Blokken en trajecten in MBO-onderwijs nieuwe stijl 'Groene opleiding' ook nuttig in de stad Katholieke MTS wil bij fusie identiteit houden Voorproefje op Europese Arbeidsmarkt bij MEAO Decanen bereiden zich voor op vernieuwingen Samen verder Rotterdam wisselt stagiairs uit met Huil HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 11 JANUARI 1990 ROTTERDAM/RIJN MOND— Het Middel baar Beroeps Onderwijs, zoals MTS, MEAO, MDGO, KMBO, gaat in grijpende veranderingen tegemoet. De bedoeling is onder meer dat die vorm van onderwijs be ter aansluit op de ar beidsmarkt en dat het rendement verbeterd wordt. Onder de noemer SVM (Sectorvorming, vernieuwing van het middelbaar beroepson derwijs) wordt er ge werkt aan schaalvergro ting en verbreding van het onderwijs door een combinatie van korte en langere opleidingen. Veel scholen zullen met elkaar moeten fuseren. De diepere achtergrond is een poging tot doel matiger besteding van middelen door een be zuiniging van 150 mil joen. Het aantal MBO-instellingen zal in de nieuwe opzet terug gebracht worden van 391 tot 134. Elke school zal dan ge middeld 2100 leerlingen tel len. Dat is driemaal zoveel als voorheen. Er is een verdeling in sectoren. Dat zijn de sector techniek, economie, dienst verlening en gezondheidszorg. Binnen die sectoren is er een enorme hoeveelheid, waaruit je een beroep kunt kiezen. In het slagersvak zowel als in de vliegtuigtechniek, in de ver pleging zowelals in bedrijfs administratie. Trajecten Het onderwijsaanbod voor de MBO-leerling, zoals dat in de SVM-operatie vervat is, wordt gepresenteerd in de vorm van trajecten, die allemaal op el kaar aansluiten. De trajecten staan naast elkaar. Het moment waarop gestart kan worden met een bepaald traject is afhankelijk van vooropleiding en vakkenpak ket. Voor leerlingen zonder vooropleiding zijn er oriënta tie- en schakelcürsussen met een maximum van 1 jaar en korte opleidingen met een maximum van twee jaar, waarin tekorten worden weg gewerkt en keuzes gemaakt kunnen worden. Het is eigenlijk het, dan geïn tegreerde, K(ort)MBO nieuwe stijl. Het wordt het eerste tra ject genoemd, waarna doorge stroomd kan worden naar één van de drie daarop volgende trajecten, allemaal met een maximum duur van vier jaar. Leerlingen met LBO- of MAVO-diploma kunnen met een beginnen aan één van die trajecten, afhankelijk van het vakkenpakket. Het tweede traject is een tussenvariant, minder theoretisch dan het huidige MBO, wel leidend naar zelfstandige beroepsuit oefening, maar het heeft geen aansluiting bij het H(oger)BO. Het derde traject is vergelijk baar met het huidige MBO en geeft doorstromingsmogelijk heid naar het HBO. Het vierde traject, de theoreti sche variant, is vergelijkbaar met het V(oorbereidend)HBO. Vanzelfsprekend is hierbij doorstroming mogelijk. Een belangrijke verandering voor MBO-leerlingen is het blok kensysteem, waarmee je certi ficaten kunt verwerven. Een aantal blokken vormt dan met elkaar een diploma. Matig De mensen die met de SVM- operatie te maken krijgen, de canen, studieleiders e.d., heb ben al veel tijd geïnvesteerd in pogingen de bomen tussen het bos te ontwaren, omdat zij de genen zijn die alles aan de toe komstige MBO-leerlingen uit moeten leggen. Onlangs werd voor deze leerkrachten (weer) een; studiedag georganiseerd. De heer A. Stortenbeker, de caan van een MAVO, en voor zitter van de organiserende Nederlandse Vereniging van Schooldecanen voor LBO en MAVO, is voor een deel wel te spreken over de vernieuwin gen. Het blokkensysteem, dat certificaten oplevert, lijkt hem een verbetering. „Wie een bepaald traject volgt en bemerkt dat het toch te zwaar is, hoeft niet af te ha ken, maar kan een stap terug Decaan Stortenbeker is maar,gedeeltelijk te spreken o\ men vernieuwingen, (foto Roel Dijkstra doen en via een lager traject toch een diploma halen." Voor het overige van de vernieu wingsoperatie is zijn waarde ring maar matig en