DE HAVENLOODS ÜJ Milieuorganisaties: 'Stop werk aan rijksweg 19' Schiedams Nieuwsblad Zieken en Bejaardenomroep vaker te horen via de kabel Koninklijke onderscheiding Orgelbespeling Al vanaf f 15.05 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. 'Dat 'n nijlpaard zo soepel trappen kon lopen' Alternatief maakt aanleg weg wellicht overbodig Rectificatie Novib-puzzel Inleveren kerstbomen De best bewaakte boom van Vlaardingen... Gift voor peuterspeelzaal Regels voor kopen vuurwerk verschillen per gemeente Jeugdvoorstelling in Teerstoof en Schuurkerkje Gerard Verver blikt terug op de sportieve Havenloods activiteiten van het bijna afgelopen jaar. A Siamezen, Berlijn- se Muur en een verregend voetbal toernooi. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM De Vlaardin- ger E.H. Weideman heeft vori ge week een koninklijke on derscheiding ontvangen. Wei deman kreeg uit handen van de Schiedamse burgemeester Reinier Scheeres de ereme daille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De onderscheiding is de Vlaardinger toegekend in ver band met zijn veertig jarig be- drijfsjubileum bij het Schie damse bedrijf Gusto-Engi neering. VLAARDINGEN— Jan van' Westenbrugge verzorgt mor genavond de traditionele or gelbespeling in de loods van J. van der Ende aan de Wille-' moordseweg in Schipluiden, i De organist is niet de enige die muzikaal van zich zal doen spreken want hij wordt bijge staan door twee trompettis ten. Het concert in de orgelloods begint 29 december om 20.00 uur. Entree is f 5,-, maar dan zijn de koffie en de oliebollen gratis. EDITIE P, DONDERDAG 28 DECEMBER 1989, 38e JAARGANG Nr. 52 Wegener huLs-aarvhulsbLaclen KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. Een opname van Havenloods-fotograaf Robert Vos. WATERWEG NOORD Het einde van het jaar is voor een krant de gelegen heid bij uitstek een over zichtspagina samen te stel len. De Havenloods-redactie dacht dit jaar eens een ander uitgangspunt te kiezen. In plaats van dat de journalis ten in het fotoarchief duiken om de platen van het jaar eruit te halen, werden de fo tografen benaderd. Wat vin den jullie zelf je beste plaat van dit jaar, was de vraag die hen werd voorgelegd. De fotografen tikken de re dactie immers regelmatig op de vingers over de wijze waarop foto's worden afge drukt. Zij zien hun opnamen bijvoorbeeld liefst zo groot mogelijk gepubliceerd. Ook klagen fotojournalisten veelvuldig over het 'snijden' in foto's waarbij een randje van de opname wordt weg gesneden. In deze krant vindt U der halve de keus van de foto grafen, groot afgedrukt, om lijnd ('dat staat zo fraai') en niet versneden. De Havenloods-fotograaf Robert Vos kon moeilijk een keus maken uit de verschei denheid van foto's die hij af gelopen jaar in deze regio heeft gemaakt. Elders in deze krant staan twee ande re inzendingen van Vos, maar de redactie kon er niet aan ontkomen deze plaat eveneens te publiceren. De fotograaf trof dit tafe- reeltje aan tijdens een be zoek aan Circus Holiday in Schiedam. „Ik wist dat die ren tot veel in staat waren, maar dat een nijlpaard een trap af kon lopen, zo soepel, wist ik niet. Daaorm vind ik deze foto een herplaatsing waard: de trucs lagen bij dat circus gewoon op straat", al dus Robert Vos. ROTTERDAM - In de om schrijvingen bij de Novib- puzzel is - horizontaal - een woord weggevallen. Het gaat om de aanduiding 'her kauwer' op 20. De juiste omschrijvingen zijn: 15. Naaldboom 17. Regering 20. Herkauwer Inzendingen kunnen nog tot en met donderdag 4 januari gestuurd worden naar: We gener Promotie, Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Drie milieuorgamsties eisen dat direct wordt gestopt met werkzaamheden voor rijksweg 19 bij Schipluiden. MAASSLUIS Op verschil lende plaatsen in Maassluis kunnen woensdag 3 januari