Onderzoek naar onontplofte bommen op Wilton terrein "deze krant 1 DE HAVENLOODS Geen bommen meer in 'Schiedam heeft geen behoefte aan bestuurlijke reorganisatie' PvdA-commissie stelt kandidatenlijst op Energiebesparing bij renovatie blijft achter bij nieuwbouw Werkonderbreking personeel bejaardencentrum De Harg Cliëntenbestand sociale dienst gestabiliseerd EDITIE 9, DINSDAG 26 SEPTEMBER 1989, 38e JAARGANG, Nr. 39 Schiedams Nieuwsblad OP DONDERDAG 5 OKTOBER START DE GROTE CLUBAKTIE Wegener huLS-Eo>hUsbL3cJGn KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. 'Geef ze de volle vijf' koop zo'n lot ^0 Honderden actieve clubs rekenen op u! energiewoningen Schiedam. gasverbruik i Woudhoek hebben het laagste SCHIEDAM Sinds het begin van de jaren tachtig zijn er in Schiedam vele energiezuinige projecten van start gegaan. Uit een vorige week verschenen evaluatie rapport blijkt dat de ver schillende projecten goed zijn voor een jaarlijkse be sparing van 1.039.973 kubie ke meter aardgas, genoeg om 1.300 extra woningen te ver warmen. Tot de evaluatie is besloten om alles eens op een rij te kunnen zetten. „Toen we be gonnen met energiezuinige projecten waren we enigs zins verrast door het relatie ve gemak waarmee bespa ringen haalbaar waren. Dan wil je het ook wel zeker we ten", aldus wethouder Chris Zijdeveld. Uit het rapport wordt duide lijk dat bij energiezuinige nieuwbouwprojecten in alle gevallen voldaan is aan de eis om onder een verbruik van 1000 kubieke meter gas voor verwarming te blijven. In een aantal gevallen wordt zelfs een verbruik van niet meer dan 700 èt 800 kubieke meter gas gehaald. Aan kop staat het project minimum energiewoningen in Woud- hoek. De bewoners van deze woningen gebruiken voor verwarming nog geen 350 kubieke meter gas. De energiebesparing die wordt bereikt bij renovatie projecten valt lager uit. De norm van 1000 kubieke me ter gas wordt hier niet ge haald. Van grote invloed hierop is de aanleg van een centrale verwarming tijdens de renovatie. In woningen met cv is het gasverbruik ho ger dan in woningen waar de bestaande verwarming ge handhaafd is. Een andere verklaring voor het mindere succes van re novatieprojecten is ook dat bij nieuwbouw meer ener giebesparende mogelijkhe den zijn. Zo kan bij nieuw bouw rekening worden ge houden met de toepassing van passieve zonneenergie door de woning zodanig te bouwen dat er optimaal van de zon gebruik kan worden gemaakt. Raadslid blijft bij kritiek SCHIEDAM— D66-raadslid Adri Reijnhout blijft van me ning dat bodemonderzoek in een geval dat de gemeente be langhebbende is niet door de DCMR uitgevoerd moet wor den. „Ik wil op geen enkele wijze de integriteit van de ambtena ren in twijfel trekken. Ik blijf er echter bij dat een organisa tie die banden heeft met de gemeente en de provincie een dergelijk onderzoek niet moet uitvoeren om zelfs de schijn van belangenvermenging te voorkomen", aldus het raads lid. Als voorbeeld noemt Reijnhout het geval van de boer Poot die olie in zijn wei landen in Kethel heeft aange troffen. „Een onafhankelijk, onpartijdige organisatie als de Wetenschapswinkel Delft, ook een non-profit organisa tie, is veel beter in staat een onderzoek hiernaar in te stel len. Publiek wil motorrijder te lijf SCHIEDAM De politie heeft zondagavond met moei te kunnen voorkomen dat het publiek een 37-jarige motor rijder te lijf ging. De motorrij der haalde op de Broersvest enkele halsbrekende toeren uit. Het publiek kon de stun ten duidelijk niet waarderen. Door het inzetten van een po litiehond kon worden voorko men dat het publiek eigen rechter ging spelen. De motor rijder is overgebracht naar het politiebureau