'Reacties publiek neigen naar enthousiasme bij popconcert' r Schiedammer legde grondslag diplomatieke band met Turkije Schiedams Nieuwsblad Vlaardinger Stan Stolk deelt in successen Flairck Veiling voor Somoto levert 4800 gulden op Duo aangezet tot diefstal VINCENT v.d. BOSCH Man dreigt met handgranaat DE HAVENLOODS DINSDAG 28 NOVEMBER 1989 48-494 van Flairck maakt veel enthousiaste reacties los bij het Ter Schie loopt voor Indonesië SCHIEDAM De leerlingen van scholengemeenschap Ter Schie hebben ruim 2600 gul den bijeengelopen voor Ami- ruddin Nala in Indonesië. Ter Schie i heeft Amiruddin zeven jaar geleden geadopteerd via het Foster Parents Plan. Sindsdien heeft de scholenge meenschap al veel gedaan voor Amiruddin en zijn dorp. Ook het bedrag dat met de sponsorloop is opgehaald, zal worden besteed aan de ont wikkeling van Amiruddin en zijn dorp. Tegen verkeerde aangelopen SCHIEDAM - Een 18-jarige Schiedammer zal voortaan wel beter uitkijken. De politie kreeg zaterdagnacht om streeks 5.30 uur de melding binnen dat er werd gevochten in een snackbar in het Broers- veld. Twee mannen waren aan het vechten geslagen. Beiden wa ren gewond. De politie hield de 18-jarige Schiedammer aan. De jongeman zat onder het bloed door een snee in de wang en letsel aan de borst kas, vermoedelijk door een steekwond. Na behandeling in het Schie- land ziekenhuis werd de jon geman naar het politiebureau overgebracht voor verhoor. Hier bleek dat hij de vecht partij zelf had uitgelokt en toevallig tegen de verkeerde persoon was aangelopen. De borstwond was, zo bleek uit zijn relaas, met een gebroken schoteltje aangebracht. ujegener hOsaanhulsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax 010 - 4.699.362. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen, Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Telefoon: 010-4.346.711. Kantooruren: werkdagen 8.30- 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: W. Anderiesen (tel.privé 079 - 413007) DISTRICTVERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel privé 010- 4.353.883) ACCOUNTMANAGER: P.J. Kooiman. REDACTIE: Marianne Ames en Su san de Ligt. CORRESPONDENTEN: Schiedam: Robert Bas, Wijnand Meijboom en Bram Wesdorp (sport) Manager redacties Zuid Holland: Rita Vlot-Heiden. SCHIEDAMS NIEUWSBLAD verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener huis-aan- huisbladen b.v. (zie HOOFDKAN TOOR). DIRECTEUR: V. Doom. Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 4.352.911 SCHIEDAM Toen in 1978 de LP 'Variaties op een dame' uitkwam, was de naam Flairck meteen een begrip. De vier toenmalige leden van de groep hadden een nieuwe weg in de muziekwereld gevonden die veel mensen aan sprak. Na verschillende wisselingen binnen de formatie en na een periode waarin Flairck in betrekkelijke stilte is bezig geweest, doet de groep weer van zich spreken. Flairck bestaat inmiddels tien jaar en trekt avond aan avond volle schouwburgen. Donderdagavond 30 novem ber doen de muzikanten het Passagetheater in Schiedam aan. Ook de Vlaardingse bassist Stan Stolk is ongetwij feld van de partij. De 25-jarige musicus is af komstig uit een bekend, kunstzinnig gezin. „Het is on miskenbaar dat het door het artistieke klimaat komt, dat ik dit doe. Mijn ouders zijn beiden beeldend kunstenaar. Er was thuis altijd belangstel ling voor kunst, niet alleen de schilderkunst. Mijn vader, Ton Stolk, is ook erg muzi kaal. Hij speelt gitaar en schijnt vroeger ook contrabas te hebben gespeeld, maar daar kan ik me niets meer van her inneren". Ook Stans jongere broer Ro land is musicus. „Mijn broer is eerder met muziek begonnen dan ik. Hij is via de Muziek- MAVO naar het conservatori um gegaan. Ik ben pas op de SCHIEDAM De veiling van