'Opvang asielzoekers in containers onhoudbaar' DE HAVENLOODS Impasse Spalanddiscussie mogelijk doorbroken ii PvdA wil meer groen in de wijken Raadsleden bepleiten andere huisvesting Scheeres opent Groenelaan EDITIE 9, DINSDAG 3 OKTOBER 1989, 38e JAARGANG, Nr. 40 Wegener huLS-aaohuLSbtaden Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. Komende donderdag start de verkoop van de Grote Clubactie-loten 4? Koop zo'n lot Honderden actieve clubs rekenen op u! SCHIEDAM De gemeen teraadsfractie heeft vorige week een notitie uitgebracht waarin wordt gepleit voor meer groen in de stad. In de notitie 'Een Groene Stad' doet de fractie negen aanbe velingen om tot een groener Schiedam te komen. Hoewel Schiedam volgens de PvdA-fractie betrekkelijk rijk is aan groenvoorzienin gen vindt ze het toch belang rijk hier een extra impuls te geven. Om de discussie over het groen te voeden heeft de fractie gemeend een aantal richtlijnen te moeten geven. Zo zijn de sociaal-democra ten van mening dat voor de groene long, de vrijwel aan eengesloten groengordel van noord naar zuid, een nieuw apart bestemmingsplan moet worden gemaakt om dit gebied te beschermen. Tevens zou de fractie graag zien dat er in het centrum meer aandacht aan het groen zou worden besteed. De PvdA wil dat er aansluitend bij de tuin van de Lindenhof in de toekomst een plantsoen verschijnt. In de oude wijken moet vol gens de fractie ook meer aandacht aan het groen wor den gegeven. Ze sluit zelfs niet uit dat na sloop van oude panden geen nieuw bouw plaatsvindt maar dat de open gevallen plaatsen voor groenvoorzieningen worden gereserveerd. De situatie in Nieuwland is in de ogen van de lokale PvdA anders. De partij vindt nog steeds dat de omstreden bouw in het stuk park aan de Van Haarenlaan door moet gaan om 'het economisch en sociaal draagvlak' van de wijk te verbeteren. Wel ver kondigt de PvdA dat verdere nieuwbouw op groene plaat sen alleen acceptabel is als door compensatie elders de hoeveelheid groen in de wijk gelijk blijft. In de notitie wordt er tevens voor gepleit de ruimtes tus sen de flats in Nieuwland nauwer aan de bewoners te binden. Volgens de PvdA kan dat door stukken grond uit te geven aan de bewoners en omwonenden of door ter reinen in te richten voor in tensief collectief gebruik. In Schiedam-Noord geldt hetzelfde volgens de PvdA. Ook hier willen de sociaal democraten zoveel mogelijk ruimtes rond de flats aan particulieren uitgeven. De PvdA vindt ook dat de voor malige metroboog na de bouw van de pyamidewo- ningen niet verder mag wor den bebouwd. Een ander voorstel is om op de grens met Midden-Delf land een productiebos aan te leggen. Op deze manier hoopt de PvdA verschillende vliegen in één klap te slaan; een vloeiende landschappe lijke overgang, houtproduc tie, zuivering van de lucht en een tegenwicht aan het broeikaseffect Om de natuurwaarde van het bestaande groen te ver hogen dienen volgens de PvdA de grasvelden en mas se herbeplant te worden. Ook moeten om de natuur een kans te geven de maai- schema's aangepast worden. 