Einde Spalandaffaire is in zicht DE HAVENLOODS 'Sloop is een gepasseerd station' 'Ouderen worden weer het bos ingestuurd' Zondadochteiiê-concerten Al vanaf 15.69 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. Homed houdt open dag ©©Koster Overval op pompstation Bewoner houdt inbreker aan 'Oordeel onderzoeksbureau zal bindend zijn' Berdlen Stemberg in Schiedam houdt vast aan voorkeursbeleid I Tasjesdief grijpt mis Werkloosheid in november weer verder gedaald Man half blind na vechtpartij EDITIE 9, DINSDAG 16 JANUARI 1990, 39e JAARGANG, Nr. 3 Schiedanis Nieuvvsblad Wegener hutó-aan-hutsbLacten KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. SCHIEDAM— Het geven van een winkelfunctie aan de Lange Kerkstraat be moeilijkt de aansluiting bij het historische deel van de binnenstad. Dat zegt Jan Wegner, docent bouwkunde aan de Technische Universi teit Delft. Wegner betreurt het voornemen van de ge meente om een deel de Lan ge Kerkstraat af te breken. „De stad ligt er op dat punt gehavend bij", aldus de do cent. Studenten van de TU Delft zijn vorige week bezig ge weest met de bebouwing rond de Lange Kerkstraat in kaart te brengen. Wegner is enthousiast over de kwali teiten van het stukje bebou wing. „Bepaalde stukken zien er nog heel authentiek uit", zegt hij. "Als je goed kijkt is er in de Lange Kerk straat nog veel kwaliteit aanwezig. Het zijn natuur lijk geen topmonumenten maar de straat heeft wel ka rakter. Volgens de TU-docent is er vanuit het rijk belangstel ling voor wat er in Schiedam gebeurt vanwege de status van Beschermd Stadsgezicht die is aangevraagd. De gemeente Schiedam loopt volgens Wegner met het plan om in de Lange Kerkstraat te gaan slopen minstens tien jaar achter bij vergelijkbare steden. Hij wijst daarbij op de situatie in Delft waar de laatste ja ren veel is gerestaureerd. „Sloop is een gepasseerd station. In Schiedam is in het verleden nogal wat ver dwenen. Ik vind dan ook dat met wat nog resteert, en dat is toch nog heel wat", met zorg moet zorgen omgegaan. Anders gaat Schiedam de zelfde kant uit als Vlaardin- gen." Het behoud van de oude panden kan volgens Wegner geld opleveren. „Dergelijke panden zijn in de toekomst heel waardevol, ook econo misch. Je ziet dat in Delft waar de historische binnen stad veel mensen trekt." De sloop van de oude authentie ke panden in de Lange Kerkstraat en de Kreupel- straat acht de universitair docent dan ook onverstan- WATERWEG-NOORD Ho med houdt donderdag 18 ja nuari open dag. Homed is een project waarbij een werkend handelsbedrijf wordt nage bootst. De bedoeling is dat werklozen hier praktijkerva ring kunnen opdoen om zo meer kans op succes te hebben bij sollicitaties. Na een half jaar hebben de deelnemers aan het project een ervaring opgebouwd waarmee ze direct inzetbaar zijn in het bedrijfs leven. Donderdag kunnen zowel werkzoekenden als werkge vers een kijkje komen nemen in het kantoor aan de 's Gra- velandseweg 567 in Schiedam. De open dag is van 10.00 tot 12.00 uur en 14.00 tot 16.00 uur. Meer informatie is te ver krijgen bij G.W. van Veelen, telefoon 4737226. GROTE BEURT 250_. telefoon 010-4738222 SCHIEDAM het Total-ben- zinestation aan de Horvath- weg is zaterdagavond rond 20.00 uur overvallen door twee mannen. Een van de da ders vroeg de pompbediende om after-shaye waarop de be diende met de man meeliep. Op dat moment kwam de tweede dader binnen, trok een mes en haalde de kassa leeg. Vermist wordt een bedrag van 1500 gulden. Titel nadert voor W GSS A SW uit beker ge- W kegeld A CDA wil in college maar niet tot elke 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM Een bewoner van het Fien de la Marplein is er zondagavond in geslaagd een inbreker aan te houden. De man werd wakker doordat een 35-jarige inwoner uit Krimpen aan den IJssel zijn huis aan het doorzoeken was. In zijn poging te ontsnappen, liep de inbreker door een aan tal ruiten en probeerde hij de bewoner met een stoel te slaan. De bewoner op zijn beurt slaagde er in de inbre ker met een stoel op zijn hoofd te raken. Met behulp van een gealarmeerde buurman werd de inbreker uiteindelijk