Rivierfront in hart Rotterdam biedt economische .na Schiedams Nieuwsblad iW HTÏul I ZondagsmarktPaardetramsWalk of Fame9Tropicana/wax- theater Maritiem MuseumVeerpontje, Historisch Museum'De BuffelSpido Naast de bekende toeristi sche attracties in Rotterdam zoals Diergaarde Blijdorp, de Spido-rondvaarten en de gemoderniseerde Euromast zijn er de laatste jaren in snel tempo nieuwe aantrek kelijke evenementen in de toeristisch-recreatieve sfeer bijgekomen. Het tropische zwemparadijs Tropicana aan de Maasboulevard op het oude verdedigings werk de Bastion blijkt een schot in de roos en trok al honderd duizenden bezoekers. Kortgeleden werd aan de Leuvehaven het Imax-thea- ter geopend, een bioscoop met een filmdoek van zes verdiepingen hoog waar met een bijzonder projectie-sys teem speciale Imax-films worden vertoond. Imax is gevestigd in een speciaal ontworpen gebouw, in het zelfde bouwwerk komt naar verwachting volgend jaar het Econocenter, waar het publiek op speelse wijze kennis kan maken met het begrip economie. Eveneens in hetzelfde ge bouw wordt in augustus een gloednieuw Rotterdams viersterrenhotel geopend,' het Inntel-hotel met 150 ka mers en uitzicht op het wa ter. Aan de kop van de Leuveha ven bevindt zich het nieuwe Maritiem Museum 'Prins Hendrik' met een groot ven ster op de Leuvehaven, waar ondermeer het museum- ramschip 'De Buffel' is gele gen. Aan de Leuvehaven is ook een aanlegsteiger van de Stichting Veerdiensten de Nieuwe Maas, die vanaf 10 uur elk uur een veerbootje laat vertrekken met gecom bineerd tarief voor onder weg opdoemende musea. Ook kan de rivier worden overgestoken waarbij men een indruk krijgt van het ri vierfront. Elke zondag wordt er langs de Leuvehaven zondag- markt gehouden met antiek en curiosa. Tijdens de zon dagsmarkt rijdt een paarde- tram. Een tweede maar dan dagelijks rijdende paarde- tram wordt voorbereid door de wijkorganisatie Cool in samenwerksing met de On dernemersvereniging Witte de Withstraat. Deze straat wil functioneren als 'Mu seumboulevard' tussen Leu vehaven en museum Boy mans-van Beuningen en straks het nieuwe Architec tuur museum. Langs de Leuvehaven komt de 'Walk of Fame' te liggen waarin de hand- of voetafdrukken van legendarische Rotterdammers zoals de bokser Bep van Klaveren of beroemdheden, die Rot terdam bezochten, als Lionel Hampton, B.B. King, Yvonne van Gennip etc., zijn vastge legd in betonnen tegels. Naar Amerikaans voorbeeld wordt de 'Prominenten Pro menade' opgezet door de Stichting Walk of Fame Eu rope. DE HAVENLOODS I i i I nul f DINSDAG 19 SEPTEMBER 1989 Tekst: Harry Edzes Foto's: Robert Vos Wonen aan de Nieuwe Maas: een luxe voor veel Rotterdammers ROTTERDAM— Waar ooit 'trotse zeekastelen' ligplaats werd geboden in de periode, dat Rot terdam als oud-Hol lands havenstadje kan worden gekwalificeerd - zo ongeveer de 17e eeuw - vaart nu in de Leuvehaven een rond vaartbootje, dat zijn klanten desgewenst af zet bij musea of attrac tieve punten maar de passagiers ook naar het rivierenfront wil bren gen. Daar kan de gezag voerder er met trots op laten wijzen, dat er grote veranderingen plaats vinden in 's werelds grootste havenstad. Want de omschakeling van de uit vroeger eeuwen daterende Rotterdamse haventjes naar 'Waterstad' als toeristisch-re- creatief gebied vindt in snel tempo plaats. „De werkzaam heden aan de nieuwe wandel promenade langs de rivier zijn reeds in volle gang. Volgend jaar als het 650-jarige bestaan van Rotterdam wordt gevierd, hopen we het werk te hebben voltooid", aldus ir. Jan Wil lem Vader, voor de gemeente project-coördinator van Wa terstad. Toeristen De jaren door hebben de Rot terdammers altijd genoten van 'hun rivier', de Nieuwe Maas, die de stad verdeelt in een Rechter- en een Linker Maasoever. Pas de laatste ja ren zijn gemeente en bewo ners zich er bewust van ge worden, dat de rivier niet al leen de Rotterdammers zelf een boeiend schouwspel biedt maar ook andere Nederlan ders en buitenlandse toeristen zou kunnen fascineren. En dat resulteerde in plannen voor een grootscheepse her-inrich ting van het oude rivieren- front nu de feitelijke haven zich voor het overgrote deel gedurende de laatste tiental len jaren westwaarts heeft verplaatst naar Botlek en Eu ropoort. Nieuwe Coolsingel- brug, Manhatten-aan-de- Ma'as en Waterstad zijn de to verwoorden in Rotterdam met als één der uitvloeisels be langrijke toeristische attrac ties aan de Maasboulevard langs de rivier. 