sc iicuNe i s Sportieve attracties op beurs voor schoolverlaters Schoevers speelt in op vraag bedrijfsleven Marcel krijgt 'goede leerschool' Oud initiatief wordt nieuw leven ingeblazen Technisch werk ook tijdelijk Nieuwe cursus bureau ISO DINSDAG 30 JANUARI 1990 5-490 0 „De kans op een baan met een Schoevers-diploma is nog steeds erg groot. 99% van de cursisten vinden op korte termijn een baan. Schoolverlaters wordt een groot scala aan verdere opleidingsmogelijkheden geboden. (Foto: Robert Vos) ROTTERDAMMarcel van Kleef is 17 jaar en koos na de LTS voor de richting elektro bij het regionaal opleidingsin stituut van het installatie technisch bedrijf GTI in Rot terdam-Zuid. Op deze bedrijf- school, zoals veel berijven die kennen, volgt hij de praktij klessen, op de streekschool de theorielessen en bij een GTI- vestiging loopt hij stage om zijn kennis in de praktijk te toetsen. „Het is een leuke school met veel afwisseling. Het voordeel van deze opleiding is dat je alles in de praktijk kunt uit proberen. Je mag nog fouten maken want het is tenslotte een school. En tijdens de stage leer je tegelijk hoe het zal zijn als je echt aan het werk bent", vertelt Marcel. „De kans op een baan, na deze opleiding, is erg groot en je hebt de mogelijkheid om ho gerop te komen. Na twee jaar kan ik mijn beroep uit gaan oefenen en als ik wil kan ik 's avonds bij GTI doorleren, voor bijvoorbeeld le monteur, assistent technicus of techni cus. Met die vakdiploma's kom je toch verderop". „Maar zover is het nog niet", lacht Marcel. „Voorlopig heb ik de komende twee jaar ge noeg te doen". Hoewel de opleiding best pit tig is, heeft Marcel geen spijt van zijn keuze voor een tech nisch beroep. Want echte vak mensen die gebouwen en fa brieken installeren, zullen al tijd hard nodig blijven, denkt hij. Het bedrijf legt overal in het land elektrotechnische instal laties en verjvarming aan en is actief ih telecommunicatie, koeling, klimaatbeheersing, ^industriële piping; en -auto matisering en in meet- en re- geltechhiek. Er zijn twee eigen opleidings centra in Rotterdam en Am sterdam. De leraren kennen de praktijk als geen ander. Marcel krijgt dan ook een goe de leerschool. Het Regionaal Opleidingscen trum van GTI in Rotterdam- Zuid neemt deel in de Stich ting Metalelektro Opleidin gen-Rijndelta (SMOR). Dit is een initiatief van de werkge versorganisaties en vakbon den in de metaal. Zij werken samen in de Rijnmond en Drechtstreek. De samenwer king is een extra garantie voor de leerlingen van het oplei dingscentrum van GTI dat hun scholing professioneel wordt aangepakt. „Deze op leiding is een goed alternatief voor de MTS. We leiden onge veer 160 jongens én meiden op tot elektromonteur, installa tiemonteur, installatiemon teur meet- en regeltechniek en pijpenbewerker", aldus de heer Van der Linde, hoofd van de opleidingen. „De leerlingen hebben hierna een zeer grote kans op een baan bij GTI, maar ze kunnen ook terecht bij andere bedrij ven. Mogelijkheid tot door stromen. -is^ er ook" De vervolgopleiding is gericht op specialisatie, bijvoorbeeld technicus bedrijfsinstallaties of sterkstroominstallaties. Een ander voordeel is de grote dosis praktijkervaring die de cursisten opdoen. En natuur lijk zijn de lage kosten ook aantrekkelijk: het schoolgeld wordt vergoed en kleding en gereedschappen zijn in bruik leen. Tijdens de opleiding krijgen de leerlingen een ver goeding. Dit is geen salaris maar zakgeld. Wel is in dit bedrag een beloning voor praktische werkzaamheden inbegrepen". Leerlingstelsels Bij de beroepen waarvoor de GTI opleidt horen erkende ba sisvakdiploma's van een leer lingstelsel. Dat zijn de leer lingstelsels voor metaaloplei dingen (SOM), voor elektro technisch vakonderwijs (VEV) en voor installatietechniek (SOI). Met deze leerlingstel sels sluit de SMOR leerove reenkomsten af voor de leer lingen van het regionaal op leidingscentrum in Rotter dam. Het is de bedoeling dat die binnen 22 maanden het basis vakdiploma halen. Tijdens die periode houden consulenten van de leerlingstelsels toe zicht op de opleiding van GTI. Voor de opleiding tot elektro monteur, installatiemonteur, installatiemonteur meet- en regeltechniek en pijpenbe werker is minstens een LTS- diploma op B- of C-niveau no dig of een MAVO-diploma met exacte vakken. De leeftijd van de cursisten ligt tussen de 16 en 24 jaar. Jongens en meiden die meer willen weten over het regio naal opleidingscentrum van GTI kunnen terecht op de voorlichtingsavonden op 9 maart en 11 mei vanaf 19.00 uur of op de voorlichtingsdag op 24 maart van 10.00 tot 14.00 uur. Het adres is Willin- gestraat 2-8 in Rotterdam- Zuid, telefoon toestel 205. GTI is ook vertegenwoordigd op 1, 2 en 3 februari in het World Trade Center. Irma Lievense ROTTERDAM Parelket tingen en plooirokken. Ja renlang zijn dat de twee associaties geweest voor het Schoevers Instituut. Een streng schoolregle ment, een boek over de eti quette en een kordaat op tredende directrice com pleteerden dat beeld. In de loop der