Brede coalitie heeft voorkeur grote partijen DE HAVENLOODS PvdA stelt verkiezingsprograin vast Sera wémaan m weM Al vanaf f 15.05 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. Fractievoorzitters blikken vooruit naar verkiezingen Kerstmarkt voor goed doel in Korenbeurs Spakind op televisie Gemeenten tegen bezuinigen op stadsvernieuwing Rijverbod 'Samen werken aan betere wereld' EDITIE 9, DINSDAG 17 OKTOBER 1989, 38e JAARGANG, Nr. 42 Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. Jaap van Zweden in Grote Kerk SCHIEDAM Niemand minder dan Jaap van Zweden is door de Bondsspaarband gevraagd om een concert te verzorgen. De bekende violist geeft op zaterdag 4 november samen met het Amadeus-en- semble een uitvoering in de Grote Kerk te Schiedam. Toe gangskaarten zijn te verkrij gen bij de kantoren van de Bondsspaarbank. De kaarten kosten vijftien gulden voor kliënten. Anderen betalen een tientje meer. Wereldspaardag VLAARDINGEN/SCHIE- DAMHet is vandaag We reldspaardag. Bij de Bonds spaarbank Schiedam Vlaar- dingen is deze dag niet onge merkt voorbij gegaan. Ieder een die vandaag de bank heeft bezocht, kreeg een Vincent van Gogh-kalender. De spaar- dag stond in het teken van deze bekende Nederlandse schilder als 'warming-up' voor het Van Gogh-jaar in 1990. A RVB-derby onbe- slist A Crickettrio naar Zimbabwe A Wijkteam 3 en thousiast van start A Kinderboekenau teur Tais Teng - over schrijven Diaconaal cen trum is voor meer dan een kopje koffie 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 pei week Vrouw in sloot SCHIEDAM— In een sloot naast de Woudweg is dit weekeinde een onderkoelde vrouw aangetroffen. Een aan tal passerende fietsers zag de vrouw in de sloot liggen en bracht haar op het droge. Zij dachten aanvankelijk van doen te hebben met een wat oudere vrouw van 50 a 60 jaar. Later bleek dat zij 35 jaar oud was. De vrouw is naar het Holy Ziekenhuis overgebracht en verblijft daar ter observatie. Zij vertelde dat zij bij daglicht in het water was beland. Dit moet dus om ongeveer 18.30 uur geweest zijn. Zij werd pas om 21.30 uur door de fietsers ontdekt. Geen andere huisvesting asielzoekers SCHIEDAM De vluchtelin gen die in afwachting van hun asielaanvraag zijn onderge bracht in wisselwoningen aan de Honnerlage Gretelaan blij ven daar voorlopig zitten. Toen bleek dat een meerder heid van de gemeenteraad zijn motie, met het voorstel om de asielzoekers na drie maanden in reguliere woningen onder te brengen, niet zou steunen, trok raadslid Bart de Leede (PSP/PPR) zijn motie vorige week in. De meerderheid van de raad wil eerst een evaluatie van wethouder Van Kleef over de opvang van de vluchtelin gen afwachten. SCHIEDAM Na drie dagen van vergaderen en discussië ren zijn donderdag rond mid dernacht de Algemene Be schouwingen in de Schiedam- se raad afgerond. De laatste avond heeft niet veel verras singen opgeleverd. Al eerder was gebleken dat de gehele raad het beleid van het college in grote lijnen ondersteunt. Alleen de wethouders Haf kamp en Zijdeveld kregen echte zware kritiek te verdu ren. Nu de beschouwing zijn afgelopen is het nieuwe hoog tepunt waar de politieke par tijen naar toe leven, de ge meenteraadsverkiezing in het voorjaar. De verschillende fractievoorzitters blikten des gevraagd na afloop van de be schouwingen alvast vooruit. Er komen na de verkiezingen in het voorjaar ongetwijfeld nieuwe gezichten in de raad. WD-fractieleider Gerard Verhulsdonk keert na 25 jaar niet meer terug en wie van de overige liberale raadsleden te rugkeert is nog maar de vraag. Voor de PvdA is het belang rijk welke raadsleden voor de partijen in de raad komen. „Mensen zijn heel belangrijk. Die moeten