"leze krant 'Plan zwembad Groenoord begin 1990 op tafel' DE HAVENLOODS SAS) W Al vanaf f 15.05 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. Animo voor inhaalcursus werkloze meiden valt tegen Wethouder stapt af van gecombineerde aanpak C0L0RCENTER VAN L0ENEN Sint Nicolaas is weer in aantocht VEILING D66 wenst wethouder te leveren na verkiezingen Eerste stap naar regionaal ziekenhuis L>. EDITIE 9, DINSDAG 7 NOVEMBER 1989, 38e JAARGANG, Nr. 45 Schiedams Nieuwsblad Wegener huLs-aaó+iulsblacJen KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. SCHIEDAM De gevolgen van de zogenaamde 1990- maatregel zijn nog niet bij iedereen doorgedrongen. Met ingang van volgend jaar dienen vrouwen boven de 18 jaar zich in hun eigen onder houd te voorzien. Toch heb ben maar vier meiden zich gemeld voor een inhaalcur sus van No Problem en het Educatief Centrum Schie dam voor werkloze vrouwen waarin ze worden voorbe reid op de nieuwe situatie. Bruins 900 vrouwen zijn die voor de cursus in aanmer king komen. De cursus is bedoeld voor vrouwen in de leeftijd van 18 tot 25 jaar die werkloos zijn of nog niet weten wat ze wil len. Tijdens de cursus wor den vakken als taal en reke nen bijgetimmerd en leren de cursisten hun sociale vaardigheden te ontwikke len. "Ik kan me niet voor stellen dat er in Schiedam niet meer belangstellenden zijn", verkondigt Joke Bruins. Het ECV heeft volgens haar echter niet voldoende ge daan om de cursuS onder de aandacht te brengen van de doelgroep. Een open dag, re clame; niets is nagelaten. Een probleem is dat veel buitenlandse jonge vrouwen moeilijk bereikbaar zijn om dat ze slechts Nederlands kunnen lezen of omdat ze thuis worden gehouden. "Het hoofddoel van de cur sus is de meiden leren voor zichzelf op te komen zodat ze niet meer afhankelijk zijn van ouders of van uitkerin gen. Het is belangrijk dat ze zich zelf kunnen redden en dat ze weten wat ze willen", vertelt Bruins. "We probe ren de cursus aantrekkelijk te maken en zo weinig schools mogelijk zodat ook meiden die school verfoeien het naar hun zin hebben". De vier cursisten zijn in ieder geval tevreden. "Dit is precies wat ik nodig heb. Ik heb de huishoudschool te vroeg verlaten en dat vind ik nu jammer", vertelt Fatima, één van de cursisten. De inhaalcursus wordt twee ochtenden in de week gege- 9 ECV-medewerkster Joke Bruins Ineke Heibregtse en cursisten de winkel Ruhido en Helen ven in het pand van No Pro blem in de Passage. Deelna me kost 50 gulden. Aanmel den kan bij No Problem, te lefoon 4730770, of bij het No Problem. ECV, telefoon 4261511. Voor buitenlandse vrouwen is het nog van belang te weten dat er geen mannen toegang hebben tot de cursus. Man mishandeld SCHIEDAM— Voor een 24- jarige Schiedammer is een avondje stappen zaterdag met een fikse kater afgelopen. De man werd 's nachts omstreeks vier uur ter hoogte van de Lange Achterweg aangespro ken door drie mannen die om een sigaret vroegen. Even la ter kwamen er nog eens drie tot vier mannen bij. De 24-jarige Schiedammer wilde hierop doorlopen. Dit was voor het zevental klaar blijkelijk aanleiding om hem in elkaar te slaan. Het resul taat: enkele gebroken ribben en een geperforeerde long. Het slachtoffer is naar huis gestrompeld en vandaar naar het Schielandziekenhuis ge bracht waar hij op de intensi ve care is opgenomen. De poli tie zoekt getuigen van het voorval. Het signalement van de groep aanvallers luidt: al len in de leeftijd van 17-19 jaar en drie jongens met blond haar en één met een donkere huidskleur. ^9 DWS op twee sprong. De Roemeense vlucht. A Orgel Jacobuskerk gerestaureerd: 'Het is een prachtig instrument'. