Voormalig pantserfort nu Kustverdedigingsmuseum <-<■- Üf4 SganïïuS» GEZOCHT JONGEREN De nieuwe Renault 5 Cosmopolitan, Luxe is voortaan standaard. Bijdrage aan beeldvorming van de krijgsmacht EN NU VERDER CDA* Proeflessen Sport Aerobic begint weer Tentoonstelling over apartheid opleiding ziekenverzorging UITZENDBURO DE SCHIESTREEK 0% RENTE DE HAVENLOODS - DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1989 37-373 HOEK VAN HOLLAND Toen in 1868 de verbinding van Rotterdam met de zee door de Nieuwe Waterweg een feit was, ontstond de behoefte aan een kustverdedigings- werk. Nederland was welis waar een kleinere mogend heid geworden, de nieuwe Maasmond had toch een pant serfort nodig om mogelijke vijanden die uit zee konden komen het leven zuur te ma ken. Dat werd het Fort aan den Hoek van Holland, dat op 1 september 1889 officieel in gebruik werd genomen en be trokken door de 13e Compag nie van het 4e Regiment Ves tingartillerie. Precies honderd jaar later kreeg het fort zijn nieuwe bestemming. Minister van defensie Bolkestein loste vorige week vrijdag het start schot voor het Kustverdedi gingsmuseum, dat in een deel van de nog steeds in tact zijn de onderaardse lokalen is ge vestigd. De minister toonde zich bui tengewoon tevreden met de resultaten die de Stichting Fort aan den Hoek van Hol land en vele vrijwilligers in amper negen maanden hebben bereikt. Op 1 januari van dit jaar gaf het ministerie van de fensie toestemming aan de stichting om in het fort een Nederlands Kustverdedi gingsmuseum te vestigen. Bol kestein: 'Het voormalige pantserfort heeft zich ge schaard in de rij van kleurrij ke militaire musea, cultuur historische objecten waaraan het departement veel waarde hecht. Ze leveren een belang rijke bijdrage aan een stuk beeldvorming waardoor de krijgsmacht meer zichtbaar wordt in de Nederlandse sa menleving.' De minister vond het een meer 'Precies vijftig jaar begon de Tweede Wereldoor log, toen Hitier Polen binnen viel. Nu, na veertig jaar, heeft Polen een democratische rege ring. De Baltische staten eisen hun vrijheid op.' Bolkestein zag een bijzondere betekenis in de plaats waar het fort en de eerste fase van het museum herinneringen oproepen aan een stuk militaire geschiede nis. 'Uit Hoek van Holland vertrekken de boten naar En geland en vertrekken ook de treinen naar Warschau en Moskou.' Grootvader De minister had een persoon- De leden van de batterij laden het kanon. lijke herinnering aan het fort. 'Toen de oorlog uitbrak was mijn grootvader minister van onderwijs, kunsten en weten schappen. In dit fort is op 13 mei 1940 de laatste vergade ring op Nederlandse bodem van het kabinet-De Geer ge houden. De ministers besloten om naar Engeland uit te wij ken om vandaar de strijd voort te zetten. Uit dit Fort aan den Hoek van Holland kreeg generaal Winkelman, de bevelhebber van de Neder landse strijdkrachten, de op dracht om te capituleren als de strijd tegen de Duitsers te veel slachtoffers zou vergen. Door het fatale bombarde- Ik word lid Stuur mij Naam DANK VOOR UW STEUN Doe nog meer met uw stem en wprd ook lid van het CDA. WATERWEG De vereniging Sport Aerobic houdt in de week van 18 t/m 24 september in diver se locaties proeflessen. In Maassluis: op maandag 18 sep tember van 19.30-20.30 uur, 20.30-21.30 uur en op woensdag van 20.30-21.30 uur (in de turn zaal Leeuwerikstraat); In Vlaardingen: op maandag 18 september van 19.15-20.15 uur en 20.15-21.15 uur (in turnzaal H. Casimiristraat 151); op maandag 18 september van 18-19 uur en 19-20 uur (in gymzaal bij het Ho- lybad) en op donderdag 21 sep tember van 19-20 uur en 20-21 uur (in de gymzaal Oude Lijn baan); In Schiedam: op dinsdag 19 sep tember van 19-20 uur (in turnzaal Parkweg 212). ment op de havenstad