Dioxine in koeiemelk beneden wettelijke norm DE HAVENLOODS Vlaardings bedrijf brengt hulpgoederen naar Roemenië Al vanaf 1 5.69 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. EDITIE 9, DINSDAG 2 JANUARI 1990, 39e JAARGANG, Nr. 1 LU Schiedams Nieuwsblad Wegener hiXs-sarrhuLsbLaden KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. John Ranshuijsen opende jeugdstad voor de achttiende keer. Nog drie dagen jeugdstad Rode Kruis-gebouw aan de Emmastraat in Vlaar- dingen was het vorige week een drukte van be lang. Daar het Vlaarding- se transportbedrijf VIT de door het Rode Kruis inge zamelde goederen naar Roemenië vervoert, dach ten veel mensen dat het Rode Kruis in Vlaardin- gen de actie coördineert. Dit leidde tot een stort vloed van telefoontjes en goederen. De medewerkers van he Rode Kruis brengen de spul len verpakt in dozen naar het transportbedrijf VIT aan de Taanderijstraat 25. Daar worden ook de hulppakket ten van het Rode Kruis uit Schiedam en alle andere ge meenten uit Nederland bij eengebracht. Eind vorige week vertrokken de eerste vrachtwagens geladen met voornamelijk voedsel rich ting het geteisterde Roeme nië. De chauffeurs moeten tweeënhalve dag rijden al vorens zij in de hoofdstad Boekarest arriveren. Daar worden de goederen aan het Roemeense Rode kruis overhandigd, dat de pakketten weer uitdeelt aan de bevolking. Het Neder landse Rode Kruis vervoert de goederen ook door de lucht. Vorige week vertrok reeds een aantal vliegtuigen en ook deze week zullen en kele vluchten plaatsvinden. In de Taanderijstraat was het vorige week niet alleen het Rode Kruis dat pakket ten bracht. Particulieren re den af en aan om spullen af te geven. Koffie, suiker, cho colade en dergelijke hadden De vrachtwagens van VIT brengen de pakketten naar Roemenië. zij zorgvuldig in dozen ver pakt, die in de wagens wer den geladen. Ook brachten zij kleding, maar de wagen met kleding zal pas deze week richting Roemenië ver trekken. „Wij hebben heel veel kleding, maar eerst moet het voedsel weg, want in de kou kun je beter wat te eten hebben", meent een woordvoerder van VIT. Het Vlaardingse transport bedrijf heeft het Rode Kruis als vaste klant. „Als ergens een ramp plaatsvindt of, als er in dit geval, een burger oorlog woedt, dan gaan wij er naartoe. Zo zijn wij des tijds ook naar Polen ge weest", aldus een woordvoe der van VIT. Film over mensapen SCHIEDAM De film "Go rilla's in the mist" van regis seur Michael Apted wordt vrijdag 29 december in het Filmhuis gedraaid. Het ver haal gaat over een vrouw die vriendschap sluit met een groep mensapen. De voorstel ling begint om 21.30 uur. De toegang bedraagt vier gulden voor donateurs en vijf gulden voor niet-donateurs. Het Filmhuis bevindt zich aan de Nieuwstraat 12. Kleurwedstrijd Sinterklaas VLAARDINGEN— De win naars van de Sinterklaas- kleurwedstrijd, die was uitge schreven door de Bondsspaar bank in samenwerking met De Havenloods, kregen afgelopen donderdag htm prijzen uitge reikt. In het hoofdkantoor van de Bondsspaarbank Schiedam Vlaardingen ontving hoofd- prijswinnares Samira Buiten dijk een walkman uit handen van directeur K. van de Geest. De tweede prijs, een radio, was voor Rob Niemantsver- driet en Deborah Camphens kreeg als derde prijswinnares een horloge. De vijf troost prijswinnaars kregen een pen- nenset. Aan deze kleurwed strijd deden ruim 300 kinde ren mee. VLAARDINGEN Nog drie dagen kan de Vlaar dingse jeugd zich vermaken in de Lijnbaanhallen. Vlak voor de jaarwisseling open de John Ranshuijsen Jeugd stad officieel. De initiatiefnemers van jeugdstad vroegen dit keer John Ranshuijsen (fraktie- voorzitter van de Vlaarding se Partij van de Arbeid) om Jeugdstad te openen, omdat Ranshuijsen zich vorig jaar heeft ingezet om Jeugdstad te behouden. Het zag er toen lange tijd naar