kerstbomen worden ingele verd. Voor elke boom die wordt ingeleverd, ontvangt de brenger een kwartje. Tussen 14.00 en 16.30 uur kunnen op de parkeerterreinen bij de Se ringflat, station Maassluis- West en de Brederolaan hoek van Lennepstraat en op de Jan Schoutenlaan de kerstbomen worden gebracht. Omdat er geen geschikte plaats beschikbaar is binnen de gemeente, kunnen de bo men niet meer verbrand wor den. Bovendien vindt men bij de gemeente dat versnipperen van de bomen, milieuvriende lijker is dan verbranden. SCHIEDAM Drie mi lieuorganisaties hebben gezamenlijk een brand brief naar minister Hanja Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat gestuurd. De Zuidhollandse Milieufede ratie, de stichting Natuur en Milieu en de werkgroep Stop Rijksweg eisen dat de werkzaamheden aan het zandlichaam voor de rijks weg 4 oftewel rijksweg 19 met onmiddellijke ingang worden gestopt. De om streden weg door Midden Delfland kan volgens de milieuorganisaties wel eens overbodig worden. Volgens de tegenstanders van de weg zijn er bespre kingen gaande tussen de provincie Zuid-Holland en Rijkswaterstaat over een nieuw stuk weg tussen Zoetermeer en Rotterdam. Deze weg zou niet alleen goedkoper zijn maar ook de aanleg van rijksweg 19 overbodig maken. Nadat het werk van de weg twaalf jaar heeft stilgelegen, heeft Rijkswaterstaat begin deze maand de draad weer op gepikt. Bij Schipluiden wordt momenteel'hard gewerkt aan het zandlichaam waar de weg op moet komen te liggen. De milieuorganisaties stellen dat met de aanleg van de om streden weg een eerlijke dis cussie over de aanleg van de Blankenburgtunnel en de tweede Beneluxtunnel onmo gelijk wordt gemaakt. De komst van de tunnels is vol gens de organisaties bijkans onvermijdelijk indien de rijksweg 19 wordt aangelegd. En dat terwijl de tunnels vol gens het regeerakkoord van het nieuwe kabinet uit milieu oogpunt opnieuw ter discussie moeten worden gesteld, zo menen de briefschrijvers. Bo vendien strookt de aanleg van de rijksweg volgens de milieu organisaties niet met de door Lubbers gewenste bestrijding van verzuring en kooldioxide- uitstoot. De milieufederaties verbazen zich er over dat de aanleg van de weg hervat is juist nu er volgens hen besprekingen gaande zijn tussen de provin cie en Rijkswaterstaat over een verbinding tussen rijks weg 16 vanaf de Brieneroord- brug en rijksweg 12 bij Zoe termeer. Gestoeid Rijkswaterstaatmedewerker Van Heijst erkende enkele we ken geleden in deze krant dat er een studie naar deze moge lijkheid is geweest. Volgens hem ging het echter niet om een serieus onderzoek. „We hebben wat met cijfers ge stoeid maar het is zeker niet iets waarmee verder gewerkt zal worden", zei Van Heijst toen. Volgens Menko Wierseman van de Zuidhollandse Milieu- federtie is er echter meer aan de hand. „In het kader van een studie naar grote bouwloca ties in de provincie is de mo gelijkheid van de verbinding tussen de rijkswegen 12 en 16 ter sprake gekomen. In de stu die naar het tussengebied (die onlangs is gepresenteerd) wordt gesproken over in- waartse verstedelijking. Als je de toekomstige verstedelij king bekijkt zal je moeten constateren dat ook de infra structuur aangepast moet worden", stelt Wiersema. Mocht dit 'bandstad-idee', waarin men de nog beschik bare ruimte binnen de stede lijke gebieden wil volbouwen, gerealiseerd worden, dan is de aanleg van een weg tussen de rijkswegen 16 en 12 onont koombaar, vindt Wiersema. Parallel Deze weg zou dan parallel moeten lopen aan de rijksweg 19 tussen Schiedam en Delft en deze laatste eigenlijk over bodig maken. „Het stukje weg tussen Rotterdam en Zoeter meer zal vooral de rijkswegen 20 en 13 ontlasten en dat is precies de functie van rijks weg 19. Bovendien: je gaat toch niet drie wegen parallel naast elkaar