'Waterstad' is de plek, waar de groei van de Rotterdamse haven is ingezet. Vanaf de veertiende eeuw waren er ha vens in Rotterdams. In een charter van 1328, waarmee Rotterdam bepaalde privile ges kreeg, werd al gesproken van de aanleg van de Oude Haven, die begon met de bouw van een steiger. De benaming Oude Haven bestaat nog steeds en ze biedt thans lig plaats aan historische binnen schepen en plaats aan de sleephelling 'De Konings poort'. Maar het is niet de oorspron kelijke Oude Haven, want de allereerste Rotterdamse ha ventjes of wat daar op leek, rukten met de stad mee steeds meer zuidwaarts op in het slikkengebied, dat aan de Rechter-Maasoever ontstond. In de hele vroege periode na het charter van 1328 werden namelijk de eerste aangeslo ten dijken aangelegd, waar van de huidige Hoogstraat nog een overblijfsel is en bui ten die dijken ontstond slik kengebied. In dat slikkenge bied maakte Rotterdam z'n eerste nieuwe haventjes. Ir. Vader: „Rond 1575 werd een plan gemaakt voor het hele gebied buiten de dijk, die nu nog terug te vinden is in Oostzeedijk, Hoogstraat, Schiedamsedijk en Westzee dijk. In 50 jaar was het plan voltooid en dat betekende een trekkelijk maken van het ri vierenfront. Tribune Binnenkort beginnen aan de Rotterdamse Maasboulevard de werkzaamheden, die deze verkeersader benedendijks moeten omtoveren in een wandelpromenade. „Het werk wordt in fasen uitgevoerd", aldus ir. Vader. „We beginnen met het stuk tussen Willems- plein/Leuvehaven tot het ver lengde van de nieuwe Wil lemsbrug en dat hopen we volgend voorjaar voor het 1990-feest ter gelegenheid van het 650-jarige bestaan van Rotterdam te hebben voltooid. Het dijktalud wat er nu is wordt omgezet in een soort tribune. Je kunt er over lopen maar je kunt er op gaan zitten en dan neem je plaats op een soort betonnen tribune me;t uitzicht op de rivier. Als er dan vlootshows of andere eve nementen worden gehouden is er plaats voor duizenden. De wandelpromenade hopen we na het gereédkomen van de eerste fase döor te trekken naar Tropicana maar voorlo pig moeten we bij de Willems brug wachten op het gereed komen van de nieuwe spoor tunnel daar. Op de wandelpromenade ko men veel terrasjes en andere horeca-aangelegenheden, winkeltjes zullen er niet wor den gevestigd omdat beneden dijks het al gesignaleerde on der water lopen bij zeer hoge waterstand aanwezig is. Rotterdam heeft al enkele ja ren van het rijk een subsidie van 2,6 miljoen per jaar ge kregen voor het bereikbaar maken van de toeristische projecten langs Leuvehaven en Maasboulevard en ook de provincie Zuid-Holland heeft enkele tonnen aan financiële steun gegeven". 'Manhattan' In directe aanraking met Wa terstad komt in de toekomst de nieuwe Coolsingelbrug, die het centrum van de stad moet verlengen tot over de rivier, waar 'Manhattan aan de Maas' ooit op de Linker Maas oever zal verrijzen temidden van de oudste havens aan deze kant van de Nieuwe Maas. Het rivierenfront in het hart van de stad zal dan Rotterdam nieuwe economische moge lijkheden moeten bieden. Wethouder drs. Jan Laan van Ruimtelijke Ordening schetst de plannen als van cruciale betekenis voor de ontwikke ling van de stad. Hij gewaagt van 'opnieuw een sprong over de rivier', releverend aan de periode dat de oude Willems brug werd gebouwd waarmee de groei van de havens op de Linker-Maasoever begon en Rotterdam-Zuid ontstond. „In de vorige eeuw", aldus de wethouder, „sprongen we met als doel de havenfunctie te verbeteren, nu