Politiekorps is speerpunt van Vrouwenwervingsactie DE HAVENLOODS Schravenlant gaat 'artisjokken' voor Unicef Chaos op Kethelplein Schiedam doet mee aan landelijke campagne Voorbereidingen voor tweede openluchttheater in volle gang Brouwer krijgt groen licht van fractie Staatssecretaris Heerma bezoekt woonwagenkamp Al vanaf f 15.05 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. 't SNUFFELHUIS EDITIE 9, DINSDAG 5 DECEMBER 1989, 38e JAARGANG, Nr. 49 ujegener hutó-aan+KjisbLaden Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. Vrijdag werd gen onthuld SCHIEDAM Leerlingen en personeel van scholenge meenschap Schravenlant gaan op 21 december 'arti sjokken' door de stad. Ver kleed als kunstwerk zullen de deelnemers aan deze bij zondere actie geld proberen te verzamelen voor Unicef. De opbrengst komt ten goe de aan waterprojecten in de republiek Rwanda in Afrika. Afgelopen vrijdag werd in schoolgebouw van Schra venlant door leerlingen een kunstwerk onthuld dat is aangeboden door Unicef als dank voor eerdere acties van de scholengemeenschap. Het bronzen plastiek van beel dend kunstenaar Eric Claus is de beloning voor de actie in 1988. Schravenlant haal- Unicef door leerlin- de toen 5100 gulden op voor Unicef. Vrijdag was ook'de officiële start van de nieuwe actie van Schravenlant. Mede-or ganisator Theo Clarijs ver wacht dat de opbrengst dit jaar beduidend hoger zal zijn. „Ik ga er van uit dat het een massaalgebeuren wordt. Vorig jaar ging het om leer lingen en docenten die zich lieten sponsoren voor htm optreden tijdens onze kerst show. Dat heeft een dikke vijfduizend gulden opge bracht. Dit jaar gaan we ook de bedrijven aanschrijven om de wandelende kunstob jecten te sponsoren", vertelt de leraar handvaardigheid. Clarijs denkt dat er op 21 december enkele honderden als kunstwerk verkleede leerlingen door het centrum van van de stad zullen para deren. „Ik verwacht dat minstens de halve school meedoet en dat betekent zo'n 300 deelnemers", aldus de docent. Tot 21 december zullen de leerlingen van de scholgengemeenschap wer ken aan hun creaties. „De één gaat als een jutezak, om dat hij zich zo voelt, de an der gaat als een slang of een kerstpakket", weet de orga nisator al. Overigens is het volgens hem niet de bedoeling dat de stoet wandelende kunstob jecten een soort bloemencor so van reclame voor bedrij ven wordt. „De bedrijven die sponsoren krijgen wel een label aan de kunstwerken. En het is natuurlijk wel zo: hoe groter het sponsorbe drag, des te groter het la bel", zegt Clarijs. Bedijven die het project willen onder steunen kunnen contact op nemen met Theo Clarijs of Max de Boer, telefoon 4736212 of 4736188. 1 SCHIEDAM Een partij ijzeren platen heeft donderdagavond op het Kethelplein een enorme chaos veroorzaakt. De platen waren afkomstig van een vrachtwagen die door gladheid in een slip was geraakt. De ijzeren platen die van de oplegger afvielen, raakten een personenwagen. De bestuurder van deze auto werd licht gewond. Een kraanwagen werd ingeschakeld om de platen van het wegdek te verwijderen. Op rijksweg 19 ontstond een lange file. De politie deelde een veertigtal bekeuringen uit aan automobilisten die via de vluchtstrook de file probeerden te ontlopen. Huishoudgeld vergokt SCHIEDAM Spijt als haren op zijn hoofd. Dat had een gokker vrijdag in een café aan de Nolenslaan. De man had 250 gulden vergokt toen hij er achter kwam dat dit zijn boodschappengeld betrof. De 24-jarige Schiedammer wens te zijn geld terug te krijgen. Hij dreigde de ruiten van het café te vernielen. De gealar meerde politie heeft de onfor tuinlijke gokker een lift naar huis gegeven. Schennispleger aangehouden SCHIEDAM De politie heeft na een melding van een vrouw een