Rotter dam was het na één dag al zover. Maar koepel C hier was steeds schietgereed.' Gietijzer Het fort beschikte over drie pantserkoepels met elk twee zware kanonnen. De koepels waren van gietijzer, de wan den hadden een dikte van een meter. De kanonnen onder de koepels A en B hadden een looplengte van 7.20 meter. Er konden granaten van 215 kg mee worden afgevuurd. Ze werden gedraaid met stoom kracht. Die koepels staan niet meer op het centrale gebouw, dat wordt omgeven door een diepe droge gracht, waaraan een buitenring ligt met de man- schapsverblijven. De koepels en de kanonnen zijn in de be zettingstijd gesloopt. Het dak van het centrale gebouw is be groeid. 'Ons eerste doel na deze fase is de begroeiing, het zand en de aarde weg te halen, zodat het fort van buiten af beter zichtbaar is', zegt voor zitter Wouters van de Stich ting Fort aan den Hoek van Holland. 'We denken erover om de koepels weer aan te brengen, maar dan van kunst stof. Gezien de financiën kan dat nog wel lang duren', be kent Wouters, die er de na druk op legt 'dat alles wat we in het museum hebben aan de kust is gebruikt'. Dat geldt voor het vestingka non uit 1889 dat minister Bol kestein onthulde, evenals voor het zoeklicht en de vele ande re materialen die er te zien zijn, zowel van de Nederland se gebruikers als van de Duit sers die het fort tijdens de oor log bezet hielden. Het fort is WÊSmmA Minister Bolkestein lost het schot waarmee het Kustverdedigingsmuseum is geopend. elke weekeinde van september (tot en met zondag 1 oktober) geopend van 10 tot 16 uur. De commandant van de Saluutbatterij Atkins presenteert zijn peloton aan de minister van defensie. De batterij, verbonden aan het leger- en wapenmuseum Generaal Hoefer in Delft, was een van de grote mannen van de artillerie. In 1922 diende hij in het Fort aan den Hoek van Holland. WATERWEG— De vereni ging 'Sport Aerobic', bezig met ski-aeoric training, fi guurverbetering door Body Contour en Aerobic Class en volgend jaar ook weer met Running Condition en Tennis Condition, heeft deze week de activiteiten hervat. De vereniging telt in de Wa terweg-regio meer dan dui zend leden en dat, zo meent coördinator Albert de Pee, zegt voldoende over de kwali teit van de lessen: een combi natie van wetenschappelijk verantwoorde trainingsme thoden, hoog gekwalificeerde leraren en eigentijdse muziek. Voor lokaties en kennisma kingslessen voor Ski Aerobic en Body contour kan men te recht bij Albert de Pee, tel. 01899-24845 of bij geen ge hoor bij het hoofdkwartier SCHIEDAM— De gemeente heeft onlangs van de vereni ging Lagere Overheden tegen Apartheid (LOTA), waar de gemeente Schiedam ook lid van is, een aantal tentoonstel lingsborden gekocht. De bor den waren vorige week al te zien tijdens de gemeente raadsvergadering. Het is de bedoeling dat de tentoonstel ling over de situatie in Zuid- Afrika langs de bibliotheekfi lialen en de scholen zal gaan. De borden hebben het ge meentebestuur ongeveer 1200 gulden gekost. breede vliet Draag je dementerende ouderen een warm hart toe. Zoek je een beroep waarin je veel voor anderen kunt betekenen? Dan zul je je in de 'Breede Vliet'' op je plaats voelen. Vele enthousiaste collega's zijn je voor gegaan. Ze staan nu gereed om jou te ontvangen, om gezamenlijk een bijdrage te leveren aan het welzijn van onze bewoners. Breede Vliet is een modern psycho-geriatrisch verpleeghuis met 150 bedden en 29 dagbehandelingsplaatsen. In december 1989 en april 1990 kunnen wij een aantal jonge mensen de kans bieden om deel te nemen aan de n een theoretisch en duurt in De opleiding bestaat uit een praktisch totaal 30 maanden. De voorbereidende période duurt zeven maanden. Tijdens deze periode krijg je een zakgeld van f 395,per maand. Wanneer