Wim Mak geeft uitgestorven vlinders een tweede leven Kleurwedstrijd voor de jeugd Langdurig werklozen na cursus zeker van baan Informatie DE HAVENLOODS Glijden in zwembad Zuid Broekpolder ingericht als proeftuin DONDERDAG 12 OKTOBER 1989 41-581 Wegener huLs-aarvhuLsbladen Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax 010-4.699.362. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3110 AH Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 AE Rotterdam. Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30 - 17.00, vrijdag 08.30 - 16.00 uur. ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: W. Anderiessen (tel.pri- vé 079 - 413007) DISTRICTVERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel privé 010- '.353.883) REDACTIE: Marianne Ames en Su san de Ligt. SPORT: Gerard Verver (tel. privé 01899- 17787) DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities en is een uitgave van Wegener huis-aan- huisbladen b.v (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTIE: V. Doorn, P. Bakker en J. Parser Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 VL AARDIN GEN/SCHIE - DAM Het gebeurt niet vaak dat mensen voordat ze aan een opleiding beginnen al zeker weten dat ze - wanneer ze de opleiding afronden - een baan hebben. De veertien langdurig werklozen die op 1 november de technische installatiecur sus gaan volgen bij het CVV (Centrum voor Vakopleiding van Volwassenen Rijnmond) in Schiedam hebben die ze kerheid wel. Samen met het CW hebben medewerkers van het Gewes telijk Arbeidsbureau de afge lopen maanden voorbereidin gen getroffen om in november met het nieuwe project te kunnen starten. „Het is be langrijk om zo'n project sa men met de werkgevérs op te zetten", licht de heer L. van Halm, plaatsvervangend-di- recteur van het arbeidsbureau toe. Vlak voor de zomervakantie kwamen werkgevers en werk nemers in de metaalbewer- kings- en installatiebranche overeen een serieuze bijdrage te gaan leveren aan de bestrij ding van langdurige werk loosheid. De opleidingsfond sen hebben met de arbeidsbu reaus Nieuwe Waterweg Noord een Spijkenisse afge sproken langdurig werklozen op te gaan leiden in beroeps richtingen waar in de ver schillende branches veel vraag naar is. Eerder al is een zelfde project in de automon tage gestart. „Het is helaas uniek een der gelijk project, zeker op het vlak van langdurig werklo zen", signaleert Van Halm. „De deelnemers, (die mini maal zeventien maanden werkloos moeten zijn), weten op het moment dat ze aan de Volgende week worden glijbaanwedstrijden gehouden. SCHIEDAM In zwembad Zuid is in verband met de herfstvakantie een speciaal programma voor kinderen op gesteld. Zo is er op maandag 16 oktober van 09.00 tot 12.00 uur een waterspeeltuin. Glij baanwedstrijden staan dins dag 17 oktober op het pro gramma (van 09.00 tot 11.15 uur). Martin Green zal woens dag aanwezig zijn met zijn disco, zodat het zwemmen af gewisseld kan worden met dansen (13.00 tot 15.30 uur). Op donderdag keert de water speeltuin weer terug (09.00 tot 12.00 uur). Zwembad Zuid is gelegen aan de Westfrankelandsedijk 3. Het zwembad is bereikbaar met buslijn 54 (halte Stadhou derslaan). L. n Halm: Helaas een uniek project" opleiding beginnen dat ze een baan hebben. Die garantie hebben ze. Diezelfde garantie is gelijk ook een probleem. De kleine werkgevers bijvoor^ beeld de loodgietersbedrijven, weten niet dertig weken voor af of ze iemand nodig heb ben". Wegens gebrek aan belang stelling is het oorspronkelijke idee om in de loodgieterij en .de metaalnijverheid speciale cursussen te gaan geven, in middels bijgesteld. Op 1 no