Hoger Beroep tegen aanleg Blankenburgtunnel krant DE HAVENLOODS BLANKENBURG Status Gemeentelijk Woningbeheer blijft voorlopig ongewijzigd 'Van Kleef niet terug als wethouder' Siem Rosman I lijsttrekker I CDA Alternatieven moeten beter onderzocht Politie treedt streng op tegen vuurwerk Wiegman voert PvdA-lijst aan EDITIE 9, DINSDAG 12 DECEMBER 1989, 38e JAARGANG, Nr. 50 uJ Schiedanis Nieuwsblad Wegener huLS-aan-hutsbladen KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. Al vanaf 115.05 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. SCHIEDAM— Een onaf hankelijke commissie van de PvdA heeft vorige week de concept-kandidatenlijst voor de raadsverkiezingen in maart gepresenteerd. Als het advies van de commissie wordt overgenomen bete kent dit een verschuiving binnen de PvdA: Aad Wieg man wordt lijsttrekker, de huidige raadsleden Cor Huij ken en Arie van Loenen keren niet terug in de raad, wethouder Chris Zijdeveld moet uitkijken naar een an dere portefeuille en zijn col lega Hans van Kleef moet zelfs zijn wethouderszetel inleveren. De 'onafhankelijke' sie (Hans van der Vlist, Men- no Siljee, Netty van Megen, Piet Tijssen en Truus Ver- wey) plaatst twijfels bij de bestuurlijke kwaliteiten van Van Kleef. „We hebben de indruk dat Hans als bestuur der naar buiten toe onvol doende respect kan afdwin gen om met de nodige effec tiviteit voor de PvdA be langrijke doeleinden te rea liseren", motiveert de commissie het advies. Van Kleef zegt verbaasd te zijn over het oordeel van de commissie. De voor hem on gunstige kwalificatie kwam volgens Van Kleef aan als een mokerslag. „De feiten zullen uitwijzen dat niet hard gemaakt kan worden dat ik niet effectief bezig ben. Laat ze de doeleinden maar aanwijzen die ik niet gerealiseerd zou hebben, maar een ander wel. Het is een nogal cryptische om schrijving", zegt Van Kleef. Het advies van de commissie is voor Van Kleef geen reden om zijn boeltje te pakken. „Ik heb niet het gevoel dat het tijd wordt mijn bureau leeg te ruimen. Het oordeel van de commissie heeft me daar ook niet toe gebracht". „Het is ook een vreemde ma nier van brengen. Het is in Schiedam niet gebruikelijk dat een commissie bepaalt wie wethouder moet wor den. Maar wat ik erger vind is dat mensen de fractie zijn uitgegooid zonder dat ze van te voren een telefoontje heb ben gehad", aldus Van Kleef. De wethouder doelt daarbij op Cor Huijken (17e plaats) en de plaatsing Arie van Loenen, de ouderendeskun- dige, op de 23e plaats. Huij ken: „Normaal ga je niet zo met elkaar om maar dit is klaarblijkelijk de handel wijze van de commissie". De commissie plaatst ook kanttekeningen bij wethou der Chris Zijdeveld. Zijde veld heeft volgens de com missie wel goed gefunctio neerd maar er wordt aan ge twijfeld of een vijfde periode in dezelfde sector ruimtelij ke (ordening/stadsontwik keling) wel verstandig is. De leden van de PvdA spre ken zich op 8 januari uit over het voorstel van de commissie. Soesja Citroen in de Tender SCHIEDAM - De bekende jazzzangeres Soesja Citroen is een vaste en gewaardeerde gast in het Passagetheater. Donderdagavond is ze weer te zien en te horen in theatercafé de Tender in de Passage. Soesja Citroen verruilde tien jaar geleden haar studie psy chologie voor de jazzmuziek. Inmiddels heeft ze haar acht ste album uitgebracht. Het optreden van Soesja Citroen en haar band begint om 21.30 uur. De toegang is gratis. SCHIEDAM - De leden van het CDA hebben vorige week de definitieve kandidaten lijst j voor de gemeenteraadsverkie- zingen vastgesteld. Siem