aanleggen", zegt Wiersema. Hoewel de Zuidhollandse Mi lieufederatie geen voorstan der van nieuwe wegen is, is de verbinding van de rijkswegen 16 en 12 een goed alternatief voor rijksweg 19, zo menen de milieuactivisten. „Met een stuk weg dat de helft korter is, wordt het zelfde resultaat be reikt. Je houdt dan veel geld over dat je in het openbaar vervoer kunt steken", aldus Wiersema. Volgens hem heeft Gedeputeerde Staten positief gereageerd. Ondanks het feit dat de Twee de Kamer de aanleg van rijks weg 19 heeft goedgekeurd ziet Wiersema nog mogelijkheden om de weg tegen te houden. „De discussie is nog niet afge rond want er zijn weer nieuwe gegevens. Maar ook gezien het feit dat de discussie structu-i reel aan het veranderen is, zijn er nog openingen moge lijk. Het milieu wint aan be langstellingen en er ligt nota bene een alternatief", stelt Wiersema. De provincie Zuid Holland was niet voor-commentaar be reikbaar. VLAARDINGEN— „Er ver andert nogal wat per 1 janua ri" voorspelt Gerard de Bruin van de Vereniging Zieken en Bejaardenomroep Vlaardin- gen (VZBOV). „In samenwer king met Omroep Vlaardingen zenden wij al enige tijd pro gramma's uit via de kabel, en in 1990 zal dit aantal toene men. Wij hebben onze pro grammering dan ook aange past. Bij de vaste uitzendin gen in het Holy-ziekenhuis en diverse Bejaardencentra, zendt de VZBOV uit via Om roep Vlaardingen op dinsdag en donderdagavond en vrij dagmorgen". Deze samenwerking stelt de vrijwilligers van beide omroe pen, in staat grotere produk- ties te verzorgen bijvoorbeeld op Koninginnedag en het Ha ring Bierfeest en natuurlijk ook met oud en nieuw. Na een druk kerstweekeinde (met ruim twintig uur uitzen ding) is de voorbereiding van het traditionele Oudjaarspro- gramma al in volle gang. Op 31 december zullen Walter, Gerard, Marianne, Simon, Toon, Ruud, Trudy en Jaap vanuit de VZBOV-studio en op lokatie een life-programma presenteren van 18.00 - 23.30 uur. Het programma zal be halve in het Holy-ziekenhuis via de kabel tot in de wijde omgeving te ontvangen zijn. Iedereen kan op deze avond gratis een verzoekplaat aan vragen of de beste wensen overbrengen.„Het is een pro gramma voor alle soorten luisteraars", aldus Gerard de Bruin. „Maar in het bijzonder voor die groep mensen, die om verschillende redenen niet uitbundig aan de oudjaarsvie- ring kan deelnemen, zoals zie ken en eenzame bejaarden. Wij als VZBOV weten als geen ander dat een oudejaarsavond zonder muziek of gezelligheid voor deze mensen héél lang kan duren". In de nieuwe stu dio verwachten de vrijwliigers van de ziekenomroep dan ook Speciale telefoonlijn Wie van de gelegenheid ge bruik wil maken om iemand een plaat aan te bieden of het beste toe te wensen, kan dit doen via het speciale telefoon nummer dat alléén op 31 de cember voor dit doel in ge bruik is: 010-4.74.18.11. Ook schriftelijke aanvragen zijn welkom: (VZBOV, Post bus 6022, 3130 AD Vlaardin gen) foto-onderschrift: „De vereniging telt zo'n dertig vrijwilligers maar nieuwe adspiranten (voor presentatie of techniek) zijn nog altijd wel kom". VLAARDINGEN De don kere dagen voor Kerst zijn een begrip. Verkeersdeelne mers moeten extra alert zijn daar fietsers, brommers en auto's zonder licht op de meest onverwachte momen ten voor onplezierige verras singen kunnen zorgen. Toch hebben de korte dagen ook een leuke zijde, vooral nu overal de kerstverlichting nog brandt. Naast de winkelpromenades en de kerstboom op de Markt heeft Vlaardingen er nog een attractie bij: het nieuwe politiebureau. Het moderne gebouw aan de Delftseveerweg biedt deze dagen een vrolijke aanblik en brengt voorbijgangers haast vanzelf in de juiste stemming. Bij het politiebureau staat al enige tijd een kerstboom met lampjes. Terwijl reeds na één nacht drie kerstbomen werden ontvreemd van