Bewonersvereniging Centrum neemt heft in eigen handen dezt krant DE HAVENLOODS Radboud sluit jubileumjaar af met swingend concert 'Interne studie Rijkswaterstaat geen gevolgen voor aanleg A4' Afscheid van gemeenteraad Opmerking valt slecht BVSC zoekt zelf oplossing verkeersproblematiek Verzorgingstehuizen en regionale verpleeghuizen gaan samenwerken Doorgereden na aanrijding Schiedammers kiezen voor cremeren KERSTARRANGEMENTEN Raadsleden bekijken beeld Vrouwe Aleida in wording EDITIE 9, DINSDAG 28 NOVEMBER 1989, 38e JAARGANG, Nr. 48 Wegener huLS-aan-htxsblacJen Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. Al vanaf f 15.05 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. SCHIEDAM Met een da verend concert heeft de Ke- thelse harmonie St. Rad boud zondagmiddag haar jubileumactiviteiten afge sloten. Burgemeester Reinier Scheeres had zaterdag tij dens de receptie ter gelegen heid van het eeuwfeest van de vereniging een verras sing. St. Radboud heeft van de koningin de koninklijke erepenning ontvangen. De activiteiten afgelopen weekeinde waren het sluit stuk van de festiviteiten rond het honderdjarig be staan van de harmonie. Deelname aan de kampioen schappen in Limburg, een blaasweekeinde, een gala concert met de Koninklijke Militaire Kapel en een feest- weekeinde waren de ingre diënten van het feestjaar. Zaterdag werd het afsluiten de weekeinde begonnen met een kerkdienst in de St. Ja- cobuskerk in Kethel. Tijdens de middagmis werd de 'Misa Solemnis' van Serge Lancen uitgevoerd door St. Rad boud en het Jacobuskoor. Na de bijzondere kerkdienst roemde burgemeester Scheeres op de receptie de Kethelse vereniging. „Niet alleen St. Radboud viert feest, maar heel Kethel. Radboud is Kethel", sprak de burgervader. „Er is geen evenement in Kethel of de harmonie is van de partij. Eigenlijk is Radboud te groot voor Kethel. Dat is geen schande maar een eer. De Kethelse harmonie heeft triomfen gevierd tot ver bui ten Schiedam", memoreerde Scheeres. Voor de jubilerende vereni ging had hij een aardig pre sentje meegenomen: de ko ninklijke erepenning. Voor zitter Gerard Blok was aan genaam verrast. „Dat streelt je toch als bestuurslid", al dus Blok. Minder formeel vierden de leden en oud-leden van de kethelse harmonie zaterdag avond feest. In de volle Rank werd door zo'n driehonderd feestgangers tot in de late uurtjes doorgefeest. Zondagmiddag was dan het definitieve sluitstük van het jubileumjaar met het gala concert door St. Radboud in het Passagetheater. Voor de pauze werd een beeld gege ven van hoe de vereniging in de loop der jareh is uitge groeid. Na de pauze kon het in grotengetale Opgekomen publiek genieten van een swingend St. Radboud. de honderjarige vereniging leumjaar er nu op. „Maar Radboud speelt volgend jaar weer gewoon verder. Het volgend hoogtepunt waar we nu naar toe gaan werken is het landskampioenschap in 1992", blikt voorzitter Blok al vooruit. SCHIEDAM De CDA- raadsleden Riet van Lambal- gen en Aad van Lingen zullen na de raadsverkiezingen in maart niet in de gemeenteraad terugkeren. Beiden hebben te kennen gegeven het na 12 jaar voor gezien te houden. Wel zullen Van Lambalgen en Van Lingen als lijstduwers op de kandidatenlijst van het CDA komen te staan. Zowel Van Lingen als Van Lambalgen maken sinds 1978 deel uit van de gemeenteraad. Van Lingen vervulde enige tijd het fractievoorzitterschap van de fractie. De CDA-frac- tie was echter in die tijd niet bepaald een sterke eenheid, wat er toe leidde dat Van Lin gen, tot zijn grote teleurstel ling, zijn voorzittershamer moest inleveren. SCHIEDAM- Een 66-jarige Schiedammer heeft zijn op merking tot een mede-auto mobilist vrijdagavond duur moeten betalen. De man maakte op de Polderweg, ter hoogte van de brug bij de Kerklaan, een bestuurder van een witte Mercedes uit voor 'koekebakker' omdat deze geen lichten aan had. De opmerking viel klaarblij kelijk in slechte aarde. De man probeerde de 66-jarige Schiedammer een oorvijg te verkopen maar sloeg mis. Hierop