Vakantiestemming op ijsvloer in Ahov' Nagels, snaren en gitaren voortdurende bron van zorg SPïCIMl VIIR OIIZEIEZIIIS Hetty en Clivia zondag op de koffie SPECIAAL VOOR ONZE IEZERS Nederlands Gitaartrio in De Doelen Aangrijpend blijspel met John Kraaykamp Gratis naar de film üj X— Norbert Schramm ster van Holiday on Ice In t-shirt naar Ray Norbert Schramm temidden van de meisjes van het revue-ballet. De topformatie String Trio of New York speelt op zater dag 4 november in Thelonious aan de Lijnbaan in Rotterdam. Geen klassiek snarenspel dit maal, maar een swingende combinatie van viool, gitaar en contrabas. Swing en avant- garde-improvisatie wisselen elkaar af. Het concert begint om 21.00 uur. Muziek uit de tijd van de Franse Revolutie klinkt zater dag 4 november in de Oude Kerk van Delfshaven. Concer to Rotterdam onder leiding van Heinz Friezen met als so listen Martin van der Merwe, hoorn en Jo Hagen, fluit, speelt er werken van onder meer Cherubini en Pleyel. De Marseillaise besluit het pro gramma. Het concert is de eer ste van een serie van vijf 'Pel grimsconcerten', waarvoor ook abonnementen verkrijg baar zijn. Aanvang van het concert is 20.15 uur. Het Deutsches Tourneethe ater München speelt op maan dag 6 november de operette Der Opernball van Richard Heubergers in Theater Zuid plein. Onder regie van Kurt Rosier speelt en zingt het ge zelschap het verhaal rond twee echtparen die elkaar in Parijs bezoeken. 'Gehen wir ins chambre separée' is een van de hoogtepunten van de operette. De voorstelling begint om 20.15 uur. Anders dan aangekondigd, zal het Kammerchor Stuttgard in de Rotterdamse Laurens- kerk optreden op vrijdag 3 no vember. Het concert is een dag naar voren geschoven. Het is een introductieconcert voor een serie van vijf concerten met het Nederlands Kamer koor, het Rotterdams Conser vatoriumkoor en de Laurens- cantorij. Het programma van het Kammerchor Stuttgard meldt werken van Mendels sohn, Spohr, Schumann en Brahms. Het concert begint om 20.15 uur. Theatergroep Mevrouw Smit speelt zondag 5 novem ber 'Winterslaap' in Jeugdthe ater Hofplein. De voorstelling voor kinderen vanaf 6 jaar i gaat over een 'jongetje die niet meer ophoudt met groei en. Aanvang is 14.00 uur. Look back in Anger is een van de beroemdste stukken^ van de toneelschrijver John* Osborne. In een uitvoering van het Londense gezelschap New Triad Theatre Company is het stuk te zien in theater Zuid plein op dinsdag 7 en woens dag 8 november. De voorstel ling begint om 20.15 uur. Het wereldberoemde kin derboek de GVR van Roald Dahl is door de kindertheater groep Froe Froe verwerkt tot een toneelstuk. Wat snoskom- mers, fropskottel, wokwikkels en schriksluipers zijn, wordt onthuld in het sprookje van het meisje en de grote vriende lijke reus, nu op het toneel van de Rotterdamse Schouwburg. In de kleine zaal is de produk- tie te zien op zondag 5 novem ber vanaf 15.00 uur. Waar blazers tob ben met hun embouchure, de lipspanning, en zangers hun stem moeten be schermen tegen het ge ringste zuchtje wind, breken de gitaristen hun hoofd over de conditie van de nagels: polijsten, vijlen, nog meer polij sten en nog meer vijlen, en dan maar hopen dat er niets breekt. De rech terhand is een voortdu rende bron van zorg. Gi tarist Dick Hoogeveen heeft de nagel van zijn middelvinger beschermd met plakband, en hij laat