'Baantjesjagers zal je bij Groen Linies niet vinden' Bewonersvereniging Centrum wil krachtige organisatie worden Schiedams Nieuwsblad Bea Oomen het ongelijk van rechts Schiedamse theaters breken door in premiere-circuit Leerlingen Streekmuzieksehool maken zich op voor Muziektiendaagse KNNV timmert aan de weg DE HAVENLOODS DINSDAG 30 JANUARI 1990 5-495 Bea Oomen: „Het gelijk van rechts is onzin". De Frits Fricket Show van de Belg Walter Baele beleefde zaterdag in theater de Teerstoof de Nederlandse première. Orgelconcert Dorpskerk SCHIEDAM De Rotter damse organist Frank Jan van Wingerden bespeelt vrijdag 2 februari het orgel van de Dorpskerk in Kethel. Van Wingerden is organist van de Immanuëlkerk in Rotterdam. Hij heeft gestudeerd aan het Rotterdamse Conservatorium. Op het programma staan com posities van Bach, Reinberger, Krebs en Stanly. De aanvang van het concert is 20.00 uur en de toegang is gratis. Vriendenkring zoekt leden SCHIEDAM De in oktober opgerichte Vrienden van de Grote Kerk is druk bezig met het werven van donateurs. De vriendenkring telt momenteel zo'n tweehonderd donateurs en dat is volgens voorzitter G. van der Feijst veel te weinig. Een vergelijkbare vereniging in Haarlem voor de St. Bavo- kerk telt drieduizend leden. De oprichter van de Haarlem se vriendenkring Th.A. Delle- man komt donderdag 8 febru ari naar de Grote Kerk om te vertellen over de St. Bavo- kerk. De bijeenkomst begint om 20.0Q uur. Voor meer informa tie over de Vrienden van de Grote Kerk te Schiedam kan contact worden opgenomen met A.H. Koremans, Galilei- straat 13a, 3112 PA Schiedam. Novotel breidt uit SCHIEDAM— Het Novotel wordt de komende maanden uitgebreid en vernieuwd. Het hotel denkt hiermee in te springen op de toenemende vraag naar overnachtings- en vergadermogelijkheden. Vorige week is een begin ge maakt met de renovatie. Het restaurant van Novotel zal worden uitgebreid. De capaci teit wordt verdubbeld tot 160 zitplaatsen. Ook de lobby en de bar worden opnieuw inge richt. In de tweede fase van de reno vatie zullen de zalen in het hotel worden vergroot en ge- jnoderniseerd. Verwacht wordt dat de verbouwing op 6 maart afgerond zal zijn. Het Novotel blijft tijdens de ver bouwing gewoon geopend. SCHIEDAM Het nieuwe politieke fenomeen Groen Links zal ook in Schiedam meedoen in de strijd om de gunst van de kiezer voor de gemeenteraadsverkiezin gen in maart. Behalve le den van CPN, PSP en PPR staan ook 'onafhankelij- ken' op de kandidatenlijst van Groen Links. Bea Oo men is een van die onaf- hankelijken. Met een derde plaats op de kandidaten lijst maakt ze een kans op een plaatsje in de raad na maart. Maar hoe nieuw is Groen Links eigenlijk en is linkse politiek nog wel mo gelijk na de gebeurtenissen in het Oostblok? Een inter view. Ondanks dat ze nooit lid is geweest van één van de kleine linkse politieke partijen heeft Bea Oomen al jarenlange er varing in de politiek. Eerst een periode in de ondersteu ning van de fractie van Links Rotterdam en later in haar werk voor de Regenboogfrac tie in het Europees Parlement. „Ik ben ook niet echt onaf hankelijk, dat is een verkeerd woord. Het is beter te spreken van direct lid", zegt Oomen. Haar partijloos zijn is volgens Oomen nooit een belemmering geweest in haar werk voor de linkse partijen. „Ik zag de noodzaak niet in om van een kleine partij lid te worden. De partijen konden ook niet dui delijk maken naar de buiten staander wat men meer te bie den dan de andere twee". Voor Oomen veranderde de si tuatie toen duidelijk werd dat de kleine linkse partijen ook in Schiedam zouden gaan sa menwerken. Nu zag ze wel de mogelijkheid om mee te wer ken. Relativeren Oomen plaatst kanttekenin gen bij het 'nieuwe' van Groen Links. „Je moet het 'nieuw' als slogan een beetje relative ren. Je bent toch gebonden aan het feit dat je een politie ke organisatie bent. Wat ik wel als verfrissend ervaar is dat er naast de leden van de oude partijen ook plaats is voor onafhankelijken. Groen Links heeft een losse organi satiestructuur en dat is be langrijk. We zitten niet meer aan de vraag vast of iemand lid is of niet. Er zal niet met de lidmaatschapskaart