op sommi ge punten is zijn oordeel ron duit vernietigend. „Het is maar een ordinaire be zuinigingsmaatregel onder het mom van vernieuwing! De regelgeving neemt af en de school kijkt zelf hoe het geld verdeeld wordt. Daarin ziet Stortenbeker een zeker voor deel. „Een nieuw traject op zetten, bijvoorbeeld als blijkt Traditiegetrouw vindt u in deze krant aan het begin van het jaar een redactionele bij drage over enkele onder wijsvormen. Vanzelfspre kend is het onmogelijk in te gaan op de enorme variatie aan opleidingen. Decanen op de scholen zijn de aangewe zen personen die over alle informatie beschikken. Dat geldt ook. voor de mensen van de onderwijsbalie op het HIC in de Centrale Biblio theek in de Hoogstraat 110 in Rotterdam. Het telefoon nummer is 010 - 4172888 De tekst op deze pagina is van Nelleke de Jong, de fo to's zijn van Robert Vos, Roel Dijkstra en Peter de Kievith. dat daar vraag naar is vanuit het bedrijfsleven, (meer en meer ook sponsor, red.) be hoort tot de mogelijkheden." Maar hij ziet ook een negatief aspect aan die vercommercia lisering: „Een school met veel oudere docenten is duur. Als je jonge ren hebt kun je bijvoorbeeld meer machines aanschaffen." De overheid gaat minder be talen, onder meer afhankelijk van het rendement van een school. Stortenbeker: „Als de bijdrage van de overheid af hangt van het aantal geslaag den, zullen er zeker scholen zijn die bij twijfel over de prestaties van een leerling deze bij voorbaat niet aanne men." Voor zwakkeren lijkt hem daarom het perspectief onveranderd somber. Enigs zins verbitterd voegt hij daar aan toe: „Het zal de overheid een zorg zijn." De afgelopen kerstdagen hadden kinderen van twintig basisscholen kerststukjes in huis die ze gemaakt hadden tijdens hun bezoek aan de Lagere Tuinbouwschool 'Hugo de Vries'. (Foto Robert Vos) De fusies die her en der in onderwijsland gaande zijn, hebben ook de agrarische sector aangestoken. De be sturen van agrarische scholen in Rotterdam, Brielle, Klaaswaal, Baren- drecht, Dordrecht, Gorin- chem, Den Haag, Rijswijk en Oegstgeest hebben een verklaring ondertekend, waarin ze te kennen geven gezamenlijk het agrarisch onderwijs te willen ver sterken. Deze scholen val len niet onder het Ministe rie van Onderwijs, maar onder dat van Landbouw en Visserij, reden waarom ze hun verzoek tot plaat sing op de fusielij st aan dat ministerie hebben gericht. Het is de eerste stap op weg naar een Agrarisch Oplei- dings Centrum (AOC) in Zuid-Holland Midden- /Zuid. Het woord agrarisch roept bij veel mensen het beeld op van het platteland. De Lagere Tuinbouwschool 'Hugo de Vries' aan de Bosdreef in Rot terdam, die straks opgaat in het AOC, is echter zeker niet een school die zich uitsluitend richt op dat gebied en ook de leerlingen zijn lang niet alleen de zonen en dochters van agrariërs. Het onderwijsaanbod heeft zelfs voor een groot deel te maken met de stedelijke om geving, maar dan wel met het groene gedeelte daarvan. Men spreekt op de Bosdreef dan ook van een 'groene oplei ding', die behoort tot het La ger Beroeps Onderwijs en toe laatbaar is na het goed door lopen van de basisschool. Vakrichtingen zijn er bloem schikken en -binden, groen verzorging, bloementeelt en dierenhouderij. De vakrich tingen worden in het vierde tevens laatste jaar gekozen. Dat is tegelijkertijd stage jaar; één dag stage per week. Onder de pannen Een groene opleiding biedt, volgens adjunctdirecteur Henk Duurkoop, zeker uit zicht op werk. "De samenwer king met het bedrijfsleven is prima", meldt hij. Dit school jaar waren er maar liefst tach tig adressen meer dan nodig waren van bedrijven die een stageplaats aanboden. "Al onze leerlingen waren begin september al onder de pan nen", stelt Duurkoop tevreden vast. De vakrichting bloemschik ken en -bloembinden wordt gewoonlijk gekozen door leer lingen die in een bloemenzaak willen werken. Bloemkweken richt zich op het verzorgen en kweken