je hierna wordt toegelaten tot het eerste leerjaar bedraagt het salaris f 1.205,— bruto per maand en in het tweede leerjaar f 1.423,— bruto per maand. Om deel te kunnen nemen aan de opleiding ziekenverzorging, moet je minstens 16 jaar en 8 maanden zijn. Bovendien moet je in het bezit zijn van één van de volgende diplomas. BVB-1, MAVO-4, INTAS of LBO met minimaal 2 theorievakken op C-niveau. Wil je meer informatie? Bel dan Ada Smit, opleidingscoördinator, telefoon: 010-4 38 33 44. Sollicitatiebrieven voor de opleiding ziekenverzorging kunt u richten aan Luciènne Lavèn, personeelsfunktionaris van verpleeghuis "Breede Vliet Schakelweg 162, 3192 JP HOOGVLIET RT. ADMINISTRATIEF Secretaresse Voor een accountantskanl dam zijn wij op zoek naar dame met als opleiding rr Rotter- ll-round I Havo. Funktie omvat: 'telefonisch contact met cliënten, typewerkzaamheden, dossier- r^r.r.rla »™vuitzich- verwerking ei nz. Goede vi functie zijn wij op zoek naar een dame/heer met als opleiding Havo of Meao. Funktie omvat: transport regelen, telefoonwerkzaamheden, typewerkzaam heden, computerinvoer. Lange periode. Voor een kleine, gezellige boekhoudafde- ling. De juiste heer/dame wordt ingezet t.b.v. de input van faktuurgegevens. Het opleidingsnivo is gesteld op Meao BE/BA. INDUSTRIE Caissière Voor een bedrijf in Rotterdam zijn wij op zoek naar een dame van 20/21 jaar die bereidwillig is om 's ochtends vroeg op te staan. Goede vooruitzichten. Inpaksters Voor diverse bedrijven in Rotterdam e.o. kunnen wij dames plaatsen voor diverse inpakwerkzaamheden. Lange periodes. Produktiemedewerkers Er is regelmatig plaats voor "aanpak- kers". Opleiding en ervaring zijn veel min der belangrijk als een gezonde dosis werklust. Informeer vrijblijvend naar de vele mogelijkheden! Magazijnmedewerkers Bij diverse relaties in Schiedam is ruimte voor enthousiaste orderverzamelaars, stapelaars en heftruckchauffeurs. TECHNISCH Plaatwerkers Voor één van onze relaties in de regio Schiedam zoeken wij werkwillende men sen. De juiste persoon kan rekenen op (b.v.k. ind. ervaring) of hulpmonteurs. Het werk is voor langere duur en de beloning is prima te noemen. Koelmonteurs Voor deze funktie zijn wij op zoek naar ervaren mensen met een goede techni sche opleiding. Interesse in de elektro techniek is een pre. Voor het in- en uitbou wen van koelmotoren. Lange periode. Containermonteurs Voor een bedrijf in Rotterdam zijn wij op zoek naar ervaring mensen. Laservaring is een vereiste. Goede beloning. Rotterdam: Zwart Janstraat 106b, tel. 010-4 66 37 00 Schiedam: Dr. Wibautplein 15, tel. 010-4 70 12 22 Delft - Den Haag - Rijswijk - Rotterdam - Schiedam Laatje blikken gerust langs z'n vloeiende lijnen glijden. En laat ze daarbij even rusten op het zonnedak. Konstateer vervolgens dat ook rechts een buitenspiegel zit. Dat de achterruit is voorzien van een wis/wasser. En dat het chique getinte glas het moeilijk maakt een blik in het komfortabele interieur te werpen. Dus vraag je de sleuteltjes aan de Renault-dealer. En maak je die proefrit. Kun je meteen de pit van de schone motor beproeven. Na afloop van de rit zul je erkennen: de nieuwe Renault 5 Cosmopolitan is héél exclusief. Hebben we nog een verrassing voor je. De Renault 5 Cosmopolitan is ook héél inklusief. 24 MAANDEN Want alle luxe waarvan je in deze auto geniet, is standaard. Je eigen weg gaan hoeft dus niets extra's te kosten. De Renault 5 Cosmopolitan TR is verkrijgbaar vanaf f. 19.995,-. Er is al een Renault 5 voor f. 18.500,-. Prijzen inkl. BTW, excl. afleveringskosten. DE RENAULT5 COSMOPOLITAN. JE EIGEN WEG. RENAULT ReHauftaMiseert Mf bfÜtt. 4 Jaar plaatwerk gara Schiedam; Kreisel Autobedrijven BV, Stationsweg 2, Tel. 010-4377099.

De Havenloods | 1989 | | pagina 18