"deze krant 'Fraude is onmogelijk bij bodemonderzoek' DE HAVENLOODS Koninklijk jacht in Voorhaven Al vanaf f 15.05 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. Achter de muziek aan Vlottenrace in havens Historische vereniging bezocht Haarlem Mishandeling Kanttekeningen raadslid vallen slecht bij DCMR Cursus metaal werkzoekenden Inbraken Gebroken leiding verandert Parkweg in waterplas ONS-medewerkers in uniform Wintertijd PvdA-leden vergaderen Huiswerkklassen weer begonnen Feestweek buurthuis Nieuwland groot succes Amerikaanse zendeling Gemeente vraagt VROM subsidie EDITIE 9, DINSDAG 19 SEPTEMBER 1989, 38e JAARGANG, Nr. 38 vu Schiedams Nieuwsblad Wegener huLS-aan-hulsblacten KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. Ml i i Het Koninklijk jacht Piet Hein. SCHIEDAM Het in 1937 gebouwde Koninklijk jacht Piet Hein meert van 26 tot en met 30 september af in de Schiedamse Voorhaven. De Lions Club Schiedam is er in geslaagd dit unieke jacht naar Schiedam te halen. De Piet Hein is een geschenk van het Nederlandse volk aan prinses Juliana en prins Bernhard ter gelegenheid van hun huwelijk. Ze heb ben er maar kort gebruik van kunnen maken want al vlug brak de Tweede We reldoorlog uit. De Duitsers brachten het jacht naar Duitsland waar het na de oorlog in beschadigde toe stand werd teruggevonden. Het schip werd in Nederland gerepareerd en sindsdien heeft de Koninklijke familie er talrijke tochten mee ge maakt. Omdat de kosten voor on derhoud steeds hoger wer den, werd de stichting tot exploitatie van de Piet Hein ten behoeve van het Zeeka- det Korps opgericht. Behal ve dat het jacht in stand ge houden moest worden, vond de Koninklijke familie dat het schip moest worden aan gewend voor het maritieme jeugdwerk. Sindsdien zorgt het Zeekadet Korps Rotter dam er voor dat het jacht vaarklaar wordt gehouden en dat de Piet Hein wordt bemand. Ook het Schiedamse publiek kan kennismaken met de Piet Hein. Op zaterdag 30 september kan een rond vaart van een uur worden gemaakt met het schip. Kaarten hiervoor zijn ver krijgbaar bij de VW aan de Buitenhavenweg. De kaar ten kosten f 7.50. De afvaar ten zijn om 10.00 uur, 11.30 uur en om 13.00 uur. De Lions Club Schiedam steunt met de opbrengst van deze actie het Vluchtelingenwerk en de stichting die de Piet Hein exploiteert. SCHIEDAM De Jeugd Rijnmondband brengt don derdagavond in het kader van de ledenwervingscampagne een bezoek aan Schiedam- Zuid. Van 19.00 tot 19.30 uur maakt het jeugdkorps een mars door de straten. Hierna wordt er halverwege de Groe- nelaan een show gemaakt. Vanaf 19.45 uur is er bij de stand van de Jeugd Rijnmond band op dezelfde locatie een workshop. Jongens die een in strument willen proberen kunnen hier terecht. Voor meer informatie over de actie kan contact opgenomen worden met Edwin Poot, tele foon 473 42 87, of Gerrit Ak kerman, telefoon 435 65 28. De Jeugd Rijnmondbad repe teert iedere vrijdagavond van 19.00 tot 20.00 uur in het ver enigingsgebouw aan de Lange Nieuwstraat 183. A Goede start Bran dersfeesten. Derby DHS - Schiedam var delijk niveau. A Lee Towers op TSN-ledenlijst. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week IOC SCHIEDAMDe Lange en de Korte Haven zijn aan staande zaterdag het toneel van een door de Scouting Ne derland georganiseerde vlot tenrace. Ongeveer 150 waters couts uit Schiedam, Vlaardin- gen en Maassluis zullen aan dit spektakel meedoen. De vlotten worden door de scouts zelf gebouwd van hout, touw, autobanden en pallets. De race vindt plaats tussen de Beursbrug en de Appelmarkt- brug en bestaat uit een snel heids- en behendigheidsge deelte. Een speciale reddings dienst houdt een oogje in het zeil tijdens de wedstrijden. De bouw van de vlotten begint om 10.00 uur en de wedstrij den zelf starten om 12.00 uur. Om 15.30 uur is de prijsuitrei king bij de Korenbeurs. SCHIEDAM— De Histori sche Vereniging Schiedam is afgelopen zaterdag op excur sie