'Indiase dans is onderhuids heel erotisch Koffie en suiker brachten zeilscheepvaart tot bloei Rotterdamse oude bekenden en nieuw talent Inlopen bij Jan Wander en Entre Act Nandranie combineert (ingetogen) klassiek met zelfverzekerdeigentijds Maritiem Museum toont negentiende-eeuwse rijkdom f Snijdend huwelijksspel HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 5 OKTOBER 1989 Greetje Kauffeld Als de Indiase God Shiva op één been staande mediteerde, lukte het niemand om hem uit zijn concentratie te halen. Niemand, behalve vrou wen. Wanneer men hem een mooie danseres zond die hem met haar dans en ritmische geluid van belletjes om haar enkels probeerde te verleiden, raakte hij er uit en dan ste zelf ook. Een woe dende dus ritmi sche dans. Door simpel weg te blijven dansen kalmeerde ze hem uit eindelijk ook weer. Tot zover een van de verhalen die verweven zitten in de klas sieke Indiase dansen die Nan dranie aanstaande zondag met haar dansgroep en muzi kanten op het podium van De Doelen zal laten zien. Ze brengt een gevarieerd pro gramma, waarbij naast klass- sieke dansen als de Bharato- Natyam, de Odiddi, de Kha- tak en Kuchipudi ook vele soorten Hindoestaanse volks dans worden uitgevoerd. Nandranie is van Hindoe staanse afkomst maar woont al zo'n 20 jaar in Nederland. „Ik ben net zo mondig als jij hoor", lacht ze, „maar als ik eenmaal op het podium sta ben ik iemand anders. Heel geconcentreerd ook. Om alle klassieke bewegingen en ge baren zo perfect mogelijk uit te voeren". Haar 'westers' zijn hindert haar geenszins in de uitoefening van haar kunst. Wel eens in de noodzakelijke bezoeken aan India en in de contacten daar. „In het dage lijks leven wil ik opschieten en met duidelijke afspraken werken. Mijn werk wil ik per fect doen. Als ik voor scho ling, ervaring, optredens of kleding naar India moet haar kostuums laat ze daar met de hand naaien botst dat nogal eens. Als zaken niet lopen zoals was afgesproken kan ik schelden en zeggen wat ik wil, maar het enige dat ik daarmee bereik is dat me hoofdschuddend verteld wordt dat ik over drie dagen nog maar eens moet terug ko men. Vaak vind ik dat heel irritant hoewel de andere kant is dat in India het leven ge moedelijk is en de mensen er niet gauw boos worden". Romantisch Waar Nandranie ook niet meer aan mee doet is het ont kennen van de erotiek in de Indiase dans, hoe pijnlijk dat voor sommige mensen ook ligt. „Het staat allemaal in de geschiedenisboeken vermeld en afgebeeld", zegt de laco niek. Alles aantoonbaar. Sinds de onafhankelijkheid in 1947 is de dans tot kunst ver heven, zijn de bewegingen en gebaren sterk verfijnd, maar de basispassen van de dans zijn afgekeken van reliëfs uit tempels als de Khajuraho in Zuid-India. In het begin werd alleen daar gedanst en uitslui tend voor koningen en andere hoog geplaatste personen. Het staat bol van erotiek en ook de Indiase mythologie zit open lijk vol sexualiteit". De geschiedenisboeken en na slagwerken over dans komen op tafel. Ook echtgenoot Ra- madhin mengt zich goed geinformeerd in het ge sprek. Het 'Toerist Album of Khajuraho' blijkt 32 kleuren foto's van tempelreliëfs en sculpturen te bevatten die qua erotische lading variëren van pikant romantisch tot 'stevi ge' sextaferelen. De oudste af gebeelde sculptuur start uit de periode van 700 tot 900 na Christus. Nandranie: „Indiërs praten daar niet graag over maar een boek als de Kama Sutra is ook tot stand geko men door toedoen van de yo gi's. Door de souplesse en be hendigheid van hun lichamen kwamen zij op standjes die daarin staan afgebeeld". Casanova „Koningen werden ook echt vreselijk verliefd op de danse ressen", benadrukt Ramadhin de andere kant het uiterst romantisch aspectvan de dansen. Hij lacht: „Was Nan- drafiie in het echte leven maar zo verliefd als ze er tijdens het dansen uit ziet. Dat verleide lijke in ogen en gebaren zie je in India vandaag de dag nog steeds. Je smelt er helemaal van. Net als van de romanti sche verhalen over Krishna die zeg maareen soort Casanova was. Alle vrouwen waren verliefd op hem en in uitgebreide beschrijvingen wordt dan ook zijn schoon heid én zijn make-up beschre ven en vergeleken met aller hande