HUIS EN BEZIT Een taxatieraooort kan verschillende waarden vermelden In Holland staat een huis Meubels opnieuw bekleden IRS 90-03 Waar vind je tegenwoordig nog een originele Westfriese zolder van dertig vierkante me- stolpboerderij? Natuurlijk alleen in Noord-Holland. Echt veel zijn er niet meer van. Ons landje is slechts nog een paar honderd van dergelijke monumentale boerderijen rijk. Maar in welke staat verkeren ze dan? En te koop staan ze slechts zelden...als je er al eentje kan vinden. Maar nu doet zich zo'n unie ke kans voor. In het Noord Hol landse Sint-Maartensbrug (ge meente Zijpe), staat de ruim driehonderd jaar oude, origine- strook, op nog geen drie kilo meter van het strand. Daarbij is er viswater in overvloed, vlak in de buurt. „De Olifant" is een authen- le Westfriese stolpboederij „De tieke stolpboerderij met rieten Olifant" op een nieuwe eige- J naar te wachten. De perfecte staat waarin de boerderij ver keert, maar vooral de zo her- gerestaureerd. En dat is het kap, riant gesitueerd op ruim 3500 vierkante meter grond. Onlangs is de woning geheel kenbare oerhollandse bouw stijl maken van dit pand iets heel bijzonders. Maar het is niet alleen de boerderij zelf, ook de omgeving mag gezien worden. Midden in een oase comfort nog meer ten goede ge komen. De ruimte die de boer derij biedt is werkelijk enorm: de begane grond heeft een op pervlakte van 240 vierkante meter en de eerste verdieping biedt 225 vierkante meter ruimte. De boerderij heeft een ter. De boerderij heeft zes tot ne gen slaapkamers, allen met bad en/of douche. En wat heel apart is: een apart inpandig zelfstandig gastenverblijf an nex woning. Dit „pand in het pand" bestaat uit een woonka mer, een keuken, een badkamer en twee slaapkamers. En voor de verwende Nederlanders on der ons ligt midden in de tuin een drie meter diep zwembad. De boerderij is te koop voor 625.000 gulden, inclusief be middeling van uw makelaar. Voor informatie over dit Dand kunt u terecht bij De Ja ger Vastgoed, Warande 162, 3116 CJ Schiedam, telefoon 010-4262938. gekke te koop staande huizen in Nederland weet, of zelf een dergelijk huis bewoont, laat ons dat dan even weten. Wie weet staat volgende keer dat huis in onze rubriek „In Hol land staat een huis". Voor een reactie en informatie kunt u contact opnemen met Redac tiebureau ESI, Westvest 26-28, 3111 BW Schiedam, telefoon 010-4262233. De volksmond zegt, dat een huis waard is „wat de gek ervoor geeft". Tot op een bepaalde hoogte is dat niet eens helemaal onwaar: elk huis heeft een subjectieve waarde. Alleen zal die subjectieve waarde voor de eigenaar anders liggen, dan voor de potentiële koper. Daarom zal op een gegeven moment een toch meer objectieve waarde op tafel moeten komen. Een taxatie vertelt u de waarde van uw huis. Een taxatie wordt uitgebracht door een taxateur. Vrijwel altijd is zo'n taxateur tevens makelaar. Sommige banken hebben zelf iemand in dienst die het huis bekijkt. De taxateur bekijkt het huis en beoordeelt dat op een groot aantal factoren. Heel belangrijk is de bouwkundige staat van het pand. In het taxatierapport wordt ook verteld hoe het staat met het bestemmingsplan, de ka dastrale gegevens, de hinder, de ontwikkeling van de wijk in de toekomst, of het een monument is en veel andere zaken die voor een juiste beoordeling van be lang zijn. Op die manier komt een advies tot stand over de waarde van het gebouw, bijvoor beeld om te dienen als onder pand voor een geldlening. Een taxatierapport kan ver schillende waarden vermelden. Voor de bank