kunstwerken voor een onderwijsproject in Nicaragua heeft zaterdag ruim 4800 gulden opgebracht. De veiling was door de vereniging Schiedam-Nicaragua georganiseerd. Burgemeester Reinier Scheeres leidde de veiling van werken van Schiedamse kunstenaars in café Podium aan de Lange Haven. De opbrengst van de actie zal worden gebruikt om de ombouw van een kazerne tot een school in Somoto te bekostigen. Vlaardinger Stan Stolk maakt al vier jaar deel uit van Flairck. middelbare school begonnen met gitaar spelen. Bij mij was het dus minder duidelijk dat ik in de muziekwereld zou be landen". Terwijl hij nog studeerde aan het conservatorium werd Stan Stolk door zijn basleraar óp de hoogte gebracht van de speurtocht van Flairck naar een contrabassist. Na een kleine auditie, kreeg Stolk twee weken later te horen dat hij was 'uitgekozen'. „Ik vond het leuk dat ze me vroegen. In drie jaar conser vatorium had ik wel veel ge leerd, maar op een bepaalde manier was ik er toch ook uit gekeken. De uitnodiging om bij Flairck te komen spelen, daar was ik aan toe. Ik wilde de praktijk in". Sinds mei '88 is Stan Stolk gediplomeerd musicus. On danks de drukke werkzaam heden bij de groep, lukte het hem zijn studie aan het con servatorium af te ronden. „Ik wist dat spelen bij Flairck in grijpend zou zijn. Het is apar te muziek en dat stelt aparte eisen aan je. Ik zag er ook wel een beetje tegenop, maar tege lijk leek het me een heel goede manier om me verder te ont wikkelen. Zelf heb ik altijd veel interesse voor jazz gehad. Nu speel ik bij Flairck en kom ik in aanraking met heel an dere soorten muziek". De muziek van Flairck is niet onder te brengen in één vakje. Volgens de Vlaardingse con trabassist is in het nieuwste programma wel duidelijk te rug te vinden dat alle vier de groepsleden (Erik Visser-gi taar, Peter Weekers-fluit, Syl via Houtzager-viool en Stan Stolk-contrabas) meepraten. Dit in tegenstelling tot de be ginperiode. „Het concept is verzonnen door Peter en Erik. Er is een DIEFSTAL - De politie heeft zaterdgavond na een tip een 20-jarige Rotterdammer aan gehouden die op het bouwter rein aan de Boerhaavelaan spullen had ontvreemd. De man gebruikte het materiaal om zijn nieuwe huis in Schie dam in te richten. Na verhoor op het politiebureau bekende de dader al vaker bouwmate rialen te hebben 'geleend'. Bouw Vermeulen te gast bij Harmonia SCHIEDAM De Schiedam se paragnost Bouw Vermeulen is donderdag 30 november te gast bij de spirituele vereni ging Harmonia. In wijkcen trum Nieuwland aan het Dr. Wibautplein zal Vermeulen een avond verzorgen met waarnemingen en psychome trie. Toegang kost voor niet- leden f 7,50. De aanvang van de avond is 20.00 uur. Ooievaars boven Schiedam SCHIEDAM— De omgeving van Schiedam mag dan sterk verstedelijkt zijn, toch doen de vogelaars van de KNNV soms nog leuke waarnemin gen. Tijdens de vogeltrek het afgelopen najaar namen na tuurliefhebbers bijvoorbeeld maar liefst zes ooievaars waar boven de Branderstad. Ook diverse roofvogels zoals Wespendief, buizerd, sperwers en boomvalk zijn gezien. Een bijzonderheid is ook de felge kleurde ijsvogel bij de eende- kooi aan de Groeneweg. Voge laars zijn er ook achter geko men dat er in het Beatrixpark dit jaar Ransuilen hebben ge broed. Er zijn namelijk zoge naamde takkelingen, jonge ransuilen, gezien. streven om muzikaal te ver nieuwen en iedereen denkt en praat mee. Ik denk dat er nu een soort evenwicht binnen de groep is. In het begin was ik meer een soort uitvoerend musicus. De nummers waren al af en van een eigen inbreng kon geen sprake zijn, terwijl ik wel altijd gewend was om creatief met muziek bezig te zijn. Dat was moeilijk". Terugval Dat het na de voortvarende start een hele tijd stil rond