Ros- man, de huidige fractievoor- ji; zitter, is unaniem tot lijsttrek- S ker gekozen. Van de huidige raadsleden zullen Riet van Lambalgen en Aad Lingen j niet terugkeren in de raad. De CD A-fractie telt momen- teel acht zetels. De christen- democraten hopen bij de ko- S mende verkiezingen twee ze- tels winst te boeken. In dat geval zal de Turkse kandidaat Guncor Haleplioglu in de raad worden gekozen. Haleplioglu jij staat op de tiende plaats. Ook Hans Doddema (negende iji plaats) zal bij winst zijn en-jij tree in de raad maken. Nieuwkomer op de kandida-iji tenlijst is ook Nanda Gelder- ij blom. Zij is afkomstig uit de jij CDA-vrouwen. Met een vierde j: plaats op de kandidatenlijst is iji Gelderblom verzekerd van ij: een raadszetel. Ook Bert Kap- jj tein, medeoprichter van D66 S in Schiedam, staat bij het ij: CDA op een verkiesbare jj: plaats. Kaptein is nummer jj acht op de kandidatenlijst, ijij Verder bezet de lijst weinig jj: verrassingen. De raadsleden jj Jo Prins, Daan Baart, Tonjj Seis, Piet Roosen en Els Heil- jij wig staan op verkiesbare jij plaatsen. jj Vechtpartij SCHIEDAM- Een 34-jarige Vlaardinger is dit weekeinde gewond geraakt tijdens een vechtpartij in café Royaal. Hij kreeg onenigheid met een an dere bezoeker die hem vervol gens met een bierglas in de hals sloeg. Het slachtoffer werd voor behandeling naar het ziekenhuis afgevoerd. Eén van de hulpverleners raakte overigens ook gewond. Toen hij het café verliet, ver gat hij het afstapje en viel daardoor met zijn hoofd tegen een betonnen deurpost. De wond werd in het ziekenhuis gehecht. Diefstal SCHIEDAM - Bij sporthal Margriet is vrijdagavond een 27-jarige Rotterdammer op heterdaad betrapt. Hij pro beerde een bromfiets te stelen, toen de politie hem in de kraag greep. Later bleek dat hij geprobeerd had het slot van een fiets te forceren. Te gen de man is een proces-ver baal opgemaakt. SCHIEDAM Minister Hanja Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat moet voor de aanleg van de Blankenburgtunnel tussen Vlaardingen en Maassluis alsnog de gebruikelijke procedures volgen. Dat vinden de gemeenten Schiedam en Vlaardingen, het recreatieschap Midden Delfland en vijf milieuor ganisaties. Ze hebben bij de president van het ge rechtshof in Den Haag ge ëist dat het ministerie een milieu-effect-rapport (MER) laat opstellen. De partijen willen dat er se rieuzer wordt gekeken naar alternatieven voor de omstreden tunnel. Vooral de rol van het openbaar vervoer is volgens de indie ners van het Hoger Beroep onderbelicht. „In Schiedam hebben we heel sterke opvattingen over ver plaatsingen", motiveert wet houder Chris Zijdeveld de deelname van Schiedam aan het protest tegen de Blanken burgtunnel. „We kunnen zo niet verder gaan want dat leidt tot een versterking van de luchtverontreiniging". Hoewel de Blankenburgtun nel gepland is tussen Vlaar dingen en Maassluis heeft de aanleg directe gevolgen voor de inwoners van Schie dam. „Een weg zal de tunnel moeten verbinden met andere rijkswegen en die zal dan door Midden Delfland, een gebied dat als groene long en voor recreatie heel belangrijk is voor de Schiedammers. Het is belachelijk dat je een recrea tieterrein dat honderden mil joenen guldens heeft gekost, gaat verpesten door er wegen door aan te leggen. Mensen moeten dan met de auto naar de Veluwe om te kunnen re creëren", stelt Zijdeveld. Openbaar vervoer In plaats van de nieuwe tun nel voor autoverkeer ziet de wethouder liever dat het openbaar vervoer tussen de beide oevers sterk wordt ver beterd. Dit alternatief is