de zaak draaiend houden en een team vormen. We kunnen pas voorzichtig over mogelijke coalities gaan praten als we de kandidaten lijsten afhebben", zegt PvdA- fractievoorzitter Gé Brouwer. De kans dat een van de partij en van Klein Links (D66, of Groen Links) aan het college zal deelnemen, acht Brouwer niet groot. „Klein Links is de vorige keer zelf afgehaakt. Dan blijven over de partijen die wel in aanmerking komen en dat zijn de WD en het CDA. Ik constateer dat ze heel vriendelijk zijn gebleven tij dens de beschouwingen en ik heb het idee dat dat met dit soort zaken te maken heeft", aldus de sociaal-democraat, daarbij doelend op de komen de verkiezingen. Optimistisch Gerard Verhulsdonk (WD) is optimistisch over de komende verkiezingen. Zelf zal hij niet terugkeren in de raad maar wel zal hij tijdens de campag ne actief zijn. „Als de raad voorstander is van het voort zetten van het huidige beleid, betekent dat weer een PvdA/WD-coalitie. Ik ga lie ver met de PvdA dan met het CDA in zee, mits het socialis ten zijn die zich qua karakter en realisme kunnen spiegelen aan de afgelopen acht jaar", zegt de WD-fractievoorzit- ter. Mocht na de verkiezingen in maart de verhouding in de raad zo komen te liggen dat CDA en WD samen een meer derheid hebben dan nog sluit Verhulsdonk een CDA/WD- coalitie uit. „Nee dat nooit. We leren uit het Haagse waar dat toe kan leiden. We zijn wel voorstander van een brede coalitie omdat we het college willen laten bestaan uit be langrijke stromingen van de Nederlandse politiek. Het is dus mogelijk dat het college wordt uitgebreid met het CDA maar dat ligt aan de rekke lijkheid van de christen-de mocraten. Dat wil dus zeggen dat liberalen niet zo rekkelijk zijn als hen wordt verweten", is de mening van de liberaal. „Klein Links zal nooit in aan merking komen voor het col lege", vervolgt Verhulsdonk. „D66 doet niet mee aan Groen Links en blijft daardoor een factor met eigen signatuur maar het optreden en de woorden van de fractievoor zitter zal de PvdA in ieder geval zich blijven herinneren. Ik zelf kan veel velen. Toch is mijn tole rantie begrensder dan die van het college. Reijnhout heeft op de man gespeeld en in de poli tiek moet je de bal bespelen", aldus Verhulsdonk. „Wij zullen in ieder geval nooit verantwoordelijkheid ontlopen", antwoordt D66- fractievoorzitter Adri Reijn hout op de vraag of hij denkt dat zijn partij na de verkiezin gen in het college zal komen. „Maar net als op landelijk ni veau zullen we op een aantal essentiële punten geen water bij de wijn doen", stelt Reijn hout. Het ideaal is volgens het D66-raadslid een coalitie van CDA, WD, D66 en Groen Links. „Ik geef ook toe dat dat het meest irrationeel is. Het zou echter geen kwaad kun nen dat de PvdA in de opposi tie wordt gedwongen. De PvdA heeft al zo lang een machtspositie, ze heeft duide- V De huidige VVD-fractievoorzitter Gerard Verhulsdonk keert na de verkiezingen in ieder geval niet terug. lijk een regentenmentaliteit". Dat het CDA graag een plaats in het college wil, is al langer bekend. "Maar niet tot elke prijs", waarschuwt CDA- fractievoorzitter Siem Ros- man. „Het zal van de onder handelingen afhangen". Voor het CDA ziet Rosman ze ker mogelijkheden. „Ik pleit voor een breed college. Als een raad goed werkt hoeven de beleidslijnen niet ver uit el kaar te lopen. De afgelopen jaren heb je natuurlijk kun- SCHIEDAM De Koren beurs is in december drie da gen het decor voor een kerst markt. Het evenement is geor ganiseerd door negen Schie- damse serviceclubs. Met de opbrengst van de actie willen de serviceclubs de herbouw van molen de Palmboom on dersteunen. De kerstmarkt vindt plaats op 15, 16 en 17 