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Noordegraaf voor PvdA in raad? SCHIEDAM —Het ex-PPR- raadslid Herman Noordegraaf die al eerder dit jaar is lid geworden van de PvdA staat ook op de lijst van kandidaten voor de raad. Op de lijst met veertig kandi daten die is gepubliceerd de Voorwaarts, het blad van de sociaal-democraten, staan be halve alle huidige PvdA- raadsleden ook enkele andere opvallende namen. IOBS-me- dewerker Bert van Kan prijkt op het lijstje evenals die van eerste kamerlid Jan Simons. Ook de zoon van raadslid Yvonne Siljee, Menno heeft ambities om in de raad te ko men. De bestuursleden Peter Groeneweg en Peter Stadhou ders hebben ook aangegeven interesse te hebben in het plu che van een raadszetel. Een onafhankelijke commissie zal uit de verzameling kandida ten een conceptlijst samen stellen. SCHIEDAM Wethouder Luub Hafkamp (WD) denkt in januari of februa ri met uitgewerkte plannen te kunnen komen voor een overdekt zwembad in Groenoord. De commissie voor welzijn en cultuur moet dan wel vanavond een keuze maken uit drie mogelijkheden die door Hafkamp zijn aangedra gen. Het komend seizoen kan in ieder geval nog ge bruik gemaakt worden van het huidige openluchtbad. Hafkamp verwacht dat er pas na de zomer begonnen kan worden met de bouw. Het nieuwe bad gaat tus sen de acht en twaalf mil joen kosten. Hafkamp heeft de knoop doorgehakt. Nadat jarenlang is geprobeerd om tegelijker met de bouw van een nieuw zwembad andere activiteiten op het terrein van het huidige zwembad te realiseren, is hij nu van dit idee afgestapt. „Een nieuw zwembad in Noord stond al op de begro ting toen ik in 1982 wethouder werd. De vraag is dan natuur lijk: hoe pak je dat aan? Ik vond dat zwembad Zuid een opknapbeurt nodig had, er in het Sportfondsenbad geen cent meer gestoken moest worden en dat is er in Groen oord een overdekt bad moest komen. In eerste instantie ging ik aan de slag met Groen oord en vond dat je daar voor zieningen moest realiseren die het zwembad rendabel ma ken. Een zwembad is per defi nitie onrendabel. Als je kos tendekkend wil werken moet je entreeprijzen van 25 tot 30 gulden vragen en dat is niet acceptabel", vertelt Hafkamp. De activiteiten die Hafkamp daarbij voor ogen had waren ondermeer een hotel en een congrescentrum. „Een zwem bad en een hotel is een goede MAANDPRIJS SCHIEDAMS NIEUWSBLAD PUZZELPAGINA De maandprijs van oktober is beschikbaar gesteld door: Dam 37-41, Schiedam De prijs bestaat uit een VAN GOGH OLIEVERFSET t.w.v. 65.- De prijs is gewonnen door: Mevr. S. Ames-Lammers- Populierenlaan 40, Schiedam De prijswinnaar krijgt hierover schriftelijk bericht. combinatie, dat versterkt el kaar. Ook kan je constateren dat er in deze regio nogal wat behoefte is aan congres- en symposiaruimte", aldus de wethouder. Besprekingen met geïnteres seerden zijn echter door ver schillende oorzaken op niets uitgelopen. „De ene keer ging men buiten zijn boekje en de andere keer is de groep uit eengevallen. We zijn weer te rug bij af. Ondertussen zijn we wel al vijf, zes jaar aan de slag geweest", is het relaas van de liberaal. Gezondheidscentrum De laatste poging van een groep, waarin behalve de ge meente ook een hotelgroep, een bouwgroep en een archi tect zaten, is van de zomer gestrand. Behalve voor een zwembad en een hotel was er in dit plan ook sprake van een gezondheidscentrum la Thermé 2000 in Valkenburg, compleet met warm bronwa terbaden en anderé voorzie ningen. Dit project kwam ech ter op de tocht te staan toen de projectontwikkelaar die de kar trok onverwacht kwam te overlijden. Het bouwbedrijf besloot weliswaar verder te gaan maar degene die nu het voortouw nam, ging in mei van dit jaar met de Vut. Zijn opvolger zag het project niet zitten, zeker niet toen de ho telgroep te kennen gaf te stop pen. „We moeten nu opnieuw be ginnen en dat betekent terug naar de zwembadnotitie van 7 juli 1988. Het realiseren van een zwembad met voorzienin gen is niet gelukt. We gaan nu proberen het zwembad op zich te realiseren met de mo gelijkheid om de voorzienin gen later aan te brengen. Ik heb drie suggesties en zal die in de commissie bespreken. Mocht de raad hiermee in stemmen dan kan er in januari of februari een uitgewerkt plan op tafel liggen", zegt Hafkamp. De plannen gaan alledrie uit van een overdekt zwembad van 25 bij 15 meter (ongeveer de