openbare schennis pleger aangehouden. De pot- loodventer, zoals een schen nispleger in de volksmond wordt aangeduid, heeft na verhoor bekend reeds negen keer vrouwen lastig gevallen te hebben bij het tunneltje on der de Horvathweg, nabij de Hogebanweg. Het gaat om een 33-jarige Rotterdammer. Om dat slechts eenmaal aangifte is gedaan, verzoekt de politie mensen die ook lastig zijn ge vallen dit alsnog te melden. Scheldkanonnade voor inbrekers SCHIEDAM Door flink te schelden heeft en bewoner van het Cornelia van Zanten- plein vrijdagnacht twee in brekers op de vlucht gejaagd. De man bemerkte na thuis komst dat zijn huis doorzocht was en zag twee daders. De inbrekers schrokken klaar blijkelijk zo van de scheldka nonnade dat ze zonder iets mee te nemen het hazepad ko zen. De daders waren door een niet afgesloten slaapkamer deur de woning VLAARDINGEN/SCHIE- DAM Zowel het politie korps in Schiedam als in Vlaardingen is door het Ministerie van Binnen landse Zaken gekozen als speerpunt van de Vrou- wenwervingsactiedag. De hoofdbureaus van politie zullen daarom op zaterdag 31 maart in het teken van deze campagne staan. De edoeling is vrouwen ent- houisast te maken voor het politieberoep. Het streef getal van 25 procent vrou wen in uitvoerende dienst bij de politie in 1995 zal immers zonder inspannin gen bij lange na niet wor den gehaald, constateert de directeur politie van het ministerie. De overheid streeft al jaren naar een evenwichtiger sa menstelling van de politie. Navraag bij de politie Vlaar dingen leert dat het aantal vrouwen binnen het korps in derdaad erg tegenvalt. Slechts vijf vrouwen werken in de executieve dienst en acht op de administratie, hetgeen nog geen tien procent is van de totale korpssterkte (156). Bij de Schiedamse Herman dad hetzelfde laken en pak: daar zijn negen dames in exe cutieve dienst en zeven admi nistratief medewerksters. „Wij zijn er wel voortdurend alert op en trachten ook méér dames te werven. Er is on langs een wervingsactie van start gegaan en wellicht ko men daarbij enkele vrouwen door de selectie", hoopt com missaris Van Hoff. Inwonertal Samen met 58 andere korpsen zullen Schiedam en Vlaardin gen deelnemen aan de lande lijke Vrouwenactiedag. De ge meenten zijn gekozen vanwe ge het inwonertal (boven de 50.000), de ligging in een dichtbevolkt gebied met win kelcentra in de buurt en van wege de goede bereikbaar heid. Fungeren als speerpunt houdt voor het betreffende korps in dat het hoofdbureau op de actiedag beschikbaar moet zijn. Bovendien moeten enkele vrouwelijke agenten voor die dag worden vrijge steld van dienst. De Vlaardingse hoofdinspec teur Meijer belooft van die 31e maart 'in ieder geval iets groots te maken'. Het aantal vrouwen bij de gemeentepolitie laat nog te wensen over. exact op het bureau zal aan treffen, is nog niet bekend. Er zijn tenminste drie politie vrouwen aanwezig om voor lichting te geven over het poli tieberoep. De wervingsactie maakt ove rigens deel uit van een geheel aan activiteiten die de komen de jaren op het gebied van de emancipatie worden onderno men. SCHIEDAM De voorberei dingen voor de tweede pro ductie van het Schiedams Col lectief Historisch Amateur Theater (SCHAT) zijn in volle gang. In mei volgend jaar wordt de opvolger van 't Spul van Jonker Franssen Oorloch' opgevoerd in de openlucht in de omgeving van de Appel- marktbrug maar reeds nu wordt er achter de schermen hard gewerkt om 'Een Bran dende Kwestie', zoals het nieuwe stuk gaat heten, tot een groot succes te maken. In wijkcentrum de Blauwe Brug repeteert een klein groepje spelers elke donder dag onder leiding van regis seur Bernard Bredero om de rollen er zo goed mogelijk in te krijgen. Ongeveer de helft van de