rïïïïu Muziek van Flairck blijft vol beweging in t kort Tiet lijkt op puzzelen zonder hoekstukjes' KUNST CULTUUR AMUSEMENT Shirley Valentine terug in Rotterdam NIEUWJAARSCONCERT 48-550 De Rotterdamse Schouw burg brengt na het succes van vorig jaar een reprise van Shirley Valentine, een alom bejubelde creatie van Anne-Wil Blankers in een solorol. Zij speelt een vrouw die ein delijk haar leven in eigen handen neemt. Ze is huis vrouw en leidt een monotoon bestaan. Elke dag is hetzelf de. Vaste, saaie patronen maken haar bestaan uit zichtloos. De relatie met haar man verzandt in van zelfsprekendheid. Elke warmte is er uit. Ze vertelt haar levensver haal gelaten, maar daaron der knaagt iets: een gevoel van verspilling. De kans van haar leven doet zich voor: een vriendin biedt haar een reisje naar Griekenland aan. Ze is echter beducht voor de reactie van haar omgeving. Ze verwacht kritiek, maar kan ze die trotseren? Pijnlij ke incidenten openen haar de ogen. Ze hervindt zichzelf en vraagt zich af hoe ze al die jaren heeft kunnen leven. Shirley Valentine is geschre ven door Willy Russell, de schrijver die ook het succes stuk 'Zondagskinderen' schreef (met een glansrol van John Kraaykamp, pas nog in de Rotterdamse Schouw burg). De regie is van Shi- reen Strooker. Bram Ver meulen schreef de muziek. Shirley Valentine is te zien in de Rotterdamse Schouw burg op zondag 10 december om 14.30 uur in de grote zaal. HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 30 NOVEMBER 1989 Jongeren die in de Schouw burgwinkel in Rotterdam een CJP kopen, krijgen tot en met 5 december bij wijze van Sin terklaassurprise een paar leu ke attenties. Ze krijgen een jaar lang gratis de maanda- genda van de Schouwburg (anders 10), vier reductie bonnen van drie gulden en een toegangskaartje voor de voor stelling van de Rotterdamse Dansgroep op 14 december voor de gereduceerde prijs van één tientje. In Thelonious, het jazzcen- trum in de Lijnbaankuil, spe len vrijdag 1 december de vier muzikanten van het Gijs Hen driks Kwartet. Het concert be- om 21.00 uur, de toe gangsprijs is 7,50. Yk weet nog niet he- I lemaal zeker of ik .M.echt geschikt ben om choreograaf te wor den. Nu ik dit zo voor het eerst doe, hij maakte wel eerder choreografiën in workshops, merk ik pas hoe moeilijk het mentaal is. Het lijkt een beetje op het maken van een 10.000-stukjes-puz- zle zonder eerst de hoe ken te mogen leggen. Je begint vanuit het mid den én je werkt met mensen die ieder hun eigen gedachten en ge voelens hebben. Toch denk ik wel dat het me lukt. Zelf ben ik blij met dit eerste officiële resul taat. En met de moge lijkheden die het Neder lands Dans Theater (NDT) me biedt om uit te proberen wat ik alle maal kan". Paul Lightfoot (zijn echte naam-red.): 23 jaar, grote blauwe ogen in een heel open gezicht. Als hij het over zijn eerste eigen choreografie 'The bard of Avon' heeft die de ju- niorengroep van het NDT op 8 deoember in de Rotterdamse Schouwburg zal dansen, loopt hij bijna over van enthousias me. Enthousiasme over dan sen, choreograferen en over zijn leven hier. „Kun je het bijhouden? Ik praat altijd zo veel", verontschuldigt hij zich DOELEN ROTTERDAM maandag 1 januari 1990* aanvang 13.00 uur. Rotterdam Voorverkoop entreekaarten f 25.- aan de kassa van de Doelen, bij theaterbureau Martin Hanson, Kleiweg 100 Rotterdam, of op de kantoren van deze krant. Kaarten kunnen ook schriftelijk besteld worden (girobetaalkaart of bankcheque bijsluiten) bij WEGENER PROMOTIE, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Jongste NDT-choreograaf brengt eerste eigen ballet in Rotterdamse Schouwburg lachend over zijn spraakwa terval. Boerenzoon Lightfoot kwam in '85 als danser bij NDT 2 (de junio- rengroep). Sinds twee jaar danst hij bij de grote groep van het danstheater. Hij lijkt voorbestemd voor de dans. Als het al niet aan zijn naam lag, dan toch zeker aan het bijzon der voorspoedige verloop van zijn nog jonge carrière. Ligh tfoot: „Als kind vond ik het folkloristsich dansen dat we op school deden al heel leuk. Eerst wilde ik 'later, als ik groot zou zijn' een poppenthe ater hebben, maar op