yj "deze krant GS vinden bezwaar gemeente ongegrond GWB voor rechter wegens contractbreuk Al vanaf ms rwjlaatst u in onze kranten een kleine advertentie. Kerstmarkt levert 40 mille op NIEUWS VAN UW KRANT DE HAVENLOODS 'Schiedam heeft altijd uiterst moeilijk gedaan' 'Volgende stap is lift in Stadhuis PvdA-raadslid Van Loenen woedend over onverkiesbare plaats EDITIE 9, DINSDAG 19 DECEMBER 1989, 38e JAARGANG, Nr. 51 Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. DE HAVENLOODS Wegener huLs-aan-huLsbladen SCHIEDAM - De Kerst markt in de Korenbeurs is een groot succes geworden. De opbrengst van het evene ment is tenminste 21.000 gulden. Dit bedrag wordt nog verdubbeld door een Schiedamse stichting die on bekend wenst te blijven, zo dat de uiteindelijke op brengst 40 mille is. Het be drag zal worden besteed aan de herbouw van de molen de Palmboom. "Geweldig. Dit is voor herhaling vatbaar", aldus de organisator Frans van Krugten. De Kerstmarkt was meer dan het woord doet vermoe den. Dankzij de medewer king van Schiedamse koren, muziek- en toneelgezel schappen, een balletgroep en solisten liep de Kerstmarkt uit op een ware culturele happening. Nogmaals is be wezen dat de monumentale Korenbeurs zich uitstekend leent voor uitvoeringen. Het mannenkoor Orpheus klonk bijvoorbeeld als een klok en ook de Kethelse harmonie St. Radboud swingde de pan uit. "Dat is nu moeilijk. Ik zou het echt niet weten. Er wa ren zoveel hoogtepunten", zegt Van Krugten als hem gevraagd wordt naar de hoogtepunten van het week einde. Bijzonder waren vol gens hem in ieder geval de uitvoeringen van de violist Reinier Reingoud, de mode show van modehuis Mitzi, het ballet van Tosca Balm en het optreden van pianist Mi chael Liem. "Wat ik leuk vond is dat we de doorsnee Schiedammer naar binnen hebben kunnen krijgen. Ik durf te wedden dat zestig procent van de mensen die aanwezig waren tijdens het concert van har piste Hanneke Leliveld nog nooit een harp hadden ge zien. Op deze manier hebben de mensen toch met dit in strument kennis kunnen ma ken", zegt Van Krugten. De samenwerking tussen de negen Schiedamse service clubs is volgens de Kerst marktorganisatie zeer goed verlopen. Het is voor het eerst dat de serviceclubs op een dergelijke schaal samen werkten. "Het is een soort vriendenkring geworden", zegt Van Krugten over de werkgroep die de Kerst markt op poten heeft gezet. Gezien het succes van de driedaagse Kerstmarkt is de kans groot dat er een vervolg op komt. "Ik heb al ideetjes voor volgend jaar. Ik denk er bijvoorbeeld aan om, net als bij het carnaval, een soort kindermiddag te organise ren, compleet met kerst man", licht van Krugten al vast een tipje van de sluier op. Of de Kerstmarkt een jaar lijks terugkerend evenement zal worden, staat nog niet vast. "We gaan de zaak nu evalueren. Het kan ook zo zijn dat het om het jaar gaat plaatsvinden", aldus van Krugten. DE EERSTE KRANT VAN 1990 Vanwege de feestdagen is de inzendtermijn voor advertenties voor onze krant van dins dag 2 januari 1990 vervroegd naar vrijdag 29 december 13.00 uur. De Directie SCHIEDAM Wethouder Hafkamp gaat bekijken of de zogenaamde één procentsre geling voor de aanschaf van kunstwerken ook in Schiedam toegepast kan worden. Het komend voorjaar denkt de wethouder met een voorzet te komen. Het collegelid antwoordde dit op vragen van het raadslid Cobie de la Rie. Het D66- raadslid wilde van de wethou der weten wat er gedaan wordt met hetgeen een dele gatie van de gemeente en de raad onlangs