fjj WD: huidig beleid moet worden voortgezet K «deze krant DE HAVENLOODS Cheque van vijftig mille voor herbouw de Palmboom APK Zondagochtend-concerten XKoster een Omartin Hanson produkt^ Restauratie Waag begonnen EDITIE 9, DINSDAG 23 JANUARI 1990, 39e JAARGANG, Nr. 4 Wegener huLS-aan+iuLsblsclen Schiedams Nieuwsblad Zondag 28 januari - 20.15 uur KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. t.b.v. het familiehuis Dr. Daniël den Hoed Kliniek. Kaartverkoop aan de kassa van De Doelen. t Telefoon 010-413.24.90. a Prijzen 30, 50 en 75 qulden; VIP-tickets f250.-. SCHIEDAM Een cheque van maar liefst vijftig mille. Dat was het presentje dat de negen Schiedamse service clubs vrijdag hadden voor burgemeester Reinier Scheeres. De burgervader kreeg het bedrag in zijn functie als voorzitter van de stichting de Schiedamse Mo lens. De helft van het bedrag was door de serviceclubs verzameld met de Kerst markt. De 25.000 gulden die dit evenement opbracht is nog eens verdubbeld door een anonieme stichting. De 50 mille zal worden besteed aan de herbouw van de mo len de Palmbom. Jos Gunneweg, directeur van de stichting de Schie damse Molens en een van de drijvende krachten achter de herbouw van de uit 1781 stammende molen toont zich verguld met de gift. „We zul len het investeren in de fase die nu op gang komt en dat is de afwerking van de binnen kant", vertelt de molenfana ticus. Volgens Gunneweg verloopt de herbouw van wat Schie dams vijfde molen moet worden volgens plan. „Eind volgend jaar zullen we de hele reconstructie klaar heb ben en het jaar daarop volgt de inrichting van de museale component", verwacht hij. Ook de sponsorwerving gaat goed. „We kunnen nog niet zeggen dat het plaatje rond is maar de opbrengsten overtreffen de verwachtin gen en hierdoor kunnen de tegenslagen gecompenseerd worden". Gehoopt wordt op een half miljoen aan spon sorgeld. Momenteel is daar al vier ton van binnen. Gunneweg heeft nog een re den om tevreden te zijn. Niet alleen verlopen de herbouw en de sponsorwerving vol gens plan, ook de Bolssilo aan de overkant van de Scheeres ontvangt de cheque van vijftigduizend gulden. Noordvest zal verdwijnen. „Ik had eigenlijk de moed al een beetje opgegeven maar ik ben blij dat die betonnen kolos tegen de vlakte gaat", aldus Gunneweg. Fractievoorzitters eens over oplossing Spalandaffaire SCHIEDAM De fractie voorzitters van de in de raad vertegenwoordigde politieke partijen zijn het vorige week eens geworden over de formu lering van een opdracht voor een onafhankelijk onder zoeksbureau dat de gang van zaken rond de Spalandaffaire gaat onderzoeken. Ook is overeenstemming bereikt over de stukken die meegezonden zullen worden. Alleen over wie het onderzoek moet uit voeren, moet nog een besluit genomen worden. Vandaag is het laatste overleg. Bart de Leede (PSP/PPR) ver wacht dat het definitieve be sluit nu snel zal vallen. Vol gens het raadslid, die de dis cussie mede aan het rollen heeft gebracht, zullen de frac tievoorzitters gezamenlijk een voorstel aan het college doen. Door voor deze procedure te kiezen, buiten de raad om, denkt men tijd te besparen. Het voorstel zoals dat er ligt, is opgesteld door Gé Brouwer (PvdA) en De Leede. Alle par tijen, inclusief de VVD, kun nen zich hierin vinden. „Het is een soort compromis. Nie mand krijgt echt zijn zin maar niemand wordt ook echt voor het blok gezet", zegt De Lee de. De bijeenkomst is volgens het PSP/PPR-raadslid in een prettige sfeer verlopen. Na een discussie is er voor gekozen om alle relevante rapporten, brievén en derge lijke mee op te sturen naar het onderzoeksbureau. „We gaan niet zelf selecties maken", al dus De Leede. Het