is de executie- waarde het belangrijkst. Deze executiewaarde komt overeen met ongeveer tachtig procent van de opbrengst van het pand bij vrije verkoop. Dat is het be drag dat het huis waarschijnlijk opbrengt als het op de veiling moet worden verkocht. Daarnaast wordt bijna altijd ook de onderhandse verkoop waarde gezet. Dat is het bedrag dat het huis eigenlijk „waard" is. Sommige banken vragen tevens opgave van de herbouwwaarde, om die te kunnen gebruiken bij het sluiten van de brandverzeke ring. De kosten van een taxatie liggen tussen 0,15 en 0,2 procent van het getaxeerde bedrag. ONDERZOEK Als men van plan is een huis te kopen js het aan te raden om een bouwkundig onderzoek te laten verrichten. Vooral bij oudere panden is dat belangrijk. De kos ten voor onderhoud en verbete ring kunnen sterk oplopen. Soms kan er zelfs sprake zijn van een door de gemeente opgelegde re paratie. Of zo'n aanschrijving bestaat, kan worden nagevraagd bij de gemeentelijke dienst voor Bouw en Woningtoezicht. Als er geen tegenvallers aan het licht zijn gekomen, kan een bod worden uitgebracht. Dat be tekent in de praktijk dat de ko per een stukje onder de vraag prijs gaat zitten'. Dan is nog steeds niet zeker of hij niet teveel biedt. De verkoper kan wel sterk rekening hebben gehouden met de mogelijkheid de prijs te laten zakken. Er is maar één manier om daar achter te komen, name lijk door een taxatierapport te laten maken door een taxateur. De enkele honderden guldens die dat voor een gemiddeld huis kost, kunnen de koper duizenden guldens besparen. Samen met de kosten voor bouwkundig onder zoek, kunnen de kosten van een taxatie toch nog oplopen tot zes a zevenhonderd gulden. Maar in tussen beschikt de koper over tal van gegevens die hij bij het bie den kan gebruiken. De zwakke plekken van het huis kan hij ge bruiken om een bod te doen dat zelfs beduidend lager is dan de werkelijke (onderhandse) ver koopwaarde. Vaak werkt dat. Als u uw oog heeft laten vallen op een nieuwbouwhuis v.o.n., dan valt er over de koopsom niet of nauwelijks te onderhandelen. Niet voor niets noemt men de koopsom bij zulke woningen al tijd „stichtingskosten" en komt het hoögst zelden voor dat een huis voor minder dan dat bedrag wordt verkocht. Gaat echter uw voorkeur uit naar een bestaande woning k.k., dan kunt u uw za kelijk talent botvieren. Uw uit gangspunt moet altijd zijn dat er van de vraagprijs flink wat af kan. Hoeveel is moeilijk te zeg gen, omdat dat per regio nogal verschilt. Maar landelijk gezien is het gemiddelde verschil tussen de vraagprijs en de werkelijke koopsom acht procent. Die acht procent haalt u in geen geval als u zich tijdens de onderhandelin gen door emoties laat meeslepen. Er zijn bijvoorbeeld vele kopers die min of meer verliefd zijn op het huis van hun keuze; zulke mensen zijn bij voorbaat onge schikt voor het strikt zakelijk lo ven en bieden. Het komt ons voor dat het re delijk is als een makelaar, door u belast met bemiddeling bij de koop van een huis, geen taxatie- loon berekent als het tot koop komt en hij dus de volle courtage ontvangt. U zou dat in het kader van uw opdracht aan de make laar met hem overeen moeten ko- AANKOOPKEURING Een taxatierapport is niet het zelfde als een aankoopkeuring. Wanneer u een huis koopt moet u weten of het pand de vraagprijs waard is. Als u hierop een be trouwbaar antwoord wilt, laat u het huis taxeren. De taxateur kijkt uiteraard naar de staat van onderhoud, maar er zijn ver schillen met een aankoopkeu ring. De taxateur beperkt zich tot het huis zoals