tijdens een ex- Meer kunst in Schiedam cursie in Amsterdam heeft ge zien. Daar wordt de éénpro- centsregeling regelmatig toe gepast. De regeling houdt in dat één procent van bijvoor beeld het bedrag dat aan het bouwen van een pand wordt besteed, wordt gebruikt om een kunstwerk te kopen. Dit kunstwerk wordt dan ge bruikt om de omgeving wat op te fleuren. De raadsleden zijn positief over deze aanpak Bart de Leede (PSP/PPR) wil de regeling ook toepassen bij stadsvernieuwingsactivitei ten. Schiedam iiitge- damd? Kuip passend de cor voor SVV PvdA op wijkbe- zoek in Nieuwland 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week RUILBEURS— In dienstencen trum De Vier Molens vindt zon dag 24 december een speciale kerstruilbeurs plaats. Verzame laars van munten, postzegels, prentbriefkaarten en stripboeken zijn vanaf 13.30 uur welkom om hun collectie door ruiling uit te breiden. De toegang is gratis. De Vier Molens is te vinden aan de Nieuwe Damlaan 766. Artotheek met of zonder H? SCHIEDAM Raadsleden discussiëren niet alleen over zware problemen tijdens ver gaderingen. Ook schijnbaar onbenullige dingetjes kunnen soms tot boeiende debatten leiden. Zo was het vorige week het CDA-raadslid Els Hellwig opgevallen dat in de notulen van de commissie voor Welzijn en Cultuur het woord artotheek zonder letter h was geschreven. „De ene keer wordt het met en de andere keer wordt het zon der h geschreven", klaagde Hellwig. „Ik wil er voor plei ten dat er in de toekomst een uniform beleid wordt ge vormd". De opmerking van Hellwig bracht wethouder Hafkamp in een moeilijk parket. Moet ar totheek nu met of zonder h? Gelukkig wist het PvdA- raadslid Ton de Vos hoe de vork in de steel zit. „Arto theek is met een h. In Rotter dam wordt artotheek als ei gennaam gebruikt en dan kan de h worden weggelaten", wist De Vos. Overigens zal de artotheek 26 januari officieel worden ge opend. SCHIEDAM De kans is groot dat de Provincie Zuid-Holland het bezwaar van Schiedam tegen het ontwerp woonwagenplan van de provincie voor de periode 1990-95, onge grond verklaart. Zowel Gedeputeerde Staten als de statencommissies voor Culturele en Sociale zaken en voor Ruimtelijke Orde ning en Volkshuisvesting hebben zich tegen het be zwaar van Schiedam uitge sproken. Volgens het nieu we provinciale woonwa genplan, dat 1 januari in gaat, moet Schiedam voor taan zelf zorgen voor opvang van kinderen van woonwagenbewoners die zelfstandig willen gaan wonen. De gemeente vindt dat ze hierdoor in vergelij king met andere gemeen ten onevenredig wordt be last. Het gaat om jongeren die 18 jaar of ouder zijn en die aan spraak maken op een eigen woonwagen. Tot 1 januari is het voor hen nog mogelijk om te kiezen voor bijvoorbeeld in het Stadhuis komen Autokraker SCHIEDAM - Een 26-jarige Rotterdammer is zaterdag morgen door de politie ingere kend, omdat hij probeerde ge parkeerde auto's open te bre ken. De man was gewapend met eem vlindermes en een zaklantaarn en was actief aan de 's-Gravelandseweg. In de buurt trof de politie twee be schadigde auto's aan. een standplaats in Vlaardin- gen of Maassluis. Bij voldoen de plaats is dat ook na de jaar wisseling mogelijk maar in het geval dat alle locaties be zet zijn, moeten de jongeren op een wachtlijst. Schiedam is volgens de nieu we regeling echter verplicht plaatsen te creëren voor de aanwas van de eigen woonwa genbevolking. „Het gaat in de periode 1990-1995 om vijf personen. De ervaring leert dat één op de twee voor een woonwagen kiest en dat bete