doen we dat ten dienste van de stedelijke functie. We maken van de stad één geheel. Zoals we nu het rivierenfront aanpakken ge ven we een geweldige impuls, we kunnen er nieuwe bedrij ven mee aantrekken en we koppelen onze stedelijke ver nieuwing aan sociale vernieu wing". Ir. Vader: „We hebben ont dekt dat je als stad vooral uit moet gaan van je sterke pun ten. Datgene wat je onder scheidt van anderen moet je gebruiken bij je stedebouw. We moeten ons richten op de rivier, daar echt binnenstad van maken nu op de Rechter- Maasoever en straks op de Linker-Maasoever waarna de twee stukken van die toekom stige binnenstad langzaam naar elkaar toegroeien...". In Waterstadkomen belangrijke toeristische Gezellige sfeer op de Zondagsmarkt attracties verdubbeling van de bestaan de oppervlakte van de stad. In het haventje Haringvliet lagen oorspronkelijk de haringvis sers, langs de Scheepmakers haven lagen de scheepswer ven, in en rond de Wijnhaven speelde zich de wijnhandel af. Die haventjes maken nog steeds deel uit van Waterstad, de namen herinneren dus aan het verleden", aldus ir. Vader. Landstad en Waterstad In die periode bestond Rotter dam uit een 'landstad' en in het buitendijkse gebied de 'waterstad'. De landstad was dicht bebouwd en er waren vele stegen. De waterstad was véél ruimer. In het begin van de 17e eeuw werd de oude kreek 'de Leuve' door Rotter dam in eigendom verworven en tot haven voor 'de aller grootste zeekastelen' getrans formeerd. Rotterdam begon een echt Hollands havenstadje te worden en mee te tellen in de reeks Hollandse havenste den. De fameuze Boompjes (twee rijen lindebomen gaven hun naam aan deze ooit we reldberoemde boulevard in Rotterdam) ontstond met rijke woonhuizen en kantoren on dermeer voor de V.O.C. Maar eb en vloed hadden vrij spel in de waterstad en nog steed slo pen buiten de op Deltahoogte gebrachte nieuwe dijken in Rotterdam zoals de Maasbou levard bij zeer hoog water be paalde buitendijkse gebieden bij de rivier onder water. Een euvel, dat volgens ir. Vader pas voorbij zal zijn als er een waterkering in de Nieuwe Waterweg zal worden ge bouwd. Rotterdam toont in zijn cen trum het beeld, dat vele ha vensteden in de wereld ken merkt: het wegtrekken van de havenbedrijvigheid op de plaats, waar het soms eeuwen was gevestigd. In Rotterdam betekent dat niet, in.tegen stelling tot een deel van de grote havensteden elders in de wereld, dat de haven achterüit loopt. Integendeel. Ruim hon derd jaar geleden werd het havengebied na de uitbreidin gen rond Oude Haven en Leu vehaven opnieuw fiks uitge breid door de 'sprong' naar de andere zijde van de rivier, de Linker Maasoever door de aanleg van een brug, de Wil lemsbrug (inmiddels vervan gen door een nieuwe Willems brug). Daar op die Linker Maasoever ontstonden de voor die tijd moderne havens als Rijnhaven, Maashaven en Waalhaven alsmede een ge heel nieuwe woonstad: Rot terdam-Zuid. Na de tweede wereldoorlog bleef de oude 'Waterstad' tus sen de karakteristieke Leuve haven en de historische Oude Haven gedurende de eerste na-oorlogse decennia nog be stemd voor havenbedrijvig heid en groeiden aan de Lin ker-Maasoever na de Waalha ven nieuwe havens door in westelijke richting: Botlek en Europoort. De Rotterdamse haven brokkelde niet af maar groeide zelfs uit van 1000 hec tare naar 10.000 hectare ha ven- en industriegebied. In snel tempo echter verplaat sten de haven-aktiviteiten zich naar de strook tussen de stad Rotterdam en de Maas vlakte aan zee. En rond 1972 ging het gemeentebestuur er over nadenken wat men met de oude havens en met name met 'Waterstad' zou kunnen gaan doen. Zo ontstonden de inmiddels gerealiseerde plannen voor bouw van woningen langs de Leuvehaven met handhaving van scheepvaart-elementen, aan de kop van de Leuveha ven verrees het gloednieuwe Maritiem Museum 'Prins Hen drik' en er begonnen ideeën te rijpen voor her-inrichting van het hele gebied en het aan-

De Havenloods | 1989 | | pagina 7