ijzer))) Razendsnelle zestienklepper Hoelanamaa een auto meegaan Suzuki Swift GTi Austin Rover introduceert G-Occasion Garantieplan Audi komt met een direct ingespoten diesel Isuzu Pick-up scoort goed PneuMaster Starlet en Carina van Toyota zijn 't betrouwbaarst DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1989 11 I TECHNISCHE GEGEVENS Autotype: Suzuki Swift 1.3 GTi. Cilinderinhoud: 1298 cc. Boring x slag: 74 x 75 Vermogen: 74 kW bij 6.450 omw/min Draaimoment: 113 Nm bij 4.950 omw/min Brandstof/inhoud tank: loodvrij/40 liter. Massa van de wagen: 785 kg. Draaicirkel: 9,2 m. Topsnelheid: 182 km/u Verbruik volgens ECE: 90 ken/u: 5,6 liter/100 km. 120 km/u: 7,1 liter/100 km. Importeur: Nimag, Heinenoord. Suzuki introduceerde onlangs een vernieuwde Swift-serie, waaronder een totaal nieuwe Swift GTi met een 1.3 liter twin-cam zestienklepper. De nieuwe Swift is qua styling bijzonder mooi. Het nieu we model is vier centimeter langer en drie centimeter breder dan de vorige Swift. De wielbasis in vergelijking tot het oude model met twee centimeter vergroot. De carrosserieën zijn volledig nieuw ontworpen. Behalve een driedeurs versie biedt Suzuki ook een tien centimeter langere vijf- deurs uitvoering. Die extra lengte komt geheel ten goede aan de beenruimte van de achterpassagiers. De nieu we vijfdeurs biedt ten op zichte van de driedeurs ook meer hoofdruimte achterin. Dat wordt gerealiseerd door een verder doorlopende daklijn. Door de toegeno men buitenafmetingen zijn ook de belangrijkste inte- rieurmaten vergroot. Het zelfde geldt voor de bagage ruimte. In de vormgeving van de Swift lis een groter accent op aerodyna- jmica gelegd dan voorheen. Daar- !bij stelde men als strikte voor- waarde dat de praktische eigen schappen van de auto niet in ge- drang mochten komen. Suzuki heeft met nadruk getracht de lijn 1 van de Swift te laten afwijken van zijn directe concurrenten. En dat heeft geleid tot stylingdetails als ide opvallende bovenlijn van de koplampen en de ronde overgang van de daklijn naar de achterzijde met een „knik" direct boven de 'achterbumper. De Swift is lever baar met eenl.0ofl.3 liter motor. De Suzuki Swift is er in elf uit voeringen. De basis wordt ge- Jvormd door de driedeurs 1.0 GA, gevolg door de veel ruimer uitge ruste 1.0 GL en 1.3 GL. De laatst genoemde is er ook als vijfdeurs. In de jaren '70 verschenen in de autobladen artikelen over de „Langzcit-Auto", de auto met een levensduur van twintig jaar. Nu mag het aantrekkelijk lijken om zo lang met een auto te blijven rijden, de jaarlijkse afschrijving, wellicht de grootste kostenfactor, kun dan aanzienlijk worden verlaagd, maar er waren toch ook tegenargumen ten. Eén hiervan was dat de technische ontwikkeling de auto toch zou doen verouderen, ondanks zijn ingebouwde levensduur. De zeer complete 1.3 GLX is al leen als vijfdeurs versie lever baar, terwijl de sportieve 1.3 GS allëen als driedeurs model te koop is. Alle GL- en GLX-uitvoeringen zijn ook leverbaar met een auto maat. De top van het Swift-program- ma wordt gevormd door de 1.3 GTi, een sportieve driedeurs met een zestienkleps-injectiemotor. De 1.3 GTi levert honderd paar- dekrachten en is tot verbluffende prestaties in staat. Ter kennisma king een paar cij fersvan nul naar 100 kilometer per uur in negen se conden en een top ruim 180 kilo meter per uur. RACE-MOTOR De GTi is uitgerust met 's we relds eerste 1.3 liter twin-cam 16 kleppen EPI-motor, die compact heid, lichtgewicht, hoog toerental en groot vermogen in zich ver enigt. In elke verbrandingskamer zitten twee inlaatkleppen en twee uitlaatkleppen op ingenieuze wijze gerangschikt om een zo groot mogelijk oppervlak van de binnenwand te delen voor een hoge efficieëntie van de in- en