kent afgerond drie extra standplaatsen. De gemeente Schiedam moet die in principe zelf kunnen opvangen. Schie dam is zelf verantwoordelik voor de eigen woonwagenbe volking", zegt een ambtenaar van de afdeling woonwagen zaken van de provincie. Zwaar belast Wethouder Zijdeveld is het daar niet mee eens. „Het woonwagenkamp hier was een gemeenschappelijke rege ling van een aantal gemeen ten. Bij de opheffing van die regeling is Schiedam oneven redig zwaar belast. Het is dan ook niet meer dan redelijk dat wordt getracht de fout te cor rigeren", motiveert Zijdeveld het protest van de gemeente. In principe is er in Schiedam opvangruimte voor de jonge ren, liet Zijdeveld vorige week in de commissie stadsontwik keling en milieu weten. Zowel in de latere fases van de ont wikkeling van Spaland-West als bij de bouw in Spaland- Oost ziet de wethouder moge lijkheden. Mocht het bezwaar van Schie dam ongegrond worden ver klaard, is de gemeente ver plicht in 1995 47 standplaat sen te realiseren. „En niet de 36 die Schiedam wil", zegt de woordvoerder van de provin cie. Negatief Onlangs bracht staatssecretaris Heerma nog een bezoek aan het woonwagenkamp aan de Schiekade o op de hoogte te laten stellen van de ontwikkelingen. De ambtenaar is niet positief over het woonwagenbeleid van Schiedam. „De gemeente Schiedam heeft de afgelopen veertig jaar nog niet één standplaats aangelegd. Schie dam is een bijzondere ge meente. Ze is altijd uiterst ne gatief ten opzichte van woon wagenbewoners. Het lukt ge woon niet in die gemeente tot nu toe. Schiedam heeft altijd uiterst moeilijk gedaan", al dus de provinciemedewerker. Hij hoopt dat er met de plan nen voor drie locaties in Spa- land-West eindelijk een door braak is bereikt. „We hopen in 1990 resultaat te bereiken. De provincie zal als de gemeente de standplaatsen gaat ontwik kelen deze wel toetsen aan een aantal criteria. Het rijk inves teert alleen in goede stand plaatsen." Waar de houding van Schie dam door verklaart kan wor den, weet de woonwagendes- kundige niet. „Het ligt in ieder geval niet aan de politie ke partij. Of het aan de per soon ligt? Daar laat ik me niet De Provinciale Staten doen op 18 januari uitspraak over het bezwaar van de gemeente Schiedam. Zijdeveld sluit niet uit dat bij afwijzing nog juri dische stappen mogelijk zijn. „Maar pas als er een echt be sluit is, zullen we bekijken of een verder rechtsgang moge lijk en gewenst is", aldus de wethouder. Els Hellwig: „Nu moet er nog een SCHIEDAM „De volgende stap is het Stadhuis. Ook in het Stadhuis moet een lift ko men. Het is toch belachelijk dat mensen die slecht ter been zijn de huwelijksvoltrekking van familie of kennissen niet kunnen bijwonen". Voor CDA-raadslid Els Hellwig is het duidelijk: na het Stedelijk Museum moet ook het Stad huis worden voorzien van een liftinstallatie. De gemeenteraad heeft giste ren twee ton beschikbaar ge steld voor de verbetering van de toegankelijkheid van het museum en de aanleg van een speciale lift voor minder-vali- den. Met het raadsbesluit is de twee jaar durende kruistocht van Hellwig voor liften echter nog niet afgesloten. Na het is het nu de beurt aan het Stadhuis, vindt de chris- ten-democrate. „Direct nadat bekend werd dat er geld zou komen voor de trapliften in het museum, heb ik met de directeur De Block van Gemeentewerken gebeld of zoiets ook in het Stadhuis mogelijk is", zegt Hellwig. Volgens De Block is een tra- plift echter niet realiseerbaar. Hellwig vindt dat er nu naar alternatieven