van snijbloemen en kamerplanten. Werk wordt meestal gevonden in de kwe kerijen, die met grote regel maat uit de grond gestampt worden. Wie groenverzorging gekozen heeft, kan in particuliere tui nen werken, maar een baan zal vaker te vinden zijn voor het werk in tuinen van bejaar denoorden of van ziekenhui- zen, of bij de gemeentelijke plantsoenendienst. De opleiding tuincentrum is er vooral voor adspirant ver kopers en sinds twee jaar staat dierenhouderij op het lesrooster. Kinderboerderij en dierenwinkel noemt Duur koop hierbij als mogelijk werkterrein. De nieuwste ont wikkeling is de verwerking van agrarische produkten. Andersom Als je na de groene opleiding nog hogerop wilt en je hebt een aantal vakken op C-ni- veau gehaald, dan kan worden doorgestroomd naar het MBO. Je kunt ook meteen aan de slag gaan en praktische erva ring opdoen op het werk, en verdere kennis verwerven. Via het leerlingstelsel. Dat is precies andersom als het laatste jaar op de tuin bouwschool; het wordt nu vier dagen werken en één dag naar school. Een beroepsopleiding in de land- en tuinbouw is ook mo gelijk via het KMAO (Kort Middelbaar Agrarisch Onder wijs). Voor toelating is geen diploma nodig, maar een paar jaar voortgezet onderwijs zal zeker voorafgegaan zijn, ge zien de leeftijdseis van mini mum 16 jaar. Belangstelling voor dieren en/of planten is wel noodzakelijk. De diverse opleidingen vergen twee drie jaar studie met één dag stage per week en vier dagen school. De richtingen bloementeelt, groenteteelt, rundveehoude rij, dierenhouderij, bloem schikken en -binden, aanleg en onderhoud van tuinen, worden op verschillende loka- ties gegeven. Bijvoorbeeld voor groente- en bloementeelt is dat de lagere agrarische school in Brielle, voor rund- vee/dierenhouderij de school in Maasland. Er wordt gewerkt in blokken, waarvoor certificaten gëhaald kunnen worden. Duurkoop blijft in de termi nologie van de groene oplei ding als hij vaststelt: "Het KMAO was al proeftuin voor die vorm van studeren". Hij doelt op de sectorvorming in het MBO, waarbij men eveneens met blokken werkt. Daar staat het echter nog in de kinderschoenen. Door al lerlei fusies moet het nog ge stalte krijgen. Voor inlichtingen over een agrarische opleiding kan men bellen naar de school aan de Bosdreef 'Hugo de Vries', vra gen naar de heer H. Duur koop. Telefoon 4144744. De school houdt open dagen op vrijdag 26 januari van 14. tot 16.00 uur en op zaterdag 27 januari van 10.00 tot 15.00 Het Middelbaar Dienstverle- nings- en Gezondheidsonder- wijs (MDGO) is de jongste loot aan de stam van het MF Jong wil zeggen: gestart 1984 en nu, aan het begin i de jaren negentig, klaar om voorzien in een groeiende be hoefte. Ook bij het MDGO gaat de krachten bundelen. Een aantal instellingen, tot dusver eikaars concurrenten, gaat sa menwerken. 't Bolwerk, de Driemaster en de Windroos in Rotterdam, De Vaart in Vlaardingen en Het Westenrijk in Spijkenisse ver zorgen alle één of meer oplei dingen voor, onder meer acti viteitenbegeleider, apothe kersassistente), verplegende en verzorgende beroepen beroepen in de wereld van mode en kleding. In de edities van deze krant van 18 januari kan men lezen welke opleidingen op de di verse lokaties gegeven worden en op welke dagen men open huis zal houden. Voor het Rijnmondgebied en het Westland zal er met ingang van 1 augustus een nieuw technisch oplei dingsinstituut bestaan on der de naam Regionaal Technisch College Rijn mond. Het gaat om een sa menwerkingsverband van de katholieke MTS Rotter dam en de Rijnmond-MTS te Schiedam. Het oecume nisch KMBO 'Waterweg- Noord' zal zich, voor wat betreft de technische oplei dingen, binnenkort aan sluiten. Vooral in de metaal- en elek trotechnische industrie in het Rijnmondgebied is de vraag naar gekwalificeerd personeel groot en zal in de komende jaren nog stijgen. De techni sche opleidingen voor jonge ren zullen door samenwerking met het