««a 'Het was een schok om de volle winkels in Schiedam te zien' r uJn Informatie DE HAVENLOODS Eerste sleutel Spaland overhandigd Niebïfe: Broeierige rhythm and blues in Podium DONDERDAG 30 NOVEMBER 1989 48-581 4e woensdag v.d. maand van 2-3 uur van Zwindensingel 40. Groenoord en A Urm Kethel: elke 1 e en 3e donderdag v.d. Alarm maand van 2-3 uur wijkgebouw Bach- ALARMNUMMER: 06-11 plein, voor elke seconde die telt. IN VERWACHTING? 4 ju-.* Kraamcentrum Maassteden, Sohie- Meaiscne aienst damseweg99, 3134BE Vlaardingen, ARTSEN: Telefonische boodschap- tel. 010-4342867, voor direkte hulp pendienst, tel. 420.66.11. dag en nacht. KRUISWERK NIEUWE WATER- Voor het bespreken van kraamhulp of WEG-NOORD: Kantoor: Van Swin- informatie kunt u terecht op een van densingel 40, tel. nr. 4739900. Be- onze spreekuren, waarbij u recht- reikbaar ma. t/m vr. van 09.00-17.00 streeks van een kraamzorgverpleeg- uur. Uitleen verpleegartikelen: maga- kundige adviezen en informatie kunt zijn Van Swindensingel 40, ma. t/m krijgen. Alle tijden zijn van 14.00- vr. van 15.00-18.00 uur; magazijn 15.00 uur. Bachplein 588, tel. nr. 4706177, ma. Schiedam: Van Swindensingel 99: t/m vr. van 09.00-13.00 uur. Ver- elke 2e en 4e woensdag v.d. maand; pleegkundig telefonisch spreekuur Vlaardingen: Schiedamseweg 99: van ma. t/m vr. van 12.00-13.00 uur: elke maandag. Schiedam-Noord: tel. nr. 4706177. Wilt u of kunt u van deze spreekuren Schiedam-Oost, Centrum en geen gebruik maken, dan kunt u tel. Nieuwland: tel. nr. 4739900. aanmelden elke maandag, dinsdag, Schiedam-Zuid: tel. nr. 4263129. woensdag en donderdag van 10.00 Schiedam-West: tel. nr. 4261915. tot 11.00 uur, tel.nr. 4358595. Weekendienst informatie: tel. nr. Op dezelfde dagen is er van 11.00 tot 4602611. 12.00 uur een zwangerschaps-en TANDARTSEN: Per 1 jan. tandarts- kraamzorginformatielijn voor al uw spoedgeval spreekuren voor in het vragen tel.nr. 4358595.HUISART- weekend van vrij. 17 uur tot ma.morg. SENGROEP DE GORZEN-/NIEUW- 8.00 uur en in de avonduren bereik- LAND: Voor spoedgevallen, tel. baar via telefoonnummer 010- 426.78.31. 4748959. DIERENARTS: Dhr. De Kaper, Jan E.H.B.O. Elk weekend dienst Schie- Steenstr. 39, tel. 426.82.34, Dhr. Vi- land Ziekenhuis, gebouw Stadhou- see, Schiedamseweg 41 d, tel. derslaan 98, tel.: 4733733. 470.40.22, Dhr. v. Eerd, Schoolstraat STICHTING KRAAMCENTRUM 7/Warande 99, tel. 473.48.19. Dhr. J. MAASSTEDEN INTERKRUIS: 2e en Veltenaar, tel. 010 -471.07.15. SCHIEDAM —Wethouder Chris Zijdeveld heeft donder dagmiddag de eerste sleutel aan een woning in de nieuw bouwwijk Spaland overhan digd aan Peter en Irene van der Vorm. Een half jaar na het slaan van de eerste paal wor den nu de eerste woningen van het bouwplan van het bouwbedrijf Bakker uit Nieu we Vennep opgeleverd. De verwachting is dat de helft van de 61 huizen nog voor de kerst klaar zijn. Voor de toekomstige bewo ners is hiermee een einde ge komen aan een lange periode van wachten. Door onduide lijkheid over de toekenning van een locatiesubsidie door het ministerie van VROM is de start van de bouw maanden vertraagt. Ook waren er vraagtekens over de gevolgen van de verandering bij vlieg veld Zestienhoven voor de bouwplannen in Spaland. Maar i2 mei was het dan zo ver. De eerste paal kon wor den geslagen. Tijdens de bijeenkomst van de overhandiging van de eerste sleutel vroeg