uit laatgassen. De hydraulische klepstoters zorgen ervoor dat de speling al tijd exact is. Het EPI-brandsto- finspuitsysteem zorgt voor een perfecte brandstofregeling. Het resultaat is góed merkbaar. Voor je het weet staat de snelheidsme ter op 180 kilometer per uur. De 1.3 liter GTi-motor heeft een aantal kleine modificaties on dergaan. Het inlaatspruitstuk is geheel nieuw ontworpen, en heeft nu een vloeiender verloop en een grotere diameter per kanaal. Het zelfde geldt voor het uitlaat spruitstuk, dat thans gemaakt is van roestvrijstaal. De ïnspuit- stukken zijn verbeterd. Hetzelfde geldt voor de kleptiming. Door deze verandering levert de motor het zelfde vermogen, ondanks het feit hij voorzien is van een gere gelde katalysator. De fraaigevormde krachtbron perst probleemloos 100 renpaar den uit zijn cilinders. De paarden zijn ongekend fel en door de per fecte cilindervulling is het koppel bijzonder groot over een groot toerengebied. Dat houdt in dat veelvuldig schakelen niet nodig- is. Het verbruik zal volgens ECE- mix rond de 6,7 liter per 100 kilo meter liggen, natuurlijk is dat sterk afhankelijk van de stem ming van de coureur, want zo mag je de bestuurder ons inziens ge rust noemen. In de eerste trekt men vlot naar 45 km/u, de tweede jaagt de wa gen naar 81 km/uur en het volgen de schakelpunt ligt rond de 112 km/u. In de vierde kan men zon der problemen doortrekken naar 150 kilometer per uur. De pook schakelt trefzeker en soepel alle gewenste versnellingsstanden in. Hij is geheel aangepast aan het motorkarakter. Bij fel wegtrek ken vanuit stilstand vertonen de voorwielen een sterke neiging tot spinnen. COMFORT Aan de buitenzijde is de GTi te herkennen aan de voorspoi Ier met geïntegreerde halogeen mistlam pen, de skirts en de achterspoiler. Binnen vallen de kuipstoelen op. De vormgeving en de kleuren zijn goed gekozen. Voor snelle charges die men met deze bolide kan uit voeren is een perfecte zit achter het stuurwiel absoluut noodzake lijk en daar zorgen deze zetels ze ker voor. Het stuurwiel is verstel baar. Gezien zijn fraai uitgevoer de dashboard met vele meetintru- menten mag je gerust vaststellen dat het interieur geheel is afge stemd op het hoge snelheid. De Swift GTi wijkt niet alleen in techniek, maar ook in uitrus ting af van de overige modellen. De GTi beschikt over dezelfde uitrusting als de GS, maar is aan gevuld met elektrisch verstelbare buitenspiegels, achterspoiler, dorpelverbredersdeurgrepen en buitenspiegelhuizen in carrosse- riekleur, regelbare dashboard verlichting, een afwijkende ver snellingspook, deurpanelen met geïntegreerde armsteunen en als sportieve finishing touch een uit laat met een dubbel eindstuk. WEGLIGGING Deze GTi is precies zoals een echt scheurijzer moet zijn: vrij stug afgeveerd, direct sturen en goed handelbaar. Comfortabel zittend in de heerlijk kuipstoel kan men de wagen uiterst wend baar naar alle kanten sturen. Door de goede wegligging is zijn koersvastheid ongekend goed en deze wordt minimaal beïnvloed door zijwind en de toestand van het wegdek. De GTi laat zich soe pel door snelle bochten sturen en helt daarbij minimaal over. Het geluid wat de renpaarden produceren is gering ten opzichte van zijn concurrenten. Natuur lijk voelt hij zich het beste thuis op de snelweg en kronkelige bin nenwegen. Zonder klachten laat deze supersnelle bolide zich ook door druk stadsverkeer sturen. Dat komt onder andere door de perfecte ademhaling van de mo tor bij lage toerentallen. Gezien zijn afmetingen is hot vinden van een parkeerplaatsje niet moeilijk. De benodigde stuurkracht is tijdens het parke ren gering en het geheel is redelijk overzichtelijk. CONCLUSIE De Swift twin cam 16 GTi is ge zien zijn prestaties en prijs een