zien hoe hij de nagel van zijn ringvinger onlangs met twee-secondenlijm heeft geplakt. „Een ide ale uitvinding", vindt hij. „Je nagels slijten enorm, en van de conditie en de vorm van je nagels is je toon hele maal afhankelijk." Een mooie volle toon is het streven van klassiek gitarist Dick Hooge veen, die samen met zijn colle- ujegener huls-aan-hulsbLaden Lezers van Het Zuiden en De Havenloods kunnen het concert van Het Nederlands Gitaartrio in De Doelen bezoeken met een korting van een rijksdaalder. Prijzen zijn in plaats van 15,- en 12,50 (CJP/Pas65) met deze bon 12,50 en 10,- (CJP/Pas65). ga's Henk Westhiner en Wim Spruijt het Nederlands Gi taartrio vormt. De drie spelen op verschillende gitaren, een combinatie die uniek is in de wereld. Zeven snaren heeft de requin- to, de kwartgitaar van Dick Hoogeveen, die daardoor mu zikaal de boventoon voert in het Nederlands Gitaartrio. Henk Westhiner neemt in het ensemble de zevensnarige kwintbas voor zijn rekening; Wim Spruijt is de enige die een 'gewone' gitaar bespeelt. Het Nederlands Gitaartrio speelt op vrijdag 10 november een concert in de Kleine Zaal van De Doelen met een Spaans programma. „Niet he lemaal Spaans", relativeert Dick Hoogeveen, „Spaans met een uitstapje naar Zuid-Ame- rika. Er staat ook werk van de Argentijn Astor Piazzolla op het programma en van de Fransman Darius Milhaud. Milhaud heeft zijn reisimpres sies van Brazilië verwerkt in zijn Saudades do Brazil. Dat hebben wij bewerkt voor ons trio." Eenheid werkt. „Als je drie gelijke in strumenten hebt, met dezelfde klankkleur en dezelfde om vang, zijn je mogelijkheden om bestaande muziek te ar rangeren heel beperkt. Je moet dan de partituur vernau wen, de hoge en de lage tonen eruit halen en ergens onder brengen in het middenregis- ter. Daarom hebben we geko zen voor verschillende instru menten: een gewone gitaar, een die vijf tonen lager kan, en een die vier tonen hoger klinkt. Met ruim een oktaaf meer omvang blijft de klank toch een eenheid. Je kan bo vendien dichter bij de oor spronkelijke muziek blijven." Eén grote gitaar, zo beschrijft Hoogeveen de klank van zijn ensemble. Maar dat kreeg hij niet van de ene dag op de an dere voor elkaar. Het Neder lands Gitaartrio is lange tijd op zoek geweest naar de meest ideale instrumenten. „We hebben nogal wat moeten ex perimenteren." Visgaren Het heeft enkele jaren ge duurd en er zijn verschillende instrumenten geprobeerd en weer terzijde gelegd, voordat het Nederlands Gitaartrio de n Simone Rooskens in Zondagskinderen, (foto Jan John Kraaykamp is de hoofd rolspeler in Zondagskinderen van Bob Larbey, een serieus toneelstuk waar veel om gela chen kan worden. 'Aangrijpend grappig' wordt Kraaykamp genoemd in het stuk, dat handelt over majoor Kuiper, een scherpzinnige en spotzieke man die op zijn eigen manier de strijd aan bindt tegen vereenzaming en dreigende dementie. Hij maakt zijn favoriete verpleeg ster (Simone Rooskens) schaamteloos het hof, pro beert de schoonmaakster (Ba- bette Mulder) op de kast te jagen en slaagt er elke week weer in om het bezoek van zijn dochter (Ellis Signe Kraaykamp) en haar man (Klaas Hulst) te verzieken. Samen met zijn oude vriend Elburg (Pieter Lutz) probeert Kuiper de gebreken van de oude dag het hoofd te bieden met dwaze fantasieën. John Kraaykamp, alom bejubeld voor zijn rol van de sarcasti