ïïl Schiedams Nieuwsblad Gemeente gereserveerd over doortrekken metro DE HAVENLOODS Milieuvriendelijke verf voorlopig taboe in Spaland Wl gk', Sint zet voet aan wal WD-fractie mogelijk sterk vernieuwd na verkiezingen Fractievoorzitters raadplegen achterban over Spaland Auto botst op stilstaande vrachtwagen Wethouder Zijdeveld kan het schilderen Spaland voorlopig wel vergeten. 1 EDITIE 9, DINSDAG 21 NOVEMBER 1989, 38e JAARGANG, Nr. 47 KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. Al vanaf 15.05 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. SCHIEDAM Sinterklaas is weer in Schiedam. Zater dag klokslag twee uur in de middag zette de goedheilig man weer voet aan wal op de Korenbeurs, opgewacht door een menigte Schiedam mers. Al om één uur verzamelden Lange Haven tegenover de zich vele jonge en oudere werd opgewacht door een enthousiaste menigte. Schiedammers langs de his torische Lange Haven om een glimp op te vangen van de Sint. De Spaanse heilige arriveerde met twee sche pen. De Zwarte Pietendrum band zorgde tijdens het vaartochtje voor de muzika le noten. Direct na aankomst werd Sinterklaas te voet naar het oude stadhuis geloosd waar burgemeester Reinier Scheeres hem stond op te wachten. Het tamboer- en trompetterkorps Gusto zorgde hier voor de juiste stemming door Sinterklaas liedjes te spelen die aarze lend door het in groten geta le opgekomen publiek wer den meegezongen. „Ik heb nog nooit zoveel kin deren op de Grote Markt ge zien. Geweldig wat een ent housiasme", sprak een ver heugde burgemeester Scheeres. Hij maakte tevens zijn complimenten voor de stipte aankomst van de I Menig kind kon de Sint de hand schudden. goedheiligman, ondanks de lange reis van Spanje naar Nederland. Zelf overkomt het hem nogal eens dat hij te laat op een afspraak komt, vertelde de burgemeester. En dan gaat het nog om een kleine afstand. Maar dat komt, aldus Scheéres, door de files, en die zijn er niet op zee. De intocht van de Sint is ondanks de drukte langs de Lange Haven bijna vlekke loos verlopen. Een minpun tje was alleen dat niet de gehele haven voor het ver keer was afgesloten waar door er soms gevaarlijkse si tuaties konden ontstaan. Ze ker gezien de grote belang stelling zou het aan te raden zijn om volgend jaar de ge hele Lange Haven af te slui ten. Desnoods voor enkele Fietspad naar Vijfsluizen wordt verlicht SCHIEDAMDe gemeente gaat het fietspad tussen de Vlaardingerdijk en de brug over de Poldervaart voorzien van openbare verlichting. Het fietspad, dat zeer frequent wordt gebruikt, is momenteel nog onverlicht. Het aanbren gen van de verlichting langs het fietspad naar het volk- stuinderscomplex Vijfsluizen kost de gemeente 55.000 gul den. Snoepgoed gestolen SCHIEDAM De komst van Sint Nicolaas heeft niet ieder een tevreden gesteld. Een aan tal menen had kennelijk niets in zijn schoen gehad en is daarom zelf op jacht gegaan naar 'iets lekkers'. Zowel uit de stationsrestauratie als uit de kantine van de wielervere niging aan de Olympiaweg is dit weekeinde snoepgoed ont vreemd. Van de dieven ont breekt ieder spoor. jM A Martinit drukt Schiedam verder in het moeras A Vijf nominaties voor sportprijs Schiedam Hafkamp ontze nuwt geruchten over sluiting Stedelijk Museum A Bisschop Hendrik van Vianden gaf in 1262 toestemming om een kerk in Schiedam te bouwen 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Kunstveiling voor Somoto SCHIEDAM De Vereniging Schiedam-Nicaraqua houdt op zaterdag 25 november een kunstveiling in café Podium aan de Lange Haven. De op brengst van de actie is be stemd voor schoolvoorzienin- gen in het