Christen-democraten willen coalitie met PvdA Schiedams Nieuwsblad .maar niet tot elke prijs' Landelijke erkenning vogelasiel Schiedam Dierenbescherming start EHBO-cursus voor dieren VINCENT v.d. BOSCH Huurcommissie wekt woede bewoners West op Technische opleidingen gaan samenwerken Waar is de baas gebleven? DE HAVENLOODS DINSDAG 16 JANUARI 1990 3-494 Scheeres opent de Wissel SCHIEDAM Officieus wordt er al hard gewerkt door de vrijwilligers van het Mis sionair Diakonaal Centrum De Wissel aan de Broersvest maar toch komt burgemeester Beinier Scheeres nog het cen trum vrijdagavond officieel openen,. Zaterdag 20 januari kan iedere Schiedammer ken nis maken met het unieke projekt van de Schiedamse kerken tijdens een open dag van 10.00 tot 16.00 uur. De Wissel is een centrum waar mensen met problemen kun nen aankloppen met vragen op levensbeschouwelijk en maatschappelijk terrein. Een leger van vrijwilligers staat klaar om te luisteren naar hartkreten of voor zomaar een praatje. Ook mensen die op zoek zijn naar een ruimte voor rust en bezinning kunnen in De Wissel terecht. De kerken zijn tot het initia tief gekomen door de verande rende positie van de kerk. Stond de kerk vroeger midden in de samenleving, tegen woordig staat ze aan de rand er van. Toch wil de kerk con tact houden met de samenle ving. Mensen die behoefte hebben aan een praatje kunnen vrij dag van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 16.00 uur in het cen trum aan de Broersveld 30 te recht. Ook op zaterdag is het centrum open en wel van 13.00 tot 15.00 uur. Lezing over defensie SCHIEDAM Het CDA- vrouwenraad Schiedam houdt maandag 22 januari een bij eenkomst over het thema 'De fensie, een vrouwenzaak?' Spreker zal zijn het Tweede Kamerlid drs. A.B.M. Frin- "king. Hij zal een lezing geven over de toekomst van het vei ligheidsbeleid. De aanvang van de lezing is om 10.00 uur. De bijeenkomst zal plaatsvin den in het CSB-gebouw aan de Lange Haven 73. De toe gang is vrij. CNV-spreekuur SCHIEDAM Iedereen met vragen op het gebied van uit keringen, ontslag, studiefi nanciering, subsidies en der gelijke kan woensdagmiddag weer terecht bij de Schiedam se afdeling van het CNV. In het CSB-zalencentrum aan de Lange Haven 73 houdt het vakverbond voor zowel leden als niet-leden gratis spreek uur van 14.00 tot 15.00 uur. Op dit tijdstip is het CNV ook telefonisch te bereiken en wel via nummer 4267486. Kandidaten gemeenteraad SCHIEDAM Kandidaten voor de verkiezingen van de leden van de gemeenteraad moeten op dinsdag 6 februari worden aangemeld. Op die dag moeten de lijsten van kandidaten worden ingele verd aan de 's-Gravelandse- weg. De benodigde formulie ren zijn hier ook gratis af te halen. Wegener huts-aanbuLsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax 010 - 4.699.362. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen, Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Telefoon: 010-4.346.711. Kantooruren: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: W. Anderiesen (tel.privé 079 - 413007) DISTRICTVERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel privé 010- 4.353.883) ACCOUNTMANAGER: A.v.Meeteren (tel. privé 01831-2082) CORRESPONDENTEN: Schiedam: Robert Bas, Wijnand Meijboom en Bram Wesdorp (sport). Manager redacties Zuid Holland: Rita SCHIEDAMS NIEUWSBLAD verschijnt elke dinsdag huis-aan-hi DIRECTEUR: V. Doorn. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 4.352.911 SCHIEDAM— Het CDA mikt op een plaats in het college na de gemeente raadsverkiezingen in maart. Vorige week pre senteerden de christen-de mocraten hun verkiezings programma en het lijkt wel alsof ze in hun program re kening hebben gehouden met de wensen van de PvdA: het blinkt uit door algemeenheden die ruim te interpreteren zijn. Toch bestrijdt CDA-lijsttrekker Siem Bosman dit. „We wil len graag in het college, dat is bekend, maar niet tot elke prijs. Lukt het om za kelijke redenen niet om deel te nemen aan het col lege dan gaan we gewoon verder met constructief op- positievoeren", zegt Siem Bosman. Eén van de opvallende punten uit het program van de chris ten-democraten is de wens tot privatisering van enkele ge meentelijke diensten. Als het aan het CDA ligt, worden in de komende periode het Ge meentelijk Woningbeheer, de bibliotheek, het CAI-bedrijf en de zwembaden door de ge meente afgesloten. Volgens Rosman staat daarbij niet zo zeer de commercialise ring voorop. „Het accent moet meer bij de burgers komen te liggen. Nu moet je als huurder als je een conflict met woning- beheer hebt je gelijk via een omweg via de raad proberen te halen. Als woningbeheer in Vorige week werd het eerste exemplaar van het verkiezingsprogram van het CDA aan burgemeester Reinier Scheeres en lijsttrekker Siem Rosman overhandigd. een verenigingsvorm zou wor den gegoten, zoals veel wo ningbouwverenigingen, heb je directere inspraak als huur der", vertelt Rosman. Dat het CAI-net geprivati seerd moet worden, houdt vol gens de lijstaanvoerder ver band met het aanbod in de toekomst. „Als je de huidige technische ontwikkelingen ziet, zou de voorsprong die we nu hebben wel eens op een achterstand kunnen uitlopen. Het is de vraag of het CAI-net in gemeentelijke handen wel een gewenste zaak is". Basispakket Toch geven de christen-demo craten in hun program ook aan dat ze niet de greep op de kabel willen verliezen. Voor gesteld wordt om een basis pakket van programma's aan te bieden. „We moeten het niet voor mensen met een smalle beurs onmogelijk ma ken op de kabel aangesloten te zijn", licht Rosman toe. „Commerciële omroepen moe ten zelf voor toelating gaan betalen". Ook bij de Nutsbedrijven wil len de CDAers het een en an der veranderen. „Daar bestaat een gekke financiële situatie. Aan de ene kant betalen de burgers teveel voor gas en electriciteit maar aan de an dere kant te weinig voor het ophalen van vuil. Dat moet worden rechtgetrokken. We vinden het ook niet rechtvaar dig dat de gemeente winsten maakt. Dat is een verkapte vorm van belasting, zonder rekening te houden met het draagvlak van de mensen". Laat ander fractie leiden SCHIEDAM Siem Ros man zal na de komende raadsverkiezingen niet we derom het fractievoorzitter- schap op zich nemen. „Het wordt tijd dat nu iemand an ders het overneemt", zegt Rosman. Wel heeft Rosman interesse in een wethouders- post. „Dat lijkt me wel leuk. Maar ik hoef het niet perse te worden. Als het een ander is, is het ook goed". Andere kandidaten die genoemd worden als wethouder zijn Jo Prins, Daan Baart en Bert Kaptein. De laatste heeft al ervaring als wethouder. Aan het eind van de jaren zeven tig was hij wethouder voor D'66. Op de plaatselijke économie te verbeteren gaan de christen- democraten uit van twee ver schillende processen. Ten eer ste wil het CQA technisch hoogwaardige bedrijven naar Schiedam halen en het (goed verdienende) personeel ge schikte woonruimte aanbie den. Om wat aan de werkloos heid onder de huidige Schie dammers te doen wil het CDA daarbij de dienstverlenende sector uitbreiden. „Wé zeggen dan ook: zwengel het toerisme aan. Daar zitten best moge lijkheden". Op het deel van het terrein van Wilton-Fijenoord dat bin nenkort weer in de handen van de gemeente komt, moe ten volgens Rosman bedrijven komen met veel arbeidsplaat- Siem Rosman '...niet tot elke prijs in het college. Tramlijn Het CDA vindt dat de ge meente er meer aan moet doen om minderheden in dienst te nemen. Voor het eerst staat er bij het CDA zelf iemand van Turkse afkomst op de lijst. Gungor Haleplioglu is door het CDA ingezet om de gun sten van de grote groep min derheden in Schiedam te win nen. Volgens Rosman geeft het geen problemen dat Haleplio glu moslim is terwijl het CDA zich baseert