Kerst zonder brandende kaarsen is voor veel mensen ondenkbaar Groot vlees" voor een feestelijke kerstdis Nederlander stelt hogere eisen aan kerst- en nieuwjaarskaarten Lichtbron is synoniem met sfeer en gezelligheid Avondkleding vooreen romantisch diner in stijl In 1988 werden er 163 miljoen verstuurd DE HAVENLOODS - DINSDAG 12 DECEMBER 1989 KERST FEEST 89 In menige huiskamer zullen tijdens de kerstdagen de kaar sen branden. Kerst zonder kaarsen is voor veel mensen ondenkbaar. Deze sfeerbren gers maken voor velen deze twee dagen van huiselijke ge zelligheid compleet. In de win kels treft men in de weken voor Kerst een groot assortiment kaarsen aan. Naast de nog al tijd veel gevraagde witte kaar sen zijn ze tegenwoordig ook in tientallen verschillende kleu ren verkrijgbaar, en ook in de formaten en de modellen is een ruime keus. In Waddinxveen, onder de rook van Gouda, staat de kaar senfabriek van Gouda. Daar worden het hele jaar door steari- nekaarsen gemaakt voor een groot aantal afnemers. De ver koop van kaarsen is allang niet meer seizoensgebonden. Mensen die van gezelligheid en sfeer houden laten het hele jaar door kaarsen in de huiskamer bran den, al is de vraag in de maanden voor Kerst het grootst. Gouda is de enige fabriek in Nederland die uitsluitend steari- nekaarsen maakt. Stearine be staat voornamelijk uit dierlijke en/of plantaardige vetten en heeft zeer goede brandeigen schappen. De kaarsen branden egaal, druipen niet, trekken niet krom en roeten slechts in lichte mate, dit integenstelling tot de goedkopere en zachte paraffine- kaarsen, die bij een beetje tocht flink kunnen walmen. Ook tussen het vervaardigen van deze kaarsen zit een groot verschil. Paraffinekaarsen wor den geperst. Zo'n machine perst in een uur tientallen meters kaars uit. Stearinekaarsen wor den gegoten en de warme steari ne moet dan langzaam afkoelen. Als dit te snel gebeurt komen er kleine scheurtjes in de kaars. Het afkoelen duurt voor middelgrote kaarsen een uur. Een machine voor dit formaat kaarsen kan daarom maar 480 kaarsen per uur maken. Bij Gouda worden de steari nekaarsen nog bijna op dezelf de manier vervaardigd als eni ge decennia geleden, zoals bo venstaande foto toont. (Foto: Gouda Kaarsenfabriek tijd maar matig. Ze brandden, maar daar was ook alles mee ge zegd. De kaars walmde, roette en droop. De van in elkaar gedraai de katoenen draden gemaakte pit verkoolde en moest regelma tig worden afgeknipt. ONTDEKKING De Franse scheikundige Che- vreul legde de grondslag voor de hedendaagse kaarsenindustrie. Hij toonde in 1826 aan dat oliën en vetten chemische verbindin gen zijn van een vloeistof (glyce rine) enerzijds, en van een meng sel van min of meer vaste stoffen „KOSJER" Een klein deel van de produk- tie van Gouda is voor kerkelijke doeleinden bestemd. Het gaat hierom kaarsen met een lengte van een meter, die voornamelijk in de Nederlandse synagogen branden. In deze stearine is geen vet van varkens verwerkt. „Het opperrabbinaat in Rotterdam heeft ze daarom „kosjer" ver klaard," vertelt de heer S. Tam- minga, accountmanager van Gouda. Ook worden nog steeds kaar sen van het dure en zachte bijen was gemaakt voor kerkelijke doeleinden. Vaak is aan de was paraffine toegevoegd. Kaarsen van bijenwas dient men niet te lang achtereen te laten branden. Door de warmte gaan ze anders vervormen. Uit Waddinxveen komen ook de thee- en devotie- lichten. Hiervoor wordt zuivere paraffine gebruikt. De devotie- lichten worden voor een gi-oot deel naar onze oosterburen geëx porteerd. GEKLEURDE KAARSEN De vraag naaf gekleurde kaar sen is de laatste jaren flink geste gen. Het kleuren kan op twee manieren. De meest gebruikte manier is door voor het gieten kleurstof aan het gietmateriaal toe te voegen. Kleurstoffen heb ben echter de neiging om onvol ledig te verbranden en de pit te verstoppen. Bij Gouda worden daarom de witte stearinekaarsen kleurbad gedompeld, Net zo stijlvol als een kerstdiner be hoort avondkleding te zijn, is de mening