Nicaraguaanse- plaatsje Somoto. Niemand minder dan burgemeester Scheeres zal vanaf 14.00 uur als veilingmeester optreden. De te veilen kunstwerken zijn belangeloos beschikbaar ge steld door Schiedamse kuns tenaars. Op 22, 23 en 24 no vember zijn de werken vanaf 16.00 te zien in Podium. Paard te water SCHIEDAMVijftien man van de plaatselijke brandweer en een tractor moesten er vrij dagmiddag aan te pas komen om een paard uit de sloot te halen. Het edele dier was in een sloot aan de Harreweg be land en verleende geen enkele medewerking om uit het wa ter te komen. Na drie uur sjor ren en trekken werd de vier voeter weer op het droge ge- Dronken man doet het in zijn broek voor politie SCHIEDAM Behulpzame politiemannen kregen vrijdag letterlijk stank voor dank. Op de Broersvest troffen zij een dronken man aan, die zij naar huis wilde brengen. Toen de man in de politiewagen was gestapt, begon het zeer onaan genaam te ruiken. Later bleek dat de dronkaard zijn sluit spier had ontspannen, waar door zijn behoefte langs zijn been in de wagen was beland. Terug op het hoofdbureau moesten de agenten him voer tuig eerst schoonschrobben, alvorens zij hun werk konden hervatten. Trouwen SCHIEDAM Trouwlusti gen die van plan zijn elkaar tussen juli en oktober het ja woord te geven in Schiedam zullen geen gebruik kunnen maken van het oude stadhuis. In verband met herstellings werkzaamheden wordt het monument enkele maanden gesloten. De huwelijksvol trekkingen zullen gedurende deze maanden plaatsvinden in de aula van het Stedelijk Mu seum aan de Hoogstraat. Schiedam wil meepraten over uitbreiding openbaar vervoer SCHIEDAM - De gemeen te Schiedam heeft gereser veerd gereageerd op de plannen van buurgemeente Rotterdam om de metro vanaf het station Marconi- plein door te trekken naar het NS-station Schiedam- /Rotterdam-West. Vooral het feit dat Schiedam niet is betrokken bij het ont wikkelen van het plan is niet in goede aarde geval len. „Dat is niets nieuws. Het is typisch iets voor Rotterdam om grote plannen te presente ren zonder de buurgemeenten daar in te kennen. Maar in SCHIEDAM De leden van de Schiedamse afdeling van de WD komen dinsdag 28 no vember bijeen om de defini tieve kandidatenlijst voor de komende raadsverkiezingen samen te stellen. Een speciale commissie heeft een voorlopi ge kandidatenlijst opgesteld. Wordt deze lijst overgenomen door de ledenvergadering dan zal de WD-fractie in de raad na de verkiezingen sterk ver nieuwd terugkeren. De voorlopige kandidatenlijst wordt aangevoerd door Wil van Wijk. Deze 46-jarige di recteur van een basisschool krijgt de taak om de huidige fractievoorzitter Gerard Ver- hulsdonk op te volgen. Van Wijk is geen onbekende in het sociaal-culturele leven. Hij is ondermeer voorzitter van de federatie Sociaal-Cultureel Werk, adviseur van de Vereni- Gerard Verhulsdonk staat, hoe wel hij de raad voor gezien houdt, toch op de kandidatenlijst van de WD voor gemeenteraad. ging voor Christelijk Onder wijs en voorzitter van de Stadsomroep. De tweede plaats op de lijst wordt ingenomen door de hui dige wethouder Luub Haf kamp. De commissie die de kandidatenlijst heeft opge steld, heeft speciaal voor deze plaats gekozen zodat Haf kamp de eerste kandidaat is voor het wethouderschap. Engeline van Collenburg,net als Van Wijk een nieuwkomer in de raad, staat op de derde plaats. Collenburg, die sinds 1985 lid is van de WD, is afgestudeerd in de Westerse Sociologie en momenteel lid van de Vrouwen Advies Com missie en van de Adviescom missie Vrouwenemancipatie. Ook nummer vier op de kan didatenlijst is nieuw. Voor deze plaats is Martin Loch ge