op het evangelie. „We hebben hem als moslim gevraagd of hij met het CDA- program kan instemmen en het antwoord was positief. We toetsen mensen niet op hun kerkelijke afkomst". Nu het er naar uitziet dat er inderdaad nieuwe bedrijven komen op het WF-terrein moet er meteen een goede openbaar vervoerregeling ko men, vindt Rosman. „Je kan er aan denken om tramlijn 4 door te trekken via de Van Haarenlaan of de Knappert- laan naar de Vlaardinger- dijk", zegt Rosman. Ook het idee van carpooling wordt in het verkiezingspro gram van het CDA weer nieuw leven ingeblazen. Vier jaar geleden liet het CDA de ballon ook al eens op maar toen was het geen succes. „Misschien waren we toe te vroeg", aldus Rosman. „Mi lieu staat nu meer in de pictu re zodat het nu waarschijnlijk wel succesvol is". Net als de PvdA pleiten de christen-democraten ook voor een milieubeleidsplan. Vol gens de lijsttrekker moet in het plan de wat hij noemt 'ac- countessy-factor' een grote rol gaan spelen. „De gemeente moet beter en vaker controle ren of bedrijven goed doen. Als bedrijven aan bepaalde verplichtingen moeten vol doen, moeten ze ook aantonen dat ze zich er aan hóuden. Dat is de les die we uit Spaland moeten trekken. Een zekere controle is onmisbaar", stelt Rosman. De CDA-lijstaanvoerder gokt op één tot twee zetels winst bij de komende verkiezingen. De PvdA zal volgens hem net als de WD hetzelfde aantal ver liezen. Een coalitie met de PvdA behoort volgens hem dan ook zeer goed tot de mo gelijkheden. Een verdeling van twee wethouders voor het CDA en drie voor de PvdA is één van de opties. „Maar als een andere partij ook zou meedoen, is het in principe ook mogelijk dat het CDA genoegen neemt met één wethouder. Ik ben voor een zo breed mogelijke samenstelling van het college. Of dat lukt hangt ondermeer af van het verlies van de VVD. Ik denk dat het verkiezingsprogram ma van de PvdA genoeg aan knopingspunten biedt om in de slag te gaan voor de colle geonderhandelingen. Of dat met de WD ook zo is, weet ik niet want dat program heb ik nog niet gezien", besluit Ros man. SCHIEDAM Het Schie damse vogelasiel mag zich voortaan kustasiel noemen. Het vogelasiel is als zodanig erkend door de stichting Na tionaal Comité Zeevogels Olievrij. De erkenning houdt in dat het Schiedamse asiel voortaan wordt ingeschakeld bij de opvang en verzorging van zeevogels na olierampen. In de praktijk heeft het voge lasiel al enkele malen olie slachtoffers verzorgd. De grootste operatie was in 1988 toen in het asiel honderden olieslachtoffers werden ver zorgd. Toen werd ook duideljk dat het vogelasiel niet bere kend was op grote olieram- pen. Een goede verwarmings installatie voor de vogels ont brak en ook een verwarmde bassinvloer werd node gemist. Dankzij vele donaties en ac ties door scholen, verenigin gen en bedrijfsleven beschikt het vogelasiel nu wel over de juiste voorzieningen. Er blij ven echter nog wensen. „Op het verlanglijstje staat nog een aantal wensen die van het asiel een compleet asiel ma ken zoals bijvoorbeeld een buitenbassin, een afzuigin stallatie en een droogvoorzie- ning", aldus Mari Dingenouts namens de stichting Vrienden van Het Vogelasiel. Ook bestaan er plannen om de educatieve ruimte uit te brei den, om zo meer basisscholen te kunnen ontvangen. Maar eerst zullen de natte buiten muren moeten worden ver vangen door een nieuwe wand die weinig energie doorlaat. Hierover is overleg gaande met de gemeente Het vogelasiel Schiedam zal voortaan beter olieslachtoffers kunnen opvangen SCHIEDAM— Veel men sen hebben een huisdier maar slechts weinigen we ten hoe ze moeten reageren als hun kat of hond iets overkomt. Speciaal voor dierenliefhebbers die wat meer willen afweten van het toepassen van eerste hulp bij dieren start de Dierenbescherming in sa menwerking met dieren arts Hennie Hadderingh binnenkort een bijzondere