Uj Schiedams Nieuwsblad Shell betreurt incident met spruitjeslucht DE HAVENLOODS Fractievoorzittersoverlég over Spaland nog niet afgerond Prins Frans de Tweede wederom aanvoerder van de Rietzeilers Al vanaf f 15.05 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. EDITIE 9, DINSDAG 14 NOVEMBER 1989, 38e JAARGANG, Nr. 46 Wegener huLs-aan-huisbladen KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. Bij de waterzuivering van Shell is onlangs met verontreinigde loog gewerkt. De stankgolf die hierop volgde Hoogste punt de Palmboom SCHIEDAM De wederop bouw van de molen de Palm boom verloopt geheel vol gens wens. Vorige week is het hoogste punt van het metselwerk bereikt. Dankzij het mooie weer vlotte het metselen van de robuuste molenromp voorspoedig. De romp van 28 meter hoog to rent al hoog boven de omge ving uit. De volgende stap in de herbouwfase is het aan brengen van het binnenwerk in de molen. Burgemeester Scheeres zal vrijdag 8 de cember met een aantal geno digden een bezoek brengen aan de molenromp. Diefstallen SCHIEDAM In de Van Ma- rumstraat is vrijdagnacht een personenauto gestolen ter waarde van f 10.000,-. In de auto, een zwarte Ford, bevond zich bovendien een aantal waardevolle spullen, waaron der een boormachine, een cas setterecorder, een c.v.-kétel en een gevelkachel. Dit weekeinde is ook in een tweetal kelders ingebroken. Uit een kelder aan de Van Ha renlaan verdwenen twee he renfietsen en een damesfiets. De buit in een kelderbox aan het Louis Zimmermannplein bestond uit een racefiets ter waarde van f 750,-. In beide gevallen had de dief de deur geforceerd. Ruiten vernield SCHIEDAM De politie heeft dit weekeinde twee jon gemannen aangehouden die ruiten vernielden op de Hoog straat. De twee daders zijn overgeleverd aan de vreemde lingendienst. De een was 17 jaar en had een valse naam opgegeven bij zijn aanhou ding, de ander was 18 jaar en verbleef illegaal in Nederland. A Shell toont be rouw na laatste stankgolf A Excelsior 20 legt nadruk op tech niek fe Noodlottig kwar- f tier voor damclub 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM Driemaal is scheepsrecht. Frans van Krugten, alias Prins Frans de Tweede voert het komend carnavalsseizoen voor de derde keer de carnavalsvere niging de Rietzeilers aan. Zaterdagavond werd Frans van Krugten wederom tot carnavalsprins van Schie dam uitgeroepen. De sfeer zat er op de elfde van de elfde, traditioneel het begin van het carnavalssei zoen, al goed in. Meer men sen dan in voorgaande jaren bezochten de feestavond van de Rietzeilers in de Blauwe Brug. Een Haagse dansband en de Schiedamse Blaaska pel de Pullekes zorgden met levende muziek voor de juis te stemming. De jeugdraad van elf brach ten een primeur door met eigen dansmariekes ten to nele te verschijnen. Op mu ziek van de bekende compo nist Morricone werd, geheel in overeenstemming met het thema van dit jaar 'Wat mi- lieu(t) er toch', de nieuwe jeugdprins in een groot uit gevallen batterij met zwaai licht de zaal in gereden. Na de onthulling was het dan bekend: jeugdprins Equina zal de jeugdraad aanvoeren. De volgende ceremonie die op stapel stond was de ont manteling van prins Frans de Tweede. Per kruiwagen werd Van Krugten afge voerd. Niet voor lang echter want om elf minuten over elf was hij er weer. Klaarblijkelijk geïnspireerd door het derde kabinet van Lubbers had van Krugten zich, na wat hij zelf een 'hectische week' noemt, over laten halen om nogmaals aanvoerder te zijn van het plaatselijke carna val. Veel tijd om van zijn herver kiezing te genieten had Van Krugten niet want onmid dellijk moest hij al weer overgaan tot de officiële plichtplegingen die bij het ambt van carnavalsprins ho ren. Rietzeilers-van-het-eer- ste-uur Harrie Bek kreeg uit zijn handen de nieuwe on derscheiding van de carna valsvereniging; de Bran dersknecht. Het vogelasiel deelde zater dagavond ook mee in de feeststemming van de Riet- zeieler. Het opvangstation voor zieke en gewonde vo gels kreeg van de carnavals