vol gens de gemeente niet goed bestudeerd omdat de vorige minister van Verkeer en Wa terstaat,NeelieSmit-Kroes, de aanleg van d^-Blankenburg tunnel met een verkorte pro cedure wilde doordrukken. „We wensen een behoorlijke discussie zodat het openbaar vervoer ook een kans krijgt. De standaardprocedure biedt genoeg mogelijkheden om ook de alternatieven aan bod te laten komen". Behalve dat geëist wordt dat er een milieu-effect-rapport naar de gevolgen van de aan leg van de Blankenburgtunnel wordt opgesteld, willen ge meenten, recreatieschap en milieuorganisaties ook dat de zogenaamde tracéprocedure wordt gevolgd. „De wet is heel duidelijk. De minister mag hier alleen vanaf zien als er sprake is van de aanleg van De aanleg van de Blankenburgtunnel heeft directe gevolgen Zijdeveld). r Schiedam (inzet wethouder Chris een weg die door één gemeen te gaat lopen en de gemeente het er mee eens is. Daar is in dit geval duidelijk geen spra ke van", zegt Zijdeveld. Affiniteit Zijdeveld hoopt dat door de wisseling van de wacht in Den Haag nieuwe tijden aanbre ken voor het openbaar ver voer. „Minister Maij-Weggen heeft grote affiniteit met mi lieuproblemen. Bij haar aan treden heeft ze in interviews gezegd dat ze eigenlijk minis ter van Milieu wilde worden. Ik verwacht dan ook dat ze oog heeft voor deze zaken", zegt Zijdeveld. Ook bij Rijkswaterstaat be merkt de wethouder verande ringen. „Er is behoorlijk vaak overlegd met medewerkers van Rijkswaterstaat. We mer ken dat met het vertrek van Smit-Kroes de bestuurlijke druk weg is. Er zijn signalen dat Rijkswaterstaat nu ook oog voor alternatieven begint te krijgen. Kennelijk leidt het vertrek van Smit-Kroes tot het loskomen van creativi teit". De uitspraak van de president van het Haagse gerechtshof is op 1 februari van het komend jaar. SCHIEDAMDe gemeente raad heeft op dit moment geen behoefte om de status van het Gemeentelijk Woningbeheer te wijzigen. Dat werd donder dagavond duidelijk tijdens de vergadering van de commissie stadsvernieuwing en volks huisvesting. Besproken werd een rapport over de toekomstmogelijkhe den van het Gemeentelijk Wo ningbeheer. Het onderzoek is verricht naar aanleiding van de nota 'Volkshuisvesting in de jaren '90' van staatssecre taris Heerma. De CDA-politi- cus spreekt zich in deze nota uit tegen een te sterke verwe venheid tussen overheid en particulier initiatief op volks- huisvestingsgebied Volgens het rapport dat vorige week is besproken zijn er vier mogelijkheden voor Ge meentelijk Woningbeheer in de toekomst. De eerste moge lijkheid is dat het blijft zoals het is, een tak van dienst. Een andere mogelijkheid is om de dienst uit te breiden met een bestuurscommissie. Staatssecretaris Heerma heeft echter al aangekondigd niets in dit alternatief te zien. De constructie die Heerma voor ogen heeft is de zoge naamde Toegelaten Instelling. Dit kan een vereniging of stichting zijn. Nadeel voor de gemeente is echter dat er min der invloed op uit geoefend kan worden. Voor het perso neel heeft het ook gevolgen omdat voor Toegelaten Instel lingen in principe de CAO voor personeel in dienst van woningcorporaties geldt. Om toch een blijvende zeg genschap voor de gemeente te waarborgen heeft het Plat form Gemeentelijke Woning bedrijven een vierde variant ontworpen: de gemeentelijke Toegelaten Instelling. Het es sentiële verschil met een ge- die Heerma echter aan wone Toegelaten Instelling is deze constructie verbindt is dat de gemeente in de laatste dat het Gemeentelijk Woning variant bestuurlijke zeggen- bedrijf de