'Je beste kameraad' kan van ver komen en een vrouw zijn Banenmarkt Gezondheidszorg in Rotterdamse Doelen Speciaal banenaanbod tijdens echnische Dagen' Bedrijfskunde vak met toekomst Pas(b)aan voor gehandicapten Politie krijgt versterking van minderheden En waar bent u vanaf vandaag als u tijdelijk werk of uitzendkrachten zoekt? tempo-team uitzendbureau DONDERDAG 2 NOVEMBER ROTTERDAM In samen werking met de Erasmus Uni versiteit en het KTO-oplei- dingscentrum te Zeist is dit jaar voor de tweede maal het project Toegepaste Bedrijfs kunde van start gegaan. Doel van het project is een afstemming te vinden tussen het groeiend aantal werkzoe kende academici en HBO-ers en de toenemende behoefte vanuit het bedrijfsleven aan gekwalificeerd kaderperso neel. Het project is ontstaan omdat de opleiding van academici en HBO-ers in veel gevallen niet heeft geleid tot een baan. Men kiest voor Toegepaste Be drijfskunde omdat het een vak met toekomst is. Het is een praktische opleiding, waarbij men tevens werkervaring op doet. Bovendien is het gericht op het bedrijfsleven. Als het project net zo succes vol blijkt te zijn als vorig jaar, zal het in de toekomst zeker voortgang vinden. Bedrijven die meer informatie wensen of een stageplaats wil len aanbieden, kunnen con tact opnemen met het Projekt Toegepaste Bedrijfskunde, World Trade Center, postbus 30220, 3001 Rotterdam. Tele foon 405 79 00 en 405 10 32. Het Rotterdams Informatica Stimulerings Onderwijsplan (RISO) is in de regio Rijndelta gestart met het project Pas maan, dat gehandicapten op leidt voor een automatise- ringsberoep. Pas(b)aan geeft gehandicap ten toegang tot functies in het bedrijfsleven waarbij met computers wordt gewerkt. Doelgroepen zijn motorisch en visueel gehandicapten die uitsluitend met behulp van speciale hulpmiddelen in staat zijn met computers om te gaan. In februari 1990 zal een vol gende groep de opleiding, die vijf maanden duurt, kunnen volgen. Voor inlichtingen kan men bellen of schrijven naar RISO, Westblaak 100, 3012 KM Rot terdam. Telefoon 010 4114244. ROTTERDAM Het Coördinerend Politiebe raad heeft het jaar 1990 uitgeroepen tot 'jaar van de minderheden'. De be doeling is dat in dat jaar de opvatting dat de poli tie een afspiegeling van de maatschappij moet zijn, meer gestalte krijgt. Volgens een wer vingsfolder, die een we- reldbaan in een wereld stad aanprijst: „Van daar dat we heel graag mensen in ons korps hebben die niet uit Rot terdam komen. Maar uit Paramaribo bijvoor beeld. Of uit Ankara. Maar ook uit Maastricht of Düsseldorf. En omdat de maatschappij niet uitsluitend uit mannen bestaat, ziet de Rotter damse politie graag meer vrouwen in de ge lederen". Door Nelleke de Jong De pogingen om meer Neder landers uit andere landen en culturen binnen te halen bij de politie lijken in schril con trast te staan met de veront rusting over de Haagse plan nen om het korps met honderd mensen in te krimpen. De ver klaring hiervoor is de uit stroom van politiemensen die elders hun ervaring gaan ge bruiken, bijvoorbeeld in de plaats waar ze vandaan ko men. „Daarom is er toch een constante instroom nodig", aldus de chef werving van het bureau personeelszaken Aart Jan de Weerdt. Net zo erg De eigen carrière van De Weerdt begon, via de Politie Academie, in Groot IJssel- monde, waar hij inspecteur werd bij de geüniformeerde dienst. Na een jaar kwam hij op de afdeling recherche van wat toen heette bureau Noord/Boezemsingel, gevolgd door zo'n vier jaar als chef basispolitie op het bureau Marconiplein. In mei van dit jaar startte hij in zijn huidige functie. De Weerdt was dus in de buurt ten tijde van de toestan den op het bureau Marconi plein, waarbij een aantal agenten verdacht werd van discriminatie in ernstige vorm. „Discriminatie bij de politie is net zo erg als bij de rest van de bevolking", is zijn commen taar. Dat binnen het korps nog niet iedereen gewend is allochto nen als collega's te hebben is een gegeven. De Weerdt ziet dat als een kwestie van tijd en van aantallen. Naarmate het meer voorkomt moet er naar zijn idee meer begrip voor el kaar