'Extern bureau moet gemeente doorlichten' DE HAVENLOODS Schiedam wil alternatieven Beneluxtunnel onderzoeken Nieuwjaarsreceptie gemeente weer drukker bezocht APK ANBO-voorzitter zet vraagtekens bij oudervriendelijkheid politiek D66 wil wijken bij bestuur betrekken Al vanaf 15.69 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. -1S IN Koster VIDEO FILMSHOP EDITIE 9, DINSDAG 9 JANUARI 1990, 39e JAARGANG, Nr. 2 Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. SCHIEDAM De nieuw jaarsreceptie van het ge meentebestuur in de Koren beurs is wederom drukker bezocht dan in voorgaande jaren. Enkele honderden Schiedammers maakten za terdag van de gelegenheid gebruik om het college en elkaar de wensen voor 1990 over te brengen. 0 Vele Schiedammers kwamen het college de hand schudden. Dat de monumentale Koren beurs zich uitstekend leent voor dit soort evenementen staat inmiddels buiten kijf. Een trio muzikanten, onder leiding van de vader van Pa tricia Paaij, zorgde net als vorig jaar voor een stemmige achtergrond, en ook de bor rel ontbrak niet. Dat er toch iets verandert in vergelijking met vorig jaar ondervonden onverbeterlij ke 'nicotineverslaafde. Een ijverige brandweerfunctio naris was er als de kippen bij zodra er in de hal van de Korenbeurs een peuk werd opgestoken. „Wilt u naar de zijgang gaan want dit is een openbare ruimte en dus mag hier niet meer gerookt wor den", hield de spuitgast de sigaretten-, sigaren- en pijp rokers voor. „Veel voorspoed, gezond heid en verdraagzaamheid", antwoordt burgemeester Reinier Scheeres op de vraag wat hij zijn burgers het ko mend jaar toewenst. De bur gervader hoopt dat de Schie dammers dit jaar iets zullen gaan zien van de plannen die de afgelopen jaren op het Stadskantoor zijn uitge broed. „Er staan grote pro jecten op stapel. Neem het Stadserf. We zijn hard bezig daar de laatste barrière te slechten. Ik denk niet dat we daar dit jaar bouwactivitei ten zullen zien maar ik sluit het ook niet uit. Het zal me echter niet verbazen als de burgers van Schiedam dit jaar iets van het ABC-com- plex zouden kunnen bemer ken". Scheeres staat positief tegen de verkiezingen voor de ge meenteraad in maart. „Ver kiezingen zijn altijd goed voor heel wat discussies en die zijn heel heilzaam. Het dwingt de mensen die zijn het gemeentebestuur is ook dit jaar weer betrokken bij de besluitvor ming in deze stad zich af te vragen waar ze mee bezig zijn". Wat Scheeres betreft komt er in de manier van werken van de gemeenteraad na de verkiezingen geen verande ring. „Het gaat nu goed en dat komt omdat de verhou dingen in politiek Schiedam goed zijn. Ook de partijen die niet in het college zitten, stellen zich constructief op. Dat is heel belangrijk. Het is een stijl van besturen die me uitstekend bevalt", zegt Scheeres. Veel inbraken SCHIEDAM - Een groot aan tal woningen en bedrijven is dit weekeinde door inbrekers bezocht. Bij het bedrijf DIFO aan de Nieuw Mathenesser- straat verdween een telmachi ne'. De inbrekers betraden het pand via een niet goed afge sloten raam aan de voorzijde. Met behulp van een valse sleutel verschaften ongewens te gasten zich toegang tot het ingenieursbureau MHK aan de Gerrit Verboonstraat. Zij namen een computer en dis kettes mee ter waarde van ne genduizend gulden. In de Van Heekstraat is ingebroken bij de firma Helphand en Beveka. De buit bestond uit een beeld scherm en een toetsenbord, een telexmachine en een prin ter. Uit een woning aan de Beiier- straat is een televisietoestel ontvreemd. De dieven waren de woning via de balkondeur aan de achterzijde binnenge drongen. Een videorecorder, sieraden en geld zijn gestolen uit een woning aan Laagland. Tot slot is ingebroken bij twee woningen in het grensflat aan de Rotterdamsedijk. Beide ke ren sloegen de dieven een ruit in om in de woning te komen. Uit één woning verdwenen twee fototoestellen. UVG hervindt zichzelf A Voetbaldier Staf- leu heeft draai ge vonden bij PPSC A 'Migranten zullen opgaan in maat schappij' A Gemeènte vreest grip op RIAGG te verliezen 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Meestal klaar terwijl u wacht I GROTE BEURT 25Q.