december. „Een uniek project", noemt mede organisator Frans van Krug- ten. „Bij mijn weten is het de eerste keer dat de negen servi ceclubs gezamenlijk aan een project werken". „Het is de bedoeling de Schie- damse bevolking te mobilise ren om een financiële bijdrage te leveren aan de herbouw van de Palmboom door een bezoek aan de kerstmarkt", vertelt Van Krugten. „De steentje sactie is beëindigd en nu gaan we op een kleinere schaal ver der". Als goede doel is bewust voor de herbouw van de Palmbouw gekozen, zo legt Van Krugten uit. „Dat is een bijzonder goed project. Ik heb het idee dat iedere Schiedammer best wel trots is op ons molenbezit. Door een bezoek aan de kerst markt heeft iedereen een kans om wat bij te dragen", zegt Van Krugten. Behalve een groot aantal kraampjes zijn er in de Koren beurs tijdens de markt ook optredens van onder andere zangvereniging Orpheus, to neelvereniging Othello en harmonie St. Radboud. Ook staan er optredens gepland van het elfjarige pianotalent Michael Liem en de veertien jarige Reinier Reingoud. Alle medewerkenden treden be langeloos op. Frans van Krugten verwacht een hoge opbrengst van de kerstmarkt. „Zo'n tiendui zend gulden moet er wel inzit ten denk ik". SCHIEDAM Na drie uur vergaderen heeft de PvdA woensdag het verkiezingspro gramma voor de raadsverkie zingen in maart vastgesteld. In een rap tempo werden 134 amendementen op het con cept-programma behandeld. Uiteindelijk haalden 62 amendementen de eindstreep niet. Van de amendementen die wel werden goedgekeurd, had een groot aantal betrek king op tekstuele veranderin gen. Andere amendementen waren vooral ingediend om de bestaande tekst te scherpen. Het raadslid Cor Huijken zag zijn voorstel om de aanslui ting van de tram op de metro lijn Spijkenisse/Zuidplein te onderzoeken, aangenomen. Van het Duo Hans Bakker- /Herman Posthoorn werd het amendement overgenomen om in het verkiezingsprogramma te vermelden dat de gemeente met alle juridische en be stuurlijke manieren de aanleg van de omstreden Rijksweg 19 moet tegengaan. De twee raadsleden zagen ook hun suggestie om een twee jaarlijks millieurapport te la ten opstellen overgenomen. Ook het amendement van Bakker en Posthoorn om het transport van gevaarlijke stoffen door de stad te inven tariseren, wordt in het verkie zingsprogramma overgeno men. Van het duo werd ook het Inbraken SCHIEDAM Uit een garage in de Elisabeth Koetenstraat is dit weekeinde een racefiets ontvreemd ter waarde van f 1.500.-. Een berging aan de 's Gravelandseweg is even eens door dieven bezocht. De buit bestond uit een aantal kledingstukken en twee kof fers. Uit een auto aan de Buys Bal lotsingel zijn een cassettere corder en een zonnebril gesto len. De dief had vermoedelijk een valse sleutel, want de wa gen hëtd geen schade. SCHIEDAM Wethouder Zijdeveld mag dan overtuigd zijn van zijn gelijk inzake het boutven op het verontrei nigde havenslib in Spaland, de redactie van het NCRV- programma 'Ja, natuurlijk' is het in ieder geval niet met hem eens. Vanavond wordt er in het natuur- en milieu programma op de televisie aandacht besteed aan de kwestie. Presentatrice Karin de Groot zal vanavond ook aan kondigen dat Zijdeveld de 'Natuurlijk, niet'-prijs krijgt. Deze prijs in de vorm van een vuilnisbakje wordt gegeven aan mensen die in de ogen van de redactie van het programma plannen ma ken die niet mogen door gaan. De uitzending van J, natuur lijk begint vanavond om 20.25 uur op Nederland 1. voorstel om de status van be schermd stadsgezicht verder uit te bouwen aangenomen. Bakker en Posthoorn stellen tevens voor om monumenten een woonfunctie te geven of door er diensten of gesubsi dieerde instellingen