uit dat de schooljeugd tot en met 12 jaar voor het laatst in de Lijnbaanhallen de kerstva kantie had doorgebracht. Wegens geldgebrek dreigde dit initiatief van de Stich ting Vakantie besteding met de sport- en spelactiviteiten te moeten stoppen. Ranshuijsen schreef daarom een brief naar het stichtings bestuur waarin hij de orga nisatoren van Jeugdstad een hart onder de riem stak. Ook kondigde hij aan zich sterk te zullen maken voor subsi diëring van het evenement. De vele inspanningen die er begin dit jaar voor Jeugd stad zijn geleverd zijn niet voor niets geweest en dat bleek donderdag 28 decem ber al direct bij de opening. Omringd door kinderen die stonden te popelen om naar binnen te kunnen, werd Jeugdstad toen officieel ge opend. Tot en met vrijdag 5 januari kunnen kinderen van 5 tot en met 12 jaar da gelijks terecht tussen 10.00 en 16.00 uur in de Lijnbaan hallen. De toegang is een rijksdaalder per dag. VLAARDINGEN- zijn ook in Schiedam en /SCHIEDAMDe hul- Vlaardingen een groot pacties voor Roemenië succes. Met name bij het Het Rode Kruis-gebouw aan de Emmastraat puilde uit van de goederen. Wintertoernooi bij HSC VLAARDINGEN— Voetbal vereniging HSC organiseert op zondag 7 januari het in middels traditionele winter toernooi. De organisatie verwacht dit jaar veel teams. Het toernooi staat open voor iedereen, lid van HSC of niet. Er wordt gespeeld op een veldje van 20 x 40 meter met kleine doeltjes. De teams be staan uit één keeper en vijf veldspelers. Verder is er ei genlijk maar één regel van be lang en dat is dat er geen li chamelijk contact mag zijn. Elk team speelt vier wedstrij den van steeds één kwartier tegen gelijkwaardige tegen standers. Er wordt gestreden om de Dickhoff wisselbokaal. Voor meer informatie kan men terecht bij Herman Berk hout, tel. 4.35.33.06. VLAARDINGEN— Het dien stencentrum "West" aan de Frank van Borselenstraat 95a houdt op woensdag 3 januari een kontakt- morgen in samenwerking met "De Valkenhof". De aanvang is 10.00 uur en de toegang is vrij. Alers vertrekt VLAARDINGEN Jonge rencentrum Europe draait in middels, maar de jongeren zullen binnenkort zonder Toob Alers verder moeten. De jongerenwerker voor Holy vertrekt uit Vlaardingen. Toob Alers heeft in zijn woon plaats Alphen aan den Rijn een baan in het onderwijs ge kregen en zal tot en met fe bruari nog een handje helpen in het jongerencentrum. Mimevoorstelling SCHIEDAM Clown Hakim geeft woensdag 3 januari een mimevoorstelling in het Pas sage Theater. Hakim is vooral bekend door zijn optredens in de tv-serie Sesamstraat. Kin deren vanaf 5 jaar zijn om 14.00 uur welkom in het thea ter. De toegangskaarten kos ten f 3.75 per stuk. NIEUWJAAR Het gemeentebe stuur van Vlaardingen houdt dinsdag 2 januari 1990 van 19.30 tot 21.00 uur een ontvangst in het stadhuis ter gelegenheid van de jaarwisseling. Deze ontvangst wordt muzikaal omlijst door het Renaissance ensemble "De speel lieden van Voorne". Daarnaast is in de Burgerzaal de tentoonstel ling "Blik op Vlaardingen in de jaren negentig" te bezichtigen. Bijzondere receptie VLAARDINGEN In de Ga lerie/Artotheek vindt vrijdag 5 januari een bijzondere nieuwjaarsreceptie plaats. Speciaal voor Vlaardingse kunstenaars begint er om 20.00 uur een receptie in Cul tureel Centrum Hollandia. Aan de Oosthavenkade wordt die avond ook een tentoon stelling geopend met recent werk van Dieter Mulch. Mulch stelde de commissie voor beeldende kunst onlangs voor om werk van Vlaardingse kunstenaars ten toon te stel len in zijn woonplaats in West-Duitsland. Kinderfeest met rode neus VLAARDINGEN De wijk- verenigingen van de hoofdste den- en hoevenbuurten orga niseren op woensdag 3 januari 1990 een gezellige kindermid dag. Kinderen van vier tot tien jaar zijn van 14.00 tot 16.30 welkom in wijkgebouw De Deel aan de Baarnhoeve 6 in