland bij de toekomstige kamerfractie aan de orde te stellen. Er zijn nog diverse mogelijkheden om de zaak aan te kaarten', zegt Bruseker. Tweede Kamerkan didaat Ina Brouwer is door Groen Links Schiedam uitge nodigd om vrijdag 1 septem ber voorafgaand aan de op richting van de plaatselijke afdeling een bezoek te bren gen aan o.a. Spaland. Vanaf vrijdag zal Groen Links in Schiedam meer van zich doen spreken. Door onder meer ook onafhankelijken, mensen die geen lid zijn van een politieke partij, te betrek ken bij de beweging zegt Groen Links dichter bij de mensen te staan dan bijvoor beeld de PvdA. Op 6 september kunnen ook Schiedammers naar de stembus voor de Tweede Kamerverkiezingen. Het Schiedams Nieuwsblad/De Havenloods laat in de we ken voor de verkiezingen een aantal leden van de plaatselijke afdeling van politieke partijen aan het woord over lokale en na tionale politieke vraag stukken. Deze week is het woord aan CPN-raadslid Ulferd Bruseker en PSP/PPR-raadslid Bart de Leede. 'De PvdA in Schiedam heeft de zelfde positie als het CDA landelijk', verklaart Bruseker. 'Ze luisteren niet naar de mensen. Politiek doe je echter niet voor je lol. Wij komen op voor de mensen in de buurt'. Na de raadsverkiezingen vol gend jaar is een samenwer king met de PvdA moge lijk maar wel onder goede voorwaarden, zo stellen de raadsleden. 'Dat wordt een kwestie van onderhandelen. Groen Links zal echter nooit zoals de WD een soort bijwa gen worden', vertelt Bruseker. 'We zullen op zijn minst een paar harde eisen stellen', ver volgt De Leede. 'Ook moet je niet denken dat we als we met de PvdA onderhandelen het slibverhaal laten zitten'. dergebracht en aan het ver zorgingshuis Frankeland. Dat laatste om te laten zien dat Groen Links niet iets al leen voor jongeren is, aldus De Leede en Bruseker. 'Als je met iets nieuws komt lijkt het soms net alsof alleen jongeren daaraan mee kunnen doen ei dat is dus niet zo', zegt Bruse ker. 'Dat nieuwe is ook maar betrekkelijk', vult De Leede aan. 'Groen links stoelt op een jarenlange ervaring'. HARING- EN BIERFEEST MET DEMONSTRATIES EN 'DRONKEN PRIJZEN' 7haJCita. J ELEKTRA BECKUM Westhavenkade 39b Vlaardingen Tel. 4343553 SCHIEDAM— Het Instituut Ondersteuning Bewoners Stadsvernieuwingsgebieden zal na renovatie van de pan den Van Leeuwenhoeckstraat 72-74 niet terugkeren in het onderkomen waar het insti tuut tot vorig jaar was gehuis vest. Dit stelde wethouder Van Kleef vorige week na vra gen van CDA-raadslid Heli- wig over deze kwestie. De IOBS verhuisde naar een noodonderkomen aan de Parkweg omdat de ruimte in de Van Leeuwenhoeckstraat te wensen overliet. Volgens Hellwig heeft het college de verwachting gewekt dat de IOBS na renovatie terug zou kunnen keren. Het CDA- raadslid verbaasde er zich dan ook over dat er in het vorige week gepresenteerde plan niets van een eventuele terug keer terug was te vinden. Volgens Van Kleef is echter nooit sprake geweest dat de IOBS na renovatie in de oude ruimte aan de Van Leeuwen hoeckstraat terug zou komen. Maar ook PvdA-raadslid Her man Posthoorn kon zich nog een B W-besluit herinne ren, waarin over terugkeer werd gesproken. Ook IOBS-medewerker Bert Deekens bevestigt de lezing van Hellwig. „In eerste in stantie zijn de werkers uit het pand gegaan ten bate van de renovatie van hun onderko men. Wij zijn er uitgegaan maar zijn in feite nog gebrui kers", zegt Deekens op per soonlijke titel. Hij betreurt het dan ook dat de IOBS niet om inspraak is gevraagd. Wat er nu verder met de IOBS gaat gebeuren, is nog ondui delijk. Van Kleef moest op een vraag van Hellwig of er een alternatieve ruimte voorhan den is, ontkennend antwoor den. „Het zijn gewoon ambte naren die op een goede plek zitten", is de visie van de wet houder. Hobbyisme Er is volgens de raadsleden nog veel te doen in Schiedam op milieugebied. 