- Mannen gezocht SCHIEDAM Het Schie dams Collectief Historisch Amateur Toneel zoekt man nen. Voor de openlucht-pro- duktie die in mei opgevoerd zal worden rond de Lange Ha ven zijn met name mannelijke figuranten nodig. 'Een Bran dende Kwestie' handelt over de gebeurtenissen aan het eind van de achttiende eeuw in Schiedam. De produktie belooft een nog groter spektakel te worden dan de opvoering van 'Het Spul' bij de ruïne. Belangstel lenden voor een figurantenrol moeten zich voor 25 januari aanmelden bij Corine Sey, te lefoon 4260500, toestel 295. Brandweer haalt meeuw uit boom SCHIEDAM - De brandweer van Schiedam heeft dit week einde een meeuw bevrijd uit een boom aan de Maasboule vard. De vogel was namelijk verstrikt geraakt in vlieger draad en hing hulpeloos in de boom. Met behulp van de hoogwerker bevrijdde de brandweer het dier uit zijn benarde positie. Per dieren ambulance is de meeuw naar het vogelasiel vervoerd voor verdere behandeling. SCHIEDAM De plannen voor een tweede Beneluxtun nel die door Rijkswaterstaat worden ontwikkeld, passen niet meer in het nationale ver- keers- en milieubeleid. Dat stelt de gemeente Schiedam in een vorige week verzonden notitie aan minister Maij- Weggen (Verkeer en Water staat). Schiedam wenst een integrale verkeersstudie waarin ook de aanleg van een railverbinding als serieus al ternatief wordt onderzocht. Wethouder Chris Zijdeveld heeft aangegeven in een over leg met de minister het stand punt van de gemeente te wil len toelichten. De twaalf kantjes tellende no titie 'Sturen of Volgen' is vol gens Zijdeveld op verzoek van Rijkswaterstaat gemaakt. „Rijkswaterstaat wilde een ambtelijke werkgroep instel len die de vormgeving van de nieuwe tunnel zouden moeten bestuderen. We hebben ge zegd dat we daar aan meedoen maar onder een aantal voor waarden. We willen niet nog maals voor het blok gezet worden", zegt Zijdeveld. In de loop van het overleg kwam Rijkswaterstaat vol- 0 Adri Reijnhout:,,milieuprijs voor schoonste wijk..." een oppositiepartij, een aantal wijzigingen voor. Zo wil de partij dat de raadscommissies het recht krijgen om onafhan kelijk van het college deskun digen te horen. Ook vinden de democraten het niet van zelf sprekend dat de commissies door collegeleden worden ge leid. Om meer inzicht te krij gen in het functioneren van het college wil D66 bovendien dat raadsleden collegeverga deringen kunnen bijwonen. Tevens wordt geëist dat alle raadsleden dezelfde informa tie krijgen. In het verkiezings programma wordt het woord referendum vermeden maar wel wordt er gepleit voor het houden van algemene oppi- nieonderzoeken Milieuprijs Op milieugebied dreunt de Spalantaffaire nog na. D66 wil dat de gemeente in de toe komst een schone grondver- klaring afgeeft bij nieuw bouwprojecten en na opho ging van de grond. Voor wo ningbouw zou dat moet gel den voor de bovenste vijf meter. Ook moet de gemeente vol gens de democraten een meer actieve rol spelen bij het inza melen van klein chemisch af val. „De gemeente moet op vaste tijden op duidelijk her kenbare plaatsen staan zodat de mensen daar hun chemisch afval kunnen inleveren", zegt D66-fractievoorzitter Adri Reijnhout. Om het milieubewustzijn van de Schiedammers te stimule ren wil D66 een prijs instellen voor de meest milieuvriende lijke wijk. Zie verder pagina 3 Dronken man springt van balkon SCHIEDAM- Een 38-jarige man is zaterdagmorgen