vereniging een geldbedrag. Prins Frans de Tweede, hier tussen zijn vrouw prinses Catherina en page Henriëtte Baartmans, zal het komend carnavalsseizoen de stadssleutel weer van burgemeester Scheeres overnemen. Krakers van parkeermeters aangehouden lange leiding. Elders op het terrein staat ook nog een zui veringsinstallatie voor de raf finaderij. De twee voorzienin gen hebben Shell 200 miljoen gulden gekost. „Uit cijfers blijkt dat de kwa liteit van het afvalwater nu beter is dan vroeger. Totdat in '83 de centrale waterzuivering voor de chemie werd geopend, had elke fabriek een eigen af- room-installatie en ze loosden ook zelf op het water", blikt Van der Pas terug. Voorzichtig „Het afvalwater komt nu naar de zuivering. De resten wor den er uitgehaald. Je moet het eerst schoonmaken voordat je het op het oppervlaktewater loost. Bij het hele proces kan echt veel mis gaan. Je moet alleen voorzichtig zijn met de micro-organismen. Het gaat om honderden tonnen levende organismen waar mee ge werkt wordt; en die kunnen slecht tegen wisselingen van de kwaliteit van het afvalwa ter waardoor het van belang is dat de toevoer 'zo constant mogelijk is. Het systeem moet de kans krijgen zich aan te passen aan de nieuwe omstan digheden. Als je de toevoer niet goed regelt, zie je het te rug in de kwaliteit van het gezuiverde water." Alle technische apparatuur ten spijt is de neus een onmis baar instrument gebleven bij het opsporen van eventuele fouten. „Iedere waterzuive ring heeft z'n huislucht. Af wijkingen zijn over het alge meen te wijten aan een stof die er niet in hoort", weet Van der Pas. De laatste stankgolf over Vlaardingen blijkt te zijn ver oorzaakt door een ongelukki ge samenloop van omstandig heden. „Het merkwaardige is dat het hier nog helemaal niet was opgevallen. Pas toen de DCMR tussen de middag langskwam, zijn we over het terrein gaan lopen: ook toen vonden we dat hier nog steeds de huislucht hing. Uren later pas begonnen we het ook te ruiken. Toen ook kwamen we erachter dat het in één van de hulpstoffen zat. Later bleek dat er drie weken eerder pro blemen waren geweest in de fabriek waar wij het loog, de stof waar het hier om gaat, van krijgen. Die moeilijkhe- Brief naar provincie VLAARDINGEN - Een kwart eeuw geleden begon Remi Poppe (Socialistische Partij) zijn strijd tegen met name de luchtverontreini ging boven Vlaardingen. Tij dens de raadsvergadering van 1 november hing de stank nog boven de stad en dat was voor Poppe reden om een motie in te dienen. In de motie drong hij aan op harde maatregelen bij de vergunning verlenende in stantie. De motie kreeg de steun van alle partijen en verleden week - terwijl de brief met verontschuldigin gen van Shell nog onderweg was - ging de brief naar de provincie de deur uit. In de brief wordt gevraagd om in de toekomst maatregelen te nemen bij soortgelijke inci denten, eventueel zou men ook willen verbaliseren. den waren terug te vinden in de kwaliteit. Toevallig moest aan het afvalwater meer loog dan anders worden toe gevoegd, juist toen de niet ge heel zuivere substantie werd gebruikt". Aanvankelijk kwam de rot tende lucht (veroorzaakt door mercatanen in het loog) alleen door kleine kiertjes naar bui ten. Van der Pas: „Achteraf gezien hebben we een paar uur lang verontreinigde loog toegevoegd. Het water moest echter het hele proces doorlo pen. We dachten wel de loog zodanig te kunnen verdunnen dat het niet zou stinken. In de nacht van woensdag 1 op don derdag 2 november merkten we dat ook de nabezinktank begon te stinken. Het is echt een heel penetrante lucht. Je merkt het onmiddellijk. De lucht bleef ook enkele dagen in m'n auto hangen". Ondanks de laatste gebeurte nissen verwacht Van der Pas niet dat er echt gevaarlijke si tuaties ontstaan bij de water zuivering. „Ik zie hier geen situaties ontstaan die schade opleveren. Het afvalwater dat hier binnenstroomt is voor 99,9 procent schoon. De ver ontreiniging is ontzettend laag. Bovendien hebben we voortdurend contact