sche majoor Kuiper, zegt zelf: „Deze rol geeft mij dezelfde mogelijkheden als De Fantast. Als acteur kan ik er alles in kwijt." Zondagskinderen staat onder regie van Berend Boudewijn. Het stuk is in Rotterdam te zien in de Schouwburg op vrijdag 3 en maandag 6 no vember. Kaarten kosten 28, 23 en 18. De voorstelling begint om 20.15 uur. Het Nederlands Gitaartrio: blijven zoeken naar nieuwe ideale klank had gevonden. Hoogeveen vertelt: „Sommige gitaren hebben een goede klank in de hoge snaren, maar zijn weer te dof in de laagte. De hoger gestemde gitaren hebben de neiging scherp te klinken. Mijn kwartgitaar en de kwintbas van Henk West hiner zijn door een Neder landse bouwer gemaakt, de gitaar van Wim Spruijt komt van een Japanse bouwer die al jaren in Duitsland woont." Heb je eindelijk een goede gi taar gevonden, dan steekt het probleem van de snaren de kop op. „Je verslijt er enorme veel, vooral de bassnaren. En voor de kwart-gitaar zijn erg dunne hoge snaren nodig", legt Hoogeveen uit, „We heb ben zelfs eens visgaren gepro beerd voor de hogere snaren. Uiteindelijk is de firma Han- nabach bereid gevonden om Lezers van Het Zuiden en De Havenloods kunnen binnen kort gratis naar de film. Op zaterdag 4 november om 11.00 uur is er een speciale voorpre mière van de film 'De leip van TV62' in het Lumière Theater aan de Kruiskade in Rotter dam. Met behulp van onderstaande bon kunnen lezers van Wege ner huis-aan-huisbladen op 3 november him gratis kaartjes afhalen bij een speciale kassa in het Cannon Lumière Thea ter. De speciale Havenloods/Zui denkassa in Lumière is vrij dag geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Er is nog een voor raad kaartjes beschikbaar, maar het motto is 'op is op'. Per bon zijn twee kaarten te verkrijgen. Wegener huLs-aan-huLsbLaden —Woonplaats ontvangt bij inlevering van deze bon hooguit twee gratis kaartjes voor de film De Leip van TV 62, op 4 november in net Cannon Lumière Theater. Tweemaal werd hij Europees kam pioen en tweemaal vice-wereldkampioen kunstrijden op de schaats. Nu is Norbert Schramm de grote ster van Holiday on Ice, de ijsrevue, die volgende week in het Rotterdamse sportpaleis 'Ahoy' de Nederlandse première beleeft. Dan zijn ook voor de eerste maal de dubbele Axels, Rittber- gers, Salchows, Lutzen, waarmee hij over de ge hele wereld sportieve triomfen vierde, te zien als onderdeel van een perfecte ijsshow, die de bezoekers in vakanties temming brengt. Ook dit jaar zullen de bezoe kers van Holiday on Ice weer op een geheel nieuwe ijsrevue worden getrakteerd. Een fees telijk gebeuren met tal van in grediënten die jong en oud ze ker zullen boeien, want ook Holiday on Ice pretendeert zich een familieshow te noe men. Het amusementsprogramma op de schaats begint in een decor van een romantisch wintersportoord, compleet met sneeuwbuien. Daarna brengt choreografe Stephanie Andros het publiek naar het Venetië van anno 1700. Op muziek van bekende opera's krijgt men een wervelende show te zien tot in de perfectie uitgevoerd met veel glitter en glamour: een Amerikaanse show met een puur Europese achtergrond. Riksja's, lampions, gouden kostuums en draken komen vervolgens in actie in het on derdeel 'Chinese Fantasie'. Vooral voor kinderen zullen de scènes met de fietsende Panda-beren, en later de die- Holiday on Ice is van dins- dag 14 tot en