geweest naar Haarlem. Na aankomst was er een lezing door de stadsarcheoloog van Haarlem over de geschiedenis van de oude stad. Verder ston den op het programma en rondleiding door de beroemde Grote of Sint Bavokerk en een excursie door de binnenstad. SCHIEDAMEen 17-jarige Schiedammer is dit weekein de op de Broersvest mishan deld. Hij liep op zaterdag nacht met zijn vriendin te wandelen, toen hij werd aan gehouden door een groepje jongelui. Een 14-jarige jonge man vroeg hem of hij iemand in elkaar geslagen had. Nadat de 17-jarige Schiedammer dit ontkend had, werd hij in het gezicht geslagen en geschopt. De hevig bloedende wond is in het ziekenhuis gehecht. De dader is nog voortvluchtig. SCHIEDAM Het plei dooi van D66-raadslid Adri Reijnhout om bodemon derzoek niet door de Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond te laten verrichten maar door een onafhankelijk bureau wanneer de gemeente of de provincie zelf belangheb bend zijn, is niet in goede aarde gevallen bij de DCMR. Het raadslid sprak in een interview met deze krant de vrees uit dat de dienst niet neutraal kan zijn in een dergelijk geval omdat de DCMR zowel van de gemeente als van de Drovincie geld ontvangt. „Zelfs de schijn van belangen verstrengeling is niet aanwe zig", aldus een verontwaar digde Fred Mertens, hoofd van de afdeling Bodem en Af val. „We leveren een onafhan kelijk milieutechnisch advies dat nooit politiek beïnvloed kan zijn. Het is wel zo dat de adviezen niet altijd opgevolgd worden maar dat doet niets af van de wetenschappelijke ob jectieve waarde ervan". Als voorbeeld van waar spra ke zou kunnen zijn van ver menging van belangen noem de Reijnhout het onderzoek naar olie op het land van boer Poot in Kethel. Volgens Mer tens is er echter geen sprake van dat de DCMR hier niet volgens de regels zou hebben gewerkt. „Er is een meldings- onderzoek uitgevoerd nadat Poot had gebeld dat hij een waasje olie op het water in een sloot had waargenomen, olie die volgens hem afkomstig was van het havenslib. We hebben een monster genomen en daarna nog een. Het tweede monster was een controle monster. We zijn er echter van overtuigd dat er niets aan de hand is", stelt Mertens. De DCMR wordt volgens het hoofd Bodem en Afval in deze mening gesteund door een ex tern adviesbureau dat door de gemeente is ingeschakeld. VLAARDINGEN/SCHIE- DAM Werkzoekenden zon der diploma of technische vooropleiding kunnen deelne men aan een schakelcursus metaal. Praktijk en theorie worden hierbij aan elkaar ge koppeld. De cursus wordt ge organiseerd door de Stichting Beroepseducatie Nieuwe Wa terweg, terwijl de uitvoering in handen is van het Plaatse lijk Educatief Centrum en LTS Ter Schie in Schiedam. Tijdens de praktijklessen leert men omgaan met het gereed schap, krijgt men oefeningen en leert men tekeningen lezen. De theorie bestaat uit vakthe orie, rekenen en Nederlands. Na de cursus zijn vervolgop leidingen mogelijk voor be roepen in de metaal zoals bankwerker, draaier, frezer, lasser. De schakelcursus duurt vijf maanden, waarbij men vier dagen per week les krijgt. Kosten zijn zestig gulden per schooljaar. Voor informatie: stichting Be roepseducatie Nieuwe Water weg tel. 010 - 460 20 99 vragen naar Michel v.d. Groenendaal. SCHIEDAM— Bij verschil lende woningen is dit week einde ingebroken. Uit een wo ning aan het Hargplein zijn een paspoort, een bankpas en girobetaalkaarten ontvreemd. De dief was de woning bin nengedrongen door het slot van de achterdeur te forceren. Twee woningen aan de Laan van Spieringshoek hebben eveneens ongewenst bezoek gehad. Aangezien de bewo ners op vakantie zijn, is nog niet bekend wat de schade is. Een huis aan de Singel is op vrijdag overhoop gehaald door dieven. Met behulp van een breekijzer hadden zij zich toegang tot de woning ver schaft. De schade is nog onbe- SCHIEDAM Een gebroken transportleiding voor drinkwater was vorige week woensdagnacht de oorzaak van het