pakte de 'koekebak ker' het slachtoffer bij de keel. De Schiedammer hield er een pijnlijke nek aan over. DIEFSTAL - De kantine van voetbalvereniging SVDPW is vrijdagnacht bezocht door in brekers. Wat er vermist wordt is nog niet bekend. De inbre ker heeft er klaarblijkelijk zijn gemak van genomen want er waren enkele flesjes fris drank leeggedronken. Opmerkelijke op mars DHS A Russische inbreng damclub Schie dam A Schiedammer Cor- nelis Haga aan wieg diplomatieke band met Turkije A Flairck trekt volle zalen en enthousi ast publiek 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM - De politie is op zoek naar een Opel Kadett die zaterdagnacht na een aanrij ding is doorgereden. De wa gen ramde op de Horvathweg een Ford Scorpio. De Ford belandde hierdoor in een slip en kwam tegen het hek van de Brandersbrug tot stilstand. De Opelbestuurder maakte zich direct uit de voe ten, tegen de rijrichting in, richting Spaanse Polder. De wagen is zeer waarschijnlijk aan de voorkant beschadigd. SCHIEDAM Het aantal crematies bij het crematorium de Beukenhof is vorig jaar ge stegen van 792 naar 845. Daarentegen zijn er in 1988 twintig begrafenissen minder uitgevoerd dan in het voor gaande jaar. Zoals te verwachten zijn de meeste overledenen die op de Beukenhof worden gecre meerd of begraven afkomstig uit Vlaardingen en Schiedam. Opvallend daarbij is dat Schiedammers een voorkeur hebben voor cremeren en Vlaardingers voor begraven. Bijna zestig procent van de Schiedammers koos namelijk voor crematie. Een ruime meerderheid van de Vlaardin gers (65 procent) kiest echter voor begraven. SCHIEDAM Na een lan ge tijd op de gemeente te hebben gewacht, neemt de Bewonersvereniging Schiedam Centrum (BVSC) nu zelf het heft in handen. De bewonersvereniging gaat een onafhankelijk verkeersbureau opdracht geven een onderzoek in te stellen naar de verkeerssi tuatie in de binnenstad. Want hoewel de BVSC al in juni 1987 een nota met knelpunten inleverde bij het stadsbestuur is er nog weinig gebeurd, stellen de bewoners. Ze vrezen ook dat met de komst van een ABC-warenhuis en de be bouwing op het Stadserf de verkeerssituatie nog verder zal verslechteren. „De problemen onstonden al in 1983 toen Van der Vlist (toen adjunct-directeur ge meentewerken, red) zijn ver keerscirculatieplan door drukte", vertelt BVSC-be- „Een samenloop van om standigheden". Dat is vol gens wethouder Zijdeveld de verklaring voor de vertra ging in de aanpak van de verkeersproblemen in de binnenstad. „We hebben ons verkeken op de hoeveelheid werk", geeft Zijdeveld toe. „De discussie rond het ABC- complex heeft ook langer ge duurd dan aanvankelijk was gedacht". De wethouder hoopt nu binnenkort met plannen op tafel te komen. „Ik verwacht dat we de ko mende raadscommissiever gadering een behoorlijk aan tal binnenstadspunten op de agenda hebben", aldus Zij develd. stuurslid Lammert Wagten- donk. In juni 1987 presenteer de de BVSC een verkeersrapport waarin de knelpunten in de binnenstad werden beschreven. Wagtendonk kan zo diverse voorbeelden geven. „Neem nou het parkeren in de Baan- straat. Mensen met invalide wagens en moeders met kin derwagens zijn gedwongen midden op straat te lopen. Of kijk eens naar de Broersvest. Vrachtwagens met als be stemming de havens denderen hier over heen en dat terwijl er een alternatieve rondweg is. Bedienend verkeer kunnen we accepteren maar geen wa gens met gevaarlijke stoffen", verklaart Wagtendonk. De bewoners van het centrum kunnen moeilijk hun 'eigen auto in het overvolle centrum parkeren. Maar het grootste probleem is volgens IOBS- medewerker Bert Deekens toch de bereikbaarheid. „Je moet als bewoner een giganti sche slinger maken om op je bestemming te komen", zegt Deekens. Gedreigd Sinds deze problemen zijn aangekaart bij het gemeente bestuur is er wel overleg ge weest, maar veel heeft dat niet opgeleverd voor de bewoners. „Er is nog niets gebeurd op hier en daar een kleine wijzi ging na zoals het hekje bij de Brede Marktsteeg. We hebben daar