in onder te brengen. De vrijkomende huisvestingslasten kunnen dan voor renovatie en onder houd worden aangewend, zo is het oordeel van de raadsle den. Een meerderheid van de ongeveer zeventig aanwezige PvdA-leden was het hiermee eens. Bakker en Posthoorn stelden in een amendement voor in het programma op te nemen dat er in geen enkel gedeelte van de binnenstad een zoa» nig zware concentratie van winkelvoorzieningen komt dat de Grote Omloop zou wor den verstoord. De raadsleden Joke Bruys in Passagetheater •SCHIEDAM Na jaren het toneel met anderen te hebben moeten delen, staat Joke Bruys nu met een solopro gramma op de planken. Vrij dag 20 oktober is de veelzijdi ge artieste te zien in het Pas sagetheater met het program ma 'Helpers weg...eerste ron de'. In haar eerste solo optreden worden leuke en indringende liedjes afgewis seld met vooral komische con ferences. De voorstelling be gint om 20.15 uur. Toegang kost f 17,50. Houders van CJP/Pas 65 krijgen een rijks daalder korting. willen hiermee bereiken dat met name op de locatie hoek Passage/De Uitkijk geen grootschalige voorziening komt die ontwikkelingsmoge lijkheden van de noordelijke Hoogstraat zou belemmeren. Op voorstel van Bakker en Posthoorn is het verkiezings programma ook een hoofd stuk 'Groen' toegevoegd. Nu het verkiezingsprogram ma definitief is vastgesteld, gaat de PvdA zich langzaam maar zeker opmaken voor de campagne. Direct na het vast stellen van het programma werden de aanwezige PvdA- leden dan ook opgeroepen om zich hier voor in te zetten. De PvdA zal een behoorlijke strijd moeten voeren om het verlies dat op lokaal terrein bij zowel de verkiezingen voor de Tweede Kamer als voor het Europarlement is geleden, te voorkomen bij de komende verkiezingen. Maar ook intern zal er nog een strijd moeten worden gele verd: het aantal PvdA-leden dat een plaatsje in de raad ambieert is bijzonder groot. Tot nu toe hebben veertig kandidaten zich aangemeld, terwijl de PvdA momenteel 16 zetels heeft. De vaststelling van de lijst met kandidaten zal op 9 januari geschieden. SPIRITISTEN - De Schiedamse Agnita Oosterwijk verzorgt don derdag een avond voor de spiritu ele vereniging Harmonia over psychometrie. De avond vindt plaats in wijkcentrum Nieuw- land, Wibautplein 165. De aan vang is 20.00 uur, de zaal gaat om 19.30 uur open. Toegang voor niet-leden kost f 7.50. nen zien dat er over belangrij- overeenstemming is", besluit ke zaken een behoorlijke Rosman. SCHIEDAM Ambtelijke vertegenwoordigers van acht tien middelgrote stadsver- nicuwingsgemcenten zijn gis teren voor spoedbeleg bijeen gekomen in Schiedam. De ge meenten willen tot een geza menlijke strategie komen om zo een dreigende bezuiniging op de stadsvernieuwing te voorkomen. De gemeenten, waaronder Breda, Dordrecht, Enschede, Groningen, Leeuwarden, Lei den, Nijmegen, Delft en Schiedam, verdenken staats secretaris Heerma ervan te willen bezuinigen op de stads vernieuwing. „De staatssecre taris probeert zijn gelijk te krijgen door opdrachten voor onderzoek te geven", zegt ambtenaar J. Peppelaar. „Hij wil duidelijk maken dat er vanaf 1992 geen achterstand meer is in de stadsvernieu wing om zo de beschikbare financiële middelen te ver minderen. Wij als gemeenten willen invloed uitoefenen op het instellen van dergelijke onderzoeken", zegt de Schie damse ambtenaar. „Er is veel gebeurd na 1985. Toen is de decentralisatie be gonnen, maar dat is vooral te danken aan de gemeente en niet aan het rijk", zegt Peppe laar. Als de demissionair staatssecretaris zijn zin krijgt, betekent dat dat Schiedam vanaf 1992 minder geld krijgt voor stadsvernieuwing. „We krijgen nu jaarlijks acht mil joen en dat is