gezocht moet worden. „Er moet gewoon een oplossing gevonden worden", stelt het CDA-raadslid. Hell wig hoopt dat er een plan moet zijn voordat het Stad huis in de loop van het ko mend jaar gesloten zal worden in verband met restauratie werkzaamheden. SCHIEDAM— „Ik ben des duivells. Als deze lijst ge handhaafd blijft, betekent dat het einde van het ouderenbe leid van de PvdA." Het PvdA- raadslid Arie van Loenen is woedend over de plaats die hij heeft gekregen op de door een onafhankelijke samengestelde kandidatenlijst voor de ko mende raadsverkiezingen. De commissie heeft de ouderen- deskundige op een onverkies bare 23ste plaats gedacht. „Ik voel me laag behandeld. Als je ouderen zo wegstopt, neem je ze niet serieus", zegt een ver ontwaardigde Van Loenen. Het raadslid vermoedt opzet. „Ook nummers 24 en 26 (Kees Huisman en Jaap Eijken- boom, red.) zijn weggestopt. Dat is geen toeval. De com missie wil zo voorkomen dat één van de ouderen aan de bak zal komen", zegt Van Loenen. De sociaal-democraat plaatst zijn vraagtekens bij kandida ten die wel door de commissie op een verkiesbare plaats zijn gezet. „Het steekt dat er ver kiesbare kandidaten zijn waarvan van sommigen niet waargemaakt kan worden dat ze een wezenlijke bijdrage aan het beleid hebben geleverd. Neem bijvoorbeeld de num mers 4,7,10 en 11 (Noor Sam- kalden, Ton de Vos, Peter Stadhouders en Betty Hooge- veen, red.). Ik verbaas me er verder over dat er een jonge man staat op nummer 19 (Jan- Willem Mennink, red.) waar bij ik nog maar twee keer de Voorwaarts heb gezorgd. Die is dus hoogstens drie vier maanden lid", aldus een boze Van Loenen. Het raadslid heeft zich ook geërgerd aan de uitlatingen van de voorzitter van de onaf hankelijke commissie, Hans van der Vlist. „Hij heeft ge zegd dat niet Van Loenen het ouderenbeleid bepaalt, en dat klopt natuurlijk. Maar Van der Vlist gebruikt in dit ver band zelfs woord integendeel. De suggestie die hieruit naar voren komt, spreekt boekde len. Heeft hij echter een oude- renota geschreven en oude- rendagen georganiseerd?", vraagt het raadslid zich af. Van Loenen zegt al na het ge sprek met de commissie het vermoeden te hebben gehad dat het fout ging. „Toen ik op 4 november geweest was, dacht ik al 'ik ben verloren'. Van der Vlist was zo domine rend. Over het ouderenbeleid is echter geen woord gezegd", zegt Van Loenen. Arie van Loenen. „Ik denk zelf dat ik aardig aan de weg getimmerd heb. Ik hoef niet plaats nummer één te hebben maar om me zo weg te schrijven is minachtend. De rangorde gééft toch aan hoe ze over je denken." Het raadslid verstigt zijn hoop op de ledenvergadering 8 ja nuari. „Het kan niet zo zijn dat ik tegen mijn achterban zeg 'blijf maar thuis op 8 ja nuari, in de PvdA is geen plaats voor jullie", besluit Van Loenen. SCHIEDAM De Schiedam se kunstenaar Bram Uijl heeft een kort geding aangespannen tegen het Gemeentelijk Wo- ningbeheer. De bewoner van een woning in het complex aan de Lange Achterweg- /Hoogstraat dat momenteel door de GWB wordt gereno veerd, vindt dat de dienst af spraken niet nakomt en dat de bewoners niet serieus geno men worden. „Een kort geding is echt een uiterst middel. Zoiets doe je pas als je er niet meer uit komt. Ik doe het niet voor me zelf maar voor alle Schiedam mers waar ze nog gaan reno veren of dit al hebben meege maakt", zegt Uijl. Volgens de kunstenaar is het GWB onzorgvuldig omge sprongen met bouwkundige elementen van de uit de jaren twintig daterende woningen. Zo verdwenen stukplafonds onder