Huiswerkvrije school kan helpen om te léren leren Accountancy: werken en (veel) studeren Vrije tijd vullen op HBO-niveau Plek op niveau voor Hogeschool Rotterdam 'Op een moment moet de docent zich terugtrekken' Nieuw bureau studiekeuze Cursus voor Turkse vrouwen HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 25 JANUARI 1990 4-581 scholen daarentegen moe ten de keus nog maken of ze wel een huiswerkvrije school willen worden. In het rapport 'Nieuw Rotter dam' van de commissie Albe- da uit 1987 wordt huiswerk begeleiding als een onderdeel van het dagelijks lesprogram ma bepleit. Dat heeft ten doel het voorkómen van voortijdi ge schoolverlating en om leer lingen zoveel mogelijk kansen te geven zich te ontwikkelen. De gemeente stelde, gerekend vanaf 1988, f.400.000 per jaar beschikbaar voor scholen die met huiswerkbegeleiding aan de slag wilden. Op de scholen waar dat gebeurt kunnen de leerlingen na schooltijd onder leiding huiswerk maken. Een school die aan huiswerk begeleiding doet is echter nog geen huiswerkvrije school, waarvan in het tv-programma sprake was. Op een huiswerk vrije school duurt de school dag voor iedereen even lang, in dit geval dus langer, omdat het huiswerk in de lessen wordt ingebouwd. Brief Beleidsmedewerker A. Baij- ens van de Dienst Onderwijs vertelt dat alle Rotterdamse scholen voor voortgezet on derwijs dezer dagen een brief krijgen of ontvangen hebben, met het aanbod om degenen die een huiswerkvrije school voorstaan, te ondersteunen. Dat beleid geldt voor alle scholen, dus niet alleen de ge meentelijke, benadrukt Baij- ens. De scholen die interesse hebben, moeten zichzelf mel den. Veel mensen uit het onderwijs hebben zich al verdiept in het onderwerp, onder meer tij dens twee studiedagen in de cember vorig jaar. Zo ook do cente Nederlands Francisca Jonker. Tien jaar mentor schap op een scholengemeen schap voor MAVO, HAVO en VWO, waar in het kader van het Onderwijs Voorrangsbe leid al jaren aan onderwijsbe geleiding wordt gedaan, bracht haar "met de neus in de huiswerkproblemen". Als haar persoonlijke mening geeft ze te kennen de huis werkvrije school met vreugde te begroeten. Voor brugklassers op de school van Jonker, het "Hene gouwerplein", zijn de eerste zes weken huiswerk maken op school verplicht. Daarna mo gen de leerlingen, of hun ouders, kiezen of ze ermee doorgaan of niet. Praktische problemen bepalen soms de deelname. Francisca: "Som migen hebben geen eigen ka mer, of ze worden teveel ge stoord. Soms ook vinden ze het te saai thuis, omdat de ouders allebei werken". "Het eerste uur (van de anderhalf uur) mogen ze niets vragen. Dat is om te bevorderen dat ze ook leren zelf een antwoord te zoeken. Voetballen Hoe aantrekkelijk is een huis werkvrije school? Dat zal per leerling verschillen. De één ervaart het als een opluchting thuis te komen en dan ook echt vrij te zijn (zoals Jonker zegt: zonder bezwaard ge moed tv kijken of voetballen- ),de ander wil het liefst zo snel mogelijk uit het schoolge bouw zijn. De heer Baijen heeft er desge vraagd ook wel een oordeel over. Voor leerlingen die thuis niet gestimuleerd worden of voor wie moeilijk een eigen plek is te creëren, lijkt hem een huiswerkvrije school een oplossing. Wennen "Maar leerlingen die gaan doorstuderen zullen er toch Drie van de leerlingen van scholengemeenschap "Henegouwerplein" die huiswerkbegeleiding krijgen. Geheel links Nylton. Bij hem thuis is het wel rustig genoeg om huiswerk te maken, maar toch doet hij het graag op school. Naast hem zit Maarten. Hij vindt het 'best leuk' in de huiswerkcursus. 