'Het milieu gebied moet af van het hobby isme van een ingenieur die toevallig ook nog eens wet houder is', stelt het PSP/PPR- raadslid, daarbij doelend op milieuwethouder Zijdeveld. 'We hebben niets aan experi menten die gericht zijn op het halen van de internationale vakbladen. Schiedam heeft dan wel de naam van milieu- stad maar met zaken als inza melen van klein chemisch af val en het gescheiden ophalen van afval loopt Schiedam be paalt niet voorop. Die zaken behoren klaarblijkelijk niet tot het hobbyisme van de wet houder en dan gebeurt het niet', aldus De Leede. Vrijdag 1 september gaat Groen Links in Schiedam of ficieel van start. In de middag wordt met Ina Brouwer, kan didaat voor de Tweede Ka mer, een bezoek gebracht aan ondermeer Wilton-Fijenoord, Spaland, de wisselwoningen waarin asielzoekers zijn on- SCHIEDAM Een uitvoerige beeldspraak van wethouder Zijdeveld over een zeilschip en een bemanning die niet ge noeg zeilervaring heeft is niet in goede aarde gevallen bij het personeel van de openbare ba sisschool Het Startblok. De wethouder probeerde vorige week de vergadering van de raadscommissie voor stads ontwikkelingen milieu met deze beeldspraak aan te geven dat het mislukken van de energetische renovatie bij Het Startblok te wijten is aan een gebrek aan ervaring bij het personeel van de school Al sinds het gereedkomen van het energetisch project in fe bruari 1986 hebben de gebrui kers-problemenmet het bin nenklimaat. Overleg met de gemeente en enkele aanpas singen door de dienst Ge meentewerken hebben niet het gewenste resultaat geleid. Leerlingen en leerkrachten hebben vooral in de zomer maanden last van hoog oplo pende temperaturen. Inmiddels heeft het CDA vra gen aan de wethouder gesteld over de problemen bij Het Startblok. Om de druk op de ketel nog te vergroten over handigde directeur A. Geil- voet vorige week aan de Volgens wethouder Zijdeveld zijn de problemen bij Het Startblok te wijten aan het gebrek aan kennis bij het personeel raadscommissie een brief waarin de raadsleden werd opgeroepen hun invloed aan te wenden voor een spoedige en structurele oplossing van het probleem. „Zodat we de winter maar vooral ook het voorjaar vol vertrouwen tege moet kunnen zien", verklaar de Geilvoet. De suggestie van Zijdeveld dat de medewerkers van Het Startblok niet goed met het systeem omgaan, betreurt Geilvoet. „Het is jammer dat het mislukken van het project wordt afgewend op het gebrek aan zeilervaring. Ik heb niet het idee op een zeilboot te zit ten maar in een diepe oceaan te zwemmen waarin ik bezig ben te verzuipen", reageerde Geilvoet op de beeldspraak van Zijdeveld. „U onderschat ons", stelde een mede werker. „Het systeem is goed uitgelegd maar het werkt niet. Er wordt niet op gelijkwaar dige voet met ons gesproken". PvdA-raadslid Herman Post hoorn probeerde de boel te sussen door voor te stellen een 'schipper' enkele weken bij de school te stationeren. Geilvoet voelt wel wat voor deze sug gestie. Binnenkort gaan Zij develd en Geilvoet om de tafel zitten om tot een oplossing te komen, zo is vorige week afge sproken. SCHIEDAM In de Lorent- zlaan zijn zaterdagnacht een dertiental kelders opengebro ken. In totaal verdwenen vijf fietsen en veel gereedschap. Van de dieven ontbreekt ieder spoor. De NCRV-ploeg tijdens de opname in Woudhoek SCHIEDAM In de NCRV-documentaire 'Bou wen aan een schonere toe komst' (vanavond om 22.47 uur op Nederland 1) zal aandacht worden geschon ken aan de Schiedamse aanpak. Met name de ver schillende milieuvriende lijke technieken in de wo ningbouw, zoals toegepast in Woudhoek en binnen kort in Spaland, zullen aan bod komen. Ook zullen verschillende Schiedamse ambtenaren en politici aan het woord komen.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1