gunstig geprijsde wagen. Wie wel de sportieve aankleding van de GTi wil hebben, maar niet het vermogen, kan dan kiezen voor de veel goedkopere GS. De GTi levert goede prestaties en laat zich, zowel op de snelweg als in de stad, probleemloos rij den. Uiterlijk ziet hij er sportief uit. De Austin Rover dealerorganisatie biedt de koper van een •gebruikte auto, een G-Occasion, een unieke G-Garantie van één jaar aan. Deze G-Garantie houdt niet alleen één jaar garantie in, maar ook één maand omruilgarantie. Bovendien wordt hij, net als een nieuwe auto, na 1500 kilometer gratis nagekeken. Daarnaast kan men overal in West-Europa 24 uur per dag rekenen op hulpverlening onderweg. En dat zeven dagen per week. Bovendien is de garantie overdraagbaar aan de volgende eigenaar. Dit zijn keiharde garanties die de koper, zonder enige kosten, de zekerheid bieden dat hij een G-Occasion koopt die in perfecte staat verkeert. Onlangs heeft Volkswagen zijn nieuwe 1900 cc dieselmotor geïntroduceerd. Omdat Audi en Volkswagen samenwerken is het ook niet zo verwonderlijk dat dezelfde dieselmotor een plaats krijgt in de Audi-serie. Over enige maanden kan de Audi 80 voorzien worden van deze pittige zelfaanzuigende indirect inge spoten dieselmotor. De motor levert 68 paardekrachten. In september zal Audi op de IAA in Frankfurt zijn nieuwe di- dank zij toepassing van speciale tect ingespoten dieselmotor aan geluidsdempende systemen, het grote publiek tonen. Hij le- ..De motor start snel en reageert vert ih ongeblazen uitvoering 90 ongekend fel op iedere beweging paardekrachten en is ongekend van het gaspedaal. Het mooie zuinig. De turbo-uitvoering van deze motor is dat de uitstoot komt enige maanden later. Hij aan roetdelen minimaal is. Audi 'levert vlot 115 paardekrachten. wil met deze nieuwe diesel we- Met deze nieuwe diesels kan derom tonen dat ze veel kennis in Audi een grote markt gaan vero- huis heeft op hét gebied van zei veren. De wagen is bijzonder stil fontbranders. Daihatsu produceert jaarlijks 800.000 auto's De Japanse autofabri kant produceert jaarlijks ruim 800.00 auto's. Die to tale produktie is te splitsen in de volgende cijfers: Van de Daihatsu Cuore worden jaarlijks een kleine 300.000 stuks gebouwd. De Charade haalt net de 90.000 eenheden per jaar. De Hi-jet mag zich verheu gen in een jaarlijkse ver koop van bijna 200.000 eenheden. Van de Daihatsu Rocky-serie bouwt men slecht 20.000 stuks. Isuzu is met een geheel nieuwe Pick-up op ae Ne derlandse markt. De Pick- up heeft behalve zijn naam niet veel gemeen met zijn voorganger. De wagen ziet er zowel van buiten als binnen modern uit. Het in terieur is veel ruimer dan voorheen. De wagen is ook breder en langer. Natuur lijk nam de spoorbreedte en de wielbasis met enige centimeters toe. De nieuwe KD, zo heet de nieuwe Pick-up is lever baar als 4 x 2 en als 4x4. Onder de grote motorkap ligt de onlangs vernieuwde dieselmotor of een geheel nieuwe 2.3 liter benzine motor. Pneumaster is een kleine bandenspanningsmeter. Nadat de band op spanning gebracht is, monteert men op het ventiel een Pneu Master. Een rood markeer- puntje op de PneuMaster als de bandenspanning daalt. De Starlet en de Carina zijn door de toonaangevende Duitse keuringsinstantie TÜV uitgeroepen tot de meest betrouwbare auto's. In de onlangs bekendgemaakte „Betrouwbaarheids Hit parade" voor auto's van drie jaar oud staat de Starlet op nummer één en de Carina op twee. Net zoals in ons land moeten in West-Duitsland auto's van drie jaar en ouder jaarlijks worden gekeurd. Bij het eerste bezoek aan de Technische Ueberwachungsverein blijkt slechts één op de honderd gekeurde Stariets een gebrek te vertonen. Een resultaat dat goed is voor de eerste plaats in de „Betrouwbaar