enige waar de fractie voorzitters het nog over eens moeten zien te worden is de keuze van het onderzoeksbu reau. „Er zijn al ideeën uitge wisseld en er zijn ook al enige namen genoemd", zegt De Leede. Jongen steekt school in brand SCHIEDAM— Een 9-jarige Schiedammer heeft zaterdag middag brand gesticht in de openbare basisschool De Gor zen aan de Dwarsstraat. De jongen had samen met twee vriehdjes van 6 tot 10 jaar een sterretje aangestoken en dat vervolgens in de brievenbus van het schoolgebouw stopt. Hierdoor vatten de gordijnen vlam. Door de brand is de voorzijde en de ingang van het schoolgebouw beschadigd. De gemeente heeft voorzie ningen getroffen, waardoor de lessen gewoon doorgang kun nen vinden. Het is de politie overigens niet bekend of de dadertjes leerlingen van de school waren. Meestal klaar terwijl u wacht L telefoon 010-4738222 Controle op snelheid SCHIEDAM— De gemeente politie van Schiedam zal in de maanden januari tot en met maart extra controleren op de overschrijding van de maxi mum snelheid. Overtreders zullen direct beboet worden. Met deze actie wil de politie het aantal aanrijdingen om laag brengen. Onderzoek heeft namelijk aangetoond dat wanneer de snelheid met vijf kilometer omlaag gaat. het aantal aanrijdingen met 30 tot 40 procent afneemt. Ook andere gemeenten in het Rijnmondgebied zullen aan deze actie deelnemen. De con trole zal zowel opvallend als onopvallend (met behulp van radarapparatuur) plaatsvin den. Onderzoek naar Nieuwstraat 20/22 SCHIEDAM— De stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam gaat een onderzoek instellen naar de mogelijkheid om de panden Nieuwstraat 20 en 22 te restaureren. Het on derzoek is mogelijk dankzij een subsidie van f 8.759,52 van de gemeente. Gemeente gaat onkruid te lijf SCHIEDAM Om het zwerf vuil in de stad beter te kunnen bestrijden wil de gemeente een extra onkruidborstelma- chine aanschaffen. Zwerfvuil verzamelt zich vaak op plaat sen waar onkruid groeit. De gemeente is er al jaren ge leden van af gestapt om het onkruid op straten en pleinen met chemische middelen te bestrijden. Sinds kort wordt er gebruik gemaakt van een zogenaamde onkruidborstel- machine. Dit voertuig verwij dert met draaiende stalen bor stel het onkruid tussen de straatstenen. De capaciteit van deze machine blijkt ech ter te klein te zijn om heel Schiedam onkruidvrij te hou den. Het nieuw aan te schaffen ap paraat zal een combinatie van een onkruidborstelmachine en een kleine veegmachine zijn. Het apparaat gaat ruim twee ton kosten. Liberalen mikken op handhaven vijf zetels SCHIEDAMVoortgaan op dezelfde voet. Dat is wat de WD wil na de komende raadsverkiezingen. Giste ren presenteerden de libe ralen hun verkiezingspro gramma dat de veelbete kende titel 'Schiedam, een kansvolle stad' heeft mee gekregen. De VVD rekent op dat de huidige coali tie met de PvdA geconti nueerd zal worden en dat ook het huidige collegebe- leid niet ingrijpend gewij zigd wordt. De WD gaat de verkiezingen in met een politieke nieuwko mer: Wil van Wijk. Bonbon maker Gerard Verhulsdonk houdt het na 25 jaar raadslid te zijn geweest voor gezien. Voor velen is Van Wijk geen onbekende door zijn vele maatschappelijke functies zo als voorzitter van de Stad- somroep, maar toch zal het voor de uit het onderwijs af komstige Van Wijk geen een voudige opdracht zijn om de zelfde bekendheid te krijgen als zijn voorganger. Mocht de WD inderdaad wederom een wethouder krijgen na de ver kiezingen, dan is de huidige wethouder Luub Hafkamp de eerste aangewezen persoon. De liberalen hopen dat het huidige -zetelaantal van vijf gehandhaafd kan blijven. De fractie zal na de verkiezingen