met zondag 19 november in 'Ahoy' te zien. Voorstellingen ieder avond 20.00 uur, behalve zondag en maandg. Matinees op zater dag om 15.30 uur en op zon dag om 12.30 en 16.15 uur. Mede omdat kinderen t/m 14 jaar altijd de halve prijs be talen is Holiday on Ice een 'familie-uitje' bij uitstek. In de matinees betalen 65-plus- sers eveneens half geld. Toe gangsprijzen in Rotterdam f 15,-, f 20,-, f 25,-, f 30,- en f35,-. HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 2 NOVEMBER 1989 Fietsende otters en een vis- senorkest spelen een hoofd rol in het nieuwe program ma van Hetty Blok, die met de pianist Bas Odijk op treedt in het Zondagoch tendconcert van 19 novem ber in de Doelen. In de week van 12 november is er één keer geen concert, omdat de grote zaal van De Doelen niet-beschikbaar is. Na die ene onderbreking gaat de reeks gezellige Zon dagochtendconcerten ge woon weer door, maar wel met een bijzonder program ma. Hetty Blok, die velen zich ongetwijfeld nog met enige weemoed herinneren van ra dio Familie Doorsnee') en tv ('Ja zuster, nee zuster'), zingt in dit programma lied jes van Annie M.G. Schmidt, afgewisseld met gedichten van dezelfde schrijfster. Ze is weer helemaal terug, maar nu op het theater- en concertpodium. Hield ze vroeger hele volksstammen gekluisterd aan de radio- en tv-toestellen, nu weet ze met haar onnavolgbare presenta tie hele Doelenzalen een zondagochtend lang te boei en. Zij brengt de wereld van An nie M.G. Schmidt tot leven, een wereld waarin drie ot ters fietsen alsof ze dat dage lijks doen, waarin de muizen filosoferen achter het behang en waarin het vissenorkest een concert geeft. En natuur lijk, aan het eind van het programma zijn ze er, de on sterfelijke liedjes van zuster Clivia uit Ja zuster, nee zus ter. Voor het zondagochtendcon cert op 19 november met Hetty Blok en Bas Odijk zijn nog voordelige kaarten ver krijgbaar in de voorverkoop (f 11,-), aan de kantoren van De Havenloods en Het Zui den, en aan de kantoren van de Verenigde Spaarbank. Bij de kassa van De Doelen zijn de kaarten ook te koop, dan kosten ze f 12,50. Het concert begint zoals ge woonlijk om 11.00 uur en wordt op de traditionele ma nier gepresenteerd door Ge rard Cox en pianist Bert Ni co dem. Hetty Blok speelt toch nog even zuster Clivia. speciaal voor onze gitaren snaren te leveren." Niet alleen de techniek houdt Hoogeveen bezig. Hij is ook altijd op zoek naar nieuw re pertoire. Resultaat van dat onderzoek is te beluisteren in het concert op vrijdag 10 no vember in de kleine zaal van De Doelen. Op het programma staan werken van onder ande ren Albéniz, De Falla, Turina, Piazzolla en Cassado. „De tango's van Astor Piazzolla heeft hij geschreven in de ja ren vijftig. We hebben ze wel eens aan hem laten horen. Hij was er erg mee ingenomen dat we die bewerking van zijn muziek hadden gemaakt." Maria Neele Uit de vele inzendingen in de Ray-Charlesprijsvraag zijn 12 fans uit de bus gekomen die een speciaal tour-t-shirt van Ray Charles hebben verdiend. Harold Sauer, A. Westdijk, J. Kerkhof, Jan Rietdijk, K. Sauer, M. Seelbach, R. Valies en C. de Werk uit Rotterdam. F. van Stralen uit Ridderkerk, L.A. Verschoor uit Hoogvliet, D. Hoogenbosch uit Maassluis en Gisbert Spaan uit Putters- hoek kunnen in een exclusief t-shirt het concert op 8 no vember in De Doelen in Rot terdam bezoeken. De