Flairck is geweest, wijt Stolk aan de vele wisselingen die binnen de groep plaatsvon den. Na het vertrek van mede oprichter Peter Weekers, die zijn geluk ging beproeven met een solo-carrière, veranderde de muziek van Flairck heel duidelijk. Erik Visser zette de lijnen uit, en van een formatie waarin alle leden hun inbreng hadden, werd het de band van Erik Visser. Met de terugkeer van Peter Weekers en - wat later - de komst van Stan Stolk keerde Flairck eigenlijk weer terug naar het oorspron kelijke uitgangspunt. „Deze manier van muziek maken is directer en dus leuker voor de mensen". Uit de enthousiaste reacties van de toeschouwers blijkt dat ook. „Op het moment gaat het echt heel goed. De reacties van het publiek neigen af en toe zelfs naar het enthousias me bij een popconcert. Men sen fluiten en klappen", stelt Stolk tevreden vast. Flairck treedt donderdag 30 no vember op in de Grote Zaal van het Passagetheater. De aanvang van het optreden is om 20.15 uur. Toegangskaarten kosten tussen de 16 en 22 gulden. Houders van CJP/Pas 65 krijgen drie gulden reductie. VLAARDINGEN —Twee fietsendieven en een heler zijn vrijdagavond door de politie ingerekend. De betrokkenen zijn inwoners van Schiedam. De twee jongens bekenden kort daarvoor een fiets bij de St. Jozefmavo te hebben ge stolen. Een bezoeker van de Tropische Avond aldaar werd daarmee gedupeerd. Volgens de jonge dieven had een 42-jarige man hen tot diefstal aangezet.In de wo ning van deze heler werden nog acht andere gestolen fiet sen aangetroffen, alsmede een grote hoeveelheid gestolen au- dio-apparatuur. Het drietal werd op het Vlaardingse poli tiebureau in verzekering ge steld. De twee jongens zijn in de loop van zaterdag naar huis gezonden. Een onderzoek naar de heler praktijken van de 42-jarige verdachte is aan de gang. In en om Grote Kerk SCHIEDAM —Sinds ko ning Willem I het in de vo rige eeuw uit hygiënische overwegingen heeft verbo den, worden er geen men sen in kerken meer begra ven, uitzonderingen als de koninklijke familie daar gelaten. In vroeger tijden was het echter gebruikelijk dat belangrijke burgers zich lieten begraven in de kerk. Ook in Schiedam kochten veel notabelen zich een graf in de Grote Kerk. Diverse grafstenen herinneren nog aan deze Schiedammers uit vroeger tijden. Een van hen is Cor- nelis Haga. Een zwarte ge denkplaat op een van de zuilen in de Gote Kerk houdt de nagedachtenis aan de beroemde Schie dammer levend. Cornells Haga is op 28 januari 1578 geboren. Hij was de zoon van Dick Haga, de organist van de Gote Kerk. Cornelis bezocht in Schiedam de La tijnse School. Na zin studie rechten Leiden vestigt hij zich in Den Haag waar hij alras zijn eerste schreden op het di plomatieke vlak zet. In 1610 verdedigt Haga de belangen van Hollandse kooplieden bij de Zweedse koning en met succes. Mede dankzij rlit succes wordt de aandacht van landsadvo caat Johan van Oldenbarnde- veldt getrokken. Van Olden- barneveldt besluit om Haga naar Constantinopel te sturen om daar de Hollandse han delsbelangen te gaan verdedi gen bij de Sultan van Turkije. Haga, die al eens eerder een bezoek heeft gebracht aan het Turkse Rijk, krijgt als taak een diplomatieke missie op te zetten. Franse slag Tot het jaar 1612 hadden de Hollanders immers geen di plomatieke vertegenwoordi gers bij het Ottomaanse Rijk. De Hollandse koopvaarders die na het begin van de Tach tigjarige oorlog in 1580 de ha vens van het Ottomaanse Rijk doen, staan onder bescher- AANRIJDING - Bij een aan rijding op de kruising Burge meester Honnerlage Grete- laan is een 27-jarige motorrij der gewond geraakt. De man ramde een personenauto die werd bestuurd door een 66- jarige man. De automobilist wilde linksaf slaan. De motor rijder is met onbekend letsel naar het Schielandziekenhuis vervoerd. 