één van de toe komstige bewoners Zijdeveld duidelijkheid te scheppen over wat er nu precies aan de hand is met het havenslib in een deel van Spaland. Zijde veld kondigde aan binnenkort met een notitie te zullen ko men waarin de gehele proce dure die door de gemeente is gevolgd nog eens op een rij gezet wordt. „Zodat u zelf kimt oordelen", aldus Zijde veld. De wethouder verwacht dat een dergelijke notitie bin nen enkele weken gereed kan zijn. In zijn toespraak wees Zijde veld nog eens op het milieu vriendelijke karakter van de nieuwe woonwijkr. Hij riep de toekomstige bewoners op om dit beleid in hun eigen tuin door te zetten en ecologisch te gaan tuinieren. „Ecologisch tuinieren levert u een mooie tuin op, met een gevarieerde planengroei en vrolijk fladde rende vlinders", hield Zijde veld de aanwezigen voor. Het gaat goed met de ontwik keling van Spaland had de wethouder tenslotte nog als nieuwtje voor de nieuwe be woners. Op dit moment zijn al elf projecten in de verkoop ge bracht en het overgrote deel van de 449 woningen is al ver kocht. „De belangstelling voor het wonen in Spaland is enorm. Het stedebouwkundi- ge concept spreekt kenbaar velen aan", aldus Zijdeveld. Vierde editie verhalenwedstrijd SCHIEDAM Het Filmhuis organiseert dit jaar voor de vierde keer de Schiedamse verhalenwedstrijd. Tot 15 ja nuari kan iedereen zijn of haar inzending insturen. De keuze van het onderwerp is geheel vrij. Wel dient de inzending aan een aantal eiden te voldoen. Zo mag het verhaal niet lan ger zijn dan 2500 woorden en moet het duidelijk leesbaar zijn. Er mag één inzending per persoon worden ingeleverd. Pseudoniemen zijn toege staan, mits de echte naam bij de jury bekend is. De inzendingen moeten zijn voorzien van naam, adres, woonplaats en eventueel tele foonnummer. De verhalen kunnen worden ingeleverd bij het Filmhuis, postbus 4117, 3102 GC Schiedam. De prijs uitreiking zal plaats vinden op 17 februari 1990. REKTIFICATIE 2e KERSTDAG DINER-DANSANT in de sfeervolle ambiance "DE SERRE" n\ Voor reserveringen: Holger v.d. Heul Goudsesingel 21, Vlaardingen Tel. 010-434.50.60 'Zolang Ceausescu aan de macht is zal Roemenië niet veranderen' mm Sjoukje Dijkstra speelt dit weekeinde in De Teerstoof aan de macht zijn vertellen leugens om het systeem te rechtvaardigen. Maar de men sen geloven het niet meer. Ze zien op illegale videotapes hoe het in het Westen is. Ze willen wel veranderingen maar heb ben de moed niet om in op stand te komen want de plitie is overal". Wat ze zelf doet als de situatie in Roemenië verandert weet Mihaela nog niet zeker. denk wel dat ik terug ga om mee te helpen het land op te bouwen. Maar het zal nog wel even duren voordat het zover is. Ik hoop dat ik me in de tussentijd hier nuttig kan ma ken", besluit ze. REKTIFICATIE KERSTDINER BUITENSHUIS?" Veel mensen missen toch de huiselijke sfeer rond de eigen boom. Wij hebben een veel beter j idee voor U! Een vorstelijk kerstdiner at eigen tafel thuis. U KUNT KEUZE MAKEN UIT: 3 Kerstmenu's Kerst hors d'oeuvre vlees Div. soorten kerstsalades Kerst hors d'oeuvre Kerstsalade 'ROYAL' vis grand luxe vis Kerstsalade 'ROYAL' vlees Kerst hors d'oeuvre Kerst hors d'oeuvre vis grand luxe vlees Diverse kerstnagerechten Bestel tijdig, zodat onze chef-kok er al zijn aandacht aan kan besteden. De brochure ligt voor u klaar op de Goudsesingel 21 of bel