mijn ne gende besloot ik op balletles te gaan. Hoewel mijn ouders wel wat verbaasd keken (Paul Lightfoot groeide op op een boerderij in Chester, Noord- Engeland-red.) hadden ze er geen bezwaar tegen. Op mijn elfde moest ik voor mijn les sen zo'n 30 kilometer reizen, maar dat had ik er graag voor over. Misschien ook wel om dat ik me op sportgebied niet echt met mijn leeftijdsgenoten kon meten. Gek genoeg was ik daar motorisch te slecht voor terwijl het dansen me toch ge makkelijk af ging. Ik nam het eerste ailemaal niet zo serieus maar op mijn vijftiende nam ik toch de bslissing audities te gaan doen. Tot mijn verbazing werd ik al heel snel op een van mijn eerste audities door de beste opleiding die ik kon wensen, de Royal Ballet School in Londen, uitgekozen. Ik heb vreselijk geboft. Het is heel gewoon dat je op audities een van de honderd ben die allemaal hetzelfde baantje willen". Shakespeare Het was Jiri Kylian van het Danstheater die Lightfoot op zijn achttiende zag dansen en hem uitnodigde naar Neder land te komen. Hoewel hij soms het Engelse platteland mist „I am a farmer's boy, I still love the country" heeft Paul Lightfoot naar eigen zeggen in Den Haag al les wat hij zich maar zou kun nen wensen. De stad bevalt hem hij vindt het meer een provincieplaats dan het pro totype van een grote stad de mensen zijn aardig en het Danstheater biedt hem alle mogelijkheden om zich te ont wikkelen. Als danser en als choreograaf. Lightfoot: „Aan afwisseling geen gebrek. We 'The bard of Avon', (foto's: Fons Evers) maken zo'n zeven acht nieu we producties per jaar en daarnaast pakken we oude maar heel mooie balletten op nieuw op. Ook de waarde die hier aan het kunnen maken van een choreografie gehecht wordt, bevalt me uitstekend. Ik heb van jongsafaan de be hoefte gehad creatief te zijn, iets zelf te maken. Sinds ik dans heb ik ook wat dat be treft gaandeweg ideeën opge daan die ik nu kan uitwerken. Ik ben heel blij dat ik ook mijn eigen dingen kan doen". 'The bard of Avon' is geba seerd op de figuur van Sha kespeare die als mens altijd nogal vaag is gebleven. Som mige literatuurhistorici zijn zelfs zo ver gegaan te veron derstellen dat hij alle bekende werken niet zelf geschreven zou hebben. Dat gegeven heeft Lightfoot als uitgangspunt voor zijn ballet genomen: „De vijf dansers twee vrouwen en drie mannen beelden hebberige mensen uit. Alle vijf pretenderen ze op uiteen lopende manieren zelf Sha kespeare te zijn. Daarbij gaat het niet zozeer om de persoon van de schrijver zelf als om de behoefte net zo bekend be langrijk te zijn. Een van hen is echt, de andere maar fake". 'The bard of Avon' is daarmee niet zuiver en alleen 9 Lightfoot als choreograaf: ,Je werkt met mensen die ieder hun eigen gedachten en gevoelens hebben". een ballet geworden maar meer een mix van dans, bewe ging, drama, gezichtsexpres sie en hier en daar gesproken tekst. Het programma van acht de cember bestaat naast Ligh- tfoots werk uit twee nieuwe choreografieën van de Israëli sche choreograaf Ohad Naha- rin en een reprise van hans van Maanens Septet Extra. De voorstelling begint om 20.15 uur en de toegangsprijzen be dragen f 14,-, f 19,- en f 14,-. CJP en Pas 65 betalen respec tievelijk f 20,-, f 15,- en f 10,-. Telefonisch reserveren kan via nummer 010-4118110. Els Neijts DE HAVENLOODS ffi HET ZUIDEN 9e serie EEN CD MARTIN HANSON PRODUKTIE HET FOLKLORISTISCH DAHSTHEATER 10 december the dutch swing college bi de Doelen Alléén bij een aantal Open vanaf 10 15 uur Aanvang 11 00 uur in de VERENIGDE SPAARBANK, bij theaterbureau Martin Hanson. Kleiweg 100. Rotterdam en bij de kantoren va Een repetitiemoment ORANJEBOOM Componist en Oscar-win naar Carmine Coppola, vader van regisseur Francis Ford, komt 7 december met het Bra bants Orkest naar Rotterdam om zijn eigen filmcomposities te dirigeren. In De Doelen speelt het orkest onder leiding van de componist vanaf 20.15 uur filmmuziek van The God- father, Apocalypse Now en Napoleon. De bas Iwan Rebroff geeft maandag 11 december een groots kerstconcert bij kaars licht in de Laurenskerk in Rot terdam. De baten van het con cert zijn voor het Sofia