van veel mensen. Di verse merken van da mes- en herenkleding brengen een speciale lijn gedistingeerde kleding. Het herenkleding merk Van Gils heeft zich laten inspireren op de nachtboot van London naar Parijs, tot het blauwgrijs van De kleuren van het het eerste ochtendglo- nachtelijke zwart, het ren, zijn terug te vin- blauw/zwart van de den in de colberts en late avond, overgaand pantalons. Het avond- in het diepzwart van kledingprogramma een sterrenloze nacht van Van Gils draagt de AVONDLEVEN De accessoires zijn kleurrijk geaccentu eerd en ademen de sfeer van het avondle ven aan boord van de nachtboot uit. Van Gils heeft voor deze lijn zachte en gladde stoffen geselecteerd. De kostuums zijn van 100 katoen of van een combinatie van viscose en polyester, de vesten zijn uit wol len stoffen vervaar digd en voor de shirts zijn katoenen- en kustvezelstoffen ge bruikt. Avondkleding die in de gloed van het kaarslicht gezien mag worden. Stijlvolle avond kleding voor mannen van Van Gils. 33 Wie op één van de kerstdagen een groep mensen te eten krijgt, kan ze een feestelijke kerstdis met „groot vlees" opdienen. De smaak van dit vlees komt het best tot haar recht als het gebraden wordt. In sommige gevallen kan het ook gegrild worden. Braden kan zowel in de pan op het fornuis als in de braadslede in de oven. Kaars licht is sy noniem met sfeer en ge zelligheid. VAK APART Het kaarsenmaken is een vak apart. In Waddinxveen, waar de fabriek van Gouda sinds zes jaar is gevestigd, hebben ze daar een lange ervaring in. De eerste Gou da kaarsen werden in 1858 ge maakt. De fabriek bestaat dus al 131 jaar. Gouda doet zijn naam als „kaarsenstad" nog steeds alle eer aan, al is de fabriek uit de stad verdwenen. De binding tus sen beide is gebleven. Kaarsen branden echter al veel langer dan de 131 jaar dat de Gouda fabriek bestaat. De ba kermat van dit sfeervolle licht ligt vermoedelijk in Italië. Het gebruik van deze lichtbron gaat hier terug tot de Etrusken. Ook in de graftombe van Toet-anch- amon werden resten aangetrof fen van wat men met wat goede wil kaarsen kan noemen. In het geloof speelden ze een grote rol. Constatijn, de eerste Christenkeizer, gebruikte de kaarsen bij de Paasplechtighe- den. Koning Alfred de Grote (849-899) gebruikte ze om de tijd te meten. Hij liet tijdmeting kaarsen uit bijenwas vervaardi gen. Zes van deze kaarsen brandden in 24 uur op. MATERIAAL Als materiaal gebruikte men aanvankelijk wassen, vetten (talkvet) en bijenwas. In China werd vele eeuwen lang insecten- was gebruikt, afkomstig van een kleine schildluissoort. In de noordelijke landen werden de kaarsen gemaakt van spermaceti (een wassoort dat voorkomt in de schedelholte van de potvis). De middeleeuwen waren de gouden tijd voor de kaarsenma kers. In Nederland werd dit am bacht in gildeverband uitgeoe fend. De burgerman in die tijd gebruikte de goedkope talk- of vetkaarsen en de notabelen had den kaarsen van bijenwas op ta fel staan. Deze werden ook in de kerken gebruikt. De brandkwa- liteit van de kaarsen was in die Stearinekaarsen gingen de die naast stearine een plaats (vetzuren) anderzijds. Hij slaag- oude smeer- en waska"J- J de erin een vetzuurmengsel door steeds meer verdringen. Om het vlees te braden moet - Na het braden het groot vlees het eerst goed dichtgeschroeid altijd een minuut of tien laten waardoor de brandeigenschap- worden. Verhit hiervoor drie- rusten. De vleessappen kunnen pen behouden blijven. kwart van de boter op een hoog zich dan weer door het vlees ver- De functie van de kaars is in vuur tot het schuim begint weg delen; de loop der eeuwen veranderd te trekken. Schroei het vlees van een lichtbron in die van een rondom snel dicht. Temper de - Snijd groot vlees altijd brenger van sfeer en gezellig- vlam, voeg de rest van de boter dwars op de draad en gebruik heid. „Ook de koopgewoonten toe en laat het vlees rustig verder nooit een gekartelde mes; van de consument zijn veran- braden. Bij het gebruik van de derd," vertelt de