beet gepakt en overgeleverd aan de politie. Na behandeling aan een hoofdwond in het ziekenhuis is de man overgebracht naar het politiebureau waar de Krimpenaar nader aan de tand zal worden gevoeld over enkele onopgeloste inbraken in de omgeving van het De la Marplein. SCHIEDAMEen 61-jarige Schiedammer mist sinds afge lopen zaterdag zijn auto. Tij dens het bezoek van de man aan bejaardencentrum Spa- land werden zijan autosleu tels ontvreemd uit zijn jas. Ook de auto, een Citroen BX, bleek te zijn verdwenen uit de Willem Andriessenlaan. Het kenteken van de auto is RR- 84-81. SCHIEDAM De Spalan daffaire nadert haar ont knoping. De zes fractie voorzitters van de in de Schiedamse raad vertegen woordigde partijen zijn het vorige week eens geworden over een oplossing. Deze bestaat uit het voorstel om een onafhankelijk onder zoeksbureau te laten kij ken naar de stapel onder zoeken die zijn verricht en de kritiek hierop van de milieudeskundigen. Het onderzoeksbureau zal wor den gevraagd een oordeel te geven over de gang van zaken. De conclusie van het onderzoeksbureau zul len voor alle partijen bin dend zijn. De fractievoorzitters zijn het in grote lijnen eens over de manier van aanpak. Alleen over de vraag welke stukken deel uit moeten maken van de analyse, welk bureau voor de opdracht in aanmerking komt en de exacte formulering van de opdracht moeten de politici het nog eens worden. Morgen avond komen de zes fractielei ders Brouwer (PvdA), Ver- hulsdonk (WD), Rosman (CDA), Reijnhout (D66) De Leede (PSP/PPR) en Bruseker (CPN) wederom bijeen om de finitieve afspraken te maken. Brouwer en De Leede hebben het afgelopen weekeinde als voorbereiding samen aan de formulering van de opdracht gewerkt. De Spalandaffaire is nu ruim anderhalf jaar oud. Klein links (D66, CPN en PSP/PPR) trokken in 1988 aan de bel omdat ze vreesden dat de bouw van woningen op ver ontreinigd havenslib in Spa- land niet ver&ntwoord is. De raadsleden werden in hun vermoeden gesteund door vier milieudeskundigen, waaron der milieu professor Lucas Reijnders. Patstelling Na het raadsdebat Spaland in december 1988 ontstond er een patstelling omdat geen van beide partijen weigerde een duimbreed toe te geven. De verhouding tussen klein links aan de ene kant en wet houder Zijdeveld aan de an dere verslechterde ziendero gen. De serie bijeenkomsten van de fractievoorzitters om uit de impasse te komen, zijn vol gens Brouwer in een meer ple zierige stemming verlopen. De PvdA'er is optimistisch over de afloop van het overleg. „Het gaat de goede kant op. Ik maak nog enig voorbehoud omdat ik mijn fractie nog mpet raadplegen maar ik ver wacht daar niet veel moeilijk heden", zegt Brouwer. Einde Wordt het voorstel door de ge hele raad overgenomen dan betekent het volgens Brouwer het einde van de Spalanddis- cussie. „We zeggen niet voor niets dat de conclusie van het onafhankelijke onderzoeks bureau bindend zijn". Ook Reijnhout (D66) maakt nog een voorbehoud. „Ik wil nog even wachten op de defi nitieve tekst zoals die door De Leede en Brouwer is opge steld, maar ik ben gematigd optimistisch. Ik hoop dat dit n uitmaken of er verantwoord gebouwd kan worden op het de juiste weg is", stelt Reijn hout. Het D66-raadslid geeft toe dat beide partijen, aan de ene kant PvdA en WD als college partners en aan de andere kant CPN, D66 en PSP/PPR, toe moeten geven. Toch is Reijnhout blij met de oplos- „Het is politiek wijs om er nu eindelijk uit te komen. Er is al een jaar een patstelling. De huidige raad en het huidige college doet er goed aan deze zaak zo spoedig mogelijk op te lossen. We moeten niet de vol gende raad er mee opzade- Reijnhout. SCHIEDAM „Het ouderen beleid is vermorzeld door ge- sikkeneur en gemanipuleer door de verschillende scena rioschrijvers". Het PvdA- raadslid Arie van Loenen is na een week nog niet over de te leurstelling heen dat hij niet op een verkiesbare plaats op de kandidatenlijst van zijn partij staat. Vooral omdat nu geen enkele oudere op deze lijst staat. „De ouderen wor den weer het bos ingestuurd", zegt een nog steeds geëmotio neerde Van Loenen. Van Loenen is