vember gaat alleen de cursus van start die gericht is op de installatiebranche. „De metaalnijverheid is de laatste tijd slecht in het nieuws geweest. Ik denk dat de respons mede daarom is te gengevallen. In totaal kregen we drie aanmeldingen Voor dit project binnen. We gaan het echter opnieuw proberen. Er zijn signalen dat het tekort aan vakmensen in deze^bran- che de komende jaren alleen maar groter wordt". Deze maand nog staat er solli citatie-avond op de agenda. Een avond waarop cursisten en werkgevers bij elkaar wor den gebracht. „Een deel van het praktijk gedeelte van de opleiding vindt bij de werkge ver plaats. Verder volgen de cursisten de regulieren oplei ding die normaal ook al bij het CVV wordt gegeven. Een deel van de theorie is alleen ver vangen door een stage bij de toekomstige werkgever". De werkgevers die aan het pro ject meewerken krijgen een subsidie van de overheid. Open huis in "t Stekkie' SCHIEDAM De aquarium vereniging 'Natuurgenot in huis' houdt zaterdag 14 okto ber open huis. Vanaf 11,00 uur zijn belangstellenden welkom in het verenigingsgebouw "t Stekkie' aan de W.H. Vlie- genstraat 70. In het gebouw is een groot assortiment aan aquaria en terraria aanwezig. Alarm ALARMNUMMER: 06-11 voor elke seconde die telt. Medische dienst ARTSEN: Telefonische boodschap pendienst, tel. 420.66.11 KRUISVERENIGING SCHIEDAM: Kruiswerk Nieuwe Waterweg-Noord. Kangoor: Van Swindensingel 40, tel. nr. 4739900. Bereikbaar ma. t/m vr. van 09.00-17.00 uur. Uitleen verpleegartikelen: magazijn Van Swindensingel 40, ma. t/m vr. van 15.00-18.00 uur; magazijn Bachplein 588, tel. nr. 4706177, ma. t/m vr. van 09.00-13.00 uur. Verpleegkundig te lefonisch spreekuur van ma. t/m vr van 12.00-13.00 uur: Schiedam- Noord: tel. nr. 4706177. Schiedam-Oost, Centrum en Nieuwland: tel. nr. 4739900. Schiedam-Zuid: tel. nr. 4263129. Schiedam-West: tel. nr. 4261915. Weekendienst informatie: tel nr. 4602611 APOTHEEK: Van 11 aug. t/m 17 aug. Apotheek Holierhoek, Reigerlaan 28 - 30, tel.: 4750375. TANDARTSEN: Per 1 jan. tandarts spoedgeval spreekuren voor in het weekend van vrij. 17 uur tot ma.morg. 8.00 uur en in de avonduren bereik- baai via telefoonnummer 010- 4748959. E.H.B.O. Elk weekend dienst Schie- land Ziekenhuis, gebouw Stadhou derslaan 98, tel.: 4733733. STICHTING KRAAMCENTRUM MAASSTEDEN INTERKRUIS: 2e en 4e woensdag v.d. maand van 2-3 uur van Zwindensingel 40. Groenoord en Kethel: elke 1e en 3e donderdag v.d. maand van 2-3 uur wijkgebouw Bach plein. IN VERWACHTING? Stichting Kraamcentrum Maassteden Inter- kruis zorgt voor deskundige hulp tij dens bevalling en/of kraamperiode. U kunt terecht op onze inschrijfspreeku- ren, waarbij u rechtstreeks van een kraamzorgverpleegkundige adviezen en informatie kunt krijgen. Alle tijden zijn van 14.00 tot 15.00 uur. Schiedam: Bachplein 588: elke 1e en 3e donderdag van de maand. Schiedam: v.Swindensingel 40: elke 2e en 4e woensdag van de maand. Wilt u van deze inschrijfspreekuren geen gebruik maken, dan kunt u tele fonisch aanmelden, elke maandag, dinsdag, woensdag en donderdag van 10.00 tot 11.00 uur. Op dezelfde dagen is er van 11.00 tot 12.00 uur een zwangerschap- en kraamzorg informatielijn voor al uw vragen tel. 010-4358595. (laat u tus- i 12e en 16e week inschrijven). 