grotendeels vernieuwd zijn. Niet alleen Verhulsdonk staat, als lijstduwer, op een onver kiesbare plaats, ook Piet Prins en A. de Jong-Sunderman ke ren niet in de raad terug. Als mogelijke nieuwkomers staan genoteerd Martin Loch, Enge- line van Collenburg en Ans van Soest. Annie Renskers- Maas en Luub Hafkamp zijn de enige twee van de oude groep die op een verkiesbare plaats staan. Kwijtschelding Het verkiezingsprogramma bevat, zoals te verwachten was gezien de deelname aan het college, weinig noviteiten. De WD-kandidaten: v.l.n.r. voor Piet Prins, Ben Jeene, Wil vi Wolsleger, Annie Renskers-Maas, Engeline van Collenburg, Ans va Loch ontbreekt op de foto. I Lijstaanvoerder Wil van Wijk. DE HAVENLOODS CD HET ZUIDEN HET VOORJAARSPROGRAMMA IS UIT Af te halen op onze kantoren. Bel 010-4.699.911 als u het inschrijfformulier thuisgestuurd wilt krijgen'. Opvallend is wel dat de WD de mogelijkheid oppert om kwijtschelding van gemeente lijke heffingen te gebruiken bij de schuldsanering. „Inko mensnivellering gebeurt in Den Haag en dat doet Den Haag erg grof. Er kunnen in de gemeente situaties ont staan waarin de gemeente door soepel op te treden kan helpen", zegt Gerard Verhuls donk. De WD verklaart zich in het verkiezingsprogramma tegen stander van de vorming van burgerwachten. Wel vinden de liberalen dat in bepaalde gevallen een buurtsurveillan- ce in nauw overleg met de po litie nuttig kan zijn. In het programma zet de WD vraagtekens bij de doelmatig heid van de volgens de libera len rijkelijk in de stad aange brachte drempels en verkeers lichten. De VVD wil de huidi ge situatie kritisch evalueren omdat volgens haar een logi scher aanleg van kruispunten veel verkeersborden en -lich ten kan voorkomen. Ook de verkeerssituatie op de Broersvest en langs de tram- Inbraken SCHIEDAM—Op het Grieg- plein is dit weekeinde inge broken in de woning van een 62-jarige vrouw. Zij had haar woning slechts tien minuten verlaten en in die tijd hebben de dieven toegeslagen. De buit bestond uit een geldkist, waardevolle papieren en sie raden. De geldkist is later leeg teruggevonden. De dieven werden gestoord door de te rugkomst van de bewoonster en verlieten de woning via het raam van de woonkamer (de woning bevindt zich op de eerste etage). Uit een woning aan de 's-Gravelandseweg zijn dit weekeinde een gouden ring, een gouden armband en Belgisch geld ontvreemd. De dieven hadden de voordeur geforceerd om de woning bin nen te komen. baan is volgens de WD voor verbetering vatbaar. „De WD acht het noodzakelijk dat daar op deskundige wijze ex tra beveiligingen worden aan gebracht", staat in het verkie zingsprogramma te lezen. Hof van Spaland Vanzelfsprekend is er in het WD-program ook aandacht voor het midden- en kleinbe drijf. Het Hof van Spaland moet in de ogen van de WD'ers uitgebouwd worden. De binnenstad moet te allen tijde goed toegankelijk zijn voor het autoverkeer, zo vin den de liberalen. Het afsluiten van het centrum voor autover keer, zoals de laatste tijd nog al eens wordt geopperd, is voor de WD uit den boze. De binnenstad krijgt in het programa veel aandacht. Ook het door Verhulsdonk naar voren gebrachte plan om de huidige Passage over het Broersveld heen aan te sluiten op de Hoogstraat keert in het program terug. De liberalen weten dat ze in de race voor de coalitie zullen moeten opboksen tegen het CDA dat ook de wens heeft om samen met de PvdA te gaan 'regeren' in Schiedam. Toch zijn ze optimistisch over voortzetting van het PvdA/WD-college. Volgens Verhulsdonk kan het CDA door zich soepel op te stellen richting PvdA zichzelf wel eens juist buitenspel zetten. Bang dat een andere partij met de eer gaat