fraaie uit de natuur. Pure verleiding, dat is het. Vrouwen zijn eigenlijk al sinds Eva geemancipeerd". Het maken van gebaren de mudra's is een veelgebruikt communicatiemiddel in India. Het is ontstaan doordat er in het grote land wel vijf zes honderd verschillende talen en dialecten worden gespro ken en de mensen elkaar niet konden verstaan. Juist de combinatie van bewegingen en gebaren maakt de Indiase dans zo moeilijk om uit te voe ren en tegelijkertijd zo boei end om naar te kijken. Specia le lichteffecten geven de kos tuums een sprookjesachtige aahblik. Muzikanten Nandranie: „Om het geheel zo boeiend mogelijk te houden, combineer ik klassiek met modern. Ook in de muziek. Het klassieke deel staat op de band. Tijdens het tweede ge deelte zorgen Druh Nankoe, Arjun Autat en Dennis Sadal voor life muziek. Dat zou ik in de toekomst anders willen zien. Ook de klassieke muziek heb ik liever life. Desnoods met instrumenten uit het hier en nu. Ik hoop (klassieke) mu zikanten voor dit plan te kun nen interesseren. Ook Neder landse"! De voorstelling van Nandra nie en haar gezelschap begint zondagmiddag om 15.00 uur. Kaarten kosten f 17,50m f 20,- en f 22,50. Op dinsdag 17 oktober houdt Nandranie omdat het herfst vakantie is, een dansworks- hop voor kinderen in theater De Evenaar in het museum voor Volkenkunde. Aanvang 14.00 uur. Om 15.30 uur wordt een uitvoering gegeven. Deel name kost een rijksdaalder en is voor kinderen vanaf 8 jaar mogelijk. Els Neijts Trio de Janeiro, een tikje ge waagd en zelfs hier en daar controversieel, treedt 7 okto ber op in café Floor bij de Rot terdamse Schouwburg. Met ti tels als 'Een schizofreen is nooit alleen' en 'Daar gaat mijn hartklep weer', brengt het drietal wereldmelodieën op Nederlandse tekst. De toe gang is gratis, de aanvang is 23.30 uur. Jazzcentrum Thelonious opent op 6 oktober de Jazz maand met het beroemde 29th Street Saxophone Quartet uit New York. IJzersterke blazers, onder wie altist Bobby Wat son, die afgelopen maand nog te horen was met pianist Rob van Bavel, brengen standards, funk en een tikje soul op on- nnavolbare wijze. Het concert begint om 15.00 uur, de toe gangsprijs is 15,-. Harmoniekapel Excelsior Rotterdam onderleiding van Bauke Schut concerteert op zaterdag 7 okotber in Palace aan de Zomerhofstraat in Rot terdam, met medewerking van het Nederlands Klarinet Kwartet. Na afloop is er bal met live muziek van Teach- Out. Het concert, met werken van Andriessen, Bernstein en Von Suppé, begint om 20.00 uur. Kaarten kosten ƒ5,-. Glazenstad ontmoet Haven stad heet het concert op 7 ok tober in De Doelen, waarin het Westlands Mannenkoor en het Rotterdams Operakoor in één programma te horen zijn. On der algehele muzikale leiding van dirigent Piet Struijk en met solistische medewering van sopraan Ruxandra Voda klinken de beste stemmen van de regio vanaf 20.15 door de grote Doelenzaal. zanger/gitarist zal de tijden doen herleven van The Mil lers, de Rotterdamse groep met een eigen jazzclub, De Wiek aan de Westblaak. Een nieuwe ster is Anastasia Sijtov, bij de Rotterdamse burgerlijke stand beter be kend als de 19-jarige Daniel le Sijthoff, dochter van mo dekoning Theo Sijthoff. Anastasia (haar tweede naam) nam de naam Sijtov aan om de Russische af komst van haar familie te gedenken. Haar grote muzi kale voorbeeld is Ameri kaans: Marilyn Monroe. Van deze ster uit de gloriejaren van Hollywood heeft ze dan ook verschillende nummers op het repertoire staan, on der andere I wanna be loved by you. Het zal ongetwijfeld een swingende ochtend worden in De Doelen op zondag 15 oktober. Ingeleid door pre sentator Gerard Cox en pia nist Bert Nicodem begint om 11 uur het concert, waarvoor nog kaarten te koop zijn bii De Doelen, (f 12,50). De zaal is open om 10.15 uur. Bij de kantoren van De Ha venloods, Het Zuiden en Holland Silhouet en bij de kantoren van de Verenigde Spaarbank kosten de kaar ten in de voorverkoop slechts f 11,-. Met bomschuiten en kofschepen, galjoten en brikken werden in het midden van de vorige eeuw grote ladingen koffie en suiker uit Indi sche koloniën aange voerd naar Nederland. Hoge overheidssubsidies hadden de Nederlandse handelsscheepvaart