Dochter offert zich op voor vader Morsige Types maken lol en harde grappen Edisonwinnaars swingen tussen toetsen en buizen Spaanse toestanden van Franse origine KUNST CULTUUR AMUSEMENT Griekse tragedie voor kinderen van nu Tango met korting HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 12 OKTOBER 1989 41-550 Edisonwinnaars Louis van Dijk en Frits Landesbergen treden samen op in het twee de Zondagochtendconcert in De Doelen. Wakker worden met de sub tiele klanken van de toetsen en buizen van de beide ras musici en vervolgens stevig swingen moet een bijzondere muzikale ervaring zijn voor het vaste Zondagochtend- concertpubliek. Pianist Louis van Dijk, al eerder te gast in de serie Zondagochtendconcerten, is voor de eerste maal te beluis teren in combinatie met de jonge vibrafonist Frits Lan desbergen. Die trad ook al eerder optrad in de populai re serie, maar dan met zijn formatie de Swingmates. Louis van Dijk kreeg on langs een Edison voor zijn cd 'Musica di Gloria', Landes bergen werd bekroond met zijn opname met de Swing mates. Frits Landesbergen studeer de drums op het Sweelinck- conservatorium, maar zijn swingend vibrafoonspel le verde hem in 1986 de Wessel Ilckenprijs op. In 1987 werd hem weer een prijs toege kend: de Pall Mall Swing Award. Landesbergen lijkt dus te rangschikken onder de cate gorie aanstormend talent, maar hij heeft zich al op alle fronten bewezen als een mu sicus vari buitengewone kwaliteiten. De foyer van de Doelen is al open om 10.15 uur, met een vers kopje koffie. Gastheer Gerard Cox en zijn pianist Bert Nicoifem introduceren om 11.00 uur het Edison-duo Louis van Dijk en Frits Lan desbergen. De toegangsprijs bedraagt 12,50, maar bij kantoren van de Verenigde Spaar bank, organisatiebureau Martin Hanson en De Ha venloods en Het Zuiden kos ten de kaarten in de voorver koop f ll,-. Het Griekse ko ningskind Ifige- neia aanbidt haar vader, koning Aga memnon. „Mijn papa houdt van mij", herhaalt ze hardnekkig jubelend onder alle omstandighe den. Zelfs tegen beter weten in. Ook als hij van zijn voetstuk valt kent haar trouw en solidari teit geen grenzen. Ze verklaart zich bereid aan de goden te worden geofferd om haar vader te helpen in zijn strijd tegen Troje. Het ongekende blinde ver trouwen dat kinderen ten aanzien van hun ouders kun nen koesteren is een tijdloos gegeven dat vandaag nog net zo speelt als in de geschiede nis 'Iphigeneia in Aulus' die de Griekse toneelschrijver Euripides vier eeuwen voor Christus al schreef. Ook om die reden heeft dit drama nooit aan kracht verloren en was het voor het Nijmeegse jeugdtheatergezelschap Te- neeter een uitdaging om juist dit stuk voor kinderen op de planken te brengen. Het is in de herfstvakantie op donder dag 19, vrijdag 20, zaterdag 21 en zondag 22 oktober te zien in de Rotterdamse Schouw burg. Ha pappa.' Papa reageert niet. (foto's: Peter de Kievith) Vrijwillig „Vrijwel ieder kind komt wel eens in situaties waarin het uit solidariteit met zijn ouders zijn eigen gevoelens weg stopt", verklaart regisseur Liesbeth Coltof nader. „Vol wassenen hebben vaak pro blemen. Zelfs als een kind daar het slachtoffer van is, gaat veelal de meeste aan dacht toch naar die volwasse nen. Ifigeneia kiest 'vrijwillig' voor de dood: „Ik vind het fantasisch Griekenland te redden!" Dat is in feite ons beginpunt geweest. Hoe komt een kind zover?" Pauline Mol bekend van de VPRO-programma's De Zwarte Kraai, die ook in boekvorm zijn uitgegeven herschreef de Euripidestekst in helder, begrijpelijk en vooral directe taal. Om de ge spletenheid van Ifigeneia dui delijk te maken, wordt 'Het Kind' ten tonele gevoerd. Ifi geneia bespreekt alles wat haar overkomt met 'dit kind' dat in feite haar andere 'ik' vertegenwoordigt. Samen voeren zij de (jonge) toeschou wer door het verhaal waarin een Trojaanse held de mooie Griekse Helena schaakt. On der leiding van veldheer Aga memnon trekken daarop de Griekse mannen tegen Troje ten strijde. Hierin worden zij gehinderd door de godin Arte- mis die een menselijk offer eist. Anders zal er geen