bedrijfsleven, dat wensen kan uiten, meer op de praktijk afgestemd worden. Op stapel staan vierjarige op leidingen, die bedoeld zijn om het tekort aan technisch mid denkader, zoals tekenaars, werkvoorbereiders, technisch inkopers en servicemonteurs, op te heffen. Als vooropleiding voor zo'n opleiding is dan niet meer een speciaal vakkenpakket ver eist, wèl een diploma LBO of MAVO. Het nieuwe Technische Colle ge Rijnmond zal in totaal on geveer 1250 leerlingen tellen. In de eerste plaats is de fusie noodzakelijk, aldus adjunct directeur J.A.A. Peters, omdat met de herstructurering van het MBO een school bestaans recht heeft bij een leerlinge naantal van zeshonderd. Maar de praktische kant is het feit dat men gebruik maakt van eikaars kennis en faciliteiten. De richtingen zowel in Rotter dam als in Schiedam zijn bouwkunde, elektrotechniek en werktuigbouwkunde. Om die opleiding te volgen moet je in je LBO- of MAVO-pak- ket wis- of natuurkunde heb ben en een vreemde taal. Dat de Rijnmond-MTS de 'ge lukkige' is waarmee de katho lieke MTS samengaat, is niet toevallig. Peters: „Wij denken dat onze identiteit als katho lieke school gewaarborgd is met deze samenwerking. In de statuten van 'Rijnmond' is opgenomen dat er ruimte moet zijn voor de eigen identi teit. Destijds zijn we gestart met die gedachte". Ook als in de toekomst nog meer gefuseerd zou gaan wor den en geloofsovertuigingen minder een rol zouden spelen bij samenvoegingen hoopt Pe ters toch het katholieke ka rakter te kunnen behouden. Sporadisch De meisjes op de MTS blijken vooral af te studeren in de richtingen bouwkunde en elektrotechniek (elektronica). Werktuigbouwkunde wordt maar sporadisch gekozen. Volgens Peters denken meisjes nog te vaak dat het om 'zwar- te-handen-werk' gaat, waar door ze niet bijzonder geïnte resseerd zijn. Letterlijk gaat het om het ma ken van werktuigen. Nog steeds is dat werk in de uit voerende sfeer, maar voor af gestudeerde MTS-ers bete kent het dat men behoorlijk inzetbaar is als leidinggeven de. Werkvoorbereider op een te kenkamer of technisch-com- mercieel medewerker zijn functies die vrouwelijke MTS- ers zeker geen zwarte handen zullen bezorgen, als dat al een bezwaar is. Hele nieuwe tech nieken en computertechnie ken noemt Peters de plaats vervangers van de vroegere handwerkzaamheden. Het aantal meisjes dat een technische opleiding kiest groeit, meent Peters. „In 1980 kwamen de eerste meisjes bij ons binnen. Nu zijn er vier procent". In Schiedam is het percentage iets lager, maar daar staat te genover dat daar werktuig bouwkunde door meisjes is gekozen, hetgeen in Rotter dam (nog) niet het geval is. Het toekomstig Regionaal Technisch College Rijnmond presenteert zich momenteel nog als twee afzonderlijke scholen en houdt in die hoeda nigheid open dagen. In Rot terdam is dat op de katholieke HRIRMRNMHMHHHRH 'Studie werktuigbouwkunde heeft nog teveel 'zwarte-handen-imago' MTS Rotterdam, Baljuwstraat 2, op woensdag 17 januari van 14.00 tot 16.30 uur en van 18.30 tot 21.00 uur. In Schie dam ontvangt men geïnteres seerde jongeren gaarne op donderdag 18 januari van 13.30 uur tot 16.00 uur en van 19.00 uur tot 21.30 uur bij de Rijnmond-MTS, Schiedamse- weg 245, (achter de Margriet hal). Het zijn spannende dagen voor de tweedeklassers van de Rotterdamse MEAO De Lijnbaan. Krijgen ze, zoals gebruikelijk in het tweede jaar, een stageplaats in de buurt, of behoren ze tot de twintig gelukkigen, die hun stageperiode van zes weken in Engeland gaan doorbrengen? Stagebege leider Kok wil geen 'scheve ogen', maar hij moet met allerlei factoren rekening houden. Zelfs de factor heimwee speelt een rol. In tussen moeten in de Engel se plaats Huil, op het Huil College of Further Educa tion, dezelfde keuzes ge maakt worden, want nadat de Nederlandse MEAO-ers overzee geweest zijn, ko men de leerlingen van het Huil College hier heen hun stagetijd (vier weken) vol maken. Het is aan