waar hij een proces-verbaal voor het rijden onder invloed kreeg. Zondagavond heeft de politie een aanhouding verricht op de kermis. Een 20-jarige Schie dammer schopte eerder op die avond een 18-jarige Rotter dammer en zijn moeder van de fiets in de Lange Kerkstraat en dreigde even later met een mes. Op aanwijzing van de Rotterdammer kon de dader worden aangehouden. Bij een vechtpartij tijdens de jazznacht zijn de nodige klap pen gevallen. De vechtpartij ontstond in het Koetsiertje. De ruzie werd op straat voort gezet. Daarbij werd met gla zen en flesjes gegooid. De po litie verwijderde de heethoof den van het strijdtoneel. SCHIEDAMDe gemeente Schiedam heeft geen enkele behoefte aan een bestuurlijke reorganisatie in het Rijn mondgebied. Dat is de reactie die het gemeentebestuur be gin deze maand naar de mi nister van binnenlandse zaken heeft gestuurd naar aanlei ding van het rapport van de Externe Commissie Grote Stedenbeleid - de commissie Montijn - en het advies van de raad voor het binnenlandsbe- stuur over het bestuur in groot-stedelijke gebieden. Schiedam voelt niets voor een reorganisatie op bestuurlijk vlak zoals wordt voorgesteld. Daarbij zit Schiedam op de zelfde lijn als de overige Rijn mondgemeenten. „We praten al meer dan tien jaar over re organisatie en er moet nu maar eens rust in de tent ko men", stelt burgemeester Rei- SCHIEDAM De ge meente laat een onderzoek instellen door de Explosie ven Opruimingsdienst (EOD) naar onontplofte vliegtuigbommen die op het Wilton Fijenoord-ter- rein liggen. De bommen zijn tijdens de Tweede We reldoorlog door Britse en Amerikaanse vliegtuigen op de werf gegooid. Niet alle bommen zijn echter ontploft. Zeker twee tot drie exemplaren liggen nog op de werf. De gemeente baseert zich hierbij op ge- Voorronde van cabaretfestival SCHIEDAM In de voorron de voor het 24e cameretten- cabaretfestival treden don derdagavond in theater de Teerstoof enkele groepen op. De avond biedt een afwisse lend en verrassend program ma. Als eerste treden de Depressi- vo's op met het programma 'Van reïncarnatie tot reïncar natie'. De zin van het leven staat hierin centraal. Het Tweetal Toustant komt hierna met 'Uitwerpselen', een com binatie van cabaret, theater, tragi-komedie en theater sport. De rij wordt gesloten door Theo Keizer en Dolphie Pie- rie. Zij brengen komische liedjes, bizarre samenspraken en op de actualiteit toegesne den improvisaties. De aan vang van de avond is om 20.00 uur. Toegang bedraagt vijf gulden. Burgemeester Reinier Scheer- es: „Er is geen sprake van dat Schiedam door Rotterdam wordt ingelijfd". nier Scheeres. „Ik zie ook geen reden om aan de bestaande structuur te sleutelen. Dat zou tuigeverklaringen uit de oorlog. Wilton Fijenoord is in de laat ste oorlog diverse malen het doelwit van geallieerde bom bardementen geweest. De scheepswerf was door de Duitse Kriegsmarine onder meer ingeschakeld voor de bouw van onderzeeboten. Op 28 augustus 1941 werd de werf aangevallen door een formatie Britse Blenheims. Van de zeventien vliegtuigen keerden er zeven niet terug naar de basis. Een vliegtuig stortte neer op het nabijgele gen abattoir. Gedurende de oorlog was Wilton-Fijenoord nog vele andere keren het doelwit van de geallieerde bommenwerpers. Ook de om geving van de slachthuisbuurt en de burgemeester Knap- pertlaan moest het daarbij soms ontgelden. Toch verwacht burgemeester Reinier Scheeres niet dat er in deze woonwijken nog onont plofte bommen liggen. 'Naar ik weet gaat het om twee of drie bommen die op het Wil ton-terrein liggen', verklaart Scheeres. 