door een onaf hankelijke commissie niet op een verkiesbare plaats gezet op de conceptlijst. Maar ook de ledenvergadering van de PvdA zag vorige week geen aanleiding om Van Loenen op de lijst te laten stijgen. „Het kwaad was al geschied zodra de conceptlijst was samenge steld", blikt Van Loenen te rug. „Ik had van de commissie kennis van de fractie en de achterban verwacht. Op het gebied van ouderen zijn ech ter ontwikkelingen gaande dip de commissie heeft gemist. Niet alleen groeit het aantal ouderen, ook stimuleren de ouderen het actief deelnemen aan het politiek leven. De commissie is hier aan voorbij gegaan". „Wat me persoonlijk heeft ge stoken is dat werd gezegd dat ik me téveel met het ouderen beleid profileer. Alles wat me nu is tegengeworpen had voor me gepleit als ik op de lijst had gestaan", aldus Van Loe nen, die zegt 'er nachten niet van te hebben geslapen'. Van Loenen mag dan voor zijn partij niet nodig worden ge acht in de raad na de verkie zingen, het raadslid heeft van veel anderen andere geluiden gehoord. „Ik ben overal staan de gehouden door mensen die er schande van spreken hoe het is gegaan. Dat doet me deugd zulke reacties". Van zijn huidige fractiegeno ten heeft Van Loenen nog niets gehoord. „Je weet dat politiek hard is maar dat het zo hard zou zijn, had ik niet verwacht. Het doet me ook verdriet dat niet één fractielid vorige week tijdens de verga dering de moeite heeft geno men iets ten goede van me te zeggen. Zij hadden de verga dering ook kunnen uitleggen dat hij ik alleen het ouderen beleid behartig", aldus Van Loenen. „In de commissie Volksge zondheid hebben we het niet alleen over ouderen maar over volksgezondheid in het alge meen en daar horen bijvoor beeld ook woonwagenaange legenheden bij. Ik zit ook in de commissie Sociale Zaken en daar heb je het over alle men sen die afhankelijk zijn van de Sociale Dienst en niet alleen over ouderen. Daarbij ben ik ook lid van de commissie Stadsontwikkeling en Milieu zaken. Het is dan ook niet juist me te bekladden met dat ik me alleen met ouderen be zig houdt". De drie ouderenbonden die Schiedam telt, 'pikken' het volgens van Loenen niet dat ouderen naar een tweede plan zijn verschoven. „Er zijn ge luiden om een positieve actie te voeren ten behoeve van ou- derenkandidaten die wel op verkiesbare plaatsen staan zoal Roosen bij het CDA en Renskers bij de WD". Er zou ook een actie op wor den gezet voor Van Loenen zelf om hem met voorkeurs stemmen alsnog in de raad te krijgen. Van Loenen zelf weet nog niet of hij dat ook wel wil. „Ik ben alles een beetje op een rijtje aan het zetten. Ik moet alles wat er gebeurd is nog voor mezelf verwerken. Maar voor de PvdA zou het een bla mage zijn als ik op die manier via de achterdeur alsnog ver kozen wordt". De ouderen zijn volgens Van Loenen (inzet) het slachtoffer geworden van de vele lobby's vorige week tijdens de PvdA-ledenvergadering De verkeerstuin Plaswijckpark komt er, dankzij... Stad Rotterdam SCHIEDAM— De bekende fluitiste Berdien Stenberg staat vrijdag 19 januari met een groot orkest op de plan ken in de grote zaal van het Passagetheater. In een wervelende muzikale show bewijst Stenberg weder om geen platgetreden paden te willen bewandelen. De teksten voor de show, die net als haar nieuwste elpee Pi rouette heet, zijn door Sten berg zelf geschreven. Ze brengt een reeks klassiek ge arrangeerde Beatle-melo- dieën en ook de composities van Mozart spelen een grote rol. Toegangskaarten kosten tus sen de 16 en 22 gulden. De aanvang van de voorstelling is om 20.15 uur. BIJEENKOMST— De afdeling Woudhoek van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt donderdag 18 januari de maande lijkse bijeenkomst in gebouw de Ark, Hargplein 101. Op het pro gramma staat een lezing over ge loofsbeleving. De aanvang is om 19.45 uur. De toegang is vrij. SCHIEDAM Hoewel de kans aanwezig is dat het kabi net het raadsbesluit voor schorsing bij de Kroon zal voordragen, wil burgemeester Reinier Scheeres tijdens de gemeenteradsvergadering op 5 februari een besluit laten nemen over het voeren van een voorkeursbeleid. Volgens dit