na de Napoleontische oor logen uit het slop ge haald. Koning Willem I beloonde reders die nieuwe schepen lieten bouwen met premies, die er niet om logen. De schepen werden bevoor raad door Nederlandsche Han del-Maatschappij, een door de overheid opgerichte NV. De nieuwe koopvaardij schepen kregen van de NHM een hogere prijs voor hun kof fie en suiker dan op de we reldmarkt, waardoor het voor veel reders lonend werd om een handelsvloot te onderhou den. 4 Die bloeiperiode van de zei lende handelsscheepvaart heeft het Maritiem Museum een prachtige collectie model schepen, halfmodellen, bouw tekeningen en schilderijen op geleverd. In de tentoonstelling 'Voor de wind en voor 't ge win', die zaterdag begint, heeft het museum uit de eigen schatkamer schoeners en bar ken, brikken, klippers en fre gatten, tekeningen en schilde rijen opgedoken en opgesteld in een levendige expositie. Het is een tentoonstelling ge worden die laat zien hoe trots de Nederlandse scheepbou wers, reders en schippers wa ren op him zeilschepen. Fraai beschilderde scheg- of boeg beelden lieten de rijkdom zien van de eigenaars van de sche pen, die graag te pronk liepen met het vele geld dat ze ver dienden met de tochten op de Oost. De schepen werden ge portretteerd in aquarellen en olieverf en in de rederskapiers gehangen. Er waren ook zeekapiteins die bij beroemde aquarellisten een portret van hun schip be stelden. Zo'n afbeelding kon tegen alle gewenste achter gronden uitgevoerd worden; zelfs als de schilder nog nooit zelf in Nederlands-Indië was geweest, kon hij ervoor zorgen dat het schip was afgebeeld voor de Javaanse kust, com pleet met een Indische vlerk prauw, een klein inheems zeil bootje op de voorgrond. Modellen Niet alleen schippers en re ders profiteerden van de be schermende handelspolitiek van Willem I. Ook de scheeps werven voeren er wel bij. Scheepswerven als Kortlandt uit Rotterdam, Gips uit Dor drecht en Smit uit Kinderdijk en Alblasserdam lieten hun omvangrijke archieven na aan het Maritiem Museum Prins Hendrik. In de tentoonstelling zijn dan ook veel zeer gede tailleerde modellen te zien, die de fiere scheepsbouwers voor hun opdrachtgevers maakten. Waren de modellen veelal voor de sier, de halfmodellen en tekeningen dienden als hulpmiddelen bij de bouw, waaraan de scheepsbouwers precies konden aflezen hoe de waterlijnen liepen, welke ron dingen de spanten moesten volgen en hoe de dwarsver bindingen moesten worden aangebracht. Op het eerste gezicht is het moeilijk om alle verschillende types zeilschepen te onder scheiden: dwarsscheepsge- tuigd, langsscheepsgetuigd, twee- en driemasters, platbo dems of diepgestoken sche pen. De expositie, die de ne gen belangrijkste soorten let terlijk op een rij zet en de verschillen en overeenkom sten goed uitlegt, helpt de be zoeker aardig op weg. Geen haast Wie goed kijkt, ziet dat de meeste schepen uit de eerste helft van de 19e eeuw 'volge bouwd' waren. Ze hadden een brede romp, waardoor er ex treem veel lading in kon. Dat kwam natuurlijk niet erg ten goede aan de snelheid van het transport. Die was, vanwege de monopoliepositie van de koffieveilingen van de Neder landsche Handel-Maatschap- pij ook niet zo van belang. Slechts twee maal per jaar kwam de koffie op de markt, en daarom hoefden de sche pen geen haast te maken op hun tocht van Indië naar Ne derland. Kapers Tegen 1850 werd de concur rentie vanuit het buitenland zo groot, dat de reders moes ten omzien naar andere mark ten. Rond die periode werden dan ook andere scheepstypen gebouwd, klippers, schoeners en schoenerbrikken, schepen met een vloeiende romp en grotere snelheid, die bijvoor beeld de emigranten vervoer den. Een charmant onderdeel van de tentoonstelling is verzame ling zeemansmodellen, knut selwerk van zeelieden, die tij dens hun vrije uurtjes hun schip vaak wat onbehol pen nabouwden, en op zeeën van stopverf lieten dei nen. Het Maritiem Museum liet bij de expositie een documentaire film maken, over het leven van de Katwijkse schipper Maarten Schaap Het ver haal is gebaseerd op de au thentieke dagboeken van Schaap, het enige stuk in de tentoonstelling dat afkomstig is 'van buiten'. Het boek is in