'Zolang dat terrein werd gebruikt zoals dat door de werf werd gedaan kon dat geen kwaad. Er was zoveel op te ruimen dat de EOD priori teiten moest stellen. Nu we er over denken om het terrein weer terug te nemen en er mo gelijk geheid gaat worden, vinden we dat er een onder zoek moet komen.' Geen paniek Volgens Scheeres is er geen reden voor paniek. 'Het zal me niet verbazen dat het oprui men op zodanige wijze gaat dat Schiedam er niets van merkt.' Het is volgens de bur gemeester al geruime tijd be kend dat er nog niet ontplofte weer jaren praten kosten en je weet niet op voorhand of een ander bestuur ook beter voor de burger is. We kunnen die tijd beter gebruiken om con creet zaken te doen". Volgens Scheeres hoeft Schie dam niet bang te zijn dat ze wordt opgeslokt door Rotter dam. „Je zou Rotterdam kun nen verdenken dat ze tuk zou zijn op gebiedsuitbreiding maar de eerlijkheid gebiedt me te zeggen dat Rotterdam voorop loopt in de kritiek op het plan. Rotterdam is zelf geen voorstander van een gro te agglomeratiegemeente". Wel ziet Scheeres wat in een gezamenlijke aanpak van re gionale problemen. Ook de voorstellen om de randstad een economische impuls te ge ven van 250 miljoen en de stadsvernieuwingsfondsen uit te breiden juicht de burge meester toe. bommen liggen op de scheeps werf. 'Men weet ook waar ze liggen. Dat is kaarten aange tekend', zegt Scheeres. De ge meente zal er bij de EOD op aandringen om de bommen, waarvan niet bekend is hoe groot ze zijn, zo snel mogelijk weg te halen. Volgens majoor Hofstra, com mandant Explosieven Regel Centrum van de EOD hoeft de gemeente daar echter niet op te rekenen. 'We hebben nog geen officiële aanvraag bin nen. Misschien is er wel infor meel contact geweest maar ik SCHIEDAM Het aantal uitkeringsgerechtigden bij de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) is de eerste helft van dit jaar gestabiliseerd. Op 1 juli stonden er 4930 uitke ringsgerechtigden bij de GSD geregistreerd. Het grootste deel van de cliënten (4011) van de GSD valt onder de Al gemene Bijstandsweg. In vergelijking met een jaar geleden is het aantal GSD- cliënten dat een beroep doet op de Algemene Bijstandswet gestegen. Dit is grotendeels het gevolg van de toename van het aantal 65-plussers. Voor deze categorie is het sinds kort mogelijk een vergoeding voor de extra kosten van war me maaltijd-voorziening te krijgen uit de bijzondere bij stand. Het personeel van de GSD heeft in het tweede kwartaal in vergelijking met het eerste te maken gehad met een toe name van agressie. In het eer ste kwartaal waren er acht ge- weet nog van niets. Dat ge beurt wel vaker. Een gemeen te wil een eerste paal slaan en dan wordt nog even een brief je gestuurd. We zitten echter volgeboekt voor de komende vier jaar.' Voorrang 'We krijgen steeds spontaan munitie aangeboden en dat heeft voorrang. Een zoekactie naar niet ontplofte bommen kost veel geld en tijd. Aan dit soort acties geven we geen prioriteit. We zitten de ko- vallen van agressie door cliën ten tegen veertien in het twee dy. In vijftien gevallen was er sprake van verbaal geweld, in twee gevallen van fysiek ge weld en in vijf gevallen was er sprake van een combinatie. Drie keer moest de politie worden ingeschakeld. Twee cliënten mogen de kantoren Werkzaamheden aan de weg SCHIEDAM Gemeente werken is gisteren begonnen met werkzaamheden aan de Westfrankelandsedijk. Tussen de Admiraal de Ruyterstraat en de Willem de Zwijgerlaan zal de weg worden gerecon strueerd. De reconstructie be staat uit het verschuiven van het wegdek naar noordelijke richting. De nieuwe rijweg zal worden voorzien van een as- faltlaag. Tussen de rijweg en de dijk komt een fietspad. De werkzaamheden gaan onge veer vijftien weken