ontstaan. Ook zal men van elkaar kunnen leren over bijvoorbeeld gewoonten en gebruiken. „Dat is belangrijk", legt hij uit, „omdat iedereen alge meen inzetbaar is. We sturen heus niet opzettelijk een agent naar een landgenoot als er Ouderschapsverlof voor vader- igent. (foto: Rob Doolaard) Van een vrouwelijke politie agent kijkt bijna niemand meer op. Meer en meer wordt er met haar rekening gehou den. Voor herintredende vrou wen zijn er spoedcursussen, kinderopvang is mogelijk, evenals deeltijdarbeid, overi gens ook voor mannen. De nieuwe regeling ouder schapsverlof voor overheids personeel opent voor politie mensen perspectieven om sa men met de partner voor de kinderen te zorgen en elk een baan te hebben. In het oktobernummer nan 'Nieuwsmelding', het perso neelsblad van de politie, wordt de nieuwe regeling uit de doeken gedaan, compleet met een foto van een vader met een kind op schoot, ter illustratie van die gedeelde verzorging. 'Tijd voor je kin deren', staat er boven het arti kel. De vader op de foto houdt ech ter een exemplaar van 'Nieuwsmelding' in zijn hand in plaats van bijvoorbeeld, een kindervoorleesboek. Foutje? Of moet het nog wennen problemen zijn. Als de meld kamer iets doorgeeft heeft men geen idee wie er op een wagen zit". De minderheden waar de poli tie op mikt moeten weliswaar de Nederlandse nationaliteit hebben, maar dat kan van la ter zorg zijn. Wie zich als sol licitant meldt moet in elk ge val bereid zijn het Nederlan derschap te verwerven. Dat is niet voor iedereen even een voudig. Kom je uit Marokko, Tunesië of Griekenland, dan is het on- mogelijk uitsluitend Neder lander te worden; een dubbele nationaliteit is dan de enige mogelijkheid. Een Turk die de dienstplicht in eigen land niet vervuld heeft blijft een Turk en dat geldt, dichter bij huis, ook voor een Belg. Verdere eisen zijn voor ieder een gelijk, zoals de minimum leeftijd van 17,5 jaar en maxi mum 35 jaar. Een vooroplei ding van LBO-C of MAVO-C behoort ook tot de minimu meisen waarmee men tot de opleiding kan worden toege laten. Daartoe gaat men naar de Politieschool, want uiter aard ga je niet meteen als po- litie-agent de straat op. Wat de opleiding betreft: Uit zonderingen bevestigen ook hier de regel. De Weerdt: „Uit ervaring is gebleken dat bij allochtonen bepaalde denk beelden bestaan waardoor de drempel hoger is, danwel dat vanuit hun cultuur de de ge woonte is zo snel mogelijk met werken te beginnen. Wij den ken dat sommige allochtonen ondanks him te geringe scho ling de capaciteiten hebben een opleiding te volgen tot po- litie-agent. Daarom is er een aangepast programma, dat gesplitst is in twee delen. Eén deel is een bestaande opleiding, gericht op de administratieve kant, waarmee men in elk geval uit de voeten kan, mocht de doel stelling niet bereikt worden. Het andere gedeelte betreft het zo dicht mogelijk in de praktijk werken. Dat levert na twee jaar twee diploma's op. Chef Bureau Werving Aart Jan de Weerdt: „We sturen heus niet opzettelijk een landgenoot, iedereen is overal inzetbaar, (foto: Robert Vos) De Weerdt onthult dat voor deze mogelijkheid al zestig jongeren zijn geselecteerd naar kwaliteit. Alles is al in kannen en kruiken om hen per 1 januari 1990 te laten starten. Het is een experiment van de vier grote steden Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. Van een vrouwelijke politie agent kijkt dan misschien bij na niemand meer op, een poli tievrouw als ME-er is wellicht minder geaccepteerd, maar mogelijk ligt dat ook aan het (geringe) aantal. Dèt ligt weer een de bereidheid van vrou wen zelf, zo blijkt uit een ge sprek met ME-vrouw Janne- miek Wijdenes. Na de tweejarige opleiding tot agent kreeg ze de speciale ME-opleiding van vier weken. Daarna werd ze geschikt be vonden als ME-er, hetgeen lang niet altijd het geval is. Ook dèn heb je nog zelf de keus, hoewel daar volgens Aart Jan de Weerdt verande ring in gaat komen. Jannemiek Wijdenes: „De meeste vrouwen hebben er ge woon geen zin in". Gevraagd naar de oorzaak op pert ze dat haar vrouwelijke collega's geen zin hebben in het ongewisse. Je