heer Tammin- pan, dient de deksel er schuin op - Door een lange, dunne naald ga. „Hij wil het hele jaar door te liggen. Het vlees kan ook ver- in het dikste gedeelte van het kaarsen kunnen kopen en daar- der in de oven worden gebraden, vlees te steken kan men controle bij een keuze kunnen maken uit Stukken van meer dan een kilo ren of het vlees voldoende gaar waskaarsen de kaarsenindustrie ging "inne- S,iS kunnenKhet beste in de oven wor- is. Trek de naald er na een paar rineen De men gekleurde in verschillende mo- den gebraden, kleinere stukken seconden dellen," aldus de heer Tammin- persing te scheiden in bare fractie (oleïne) vaste, harde fractie (stearine), gevlochten pit. Aan het eind w o De stearine was geschikt om in de 19e eeuw werd door raffinage bruikte kaarsen ziin de eothi- sche en de nostalgische of huis- vloei- brandeigenschappen werden nog Bij Gouda worden voorname- een beter door de uitvinding van de lijk kaarsen voor huishoudelijk 6"Zijn conclusie is dan ook dat gebruik gemaakt. De meest ge- de kaars als sfeerbrenger bruiktp kaarspn win Hf» crnthi_ i P. n braadpan. n gegoten te worden. i aardolie paraffine ontdekt, lang niet is „opgebrand" in de Ondanks de telefoon en de opmars van de fax, zijn de stapels kerst- en nieuwjaarskaarten die de Nederlander per jaar naar vrienden, relaties, en familie verstuurt, niet te stuiten. Vorig jaar werden in de maand december 163,7 miljoen kerst- en nieuwjaars wensen door „Tante Pos" bezorgd. Dat zijn gemiddeld zo'n elf kaarten per inwoner en 27 per huishouden. PTT Post zag de hoeveelheid kerstpost in zeven jaar tijd met vijftig procent toenemen. Ook dit jaar wordt weer een stijging verwacht. Een deel van deze stijging is het gevolg van de uitgifte van speciale en goedkope decemberze- gels, waarmee in 1987 is begonnen. Daarvan werden er in 1988 maar liefst 154,6 miljoen verkocht. In een tijd waarin diverse tradities dreigen te verdwijnen of al verdwenen zijn, houdt het verzenden van kerst- liefst vijf procent kaarten op de bus doet TIJDIG POSTEN kaarten- irrsherg TIPS Deze geeft heel precies de kern- Hieronder volgt een aantal temperatuur van het vlees aan. tips voor het braden van vlees: Deze moet voor gaar vlees 60 a 70°C zijn; - Groot vlees kan het beste in één stuk gebraden worden. Het vlees dat na de maaltijd over blijft, kan men of op brood eten, in een ander gerecht verwerken of invriezen. Bereid vlees kan circa twee maanden in de diep vries en drie a vier dagen in de koelkast (bij een temperatuur van 2 tot 5°C) bewaard worden; - Het vlees in de oven hoeft niet gekeerd te worden omdat de warmtebron gelijkmatiger ver deeld is. Bij het snel dicht schroeien, moet het vlees wel ge keerd worden. Keer het vlees echter nooit door er met een vork in te prikken want dan gaan de vleessappen alsnog verloren. Ge bruik hiervoor twee houten le pels of spatels. RECEPTEN Hieronder twee vleesrecepten voor een smakelijk kerstdiner. Gebraden kalfsborst, gevuld met gehakt. Ingrediënten voor 6 perspnen: 800 gram uitgesneden kalfsborst. (grof gesnipperd), rode warm de oven voor op 225°C. Smelt in een steelpan 75 gram boter. Leg het vlees in de braads lede en schenk er de gesmolten boter over. Laat het vlees in het midden van de oven en laat het in ongeveer 50 minuten gaar en goudbruin braden. Bedruip het tussentijds regelmatig met het braadprodukt. Leg het vlees daarna op een schaal en laat het 5 minuten rusten. Roer door het braadprodukt 2 deciliter heet water en drie eetlepels cognac en schenk dit vervolgens in een jus- uit. Op het punt kom. Snij het vlees aan tafel in waar de naald nog koud is, is het plakken. Serveer bij de kalfs vlees nog rauw. Nog beter hier- borst broccoli en lintmacaroni. voor is een vleesthermometer. niet meer. We willen iets bijzonders ver- willen we onze blijk van genegenheid dus zaak name van de wel- sturen naar onze dierbaren. Moderne voor de geadresseerde benadrukken. De vaart stellen we ook ontwerpen winnen steeds meer terrein in handel speelt