onderlopen van een deel van de Parkweg. In korte tijd veranderde het viaduct onder de rijksweg in een grote waterplas. Het water spoot met zo'n kracht uit de grond dat een boom omviel. Het viaduct was onbruikbaar geworden voor het verkeer omdat er meer dan een meter weder in stond. Het was overigens niet de eerste keer dat het viaduct onder water liep. Ook vorig jaar veranderde de Parkweg in een grote vijver. SCHIEDAM Om pseudo- meteropnemers geen kans meer te geven om hun slag te slaan, worden de meteropne- mers van de Openbare Nuts bedrijven binnenkort uitge rust met een uniform. Het gebeurde de laatste tijd nogal eens dat mensen zich uitgaven voor meteropnemers om op deze wijze een woning binnen te dringen. De invoe ring van een indentiteitspas werkte al preventief maar door de opnemers in een pak te steken hoopt de ONS volle dige duidelijkheid te schep pen voor de klant. De invoering van een uniform is niet de enige verandering die heeft plaatsgevonden bij de meteropnemers. Enkele maanden geleden zijn de ONS-medewerkers voorzien van een handterminal. Dit bleek een gouden greep te zijn. De meteropnemers zijn inmiddels goed gewend aan hun computer. Met behulp van dit apparaat zijn de mete ropnemers in staat de klanten thuis al een indicatie te geven van hun energie- en waterge bruik. VLAARDINGEN - Het ko mend weekeinde gaat de klok weer een uur terug. Aan de omschakeling van zomer- naar wintertijd kleven wel wat praktische problemen. De RET-bussen rijden in de nacht van 23 op 24 september vol gens de regeling die tijdens de zomermaanden geldt. De klok gaat zaterdagnacht om 3.00 een uur terug. SCHIEDAM Vanavond vergadert de Schiedamse af deling van de PvdA in wijk centrum Nieuwland aan het Wibautplein. Tijdens deze vergadering wordt het voor malige PPR-raadslid Herman Noordegraaf geballoteerd. Noordegraaf heeft zich on langs bij de PvdA aangemeld als lid. Ook wordt vanavond de Onaf hankelijke Commissie geko zen. Deze commissie heeft als taak de samenstelling van de ontwerp-kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezing komend jaar. Voor de com missie zijn als kandidaten voorgedragen: Piet Tijsen, Truus Verwij, Martha Wage naar en Hans van der Vlist. De vergadering begint om 20.00 uur en is voor iedereen toegankelijk. „Het gaat hier om een burger die heeft gebeld", zegt DCMR-medewerker Sieb de Jong over het geval Poot. „Zo'n burger krijgt altijd rechtstreeks antwoord. Het is zelfs zo dat als een burge meester of wethouder zou bel len dat ze het onderzoek liever niet hadden, we het toch zou den doen. De kritiek van Reijnhout is nergens op geba seerd". Niet gerommeld Pieter den Hartigh, belast met de bewaking van de kwaliteit van het eigen laboratorium van de DCMR sluit'ook uit dat er met de uitkomsten van de onderzoeken gerommeld kan worden. „Integriteit, objecti viteit en kwaliteit staan bo venaan in onze organisatie. Het onderzoek van een mon ster onttrekt zich aan het waarnemingsveld van de an dere afdelingen. Laat staan dat een wethouder er invloed op kan uitoefenen. Zodra een monster komt in het laborato rium is de registratie onom keerbaar. Wegmoffelen van cijfers is niet mogelijk. Het is altijd voor anderen contro leerbaar, zowel voor mensen van de DCMR als van daar buiten", stelt Den Hartigh. Waarborgen Volgens het hoofd kwaliteits borging zorgt een stelsel van regels er voor dat fraude on mogelijk is. „We kunnen geen advies uitbrengen met de nat- de kritiek van de raadslid Reijnhout te vinger. Er zijn zoveel waar borgen. Zelfs al zouden we het willen dan zijn we er niet toe in staat", zegt Den Hartigh. De Jong twijfelt er ook aan of de gemeente in staat is om met de onderzoeksresultaten te sjoemelen. „Dat is nauwelijks mogelijk. Er is een lijst in stanties die het rapport ook ontvangen", aldus De Jong. Den Hartigh denkt niet dat een extern bureau, zoals door Reijnhout wordt voorgesteld, objectiever zal zijn. „Een ex tern bureau