Kin derziekenhuis in Rotetrdam. Rebroff wordt muzikaal on dersteund door een mannen koor van 300 zangers onder leiding van Sander van Ma rion. Het programma bevat bekende Russische, Duitse en Nederlandse kerstliederen. De sopraan Maria van Dongen, de pianisten Daniël Wayenberg en Louis van Dijk en de decla- mateur Paul van Gorkum ver lenen ook him medewerking. Kaarten kosten 17,50, ƒ27,50 en ƒ35. Het Rotterdams Conserva torium staat van vrijdag 8 tot en met zondag 10 december in het teken van Russisch viool talent. Onder leiding van pro fessor Bron Wordt een master class gegeven met talentvolle Russische strijkers. Vadim Re- pin, Maxim Vengerov, Nicolai Madoyan en Natalia Prishe- pienko geven les aan studen ten van het conservatorium. De Master Class is ook open voor belangstellende toehoor ders. Inlichtingen bij het Rot terdamse Conservatorium, Pietr de Hoochweg 122, tele foon 010-4767399. Opera Forum brengt maan dag 4 december een van Ver di's mooiste opera's in de Rot terdamse Schouwburg, II Tro- vatore. Hartstocht is het cen trale thema van deze opera, die zich afspeelt in het Spanje vain de 15e eeuw. Zoals het een echt muziekdrama betaamt, zit de opera vol verwikkelin gen. De voorstelling begint om 20.15 uur. Vanaf 1 december zijn er weer kaarten te koop voor de traditionele Volkskerstzang in De Doelen. Zondag 17 en zon dag 24 december vinden vier samenkomsten plaats, beide avonden om 19.00 en 21.00 uur. Het Groot IJE-koor Rot terdam zingt onder leiding van Frits Heuvelink, Wim Harden- bol bespeelt het orgel en het Leger des Heils speelt de bege leiding. Kaarten zijn uitslui tend verkrijgbaar aan de kassa van De Doelen voor ƒ2,-. Tele fonisch reserveren is niet mo gelijk. Jan Vos, de eigenwijze pia nostemmer, en Edna Vesuvia, de succesvolle zangeres, spelen zichzelf en hun alter ego is Tataboulou, op 1 en 2 decem ber in Theater Zuidplein. Neel en Clous treden er op beide avonden op vanaf 20.30 uur. Zestien stofzuigers figure ren in het gelijknamige stuk van Theaterplatform in de Rotterdamse Schouwburg. De dingen beginnen voor zichzelf en gaan een eigen leven leiden. De jeugdvoorstelling onder re gie van Albert Hoex ontstond in een workshop. Aanvang i: 15.00 uur, in de grote zaal. Flairck: iedereen zijn eigen specialiteit. Flairck is te zien en te horen vanavond, 30 november, in iet Passagetheater in Schie dam, op zondag 3 december n Theater De Stoep in Spij- tenisse en op donderdag 14 december in de grote zaal van het Theater Zuidplein in Rotterdam. De concerten be ginnen om 20.15 uur. 'Ze moesten mij aan het podium vastspijkeren Spelen met volle overtuiging, laten zien dat je plezier hebt in je muziek, dat is het belangrijkste van een optreden, vindt Syl via Houtzager, violiste van Flairck. „We waren toevallig voor een optre den in Berlijn toen de Muur openging. Op de televisie zagen we de Berliner Symfoniker in een concert voor de Oostduitsers. Ik heb nog nooit een klassiek orkest gezien dat zo vol vuur speelde." Gitarist Erik Visser valt haar bij: „Het was een prachtig gezicht. Het hele orkest ging heen en weer." Al voor het elfde seizoen brengt Flairck levendige, af wisselende muziek-om-naar- te-kijken op de Nederlandse podia. Hoewel voor de muzi kale stijl, exotisch-folkloris- tisch-jazzy-klassiek, nog nooit een hokje is gevonden, maakt Flairck zo langzamer hand aanspraak op een eigen plaats in de Nederlandse con certzalen. En die aanspraak lijkt gerechtvaardigd door de schare oude en nieuwe fans die de concerten steeds blijft bezoeken. „De kwaliteit van de muziek blijft het belangrijkste, maar er moet voor het publiek wel iets leuks te zien zijn", vindt gitarist Erik Visser, de oprich ter van Flairck. „Daarom sta ik ook als ik speel, op een bankje zitten is zo statisch", vindt hij. Spring-in-'t-veld Sylvia Houtzager vindt muzikale ex pressie en beweging niet te scheiden. Ze kan geen mo ment stilstaan, zeker niet als ze viool speelt. „Toen ik nog op het conservatorium zat, moest ik een keer spelen op een leerlingenavond bij mijn vioolleraar thuis. Vreselijk. Maar goed, ik dacht: laat ik me er maar ingooien. Na af loop kreeg mijn leraar van