kimt immers elk ogenblik worden opgeroe pen. „Het verdient ook eigen lijk slecht hoor", voegt ze daar aan toe. Zelf vindt Wijdenes dat het erbij hoort. Ze gaat al vanaf oktober 1987 de straat op. „Het leven als ME-er maakt het allemaal spannen- dér", is haar oordeel. Voelt ze geen angst bij zoiets als voetbalrellen? „Angst niet, je voelt je wel bedreigd, 't Komt op je af, zo'n grote massa. Die ziet je niet als persoon. Ze zien een uniform. Maar je staat nooit alleen. Je moet het van elkaar hebben". Het Arbeidsbureau Rotter dam organiseert voor de zesde maal een groot scheepse banen- en infor matiemarkt op het gebied van de gezondheidszorg, in samenwerking met de zie kenhuizen, verpleegtehui zen, psychiatrische instel lingen en de instellingen voor verstandelijk gehan dicapten in dè regio Rijn mond. Naast de genoemde instellingen zullen ook het inservice- en dagonder wijs, de Stichting Arbeids krachten Gezondheids zorg, het Arbeidsbureau en het samenwerkingsver band 'Rotterdam Werkt' met een stand vertegen woordigd zijn. De markt wordt gehouden in de Rot terdamse Doelen op don derdag 9 november. Na de succesvolle acties in de gezondheidszorg dit jaar voor een betere CAO, hebben de instellingen in de regio Rijn- Hanneke van Aggelen beaamt van harte dat het be roep van radio-therapeu tisch laborant een ideale combinatie is van zorg en aandacht en techniek. Ze is in haar beroep praktijk coördinator. Het specifieke aan haar baan is, vertelt ze, „dat je te maken hebt met kankerpatiënten. Je hebt heel verdrietige ervaringen, maar ook heel fijne. Het prettige van het werk is dat je nooit alleen bezig bent, maar altijd als team. Je staat er samen voor, dat schept een band". Over het techni sche gedeelte: „Het voorbe reiden is eigenlijk het meeste werk. Daar zit heel veel aan vast". En over de toekomst zegt ze: „De ontwikkeling gaat zo hard, het blijft afwis selend en uitdagend". mond behoefte om duidelijk te maken dat werken in de ge zondheidszorg nog steeds loont. Ze doen dat onder het motto: 'Werken in de gezond heidszorg? Daar word je beter van!'. De instellingen hebben de stellige indruk, dat het diepte punt van de bezuinigingen in middels is gepasseerd en dat het nieuwe kabinet middelen vrijmaakt om de werkdruk te verlichten en de salarisachter stand in te lopen. Volgens Paul Klarenbeek, consulent personeelsvoorzie ning van het Arbeidsbureau Rotterdam, zal het niet bij een indruk blijven, maar zullen in de komende tijd zeker weer acties gevoerd worden om de eisen daaromtrent kracht bij te zetten. I Paul Klarenbeek Eén op tien De markt van vorig jaar werd door 2400 mensen bezocht. De verwachting voor dit jaar is een bezoekersaantal van 3000. „Naar schatting vindt één op de tien een baan", zegt Kla renbeek. Bezoekers kunnen aan de hand van films, dia- en video- persoonlijke Radio-therapeutisch laborant Hanneke Vos) Aggelen: „Het blijft afwisselend en uitdagend", (foto: Robert gesprekken met deskundige medewerkers van de instellin gen en het Arbeidsbureau een indruk krijgen van de vele uit eenlopende functies en oplei dingen in de gezondheidszorg. Een paar voorbeelden van de tekorten in die sector: Ziekenverzorgenden en ge specialiseerde verpleegkundi gen staan bovenaan het ver langlijstje van de instellingen. Verder noemt Klarenbeek het tekort aan operatie-assisten ten. Een tweede voorbeeld be treft het tekort aan radio-the rapeutische laboranten. In beide beroepen heb je te maken met het samengaan van aandacht en zorg en (me dische) techniek, terwijl je voortdurend in aanraking komt met nieuwe ontwikke lingen in de wetenschap. Gelachen Het woord roeping in de zie kenverzorging past niet meer in deze tijd, meent Klaren beek. „Maar een zekere affini teit is wel nodig, net als ge duld en creativiteit. Hij spreekt uit ervaring, want ooit begon hij zijn loopbaan als (hulp)ziekenverzorgende. Hij belandde daarin na zijn HAVO-opleiding via een pro ject voor schoolverlaters. „Ik draaide een jaar lang hele maal mee, met nare en leuke dingen", herinnert hij zich. „We hebben toch veel gela chen met en om de mensen. Je