'Thuis is het te druk om huiswerk te maken. Ze lopen allemaal om me heen'. Daphne kan eigenlijk het beste leren met de radio aan. Toch vindt ze het fijn om klaar te zijn als ze thuiskomt. Alle drie zijn ze het er over eens dat een klein beetje huiswerk thuis maken niet erg is. ("Anders verveel je je; een leuk vak 's avonds thuis maken is niet erg"). aan moeten wennen zelf thuis te werken, omdat ze daar later ook mee te maken krijgen". Het oordeel van Baijens is ge baseerd op eigen waarneming, uit de tijd dat hij zelf nog voor de klas stond. Eigenlijk voor de klas-sen. Want op de een- mansschool waar hij hoofd was, moest hij een beroep doen op de zelfwerkzaamheid van ólle klassen. "Je moest ze een werkhouding aanleren, waardoor ze Zelfstandig leer den werken". Het straalt van hem af dat het hem ook lukte. „Door de nood gedwongen", verklaart hij. Een nostalgisch verhaal? "Nee zeker niet", is zijn stellige antwoord. En hij trekt een vergelijking met de grot') ver scheidenheid van kindei/n die je nu soms aantreft f een klas. "Het is eigenlijk precies hetzelfde als toen: individuele aandacht is nodig om leerlin gen op een punt te brengen dat ze zelfstandig kunnen werken.Maar op een moment moet de docent zich terug trekken. "Je moet ze léren le ren". De telefoontjes die de Dienst Onderwijs en ook het HIC kregen om adressen te vragen van huiswerkvrije scholen brengen hem nog tot een be zorgde uitspraak: "Het gevaar bestaat dat het een soort re clame wordt. Je moet oppas sen dat scholen huiswerkvrije school willen worden omdat ze niet genoeg leerlingen heb ben. Zo moet het niet worden. Het is een onderwijskundig verhaal, dat moet voorop staan". Tekst Nelleke de Jong foto's Robert Vos De toename van vrije tijd is voor de Hogeschool Rotter dam en omstreken aanleiding geweest een nieuwe opleiding te starten. „Vrijetijdskunde is de naam. Eigenlijk Vrijetijds kunde en Kultureel Werk, want die toevoeging duidt aan dat dat gedeelte, dat al be stond, verwerkt wordt in de nieuwe opleiding. Meewerken aan en meedenken over de in vulling van vrije tijd vraagt inleving in de behoeften van mensen, maar tevens deskun digheid met betrekking tot de uitvoering. „Je moet weten wat er bij de mensen leeft als je wat voor hen wilt organiseren", meent projectcoördinator vrijetijds kunde Leonard Frerichs. „Daarom leren we de studen ten vaardigheden om scena rio's te ontwerpen". Het bete kent inleving in de situatie van mensen die vrije tijd wil len invullen, maar ook in de situatie van mensen die iets organiseren. De stages in de nieuwe studierichting zijn er dan ook op gericht de studen ten inzicht te geven op de ma nier waarop organisaties wer ken. Verschillend king kunnen komen in de ge kozen stage? Dat wil Frerichs even duidelijk maken: „De stages worden door ons uitge kozen. We willen dat iedereen echt alle facetten leert ken nen". Projectmedewerker Marianne Engel over de mogelijke sta ges: „In een museum leer je hoe een tentoonstelling wordt ingericht, maar 't kan ook zijn dat je erachter moet komen hoe de organisatie van een bungalowpark eruit ziet". De Vereniging tot behoud van na tuurmonumenten zou ook sta gewerkterrein kunnen zijn, evenals de Stichting Kunst zinnige Vorming. Dit eerste opleidingsjaar biedt trouwens een keur van moge lijkheden wat het organiseren van evenementen betreft, in verband met het 650-jarig be staan van Rotterdam, aldus Engel. Europa De blik is overigens niet al leen gericht op het jaar 1990, maar minstens zo sterk op het jaar 1992, ofwel een verenigd Europa. Zo beperken de sta- ge-adressen zich niet tot het eigen land; is het Engels een verplicht vak en kan Spaans en Duits gekozen worden. Enige trots kan Frerichs niet ontzegd worden als hij op merkt: „Ik denk dat het nogal uniek is wat wij doen". De opleiding Vrijetijdskunde wordt gegeven door de Facul teit Welzijn, Arbeidsverhou dingen en Gezondheidszorg (WAG), zowel dag- als deel tijd. de studieduur is vier jaar. Stages vinden plaats in het derde studiejaar. Het gaat om een hogere beroepsopleiding (HBO). De WAG maakt deel uit van de Hogeschool Rotterdam en omstreken. Er zijn nog drie faculteiten. Dat zijn de Poly technische Faculteit, de Fa culteit Educatieve Opleidin gen en de Faculteit der Kuns ten en Architektuur. Het adres van HR O is Rochus- senstraat 125, 3015 EJ Rotter dam, telefoon 010-4367033. Men 'bedient' de drie sectoren kunst en