strijken als de komende vier jaar de plannen worden uitgewerkt die tijdens dit college zijn ontwikkeld, is Verhulsdonk niet. „Een libe raal is nooit bang. Hij hoeft niet met de eer te strijken. Een bekend spreekwoord van Thorbecke (een beroemde li beraal uit de geschiedenis, red.) luidt: een liberaal krijgt altijd na veertig jaar gelijk". Hafkamp constateert dat het CDA de plannen voor het Stadserf en een nieuw zwem bad in Groenoord 'soepel in het eigen geschrift heeft over genomen'. „Ik heb soms hel gevoel dat het CDA de co- pieermachine is van het soci aal-liberaal plan", vult Ver hulsdonk aan. Het verkiezingsprogramma van de WD zal een aantal verrassende elementen bevat ten, zegt Van Wijk. Wat de verrassingen zullen zijn, wil de WD-lijsttrekker nog niet verklappen. De VVD streeft in ieder geval naar een politiek café met de overige partijen vlak voor de verkiezingen. Auto te water SCHIEDAM—Een 24-jarige Rotterdammer is zaterdag avond met zijn auto in de sloot beland naast rijksweg A20. De automobilist week uit voor een Citroën CX die hem tij dens een inhaalmanoeuvre af sneed. De wagen van de Rot terdammer raakte in de slip en kwam in de sloot tot stil stand. De bestuurder bleef onge deerd, maar zijn wagen werd zwaar beschadigd. De andere auto is hard doorgereden. Arbeidsbureau gaat marktgerich ter werken: 'Een nieu we organisatie moet Diaconaal cen trum geopend. A Finaleplaats is haalbaar voor A Beperkt duur- sport-programma in Schiedam. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week De verkeerstuin Plaswijckpark komt er, dankzij... De Verenigde Spaarbank Hotelconcern Bastion strijkt neer in Schiedam SCHIEDAM— Schiedam krijgt er een hotel bij. Bas tion Development uit Den Hag heeft bij de gemeente een vergunning aange vraagd voor de bouw van een drie-sterrenhotel met veertig kamers. Het hotel moet verrijzen langs de Van Haarenlan tussen NS-station Schiedam Rotterdam-West en de 's Gravelandseweg. De komst van het hotel is een steuntje in de rug voor het toeristenbeleid van het colle ge. Zoals bekend beijvert het college zich al geruime tijd om het hotelaanbod in de stad uit te breiden. Pogingen om op het terrein van zwembad Groenoord een hotel te laten bouwen liepen echter tot nu toe op niets uit. Het Bastion-hotel dat op het parkeerterrein tussen van Van Haarenlaan en de spoorweg wordt gebouwd, zal geen hoog gebouw worden, zo verzekert een woordvoerder van de ge- meejnte. Het zou gaan om een langwerpig hotel met twee verdiepingen. De ingang van het hotel zal wegens verkeer- stecnische redenen niet aan de i Van Haarenlaan zijn. De be- J zoekers van het hotel zullen moeten omrijden. „Een tik keltje omslachtig, maar het kan niet anders", aldus de ge meentewoordvoerder n hotel met 40 kamers het uitgraven van de vloer v i SCHIEDAM Vorige week is een begin gemaakt met de res tauratie van de Waag. Het' eeuwenoude pand onderaan de kerktoren van de St. Jan- kerk moet over enkele maan den een compleet andere aan blik bieden. Het pand, dat eigendom is van de Hervormde Gemeente, is de' laatste jaren enorm verpau-' perd. Diepe scheuren in de ge vel wijzen er op dat de funde-, ring van het pand verzakt is. De gevel zal tijdens de restau-, ratie die circa vier ton zal kos ten, in oude luister worden: hersteld. Het gebouw zal aanj de binnenkant geheel worden verbouwd. Het is de bedoeling dat het' kerkelijk Bureau van de Her-; vormde Gemeente na de op knapbeurt in de Waag zal worden gehuisvest. Ook wordt er een toiletgroep gebouwd met het oog op de meer pu-, blieke functie die de stichting Vrienden van de Grote Kerk aan de aangrenzende kerk wil; geven.

De Havenloods | 1990 | | pagina 1