is commercieel en dus afhankelijk van de op drachtgever. Wat dat betreft kan je dus beter bij de DCMR zijn want wij zijn een nonpro- fit organisatie. We hoeven geen winst te maken", ver kondigt Den Hartigh. om onderzoeken soms niet of gedeeltelijk te openbaren, ziet Mertens niet. „De gemeente heeft er belang bij dat er een goed en onafhankelijk milieu advies wordt gegeven. Wie het ook vraagt, een burger of de gemeente, ze krijgen allemaal hetzelfde verhaal. Dat is de kracht van deze dienst. We kijken niet naar andere zaken zoals Reijnhout suggereert. We kijken naar milieuaspec ten en niet naar de politiek", besluit Mertens. SCHIEDAM Nu het school jaar weer is begonnen gaan ook de huiswerkklassen bij de club- en buurthuizen weer van start. In deze klassen kun nen leerlingen van groep 7 en 8 en leerlingen van het voort gezet onderwijs extra begelei ding krijgen. I Kinderen uit Nieuwland waren donderdag als indianen verkleed SCHIEDAM De feestweek die buurthuis Nieuwland vo rige week had georganiseerd ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan, is een groot suc ces geworden. Alle activitei ten zijn druk bezocht. Een groot aantal bewoners van Nieuwland wist vorige week de weg naar het buurt huis aan de Alberdastraat te vinden. „Dat konden we wel gebruiken want we liggen nogal verscholen", vertelt buurthuis-medewerkster Marcella Jansen. Zoals be kend heeft het buurthuis al geruime tijd de wens om een nieuw gebouw te betrekken. „En dan liefst meer bereik baar", zegt Jansen. Het huidige pand is volgens haar ook ongeschikt qua ruimtes. „Het is moeilijk toe gankelijk en klein. Woensdag hadden we 80 kinderen en de bejaardensoos in huis. De sfeer was uitstekend maar je moest wel op een klein stukje allerlei dingen doen", zegt Jansen. Een van de hoogtepunten van de feestweek was een spel- middag voor de jeugd in Nieuwland. Verkleed als indi anen moesten de kinderen donderdag een spelcircuit doorlopen. opgepakt. De medewerkers van Nieuwland hopen dat na alle activiteiten rond het jubi leum meer inwoners het buurthuis in het vervolg we ten te vinden. SCHIEDAM De Ameri kaanse zendeling Douglas Ruthford is vrijdag 22 sep tember te gast in de Haven- kerk. Ruthford is voorganger in Washington. Hiervoor is hij jarenlang zendeling in Alaska geweest. De samenkomst in de kerk aan de Lange Haven 70 begint om 19.30 uur. De toe gang is gratis. goed weten hoe ze huiswerk moeten maken. Ook kinderen die niet voldoende begeleiding hebben of thuis niet genoeg ruimte hebben, kunnen in schrijven. Meer informatie over de huis werkklassen is verkrijgbaar bij Klubhuis Zuid, 426 72 97, De Erker, 426 77 67, Klubhuis Oost, 473 54 35, Trefpunt Oost, 462 10'66, Buurthuis Nieuwland, 473 86 71. Ook kan contact worden opgeno men met de leerkracht op de basisschool, of met de Onder wij s voorrangsgebiedmede- werker op de school varf het voortgezet onderwijs. Mensen die als vrijwilliger twee keer in de week in de huiswerkklas willen helpen, kunnen zich bij de bovenge noemde club- en buurthuizen aanmelden. SCHIEDAM De gemeente Schiedam heeft bij het minis terie van VROM een subsidie aangevraagd voor een ver- keersmilieukaartstudie. Als de subsidie wordt toegekend zal het onderzoek worden uit besteed. Het bureau dat het onderzoek gaat uitvoeren krijgt als taak te onderzoeken wat de ge luidsoverlast en de luchtver ontreiniging is die het verkeer in de stad veroorzaakt. Sinds kort gelden er nieuwe normen voor de gehalten aan kool dioxide en stikstofoxide. Ook Schiedam zal aan deze nor men moeten voldoen. Om te inventariseren hoe het is gesteld met de luchtveront reiniging en het lawaai rond de Schiedamse wegen wordt de studie ingesteld. Op deze manier hopen B en W inzicht te krijgen in de Schiedamse situatie. Of het onderzoek, er inderdaad ook komt hangt af van de beslissing van het mi nisterie of er een subsidie voor wordt toegekend.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1