beleid zal de ge meente bedrijven die geen band hebben met Zuid-Afrika meer kans geven bij het slui ten van een contract dan be drijven die wel relaties heb ben met het apartheidsregime. De ministers Van den Broek (CDA) en Dales (PvdA) zien het voornemen van ondermeer Schiedam als een verkapte boycotactie en dat is volgens hen niet toegestaan. Van den Broek en Dales maakten vorige week tijdens een overleg met een delegatie van Lagere Overheden Tegen Apartheid (LOTA) duidelijk dat een economisch sanctiebe leid door gemeenten uit den boze is. Schiedam is sinds 1988 lid —m de LOTA en in de raad is een breed draagvlak voor een eco nomisch anti-apartheidsbe- leid. Alleen de WD heeft woensdag in de commissie ABZ laten weten niets in een voorkeursbeleid te zien. „B en W zal het voorstel ge woon aan de raad doen", zegt Scheeres. Gezien de reactie van het landelijke PvdA-be- stuur zijn er volgens, Scheeres Burgemeester Scheeres „...voorstel gewoon in de raad..." genoeg mogelijkheden. „Het zou zo kunnen zijn dat het besluit geschorst wordt maar niet vernietigd om tijd te win nen. De uitkomst van het overleg tussen de Lota en de ministers was niet zo duide lijk", aldus Scheeres. Ook al is een kans dat het raadsbe sluit geschorst wordt, dan nog is het van belang dat de raad een uitspraak doet. „Het is een signaal. De gemeenteraad laat duidelijk weten hoe ze over apartheid denkt". DE HAVENLOODS [Jj HET ZUIDEN EEN' O MARTIN HANSON PRODUKTIE HET VOORJAARSPROGRAMMA IS UIT Af te halen op onze kantoren. Bel 010-4.699.911, als u het inschrijfformulier thuisgestuurd wilt krijgen'. SCHIEDAMEen 75-jarige vrouw heeft zondagavond op de Nassaulaan de schrik van haar leven gehad. De vrouw werd ter hoogte van het voor malige klooster bij haar schouder gevat door een onbe kende man op een fiets. De man was klaarblijkelijk uit op een tas maar omdat de vrouw er geen bij haar had, greep hij mis. Zonder buit ging de man er van door, de vrouw hevig geschrokken achter latend. Het aantal werklozen per gemeente. WATERWEG NOORD Het aantal werklozen H de regio Nieuwe Waterweg Noord is in november van het vorig jaar verder gedaald. Aan het eind van die maand stonden er bij het arbeidsbureau NWN 7718 werkzoekenden zonder baan ingeschreven. Dat zijn er 122 minder dan een maand eerder. De daling van het aantal werklozen was vooral in de grotere steden te merken. In Schiedam daalde de werk loosheid met 48 naar 3371 personen en in Vlaardingen was er sprake van een daling van 69 naar 2656 personen. Een andere positieve ontwik keling bij het arbeidsbureau is de daling van het aantal lang durig werklozen. Telde het bestand van het arbeidsbu reau in oktober nog 4241 langdurig werklozen, in no vember waren dit er 4163. Toch blijven de langdurig werklozen met bijna 54 pro cent van het bestand de groot ste groep werklozen. De werk loosheid onder etnische min derheden daalde licht in no vember. Doordat de werkloos heid onder andere groepen sterker afnam is echter het aandeel van de minderheden in het bestand gestegen. Eén op de vijf werklozen is van etnische oorsprong. Bij vrouwen is de werkloos heid in november minder ge daald dan bij de mannen. Het aantal vrouwen zonder baan nam af met 30 tot 3018. Bij het mannelijke deel van de werk lozen daalde het aantal met 92 tot 4700. SCHIEDAMEen 30-jarige Schiedammer zal na een vechtpartij in discotheek the New Deep afgelopen zaterdag waarschijnlijk een oog moeten missen. De wond was het gevolg van een uit de hand gelopen plaagpartij. De 30-jarige Schiedammer viel volgens de politie een 27-jarige plaatsge noot lastig door tegen hem aan te lopen en zelfs een glas bier in zijn gezicht te gooien. De man reageerde hier echter niet op. Zijn vriendin nam het echter niet en gooide een glas bier terug. In de woordenwis seling die hierop ontstond werd er over en weer met gla zen gegooid. Een van de gla zen kwam in het rechteroog van de 30-jarige Schiedam mer terecht. De man is afge voerd naar het Schielandzie- kenhuis waar geconstateerd werd dat de man grote kans loopt blind te worden aan hel getroffen oog.

De Havenloods | 1990 | | pagina 1