het er nu bij staat. Hij geeft u dus geen beeld van de opknapkosten. Daarentegen moet de taxa teur, om de staat van onderhoud te kunnen relateren aan een prijs, wel op de hoogte zijn van de lokale huizenmarkt. Hij zal dus ook de gangbare woning prijs, de buurt, het type woning en andere zaken in zijn voordeel betrekken. Dit is anders dan bij de aankoopkeuring, die een lou ter technische aangelegenheid is zonder prijsschatting. Voor een hypotheek op een be staande woning is taxatie ver plicht. Of u een hypotheek krijgt, hangt immers direct samen met de executiewaarde van het huis. Het te kopen huis dient voor de bank veelal als onderpand voor het verstrekken van een lening. De bank zal daarom willen we ten wat dit onderpand waard is en een taxatie eisen. Voor een hypotheek op een nieuwbouw woning is taxatie meestal niet verplicht, zeker niet als het om grote projecten gaat. Een huis heeft vele waarden. Wie een huis wil kopen is geïnte resseerd in de verkoopwaarde. Bij een aangifte voor de vermo gensbelasting wordt de waarde in bewoonde staat gehanteerd. Wat weer een andere waarde is dan de waarde die geldt voor de onroerend goed belasting. De hypotheekbank wil de executie waarde weten en een brandver- zekeraar is geïnteresseerd in de herbouwwaarde. KOSTEN De kosten van een taxatie hangen af van het getaxeerde be drag. De waarde-adviezen die onderdeel uitmaken van een aankoop- of verkoopopdracht zijn weliswaar geen officiële taxaties, maar vormen wel een even betrouwbare richtlijn. De kosten van de adviezen zijn bij de courtage inbegrepen. Gebeurt een taxatie van een pand door een beëdigd make laar, dan kost u dit tussen 2,4 en 2 promille van de taxatiewaarde (inclusief 20%BTW). Sommige banken nemen zelf de taxatie kosten voor hun rekening. Maar de meesten wijzen alleen de taxateur aan en laten de kosten De wer kelijke waar de van een huis is niet altijd een voudig vast te stellen. Heeft u een bankstel dat prima zit, prachtig past bij het interieur, maar toch niet helemaal okè is omdat de stof versle ten of de kleur verschoten is? U kunt dan natuurlijk een nieuw bankstel kopen. Een andere mogelijkheid is dat u het ver trouwde meubel weer helemaal nieuw maakt door het op nieuw te bekleden. Vroeger kon een pas ge trouwd stel nog wel een meubel voor het leven kopen. Wie het gelukkige paar als geschenk een bankstel cadeau deed, had dan een grote kans dat hij bij het zilveren huwelijksfeest van het bruidspaar, in de huiska mer van het jubilerende echt paar dat cadeau opnieuw zou aantreffen. Tegenwoordig is zoiets on mogelijk. Mede onder invloed van de elkaar steeds sneller op volgende modetrends. Het is bijna niet meer mogelijk om lang van een bepaald interieur te genieten en tegelijkertijd modieus te blijven. De verschil lende trends lijken elkaar steeds sneller af te wisselen of lopen eigenlijk dwars door el kaar heen. Daarbij komt dat de consu ment steeds meer de behoefte schijnt te hebben om na verloop van tijd „iets anders te willen". Voor een deel heeft dat waar schijnlijk te maken met het feit dat we over steeds meer vrije tijd beschikken en we ons in- I tensiever met onze woning en I het interieur daarvan bezig houden. VORM EN KLEUR Als we kijken wat er bij alle nieuwe modetrends in de meu belindustrie het meest veran dert, dan zien we vooral wijzi gingen in kleuren en bekle dingsmateriaal. Uiteraard zijn er ook duidelijk vormwijzigin- gen merkbaar, maar in veel mindere mate. Voor een deel liggen de vormen van een kast, lil bank of stoel natuurlijk vast. lil Wie