even, dan sturen we hem u toe. Roemeense volgt met spanning gebeurtenissen in Oostblok SCHIEDAM De ontwikkelingen in het Oostblok volgen elkaar duizelingwekkend snel op. Het ene na het andere communistische regime ziet zich genoodzaakt om te her vormen. Alleen in Roemenië en Albanië slagen de commu nistische partij-elites er nog in om hervormingen buiten de deur te houden dankzij een ware staatsterreur. Iemand die deze terreur aan den lijve heeft ondervonden is de in Schiedam wonende Roemeense Mihaela. Dit is niet haar echte naam want zelfs in Nederland blijft de angst voor de agenten van de Roemeense geheime dienst. „Wat me het meest opviel toen ik hier kwam, was dat de mensen lachen op straat. In Roemenië zijn ze vergeten hoe ze moeten lachen. De mensen hebben veel problemen en zijn erg zenuwachtig", vertelt Mihaela. Dankzij de tussenkomst van de Nederlandse ambassadeur in Roemenië kon Mihaela dit jaar eindelijk het land verla ten. Sinds ze enkele jaren ge leden te kennen had gegeven Roemenië te willen verlaten, maakten de autoriteiten haar het leven onmogelijk. Als Mi haela vertelt van de situatie in haar moederland, schetst ze het beeld van een troosteloos land met mensen zonder hoop. „De mensen denken alleen maar aan morgen, hoe ze moe ten overleven. Er zijn families met veel kinderen en het is voor moeders moeilijk om elke dag voor eten te zorgen", ver telt Mihaela. De staat, onder leiding van partijleider Nicolae Ceauses cu, heeft het volk in een ijze ren greep. „Je mag in Roeme nië bijvoorbeeld geen anti conceptiemiddelen gebruiken. Doe je het toch dan kom je in de gevangenis. De staat zegt tegen de mensen dat ze meer kinderen moeten krijgen, dat is de politiek. Het viel me in Nederland dan ook op dat er veel minder zwangere vrou wen op straat zijn" is haar relaas. Schok De Roemeense verbaast zich over de winkels in Schiedam. „Het was een schok om te zien hoe vol die hier zijn, zelfs aan het eind van de middag. In Roemenië is er alleen 's mor gens voedsel in de winkels. Oudere mensen staan dan al de avond van te voren in de rij. De belangrijkste spullen zijn alleen tegen zeer hoge prijzen op de zwarte markt verkrijgbaar". Nederland is in de ogen van Mihaela nog mooier dan dat ze verwacht had. „In Roeme nië vertellen ze dat er in de kapitalistische landen veel bedelaars zijn. Het is echter andersom. In Roemenië leven veel bedelaars op straat. Het zijn vaak oude mensen die soms ook nog ziek zijn". De Roemeense was dan ook verbaasd toen ze in Schiedam de bejaardentehuizen zag. „Die zien er uit als de duurste hotels in Roemenië. Het zijn plezierige woningen. Thuis heb ik nog nooit zoiets ge zien". In vergelijking met hun leef tijdgenoten in Roemenië leven de ouderen in Schiedam als vorsten, blijkt uit het relaas van Mihaela. „De pensioenen zijn erg laag. Als je ouder dan 65 bent willen ze je ook niet meer in het ziekenhuis behan delen. dat bepaalt de politiek. Ze willen niet meer gepensio neerden erbij". Mihaela heeft dit zelf meege maakt. „Een vriendin van mijn moeder van 68 jaar belde eens op omdat ze half verlamd was geraakt. We zijn daar meteen naar toe gegaan. Di rect hebben we een ambulan ce gebeld maar toen ze haar leeftijd hoorden, kwamen ze niet. We hebben haar toen met een eigen wagen naar het zie kenhuis gebracht maar ze werd niet opgenomen. Het enige dat ze kreeg was