0 In de notitie 'Een groene stad' wordt ook de aanbeveling gedaan meer onkruidborstelmachines aan te schaffen. De PvdA-raadsfractie stelt verder dat er gestreefd moet worden naar een grotere be trokkenheid van omwonen den bij het beheer en onder houd van de woonomgeving. Hoe dit vorm kan worden gegeven, wil de partij op korte termijn laten onder zoeken. Een actief voorlich tingsbeleid is volgens de fractie onontbeerlijk. Inbreker door ruit SCHIEDAMEen inbreker is zondagmorgen vroeg van een koude kermis thuis geko men. De ongeveer 27-jarige man was omstreeks 3.30 uur een woning aan de Van Swin- densingel ingeslopen. De be woner bemerkte dit echter en verwelkomde de inbreker met enkele rake klappen. De in breker koos hierop eieren voor zijn geld en sprong door een ruit naar buiten. De man maakte een val van drie me ter. KEUKENBRAND— De brand weer heeft vrijdagavond op het Wibautplein een keukenbrandje moeten blussen. Het vuur ont stond doordat een pan vlam had gevat waardoor de gehele woning onder rook kwam te staan. Buren forceerden een deur om de 83- jarige bewoonster van de woning te helpen. De vrouw was bij een poging de deur te openen geval- SCHIEDAM Er moet dringend andere huisves ting komen voor de 21 asielzoekers die in Schie dam verblijven. De wissel woningen aan de Honnerla- ge Greteiaan die momen teel door vluchtelingen die de uitslag van de asielaan- 0 SCHIEDAM Met het doorknippen van een lint heeft burgemeester Reinier Scheeres zaterdagmorgen de Groenelaan officieel geopend. De winkelstraat in Schiedam-Zuid is door veranderingen aan de bestrating een stuk interessanter geworden voor (winkelende) voetgangers maar ook de auto is niet geheel verbannen. De winkeliers van de Groenelaan vierden zaterdag het gereedkomen van de herinrichting van 'de ruggegraat van de Gorzen' met een braderie en andere activiteiten. vraagprocedure afwach ten, worden bewoond, zijn niet geschikt. Dit stellen PSP/PPR-raadslid Bart de Leede en CPN-raadslid Ul- ferd Bruseker. „Je kan mensen niet op deze manier permanent huisves ten", vindt De Leede. „Het zijn barakken die ontstellend gehorig zijn". Het raadslid vindt ook het beleid verkeerd dat verschillende mensen die elkaar niet kennen bij elkaar worden geplaatst. „Er zitten drie mensen in een container. Je schrikt ervan als je ziet hoe klein dat is". Een andere huis vesting is dan ook volgens het raadslid dringend gewenst. Ook wethouder Hans van Kleef (PvdA) vindt dat er sprake is van een mensont- waardige situatie. „Ik ben kwaad over wat daar aan de hand is", reageerde de wet houder tijdens de vergadering van de commissie Volkshuis vesting en stadsvernieuwing. Van Kleef doelde daarbij ech ter niet zo zeer op de huisves ting van de asielzoekers als wel op de lange tijd die de procedures in beslag nemen. „Van het ministerie van VROM hebben we de medede ling gekregen dat een gemid deld proces een half jaar duurt en dat het maximaal uit kon lopen tot een half jaar. Het is dan ook schandalig dat sommige mensen al anderhalf jaar op een uitspraak wach ten", aldus Van Kleef. Volgens het PvdA-raadslid .o III -1 -* BI 0 De opvang van de asielzoekersdie zijn ondergebracht in voldoet niet volgens de raadsleden Bruseker en De Leede. wisselwoningen aan de Honorlage Greteiaan, Herman Posthoorn heeft Schiedam echter de mogelijk heid om wat aan de ontstane situatie te doen. „De gemeente heeft de omstandigheden voor een deel zelf in de hand. Als ik de wethouder zo hoor dan kan B en W morgen voor vervan gende woonruimte zorgen", aldus Posthoorn. Verbazing De raadsleden De Leede en Bruseker verbazen zich er verder over dat de gemeente geld overhoudt van de vergoe ding die het Rijk stelt tegen over de opvang van de asiel zoekers. Schiedam is daarmee uniek in Nederland, stellen de raadsleden. „Alle gemeenten klagen steen en been dat ze tekort komen, behalve Schie dam want die houdt zelfs geld over. Dat is op zijn minst een merkwaardige situatie. De ge meente houdt van het bedrag van iets meer dan duizend gulden zo'n zeshonderd gul den in vóór huisvesting