hoofdrolspelers is ge- recruteerd uit medewerkers van 't Spul, de andere helft zijn nieuwkomers. In januari zal de groep van 19 mensen nog worden uitgebreid met zestig tot zeventig figuranten. Niet alleen heeft het SCHAT dezelfde regisseur als die van 't Spul, bereid gevonden om aan de nieuwe productie mee te werken, ook de vormgevers van de eerste productie van SCHAT werken weer mee. Zo zal kunstenaar Michel Snoep wederom zorg dragen voor het decor, verzorgt Betty Prins de Kleding van de spelers, zal Auke Pol de muzikale aankle ding voor zijn rekening nemen en zal de ploeg van het Passa getheater evenals de vorige keer het licht en het geluid verzorgen. Dat laatste zal geen eenvoudige klus worden gezien het enorme terrein waarop de openluchtproduc tie zich zal afspelen. Het verhaal handelt net als in 1988 over een rumoerige pe riode uit de geschiedenis van Schiedam. Ditmaal vinden de gebeurtenissen plaats aan het eind van de achttiende eeuw. In deze tijd, toen het democra tisch denken begon te ontwa ken, stonden twee groepn Ne derlanders, de regenten en de aanhangers van de Oranjes, lijnrecht tegenover elkaar. Het verhaal rond hoofdper soon Pieter Nolet is weliswaar verzonnen maar had ook echt gebeurd kunnen zijn. De orga- nisastie is ook druk bezig met sponsorwerving. Op de oorspronkelijke begro ting van 118.000 gulden res teert een gat van 40.000 gul den. Met hard werken denkt SCHAT ook echter dit bedrag nog bijeen te krijgen. SCHIEDAM PvdA-fractie- voorzitter Gé Brouwer heeft van zijn fractie groen licht ge kregen om met een voorstel in de Spalandkwestie te komen. Het voorstel zal waarschijn lijk inhouden dat een onaf hankelijk bureau de stapel onderzoeken van de gemeente en de kritiek hierop van de door Klein Links (D66, CPN en PSP/PPR) ingeschakelde milieudeskundigen zal gebeu ren en deze tegen elkaar zal afwegen. Nu PvdA-fractie niet tegen een dergelijk onderzoek is, kan mogelijk de impasse in de slepende discussie worden doorbroken. De Spalandaffai- re werd vorig jaar zomer in gang gezet door de raadsleden van Klein Links die na raad pleging van vier milieudes kundigen, waaronder milieu professor Lucas Reijnders, tot de slotsom kwamen dat bou wen op het met verontreinigd havenslib opgespoten bouw locatie Spaland op grond van de beschikbare gegevens niet verantwoord is. De raadsle den wilden een nieuw onder zoek. Wethouder Chris Zijde veld wenste echter geen duim breed toe te geven in de dis cussie die hierna opgang kwam. Om de patstelling tussen Klein Links en het college te doorbreken hebben de fractie- voorziters van de in de raad vertegenwoordigde partijen ren tot een oplossing te ko men. Inmiddels zijn de frac tievoorzitters al tweemaal bij een gekomen. Het resultaat van deze bespre kingen is dat Brouwer nu met een voorstel zal komen. „De fractie heeft geen echt 'ja' maar zeker helemaal geen 'nee' gezegd. De meerderheid is er voor om op deze weg verder te gaan", zegt Brou wer. Bij de WD ligt dat anders. De coalitiegenoot van de PvdA heeft vorige week in een ge sprek met ondermeer Brouwer gezegd geen behoefte aan een nieuw onderzoek te hebben. Toch verwacht Brouwer niet dat de liberalen een oplossing in de weg zullen staan. „Ik heb niet het idee dat de VVD de coalitie hiervoor op scherp zal zetten. De coalitie zal niet opgeblazen worden", aldus Brouwer. De PvdA-fractievoorzitter denkt nog deze week met een opzet te komen om verder te overleggen met de overige fractievoorzitters. Brouwer wil tevens bekijken of de door wethouder Zijdeveld aan de bewoners van Spaland toege zegde beschrijving van de ge meente gevolgde procedures, bruikbaar is in het overleg van de fractieleiders. Zijde veld deed de toezegging on langs bij het overhandigen van de