heids Hitparade". De TÜV betrok in totaal 78 verschillende auto-modellen in haar analyse. De Starlet wordt op de voet gevolgd door do Carina met een gebrekkenpercentage van 1,5. De Carina haalt hiermee voor de tweede maal een ereplaats op het gebied van betrouwbaarheid en kwaliteit. Kort geleden riep de ADAC eveneens dit model uit tot de betrouwbaarste wagen in de middenklasse. Dit argument is maar al te waar gebleken. De laatste tien jaar hebben zich ingrijpende ontwikkelingen voltrokken. Vooral de komst van de elektro nica heeft bijgedragen tot betere prestaties, grotere brandstofeco nomie en minder onderhoud, Het multikleppensysteem, de komst van de turbo, een lagere cw- waarde dank zij een aërodyna mische vormgeving en ook com puterhulp bij het ontwerpen van onderdelen hebben de auto van tien jaar geleden „ouderwets" gemaakt. De golf van vernieuwingen echter, zal zich niet in hetzelfde tempo blijven voortzetten. Er treedt een zekere stabilisatie in. Wie thans een nieuwe auto aan schaft, krijgt - wat prestaties en brandstofeconomie betreft - dus waar voor zijn geld. Het zou zelfs in de richting van een langere levensduur kunnen gaan, want betere materialen en geringere slijtage resulteren in moer sto ringsvrije kilometers dan voor heen. CARROSSERIE Alle componenten, dus motor, transmissie en onderstel worden bevestigd in en aan de zelfdra gende carrosserie, Ook deze heeft verbeteringen ondergaan, maar één ding is gebleven: roest- vorming. Wel hebben de autofa brikanten meer maatregelen ge nomen om de roestvorming te vertragen, maar als de auto enige tijd in bedrijf is, beginnen hier en daar roestplekjes zichtbaar te worden. Dat lijkt nog niet zo alarmerend, maar het Is een be wijs dat het roestproces aan de gang is en zeer waarschijnlijk al meer kwaad heeft gedaan op plekken die van buitenaf niet zichtbaar zijn. VANGRAILS Tussen een metaal en een vochtige omgeving, waarin het zich bevindt, kan een wisselwer- .king optreden. Ondergaat hot metaal daarbij een verandering, dan spreken we van corrosie. Eén van de vormen van corrosie is roest, die optreedt bij ferro- metalen, zoals ijzer en staal. Onze autowegen zijn voorzien van vangrails die voorkomen dat een auto bij een plotselinge uit wijkmanoeuvre op de „verkeer de" rijbaan terecht komt, De ij zeren vangrails zijn verzinkt, wat een zekere mate van be scherming tegen corrosie ople vert, De zinklaag wordt als het ware opgeofferd om het ijzer daaronder te beschermen. Na tuurlijk is deze bescherming niet eeuwigdurend en daarom ver toont zo'n vangrail meestal vele roestplekken. Dit is ook het ant woord op de vraag of een auto carrosserie van verzinkt plaat staal roestvorming kan voorko men. Er treedt wel een vertra ging in de roestvorming op om- dal het zink beschermt, maar dit gaal ten koste van het zink zelf, Is de zinklaag „opgeofferd", dan heeft roest vrij spel om het ijzer aan te tasten. ELEKTROCHEMISCH PROCES Wat voor een zaklantaarnbat terij en verzinkte vangrails geldt, is ook van toepassing op de auto. Er is een elektrochemisch proces aan het werk dat het ma teriaal aantast. Voor een batterij geen bezwaar, want die vervan gen we door een nieuwe, Een deel van de vangrail kan ook ver vangen worden, Bij een autocar rosserie ligt het anders, Zolang het om motorische of mechani sche componenten gaat, bestaat de mogelijkheid tot vervanging door nieuwe of ruilonderdelen, We kennen de ruildynamo, de ruilmotorj de ruilkop, de ruilver- snellingsbak, Maar we kennen geen ruilcarrosserie, Gelukkig wel overzetstukken, ZICHTBAAR ROEST De zichtbare oppervlakteroest aan de plaatdelen is meestal nog niet het ergste, ofschoon een sta len paheel ook gaten kan verto nen. Erger is dat de carrosserie structuur die de