nieuwe, verlaagde pla fonds. En dat terwijl er vol gens Uijl afspraken zijn ge maakt over het restaureren van de plafonds. „Dat staat in de notulen van de bouwverga- dering en de bewonersverga dering", aldus een veront waardigde Bram Uijl. Echt boos werd de bewoner van het renovatiecomplex toen een vertegenwoordiger van het GWB vertelde dat het aanbrengen van de verlaagde plafonds de enige manier was om leidingen weg te werken en een compromis voorstelde. „Dat is eigenlijk de kern van de zaak. De bewoners worden niet serieus genomen", vindt de Schiedammer. Tijdens het kort geding dat vanmorgen diende eist Uijl ook dat de werkzaamheden die nu nog gaande zijn onmid dellijk worden gestopt. „Men is nu aan de achterzijde van de woningen bezig met de in deling van de tuinen maar zonder dat er met de bewoners is gesproken. De gemeente heeft geen enkele boodschap aan ons. De som geld die be schikbaar was, is overschre den en de aannemer moet op tijd klaar zijn in verband met een boeteclausule in het con tract", aldus Uijl. Hij noemt het optreden van het GWB ar rogant. Volgens Bert Deeken van het bureau Bewonersondersteu ning is de zaak die Uijl aan kaart niet een uitzondering. „Het gebeurt meer. Het GWB zegt. van alles toe en het con tract wordt getekend. Dan blijkt echter dat het niet haal baar is", aldus Deeken. De oorzaak is volgens de be- wonersdeskundige dat GWB organisatorisch nog niet op dit soort projecten is afge stemd. „De planning van het GWB is slecht. Er moet een beter vooronderzoek komen. Men moet in de planfase beter inventariseren",m stelt Dee ken. In het bovengenoemde geval is er volgens Deeken sprake van contractbreuk. „Maar er is daar nog meer aan de hand. Een andere bewoner heeft een andere voordeur gekregen als er oorspronkelijk in zat. We zijn daar nog over in bespre king maar als het op niets uit loopt, is de kans groot dat het ook op een rechtszaak uit loopt", zegt de bewonersdes- kundige. Het Gemeentelijk Woningbe- heer was niet voor commen taar bereikbaar. Inbrekers laten zich per taxi vervoeren SCHIEDAM Inbrekers van een pand aan de Willem de Zwijgerlaan hebben zich zondagmiddag per taxi laten vervoeren. Nadat zij uit de woning een kleurentelevisie hadden gestolen, bestelden zij een taxi. Het is niet be kend of zij ook per taxi naar de woning zijn toegereden. De politie heeft de daders nog niet kunnen achterha- KERSTCONCERT Het zang koor OASE geeft woensdag 20 de cember een kerstconcert in dien stencentrum de Woudhoek aan het Heijermansplein. Op het pro- gramma staat een gevarieerd kerstrepertoire. Het koor zal twee keer een half uur optreden. De j,et concert ;s om Politie op zoek naar identiteit overleden man SCHIEDAM - De gemeente politie is op zoek naar de identiteit van een man die af gelopen woensdag aan de Jop- pelaan onder een trein is be land. De man is tussen de veertig en vijftig jaar oud en heeft een lengte van ongeveer 1.80 meter. Hij heeft een ste vig postuur en donkerblond haar. Hij was gekleed in een blauwe corduroy pantalon, een blau we commandotrui en zwarte berenschoenen. Bovendien droeg hij en bril met een goudkleurig montuur. Hij reed op een zwarte fiets (merk Raleigh). De politie roept burgers die de man kennen om contact op te nemen met de afdeling recher che. GESLOTEN Het Instituut So ciaal Raadslieden sluit tussen kerst en nieuwjaar de deuren. Na de jaarwisseling is het instituut weer te raadplegen in het bureau aan de Broersveld 140.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1