het dak van de Stadsgehoorzaal, lijkt het niet waarschijnlijk dat deze boom hetzelfde lot zal ondergaan. Het nieuwe bureau is im mers voorzien van de nieuw ste technische snufjes en ook de dienstdoende agenten zullen waarschijnlijk een oogje in het zeil houden. SCHIEDAMDe stichting peuterspeelzaal De Singel heeft van het Nationaal Jeugd Fonds, het fonds van Jantje Beton, een schenking van dui zend gulden gekregen. De bij drage is bestemd voor de aan leg van een buitenspeelplaats bij de peuterspeelzaal. WATERWEG-NOORD De poging van het Vlaardingse college om nog dit jaar in drie Waterwegsteden 'tot unifor miteit te komen op het gebied van verkoop- en afsteekperio- den van vuurwerk' is mislukt. Hoewel reeds in oktober de eerste brief naar de gemeente besturen van Schiedam en Maassluis de deur uitging, bleek de tijd te kort te zijn om in de drie gemeenten nog tij dens deze jaarwisseling de zelfde regels te hanteren. Vlaardingen nam het initiatief om de overlast van vuurwerk dat wordt afgestoken waar mogelijk te kunnen beperken. „Ieder jaar worden, naar wij aannemen ook in uw gemeen te, ten gevolge van het afste ken van vuurwerk burgers ge confronteerd met gevaar en hinder. De handhaving van de ter bestrijding van deze geva ren en ongemakken vastge stelde gemeentelijke vuur werkbepalingen blijkt in praktijk moeilijk doordat tus sen onze gemeenten verschil len bestaan ten aanzien van de gehanteerde toegestane ver- koop- en afsteekperioden van vuurwerk", stond in de brief aan de colleges van Schiedam en Maassluis te lezen. Uit Schiedam kwam het vol gende antwoord. „Het blijkt dat de gemeenten Rotterdam, Schiedam en Maassluis de zelfde aflevertijden hanteren. Een te korte verkoopperiode zou onzes inziens de storm loop op enkele legale verkoop adressen kunnen veroorzaken. Voor het verkrijgen van een uniforme regeling lijkt ons meest voor de hand liggend dat' uw gemeente de verkoop- tijden aanpast aan die van eerder genoemde naburige ge meenten. Voor wat betreft de afsteektijden zou vanwege de minieme afwijking tussen de gemeenten Maassluis, Schie dam en de uwe niets behoeven te veranderen". In Maassluis en Schiedam mag in dc periode van 27 tot en met 31 december vuurwerk worden verkocht. In Vlaar dingen mag dit op 30 en 31 december Vuurwerk afste ken mag in alle drie de ge meenten alleen tussen 31 de cember (20.00 uur) en 1 janua ri (2.00 uur). MAASSLUIS/SCHIEDAM De jongste inwonertjes van Maassluis en Schiedam kun nen op de drempel van het oude jaar nog net genieten van de kindervoorstelling. Het verhaal van Karelkees. In de Eerste stad aan de Wa terweg wordt de voorstelling vrijdagmiddag 29 december gegeven in het Schuurkerk- theater en een dag later (za terdag 30 december) is dezelf de toneelvoorstelling te zien in de Schiedamse Teerstoof. De voorstelling van Peter pan Producties vertelt het verhaak van de kluizenaar Allard Storm. Hij leeft in een mooi huis met een hele grote tuin' maar hij heeft niemand om, mee te praten. Als hij op een dag kennis maakt met een vreemd wezentje, levert dat de nodige problemen op. Het verhaal van Karelkees is geschikt voor kinderen vanaf* 4 jaar. De voorstelling beging zowel in Schiedam als in Maassluis om 14.00 uur. Een' kaartje kost in Maassluis f 4,50 en Schiedam f 3,75. soepele sportieve leder veterschoen met I snelri snelrijgsluiting. Kleuren zwort en grijs Moten 40 46 Bristolprijs 35 I alléén deze week bij Bristol nu 45 filialen in het hele land w.o. 2 x In ROTTERDAM en 1 x in VLAARDINGEN -,r—Ji M (boven Zeeman Textielsuper) tel. 010-4123636 Rotterdam op het ZUIDER-TERRAS van winkelcentrum Zuidplein tel. 010-4804162 l Vlaardingen Hoogstraat 219 tel. 010-4353730 koopavond op vrijdag tot 21.00 uur J Vlaardingen heeft er een sfeervolle attractie bij.

De Havenloods | 1989 | | pagina 1