Holy-Noord. Zij mogen echter alleen naar binnen als zij een rode neus hebben. Rookvrij VLAARDINGEN— Vandaag is het de eerste dag dat in de openbare gebouwen een 'fris se' lucht hangt. In alle ruim ten van de openbare gebou wen, behalve de werkkamers, mag er geen sigaar of sigaret meer op worden gestoken. Zo ook in het stadhuis en de gemeentesecretarie van Vlaardingen. De ambtenaren die daar werkzaam zijn, zijn voor 1 januari nog even op de hoogte gesteld van dit rook verbod. Om iedere twijfel de kop in te drukken is er een lijstje gemaakt van ruimten waar niet gerookt mag wor den waaronder de trouwka mer, toiletten en de ruimte van de sector belastingen. Nieuwjaarsinstuif VLAARDINGEN— Het be stuur van wijkvereniging de Hoevenbuurt houdt vrijdag 5 januari een nieuwjaarsinstuif. Plaats van handeling is zaal de Deel aan de Baarnhoeve, waar buurtbewoners en vrij willigers tussen 19.00 en 21.00 uur terecht kunnen op deze instuif. A Cruijff was met Barcelona op be zoek in Schiedam. A Een sportief jaar in Schiedam en Vlaardingen in beeld gebracht 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week VLAARDINGEN In de Ge meentebibliotheek aan de Van Hogendorplaan is vanwege regelmatig terugkerende in braken een inbraakbeveili gingssysteem geïnstalleerd. Ook zijn er inbraakvertragen- de maatregelen genomen waaronder draadglas en beter hang- en sluitwerk. Culturele waardering VLAARDINGEN— De ge meente Vlaardingen heeft op advies van de Culturele Raad Vlaardingen besloten een waarderingsteken voor op merkelijke culturele presta ties of gebeurtenissen in te stellen. De Vlaardingse beeldhouwer Leen Droppert heeft opdracht gekregen dit teken te maken. Het ligt in de bedoeling dat volgend jaar september een exemplaar hiervan uitgereikt zal worden op de culturele markt, die door de Culturele Raad georganiseerd zal wor den. Stamboom in bibliotheek VLAARDINGEN Het Vlaardingse Stadsarchief heeft een tentoonstelling over stamboomonderzoek in de ge meentebibliotheek aan de Waalstraat ingericht. Met fo to's, archiefstukken en boei ende levensbeschrijvingen wordt een voorbeeld gegeven van een stamboom onderzoek van de Vlaardingse familie Droppert. Een medewerker van het stad- sarchief heeft tevens een boekje geschreven over de sa mengestelde stamboom van deze familie. Dit boekje is vanaf 2 januari 1990 te koop bij het Stadsarchief aan plein Emaus 5. Naast deze tentoon stelling is in de bibliotheek ook nog een vitrine ingericht met de fotocollectie van het archief. De tentoonstelling is te bezichtigen tot en met 18 januari 1990. Wintercross VL AARDINGEN/SCHIE DAM De atletiekvereniging Waterweg in Maassluis orga niseert zondag 7 januari de tweede wintercross-competi- tie. Er kan deelgenomen wor den aan de afstanden 1500 meter, voor de jeugd en 3000 tot en met 7500 meter voor de senioren. De start vindt plaats bij de accommodatie van Wa terweg aan de Merellaan en het startschot wordt gelost om 11.00 uur. Vanaf 9.30 uur kan er ingeschreven worden in het clubhuis van Waterweg. Voor meer informatie kan men te recht op tel. 01899-23009. Voorstelling op Nieuwjaarsdag VLAARDINGEN Ook de Stadsgehoorzaal en de Har monie zijn volgende week dicht. In verband met de feestdagen is de kassa van 24 december tot 2 januari geslo ten. De schouwburg zelf opent de deuren weer op vrijdag 5 ja nuari met het traditionele nieuwjaarsconcert dat dit jaar door Co en de Menno's wordt verzorgd. Aanvang van het nieuwjaarsconcert is 20.30 De nieuwjaarsvoorstelling volgt een dag later. Vanaf 20.15 uur treedt Robert Paul NIEUWJAARSRECEPTIE— De nieuwjaarsreceptie van het Schie- damse gemeentebestuur vindt op nieuw plaats in de Korenbeurs aan de Lange Haven 145. Belang stellenden zijn op zaterdag 6 ja nuari tussen 17.00 en 19.00 uur welkom om de stadsbestuurders de hand te schudden. SOOS In dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Dam- laan 766 is op woensdag 3 januari een soosavond voor de bewoners van de flats Stricklede, Emma en Nieuwland. Zij zijn tussen 19.00 en 22.00 uur welkom. AVR ziet onderzoeksresultaat als ruggesteun voor onschuld WATERWEG Het dioxi negehalte van de koeie melk van negen bedrijven in het Lickebaertgebied blijft onder de wettelijke norm van 6 picogram per gram melkvet. Dit blijkt uit een onderzoek van het Rijks Instituut voor Volks gezondheid en Milieuhyië- ne (RIVM), dat inlangs naar de Tweede Kamer is gestuurd. Tijdens het on derzoek in september en oktober is de melk van tien boerderijen, die onder de rook van de Afvalverwer king Rijnmond (AVR) lig gen, onderzocht. In één ge val werd de norm licht overschreden. De AVR heeft vanaf het begin be weerd geen schuld te heb ben aan het hoge dioxine gehalte in de melk en ziet deze nieuwe cijfers als een extra bewijs hiervoor. Het Ministerie van VROM en de boeren daarentegen blijven de AVR aanwijzen als schuldige. He nieuwe onderzoek beperk te zich niet tot de melkveebe drijven in het Lickebaertge bied. Ook de melk van boerde rijen in de buurt van kabel branderijen in Duiven en Cu- lemborg werd onderzocht. In totaal werd de wettelijke norm twee keer overschreden, één keer in het Lickebaertge bied en één keer in Culem- borg. De gemeten waarden in het Lickebaertgebied varieer den van 3,2 tot 4,9 picogram per gram melkvet bij de zoge naamde buitenblokboerderij- en (de grond ligt binnen het gebied en de boerderij erbui ten) en van 3,7 tot 6,2, pico gram bij de binnen blokboer- derijen (zowel de grond als de boerderij liggen binnen het gebied). Een picogram is een miljoenste gram. De nu gevonden waarden blij ven weliswaar onder de norm van 6 picogram, maar ze lig gen wel hoger dan het lande lijk gemiddelde. Het onder zoek geeft overigens geen uit sluitsel over de eventuele oor zaken van de daling van het dioxinegehalte. Een woordvoerder van het Minsterie van VROM legt uit dat een dergelijk onderzoek nog plaats moet vinden. Voor alsnog blijft het ministerie van mening dat de AVR schul dig is aan het hoge dioxinege halte in de melk van afgelopen zomer. Toen werd de norm na melijk wel ruim overschreden. Geen blaam De AVR heeft steeds beweerd 'geen enkele blaam te treffen' en voelt zich geruggesteund door de uitkomst van dit nieu we onderzoek. AVR-woord- voerder Laurent Chevalier: „Bij de PCB-affaire is al ge bleken dat de overheid zeer lichtzinnig met cijfers om springt (door een rekenfout werd de AVR er ten onrechte van beschuldigd teveel PCB's uit te stoten, red.) Ik wil na tuurlijk niet op de zaak voor uit lopen, maar deze uitkomst zou eeh extra bevestiging van onze onschuld kunnen zijn". Volgens Chevalier is het hoge dioxinegehalte een gevolg van de enorme industriële concen tratie en verkeersdrukte in het Rijnmondgebied. „De koeien grazen in een gebied dat ligt tussen twee grote verkeersa ders en dat begrensd wordt dopr veel industrie", zei hij. Het dioxineghalte in de melk van de Lickebaertkoeien ligt weer beneden de wettelijke norm. De boeren uit het Lickebaert gebied zien de AVR nog steeds als boosdoener. Agrariër Siem van der Kooy: „De cijfers van de zomer waren duidelijk zat. Eerst moet de overkant (AVR, red.) volledig schoon zijn. Van de week zag ik nog een enor me blauwe walm uit de schoorsteen opstijgen. Zolang dat het geval is, geloven wij er niets van". Van der Kooy rela tiveerde bovendien de uit komst van het onderzoek. „Bij mijn weten is de melk van de buitenblokbedrijven niet eer der onderzocht en is het nog maar de vraag of de onder zochte binnenblokbedrijven dezelfde zijn als die waar eer der metingen zijn gedaan", zei hij. Boer Siem van der Kooy: „Wij geloven er niets van".

De Havenloods | 1990 | | pagina 1