maakt kennis met andere fa cetten van het leven". „Het is wel zwaar werk maar je kunt er zelf inhoud aan ge ven". De banenmarkt in De Doelen op donderdag 9 november duurt van 13.00 tot 20.00 uur. Bij de meeste mensen is het wel bekend dat het arbeids aanbod in technische beroe pen groot is. Er wordt veel moeite gedaan zulke beroepen en opleidingen aan de man te brengen en sinds een aantal jaren vooral aan de vrouw. Minder bekend is dat men een technisch beroep ook kan uit oefenen via het uitzendbu reau. Om daar verandering in te brengen staat de techniek centraal op 15, 16 en 17 no vember bij Randstad Uitzend bureau tijdens de zogenoemde Technische Dagen. Onder technisch werk vallen zeer veel beroepen en binnen die beroepen kunnen ook nog grote verschillen optreden. Vandaar dat je als bemidde laar dat werk niet zonder ken nis van zaken kunt 'verkopen'. Er zijn uitzendbureaus die uitsluitend technisch perso neel uitzenden maar het ge beurt ook, zoals bij 'Rand stad', via speciale afdelingen, in het hedendaagse jargon units genoemd. Voor de regio Rijnmond zijn die units te vin den in Rotterdam in de vesti gingen Stadhuisplein en Pleinweg met als managers respectievelijk de heren Frans van Weert en drs Jacques van den Broek. Omgekeerd „Heel vaak wordt gedacht dat mensen benaderd worden vanuit de vraag van het be drijfsleven", vertelt Frans van Weert. "Maar niet zelden werkt het omgekeerd en bel len we zelf een bedrijf waar van we denken dat het een bepaalde sollicitant goed kan gebruiken. Meestal blijkt dat ook zo te zijn". We hebben een intensief contact met bedrij ven en doordat wij goed thuis zijn in de technische sector kunnen we er in gesprekken met sollicitanten achter ko men waarvoor iemand ge schikt is, ook al hebben ze op dat moment niet de juiste op leiding. Bij technisch werk valt niet altijd aan te geven welk diploma of deskundig heid voor een bepaalde func tie nodig is". Soms kan met enige bijscholing, die door Randstad zelf gegeven wordt onder bepaalde voorwaarden, iemand een baan krijgen, waarvoor men zelf niet ge dacht had in aanmerking te komen. Maatwerk noemen ze dat bij Randstad. Jacques van den Broek komt met het voor beeld van de LTS-er metaal- bewerken, die, al heeft hij niet 'in lassen 'doorgeleerd', toch als lasser aan de slag kan, als hij bereid is een korte cursus te volgen. Het volgende voor beeld dat Van den Broek voor handen heeft betreft het geval van de vijftien procestechnici, waarom een bedrijf zat te springen en die op één locatie nodig waren. De vraag ging daarbij dus wél van het be drijf uit. "We konden vijftien ervaren mensen leveren, die echter niet over de vereiste specialisatie beschikten. De aanvrager zorgde in dat geval zelf voor bijscholing". Maat werk voor de werkgever der halve. Gunstig Op de vraag of bijscholing loont voor tijdelijk werk, is Lassen is i i vak, het antwoord.bevestigend. De stelling van beide managers is dat door het wisselen van werkomgeving en het proeven van steeds een andere werk sfeer versneld ervaring wordt opgedaan, die een verdere loopbaan juist gunstig kan beïnvloeden. Bovendien kan het helpen te bepalen wat ge schikt is voor 'hem of voor haar. Ook voor haar dus, want de heren melden 'heus ook vrouwelijke loodgieters aan werk te helpen". Niet dat ze eigenhandig de vrouwen in de wereld van de techniek bin nengehaald hebben. Dat is in een eerder stadium gebeurd en meer de verdienste van hen, die meisjes bij de keuze van schooltype en vakkenpak ket in de richting van de tech niek gewezen hebben. Tijdens de Technische Dagen op donderdag 16 en vrijdag 17 november is een uitgebreid banenaanbod in de technische sector geconcentreerd in de vestiging Stadhuisplein 39. Men kan zich laten inschrij ven op beide dagen van 09.00 uur tot 17.00 uur. Voor bedrij ven is er op woensdag 15 no vember een symposium in het World Trade Center. Zuidplein 119, 3083 CN Rotterdam, schoonmaak 010 - 485 9211 industrie 010 - 486 2011, industriële reiniging 010 - 486 27 77 Zuidplein 393, 3083 CV Rotterdam, kantoor 010 - 485 75 77

De Havenloods | 1989 | | pagina 17