cifmeting van het Sport fondsenbad), een ligweide voor de zomer en een zwem badje voor peuters in de open lucht. De gemeente zal nu zelf op zoek gaan naar een architect en een bouwbedrijf en zal de bouw ook zelf moeten bekos tigen. „De schatting is dat het zwembad tussen de acht en twaalf miljoen gaat kosten. Zodra de raadscommissie groen licht geeft, zullen we aan de financiering gaan wer ken. We zullen kijken wat er in het bestaande budget voor mogelijkheden zijn, wat er op de meerjarenbegroting staat en hoe we het terrein kunnen betrekken bij de financie ring", stelt de wethouder. Erfpacht Hafkamp is nog steeds van plan om een deel van het ter rein te bestemmen voor ande re activiteiten. „Daar gaan we mee door. Ik denk dat we de hoek bij het parkeerterrein bij het Beatrixpark daarvoor re serveren." De erfpacht die dit oplevert kan dan volgens de liberaal worden gebruikt om het zwembad alsnog rendabe ler te maken. De uitstel van de bouw en de mislukte plannen zijn voor de gemeente geen verliespost, zegt Hafkamp. „Er is geen sprake van een strop voor de gemeente, het heeft ons nog geen cent gekost. Tot nu toe is alles gegaan op de basis 'no cure, no pay'." De kritiek die hij over zich heen kreeg tijdens de Algeme ne Beschouwingen in oktober is volgens Hafkamp niet te recht. „Als je met elkaar zegt: 'Volgens die lijn gaan we het 9 Op 18 november zet Sint Nicolaas wal in Schiedam. SCHIEDAMBinnenkort is het zover: Sint Nicolaas komt er weer aan. Als alles volgens plan verloopt en de goedhei ligman tijdens zijn reis naar nederland niet in zware stor men terecht komtzal hij op zaterdag 18 november voet aan wal zetten in Schiedam. Zoals de laatste jaren gebrui kelijk is, zal de Spaanse heili ge in de Voorhaven aanko men. Met zijn gevolg vaart de Sint hierna door de Lange Ha ven naar de Korenbeurs waar hij muzikaal zal worden ont haald door drumband Juliana. Verwacht wordt dat de goed heiligman hier omstreeks 13.45 uur zal arriveren. De Sint gaat direct na aan komst door naar fiet Stadhuis waar niemand minder dan burgemeester Reinier Scheer- es een welkomswoord zal uit spreken. aanpakken' moet je niet later één persoon er op aanspreken. Er is in ieder geval door de gemeente hard aan getrokken en de raadsleden waren vol strekt op de hoogte van de plannen. Het is ook frappant dat je weinig hoort over zwembad Zuid waar alleen maar positieve geluiden zijn en waar de tekorten fors zijn teruggedrongen. Als alles volgens plan ver loopt, kan volgend jaar na de zomer de eerste paal voor het zwembad de grond is, ver wacht Hafkamp. Of Hafkamp dit nog als wethouder zal meemaken is met de verkie zingen voor de deur nog maar de vraagd. Geruchten dat hij druk aan het solliciteren zou zijn voor een burgemeester- post berusten volgens Haf kamp echter niet op waarheid. „Ik heb niets lopen. Er kan iets voor mijn voeten komen tussen nu en de raadsverkie zingen waarvan ik zeg: dat doe ik. Maar voorlopig wacht ik af. Ik stel me ook beschik baar voor de raad. Ik sluit ook niet uit dat ik nog wethouder ben als het zwembad wordt gerealiseerd. Dat zou leuk zijn want ik ben er al een tijd mee bezig." 'Asielzoeker uit wisselwoningen' SCHIEDAM - Wethouder Hans van Kleef moet op zoek naar andere huisvesting voor asielzoekers als vervanging voor de wisselwoningen in Nieuwland. Een meerderheid van de commissie stadsver nieuwing en volkshuisvesting is tegen het gebruik van wis selwoningen voor de opvang van vluchtelingen. De Vluchtelingen Werkgroep Schiedam doet in een brief aan Van Kleef een klemmend verzoek om volledig af te zien van huisvesting in de wissel woningen. De werkgroep krijgt hierin steun van de raadscommissie. Posthorn (PvdA), Hellwig (CDA), De Leede (PSP/PPR), Bruseker (CPN) en Reijnhout (D66) zijn het er over eens dat de vluch telingen moeten worden on dergebracht in reguliere wo ningen. Wel opperde De Leede de mo gelijkheid om de wisselwonin gen vrij te houden voor een soort noodopvang. Alleen Verhulsdonk (WD) is tegen stander van