duren. SCHIEDAM Het personeel van bejaardencentrum De Harg heeft woensdag een kor te werkonderbreking gehou den. De actie voor een betere cao voor de bejaardenzorg werd ondersteund door de vakbonden. Autokrakers aangehouden SCHIEDAM De politie heeft zaterdagnacht twee jon ge autokrakers op het Bach- plein aangehouden. De twee Delftenaren hadden een ze vental Citroëns opengebro ken. Na de aanhouding zijn de twee naar het politiebureau overgebracht. mende jaren vol', aldus de ma joor. Scheeres bevestigt dat er nog geen officieel verzoek is ge daan zoals is voorgeschreven. 'Die brief gaat pas de deur uit zodra besloten is het terrein terug te nemen en dat zal niet lang meer duren, verwacht ik', zegt de burgemeester. De ge meente wil met een subsidie van de EEG, het zogenaamde Renaval-project, een deel van het terrein dat Wilton-Fije noord af wil stoten, geschikt maken voor andere bedrijven. van de GSD niet meer betre den. Vijf anderen hebben een schriftelijke waarschuwing gekregen. Koffer met geld uit kantoor weg SCHIEDAM De eigenaar van Hilton meubelen aan de Grote Markt is 20.000 gulden armer. Zaterdag verdween een koffer met dit geldbedrag uit het kantoor van de winkel. De koffer is overdag weggeno men. De Rijksdienst voor Wegver keer is vrijdagnacht door in brekers met een bezoek ver eerd. In het pand aan de Ca- landstraat werd een ruit ver nield om binnen te komen. Het autobedrijf Polderman aan de laan van Bol'Es mist na een inbraak twaalf aluminium velgen. De inbraak heeft ver moedelijk woensdagnacht plaatsgevonden. Om binnen te komen moesten de inbrekers een ruit breken. Van tien tot twaalf uur legde het personeel het werk neer. Alleen de noodzakelijke din gen werden gedaan. In de tus sentijd deelden twee verzor gers in het nabijgelegen win kelcentrum Hof van Spaland actiefolders uit. AbVaKabo- bestuurslid Frank Kramer was tijdens de actie present in De Harg. De werkonderbreking is vol gens actievoerdster Hannie Buys voorspoedig verlopen. „Zowel de bewoners als de di rectie hebben goed meege werkt", vertelt Buys. Ze bena drukt dat het het personeel niet enkel gaat om de vijf pro cent loonsverhoging. „De na druk ligt wat ons betrfft op meer personeel en een functie waardering". De volgende ac tie staat gepland op 4 oktober. Het personeel zal dan tien uur het werk neerleggen. Getracht zal worden zoveel mogelijk familie en kennissen van de bewoners in te schakelen. Wel zal er een crisisteam van het personeel aanwezig zijn. Grote schade na gat in glasoven SCHIEDAM Een doorge broken oven heeft donderdag in de glasfabriek een enorme ravage aangericht. In een van de ovens was een gat ontstaan en er stroomde een grote hoe veelheid gloeiend glas de fa briek in. „Je kan het vergelij ken met lava", zegt hoofdoffi cier A. Lenstra van de brand weer. Samen met de bedrijfsbrand weer werd getracht de stroom glas af te koelen zodat het niet verder de fabriek in zou stro men. Nadat men na enkele uren hierin geslaagd was, moest de bedrijfsbrandweer nog tot in de nacht met afkoe len verder gaan. Een brandweerman werd bij de werkzaamheden licht ge wond doordat er glasdeeltjes in zijn oog kwamen. De man heeft geen blijvend letsel op gelopen. SCHIEDAM De plaatselij ke PvdA-afdeling heeft vorige week dinsdag na een enigszins chaotische vergadering een onafhankelijke commissie aangesteld die de concept kandidatenlijst voor de raads verkiezingen in het komend voorjaar gaat samenstellen. Een groot deel van de leden ergerde er zich aan dat het bestuur met een voordracht kwam. In totaal hadden elf PvdA-leden zich kandidaat gesteld voor de commissie. Het PvdA-bestuur had hier vier kandidaten uit geselec