na een aantal jaren iets nieuws wil, of iets nieuws moet vanwege slijtage, kan dus in principe zijn interieur een nieuwe „kleur en fleur injectie" geven. Dit door zijn meubelen met een witte laklaag modern te verven, of opnieuw te bekle den. Momenteel zijn er ongeveer duizend tot vijftienhonderd be drijven die meubels stofferen. Deze branche heeft de laatste jaren kunnen profiteren van de groeiende belangstelling van de Nederlandse consument voor boten en caravans. Op zich lijkt die binding tus sen de recreatiemarkt en de meubelstoffering nogal vreemd. Maar daar is wel een verklaring voor te geven. Boten en caravans hebben namelijk qua interieur vaak aparte vor men, afwijkend van wat we in de huiskamer tegen komen. Een gestoffeerd bankje in een boot kan bijvoorbeeld rond weglo pen, maar ook in een punt zijn gebouwd. Wie dan op een gege ven moment toe is aan een nieuw stuk bekleding, komt bijna automatisch bij de spe cialist terecht, de stoffenleve- rancier en de stoffeerder. Op de vraag waarom de con sument in plaats van nieuw te kopen, een meubel opnieuw laat stofferen, zijn een aantal redenen te noemen. Vaak is men aan een bepaald meubel stuk gehecht. Maar ook omdat het zo goed in het interieur past of omdat de zit zo comfortabel is. Allemaal prima redenen, al leen moet u natuurlijk ook met de kostenfactor rekening hou den. Als u de bank opnieuw laat stofferen, moet u uiteraard de stof én het arbeidsloon van de stoffeerder betalen. Wie een bank heeft die rondom in de meubelstof zit en is uitgevoerd met plooitjes en knoopjes, zal dan behoorlijk wat geld moeten neertellen. Bij de kostenraming speelt ook de kwaliteit van de bank een belangrijke rol. Gaat het om een goedkope bank van dui zend gulden, dan is het af te raden om voor deze vijftien honderd gulden opnieuw te la ten stofferen. Heeft men een kwalitatief goed bank die rond de zesduizend gulden kost en voorlopig nog heel wat jaren mee kan, dan is opnieuw bekle den natuurlijk wel interessant. Wat nogal eens gebeurt, maar wat men beter niet kan doen is, is het bezuinigen op de kwali teit van de stof. Of men nu dure of goedkope stof neemt, het ar beidsloon wordt er niet minder door. Wel de koopsom van de stof, maar een goede kwaliteit meubelstof gaat veel langer mee. Bovendien past een goed koop stofje niet bij een kwalita tief goed bankstel. Je kunt zeg gen dat de stof het meubel maakt zoals kleren de man en de vrouw maken. MEUBELSTOFFEN Verschillende soortên meu belstof zijn: cretonnen stoffen, gobelins, leer, kunstleer, ka toen en wol. Cretonne is een sterke katoenen of linnen stof die aan èèn zijde met een dessin is bedrukt. Vaak is dat met een bloemmotief. Met gobelins wordt bedoeld de veelkleurige bekledingsstoffen met grote patronen die men over het alge meen bij het klassieke eiken aantreft. Wie leer als bekledingsstof prefereert, moet rekening hou den met vrij hoge kosten. Om een goed stuk meubelbekleding uit leer te krijgen, is namelijk meer leer nodig dan het meubel groot is. Het leer moet immers overal even dik en sterk zijn. Dunne stukken uit bijvoor beeld de oksels van het dier, en stukken met littekens en be schadigingen zijn onbruikbaar. REINIGING Bij de keuze van de bekle ding kan men puur afgaan op de persoonlijke smaak. Maar misschien is de gebruiksvrien- Voor het opnieuw bekleden van een stoel met spiraalveren in de zitting, komt heel wat kij ken. delijkheid ook een doorslagge vende factor. Dat kan bijvoor beeld het geval zijn in een gezin met kleine kinderen of huisdie ren. Niet alle