in kennelijke staat van zijn bal kon gesprongen. Een gebro ken enkel was het resultaat van deze sprong. De man woont op de eerste verdieping van een woning aan de Tho mas Kempisstraat. Ruiten vernield SCHIEDAM - Bij maar liefst acht winkels in het Hof van Spaland zijn zaterdagmorgen de ruiten van de voordeur in gegooid. De vandalen ont vreemden bovendien eetwa ren en geld uit de diverse win kels. Van de daders ontbreekt elk spoor. Livemuziek in de Tender SCHIEDAM— De Ellen H. Band zoekt na een afwezig heid van twee jaar het podium weer op. Het kwartet staat donderdag 11 januari op de planken in theatercafé De Tender. Het repertoire van de band bestaat uit verschillende stij len waaronder funk en bebop. Ellen Helmus, de fluitiste van de band, begeleidt sinds enke le jaren Seth Gaaikema tij dens zijn oudejaarsconferen ces. Pianist Berend van den Berg tekent voor het grootste deel van het repertoire. Het optreden begint om 21.30 uur. De toegang is gratis. 9Fuseren met Vlaardingen' SCHIEDAMLaten we van Schiedam en Vlaardin- gcn één grote gemeente ma ken. Dm heb je in één klap een gemeente van 150.000 inwoners". Dat zegt het D$$-raadslid Adri Reijn hout De democraat reageert met deze 'persoonlijke noot' op het grootsteedse denken dat volgens hem sommige stadsbestuurders heeft aan gestoken. „Het is toch be- lachtelijk om in Schiedam een groot theater te bouwen met Rotterdam zo dicht bij". Reijnhout pleit juist voor meer samenwerking met Vlaardingen zoals ooïc de ge meenten Hengelo en Ensche de dat doen. „Later kunnen we dan samengaan". len, de verhuurders, beleg gers, het opbouw- en maat schappelijk werk en de poli tie. „De bewonersverenigingen zullen het voortouw moeten nemen. Ze beschikken vaak over een goede organisatie. Wel zal de gemeente moeten zorgen voor voldoende middelen zoals geld en ambtelijke ondersteu ning", stelt Houtkamp. Om de kwaliteit van het func tioneren van de gemeenteraad te verbeteren, stelt D66, zelf gens de wethouder met op zienbarende cijfers. „Zodra de verkeersprognoses van Rijks waterstaat op tafel kwamen, zijn we ons te barsten ge schrokken. Die prognoses zijn volstrekt achterhaald en ze komen boven de verwachtin gen in het Structuurschema Verkeer en Vervoer en het Na tionale Milieubeleidsplan uit. Het lijkt ons dan ook niet ver standig om van de cijfers van Rijkswaterstaat uit te gaan. Maar ik krijg ook signalen van Rijkswaterstaat dat men het een absurditeit vindt om het wegennet uit te breiden en vervolgens te gaan discussië ren hoe de mensen van de weg gehaald kunnen worden", stelt Zijdeveld. De wethouder heeft goede hoop dat alterna tieven voor het autoverkeer bij Rijkswaterstaat meer aan dacht zullen krijgen. De gemeente wenst dan ook dat er studies worden gedaan naar openbaar vervoer door de Beneluxtunnel en een aan vullende fiets/bromfietsver binding. Zolang deze moge lijkheden niet onderzocht zijn, zal Schiedam geen stand punt innemen ten aanzien van andere deelstudies. Bij het maken van plannen voor uitbreiding van de Beneluxtunnel hanteert Rijkswaterstaat achterhaalde verkeersprognoses, is de gemeente Schiedam van oordeel. SCHIEDAM Is de politiek in Schiedam oudervriende lijk? Voorzitter Arie van Loe- nen van de afdeling Schiedam van de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen zet er zo zijn vraagtekens bij. In zijn nieuwjaarsrede afgelopen vrijdag signaleerde Van Loe- nen, zelf raadslid voor de PvdA, een aantal voor ouderen negatieve tendensen. „Als we de kandidatenlijsten van de diverse politieke par tijen bekijken voor de komen de vier jaar dan zien we dat er niet of nauwelijks ouderen voor een verkiesbare plaats zijn gakandidateerd. In 1986 waren dat er meer. Op nage noeg alle lijsten prijken nu goed opgeleide jongeren, met meestal