wind opsteken en kan de vloot niet uitvaren. Agamemnon kiest voor zijn verantwoordelijk heid als koning en legeraan voerder natuurlijk wil hij ook zijn gezicht niet verlie zen en belooft zijn eigen dochter te offeren. Wat overi gens gelukkig op het laatste morneht niet doorgaat. Onduidelijk Liesbeth Coltof: Het Kind' maakt steeds duidelijk wat Ifigeneia aan het overkomen is, maar wat ze niet wil horen en zien. Het bekritiseert het gedrag van de volwassenen: Ifigeneia's moeder die steeds huilt maar zegt dat 'er niets aan de hand is' én de vader die zich zo schaamt over zijn egoïstische motieven dat hij zijn dochter niet meer aan durft te kijken, laat staan knuffelen. Beiden laten zij hun dochter tot op het aller laatste moment in onwetend heid. Deze onduidelijkheid wordt nog eens benadrukt doordat er in heftige scenes tussen de ouders plotseling Engels gesproken wordt. Kin deren die de voorstelling al gezien hebben, reageerden daar heel sterk op. Zo van: „Ja, daar gaan ze weer. Ze willen weer niet dat wij het begrijpen". Duidelijk eén her kenbare, uit het leven gegre pen situatie". Try-outs met kinderen hebben ook uitgewe zen dat de zware dramatiek van Ifigeneia kinderen hele maal niet teveel is. Een meisje merkte op dat ze het zelfs 'heerlijk vond om eens uitge breid te huilen'. Liesbeth Col tof: „Kinderen moeten altijd onmiddellijk getroost worden om de ouders van hun schuld gevoel af te helpen. Mensen zouden niet bang moeten zijn voor dergelijke emoties. Ik heb al veel stukken gemaakt die niet echt makkelijk waren maar ik zorg er altijd voor dat er ook aan andere kant aan zit. En gekke dingen erin. Hierbij ook". Liesbeth Coltof houdt zich al zo'n jaar om tien a vijftien met jeugdtheater bezig. Met in gang van dit seizoen is ze bo vendien artistiek leider van het Ams'tel Toneel. Theater groep Teneeter bestaat even eens uit oude rotten in het jeugdtoneel. Tot vier jaar ge leden deden ze veel spelpro- jecten op scholen. Sindsdien inmiddels in een prachtig verbouwd eigen pand is de koers gewijzigd naar meer op zichzelf staande producties met een voorkeur voor klas siekers, klassieke thema's, fa bels, Hamlet en Shakespeare. De Rotterdamse Schouwburg is nieuw terrein voor de groep die eerder wel (schoolvoor stellingen gaf in het Hofplein theater en in Lantaren/Ven ster. De Schouwburg wordt vanaf nu een vaste stek waar bewerkte klassieke stukken voor oudere kinderen ge speeld zullen worden. De voorstellingen van Ifige neia Koningskind beginnen op alle genoemde data om 15.00 uur. Kaarten kosten ne gen gulden. Kinderen, CJP- ers en Pas 65-ers betalen zes gulden. Telefonisch reserve ren kan via tel. 010- 4.IJ.81.10. Els Neijts „We balanceren op het scherpst van de snede, maar dat hoort bij caba ret. Toch is het niet zo dat we erop uit zijn om de Ohhh's uit de zaal te halen. We moeten de mensen laten lachen om iets waar ze nog niet eer der om hebben kunnen lachen." Mensen aan het denken zet ten, cynisme tegenover gevoel plaatsen, dat wil Rob Kamp hues bereiken met zijn' caba retvoorstellingen. Samen met Hans Riemens en pianist Hans Paulides trekt hij als 'Morsige Types' het land door met de voorstelling Potter's Dakter- Het publiek in De Willem in Papendrecht waardeerde af gelopen vrijdag de humor van de Morsige Types wel. De gul le lach ging op gezette tijden door het theater. Toch ontlok ten de harde, cynische grap pen nu en dan een 'Ohhh' aan de zaal. Als het duo met engelenvleu geltjes voor de hemelpoort staat, en zich bewonderend uitspreekt over een grasmatje: „Wat zal het kleurrijk elftal hier lekker kunnen voetbal len", mompelt de zaal enigs zins geschokt voordat er wat besmuikt gelachen wordt. „Cabaret hoeft het publiek niet altijd te behagen", vindt Rob Kamphues. „Veel dingen raken de mensen niet echt. Pas als je het publiek met dit soort grappen confronteert, denken ze: o, wat erg. Ze la chen wel, en dan gaan ze na denken. Maar naar die bene fietwedstrijd gingen ze ook niet. En dat is veel erger." Cynisch Gevoelige zaken als de dood spelen een belangrijke rol in het