'Huursubsidie als instrument voor verspreiding migranten' krant IN(1L Milieudeskundigen blijven bij eis tot nader onderzoek slib tODS Meer ruimte voor inheemse flora en fauna bij Gemeentewerken Politie vindt 62 zakken met vervalste kleding in winkel Al vanaf F1105 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. Politieke partijen willen meer keuzemogelijkheden Boomstam op weg Schennispleger in Sterrebos Hoogste punt politiebureau EDITIE 9, DINSDAG 31 OKTOBER 1989, 38e JAARGANG, Nr. 44 LU SdiiedamsMeuwsblad juegener hul^ian-huisbLaden KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. SCHIEDAM— De tijd dat de natuur werd gezien als iets dat ondergeschikt is aan de mens is gelukkig voorbij. Ook bij de gemeente is dat besef inmiddels doorgedron gen. Zo werd al weer enkele jaren geleden het spuiten van onkruidbestrijdings middelen stopgezet met als resultaat een toename van insecten en vogels. Om het groen in Schiedam nog na tuurvriendelijker te gaan beheren heeft de dienst Ge meentewerken vorige week de conceptnota Ecologische Structuren uitgegeven. In deze nota wordt een aantal aanbevelingen gedaan waar door de inheemse flora en fauna weer een kans krijgt. De nota is bedoeld als raam werk voor de nieuwe manier van werken. De gemeente is er al voorzichtig mee begon nen. Bermen worden minder intensief gemaaid en er is gestart met proeven met wil de planten als onderbegroei ing in bosplantsoen. Welis waar zijn inheemse boom soorten vaak minder fraai dan Amerikaanse of Aziati sche soorten maar onder zoek heeft volgens Gemeen tewerken aangetoond dat er unieke relaties zijn tussen inheemse bomen en inheem se insecten, zodat de Euro pese soorten voorkeur ver dienen. Ook wordt er voorgesteld om een bomenplan te ontwerpen voor een goed beheer van de huidige bomenstand. Tevens is er in de ogen van Gemeen tewerken een onderzoek no dig naar het oppervlaktewa ter in de stad zodat de na tuur ook hier optimaal kan In de conceptnota Ecologi sche Structuren pleit Ge meentewerken voor het op stellen van een groenstruc tuurplan waarin aangegeven wordt waar er groen bij moet, waar het misschien minder kan en welke veran deringen nodig zijn. Een an der onderdeel van dit plan is het ontwerpen van een be heersplan voor het Beatrix- park. Woensdagavond zal de raadscommissie voor stads ontwikkeling en milieuza ken over de nota praten. Een van de aanbevelingen die wordt gedaan in de nota Ecologische Structuren is het opstellen van een beheersplan voor het Beatrixpark. SCHIEDAM— In de plaatselijke politiek is discussie ontstaan over de concentratie van Schiedammers van buitenlandse afkomst in bepaalde wijken. Het is bekend dat in wijken met goedkope huurwoningen relatief meer migranten met hun gezinnen wonen dan in andere wijken. Volgens veel politici is dit een situatie die integratie niet bevordert. Toch deinst men terug voor het toepassen van dwang om tot een betere verspreiding te komen. Liever zoeken de partijen het in betere voorlichting en het mogelijk maken voor migranten om, met behulp van huursubsidie, in duurdere woningen te wonen. „Het is niet goed als er teveel minderheden bij elkaar wo nen, dat bevordert de integra tie niet", is het oordeel van D66-raadslid Adri Reijnhout. „We hebben in Schiedam nooit een concentratie- of ver- spreidingsbeleid gevoerd maar de facto lom je constate ren dat er in een deel van Nieuwland een flinke concen tratie van minderheden is. Je kunt je afvragen hoe dat mo gelijk is. De gemeente moet toch in de gaten hebben gehad dat er een concentratie