en dergelijke. De mensen moeten zien rond te komen van ruim vierhonderd gulden in de maand. Ze worden gedwon gen om thuis te zitten. Ze heb ben geen geld om iets te doen", zegt De Leede. „Het is een feit dat alle ge meenten klagen dat het een schande is dat de uitkering zo laag is. Klaarblijkelijk doen deze steden meer voor deze mensen. Ik heb de indruk dat de gemeente zich niet echt ontzettend inspant om het deze mensen naar de zin te maken. Men doet het noodza kelijke en meer niet. Er moet echter een eind komen aan deze onhoudbare situatie. De huisvesting moet verbeterd worden en de gemeente moet een ruimhartiger beleid gaan voeren". SCHIEDAM PvdA-fractie- voorzitter Gé Brouwer heeft geen bezwaar tegen het laten onderzoeken van monsters uit de onderste lagen van het met slib opgespoten deel van Spa- land. Brouwer deed deze uit spraak zondag na het bezoe ken van het gebied waar mo menteel diep wordt gegraven voor de aanleg van vijvers. Mocht het college tot het ne men van extra monsters be- sluiten dan betekent dat een complete omslag in de slepen de discussie over het haven- slib. In praktijk zou dat kun nen neerkomen op het door klein links gevraagde nader onderzoek. Brouwer is zich persoonlijk op de hoogte gaan stellen van de situatie in de gegraven geulen nadat de raadsleden Adri Reijnhout (D66) en Bart de Leede (PS/PPR) vorige week op een diepte van twee meter en lager oliesporen aantrof fen. „Vanaf twee meter diep wordt de grond echt goor", zegt De Leede wijzend op de gegraven geul. Inderdaad is de grond in de onderste lagen opvallend donker van kleur en stinkt de aarde ook naar olie. In het grondwater zijn ook duidelijk olieresten te zien. Voor de raadsleden ligt een verband met de door boer Poot aangetroffen olie in een sloot in het naast Spaland ge legen weidegebied voor de hand. „Als je bedenkt dat de twee plaatsen nog geen 25 me ter van elkaar liggen dan is een relatie te verwachten", zeggen De Leede en Reijn hout. De raadsleden hopen dat een meerderheid van de gemeen teraad alsnog tot een nader onderzoek besluit, zoals ook de milieubewegingen, met mi lieuprofessor Lucas Reijnders voorop, wensen. Impasse De kans dat de impasse tussen het college en klein links nu doorbroken wordt, is dichtbij nu Brouwer geen absoluut te genstander meer is van het ne men van monsters uit de on derste sliblagen. „Ik heb ook duidelijkoliegeroken maar dat wil op zich niets zeggen. Maar je kunt je afvragen of er niet een aantal monsters genomen kan worden, nu men er toch bezig is. Ik zou het geen ramp vinden als er extra monsters opgestuurd zouden worden. Dat kost geld maar daar heb ik geen bezwaar tegen. Ik zal hierover nog even met het Stadskantoor bellen", zei Brouwer zondag. In feite komt dit er op neer dat Brouwer de weg vrijmaakt voor nader on derzoek. 0 Graafmachines hebben vorige week de onderste lagen van het n verontreinigd havenslib opgespoten deel van Spaland blootgelegd. Siem Rosman, fractievoorzit ter van het CDA in de Schie damse raad is ook het afgelo pen weekeinde ter plaatse gaan kijken. Hij vindt het een goede zaak als er inderdaad nadere monsters zouden wor den genomen. „Ik ben er ge weest en het stonk naar olie. Ik ben geen biochemicus of zoiets dus het is moeilijk om als leek conclusies te trekken maar aan de andere kant denk ik dat het goed is om het nog eens nader te bekijken", zegt „Ik hoop dat er inderdaad een opening is", zegt Reijnhout. „Als er monsters zouden wor den genomen zijn we een stap je verder. Maar pok naar de horizontale verspreiding van het