cabaretprogramma van Morsige Types. Rob Kamp hues verklaart: „Als je om je Morsige Types treden op met hun voorstelling Pot ter's Dakterras tijdens de Cabaretestafette in Thea ter De Stoep in Spijkenisse op vrijdag 13 oktober (aan vang 20.15 uur), op vrijdag 20 en zaterdag 21 oktober in Theater Zuidplein in Rotterdam (aanvang 20.30 uur) en op vrijdag 24 en zaterdag 25 november in Theater De Teerstoof in Vlaardingen. heen kijkt, zie je dat mensen heel slecht met gevoel om gaan. Aan de ene kant zie je zo'n Ria Breemer die zich ver lustigt in een kankerpatiëntje en zegt 'Je hebt wel veel speel goed hè, en aan de andere kant zie je mensen heel cy nisch reageren. Dat is heel makkelijk. Daar maken wij op een balorige manier een se rieus verhaal van." Balorig zijn ook de flauwekul- lerige scènes, zoals die waarin Hans Riemens een marsman netje speelt, dat moet voldoen aan de verwachtingen van de aardbewoners omtrent mars bewoners. „Zo'n verhaal is ge woon leuk om te vertellen. Dan maken we gewoon lol", aldus Rob. Fris Morsige Types spelen al sindé 1985 samen. „We begonnen in Het Rotterdams Philhar- monisch Orkest heeft aan al zijn Prom-concerten van dit seizoen een thema ver bonden. Het tweede Prom- concert van 21 oktober heeft het temperamentvol le onderschrift 'Espaha' gekregen, en de vonken zullen er dan ook van af vliegen onder leiding van dirigent Marcello Viotti. Hij maakt met dit concert zijn debuut voor het Rot terdamse orkest. moidfcn ormi romroams Goed voor een reductie van 2- per plaatskaart voor max. 2 personen. PROMENADE- J CONCERTEN: zaterdag 21 oktober V x zaterdag 23 december pOC) zaterdag 6januari I CVvé zaterdag 31 maart I kjyzaterdag 26 mei Naam: Adres: Postcode: Plaats: 'Espaha' laat zien hoe de Spaanse folklore in de vorige eeuw en in de eerste helft van deze eeuw een bron van inspi ratie was voor niet-Spanjaar- den: Fransen, een Rus en een Zuidamerikaan. De enige écht Spaanse componist van dit Promconcert is Enrique Gra- nados. Het programma begint met een Spaanse Habanera van een onvervalste Fransman, Louis Aubert. In navolging van zijn landgenoten Bizet, Debussy en Ravel interesseer de de wat minder bekende Aubert zich hevig voor de Spaanse folklore. Het solistisch onderdeel van het Promconcert is ook al niet volkomen Spaans, maar heeft wel Spaanse 'roots'. Het twee de pianoconcert van de Brazi liaan Heitor Villa-Lobos wordt vertolkt door de even eens Braziliaanse Christina Ortiz, een wereldberoemde pianiste, die niet alleen in haar eigen werelddeel op treedt, maar ook in de meeste muziekcentra in West-Euro pa, Noord-Amerika en Japan een graag geziene gaste is. Habanera I De alweerFranse com ponist Chabrier bezocht An- dalusië en was zö onder de indruk van de Spaanse volks muziek dat hij eenmaal thuis gekomen in grote haast de Rapsodie Espaha schreef. In een 'Spaans' programma mag Bizets Carmen natuurlijk niet ontbreken. De Spaanse componist Gra- nados levert een authentiek onderdeel voor dit program ma met zijn Danzas Espano- las. De stukken zijn oorspron kelijk voor piano geschreven, en later bewerkt door Juan Lajnote de Grignon. De Rus Glinka woonde van 1845 tot 1847 in Spanje om de cultuur en de muziek te bestu deren. Zijn Spaanse Ouvertu re is geïnspireerd op de Ara- gonese Jota, een snelle tempe ramentvolle dans. Met een Franse bijdrage van Emil Waldteufel sluit het RPhO de Spaanse Prom af. Lezers van Het Zuiden en De Havenloods kunnen ook deze Prom weer met korting bezoe ken. Tegen inlevering van bij gaande bon geldt een korting van 2,- per plaatsbewijs. de tijd dat iedereen de mond vol had van de Frisse Jongens. Om ons daartegen af te zetten kozen wij de naam Morsige Types. Eigenlijk fout, want la ten hoorden we niet anders dan dat wij wel een imitatie zouden zijn van de Frisse Jon gens. En zo zat dat natuurlijk niet", legt Rob uit. Na een moeilijke begintijd, „We zijn er bijna mee opgehouden", 'braken de Types rond 1987 echt door. „Nu gaat het goed. Hans Paulides, onze pianist, is er voor het eerst dit jaar live bij. We hebben onze baan op gezegd, want