wielophanging, de stuurinrichting en het rem- systeem moet dragen, ook wordt aangetast, Op deze structuur werken tijdens het rijden grote alle krachten voldoende door de structuur worden opgenomen. Maar wat gebeurt er als de struc tuur door corrosie is verzwakt? Dit gevaar is zeker niet denk beeldig als we in aanmerking ne men dat de zelfdragende carros serie talloze lasverbindingen heeft die zich tijdens het rijden ten opzichte van elkaar enigszins bewegen. Juist op die verbindin gen heeft roest vrij spel, evenals in de holle ruimten van de car- rosseriedelen. Drempelkokers, deurstijlen, ruimte tussen deur panelen en nog vele andere ge sloten plaatwerkdelen zijn on derhevig aan inwerking van vochtige lucht vermengd met zure regen en industriële veront reinigingen. DE APK Als roest zijn verwoestend werk kan blijven doen, wordt de auto in feite onbruikbaar, want de carrosserie vormt de zwakke schakel. Bij de Algemene Perio dieke Keuring is ernstige roest vorming van dragende delen dan ook een voldoende reden tot af keuring. Mocht reparatie al mo gelijk zijn, dan is dit slechts een tijdelijk hulpmiddel, want het roestproces gaat inmiddels door en begrenst de levensduur van de auto. Jammer, want motorisch en mechanisch zou de auto nog vele kilometers dienst kunnen doen. Een afdoende bescherming te gen roest zou de levensduur van de auto dan ook afzienlijk kun nen verlengen. Maar roestbe- scherming is geen taak die maar even tussen een aantal andere klusjes door kan worden ver richt. Het moet serieus en vak kundig gebeuren in een bedrijf dat in dit werk is gespeciali seerd. Er moeten ook de juiste materialen voor worden ge bruikt. Deze moeten op een be- paalde manier - met de juiste apparatuur - worden aange bracht, want een carrosserie heeft een groot aantal lasverbin- dingen, omgefelsde randen en holle ruimten van waaruit het roestproces begint en zich voort- zet. Kan zo'n anti-roestbehande- ling een volkomen bescherming bieden? DINITROL Dit is een methode die een vol ledige bescherming tegen roest j oplevert. Mits voldaan wordt aan enkele voorwaarden waarop we nog terugkomeiv We hebben zo'n behandeling in één van de stations van A tot Z gevolgd en ons daarbij kunnen overtuigen van de professionele aanpak, De eerste fase is een grondige reini ging van de gehele onderzijde van de auto, gevolgd door een droogmethode, Bij een gebruikte auto is het van belang te weten hoe de toestand is aan de binnen zijde van holle ruimten, Dit wordt ontdekt met behulp van een endoscoop, een instrument dat ook in de medische wereld goede diensten heeft bewezen. Toegepast op de auto kan men zich een beeld vormen van de •situatie in het binnenste van de vlakken die van buitenaf on zichtbaar zijn. Er wordt gewerkt met twee soorten antiroestmiddelen, Ml gebruikt men speciaal voor holle ruimten. Metallic, voor extra be schermende laag op vlakken die onderhevig zijn aan steenslag en strooizout. INSPECTIE Een grondige bescherming te gen roest leidt dus in de richting van een „Langzeit-Auto". Waar schijnlijk niet met de destijds ge propageerde levensduur van twintig jaar, De vraag is „hoe lang dan wel?". Het antwoord hierop hangt sa- met de mate van onderhoud van de carrosserie. Want zelfs bij een professionele roestbescher- ming zoals de Dinitrol-methode biedt, blijven inspecties met ge regelde intervallen noodzakelijk. De bescherming immers wordt verkregen door een plastische laag, die tijdens het rijden ook aan krachten onderhevig is. Een periodieke inspectie kan eventu ele beschadigingen aan het licht brengen, Worden deze dan met een effectief behandeld, dan duurt de bescherming voort, Daarom geeft Dinitrol dan ook een garantie van zes jaar op de behandeling,

De Havenloods | 1989 | | pagina 19