ont stond", aldus Reijnhout. Het raadslid wil deze vraag in de commissie voor algemene en bestuurlijke zaken aan de orde stellen. Volgens Reijn hout heeft de gemeente ver schillende instrumenten om een verspreiding van minder heden te bewerkstelligen. „Ik denk dat, als je die mensen de kans geeft elders in de stad te gaan wonen, ze dat ook doen. Een instrument is bijvoor beeld de individuele huursub sidie. Maar ook het woon- ruimtebeleid van de gemeente is een mogelijk instrument". J PvdA, CDA, D66 en PSP/PPR zien in de individuele huursubsidie een instrument om Schiedammers v, buitenlandse ajkomst beter over de stad te verspreiden. Verspilling „Je moet het vooral zoeken in vrijwillige verspreiding", vindt PvdA-fractievoorzitter Gé Brouwer. „Inderdaad kan de huursubsidie daarbij een belangrijk hulpmiddel zijn. Het selectief toewijzen van woonvergunningen vind ik griezelig. Je gaat dan al mak kelijk de kant van discrimina tie op", stelt Brouwer, actief verspreidingsbeleid. „Ik denk niet dat de gemeente de taak heeft om gericht aan spreiding te werken. Het is iets anders om in je bouwbe leid, huursubsidie en woning toewijzing meer mogelijkhe den te scheppen voor minder heden. De concentratie in Nieuwland is deels het gevolg van het toewijzingsbeleid. Dit was 'restructief' om te voor komen dat mensen een claim legden op huursubsidie", stelt De Leede. De sociaal-democraat ziet wel wat haken en ogen. „Huur subsidie kost extra geld. Het Rijk zal dat niet van harte toe juichen en daar moet de goed keuring toch vandaan ko men". Overigens denkt Brou wer dat er sprake is van een probleem van korte duur. „Op de lange termijn lost het zich vanzelf op. Over enkele gene raties bestaat het niet meer. Maar daar moet je niet op wacnten Siem Rosman, fractievoorzit ter van het CDA, vindt ook dat er geen dwang toegepast kan worden. „Het is begrijpe lijk dat mensen die uit een ver land komen bij elkaar willen wonen. Het is ook een pro bleem dat niet makkelijk is op te lossen. Je kimt niet een maximaal aantal stellen. Je kan er wel aan denken dat mensen wat gebundeld, ver spreid gaan wonen. Dat heeft voordelen voor deze mensen wat betreft integratie. Mis schien zal het middel van in dividuele huursubsidie wat beter benut kunnen worden", zegt Rosman. Gerard Verhulsdonk (WD) ziet niets in geloof niet in integratie. Vroe ger kropen de katholieken ook bij elkaar in het Singelkwar tier. Zolang er mensen zijn met een gelijke cultuur, zoe ken ze elkaar ook op. Ik houd er ook niet van om mensen te verplaatsen of te lokkeh met huursubsidies", zegt Verhuls donk. De liberaal vindt verder dat een discussie over de versprei ding van migranten ook met deze mensen moet worden voerd en niet zonder hen. Bart de Leede (PSP/PPR) is ook geen voorstander van een Een actief verspreidingsbeleid is volgens het raadslid ge doemd te mislukken. „Het heeft overal gefaald, ook in Rotterdam heeft het niet ge werkt. Voorop moet staan dat mensen zelf kiezen maar dan moet je als gemeente wel de keuzemogelijkheden verrui men en niet kijken of het in komen te laag is. Individuele huursubsidie is een instru ment dat goed kan worden be nut". „Willen de mensen echter toch bij elkaar blijven wonen dan hebben we dat te accepteren. Mensen hebben een vrije keu ze om te wonen waar ze wil len. Je kan je wel afvragen of het een vrije keuze is om in Nieuwland te wonen", aldus De Leede. SCHIEDAM - Een chauffeur van een vervoersbedrijf uit Vlaardingen is zaterdagmor gen op de Nieuwe Damlaan een boomstam van ongeveer 5 ton verloren. Het