naast ons werk in het theater hebben we ook wel andere activiteiten. We schrijven voor de KRO-serie Op je ogen, en we schrijven en regisseren het Feuilleton in het Open Podium, elke twee weken in Theater Zuidplein." Gekke meiden Kamphues en Riemens zijn enthousiast over het Feuille ton, een 'rode draad' in het Open Podium. Rob: „Het is een enorme kans voor ama teurs om een opstapje te ma ken naar de professionele we reld. We kunnen er trouwens nog best wat nieuwe acteurs voor gebruiken. Ik begrijp niet dat niet meer mensen die kans grijpen om elke veertien dagen met professionele bege leiding te werken. En dat he lemaal gratis! Vooral vrou wen, gekke meiden kunnen we nog wel gebruiken." Maria Neele Astor Piazzolla treedt met zijn New Tango Sextet op in de grote zaal van De Doelen op zondag 15 oktober. Het nieuwe sextet van Piaz zolla speelt in de bezetting van twee bandoneons, cello, piano, gitaar en contrabas. Piazzolla werd wereldbe roemd door zijn eigenzinnige versie van de traditionele Ar gentijnse tangomuziek. Lezers van deze krant kunnen het concert van de koning van de Nieuwe Tango met korting bijwonen. Tegen inlevering van dit stukje bij de kassa van De Doelen heeft men recht op vijf gulden korting voor maxi maal twee plaatsbewijzen op. de toegangsprijzen van 20, 30 of 40 gulden. ffi In Theater De Evenaar in het Museum voor Volkenkun de is in de herfstvakantie van alles te doen voor de jeugd. Op 17 oktober geeft de Indiase danseres Nandranie een work shop voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar, van 14.00 tot 16.00 uur. Om 15.30 is er een voorstelling voor de ouders. Op 18 oktober demonstreert Seema Sharma van 14.00 tot 15.00 uur en van 15.30 tot 16.30 uur het aanbrengen van de make-up, sieraden en kle ding voor een Indiaas/Hindos- taans bruiloftsfeest. Donder dag 19 okotber Vertelt en danst de groep Vinayaka het verhaal de jeugdjaren van Krishna, van 14.00 tot 15.00 uur. Het wereldberoemde Ray Anderson Quartet speelt op zondag 15 oktober in Thelo- nious aan de Lijnbaan in Rot terdam. Anderson wordt he- schouwd als een belangrijke avant-garde-trombonist. Freejazz, dixie, Rhythm blues, funk en smartlappen, alle stijlen komen bij Ander son aan bod. Het concert be gint om 21.00 uur, de toe gangsprijs is 15,-. De koren Canticum Novum onder leiding van Wim Roos en Halleluja onder leiding van Rien Verbeek zingen op zater dag 14 oktober in De Doelen het Te Deum van Giuseppe Verdi. Het Randstedelijk F geleidingsorkest zorgt voor begeleiding. Hanneke Kaas schieter, Joke de Vin, Alex Vermeulen, Math Dirks er Tijn van Eijk zijn de solisten ir dit programma, dat voorts mu ziek van Bach, Mendelssohn en Mozart bevat. De aanvang is 20.15 uur. De Staatsopera van Poznan brengt op 13 en 14 oktober ii de Rotterdamse Schouwburg de beroemde opera Tosca van Giacomo Puccini. De Staatso pera bestaat dit seizoen jaar. De faam van het gezel schap dateert al van de begin jaren. De voorstelling begint om 20.15 uur, kaarten kosten 25, ƒ35 en ƒ45. Knecht van Twee Meesters, het komische verhaal van Car lo Goldoni, wordt op zondag 15 oktober gedanst door het Royal New Zealand Ballet in de Rotterdamse Schouwburg. Het ballet is gezet op muziek van Vivaldi, tijdgenoot en stadgenoot van toneelschrijver Goldoni. De aanvang van de voorstelling is 20.15 uur, kaar ten kosten 25, 35 en 45. In.de Arlecchinozaal Theater Zuidplein speelt op vrijdag 13 okotber Job Schu ring de voorstelling Ezels en Kwasten. De cabaretier, die zijn eigen kruk speelt, wisselt subtiliteit af met de botte bijl en grappen met liedjes. Aan vang van de voorstelling i 20.30 uur. Seth Gaaikema brengt op donderdag 12, vrijdag 13 e zaterdag 14 oktober zijn om man-show 'Seth op na; '90, 2000' in de grote zaal ve Theater Zuidplein. Nieuwe conferences over de politiek, de val van het kabinet, en on getwijfeld over de formatiepe rikelen, maken hun intrede in het theater.Ook de wereldpoli tiek laat Seth niet onberoerd. De voorstelling begint steeds om 20.15 uur. (foto Jan Swin- kels)

De Havenloods | 1989 | | pagina 15