een recept", vertelt Mihaela. Corruptie De corruptie is in Roemenië wijd verbreid. „Als je iets wil kan dat niet op een legale ma nier. Alle ambtenaren zijn corrupt. Wil je bijvoorbeeld een vliegticket dan is er geen plaats maar als je er een pakje sigaretten bij doet, heb je zo een kaartje", weet de Roe meense uit ervaring. In Schiedam komt ze lang zaam tot rust nu ze niet ieder een hoeft te wantrouwen. „Ik voel me veel veiliger hier. In Roemenië weet je niet of een nieuwe kennis te vertrouwen is. Voor hetzelfde geld is het een informant van de rege ring. In Nederland vraagt ook niemand wat je aan het doen bent. Thuis kon je ieder mo ment om je identiteitskaart gevraagd worden". Mihaela moest in Schiedam duidelijk aan de nieuwe situa tie wennen. „Toen ik naar het politiebureau moest om een stempel te halen, was ik erg geëmotioneerd", aldus de Roemeense. Met spanning volgt ze de ont wikkelingen in Oost-Europa. „Toen ik het nieuws uit Ber lijn hoorde, moest ik huilen. Ik heb ook hoop dat de situatie in Roemenië zal veranderen. Dat zal echter niet gebeuren zolang Ceausascu aan de macht is". „Hoe eerder Roemenië een de mocratisch land wordt, des te beter want het huidige sys teem is verkeerd. De mentali teit van de mensen is er door- veranderd. Ze zijn egoïstisch geworden. Roemenen hebben van nature hetzelfde karakter als Italianen, ze zijn ook erg sentimenteel. Het zou jammer zijn als daar verandering in komt", stelt Mihaela. Leugens Zelf denkt ze dat het nog wel even kan duren voordat Roe menië het voorbeeld van lan den als Oost-Duitsland en Hongarije volgt. „Het is een vicieuze cirkel. De mensen die Ijstaart voor sneeuwruimer SCHIEDAM— Een Schie dammer die de komende win ter zijn stoep het best sneeuw vrij houdt, zal van de ONS een ijstaart krijgen. Deze prijs wordt ieder jaar door de Nuts bedrijven ter beschikking ge steld in het kader van de actie 'Sneeuw van de stoep'. De af gelopen jaren is de ijstaart niet uitgereikt in verband met de zachte winters. De ONS heeft inmiddels de zoutvoorraad aangevuld en het strooimaterieel in orde ge bracht. Afgelopen donderdag is de ONS voor de eerste keer dit winterseizoen uitgerukt. uiegener huLs-aantmlsbladen HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax 010 - 4.699.362. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3110 AH Vlaardingen, Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Telefoon: 010 - 4.346.711. Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30-17.00, vrijdag 08.30- 16.00 uur. ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: W. Anderiessen (tel.pri- vé 079 - 413007) DISTRICTVERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel privé 010- 4.353.883) ACCOUNTMANAGER: P.J. Kooiman. REDACTIE: Marianne Ames en Su- S^ORT;U Gerard Verver (tel. privé 01899-17787) Manager redacties Zuid Holland: Rita Vlot-Heiden. DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities en is een uitgave van Wegener huis-aan- huisbladen b.v. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTEUR: V Doom. Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 4.352.911 P Sjoukje Dijkstra en poppentheater Wij van NIELS HOLGER wensen u alvast prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1990. Party-service i\ Locatie 'de SERRE' V Goudsesingel 21, Vlaardingen, tel. 434.50.60 JJ SCHIEDAM— Het solopro gramma van Sjoukje Dijkstra is opgedragen aan zijn gelief de Betty Smit. Dijkstra noemt zichzelf een panisch optimist en houdt zich staande in een wereld van verval en decaden tie. Zijn optreden in De Teer stoof op vrijdag 1 december en zaterdag 2 december begint om 20.30 uur. De toegangs kaarten kosten f 12.50 per stuk. Houders van een Pas65 of CJP genieten een reductie van f 2.50. Het theater bevindt zich aan de Nieuwstraat 12. De avonturen van een jonge mol worden op zaterdag 2 de cember uit de doeken gedaan door poppentheater Pandora. De voorstelling begint om 14.00 uur in De Teerstoof. Kinderen in de leeftijd van vier tot zeven jaar kunnen voor een vergoeding van f3.75 het poppentheater bekijken. Meepraten over nieuwbouw Ridderkerksestaat e.o. SCHIEDAMHet project team Zuid zoekt leden voor de zogenaamde klankbordgroep Ridderkerksestraat. De groep mag meepraten over de plan nen voor de nieuwbouw van 130 huurwoningen in de Rid derkerksestraat en omgeving. Het projectteam hoopt dat twintig tot dertig mensen zich opgeven voor de klankbord groep. Dit kan tot 8 december bij Peter de Jong, de assistent projectleider Zuid. Zijn tele foonnummer is 4260500 tostel 355. Belangstellenden kunnen oook een bezoek brengen aan de elfde verdieping van het SCHIEDAM Zoals gebrui- Podium aan de Lange Haven stijlen zijn op deze avond te kelijk is er vanavond in café een jamsessie. Alle muziek- verwachten. De negenkoppige Amster damse band Memphis Train speelt vrijdag 1 december in Podium. Het repertoire dat deze band brengt bestaat voornamelijk uit blues en soul. Memphis Train speelt covers van Bobby Bland, Ju nior Parker, Allen Toussaint, Joe Tex en Rufus Thomas. Het optreden begint om 22.30 urn en de toegang kost vijf gulden. Vrijwilligers gevraagd SCHIEDAM - De stichting Gecoördineerd Ouderenwerk Schiedam zoekt vrijwilligers voor het bezorgen van warme maaltijden bij ouderen in Schiedam-Noord. Binnenkort stoppen enkele vrijwilligers en de stichting zoekt nu ver vangers. Er worden mensen gezocht voor de dinsdag en zaterdag. Het bezorgen vindt plaats tus sen 12.00 en 13.00 uur. De be zorging gebeurt vanuit ver pleeghuis Driemaasstede. Voor de rijders is een vergoe ding voor gebruik van de auto. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij dienstencentrum- de Woudhoek, telefoon 4709555. Excursie heemtuin SCHIEDAM Bijen en bijen was staan zondagmiddag cen traal tijdens een excursie in de heemtuin in het Beatrixpark. Van bijenwas worden onder meer kaarsen gemaakt. Tij dens de excursie zal het kaar senmaken worden gedemon streerd. De gratis excursie begint bij de ingang van de heemtuin. De ingang ligt in het verleng de van het Duivenpad in Ke- thel-Oost. De heemtuin is be reikbaar met buslijn 53, halte Koekoekslaan. Aanvang van de excursie is om 14.00 uur. De broeierige sfeer van de ja ren dertig keert zaterdag te rug in Podium als formatie BB Stomp er haar opwachting maakt. New Orleans-achtige rhythm and blues zorgt voor de juiste atmosfeer. Aanvang 22.30 \xiu-. Toegang f 5,-. De filmklassieker Dr. Stran- gelove uit 1964 staat zondag op het programma in Podium. De gehele maand december zal op de zondagavond een film met de acteur Peter Sel lers. De vertoning begint om 21.30 uur. De entree is deze avond gratis. Zijdeveld overhandigt de eerste sleutel aan Irene van der Vorm.

De Havenloods | 1989 | | pagina 3