hier op in. De laatste ja steeds hogere eisen de wenskaartenbakken en in de uitpui- is de keus in wenskaarten enorm uit aan de kaar- lende postzakken. Ontwerpen met een breid. De warenhuizen reserveren Ci ten. Een sim- religieus tintje liggen nog wel goed in de hele stellingen voor. Maar ook de specia- P j kaart markt. Kerstkindjes en bijbelse taferelen le poster- en wenskaartenwinkels, die ir met daarop zijn nog veel gevraagd. Maar ook hier deze groeiende markt zijn ontstaan, heb- huisje m stelt de koper steeds hogere eisen aan het ben op dit gebied veel te bieden. De posterijen moeten in december alle zeilen bijzetten om die miljoenen wensen te verwerken. Wie op vrijdag 22 decem- ber de kerstkaarten gaat posten moet pêlle a/a niet de illusie hebben dat ze de volgende -- dag op de plaats van bestemming zijn. Het is zelfs niet uitgesloten dat de kaart 1 januari wordt bezorgd. Het is tijdig te posten. be- In de laatste twee weken voor Kerst handel speelt hier op in. De laatste jaren krijgt de post circa zeventig procent uitge- meer post te verwerken. Deze stijging komt niet alleen door de kaarten, maar ook door de toename van postpakketten en brieven. Wordt in de rest van het jaar negentig procent zakelijke en tien procent parti- ontwerp. sneeuwd De behoefte om de vrienden- en fami- landschap liekring artistiek verantwoorde kerst- veer 23 voor terug. Uit de statistieken verhouding voor voldoet vaak kaarten te sturen neemt toe. Daarmee over dit onderwerp blijkt verder dat ty-fiftydus. Elk huishouden dat het gemiddelde culiere post verstuurd, in de laatste we- n 27 kaarten verstuurt, krijgt er onge- Gemarineerde lamsbout. Ingrediënten voor 6 personen: 1 lamsbout met been van circa 1 kg, 50 gram ontbijtspek, 1 liter karnemelk, 3 laurierblaadjes, 4 jeneverbessen, 6 zwarte peper korrels, 1 takje verse rozemarijn of 1 theelepel gedroogde rozema rijnnaaldjes, 3 teentjes knoflook, zout, peper, 75 gram boter, 1 de ciliter rode wijn, 25 gram bloem, 2 eetlepels tomatenpuree en een 1/8 liter slagroom. Vooraf de karnemelk, laurier blaadjes, jeneverbessen, peper korrels en de rozemarijn met de lamsbout in een kom leggen. Af dekken en in de koelkast zetten. De lamsbout 24 uur marineren. Bereiding: de oven voorver warmen op 200 'C op gasstand 4. De lamsbout uit de marinade ne men en droogdeppen met keu kenpapier. Inwrijven met zout en peper. In de braadslede 50 gram boter verhitten en de bout daarin rondom bruinbakken. De wijn en 1 deciliter water toevoe gen en vervolgens de fijngehakte knoflook over het vlees verdelen en het afdekken met het ontbijt spek. De lamsbout in het midden van de oven circa 1 uur braden en om de 5 minuten overgieten met het braadvocht. Hierna de ontbijtspek verwijderen en de '/2 groene paprika (in stukjes bout nog circa 10 minuten zach- gesneden). 2 sneetjes wit brood, 100 gram boter, 300 gram kalfs- nehakt, zout en peper, 1 theele pel paprikapoeder en 3 eetlepels ■ognac. Verhit in de koekepan 1 eetle- oel boter. Bak hierin gedurende ■irca 10 minuten de ui en de naprika. Laat intussen het brood '.o n 5 minuten in de melk weken. Doe ui en paprika hierna in een kom en voeg daar gehakt, brood, 'ïout, peper en paprikapoeder aan toe. Bestrooi het vlees met wut en peper, vul dit met het gehakt en steek het dicht met cocktailprikkers. U kunt het ook met een draad dichtnaaien. Ver- tjes braden. Intussen de rest v het boter smelten, de bloem er door roeren en 2 deciliter van de marinade in gedeelten toevoe gen. Blijven roeren tot er een gebonden saus ontstaat. Vervol gens de tomatenpuree en de sla groom er door roeren. De lams bout uit de oven halen en op een plank leggen. Ongeveer 10 minu ten laten rusten. De braadvocht door de saus roeren en dit meng sel op een hoog vuur laten inko ken. De lamsbout in plakken snijden en deze de gasten server en met rijst, salade en doperw tjes of spercieboontjes. (Boven staande tips en de recepten zijn van het Voorlichtingsbureau Vlees.)

De Havenloods | 1989 | | pagina 9