cultuur, recreatie en toerisme, en cultureel werk en opbouwwerk. De vakken la ten zien dat je als vrijetijds- kundige je toekomstige werk zaamheden op verschillende terreinen kunt uitoefenen. Kunst- en cultuurgeschiede nis, kunstzinnige vorming zo als sport en spel, en drama, komen op de vakkenlijsten voor, maar ook marketing en publiciteit, informatica en tekstverwerking. Het hangt van de belangstel lingssfeer van de student af welke richting hij of zij uit gaat. Die zou best eens op het commerciële vlak kunnen lig gen. Dat zou dan tot uitdruk- De (Allochtone) Vrouw en werkwinkel organiseert voor Turkse vrouwen een cursus BANEN- en BEROEPENO- RIËNTATIE, die in februari van start gaat. De cursus is bedoeld voor vrouwen die op zoek zijn naar werk of een opleiding om een, (betere) plaats op de arbeids markt te kunnen verwerven. Er komen in de cursus zaken aan bod als verdere scholings mogelijkheden, individuele keuze voor een baan of een opleiding en plannen maken voor de toekomst met betrek king tot werk. Kinderopvang is aanwezig. Voor meer informatie kan men bellen 411.04.38 of langs komen op het adres Maurits- weg 31, op dinsdag tussen 13.00 en 16.00 uur. ROTTERDAM-"Kan ik adressen krijgen van huis werkvrije scholen", was onlangs de veelgestelde vraag aan de gemeentelijke Dienst Onderwijs. Dat ge beurde na een radio- en tv- uitzending van Veronica over een Haagse scholen gemeenschap, waar het huiswerk op school in de les wordt gemaakt. De ouders die om de adressen vroegen leken hun keus al gemaakt te hebben, in de verwachting dat zo'n school dé oplossing is om hun kinderen aan het (huis)werk te krijgen of te houden. De Rotterdamse De heer ABaijens:'individuele aandacht is nodig' Het kopen van een huis betekent meestal niet dat er meteen in gewoond kan worden. Dat is evenmin het geval bij de koop van het kantorencomplex van Unilever, tegenover 'Dijkzigt', door de Hogeschool Rotterdam en omstreken, die het zal gaan gebruiken om er twee faculteiten in te huisvesten. Dat zijn de fa culteit Welzijn, Arbeidsverhou dingen/Gezondheidszorg (WAG) en de Faculteit Educatieve Op leidingen (FEO). De studenten van WAG en FEO krijgen hun (HBO)-opleiding op tien verschillende plaatsen. Door de koop van het Unilever- gebouw kunnen alle opleidingen van de beide faculteiten samen gebracht worden. Voordat het zover is moet er nog heel wat verbouwd worden, maar WAG-faculteitsdirecteur en voorzitter van de bouwcom missie J. van Weerelt, verwacht dat eind dit jaar de vleugel aan de kant van de Wytemaweg door de WAG in gebruik genomen kan worden. De hoogbouw wordt het domein van de FEO, maar voordat het zover is, dat iedereen onder dak is, is het inmiddels 1993. Vooruitlopend op de ingebruik name door de FEO, opende wet houder Edit Hallensleben (On derwijs) afgelopen vrijdag 19 ja nuari in de stromende regen de nieuwe gebouwen aan de Wijn haven, die als tijdelijke huisves ting moeten dienen voor de lera renopleiding (voorheen Zuid- West Nederland), die het pand aan de Brasserskade in Delft verlaten heeft. Tegen de tijd dat het Unileverge- bouw geschikt maakt is voor be woning door de studenten van WAG en FEO moet er ook een andere naam komen. Daarvoor zal te zijner tijd een prijsvraag worden uitgeschreven, waaraan volgens Van Weerelt iedereen mee mag doen. In de Polanenstraat 34 is per 1 januari van dit jaar een Bu reau voor Studiekeuze geves tigd. Men kan er terecht voor een bezoek aan het documen tatiecentrum, een adviesge- sprek of een studiekeuzeon- derzoek. Het bureau is vijf dagen per week geopend tijdens kan tooruren. Adviesgesprekken en studiekeuzeonderzoeken vinden op afspraak plaats. Het documentatiecentrum is vanaf 26 februari elke don derdagmiddag van 13.00 tot 16.30 uur vrij toegankelijk. Het telefoonnummer is 4333772. Werken en leren, een be kend verschijnsel onder de naam leerlingstelsel. Na een paar jaar heb je dan een bevoegdheid voor het beroep dat je voor ogen stond. Die combinatie van werken en leren