met Rijkswaterstaat over de eisen en de lozingsvergunning waar we ons aan moeten houden. Die worden ook nooit over schreden. Dat is een ere zaak." Groen licht voor zwembad SCHIEDAM Wethouder Hafkamp kan gaan werken aan zijn plan voor een over dekt zwembad in Groenoord. De commissie voor Welzijn en Cultuur heeft groen licht ge geven voor het plan van Haf kamp om eerst een zwembad te bouwen en vervolgens pas een invulling voor de rest van het terrein te zoeken. Wel op perden de raadsleden De la Rie (D66), De Leede (PSP/PPR) en Bruseker (CPN) de mogelijkheid om een com binatie van een binnen- en buitenbad te bouwen. Dit werd door Hafkamp echter als onmogelijk afgedaan. De wet houder denkt begin volgend jaar een uitgewerkt plan op tafel te kunnen hebben. Na de zomer kan dan worden begon nen met de bouw, verwacht Hafkamp. Moderne kunst in Grote Kerk SCHIEDAMIn de Grote Kerk is tot en met 25 novem ber een expositie van moderne kunst te zien. De tentoonstel ling is als vervanging van een geplande expositie van kunst uit de Duitse partnerstad Ess- lingen. Door de verbouwing in het Stedelijk Museum kan deze expositie geen doorgang vinden. Op de expositie die momen teel in de Grote Kerk is te zien, toont het Stedelijk ver schillende werken uit eigen collectie. De vorige 'tentoon stelling, over de geschiedenis van de kerk en de stadsheilige Liedewij, heeft een groot aan tal bezoekers getrokken. Naar schatting tussen de 1300 en 1400 mensen hebben de expo sitie bekaken. a SCHIEDAM De twee lang gezochte krakers van parkeer meters zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag ingere kend door de politie. De twee daders, een 21-jarige en 29- jarige man, hadden geen vaste woon- of verblijfplaats. Zij zijn aangehouden in de Griffi oenstraat. Zij hadden vermoedelijk al een groot aantal parkeerme ters in de Schiedamse binnen stad gekraakt. Zij waren in ieder geval in het bezit van een schroevedraaier en een groot aantal kwartjes. De woordvoerder van de politie maakte duidelijk dat in de toekomst een nieuw type par- keermeter in de stad geplaatst zal worden. Het huidige type is namelijk onvoldoende be stand tegen krakers. SCHIEDAM De fractie voorzitters van CDA, PvdA, WD, D66, PSP/PPR en CPN hebben woensdagavond nog geen overeenstemming be reikt in de slepende Spaland- discussie. Binnenkort komen de fractievoorzitters wederom bijeen. Waarschijnlijk zal CDA'er Siem Rosman een voorstel doen dat de verschil lende partijen dichter tot el kaar moet brengen. Het gesprek is volgens Adri Reijnhout (D66)ineen plezieri ge sfeer verlopen. „Ik ben ook gematigd optimistisch over een positieve afloop", aldus Reijnhout. Ook Rosman spreekt van een goede sfeer. „Ik constateer dat de partijen bereid zijn om volgende be sprekingen aan te gaan om tot een oplossing te komen", zegt Rosman. Waaruit zijn voorstel zal be staan, wil Rosman niet nader toelichten, „Ik wil daar niet op vooruit lopen, het is nog niet uitgewerkt. Ik ben ge vraagd om wat op papier te zetten voor het volgende ge sprek. Het is ook meer een voorzet dan een voorstel. Er is een verschil van mening in de raad. We moeten kijken hoe we nader tot elkaar kunnen komen", aldus Rosman. Het Bureau Ramil heeft vorige week in een rapport ook de kritiek proberen te weerlegen PvdA vergadert SCHIEDAMDe plaatselij ke PvdA komt vanavond bij een in wijkcentrum Nieuw- land aan het Wibautplein voor de jaarvergadering. Afde lingsvoorzitter Peter Stad houders zal zich terugtrekken. Als opvolger wordt genoemd Maarten Reuderink. Menno Siljee en Edwin Westenberg zullen respectievelijk het se cretariaat en het penning meesterschap blijven vervul len. Voor de overige acht plaatsen in het afdelingsbestuur zijn negen kandidaten beschik baar. Tijdens de jaarvergade ring zullen verder de jaarver slagen van de secretaris en de penningmeester worden be sproken en zal de gewestelijke afvaardiging worden samen gesteld. De vergadering be gint om 20.00 uur en is ook toegankelijk voor niet-leden. re openheid. Of het