grondwater moet nog wor den gekeken vinden we, en met ons de deskundigen. Ik hoop dat er nog deze week overleg met de fractievoorzit ters zal zijn. We moeten wel oppassen dat we ons niet blij laten makken met een dode mus. Belangrijk is bijvoor beeld wie het onderzoek uit voert. Onze voorkeur gaat uit naar de Wetenschapswinkel in Delft", aldus het D66- raadslid. Geweldplegers aangehouden SCHIEDAM— Drie Schie dammers die worden verdacht van vernieling en mishande ling zijn vrijdagnacht op de Rotterdamsedijk aangehou den. De drie keerden terug naar het café De Pub nadat een van hen eerder die avond door de eigenaar met geweld naar buiten was gewerkt. Er was onenigheid ontstaan over een rekening. De man kwam later met twee vrienden re vanche nemen. De 32-jarige eigenaar liep hierbij een wond aan zijn hoofd op toen er met een bierglas werd gegooid. Gezamenlijk alarmnummer SCHIEDAM Met ingang van gisteren zijn ook de tele foonabonnees in Schiedahi aangesloten op de regionale alarmcentrale. Dat betekent dat met ingang van heden in het geval van spoedeisende hulp van politie, brandweer en ambulance het landelijk alarmnummer 06-11 gebeld kan worden. Het nieuwe num mer is alleen bedoeld voor ge vallen met een spoedeisend karakter. Voor minder urgen te gevallen en om eventuele aanlooproblemen op te van gen, blijven de oude alarm nummers van de politie, brandweer en ambulance voorlopig nog gehandhaafd. Achtervolging door Schiedam SCHIEDAM De politie heeft vrijdagnacht na een wil de achtervolging door de stad een 22-jarige Schiedammer aangehouden. De politie kreeg rond 3.30 uur een tip van de Dordtse collega's dat er een BMW met een dronken be stuurder richting Schiedam kwam. De Schiedamse politie postte bij de Beneluxtunnel. Op het moment dat de BMW met hoge snelheid voorbij reed, werd de achtervolging ingezet. Tijdens de achtervol ging over onder meer de Nieu we Damlaan, Nieuwe Haven en Aleidastraat werden snel heden van meer dan honderd kilometer gehaald. In de Alei dastraat botste de BMW op een politieauto. Toch beteken de dit niet het eind van de achtervolging. De BMW ont snapte via de Schoolstraat naar de Nieuwe Haven waar de politie een blokkade had opgericht. Een agent moest hier springen voor zijn leven toen de BMW met volle snel heid door de blokkade reed. Uiteindelijk kon de Schie dammer in de Gorzen worden klemgereden. Wederom ont snapte een politieagent op het nippertje aan de dood toen de BMW op hem inreed. De 22- jarige Schiedammer wordt rijden onder invloed en po ging tot doodslag ten laste ge legd. „Niet parkeren bij gemaal" SCHIEDAM De commissie stadsontwikkeling en milieu zaken keurt het voorstel van Gemeentewerken om bij de resten van het Poldervaartge maal een parkeerplaats aan te leggen af. De aanleg van de parkeer plaats voor 48 auto's is een onderdeel van het plan Pol dervaart-Zuid. De gemeente hoopt door het aanleggen van de parkeerplats genoeg par keergelegenheid te scheppen voor de bezoekers van volk stuinencomplex Vijfsluizen. Momenteel worden de auto's in de berm van een toegangs weg geplaatst, een volgens de gemeente ongewenste situatie. „Het is gewoon maf om daar een parkeerplaats aan te leg gen", verwoordt CPN-raads- lid Bruseker de mening van de commissie. Posthoorn stelt voor de parkeerplaats ten zui den van de Algemene Be graafplaats, aan de Van Haar enlaan, in het verlengde van de Vlaardingerdijk aan te leg gen. Gemeentewerken zal deze mogelijkheid verder on derzoeken. Uitstel voor houtwormen SCHIEDAM Het hout wormprobleem in het monu mentale Zakkendragershuisje