bruikleen afgestaan door het Katwijks Museum. De docu mentaire toont Maarten, schrijvend in zijn dagboek, te rugkijkend als oude man op zijn veelbewogen leven, waar in hij zelfs ooit werd gevangen genomen door Marokkaanse kapers. Het Maritiem Museum heeft voor deze tentoonstelling een catalogus uitgebracht spe ciaal voor kinderen vanaf een jaar of 10. Het boekje kost 12,50 en bevat veel plaatjes, spel-, teken- en werkopdrach ten, die ook in de klas kunnen worden gemaakt. De tentoonstelling is te zien van 7 oktober 1989 tot en met 9 september 1990. De tentoon stelling wordt op vrijdag 6 ok tober officieel geopend door de heer J.W. Roskamp, direc teur van de Algemene Bank Nederland. De ABN is voort gekomen uit de Nederland sche Handelmaatschappij, die aan de wieg stond van de bloei van de zeilscheepvaart. Maria Neele Jeugdtheater Hofplein gaat weer beginnen met de uit gaansavonden op de vrijdaga vond voor jongeren vanaf 12 jaar. De voorstellingen, waar onder een avond met De Beri ni's en een voorstelling van Speeltheater Gent, beginnen op 6 oktober met een laatste voorstelling van jongerenthea- ter BOX, dat de succes-voor stelling Nachtlicht brengt. Aanvang 19.30 uur, kaartjes kosten 10. 'Liefhebbers' heet de dans voorstelling die op vrijdag 6 oktober te zien is in het Bi bliotheektheater aan de Hoog straat in Rotterdam. Het is een voorstelling van de groep Dan send Hart, een uit 14 amateur- dansers samengesteld gezel schap uit Utrecht. Aanvang 20.30 uur, kaar ten kosten 10,- (CJP 7,50) Le Pied k Coulisse, dansgezelschap uit Grenoble, is van donderdag 5 tot er zaterdag 7 oktober te zi< Lantaren Venster aan de Gou- vernestraat in Rotterdam. De voorstelling heet Les Yeux Fermées. Kaarten kosten 12,- of 10 (met korting kaarten), de aanvang van voorstelling is 20.30 uur. Roxane Huilmand danst haar solovoorstelling Capri- cieuse in Lantaren Wenster van 5 tot en met 7 oktober, het is haar derde solovoorstelling. De muziek is van Paganini, de 24 capricen gespeeld door It- zak Perelman. Eddy Doornbos Twee vertrouwde gezichten en een nieuwe ster beheersen het podium van de Rotter damse Doelen tijdens het eerste Zondagochtendcon cert op 15 oktober. De drie swingende vocalisten Greet je Kauffeld, Eddy Doornbos en Anastasia Sijtov worden begeleid door Frits Katee's All Star Dixielandband, die ook instrumentale nummers ten gehore zal brengen. De van oorsprong Rotter damse Greetje Kauffeld, be kend door haar optredens met de Skymasters en haar deelname aan vele songfesti vals, deelt het podium met de al even beroemde jazz- vocalist Eddy Doornbos. De Een medewerker van het Maritiem Museum zet een scheepsmodel in een van de tentoonstellingsvitrines.(foto Robert Vos) ROTTERDAM Om de ama- teurmuziek in Rotterdam meer bekendheid te geven, or ganiseert de Rotterdamse Kunststichting ieder jaar in loopconcerten, gratis concer ten op de zaterdagmiddag in de hal van De Doelen. Tussen 15.00 en 16.00 uur staat De Doelen op zaterdag 7 okotber open voor het eerste inloopconcert, met het Trio Belcanto en het Entre Act En semble. Het Trio Belcanto bestaat uit Diny van der Have, sopraan, Jan Wander, tenor en Martin van Broekhoven, piano, dit maal met medewerking van Ger Vennekers, bariton. Het 'kwartet' zingt opera-aria's, operetteliederen en musical melodieën. Tijdens het inloopconcert is ook het Entre Act Ensemble te horen, een 15 muzikanten sterk salonorkest, dat al in 1925 werd opgericht. Na 64 jaar dirigentschap van Chris van Toorn heeft enkele maan den geleden Jacob Bakema de dirigeerstok overgenomen. Entre Act speelt evergreens en zigeunermelodieën. Josine en Paul vechten in Hu welijksspel van Edward Albee. (foto Jan Swinkels) Josine van Dalsum en Paul Rottger spelen van 11 tot en met 14 oktober in de kleine zaal van de Rotterdamse Schouwburg de voorstelling Huwelijksspel. Albee schreef dit toneelstuk over een modern huwelijk van twee intelligente mensen, net als zijn fameuze Virginia Woolf. De twee zijn in een die pe strijd verwikkeld, die nooit zal eindigen. Huwelijksspel begint steeds om 20.30. Kaarten kosten ƒ12,50 of ƒ9,- met CJP en Pas65. De tenor Jan Wander.(foto Fons Evers)

De Havenloods | 1989 | | pagina 13