eerste sleutel aan de eerste bewoners van de besloten gezamelijk te probe- nieuwbouwwijk. Conceptprogram D66 is gereed SCHIEDAM Ook de plaat selijke afdeling van D66 heeft haar conceptprogramma voor de gemeenteraadsverkiezin gen in maart volgend jaar af. Het programma, dat 31 kan tjes telt, zal nog deze week worden beoordeeld door de le den van de partij, waarna het definitieve verkiezingspro gramma zal worden vastge steld. Zoals bekend gaat D66 de verkiezingen in met de hui dige fractievoorzitter Adri Reijnhout als lijst aanvoerder, gevolgd door het raadslid Co- bie de la Rie. De derde plaats op de kandidatenlijst wordt ingenomen door Marcel Hout kamp. A Sportprijs Schie dam voorIngrid Dulfer A Burengeschil SFC en Martinit A Talent krijgt kans op regionaal song festival 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Parkeermeters gekraakt SCHIEDAM De politie heeft zondag op de Rotter- damsedijk twee mannen aan gehouden die verdacht wor den van het kraken van par keermeters. Een 29-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats en een 10 jaar oudere Vlaar- dinger werden na een tip ge arresteerd. De 29-jarige man bekende op de Broersvest en de Koemarkt enkele parkeer meters te hebben open gebro ken. De man was in het bezit van 120 gulden aan kwartjes. Ook had hij een tas met de nodige gereedschappen bij zich. De Vlaardinger ontkende echter iets met de kraken te maken te hebben. De 29-jarige dader motiveer de zijn ongebruikelijke ma nier om aan geld te komen met de mededeling dat hij op zoek was naar onderdak. Hij zwierf naar eigen zeggen al vijf da gen op straat. SCHIEDAM Staatssecreta ris drs. E. Heerma (Ruimtelij ke Ordening) heeft vandaag samen met gedeputeerde L.E. Stolker-Nanninga een infor- maal bezoek aan het woonwa gencentrum Schiekade ge bracht. Heerma kwam hier mee zijn toezegging na die hij vorig jaar bij een eerder be zoek aan het centrum had ge daan. De staatssecretaris kwam zich vandaag wederom op de hoogte stellen van het woonwagenbeleid van de ge meente. Zoals bekend botert het niet goed tussen de gemeente en de woonwagenbewoners. De ge meente wil het centrum aan de Schiekade opheffen en heeft voor de huidige bewo ners drie terreinen in de nieuwbouwwijk Spaland ge reserveerd. In totaal moeten hier 45 standplaatsen worden gecreëerd. De bewoners zijn echter allerminst gelukkig met het plan van de gemeente. Slechts één van de locaties wordt door hen geschikt be vonden. De andere twee standplaatsen worden door de bewoners afgewezen omdat er een sloot doorheen loopt of omdat het is gelegen op ver ontreinigde baggerspecie. Al eerder dit jaar kwam het tot een botsing tussen de ge meente en de woonwagenbe woners toen de bewoners op een maquette bij een tentoon stelling in het Stedelijk Mu- 0 Staatssecretaris Heerma. seum de drie locaties zagen, zonder dat ze hierover waren geïnformeerd. Voor de woon wagenbewoners was dit reden om de toegang tot het Stads kantoor te blokkeren. De verhuizing staat voor de gemeente niet ter discussie. De rijksoverheid heeft immers bepaald dat het maximaal aantal plaatsen op een woon wagenlocatie vijftien is en het huidige cenyrum aan de Schiekade gaat hier met 33 plaatsen flink overheen. De woonwagenbewoners zijn te gen verspreiding omdat hier door familierelaties uit elkaar dreigen te vallen. Het ziet er dan ook naar uit dat het nog geruime tijd zal duren voordat het centrum Schiekade defini- tef gesloten zal worden. MAANDPRIJS SCHIEDAMS NIEUWSBLAD PUZZELPAGINA De maandprijs van oktober is beschikbaar gesteld door: Grote Markt 35/39 De prijs bestaat uit een BOUWPAKKET van een DAF 95 MASTER TRUCK« t.w.v. 50.- Voor WINNAAR zie puzzelpagina.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1