470.40.22, Dhr. v Eerd, Schoolstraat 7/Warande 99, tel. 473.48.19. Dhr. J. Veltenaar, tel. 010 -471.07.15. Sociale informatie STICHTING GEZINSVERZORGING: tel. 473.28.00, Lange Haven 145 (v.m. Korenbeurs). Dit geldt ook voor de afdeling Alpha Hulpverlening. TELEFONISCHE HULPVERLENING WATERWEGNOORD: Dagelijks v 13 uur bereikbaar voor hen die in geestelijke of sociale nood verkeren. Tel. 473.11.61. INSTITUUT SOCIAAL RAADSLIE DEN: Broersveld 140, Schiedam, tel. 426.99.57 Spreekuren dinsdag t/m vrij. van 9-12 uur en donderdag van 17-19 uur. STICHTING MAATSCHAPPELIJK WERK SCHIEDAM, tel. 473.10.33. Openingstijden hoofdgebouw Broers veld 142, op' werkdagen van 9 tol 17.30 uur. SPREEKUREN: BROERSVELD 142: werkdagen van 9-13.00 uur tel. 4731033, Dienstencentrum 4 MO LENS: dinsdag 14-15 uur, tel. 4705500, voor buitenlanders, I" ïsituaties) buiten kantoortijden via telefoon 4731033. FYSIOTHERAPEUTENPRAKTIJK Oostsingel 2, dinsdag van 9.45-10.30 morgen van 10-12 uur, tel. 473.05.88. 435.14.91 r weekends via de wachtcommandant van de gemeentepolitie in uw woon plaats. TRECHTER: Broersvest 107, tel. 426.52.55. Geeft informatie over uit keringen, kinderbijslag, ontslag, C.A.Ö. S, huisvesting etc. WATERWEG NOORD „Moet je hier al die inhammen tussen die bomen en struiken zien. Dit is een ideaal ge bied voor vlinders". Aan het woord is schei- en natuurkunde-docent Willem Mak (42). Hij verbaasde zich erover dat er in de Vlaardingse Broekpolder geen vlin der te bekennen was ter wijl het toch juist een geschikt leefgebiedje (biotoop) voor deze in secten vormt. Geassis teerd door vier Groen van Prinsterer-leerlin- gen ging hij aan de slag en in korte tijd wisten zij heel wat tot stand te brengen. „Hier stond vijf maanden ge leden nog niets en moet je nu eens zien". Willem Mak draait een deurtje van een vlinder- kast open en haalt een over langs doorgezaagde PVC-buis tevoorschijn. Aan de onder kant van de holle buis hangen naar schatting honderd van de in totaal duizend poppen van de Koninginnepage-vlinder (Papilio machaon), die Willem samen met vier leerlingen de afgelopen zomer heeft ge kweekt. In deze foppen voltrekt zich deze winter het wonder van de gedaanteverwisseling of me tamorfose. Dat de bruinachti ge poppen niet zoals gewoon lijk met hun achterlijf aan de bladeren van de pastinaak, melkeppe of wilde peen han gen, heeft een reden. Deze kunstmatige omgeving is uit noodzaak geboren, want vlin dersoorten als de Koninginne- page, maar ook het Dikkopje, Landkaartje, Kleine Vuur vlinder en Gehakkelde Aure lia worden al een decennium als uitgestorven beschouwd in de Vlaardingse regio. En niet alleen in Vlaardingen, maar ook elders is het slecht gesteld met de vlinderstand. Zorgwekkend Het relaas van de autodidact vlinderkenner Willem Mak is nogal zorgwekkend: „Momen teel zijn al 39 van de 75 in heemse vlindersoorten prak tisch uitgestorven en de aan tallen van de overige soorten lopen ongelooflijk snel terug". Tijd om aan de noodrem te trekken dus en daarom be dacht Willem Mak, in het ka der van '1989 Vlinder jaar', een project om een vlindertuin aan te leggen in een gedeelte van de Broekpolder. De gemeente Vlaardingen ver leende vlot medewerking en verschafte Willem Mak een gebied ter grootte van twee duizend vierkante meter en een geldkrediet van zeven-en- een-half-duizend gulden. De duizend Koninginnepage- poppen zijn niet het enige re sultaat van nauwelijks vijf maanden noeste arbeid, die grotendeels in de vrije tijd en zomervakantie werd verricht. In de overige vlmderkasten zijn de poppen van Landkaar tje en acht andere vlinder soorten te vinden, die alle maal, maar niet tegelijk, vol gend jaar losgelaten zullen worden. „De duizend vlinders vormen een te makkelijk doelwit voor de insectenetende vogels", vreest Willem. „Niet meer dan vijftig tegelijk en op verschil lende plaatsen en tijdstippen moet dat voorkomen". Het uitstervern van de vlin ders heeft meerdere oorzaken. Gerard van Kempen (5- HAVO) noemt er één: „De rupsen van het Dikkopje ver poppen zich in gras van twin tig centimeter hoogte. Als het gras gemaaid wordt, sterven de poppen af en dus ook het latere vlinderstadium van het Dikkopje. Door onze oplet tendheid heeft de gemeentelij ke plantsoenendienst besloten om voortaan niet te maaien tijdens de verpopping van het Dikkopje". Ook bij de on.kruidbestrijding wordt intussen naar alterna tieven gezocht. „De pesticiden en herbiciden zijn voortaan Willem Mak bij een Jacobskruiskruid-plantje, waarop de Sintjacobsvlinder gedijt. (Foto: Roel Dijkstra.) taboe", weet Leon Vink (4- VWO) te vertellen. En Jeroen Delfgaauw (4-HAVO) oppert de gedachte dat: „De uitstoot van stofdeeltjes door de in dustrie kan ook wel eeir reden tot uitsterven zijn. Het is niet onmogelijk dat de bladvervui- lende stofdeeltjes de vlinder poppen hinderen in hun ont wikkeling". Hoop In de tuin staan vlindervrien- delijke planten zoals de budd- leia, verbena, brandnetel, rol klaver en verschillende soor ten van de kruisbloemigen-fa- milie (wilde peen en koolsoor ten). Deze planten vormen het voedsel van de rupsen. Na de verpopping als de vlinders de vleugels hebben gespreid en opgepompt met lucht en bloed, weten de vrouwtjes vlinders op geurkenmerken de zogeheten waardplanten te rug te vinden om daar hun eitjes af te zetten. Uit de eitjes kruipen na verloop van tijd de larven van de vlinders, beter bekend als rupsen. Deze vre ten zich zo snel mogelijk vol, wat ten koste gaat van de waardplant. Rupsen Om die reden zijn de rupsen niet bijzonder geliefd. De be strijding van de rupsen leidt tot de ondergang van de vlin ders, die zelf onschuldig en alleen maar mooi zijn, omdat zij voor de voortplanting van de soort moeten zorgen. „De Broekpolder moet dan ook via natuurlijke corridors aansluiting krijgen met de leefgebiedjes van de soortege noten elders in het land, om inteelt te voorkomen", meent Willem Mak, die samen met zijn leerlingen een inventari satielijst bijhoudt voor de Ne derlandse Vlinderstichting. Het adres van de Vlinder stichting is Grintweg 273, 6700 AM in Wageningen. Een lidmaatschap kost 25 gulden per jaar en daarvoor ontvangt met het tijdschrift 'Vlinders' viermaal per jaar. Adres: Leeftijd:jaar jongen/meisje Naam: In samenwerking met de Vlinderstichting heeft ons blad een kleurwedstrijd uitgeschreven voor de jeugd. Jongens en meisjes van 6 tot en met 12 jaar kunnen hieraan deelne men. De opdracht is om deze vlin derplaat zo mooi en origineel mogelijk kleur te geven. Dat mag met potlood of viltstift worden gedaan maar ook met waterverf of wascokrijt. Wie zijn creativiteit op een andere manier wil botvieren, bijvoor beeld met glittertjes of stukjes stof, hoeft zich evenmin be perkt te voelen. Vanzelfsprekend zijn er fraaie prijzen te verdienen. De win naar van de kleurwedstrijd mag een dagje rondkijken in het Noorder Dierenpark te Emmen waar de mooiste vlin- derkassen van Europa staan. Het gehele gezin (maximaal 4 personen) mag mee. Daar naast zijn er tweede en derde prijzen in de vorm van door de Vlinderstichting beschikbaar gestelde vlinderpakketten. Een deskundige jury zal zich over de ingezonden tekenin gen buigen. Hierin hebben zit ting niemand minder dan de tekenaresse Marjolein Bastin en Jan van der Made. De kleurplaten, voorzien van naam, adres en leeftijd, kun nen tot 23 oktober worden ge zonden aan: Wegener Promo tie, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Graag op de enve loppe 'Vlinderkleurplaat' ver melden. De uitslag van de kleurwed strijd wordt gepubliceerd in de week van 6 november.

De Havenloods | 1989 | | pagina 3