stap naar privatise- schap houdt. De voorwaarde ring zet. De status van het Gemeentelijk Woningbeheer zal voorlopig niet gewijzigd worden. De decentralisatiepolitiek van Heerma is door de komst van een nieuw kabinet op zijn minst vertraagd. De onduide lijkheid die nu is ontstaan, is voor de raadsleden reden om voorlopig geen wijziging in de status van het Gemeentelijk Woningbeheer aan te brengen. „We willen geen wijziging in de huidige situatie", ver woordt Mahir Engin het standpunt van de PvdA-frac- Bart de Leede (PSP/PPR) sluit zich bij hem aan. „Ik ben ook vóór voortzetting van de reeds bestaande situatie. Het is af wachten of het uitvoerbaar is maar dat is nu niet aan de orde", aldus De Leede. Het CDA wenst zich niet nu reeds uit te spreken. „Het is te vroeg om nu al een keuze te maken. We willen eerst de ontwikke lingen afwachten", stelt Jo Prins namens het CDA. Lezing over Polen SCHIEDAM De verande ringen in het Oostblok zijn ook opgemerkt door het de partement Schiedam van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Niemand minder dan de Pool se ambassadeur, de heer Gwi- azda, komt morgen naar een bijeenkomst van het Schie- damse bedrijfsleven. De middag staat in het teken van de veranderingen in Po len. De top van het plaatselij ke bedrijfsleven zal tijdens de lunch van de heer Kucharski, de voorzitter van het Polish Commercial Office, alles te horen krijgen over de ontwik kelingen in Polen. Inbraken SCHIEDAM- In een groot aantal huizen en panden is dit weekeinde ingebroken. Uit het Kruisgebouw aan de Van Swindensingel verdween een fax. Op het Rubensplein is in gebroken bij Engering. De dieven vernielden een etalage ruit en namen f 150.- uit de kassa mee. De voltallige huisraad van een bewoner aan de Van Oldebar- neveldtstraat is eveneens ont vreemd. De bewoner had zijn spullen opgeslagen in de kel der in verband met een op handen zijnde verhuizing. Uit een woning aan de Jan Ver meerstraat verdwenen twee tv-toetstellen en een stereo installatie. De dief was de wo ning binnengedrongen door een ruit aan de achterzijde in te slaan. Bij een inbraak in een snack bar aan de Troelstralaan trof fen de dieven een lege fruitau tomaat. Zij hadden wel 'suc ces' in de kantine van Hermes. Uit de gokkast haalden zij een onbekend bedrag. Tot slot is ook nog ingebroken in een keet van de Nederland se Spoorwegen achter station Rotterdam-West. De spor- wegpolitie heeft het onder zoek overgenomen van de ge meentepolitie. SFC door pech achtervolgd 0 SW in de Kuip A Steeds minder chemisch afval in vuilnisbakH L Speciale cursus voor migranten 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Deel Nieuwland is verzakt SCHIEDAM Een groot deel van de wijk Nieuwland zal binnenkort moeten worden opgehoogd. Het gaat om het gedeelte tussen de Van Haar- enlaan, Nolenslaan, Parkweg en Piersonstraat en het ge deelte tussen de Parkweg en de Willem Pastoorsstraat. De grond is hier voor het laatst in het begin van de ja ren zeventig op peil gebracht. Door zetting in de ondergrond zijn echter weer ernstige ver zakkingen geconstateerd, va riërend van een decimeter tot een halve meter. De straten en plantsoenen zijn hierdoor ver zakt maar ook de kabels, lei dingen en riolering liggen niet meer op de juiste plaats. Het ophogen van de grond gaat naar verwachting ruim drie miljoen gulden kosten. WATERWEG NOORD- De politie van Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis zal de ko mende periode streng toezicht houden op het afsteken en het in bezit hebben van vuurwerk of het plegen