cursus. Niet alleen eerste hulp zal bij de cursus, die in Schiedam wordt gegeven, worden be handeld. Ook voeding, ziekten en voortplanting staan op het programma. De cursus is vooral bedoeld voor eigenaren van honden en katten uit de regio Waterweg Noord en Rotterdam. Gezien dergelijke cursussen in andere delen van het land een groot succes zijn, verwacht Rineke Dronkers van de Dierenbescherming ook voor deze cursus veel be langstelling. Dierenarts Hennie Hadderingh, asielbeheerster Margreet Witte e bestuurslid Rineke Dronkers van de Dierenbescherming. De cursus bestaat uit 16 lessen op de maandagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Het pro gramma vermeldt 12 theorie- en 4 praktijklessen. De lessen worden gegeven in de Juliana- school, Oostsingel 9 in Schie dam. De kosten bedragen 150 gulden voor leden van de Die renbescherming; niet-leden betalen 28 gulden meer. De cursus zal worden afgesloten met een examen. Meer infor matie is te verkrijgen bij Rine ke Dronkers, telefoon 4700462. 10 DAGEN LANG 4 OVENVERSE RONDO'S van voor 5.00 BANKETBAKKERIJ Westfrankelandsestraat 93 Schiedam Tel. 4268883 5fc 3fc Tentoonstelling SCHIEDAM In het Natio naal Coöperatieve Museum aan de Lange Haven in Schie dam wordt donderdag een ex positie geopend over de ge schiedenis van Vlaardingse coöperatie De Voorloper. De opening zal worden verricht door Maarten Sprij, zoon van de eerste chef-bakker en ge boren in het jaar dat het eerste brood uit de coöperatieve oven rolde. De tentoonstelling is vanaf 19 februari elke donderdag van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur, vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en za terdag van 11.00 tot 17.00 uur te bezichtigen. SCHIEDAM De bewoners vereniging Schiedam West zet vraagtekens bij de oppartij- digheid van de huurcommis sie. De huurcommissie dreigt de bewoners dwars te zitten nu ze de bezwaarschriften te gen de huurverhoging in 1989 voor de 213 woningen van het Jozefcomplex toch in behan deling heeft genomen, on danks een verzoek tot schor sing door de huidige beheer der van het complex, de wo ningbouwvereniging Schie dam (WBS). Dat de behandeling van de be zwaarschriften niet wordt uit gesteld komt de bewoners slecht uit: Er vindt momenteel overleg met het Ministerie van VROM plaats over de huur prijs. Ook de gemeente heeft zich achter het voorstel van de WBS, dat moet leiden tot la gere huurprijzen, gesteld. „Nu we eindeijk zover zijn dat we in overleg met het ministerie de zaak alsnog rechttrekken, gooit de huurcommissie roet in het eten door een uitspraak die de huidige broze overleg situatie geen goed doet", setlt John de Kievith van de bewo nersvereniging. De Kievtih vindt het nogal vreemd dat de voormalige voorzitter Van Ewijk van de woningbouw vereniging St.Jozef, de vorige eigenaar van het bewuste complex, zitting heeft in de huurcommissie. „De heer Van Ewijk kan dus als de Godfa ther van de huidige situatie worden gezien", zegt De Kie vith. Door ook Van Ewijk in de huurcommissie toe te laten overtreedt de commissie vol gens hem de Wet op de Huur commissie. Daarin staat dat leden van de huurcommissie niet mee mogen beslissen als hun onpartijdigheid in het ge ding is. „De heer Van Ewijk kan, gezien zijn verleden, niet anders dan partijdig genoemd worden. Buiten het feit dat wij niet begrijpen hoe het kan dat juist deze man mag mee beslissen over huurgeschillen, vragen wij ons met zorg af of deze huurcommissie haar ver antwoordelijkheden zorgvul dig genoeg uitvoert", aldus De Kievith. De starre houding van de huurcommissie verbaast de bewoners temeer daar als het ministerie het voorstel van de WBS overneemt, de huurver hoging van 1989 sowieso van de baan is. LEZING De bekende dominee- /dichter Hans Bouma houdt vrij dag 19 januari een lezing over de verschilende godsbeelden die er bestaan. De lezing