nomineerd. Loch is leraar wis- en natuurkunde. Wel heeft Loch al enige ervaring met het raadswerk want in 1985/1986 was hij raadslid. De vijfde plaats is toegedacht aan Ans van Soest en de zesde plaats aan Alex Wolsleger. Dat het de WD menens is met de vernieuwing is duidelijk. Pas op de zevende en de acht ste plaats staan de huidige raadsleden Annie Renskers en Piet Prins. De lijst vermeldt verder de namen van Ineke van den Berg, Hans Schilten, Arie Ver waal, Gerrit-Jan Schep man, len de jong en Ben Jeene. Hek kensluiter is de bekendste li beraal van Schiedam: Gerard Verhulsdonk. Hoewel hij niet in de raad zal terugkeren, staat de bonbonmaker toch op de lijst van kandidaten om nog zoveel mogelijk stemmen te trekken. Schiedam hebben we ook onze eigen wensen. We staan in principe positief tegenover uitbreiding van het openbaar vervoer, maar we willen wel meepraten over de invulling", vertolkt woordvoerder Jan Langstraat het standpunt van de gemeente. Het plan om de metro door te trekken naar het Schiedamse NS-station maakt deel uit van een uitbreiding van het me tronet. Binnen zes jaar wil Rotterdam het openbaar ver voersnet in die stad aansluiten op de Noordrand, Ridderkerk en Schiedam. Gedacht wordt aan hoogwaardige verbindin gen over vrije banen, onder gronds of over viaducten. Ge schat wordt dat de drie uit breidingen bij elkaar 1,4 mil jard kosten. Het Schiedamse deel is het minst duur met 170 miljoen. Hoe de financiering geregeld gaat worden is nog niet bekend. Rotterdam hoopt dat het rijk het grootste deel voor zijn rekening zal nemen. De gemeente Schiedam heeft nog geen definitief standpunt ingenomen over de plannen van Rotterdam. „De echte nota komt pas over een week of twee, zodat we nu nog niet op de inhoud kunnen reage ren", verklaart gemeentevoor- lichter Jan Langstraat. „We moeten ook nog even naden ken of het zinvol is om een metrolijn aan te leggen. In eerste instantie zijn we niet echt enthousiast. Onze voor keur gaat uit naar een tram verbinding", aldus Lang straat. Voldongen feiten Schiedam wil meer bij de uit werking van de plannen be trokken worden, geeft de ge meentewoordvoerder aan. „Het uitgangspunt van de ge meente is om zoveel mogelijk mensen in het openbaar ver voer te krijgen. Het is echter niet zo prettig om voor vol dongen feiten te worden ge plaatst zonder zelf de gelegen heid te hebben gehad mee te praten. Zoals bekend heeft de ge meente Schiedam zelf ook plannen voor uitbreiding van het openbaar vervoer. Zo staat het doortrekken van tramlijn 1 via Spaland en de industrieterreinen naar het- station Schiedam/Rotterdam- West hoog op het verlanglijst je bij het gemeentebestuur. „De vraag is dan natuurlijk: hoe sluit dat aan op het plan van Rotterdam", stelt Lang straat. „Het stukje metro gaat maar door een klein deel van Schiedam-Oost en wij hebben de hele stad in beeld." Naast de bestaande tramverbinding tussen Schiedam en Rotterdam wil de laatste gemeente nu ook de metrolijn doortrekken van het Marconiplein naar het station Schiedam/Rotterdam-West. SCHIEDAM Ook vorige week zijn de fractievoor zitters nog niet tot een op lossing van de Spaland kwestie gekomen. Na het tweede overleg afgelopen woensdag is besloten dat Brouwer (PvdA) en Ver hulsdonk (WD) eerst hun fractie peilen en ook on derling overleg zullen ple gen over het voorstel van Rosman (CDA). Dit voor stel houdt in dat een onaf hankelijk bureau kijkt naar de stapel onderzoeken en de kritiek van de milieu deskundigen hierop en deze tegen elkaar afweegt. Het is duidelijk dat de impas se die is ontstaan tussen de verschillende partijen niet één-twee-drie is op