gedreigd de gemeente aansprakelijk te stellen bij een nieuw ongeval wegens na latigheid. Binnen een week was het toen gebeurd maar dat is eigenlijk geen manier van werken", stelt Wagten donk. De bewoners van de binnen stad zijn bang dat met de zelf een onderzoek instellen naar de verkeersproble- komst van het ABC-complex in de Lange Kerkstraat en de: nieuwbouw rond het Stads kantoor de problemen zullen verergeren. „In de situatie zo als die nu is, zijn er al genoeg problemen maar als straks de bebouwing op het Stadserf af is wordt het nog slechter", verwoordt Deekens de angst van de BVSC. Deskundigen De bewoners hebben besloten nu niet langer op de gemeente te wachten. „We gaan een on afhankelijk verkeersbureau inschakelen. We hebben de mening van deskundigen no dig en die halen we niet bij de gemeente. Als de gemeente het niet doet dan doen wij het wel", aldus Deekens. „Er wordt wel aan de ver keerssituatie gewerkt door de gemeente maar dat duurt heel lang. Ik ben bang dat het plan van de gemeente te laat komt als het ABC en het Stadserf er al staan. Het is dan mosterd na de maaltijd", zegt Deekens. Een verklaring voor de traag heid op het Stadskantoor heeft de bewonersdeskundige wel. „De binnenstad is vol- SCIIIEDAM De Schiedam- se verzorgingstehuizen, met uitzondering van Frankeland, hebben een overeenkomst ge sloten met de stichting Ver pleeghuizen Nieuwe Water weg Noord en het Zonnehuis Vlaardingen. De overeenkomst is gesloten met het doel de specifieke ver pleeghuiszorg ook ten dienste te kunnen stellen aan de be woners van de Schiedamse verzorgingstehuizen zonder dat overplaatsing direct nodig is. Frankeland heeft al eerder een overeenkomst met het Zonnehuis afgesloten. Voordat de overeenkomst ge sloten kon worden is er inten sief overleg gevoerd waarbij de stichting Gecoördineerd Ouderenwerk Schiedam een belangrijke rol speelde. De sa menwerking heeft tot gevolg dat in alle Schiedamse verzor gingstehuizen vanaf uiterlijk 1 december een verpleegarts, fysiotherapeut en muziekthe- rapeut gedetacheerd zullen worden voor enkele uren per week. Tevens zullen andere typische verpleegtehuizen zoals ergo therapie en logopedie op be perkte schaal beschikbaar ko men voor de bewoners van de verzorgingstehuizen. Gehoopt wordt dat hierdoor met name de bewoners die verpeeghuiszorg of zware meezorg nodig hebbenb lan ger in hun huidige omgeving kunnen blijven wonen. Biwl ND - De brandweer heeft zaterdagnacht moeten uitruk ken om een brandje op een booreiland in de Wilhelmina- haven te bestrijden. Waar schijnlijk door verschroeiing van electrische bedrading had een plafond vlam gevat. De brand ging gepaard met een sterke rookontwikkeling. h blijven verzetten tegen de aanleg van SCHIEDAM Rijkswater staat werkt niet aan een alter natief voor de omstreden rijksweg 19 tussen Schiedam en Delft. Dat stelt Rijkswater- staatmedewerker Van Heijst. Hij reageert hiermee op be richten als dat er bij Rijkswa terstaat wordt gewerkt aan een plan om in plaats van de rijksweg 19 en A14 tussen Rotterdam en Zoetermeer aan te leggen. „We hebben wat met cijfers gestoeid maar het is zeker niet iets waarmee ver der gewerkt zal worden", zegt Van Heijst. Het gaat volgens Van Heijst om een interne studie. Het kwam in de openbaarheid om dat Gedeputeerde Staten lucht kregen van het onder zoek. „Om het wegennet in bredere samenhang te kunnen bekijken, zijn we momenteel bezig met globale studies. Tij dens een van die studies is tussen Rotterdam en Zoeter meer een weg gedacht", ver klaart Van Heijst. Het verband dat met rijksweg 19 wordt gelegd, is niet geheel onlogisch volgens de Rijkswa- terstaatmedewerker. „De A14 tussen Rotterdam en Zoeter meer heeft ooit in het rijks plan gezeten. Er is echter ge kozen voor de Al3 en de A4 door Midden Delfland. Een vervanging van de A4 door de A14 is nu niet meer aan de orde", stelt Van Heijst. Nieu we gegevens die op tafel ko men, zullen dan ook geen con sequenties hebben voor het huidige beleid, geeft Van Heijst aan. De