in de hand hqpven te worden ge stemd". Oomen hoopt dat hiermee de drempel om aan de politiek deel te nemen wordt verlaagd. Volgens het kandidaatsraads lid werkt de formule. „Dat merk je uit reacties van men sen die wel geïnteresseerd in politiek zijn en die net als ik geen lid werden van een partij zolang er niet werd samenge werkt. Daarnaast zijn er ook mensen die het wat op afstand volgen maar die wel op de ver gaderingen komen". „Het lid worden van Groen Links is ook meer een symbo lische daad dan noodzaak om binnen Groen Links mee te werken. Er wordt gekeken of je iets te vertellen hebt en of je iets wilt doen, niet naar hoe lang je al lid bent". Politiek moet minder afstan delijk worden, vindt Bea Oo men, en Groen Links kan daarbij een belangrijke rol spelen. „We moeten de ko mende jaren de openheid ook als raadsfractie vasthouden. Juist door de vele contacten die Groen Links heeft, kunnen we bepaalde onderwerpen op de agenda krijgen". In haar werk voor de fractie van Links Rotterdam heeft Oomen ervaren dat niet alle raadsleden zich goed op de hoogte stellen van zaken waarover wordt beslotèn. „Ik heb gemerkt dat mensen vaak niet het benul hebben waaro ver ze praten. Men weet bij voorbeeld niet wat het is om van een bijstandsuitkering te leven". Volgens Oomen zal Groen Links het contact met de basis proberen te handha ven. Hoe nu verder met de linkse politiek na het failliet van het communisme in het Oostblok? „Het gelijk van rechts, zoals je nu soms hoort, is onzin. Ook bij de linkse partijen is veel kritiek geweest op de manier zoals het er in het Oostblok aan toe ging. De partijen heb ben zich ook nooit beroepen op het Oostblok als voor beeld", zegt Oomen. Volgens haar betekent de val van de communistische regi mes in Oost-Europa niet dat het Westen, en dus het kapita listische systeem, heeft over wonnen. „In het Oostblok heeft men oplossingen gezocht en niet gevonden maar dat geldt ook voor het Westen. Als je ziet welke problemen er bij voorbeeld in de VS zijnr:iaet daklozen en verpaupering kan je niet anders concluderen dan dat rechts geen gelijk heeft". De veranderingen in het Oost blok hebben er volgens Oo men wel mede toe geleid dat de oude ideologieën minder belangrijk worden. „De bete kenis van de ideologieën is de afgelopen honderd jaar veran derd. Mensen zijn minder ge neigd vaste antwoorden over te nemdi". Alternatief Bij de komende gemeente raadsverkiezingen zal Groen Links drie zetels in de wacht slepen, is de verwachting van Oomen. Ze denkt dat de groe pering stemmen zal wegtrek ken bij de PvdA. „Ik heb dat gemerkt in discussies met trouwe PvdA-stemmers die niet tevreden zijn over het functioneren van de PvdA de laatste jaren. Die zien een al ternatief in Groen Links. Daarbij komt dat nu niet speelt zoals bij de landelijke verkiezingen de vraag wie er in het kabinet komt". Groen Links zal na de verkie zingen een uitnodiging voor een gesprek over collegevor ming niet afslaan maar Oo men is niet optimistisch over deelname van Groen Links aan het college. „Ik zou het wel leuk vinden als er een coa litie kwam van PvdA, D66 en Groen Links maar de kans daarop is niet groot. Het is leuk om er over te fantaseren maar je moet er niet te sterk in gaan geloven anders raak je onnodig gefrustreerd". Ze gaat er dus van uit dat Groen Links drie zetels zal behalen en ze zelf dus in de raad komt. Rijk zal ze er niet van worden. De raadsleden van Groen Links moeten een groot deel van de ongeveer twintigduizend gulden die raadsleden krijgen als vergoe ding afstaan aan de organisa tie. „Een echte carrière heeft Groen Links niet te bieden. Daarom zat je bij ons ook geen baantjesjagers vinden", be sluit ze. SCHIEDAM - De Schiedamse theaters krijgen steeds meer landelijke bekendheid. Is met name theater de Teenstoof al geliefd bij conferanciers als Youp van 't Hek. en Jos Brink voor het geven van try-outs, het theater breekt nu ook langzaam maar zeker door in het première-circuit. Afgelopen zaterdag was in het theater aan de Nieuwstraat de Dieven stelen planten SCHIEDAM Op het Grieg- plein in Schiedam-Noord zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee jonge Schiedam mers gearresteerd die worden verdacht van het stelen van planten van balkons. Het duo wordt verdacht van het stelen van planten op diverse adres sen. De twee inbrekers wer den op heterdaad betrapt toen ;ze p^ gep, balkon op de,i eerste verdieping bezig waren. De twee vetdachteiLiSuLlen. verder verhoord worden over hun vreemde praktijken. Nederlandse première van de Frits Fricket Show van de Belg Walter Baele. Volgens Mara Oudshof ziet het er naaf uit dat er volgend seizoen meer van dergelijke voorstel lingen in de Schiedamse thea ters zullen plaatsvinden. 