meubelstoffen zijn even gemakkelijk te reini gen. Eigenlijk moeten we ervan uitgaan dat een meubelstof überhaupt niet honderd pro cent is te reinigen. Het is wen selijk om het materiaal altijd zo voorzichtig mogelijk te benade ren: met lauw water en wat azijn. Niet te warm en zeker niet te nat, want daardoor kan het binnenwerk worden be schadigd. Milde, zachte zeep wil ook wel helpen. Synthetische mid delen gebruiken en hard bor stelen is min of meer verboden. Voor de exacte reiniging van een bepaalde stof is het altijd verstandig om de stoffenleve- rancier om advies te vragen. DE STOFFEERDER Wie eenmaal heeft besloten om zijn oude meubel in het nieuw te steken, kan natuurlijk proberen om zelf aan de slag te gaan. Maar dat brengt wel enig risico met zich mee als men het meubelstofferen niet onder de knie heeft. In dat geval is het verstandiger dit oude ambacht- swerk over te laten aan de echte meubelstoffeerder. Die kent de kneepjes van het vak. Hij weet precies waar de stof moet wor den ingeknipt en hoe je zuiver kunt knippen. Hij zal ook zo met de stof omgaan dat ze niet te veel wordt opgerekt en er bij de hoeken van een kussen dus geen lelijke „ezelsoren" kunnen ontstaan. Indien een dure wollen be kleding wordt gebruikt, dan dient voordat de bekleding wordt aangebracht, allereerst een afdeklaag van watten te worden gebruikt. Of het kussen gaat eerst in de witte katoen. Zou dat worden vergeten, dan gaat de dure stof minder lang mee. Je moet het maar weten. VEREN Naast het bekleden van een meubel, kan een stoffeerder ook zorgen dat een oud meubel opnieuw een comfortabele zit krijgt. Bijvoorbeeld wanneer de zitting niet meer voldoende draagkracht heeft. Afhankelijk van de prijs die de consument bereid is te betalen, kan men kiezen voor een polyether vul ling of een vulling met watten. Een fraaie oude fauteuil kan weer helemaal in oude glorie worden hersteld door bij het vastzetten van de bekleding de bekende ronde siernagels te ge bruiken. En in de zitting wor den de defecte zeven-slag-ve- ren vervangen door nieuwe exemplaren. En wel zo, dat de veren na bevestiging iets schuin naar voren staan, zodat ze in een rechte houding hun veer kracht kunnen uitoefenen als iemand - normaal gesproken met een achterwaartse druk - op de fauteuil plaatsneemt. Voor adressen van meubel stoffeerders bij u in de omge ving, kunt u het beste de Gou den Gids raadplegen. voor uw rekening. De meeste makelaars en taxateurs werken volgens vaste tarieven, waarbij de taxatiekosten stijgen met de getaxeerde vrije verkoopwaarde van het huis. VERKOOP Als een makelaar wordt inge schakeld voor de verkoop van een huis, kan in overleg de vraagprijs worden vastgesteld. Wie verkoopt zonder begeleiding van een makelaar, kan zelf de vraagprijs vaststellen aan de hand van een taxatierapport. Een taxatierapport geeft onder meer aan wat de vrije verkoop waarde van een huis is, anders gezegd, wat het lege huis bij ver koop, naar verwachting zal ople veren. Naarmate de vraagprijs dichterbij de vrije verkoopwaar de ligt, zullen de juiste geïnteres seerden op het huis afkomen. Kandidaatkopers worden niet afgeschrikt. Bovendien is het veel gemakkelijker aan de prijs vast te houden, als zich in het begin al direct twee of drie gega digden met een bod melden. WAARDEBEPALING De waardebepaling van on roerend goed is een zo gecompli ceerde zaak dat het in het alge meen slechts voor deskundigen mogelijk is tot een nauwkeurig oordeel te komen. En ook des kundigen zijn het dikwijls niet met elkaar eens, omdat het waardeoordeel