'Kftoze is de kleur van onze nieuwe verpakking maar wat er in zit is al 40 jaar lang tv van eerste klas kwaliteit (H)EERLIJK WAAR NL. Ook dit jaar weer koopt St. Nicolaas bij BANKETBAKKERIJ Westfrankelandsestraat 93 Schiedam Q Tel. 4268883 Cornelis Haga na zijn terugkeer in Holland. SCHIEDAM - Een nog onbe kende man heeft vrijdagmor gen het postkantoor in de Die selstraat overvallen. De onge veer 24-jarige jongeman dreigde een handgranaat te laten ontploffen indien - er geen geld zou worden gege ven. De lokettiste overhandig de de overvaller hierop een stapel bankbiljetten. Op weg naar buiten verloor de overvaller echter een deel van zijn buit. In totaal wordt een bedrag tussen de tien- en vijf tienduizend gulden vermist. Het signalement van de over valler, die te voet via de Dal tonstraat is verdwenen, luidt: ongeveer 24 jaar, 1,70 meter en een Zuid-Europees uiter lijk. De man was gekleed in een half lang bruin jack met capuchon. het oordeel van Haga, geeft de Republiek zelfs diplomatieke voorrang boven Venetië. Ook heeft Haga bewerkstelligt dat Christenen allerlei voorrech ten krijgen en dat de Sultan zelfs zijn orthodoxe onderda nen meer vrijheid van gods dienst verleent. In 1639 keert Haga met zijn vrouw Aletee Brasser, met wie hij in 1622 de handschoen is getrouwd^ terug-naar de repuT bliek. In 1645 wordt Haga be noemd tot voorzitter van de Hoge Raad van Holland en Zeeland. In deze hoedanig heid biedt hij in 1650 zijn diensten aan aan Willem II tij dens diens conflict met de Staten Holland, echter zonder succes. Vier jaar later overlijdt Cor nelis Haga en een jaar later zijn vrouw. Beiden zijn begra ven in de Grote of St.Jans- kerk. Door hun erfgenamen, nichten en neven want kinde- renhadden ze niet, is op een van de pilaren een pechtig rouwbord aangebracht met een grafschrift in het Latijn. Ook het wapen van Haga, een beer zittend op gras en vaast- gebonden aan een paal, is in het monument verwerkt. Hoe Cornelis Haga er heeft uitgegeven is op te maken uit twee portretten die zijn be waard. Het eerste portet, van de hand van een onbekende schilder, toont Haga in de kracht van zijnl even. Het tweede portret, eveneens van een onbekende schilder, da teert van na zijn terugkomst in Holland. Het schilderij wordt bewaard in het Rijks museum in Amsterdam. Haga arriveert in maart 1612 na een avontuurlijke rijs in het Ottomaanse Rijk. Hij weet het binnen enkele maanden voor elkaar te krijgen dat Hol landse kooplieden voortaan onder eigen vlag de Turkse havens mogen aanleggen. Hollandse slaven worden vrij gelaten en dat de HHollandse schepen bescherming tegen zeerovers krijgen. Voorrang Haga verwerft zeer tegen de Het enige dat in Schiedam nog herinnert aan de man die de grondslag legde voor de diplo matieke vertegenwoordigi- ging bij het Turkse Rijk is het grafmonument in de Grote Kerk. ming van Hendrik IV van Frankrijk of Elizabeth I van Engeland en varen dus ook onder de Franse of Engelse vlag. De eerste contacten tussen de Hollandse Staten Generaal en de Sultan worden gelegd in 1604 als de Hollanders in Sluis Turkse galeislaven uit de handen der Spanjaarden bevrijden. De handel in het Middellandse Zeegebied wordt echter steeds belangrij ker voor de Hollanders zodat men een officiële vertegen woordiger wenst bij dé Sul tan. zin van de gezanten uit Vene tië, Frankrijk en Engeland veel invloed aan het hof van Sultan. Holland krijgt zelfs het recht om consuls in de be langrijkste haven te benoe men. Haga verblijft van 1612 tot 1639 aan het hof van Sul tan. In deze tijd weet hij de Hollandse handelsbelangen sterk te stimuleren. De Sul tan, die veel waarde hecht aan

De Havenloods | 1989 | | pagina 3