prijswinnaars hebben in middels bericht gehad. ren in een dierenpark die 's avonds him kooien verlaten om uitbundig feest te vieren, boeien. Ook schaatstechnisch staat de show die in 'Ahoy' komt op een hoog niveau. Naast Nor bert Schramm zijn ook Step hen Pickavance, tweemaal Brits kampioen, Karen Barber en Janos Demeter, die tot de beste paarrijders behoren, Su san Jackson, die Engeland op de Olympische Spelen verte genwoordigde, de elegante Zwitserse kampioene ijsdan- sen Salome Brunner en de Amerikaan Steve Nelson te zien. De traditionele clow-act in het programma wordt ver zorgd door het Frans-Ameri kaanse duo Tom Brackney en Alain Legal. Holidy on Ice be staat dit jaar tweeënveertig jaar. Nu al werkt men aan het jubileum-programma dat ge presenteerd zal worden ter ge legenheid van het vijftigjarig Blokken Norbert Schramm zal dat niet meer meemaken. De Duitse Showman studeert economie en hoopt €an afgestudeerd te zijn. In de zomermaanden loopt hij stage op een univer siteit en tijdens zijn werk bij de 'greatest show on ice' zit hij iedere dag in zijn hotelkamer te blokken. Norbert is een van de weinigen die gebruik maakt van hotels. De meeste collega's prefereren een eigen caravan. „Ik ga nog één jaar tje door", zegt Norbert desge vraagd. „Dat zal niet in deze show zijn, want die gaat naar Zuid-Amerika, maar in een van de andere vier revue's die dan door Europa reizen. Deze ijsrevue vind ik zelf heel erg goed: indrukwekkende de cors, schitterende kostuums en speciaal gecomponeerde en gearrangeerde muziek. Het is bovendien een fijne groep om mee te werken. Natuurlijk is de sfeer heel anders dan tij dens de wedstrijden van wel eer. Toen was je helemaal op je zelf aangewezen. Alleen op die grote piste met aan de zij kanten de juryleden die je za ten te beoordelen. Nu is de piste veel kleiner en is het solo-optreden veel korter. Na je laatste sprong of pirouette komt meteen het ballet weer op om het ene met het andere te overlappen. In de vaste re petitiehal in Bern hebben we daar heel wat uurtjes op ge traind. Nu is het een automa tisme. Het is jammer dat er geen Ne derlandse meisjes in het in in ternationale ballet werken. Ik heb begrepen dat na Sjoukje Dijkstra het kunstschaatsen in Holland nog weinig voor stelt. Misschien kan deze veel vuldige wereld- en Olympisch kampioene als trainster daar verandering in brengen. Wan neer er een show van dit kali ber in Holland komt, dan is het toch leuk als daar ook ver tegenwoordigers van dat land bij zijn." Nachtfeest De kracht van Holiday on Ice is, dat men jarenlang nieuwe shows maakt die vergelijk baar zijn met de revue's van Parijs, Broadway en Las Ve gas. Zo ook de finale, een nachtfeest in Latijns-Ameri ka, waarin op de muziek van rumba, cha-cha-cha, paso do ble, tango en bossa nova alle artiesten vol temperament in een weelde aan kostuums de revue passeren. Een feest dat wordt besloten met een licht show en, vuurwerk. Paul Lange In het Afro Caribe Festival in De Doelen treden zaterdag 4 november verschillende ar tiesten op. In de kleine zaal zijn achtereenvolgens Karma, Franky Douglas, Kokolishi en Patrick Lauwerends te zien, in de grote zaal treden Simba Wanyika, Papa Wemba en Cita con el Paso op. In de hal is het feest met hapjes en drankjes. Kaarten kosten 25,-. Het programma begint om 20.15

De Havenloods | 1989 | | pagina 15