afhangt van vele factoren, waaraan zij vaak een zeer verschillende betekenis toe kennen. Eenvoudig te bepalen is de herbouwwaarde. Dit is de waar de waarop de verzekeringsmaat schappij haar premie berekent. De herbouwwaarde wordt ge vonden door de inhoud van een gebouw te berekenen, dus lengte x breedte x hoogte en het aantal kubieke meters te vermenigvul digen met een prijs per kubieke meter, waarbij dan nog onder scheid wordt gemaakt tussen prijzen in stedelijke gebieden en prijzen in niet stedelijke gebie den. Moeilijker wordt hét om de onderhandse verkoopwaarde vast te stellen. In het algemeen wordt deze afgeleid van de prij zen die in het recente verleden voor soortgelijke objecten wer den gemaakt, waarbij dan cor recties worden toegepast al naai gelang het pand afwijkt of het prijsniveau sedert de laatste ver koop gewijzigd is. Eenvoudig ge zegd komt het er op neer dat een huis 100.000,- waard is indien soortgelijke huizen ook voor cir ca 100.000,- worden verkocht. Het is dus een vergelijkingscij- fer, dat ook meestal als basis dient voor het taxatierapport dat de gemeente kan verlangen bij een garantieaanvraag. De publieke verkoopwaarde (executiewaarde) is de waarde die een pand in publieke veiling opbrengt bij een gedwongen ver koop, die bijvoorbeeld is veroor zaakt door het niet voldoen aan de betalingsverplichtingen. Vaak komen er nog extra kosten voor de koper bij zoals veiling- kosten, achterstallige lasten e.d. De waarde wordt bij een execu tie gedrukt. De hoogte van de hypothecaire lening (zonder ge meentegarantie) is in principe gebaseerd op de executiewaarde. Er zijn dus verschillende soor ten van taxaties. Zo zal de verze keringsmaatschappij die een pand moet verzekeren de her bouwwaarde willen weten om dat in geval van schade de her bouwwaarde vergoed moet wor den. Dit is dus weer een geheel andere waarde dan bijvoorbeeld de publieke verkoopwaarde of executiewaarde. Het beleid van de hypotheekverstrekker is erop gericht geen hoger bedrag te ver strekken aan hypotheek dan het bedrag dat het onderpand op een publieke veiling zal opbrengen. Vanzelfsprekend is de executie waarde een lagere waarde dan de onderhandse verkoopwaarde. Wanneer men immers de tijd heeft om rustig een pand te ver kopen, zal het een hogere prijs opbrengen dan wanneer het ge dwongen op een veiling moet worden verkocht. De taxatierapporten zijn zeer belangrijk. Geen enkele krediet gever zal een hypotheek verlenen zonder dat het pand getaxeerd is. Eigenlijk zou een ieder die een huis koopt of verkoopt de prijs moeten bepalen aan de hand van een taxatierapport. Taxaties blijven een omstre den begrip. Het zal regelmatig voorkomen dat verschillende taxateurs een verschillende waarde aan een pand toekennen. Daardoor is het mogelijk dat de ene hyopotheekbank voor het zelfde pand een iets hogere hy potheek geeft dan de andere hy potheekbank. Er zijn dan ook huizenhandelaren die steevast voor de financiering van hun aankopen bij meer dan één hypo theekbank een hypotheekofferte aanvragen, om vervolgens ge bruik te maken van de hoogste aanbieding die zij ontvangen. Overigens gaat de belasting dienst bij de vaststelling van de overdrachtsbelasting niet bij voorbaat akkoord met de betaal de koopprijs. Stel dat iemand een pand koopt van 100.000,- terwijl de belastingdienst van mening is dat de werkelijke waarde 120.000,- is. Afgezien van het feit dat natuurlijk be zwaar mag worden aangetekend, moet toch overdrachtsbelasting betaald worden over 120.000,-.

De Havenloods | 1990 | | pagina 21