een academische graad. Wat dat betreft tellen de ouderen van de huidige ge neratie nog steeds niet mee", stelt Van Loenen. De ANBO-voorzitter heeft dit aan den lijve ondervonden. Door een onafhankelijke com missie van zijn eigen partij is Van Loenen op een onverkies bare plaats gezet. Ook over het gemeentelijk ou derenbeleid is Van Loenen niet te spreken. „Uitgezon derd het liftenplan van Hans van Kleef in Nieuwland is het meestal het door het rijk voor geschreven ouderenbeleid dat braaf wordt uitgevoerd", zegt Van Loenen. „Op bijna geen enkel terrein kun je constate ren dat een stukje ouderenbe- gens D66 nodig worden doorgelicht. Tijdens de campagne voor de raadsverkiezingen zullen de plaatselijke democraten plei ten voor bestuurlijke verande ringen. „Het lijkt een cliché maar het bestuur moet dichter bij de bevolking. Het wordt tijd dat de club 'van tweehon derd mensen die de stad al jaren bestuurt, wordt openge broken", zegt Houtkamp. De democraat denkt dat te be reiken door de raadscommis sies vaker in de wijk te laten vergaderen. Ook moet er vol gens D66 een wijkoverleg ko men die de wijk vertegen woordigt in het overleg met het college. „Wat we niet wil len zijn wijkraden of deelge meenteraden zoals in Rotter dam. Wel moeten de verschil lende taken", zegt Houtkamp. Behalve een adviserende taak aan de gemeenteraad moet het wijkoverleg volgens hem ook verantwoordelijkheid krijgen op ruimtelijk, sociaal en eco nomisch terrein. Uiteindelijk moet de instelling van een wijkoverleg leiden tot een be ter beheer van complexen, straten, pleinen en het groen in de wijk. Ook krijgt het wij koverleg dat D66 voorstaat taken op het gebied van in spraak begeleiding en preven tie. Het wijkoverleg zal moeten bestaan uit ondermeer de be wonersverenigingen, bewo- nersgroepen, bedrijven, scho- MAANDPRIJS S.N. PUZZELPAGINA De maandprljs van december is beschikbaar gesteld door; Gerrit Verboonstr. 10, 3111 AA Schiedam Tel. 010-4733597 De prijs bestaat uit: EEN WEEK LANG GRATIS EEN MOVIEBOX MET 5 GRATIS FILMS t.w.v. 70.- Voor winnaar zie de Puzzelpag. leid nou eens niet door het rijk is bevolen, maar door de ge meente uit eigen rak is be taald". Schiedam onder scheidt zich hierin volgens de ANBO-voorzitter duidelijk van andere steden als Vlaar dingen en Maassluis. Van Loenen uit ook kritiek op het feit dat er nog geen defini tieve nota voor het ouderen beleid is verschenen. „Het mag haast wel gênant ge noemd worden dat na twee jaar aandringep nog steeds niet de beloofde definitieve versie van de gemeentelijke nota is verschenen, hoewel de problemen bij de ouderenzorg nu al reeds de pan uit reizen", vindt Van Loenen. De ANBO-voorzitter wees in zijn nieuwjaarstoespraak nog eens op de huisvesting van de ouderenbonden. „Terwijl an dere groeperingen vaak in goed geoutilleerde gebouwen zijn gehuisvest, zitten wij nog Van Loenen m steeds in qq4 schoolgebouw van 150 jaarjpud, een gebouw dat al 50 jaar geleden is afge keurd voor hergeven van on derwijs. Je zou haast denken dat dit symbolisch is voor het ouderenbeleid", aldus Van Loenen. SCHIEDAM— De gehele gemeentelijke organisatie moet door een extern ad viesbureau worden door gelicht. Dat is één van de opvallendste punten uit het D66-verkiezingspro- gramma dat eind deze maand verschijnt. „De ma nier van werken van de ge meente leidt iedere keer weer tot problemen. Kijk maar naar de Spaland-af- faire en de erfpachtkwes tie. Het zou goed zijn als iemand van buiten daar eens naar zou kijken", stelt Marcel Houtkamp, kandi daatraadslid. Zowel het functioneren van het colle ge en de raad als het amb telijk apparaat moet vol- 0 Marcel Houtkamp:„Het wordt tijd dat de club van tweehonderd mensen die de stad bestuurt, wordt opengebroken"

De Havenloods | 1990 | | pagina 1