is ook mo gelijk buiten het leerlings telsel. In de accountancy bijvoorbeeld. En als je dan, na je VWO-opleiding, kiest voor het beroep van regis teraccountant, begin je ook meteen in de praktijk. Het einddoel is echter niet met een paar jaar bekeken. Dan ben je acht tot tien jaar verder. Maar ook in de tus sentijd zijn werk en salaris al heel interessant, verze keren de mensen uit het vak. Eerlijk is eerlijk, het woord accountancy klinkt een beetje saai. Dat is ook logisch, want 'account' vérwijst naar cijfers en (af)-rekening. die de eerste fase gehaald heb ben, juist doorgaan". Het feit dat de studiekosten door 'Mo- ret' betaald worden, speelt daarbij een niet onbelangrijke rol. De maatschap houdt aan die investering op haar beurt goede mensen over. „Het is een kettingreactie". Wie dit jaar examen VWO doet en geïnteresseerd is in een baan met studie in de ac countancy, kan voor inlichtin gen terecht bij de centrale personeelsafdeling van Moret en Limperg Registeraccoun tants, Marten Meesweg 115, 3068 AV Rotterdam, telefoon 010 - 407 24 77 72, vragen naar mevrouw Rappange, ook als men in een andere plaats dan Rotterdam wil starten. VWO-ers die eerst nog wat willen doorleren kunnen via de HEAO op een later tijdstip 'binnenkomen' in de accoun tancy. Hetzelfde geldt voor degene die een studie willen volgen op academisch niveau. Wie in cijfers geïnteresseerd is zal daarvan al blijk gegeven hebben bij de keuze van het vakkenpakket bij het VWO, de vooropleiding die gevraagd wordt door de maatschap Mo ret en Limperg. De maatschap behoort tot een wereldwijd netwerk van hon derden accountantskantoren in honderd landen, in Neder land opererend onder de naam Moret, Ernst en Young. De ideale vakken voor de start van de studie tot registerac countant zijn wiskunde A, economie 1 en/of 2 en bij voorkeur Engels. Mensen Het gaat in de wereld van de accountancy bepaald niet al leen om cijfers. Mevrouw Rappagne en de heer Ekke- bus, respectievelijk medewer ker en hoofd personeelsvoor- door ouderen meegenomen naar de bedrijven. Op den dingen. Als adviseur ben je raadsman en klankbord van ondernemers. Ekkebus: „Je komt op de werkvloer, maar ook aan de top". In het begin wordt je leven. „Contacten met onder nemingen van verschillend ni veau, met mensen van ver schillend pluimage", noemt Ekkebus als de aantrekkelijke kant van het werken als (as sistent) accountant. „We zoeken geen stoffige mensen, maar juist dynami sche mensen die weten wat ze willen". De opleiding wordt gegeven door het NIVRA, (Nederlands instituut voor registeraccoun tants). In de aanvangsfase is het vier dagen werken, met de vrijdag als studiedag. De eer ste fase omvat vier studieja ren, te beginnen met een drie daagse introduktie- cq oriënt atiebijeenkomst. Verder wordt onder meer bedrijfseco nomie en recht gegeven, als mede boekhouden en algeme ne organisatie. De tweede, eveneens vierjari ge fase, omvat onder meer ex terne verslaggeving en admi nistratieve organisatie. Vijftig uur Ekkebus en Rappange willen deze combinatie van werken en leren niet gemakkelijker voorspiegelen dan ze is. Per week moet toch minstens voor werk en studie samen op vijf tig uur gerekend worden, ge durende veertig weken per jaar. Als dat na een aantal jaren toch een te zware belasting blijkt te zijn, behoeft men niet terug te zien op tijdverspil ling, want een tijdje werken en studeren op een accoun tantskantoor biedt voldoende kansen op een baan elders in het bedrijfsleven. „Je ziet ze allemaal goed terechtkomen". Anderzijds is de ervaring, al dus Ekkebus, „dat diegenen duur krijg je te maken met alle aspecten van het bedrijfs- ziening bij 'Moret', verklaren eensgezind dat interesse in mensen minstens zo belang rijk is. De registeraccountant heeft twee belangrijke functies. Een controlerende en een advise rende. Centraal staat de con trole van jaarrekeningen en andere financiële verantwoor- ,Je komt op de werkvloer, maar ook aan de top"

De Havenloods | 1990 | | pagina 7