van baldadighe den. De politie-korpsen heb ben met bureau Halt een spe ciale 'lik-op-stuk'-regeling in het leven geroepen voor jon geren, die buiten de jaarwis seling om, voorwerk afsteken. Jongeren tot 18 jaar die wor den betrapt zullen alternatie ve straffen krijgen. Volgens Halt-coördinator Wil Boon stra gaat het hierbij vooral om schoonmaakkarweitjes. "Daarbij moet je denken aan het reinigen van plaatsen waar veel vuurwerk is afge stoken of waar brandjes zijn gesticht", zegt Boonstra. "Het gaat om zaken die direct te maken hebben met hun ge drag .Jongeren tot 15 jaar kunnen rekenen op een dag deel verplichte arbeid; ouderen krijgen een dubbele portie. Ook krijgen de jonge ren voorlichting over de geva ren van vuurwerk Deze voor lichting wordt verzorgd door de Ouderenbond, de GGD, de politie en de brandweer. De alternatieve straf zal nog in de kerstvakantie moeten worden ondergaan. "We heb ben een speciaal mandaat van de Officier van Justitie. In principe kan het zijn dat ie mand die vandaag wordt op gepakt, morgen aan het werk wordt gezet", aldus Boonstra. Jongeren die ouder zijn dan 18 jaar komen niet in aan wer king voor de alternatieve straffen. Zij kunnen rekenen op hoge boetes die versneld zullen worden geïnd. "Voor het gooien van een rotje wordt vijftig gulden gerekend. An dere overtredingen kosten al gauw honderd gulden", ver kondigt Boonstra. De overtreders kunnen vol gens hem binnen twee weken een acceptgirokaart in de brievenbus verwachten. Zwaardere overtredingen dan het gooien van vuurwerk en het stichten van brandjes zul len zelfs leiden tot strafver volging. "De sancties zijn re delijk zwaar aangezet", er kent Boonstra. De actie van de politiekorpsen en bureau Halt loopt tot en met 7 januari 1990. Mishandeling SCHIEDAM - Een 14-jarige Vlaardinger is dit weekeinde in Hof van Spaland mishan deld door een groep van zeven jongeren. Hij kreeg een klap met een skateboard op zijn hoofd, waardoor hij van zijn fiets viel. Vervolgens verniel de de groep jongeren de twee- wieler van het slachtoffer. De politie heeft voldoende aan wijzingen over de daders en stelt een onderzoek in. SCHIEDAM - De onafhanke lijke commissie die de kandi datenlijst van de PvdA voor de gemeenteraadsverkiezin gen in maart heeft opgesteld, heeft niet alleen bedenkingen tegen een nieuwe wethouder periode voor Hans van Kleef. Ook bij wethouder Chris Zij develd plaatst de commissie kanttekeningen. Hoewel Zijdeveld volgens de commissie goed heeft gefunc tioneerd, twijfelt men er aan of een vijfde periode in dezelf de sector (ruimtelijke orde ning/volkshuisvesting) wel verstandig is. Als het aan de commissie ligt keert in ieder geval Aad Wiegman terug als wethouder na de verkiezin gen. "Aad heeft uitstekend ge functioneerd, is duidelijk her kenbaar en heeft een brede steun", is het oordeel van de commissie. Wiegman is vol gens de commissie dan ook de aangewezen figuur om het lijsttrekkerschap op zich te Voor het fractievoorzitter schap komen volgens de com missie twee kandidaten in aanmerking: Gé Brouwer en Hans Bakker. Beiden worden ook genoemd als kandidaat voor een wethoudersplaats. Andere genomineerden voor de functie van wethouder zijn noor Samkalden, Yvonne Sil jee en Ton de Vos. Opvallend is verder de plaats die het eerste Kamerlid Jan Simons heeft gekregen. De se nator is met nummer 13 op de lijst vrijwel zeker van een ze tel in de Schiedamse raad. De PvdA bezit momenteel 16 ze tels in de raad en hoopt dit aantal te kunnen handhaven.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1