zal pas in 1991 worden aange pakt. Dat blijkt uit de onlangs gepresenteerde gemeentebe groting. gemeentewerkendi recteur Harm de Block kan pas in 1991 worden begonnen met de behandeling van het door houtwormen aangetaste hout omdat er een lange voor bereiding nodig is. „Er is een jaar nodig voor onderzoek. Begin 1991 kan dan worden gestart met de uitvoering", al dus De Block. Het houtworm- vrij maken van het monument kost een ton. Winkeltjes tegen muur Grote Kerk? SCHIEDAM Zelfs als het ABC-complex in de Lange Kerkstraat staat, blijft er een 'gat' in de Grote Omloop ter plaatse van de Grote Kerk. Het PvdA-raadslid Hans Bakker oppert de suggestie om dit gat te dichten. „Ik stel niet gelijk voor om de kerk af te breken en er een warenhuis voor in de plaats te zetten maar misschien kan er tussen de steunberen van de kerk iets worden ge daan door neringdoenden", is het voorstel van het raads lid. De gedachte spreekt wethouder Zijdeveld wel aan. „Het is een charmante en historisch verantwoorde suggestie. We zullen bekij ken in hoeverre het in Schie dam is in te passenaldus Zijdeveld. Politie A Winnend ontwerp artotheek van Martin Moesman A Hermes DVS pakt punt van lijstaan voerder 00 Jan Mulder op be kend literair ter- 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Antitankgeschut ingeleverd bij politiebureau SCHIEDAMEen antitan kwapen, een stengun, zes pi stolen en vier revolvers. Dat zijn maar enkele van de wa pens die vorige maand bij de Schiedamse politie zijn inge leverd. Rechercheur R.F. Koopman schap spreekt van een succes volle actie. Het antitankwapen, een te- rugstootloze vuurmond, is za terdag op de laatste dag van de 'generaal pardon' actie in geleverd. De eigenaar van het wapen gaf het met een 'ik had het toch maar thuis liggen' af aan de balie. Op de lijst met ingeleverde wapens staat be halve een groot aantal messen in vele soorten en maten ook een grote hoeveelheid vuur wapens. Ook zijn er granaten ingele verd. Twee granaten stonden zelfs op scherp. Koopman schap heeft het idee dat een groot deel van de ingeleverde wapens afkomstig is van het voormalige verzet. „Daar za ten echt schitterende wapens bij, zoals een stengun. De man die de stengun kwam brengen, was ook eeh oudere man die met veel verdriet afstand deed", alduS Koopmanschap. Verbeter uw arbeids- en studieprestaties Voorkom ziekte en word gezonder Profiteer van forse kortingen op uw auto- en ziektekostenverzekering Geniet van meer succes in uw leven door TRANSCENDENTE MEDITATIE Gratis Info brochure: tel. 08337-541 Onderscheiden SCHIEDAM Er is de afge lopen dagen een viertal ko ninklijke onderscheidingen toegekend. Vrijdag 29 septem ber kreeg J.H. Taheij uit han den van burgemeester Scheer es de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau in brons. Taheij vierde in september zijn veertig-jarig bedrijfsjubileum bij Verwaij- en Woonideeën. Dezelfde onderscheiding was er ook voor C. Kiljan. De heer Kiljan vierde onlangs het feit dat hij al veertig jaar in dienst is bij het Schiedamse bedrijf Fijnwerk. Een ere-medaille in goud was er voor G. Halm die na 43 jaar werkzaam te zijn geweest bij de overheid met de Vut gaat Halm, die actief is geweest in het vakbondswerk en het ker kelijk en sociaal leven, ont ving zijn onderscheiding vrij dag uit handen van wethouder Hafkamp. Tenslotte kreeg A.G. Reijmer gisteren de ere-medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau voor zijn veertig dienstjaren bij het Schiedamse bedrijf Itho.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1