ie mand uit het publiek te horen: ze staat erbij of ze op een wild paard zit." Sylvia kan er nu nog om lachen, ze vat het commentaar eerder op als compliment. Krant Sylvia: „In het begin moest ik voor de versterking van de viool doodstil onder een han gende microfoon blijven staan. Ze moesten mijn schoe nen gewoon aan het podium vastspijkeren." Die problemen zijn na lang tobben over: Sylvia heeft haar bewegingsvrijheid hervonden door haar instument (een klein beetje) te versterken met een speciale microfoon van slechts enkele centimeters groot. „Ik heb jéren gezocht. Eerst hebben we het geprobeerd met een contactmicrofoon die ik op de kam van mijn dure Vuillaume-viool zette, maar dat klonk als een krant. Op aanraden van Herman van Veen heb ik toen een elektri sche Fenderviool uit Amerika laten overkomen, maar daar blaas ik de hele band mee weg. Uiteindelijk vonden we dit kleine Sennheisertje, en dat clip ik overal op. De ge luidsman weet precies hoe hij de klank moet afregelen. Je verliest altijd wat van de bo ventonen van de viool, maar dat is onvermijdelijk." Na een akoestische beginpe riode is Flairck langzaam overgeschakeld naar versterkt muziekmaken. Uitbreiding van het instrumentarium met slagwerk maakte dat noodza kelijk. Met de huidige bezet ting, viool, gitaar, bas en pan fluit, is maar een heel geringe versterking nodig. „Meer voor de balans dan voor het volu me", legt Erik Visser uit. Specialiteit „De mensen hebben zo lang zamerhand genoeg van al die gesampelde geluiden, en ze willen wel weer eens echte muziekinstrumenten horen," verklaart Erik de hernieuwde belangstelling voor de muziek van Flairck. „We hebben alle maal onze specialiteiten, Syl via is klassiek geschoold, pan- fluitist Peter Weekers weet veel van improvisatie en zi- geunermuziek, onze bassist Stan Stolk heeft een jazz-ach- tergrond en ik heb me ver diept in Ierse volksmuziek. Zo komt die speciale muziekstijl vanzelf tot stand." Het instrumentarium telt 35 stuks: alle leden van Flairck zijn virtuoos op meerdere in strumenten. Sylvia speelt ook harp en accordeon, Erik be speelt vele soorten gitaren, Peter tien verschillende flui ten en bassist Stan neemt ver schillende bassen ter hand. Bovendien bespeelt heel Sylvia en Erik: Op zoek naar middeleeuwse carnavalsmuziek. Flairck de percussie-instru menten, meegebracht van de toernees die de groep over de hele wereld maakte. „Het huis puilt uit en op het podium past wat we hebben al hele maal niet", lacht Sylvia. Kalm Het huidige programma, De Emigrant, is geen project, legt Erik Visser uit. „Het is eigen lijk meer een soort voortvloei sel van ons vorige programma, en laat de hoogtepunten van de afgelopen elf jaar zien. Als theater-effecten hebben we een paar succestrucs overge houden van vorige program ma's, goocheltrucs, waarin we even vingervlug moeten zijn als op onze instrumenten. Zo is er de zwevende dwarsfluit, en mijn gitaar valt uit elkaar. Spectaculair is de opkomst van Sylvia, die uit een enorme ballon tevoorschijn komt. „Hoe het werkt zeg ik niet", plaagt ze, „want het is een truc. Het blijft wel eng, ja. Je hebt heel weinig lucht, je moet je gewoon kalm houden. Ge makkelijker gezegd dan ge daan, maar het went." Jeroen Bosch Erik Visser is druk bezig met de voorbereidingen voor een volgend project, naar aanlei ding van de schilderijen van Jeroen Bosch. Het project staat nog in de kinderschoe nen, dus wil hij er nog niet veel over zeggen. Een tipje van de sluier: „We willen meer Nederlandse volksmu ziek in het programma, en als je de schilderijen van Bosch bestudeert, en boeken naslaat, kom je steeds dezelfde oude instrumenten tegen. Ik ben met name op zoek naar carna valsmuziek uit de 15e eeuw." Ook in een volgend program ma verstrooit Flairck het pu bliek dus ongetwijfeld op zijn tijd met een visuele grap. Zo als dat hele kleine grapje van Sylvia: ze bespeelt een héél klein, maar héél echt viooltje, niet groter dan een hand. Met een mini-strijkstokje gaat ze over de snaren. Op de achter kant zit een haarspeld. „Zo hang ik het in mijn haar. Hij doet echt, hoor maar." Maria Neele

De Havenloods | 1989 | | pagina 15