te lossen. De sfeer is zeker niet slechter geworden, geeft Reijnhout (D66) aan. „Het is een prima overleg. De sfeer is optimaal maar het heeft z'n tijd nodig. In principe zijn we het eens, alleen over de formulering moeten we nog overeenstem ming bereiken", zegt Reijn hout. Ook CDA-fractievoor- zitter is positief over de twee de bijeenkomst. „Er is nog steeds een constructieve hou ding. De materie is doorge praat. Vervolgens gaat ieder een nu zich in eigen kring be raden", zegt Rosman. PvdA-fractieleider Brouwer wil wachten met het bepalen van een standpunt totdat hij zijn fractie heeft geraad pleegd. „Binnen de coalitie zijn er nog wat vraagtekens. Daar moeten we in coalitie verband nog maar eens over praten. Ook wil ik de reactie van de fractie afwachten", al dus Brouwer. Brouwer zal als hij het groene licht krijgt van zijn fractie zelf met een voorstel komen op de derde bijeenkomst van de fractievoorzitters over Spaland die waarschijnlijk nog deze week plaats zal vin den. Dit zou een andere uit werking van het voorstel van Rosman zijn. „Als ik er ruimte voor zie zal ik met een sugges tie komen", stelt Brouwer. Er moeten dan wel harde afspra ken worden gemaakt, vindt de PvdA'er. „Indien het gaat om een onderzoek dan moeten de voorwaarden goed van te vo ren worden afgesproken en de conclusies moeten ook door iedereen worden teerd", zegt Brouwer. „De zaak loopt in ieder geval maar na zo'n voorgeschiede nis is de kwestie niet zo maar opgelost. Er liggen nogal wat gevoeligheden her en der, ook in mijn eigen fractie, en die moeten we ontzien. De stem ming is echter niet negatief. De gesprekken verlopen in een vriendelijke, zakelijke sfeer", stelt Brouwer. J Wa'nD1^J~5en dr°noe,n autom°blilist is vrijdagavond met zijn wagen tegen een stilstaande vrachtwagen gebotst. De bestuurder, een 31-jange Schiedammer, raakte hierdoor bekneld. De brandweer bevrijdde de man utt zijn benarde positie. Vervolgens werd hij per ambulance naar het ziekenhuis gebracht, waar hii ter observatie is opgenomen. Het ongeluk vond plaats op de Nieuw Mathenesserstraat. SCHIEDAM Het gebruik van milieuvriendelijke verf in de nieuwe woonwijk Spaland is voorlopig van de baan. De stichting Keuringsbureau Hout weigert een certificaat af te geven voor hout dat is geschilderd met de zogenaam de waterdragende verf- Een dergelijk certificaat is echter nodig om subsidie van het mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieu (VROM) te krijgen. De ge meente heeft dan ook moeten besluiten bij de gesubsidieer de woningbouw weer traditio nele verf te gebruiken. Bij de start van de bouw in Spaland heeft de gemeente Schiedam de bouwers ge vraagd zoveel mogelijk ge bruik te maken van milieu vriendelijke verf. Dat is nu echter onmogelijk. „Als we het toch doen bete kent het dat we geen subsidie van VROM krijgen. De volks- huisvestingspoot van VROM staat wat dat betreft niet op één lijn met de milieupoot. Die laatste juicht schilderen met milieuvriendelijke verf juist toe", verklaart gemeen- tevoorlichter Jan Langstraat. De regelgeving van het minis terie loopt volgens Langstraat achter. „Er is wel degelijk wa terdragende verf die de toets der kritiek kan doorstaan", aldus de voorlichter. De gemeente heeft inmiddels het ministerie benaderd. Ook heeft de gemeente de publici teit opgezocht met als doel het ministerie te bewegen zo snel mogelijk tot verandering van regelgeving over te laten gaan. Gisteravond werd er in het te levisieprogramma Milieube- richt van de RVU op Neder land 3 aandacht besteed aan het probleem van Schiedam.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1