gegarandeerd tot 1992. Wordt dat bedrag daarna lager dan zal de meer jarenbegroting bijgesteld moeten worden", vertelt Pep pelaar. In het geval dat Heerma zijn bezuinigingen doorvoert, be tekent dat een forse strop voor de stadsvernieuwing in Schie dam, becijfert wethouder Hans van Kleef. „We zijn nog wel tien jaar bezig in Schie dam en per jaar kost dat zo'n 25 miljoen. In totaal komt het Wethouder Van Kleef. dus neer op een bedrag van 250 miljoen gulden dat nog nodig is. Als de bijdrage van het rijk voor de stadsvernieu wing stopt, zal dat leiden tot gigantische bezuinigingen die ten koste zullen gaan van an dere zaken", zegt Van Kleef. Volgens de wethouder is het 'flauwekul' wat Heerma wil. „Het is een beetje bezuinigen en ik verdenk Heerma ervan dat hij degene wil zijn die de stadsvernieuwing heeft afge rond. Volkomen belachtelijk natuurlijk", aldus Van Kleef. SCHIEDAM De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een alcoholcon trole gehouden aan de 's Gra velandseweg. Vier mensen bleken bij de blaastest positief en kregen een rijverbod opge legd. Het betrof een 30- en 40-jari- ge Vlaardinger, een 36-jarige Rotterdammer en een 21-jari ge inwoonster van Nijverdal. Deze laatste betaalde boven dien een transactiebedrag van f250.-. SCHIEDAM— Met het in luiden van de noodklok zal burgemeester Reinier Scheeres zaterdag de mani festatie 'Samen werken aan een betere wereld' in wijk centrum de Blauwe Brug openen. De werkgroep die de samenwerkingsdag organi seert wil tijdens de dag laten zien dat het nog niet te laat is om de problemen op het gebied van milieu, vrede en gerechtigheid op te lossen maar dat haast toch wel is geboden. Vandaar ook de noodklok. De werkgroep is er in ge slaagd een groot aantal plaatselijke nationale en in ternationale organisaties naar het wijkcentrum te ha len. Zo zullen ondermeer Amnesty, Greenpeace, Uni cef, Milieudefensie, de Vere niging tot Bescherming van Dieren, de Wereldwinkel, de vereniging Midden-Delfland en de Vluchtelingenwerk- groep zich presenteren. De milieugroeperingen zullen laten zien hoe in het huis houden milieubewust ge werkt kan worden. Ook de kerken ontbreken niet tijdens de manifestatie. Zij zullen aandacht vragen voor het conciliair proces. De gemeente is vertegen woordigt door de ONS en de bibliotheek. In het biblio theekfiliaal is een tentoon- telling over klein chemisch afval te zien. De dienst Ge meentewerken heeft tevens de organisatie ondersteund. Ook zullen zaterdag natuur- centrum de Boshoek en het natuureducatief centrum boerderij Lansbergen ge opend zijn. Schoolbioloog Roel van Raaij zal hier zijn voor een toelichting op zijn werk. Voor de kinderen is er in de Blauwe Brug een groot aantal aktiviteiten georgani seerd. Radio Rijnmond-presenta trice Liesbeth van de Kruit leidt om 14.30 uur een poli tiek forum met de plaatselij ke politieke partijen. De raadsleden Siem Rosman (CDA), Gé Brouwer (PvdA), Adri Reijnbout (D66) en Bart de Leede (PSP/PPR) zullen met elkaar in debat gaan. De WD ontbreekt in dit rijtje omdat er geen kan didaat voorradig was. Voor de muzikale ondersteu ning heeft de werkgroep de drumband Harpe Davis en de koren Vlaardingen tegen Apartheid, dat Zuid-Afri kaans vrijheidliederen zingt, en Koorts, dat satirische lie deren over milieuvraagstuk ken zingt, weten te strikken. De manifestatie 'Samen werken aan een betere we reld' is zaterdag 21 oktober van 11.00 tot 16.30 uur in wijkcentrum de Blauwe Brug. De toegang is gratis. Jenny Sanfors, Gerda Seis, Wilma Lens, Nanda Gelderblom, Ina Gerringa, Martin Tijdgat, Nico Brouwer en Ans Buitelaar van de werkgroep samenwerkingsdag.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1