vindt plaats in het kerkgebouw van de Neder landse Protestantenbond aan de Westvest 90-92. De aanvang is om 20.00. De toegang is gratis. SCHIEDAM Per 1 augustus van dit jaar zal er in het Rijn mondgebied en het Westland een nieuw technisch oplei dingsinstituut van start gaan. Dit is het resultaat van de sa menwerking tussen de katho lieke MTS Rotterdam en de Rijnmond MTS uit Schicd- Ook het KMBO Waterweg Noord zal zich binnenkort bij dit samenwerkingsverband aansluiten. Het nieuwe insti tuut krijgt de naam Regionaal Technisch College Rijnmond. Het RTCR krijgt vestigingen in Rotterdam, Schiedam, en Vlaardingen. Het instituut denkt in de nieuwe vorm te kunnen helpen bij het oplos sen van het tekort aan techni sche personeel. Er worden zo wel korte opleidingen van twee jaar tot technisch vak man en vakvrouw gegeven als vierjarige opleidingen. De lange opleidingen zijn be doeld om te voorzien in het tekort aan technisch perso neel voor het middenkader in bedrijven. Om optimaal aan de vraag vanuit het bedrijfsle ven te kunnen voldoen, is er voor bedrijven de mogelijk heid om zich rechtstreeks te wenden tot de RTCR met wen sen tot bij- en nascholing van het eigen personeel. Leerlingen muziekschool treden op VLAARDINGEN— Leerlin gen van de Streekmuziek- school Nieuwe Waterweg Noord geven morgenavond het eerste midweekconcert van 1990. Er worden dit keer werken voor cello, viool, gi taar en piano gespeeld in het concert van een uur. Het optreden van de leerlin gen begint om 19.30 uur in het gebouw van de Streekmuziek- school aan de Willem Beu- kelszoonstraat. Toegang is gratis. SCHIEDAM Het dierentehuis Hargahoeve is op zoek naar de eigenaar van deze Groenendaeler. De ongeveer twaalf jaar oude, bijna blinde reu werd op 29 december aangetroffen in de Mariastraat. Het oude beestje liep daar al twee dagen rond. Vermoedt wordt dat de zwarte langharige herder geschrokken is van vuurwerk en toen de benen heeft genomen. Gezien het feit dat de hond moeilijk loopt kan het dier niet van ver gekomen zijn. De hond verkeerde in prima verzorging en had een beige-bruine vlooienband om. De eigenaar van de hond wordt verzocht zich te melden bij de Hargahoeve, Sportlaan 2, telefoon 4714151. Uniek concert in de Tender SCHIEDAM In theatercafé de Tender is donderdagavond een optreden van de formatie Lucky Seven. De band is een project van de formatie Six Pack en de uit New York af komstige trompettist Roy Cambell. Liefhebbers van jazz en geïmproviseerde muziek hebben alleen in januari en februari kans om het unieke samenwerkingsverband aan het werk te zien. De muziek van de tijdelijke formatie is te omschrijven als Caraïbische muziek erfmuziek met Afri kaanse en Surinaamse invloe den, Jiddische feestmuziek, Duke Ellington en muziek uit de dertiger jaren. De toegang tot het concert is gratis. De aanvang is om 21.30 uur. INSIGNE De Schiedammer R.Krikke is één van de personen die vorige week het insigne Vrien denkring SOG hebben gekregen. Het insigne wordt uitgereikt aan personen die zich buitengewoon inzetten voor gehandicapten. Het insigne is in het leven geroepen door de provinciale Samenwer kende Organisaties Gehandicap ten en Patiënten. Croosje A. in Klubhuis Zuid SCHIEDAM De theater voorstelling Croosje A. staat woensdag 17 januari op het programma in Klubhuis Zuid. Het stuk is bedoeld voor tie ners van 13 tot 16 jaar en hun ouders. De voorstelling is een eerste aanzet tot de cursus beroepso riëntatie die in februari van start gaat. In Croosje A. gaat het over een meisje dat op de middelbare school zit en nog niet weet welk beroep ze zal kiezen. Als ze voor haar moe der een föhn repareert, komt ze er achter dat ze een tech nisch beroep leuk vindt. De aanvang van de voorstelling is om 20.00 uur. De toegang is gratis. Klubhuis Zuid is ge vestigd in de Dwarsstraat 42.

De Havenloods | 1990 | | pagina 3