gemeente Schiedam zal zich blijven verzetten tegen de aanleg van de A4/rijksweg 19. De nieuwe weg zal vlak langs de woonwijken Groenoord, Woudhoek en Holy-Noord lo pen en daar geluidsoverlast en luchtveronteinigingen veroor zaken, is de verwachting. „7.7° hebben flink laten blijken de rijksweg 19 niet te zien zit ten", zegt wethouder Zijde veld. „Ik zit ook met de op dracht van de raadscommissie om mij met hand en tand te gen de weg te blijven verzet ten. We beraden ons ook op juridische mogelijkheden". Zoals bekend ziet de wethou der liever een spoorverbin ding tussen Schiedam en Delft in plaats van de omstreden weg. „Ik zou het positief vin den als de discussie weer wordt opgepoetst. Er zijn mensen die vinden dat de A4 en de A14 inwisselbaar zijn. Ik denk ook dat Rijkswater staat de signalen goed aan het begrijpen is. Ze hebben in de loop der jaren het gevoel ge kregen dat tegenstand soms zo hard is dat er beter aan een alternatief gewerkt kan wor den", aldus Zijdeveld. gens de gemeente zeer com plex. Er zijn dan ook op het Stadskantoor veel afdelingen die allemaal na elkaar een probleem bekijken. Je kan dat oplossen door een projectteam in te stellen met een horizon tale doorsnede van die diens ten. Zo'n projectteam kan deze problemen in een avond oplossen", vertelt Deekens. Mandaat „We willen als bewonersvere niging nu wel eens weten wel ke ambtenaar mandaat heeft om tot zaken te komen. Het is nu zo dat als je afspraken maakt dat ze worden 'meege nomen'. Maar verder krijg je er geen reacties op", vervolgt Wagtendonk. De bewonersvereniging zal in de toekomst vaker het heft in handen nemen, kondigt ze al aan. De BVSC heeft ook al twee architecten in de arm ge nomen om zo met een binnen stadsactieplan te kunnen ko men. De architecten zullen sa men met de BVSC naar de lege plekken in het centrum kijken en oplossingen hiervoor aan dragen. In januari, als het nieuwe on derkomen van de BVSC in het Broersveld wordt geopend, willen de bewoners met alter natieven komen. „We wachten niet langer. We zullen steeds meer oprukken richting Stadskantoor. Door onze ma nier van werken geven we ook aan waar het in het stadskan toor niet helemaal goed gaat", besluit Deekens. 1989 Zie pagina elders in deze krant INBRAAK - Uit een woning in de Koekoekslaan is het af gelopen weekeinde een hoe veelheid juwelen en audioap- paratuur verdwenen. Inbre kers wisten de woning binnen te dringen door een raam aan de achterzijde van de woning te openen. SCHIEDAM Een delegatie van raadsleden, ambtenaren en kunstenaars is donderdag op excursie geweest naar Am sterdam. De excursiegangers brachten onder leiding van wethouder Hafkamp een be zoek aan het atelier van kun stenares Theresia van der Pant. De van origine Schie damse werkt momenteel in opdracht van de gemeente Schiedam aan een bronzen, menshoog beeld van de stich teres van Schiedam, Vrouwe Aleida. Theresia van der Pant is on dermeer bekend van het rui terstandbeeld van koningin Wilhelmina, dat op het Rokin in Amsterdam staat. Het beeld dat Van der Pant heeft ont worpen om de stichteres van Schiedam te herdenken, zal abstracter van vorm zijn. Volgens Hans Paalman, direc teur van het Stedelijk Mu seum, vielen bij het schetsont werp van het beeld al meteen een aantal zaken op. „Ten eer ste blijkt uit de rijzige gestalte al de grootsheid van deze vrouw. Ten tweede heeft het beeld een beweging doordat de panden van haar overkleed wapperen, wat de indruk geeft dat Vrouwe Aleida op ons afkomt. Niet lopend, zoals gewone mensen, maar schrij dend zoals hoogwaardig heidsbekleders zich dienen te bewegen. In haar hand houdt zij niet de stichtingsacte van de stad vast, maar een model van een huisje, daarbij sym boliserend dat zij als bouw meesteres van de stad gezien dient te worden", aldus Paal man. De excursieleden kon den donderdag zelf zien hoe het beeld er uit komt te zien. De excursiegangers met beeldend kunstenaar Theresia v, bij het beeld in wording.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1