het bezoek van bur gemeester Peper in 1988 aan zusterstad Huil te danken dat de Engelsen geïnteresseerd raakten in stageplaatsen in Nederland. Bij die gelegen heid bezocht hij het Huil Col lege en maakte kennis met de enorme variatie aan beroeps opleidingen, vol- en deeltijd. Tien jaar geleden waren het nog allemaal kleine instellin- De jongeren op deze foto, derdeklassers van MEAO de Lijnbaan, hebben hun stage periode (in het tweede jaar) er op zitten. In eigen land wel te verstaan. Als ze horen dat dit jaar een aantal van hun medeleerlingen daar voor naar Engeland zal gaan reageren ze spontaan: „Wat een mazzelaars" Bijna niemand weet nog waar de sollicitatiebrieven heen zullen gaan. „We zien wel", wordt er gezegd. Dat blijkt niet zo negatief be doeld te zijn. Ze willen er eigenlijk mee zeggen dat het wel goed komt. „De MEAO staat hoog aangeschreven", delen ze mee. En van achter uit de klas klinkt de prakti sche opmerking: „Je moet deze opleiding als een basis zien, het is nog maar een be- Kok doet er nog een schepje bovenop. „De bedrijven bel len zelf op. Ze hebben graag onze leerlingen. Voordat ze hun diploma hebben zijn ze al weg. gen, nu een gestroomlijnd in stituut met 22.000 leerlingen. Alle sectoren zijn erin vere nigd, behalve de nautische sector. Het proces van sector vorming heeft zich er al vol trokken. Tegenvoorstel Voordat het in Nederland zo ver is dat de sectoroperatie, in de vorm van SVM, voltooid zal zijn, is het ook wel zo'n tien jaar verder, verwacht waarnemend directeur P.D. de Bruin van de Lijnbaan- MEAO. Zelf heeft hij ook al een bezoek aan Huil achter de rug. Hij heeft er goede zaken gedaan. Toen bleek dat de Engelsen him leerlingen stage wilden laten lopen in Nederland kwam hij met het tegenvoor stel stageplaatsen voor zijn eigen leerlingen te vragen aan gene zijde van de Noordzee. Dit jaar ligt de nadruk bij de uitwisseling van leerlingen op de stage. „Maar", zegt De Bruin, „We willen volgend jaar ook uitwisseling van leer programma's". De Nederlandse leerlingen ziet hij dan graag Internatio naal Recht volgen. Dé Engel sen op hun beurt zijn geïnte resseerd in de logistieke rich ting, de nieuwste variant op deze MEAO. Het begrip logistiek valt te omschrijven als het zo snel mogelijk en efficiënte verloop van de verwerving van grond stoffen tot en met de afleve ring van de eindprodukten. Een onderdeel van de logistie ke richting is 'Fysieke distri butie' en heeft te maken met transport en opslagtechnie ken. Docent logistiek B. de Reus zag in Huil de 'wereld van verschil' tijdens inklaring en het traject dat containers „Wij lopen wel te mopperen als er een file is, maar daar zie je dat er nauwelijks plaats is voor vrachtwagens om elkaar te passeren. Als je buiten de stad komt zit je meteen op een i tweebaansweg." De logistieke richting op 'de Linbaan' j wordt gegeven in modules of wel blokken, zoals op den duur het hele middelbaar be- roepsonderwijs eruit moet zien. Dat is dan weer gelijk aan de methode, die bij het Huil Col- - De Gemeentelijke Lijnbaan MEAO is gevestigd aan de Baanweg 15 in Rotterdam Overschie met een dependan ce in Zevenkamp. Er wordt open dag gehouden op vrijdag 26 januari van 18.30 tot 21.30 uur en op zaterdag 27 januari van 11.00 tot 14.00 uur. Het MEAO is een driejarige opleiding die voorziet in de vraag naar medewerkers op adminstratief, commercieel, logistiek, secretarieel of be stuurlijk gebied. Enkele voor beelden van functies in het middenkader zijn: Assistent accountant, loon- personeel- sadministrateur, in- en ver koopmedewerker, verzeke ringsinspecteur en informa tiemedewerker. Men kan tot de (driejarige) opleiding wor den toeglaten met diploma MAVO en LEAO, afhankelijk van vakkenpakket. In het Rijnmondgebied is een (dag- )MEAO te vinden in Dor drecht, Sleeuwijk, Spijkenis se, Oude Tonge, en in Rotter dam behalve op de Baanweg nog een op het Pompenburg.

De Havenloods | 1990 | | pagina 7