teerd. Martha Wagenaar, een van de voorgedragen kandi daten, toonde zich verbaasd over de criteria die het be stuur hierbij had gebruikt. Zo liet het PvdA-bestuur we ten groot belang te hechten aan de 'onafhankelijkheid' van de commissieleden, met andere woorden de commis sieleden mogen geen relatie hebben met een kandidaat- raadslid. Door deze opstelling viel het Eerste Kamerlid Jan Simons uit de boot. „Het is niet netjes voor te program meren. Het bestuur denkt het zeker beter te weten dan de ledenvergadering bekriti seerde Wagenaar het bestuur. Ze kreeg bijval van diverse andere PvdA-leden. Na een heftige discussie trok Wage naar haar kandidaatstelling in, een voorbeeld dat later door Jan Simons en een ande re kandidaat zou worden ge volgd, en verliet boos de zaal. De impasse werd doorbroken toen het bestuur na een schor sing op voorstel van gedepu teerde Hans van der Vlist haar voordracht introk. Na de hier na gehouden stemming wer den Piet Tijsen, Hans van der Vlist, Truus Verwij en Netty Leeman in de commissie be noemd. De commissie wordt aangevuld met het bestuurslid Menno Silje. De PvdA werkt momenteel hard aan het verkiezingspro- 9 A SFC in slotminuut onderuit A Zesde editie Brandersfeesten groot succes A Tweemaal winst voor Juventus 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Nachtelijke zoektocht naar vuurwapens SCHIEDAM Een uitvoerige zoekpartij, waarbij zelfs een politiehond is ingeschakeld, heeft donderdagnacht geen resultaat opgeleverd. Het pi stool zou tijdens een vecht partij op de Vlaardingerdijk zijn gebruikt om mee te drei gen. De vechtpartij begon om streeks 23.30 uur in een café. Nadat de twee vechtersbazen het café uitgezet waren, zette de ruzie zich op straat voort. Een van beide vechtlustigen zou hierbij hebben gedreigd met een vuurwapen. Een ge tuige zou hebben gezien dat deze persoon het wapen weg gooide. Een urenlange zoek actie van de politie in de om geving heeft echter niets op geleverd. BRAND De brandweer moest er vrijdagavond aan te pas komen om een in brand geraakte kabelhaspel op het bouwterrein in Spaland te blussen. Het schadebedrag is nog niet bekend maar volgens een politiewoordvoerder is die omvangrijk. gramma voor de raadsverkie zingen. Op 11 oktober, tussen de behandeling van de begro tingen in de gemeenteraad door, wordt over het program ma vergaderd. In totaal zijn er 134 amendementen op het conceptprogramma inge diend. Auto over de kop SCHIEDAMEen 22-jarige Schiedammer is zondagoch tend met zijn wagen op de A- 20 over de kop geslagen. De man reed in de richting Schie- dam-Noord toen hij met zijn auto de vangrail raakte. Hier na belandde de auto aan de andere kant van een sloot. Een bestuurster van een bromfiets is zondag licht ge wond geraakt na een aanrij ding. De vrouw werd op de hoek Vlaardingerdijk/Burge- meester Knappertlaan te laat gezien door de bestuurder van een personenauto die rechtsaf wilde. Inbraken in kantines SCHIEDAM Een drietal kantines van sportverenigin gen is het afgelopen weekein de bezocht door inbrekers. In de nacht van vrijdag op zater dag was de voetbalvereniging Demos het slachtoffer. Uit de gokkasten is een nog onbe kend bedrag verdwenen. Die zelfde nacht is ook de kantine van SVDPW bezocht door in brekers. Ook hier zijn de speelautomaten opengebro ken. Zaterdagnacht is ook in de kantine van sport Oost in de Fahrenheitstraat ingebro ken. Hier worden onder meer een magnetron, twaalf pakken koffie en een krat bier ver mist. De inbrekers wisten bin nen te komen door het force ren van een bovenlicht. Het terrein van WiUon-Fijenoord vanuit de lucht gezien (foto Roel Dijkstra).

De Havenloods | 1989 | | pagina 1