gevaarte be landde op de weg zodat het verkeer veel hinder onder vond. De brandweer moest er aan te pas komen om de boomstam in de berm te depo neren. SCHIEDAM - De politie heeft vrijdagmiddag een 70-jarige man aangehouden die wordt verdacht van schennispleging. De man had eerder op de dag in het Sterrebos een vrouw lastig gevallen. De vrouw kon een goed signalement ver schaffen waardoor de politie de schennispleger al snel kon aanhouden. De man is overge bracht naar het bureau. Na het opmaken van een proces verbaal werd hij weer naar huis gestuurd. A Juventus wissel- vallig A Karatedemonstra- tie De Rijzende gfc Recherche richt zich op zware cri minaliteit A Voorlichting op scholen over kin dermishandeling 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM Met het hijsen van een vlag door burgemeester Reinier Scheeres is dondermiddag gevierd dat het hoogste punt van het nieuwe politiebureau is bereikt. De bouw van het politiebureau nabij het station Nieuwland verloopt voorspoedig. Verwacht wordt dat in mei volgend jaar het gebouw opgeleverd wordt zodat de offciële opening in juni kan plaatsvinden. SCHIEDAM Het on langs door wethouder Zij develd (PvdA) gepresteer de onderzoek van Ramil bv naar de kwaliteit van het slib in Spaland heeft de door Klein Links (PSP/PPR, CPN en D66) ingeschakelde milieudes kundigen niet kunnen overtuigen van het gelijk van de gemeente. De des kundigen uiten forse kri tiek op het onderzoek. De fractievoorzitters van de politieke partijen komen woensdag 8 november bij een om over de nu ontstane situatie te praten. Het door Ramil uitgevoerde onderzoek is geenszins het na der onderzoek zoals dat door de milieudeskundigen wordt gewenst. „Wij zijn van mening dat het onderzoek veel te ge ring van omvang is geweest om op grond daarvan be trouwbare uitspraken te doen aangaande de algemene slib- kwaliteit van het gebied in het geheel. Het rapport heeft al lerminst de status van een na der onderzoek in de zin van de interimwet Bodemsanering", schrijven professor Lucas Reijnders van Natuur en Mi lieu en drs. R. Buisman van Nederland Gifvrij in een com mentaar. Ze verbazen zich er tevens over dat in de bespreking van de resultaten geen rekening wordt gehouden met de ge vonden verhoogde gehalten aan cadmium, kwik en mine rale olie. Annemarie van de Vusse van Prof. dr. Lucas Reijnders: „...onderzoek Ramil te gering van om- de Wetenschapswinkel Delft heeft ook bezwaren tegen het Ramil-onderzoek. Zo stelt ze vraagtekens bij het gebruik van mengmonsters. Ook merkt ze op dat er verouderde richtlijnen van het ministerie van VROM uit 1985 zijn ge bruikt terwijl er in 1988 een aangepaste versie van deze richtlijnen is verschenen. Theo Warns van de vereniging Milieudefensie heeft ook kri tiek op het onderzoek van Ra mil. „Het is verheugend dat er nu enige aanvullende gege vens beschikbaar riin opko men, maar ik constateer dat doelstelling noch methodiek van het onderhavige onder zoek overeenkomen met het gevraagde nader onderzoek", stelt Warns. Cadmium „De in de mengmonsters aan getroffen gehalten aan scha delijke stoffen zijn bepaald niet zodanig dat zij de onge rustheid over de vervuilings situatie wegnemen. Vooral de overschrijding van de C- waarde voor voor cadmium is verontrustend. grote giftigheid en relatief sterke mobiliteit van cadmi um in het milieu. Al met al moet ik concluderen dat het door Ramil bv verrichte on derzoek gegevens oplevert die het eerder door mij ingeno men standpunt versterken en verder onderbouwen. Dit standpunt luidt dat er op de