'We hopen langzamerhand bij de gerenommeerde theaters te komen die premieres in huis halen', zegt Oudshof. 'Het is een soort erkenning'. Circustheater SCHIEDAM In wijkcen trum de Erken aan de Jan van Avennestraat 32 is woensdag 13 januari een optreden van j een circustheater. Het stuk dat gespeeld gaat worden is getiteld Maffioso. De hoofd personen zijn Mathieu en zijn aap. Samen zwerven ze rond met een hutkoffer die vol zit met circusspullen. De toegamgis een gulden en de voorstelling begint om 13.45 uur. ipp, voorstelling is be stemd voor kinderen van het basisonderwijs. BEBöSHOEK Leerlingen van de Streekmuzieksehool treden vanaf 6 februari Politie deelt bonnen uit SCHIEDAM De politie heeft tijdens de wedstrijd SW-Helmond Sport afgelo pen zaterdag enkele tientallen bonnen uitgeschreven voor verkeerd geparkeerde auto's op de Sportlaan. Volgens de politie loopt het foutparkeren op deze locatie de spuigaten uit. Niet alleen wordt grote schade aangebracht aan de berm, ook bemoeilijkten de verkeerd geparkeerde wagens de doorgang voor politie, am bulance en brandweer. De po litie zal danook de komende tijd nog meer controles hou den. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax 010 - 4.699.362. REDACTIE: Marianne Ames en Su san de Ligt. CORRESPONDENTEN: Schiedam: Robert Bas, Wijnand Meijboom en Bram Wesdorp (sport). Manager redacties Zuid Holland: Rita Vlot-Heiden. SCHIEDAMS NIEUWSBLAD verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener huis-aan- huisbladen b.v. (zie HOOFDKAN TOOR). DIRECTEUR: V. Doom. Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. één van de belangrijkste prio riteiten van de BVSC. Het be stuur wil uitgroeien tot een krachtige vereniging. Nu telt de BVSC 210 leden en dat aantal moet binnen een jaar verdubbeld zijn. Oi a dat doel te bereiken organiseert de be wonersvereniging onder an dere een open dag op 3 febru ari. Ook zal het blad van de BVSC yregelmatig gaan ver schijnen. Bovendien wil het bestuur allerlei werkgroepen met contactpersonen in het le ven röepen. „Wanneer wij succes hebben, dan krijgen we meer leden", besluit Niehe. WATERWEG NOORD Enige honderden leerlingen van de Streekmuzieksehool bereiden zich momenteel voor op de Muziektiendaag se die volgende week weer wordt gehouden. Op ver schillende lokaties in Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis worden van 6 tot en met 16 februari meer dan 35 concerten gegeven. De leerlingen die tijdens de Muziekweek optreden be spelen alle mogelijke instru menten. Hoogtepunten van deze tiendaagse zijn het do centenconcert en de zogehe ten AMV-kindershow. De docenten van de Streek muzieksehool doen 10 febru ari van zich spreken in de kerk van de Nederlandse Protestantenbond in Schie dam. Het bijzondere van dit concert is dat het wordt ge geven door professionele musici die het conservatori um hebben doorlopen en in de meeste gevallen ook als uitvoerend musicus hun spo ren hebben verdiend. Verle den jaar was de publieke be langstelling voor dit optre den zo groot dat vele bezoe kers onverrichter zake naar huis terug keerden. In de Vlaardingse Stadsge hoorzaal laten ongeveer tweehonderd jonge leerlin gen zien wat ze hebben ge leerd tijdens de lessen alge mene muzikale vorming (AMV) op de Streekmuziek sehool. Wethouder Hafkamp opent morgen nieuw onderkomen SCHIEDAM— De Bewo nersvereniging Schiedam- Centrum (VBSC) neemt morgen haar nieuwe on derkomen aan het Broers- veld officieel in gebruik. Wethouder Hafkamp zal de opening verrichten. Hoewel de BVSC regelma tig van zich laat horen, was