het huisvesten van asielzoekers in gewone woningen. "Ik heb er moeite mee om vluchtelingen voor rang te geven boven andere woningzoekenden", aldus Verhulsdonk. Posthoorn is het hier duidelijk niet mee eens. "Het is een politieke keuze. Je zegt als Nederlandse samenle ving dat ze mogen komen. Iedereen die op straat komt te staan, krijgt ook voorrang", stelt Posthoorn. SCHIEDAM Tijdens een le denvergadering vorige week woensdag hebben de kandida ten van D66 voor de raadsver kiezingen zich gepresenteerd. De huidige fractievoorzitter Adri Reijnhout en het raadslid Cobie de la Rie hebben zich in ieder geval beschikbaar ge steld. Ook oud-voorzitter Marcel Houtkamp, Trudy van de Akker en oud-fractievoor zitter Vincent Broeker zijn be schikbaar voor een raadszetel. De leden van D66 moeten zich nu over deze kandidaturen uitspreken. Voor aanstaande zaterdag dienen de democra ten schriftelijk hun voorkeur uit te spreken. Inmiddels wordt er ook ge werkt aan het verkiezingspro gramma dat in december vast gesteld zal worden. De leden vergadering van D66 heeft woensdag unaniem uitgespro ken dat het tijd wordt dat D66 een plaats in het college krijgt. Fractievoorzitter Adri Reijnhout is gevraagd of hij bereid is zich hiervoor be schikbaar te stellen. De meer derheid van de ledenvergade ring was van mening dat de voorkeur na de verkiezingen het komend voorjaar uit dient te gaan naar een PvdA/WD/D66-college. SCHIEDAM Met de overna me van de twee psychiatrische afdelingen van het Schieland ziekenhuis door het Psychia trisch Centrum Joris Delft is de vorige week de eerste stap gezet naar een regionaal psy chiatrisch ziekenhuis in Schiedam. De twee overgenomen afde lingen vormen samer met het dagcentrum van Joris in schiedam en de polikliniek in Vlaardingen voortaan het Psychiatrisch Centrum Joris Nieuwe Waterweg Noord. In de toekomst moet dit centrum honderd bedden en veertig dagplaatsen gaan tellen. Het nieuwe centrum is voorlopig gevestigd in het voormalige Noletziekenhuis aan de Stad houderslaan. De overname van de twee af delingen door Joris komt niet als een verassing. Joris en het Schielandziekenhuis werken al geruime tijd samen. De toe stemming om in Schiedam een regionaal psychiatrisch zie kenhuis te beginnen werd in het najaar van 1988 door het ministerie van WVC gegeven. Er bestaan plannen om in Schiedam een nieuw zieken huis te bouwen. Het Psychia trisch Centrum Joris Delft, dat de afdelingen nu beheert, wordt dat nog dit jaar de bouwaanvraag de deur uit gaat. Ook denkt Joris volgend jaar met meer informatie te kunnen komen over eventuele uitbreiding met een crisis- en een resocialisatieafdeling en de verder ontwikkeling van het ziekenhuis. Is Scouting ook iets voor jou? Europa of Bijdorp? SCHIEDAM— Bijdorp of Europa, dat was vorige week vraag. In de commissie stadsvernieuwing bogen de raadsleden zich over het voorstel van het college om het weggedeelte tussen sta tion Nieuwland en de Schie- damseweg voortaan Europa plein te noemen. De commis sie voor het geven van straatnamen had geopperd om het stuk grond waar het nieuwe politiebureau wordt gebouwd Bijdorpplein te noemen. B en W vrezen ech ter dat er verwarring kan ontstaan met de wijk Bij dorp in Rotterdam. De raadscommissie is het daar niet mee eens. „Bijdorp is een begrip. Het is een klein, leuk dorpje en dat moet zo blijven. Verwarring met Blijdorp is wat vergezocht" verwoorde Els Hellwig (CDA) het standpunt van de commissie. Zodat Europa plein toch Bijdorpplein wordt. Auto tegen brugleuning SCHIEDAM Waarschijn lijk door overmatig drankge bruik is een 20-jarige Schie dammer in de nacht van za terdag op zondag uit de bocht gevlogen. De man belandde met zijn auto tegen de bru gleuning van de brug bij de Hoofdstraat. De man is aan gehouden door de politie. Zijn medepassagier is per ambu lance naar het Schielandzie kenhuis overgebracht met een hersenschudding en een ge broken jukbeen. 9 Hafkamp: „Openluchtbad gaat in ieder geval nog

De Havenloods | 1989 | | pagina 1