lokatie Spaland-West niet ge bouwd dient te worden voor dat er grondig onderzoek is gedaan naar de aard, ernst en verspreiding van de bodem verontreiniging en de uit dit onderzoek voortvloeiende sa nerende maatregelen zijn uit gevoerd", is het oordeel van Warns. Discussie De fractievoorzitters van de in de raad vertegenwoordigde partijen komen woensdag 8 november bijeen om over deze reacties van gedachten te wis selen. „Er zijn geen niéuwe feiten aangebracht maar toch is het nuttig om te discussië ren. We kunnen alsnog probe ren Klein Links te overtuigen dat ze nu eens hun gelijk moe ten geven", zegt WD-fractie- voorzitter Gerard Verhuls donk. CDA-fractieleider Siem Ros man zegt er zelf niet aan te twijfelen dat er veilig ge bouwd kan worden op het slib maar pleit toch voor een nader onderzoek. „Dat moet dan wel door de hele raad gedragen worden. Belangrijk is ook wie het onderzoek gaat doen en op welke basis. Zo'n onderzoek kost één tot twee ton en mis schien maar een halve ton. Gezien het bedrag dat met de exploitatie van Spaland is ge moeid is dat te verwaarlozen", stelt Rosman. Fractievoorzitter Gé Brouwer van de PvdA zegt niet 'onder steboven' te zijn van de kri tiek van de milieudeskundi gen. „De opmerkingen zijn niet schokkend en ik vind ze ook niet volstrekt afwijzend", aldus Brouwer. Toch zal hij aan het gesprek van de frac- tievorzitters deelnemen. Zelfs acht Brouwer de mogelijkheid open dat de PvdA instemt met een nader onderzoek. „Ik ga het vervolg van deze zaak open in. Ik wil ook niets op voorhand uitsluiten", zegt de PvdA-politicus. Brouwer zal nog deze week met zijn fractie overleg voeren over het te be palen standpunt. Klein Links zal zoals te ver wachten tijdens het op 8 november een onderzoek waarbij op gro te schaal en op verschillende plaatsen en diepten monsters worden genomen. „We pleiten voor een herhaling van het DCMR-ondrzoek zoals dat in de Woudhoek heeft plaatsge vonden", zegt D66-raadslid Adri Reijnhout. „De omschrij ving van het onderzoek moet ook unaniem zijn. Wij denken aan het voorstel van Van de Vusse van de Wetenschaps winkel". Komen de fractievoorzitters niet tot overeenstemming dan gaat Klein Links verder, kon digt Reijnhout aan. „We zijn nog niet aan het einde van ons latijn. We hebben nog wat in petto. Maar ik hoop dat we er op 8 november uit kunnen ko- it. De politie trof in de Hellevoetsestraat een grote partij kleding met valse merkjes aan. SCHIEDAM De politie heeft donderdagmiddag in Schiedam-Zuid een grote slag geslagen. Na een inval in een winkel in de Hellevoetsestraat is een grote hoeveelheid ver valste artikelen in beslag ge- De agenten van wijkteam 2 en van de afdeling bestuurlijke zaken troffen in het pand na een tip in totaal 62 vuilniszak ken met vervalste merkkle ding aan. Ook werden er twee koffers met valse horloges, een paar dozen met parfum en een hoeveelheid schoenen ge vonden. Het is beslag geno men materiaal is afgevoerd naar het politiebureau. Bij de huiszoeking is de 43- jarige Rotterdamse eigenaar van de winkel aangehouden. Na verhoor kon hij in de loop van de dag weer vertrekken. De politie heeft inmiddels een uitgebreid onderzoek gestart naar de herkomst van de ver valste artikelen. De handel in vervalste merkartikelen is niet nieuw voor de Schiedam- se politie. Vorig jaar nog werd er in Schiedam een illegale zeefdrukkerij waar merkkle ding werd nagemaakt opge rold. Of er nog verdachten zullen worden aangehouden kon een politiewoordvoerder nog niet zeggen.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1