het ontbreken van een eigen pand een belemme ring voor de ontwikkeling van de bewonersorganisa tie. Het bestuur hoopt daar nu verandering in te bren gen. Bovendien wil de be wonersvereniging in het nieuwe kantoor speciale activiteiten voor bejaarden organiseren, want met de ouderenvoorzieningen is het in het stadshart nog steeds erbarmelijk gesteld, aldus de BVSC. Voorzitter Gerard Niehe en de overige bestuursleden zijn zeer blij met het pand aan de Broersveld 144. Tot nu toe stelde Het Filmhuis zijn ruim te aan de Nieuwstraat ter be schikking aan de BVSC. „Voor nood was dit een aardi ge oplossing, maar de ruimte was natuurlijk te klein. We konden niet met meer dan vijf bewoners bij elkaar komen. Bovendien was er geen directe telefoonverbinding", blikt se cretaris Piet Bothof terug. Deze ongemakken behoren nu tot het verleden. In het nieuwe pand is voldoende ruimte voor de bewoners om bij elkar te komen. Zo zal de werkgroep huurdersbelangen nu iedere week een spreekuur houden. „Vroeger kwamen de mensen bij ons thuis of gingen wij naar de mensen. Dat is nu niet meer nodig", vertelt bestuurs lid Lammert van Wagten- donk. Bejaarden In de grote zaal van het nieu we onderkomen wil de BVSC allerlei activiteiten voor de oudere bewoners organiseren. „In het centrum zijn geen voorzieningen voor bejaarden. Wij helpen met de opbouw hiervan. In ons verenigingsge bouw kunnen de ouderen straks sjoelen of een kaartje leggen", legt Van Wagtendonk uit. De BVSC zal de aandacht ook blijven vestigen op tal van andere problemen in de bin nenstad. Met name de stadsvernieu wing en de verkeersproble men zijn zaken waarmee de bewonersvereniging zich be zighoudt. Het bestuur over legt regelmatig met politieke partijen en stadsbestuurders om tot een oplossing van de problemen te komen. Dit gaat niet altijd even soepel. Zo heeft de bewonersvereniging nog steeds geen antwoord ge had op een brief met 31 ver- keersklachten, die in maart vorig jaar naar het college is verzonden. Wethouder Zijde veld heeft de bewoners vorige week laten weten binnen een maand te reageren. Geen woonwijk „Het probleem van het cen trum is dat het geen specifieke woonwijk is. Er zijn hier ook veel bedrijven en winkels en het is moeilijk om de belangen van alle gebruikers van het centrum op één lijn te krij gen", verklaart voorzitter Niehe de problematiek. De BVSC is toch optimistisch ge stemd. „De contacten aan de basis zijn al zeer goed. Nu moet daar nog structuur inge bracht worden", aldus de voorzitter. Het structureren van de eigen organisatie is op dit moment tijdens de traditionele Muziektiendaagse. WATERWEG NOORD De regionale afdeling van de Ko ninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging zet aanstaande zondag de deuren van het natuurcentrum de Boshoek in Schiedam open. Van 12.30 tot 16.30 uur zijn belangstellenden welkom om de diorama's te bekijken en om vragen te stellen over het natuurleven in Nederland. Ook de zogenaamde Groene Winkel zal geopend zijn. Hier zijn behalve boeken ook nest kasten te koop. De Boshoek is te vinden achter het Bach- plein in Schiedam-Noord. De KNNV timmert de laatste tijd flink aan de weg. Ook de landelijke omroepen hebben de afdeling Waterweg Noord ontdekt. Dankzij bemiddeling van het VARA-programma Vroege Vogels zullen de vogel werkgroep en de strandgroep van de afdeling in maart een aantal activiteiten ontplooien om de Noordzeeconferentie die in die maand in het Con gresgebouw in Den Haag wordt gehouden, te onder steunen. De natuurliefhebbers uit het Waterweggebied zullen langs een groot deel van de kust een aantal excursies organiseren en ook in de Boshoek staat het een en ander gepland. Voorzitter Wout van de Schal ie verwacht dat in de toe komst de samenwerking met Vroege Vogels verder uitge breid zal gaan worden. De snelle groei van,het aantal ac tiviteiten van de KNNV en van het aantal leden heeft echter ook zijn keerzijde. Het natuurcentrum de Boshoek dreigt langzamerhand uit haar voegen te barsten. De Boshoek is elke woensdag, vrijdag en eerste zaterdag van de maand voor het publiek geopend van 12.30 tot 16.30 uur.

De Havenloods | 1990 | | pagina 3