een veran dering in het beleid van Shell is, weet ik niet, vast staat wel dat het vroeger anders ging. Bedrijven stelden zich toen ook veel defensiever op." Vertegenwoordigers van Shell zitten duidelijk met het inci dent omhoog. „We vinden het vervelend dat dit is gebeurd", meldt Ruud Klein van de af deling public relations. Daags na het Voorval ging er dan ook een brief met veronderschul- digingen de deur uit naar het Vlaardingse gemeentebe stuur. Juist nu het bedrijf op verschillende fronten wordt aangevallen (de investeringen in Zuid-Afrika en de slechte reputatie op milieugebied) wordt de weg naar openheid bewandeld. De wijk in „Nieuw is dat niet. Een jaar geleden hadden we de roetuit- stoot boven Hoogvliet en ook toen zijn we snel de wijken ingegaan om te kijken hoe erg het was. We hebben destijds een wasstraat gehuurd om bij voorbeeld de auto's te reini gen. Toen de nieuwe Hycon- fabriek in gebruik werd geno men, hebben bewoners uit de regio vooraf een brief gekre gen. Ze werden gewaar schuwd voor het zogenaamde af fakkelen: er zou tijdelijk een aanzienlijke grotere vlam te zien kunnen zijn dan nor maal", illustreert Klein. Op het vijfhonderd hectare grote bedrijfsterrein van Shell Pernis (de raffinaderij en Che mie samen) werken 4700 men sen. Daarnaast zijn er dage lijks enige duizenden onder aannemers met personeel aan het werk. De Chemie Water zuiveringsinstallatie staat sinds 1983 op het complex. Alle vervuilde waterstromen van de chemische bedrijven stromen via een verzamellei- ding naar de zuivering. Van de zeventig fabrieken op het ter rein leveren er ongeveer twin tig afvalwater aan de chemie- zuivering. Bij elkaar komt er 1,5 miljoen liter water per uur binnen door de 2,5 kilometer Het minste dat je kunt doen is zeggen dat het je spijt WATERWEG-NOORD die onlangs boven Vlaar- Vergeleken met de ontplof- dingen hing weinig te bete- fing bij Paktank en de uit- kenen. Wel bleef de pene- stoot van dioxine bij de trante geur van rottende AVR had de spruitjeslucht groente twee dagen hangen Sinds 1983 staat er op het bedrijfsterrein van Shell een zuiveringsfa- briek voor afvalwater van de fabrieken. (Foto: Ruud van Roon). die milieudeskundigen had den geuit op het onderzoek van Ramil naar het slib in Spaland. Ramil heeft in juni in opdracht van de gemeente een aantal bodemmonsters ge nomen en onderzocht. Het opvallendste uit het vori ge week verschenen rapport is dat de hoge waarde voor kwik die in het onderzoeksrapport staat, berust op een tikfout. In plaats van 70 milligram had er 7,0 milligram kwik moeten staan. De kritiek op het feit dat er mengmonsters zijn genomen in plaats van gescheiden mon- maar enig gevaar voor de volksgezondheid leverde de lucht niet op. De stank golf bleek afkomstig te zijn van 'de overkant'. Bij mul tinational Shell was bij de Chemie Waterzuiverings installatie per ongeluk met verontreinigde loog ge werkt. „Achteraf gezien zijn er een paar uur lang grote hoeveelheden ver vuilde loog toegevoegd. Omdat het hele zuiverings proces moet worden door lopen, bleef de lucht ook hangen nadat de toevoer van loog allang was stop gezet. Het zuiveringspro ces duurt ongeveer een et maal". Piet van der Pas is sectiechef waterzuivering van Shell Per nis. Over het voorval dat nu bijna twee weken geleden - een week na de ramp bij Pak tank waarbij acrylonitril vrij kwam- Vlaardingen in een rottende bloemkoollucht dompelde, zegt hij. „Je ver oorzaakt overlast bij de bu ren. Het minste dat je kunt doen is zeggen dat het je spijt en uitleggen hoe het heeft kunnen gebeuren. Mensen hebben meer behoefte aan in formatie en bij bedrijven is meer behoefte om te vertellen wat er gebeurt. Er is een zeke- sters zijn geanalyseerd vol gens verouderde richtlijnen klopt niet volgens Ramil. Wel zijn de onderzoekers van Ra mil het eens met de milieu deskundigen dat het door hen verrichte onderzoek geen na der onderzoek in de zin van de Interimwet Bodemsanering is.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1