jaren is er hard aan gewerkt om dat imago te veranderen. En met suc ces. Met opleidingen zoals management-assistent en account-manager schudt Schoevers de naam 'secre- taresseschool' aardig van zich af. Adjunct-directeur drs. R. J. van Doesburg: „We willen de nadruk leggen op de andere kant van Schoevers: de func tie voor managementopleidin gen en de communicatieve op leidingen." De opleiding ac count-manager die het cur susjaar 1991-1992 van start gaat is daar één van en op het gebied van toerisme start het komend jaar de opleiding in ternational travel-assistant. Van Doesburg verwacht dat beide opleidingen meer man nelijke cursisten zal aantrek ken. Momenteel telt Schoe vers vier heren. Uitzendbureaus „Waarom die nieuwe oplei dingen? Omdat het bedrijfsle ven daarom vraagt", voegt hij er aan toe. „Het marktonder zoek is zeer belangrijk voor ons. Op basis daarvan worden de opleidingen samengesteld. Schoevers probeert zo snel mogelijk in te spelen op de vraag van de markt." De kans op een baan met een Schoevers-diploma is nog steeds groot. „Ik durf te zeg gen dat 99% van de cursisten een baan kan vinden", voegt de adjunct-directeur er aan toe. Een groot aantal gaat via de uitzendbureaus aan de slag. „De uitzendbureaus fun geren overigens als goede graadmeter voor de wensen van het bedrijfsleven", aldus Van Doesburg. Maar aan het eind van het schooljaar hangt het prikbord van de school aan de Mathenesserlaan prop vol met vacatures. Vooralsnog krijgen de leerlin gen les in een gebouw dat schreeuwt om vernieuwing en uitbreiding. Op het terrein achter de school ziin lokalen ROTTERDAM De'o- pen dagen' op scholen en instellingen zijn in deze maanden aan de orde van de dag. Jongeren wordt een groot scala aan mogelijkheden ge boden om een keus te maken voor opleiding of werk of een combinatie van deze twee. Decanen op scholen voor voortge zet onderwijs getroosten zich veel moeite om leer lingen uitleg te geven over het aanbod. De beursorganisatie Exposa doet er nog een schepje bovenop met een 'Scho ling en Werk'-beurs in het World Trade Center op 1, 2 en 3 februari. De lijst van deelnemers aan de beurs voor scholing en werk bevat de namen van oplei dingsinstituten en de namen van bedrijven die werk én op leiding aanbieden. Deskundi ge vertegenwoordigers van de deelnemers geven tekst en uit leg. Exposa-directeur Peter Regoord zegt gemerkt te heb ben, tijdens tien jaar werk in het uitzendwezen, dat jonge ren behoefte hebben aan hulp bij het maken van keuzes. Een logische constatering, als men bedenkt hoe groot de keus wel is in onderwijsland. De beurs moet dan ook gezien worden als een greep uit die mogelijk heden, waarbij op een aantal mogelijkheden dieper wordt ingegaan. Wegwijzer Met de beurs voor schoolver laters pakt Regoord de draad weer op van wat een tiental jaren in een behoefte voorzag: de studie- en beroepskeuze- beurs 'De Wegwijzer'. Dat Peter Regoord: „Jongeren hebben behoefte aan hulp bij het maken van keuzes". was, rond 1970, een initiatief van de heer W. Meinen, toen tertijd decaan van een MAVO in Schiedam. Hij nam de voor lichting ter hand, die met de komst van de Mammoetwet en de daarbij behorende keuze pakketten dringend noodza kelijk was. 'De Wegwijzer' haalde in 'Ahoy' bezoekers aantallen van 25.000 tot 30.000. Meinen nu: „Het was allemaal liefdewerk oud papier. Idea lisme. Toen ik in 1979 het on derwijs uitging, wilde ik het wat commerciëler aanpakken. Maar dat was in die tijd een vies woord". Subsidieaanvra gen werden ook niet gehono reerd en in 1983 was het afge lopen met de beurs. Meinen is inmiddels directeur van een studiecentrum voor éénjarige dagopleidingen op Europees niveau voor hostess, secreta resse en toerisme.Hij staat volledig achter de komende 'Scholing en Werk'-beurs', die hij een uitstekend hulpmiddel noemt en een manier om wat anoniemer aan informatie te komen. De beurs in het- WTC is vol gens Peter Regoord tot de laatste plaats bezet en dat maakt dat hij nu al plannen maakt in de voetsporen van zijn voorganger te treden wat de grootte van de beurs be treft. Boris Becker Doordat Regoord in zijn vori ge werkkring veel met jonge ren te maken heeft gehad weet hij ook hoe je die jongeren benaderen moet en dus heeft hij ervoor gezorgd dat er bui ten de informatie die door de diverse standhouders gegeven wordt, nog het één en ander te beleven valt. De eerste dag, donderdag 1 februari,zal een officieel tintje krijgen met de opening door de wethouder van Onderwijs, Edit Hallensleben. 'sMiddags mogen bezoekende tennisliefhebbers proberen het Nederlands record hard serveren te verbreken. In september 1988 lukte het de Barendrechtse Dave Kui per het record (snelheid 221 km) op zijn naam te brengen. Dat gebeurde in Capelle aan den IJssel, in het winkelcen trum De Koperwiek. Ter ver gelijking: De snelheid waar mee Boris Becker serveert is 253 km! Dave Kuiper is van plan zijn eigen record te ver beteren op deze eerste beurs- dag. Sparta De middag van de tweede dag in het World Trade Center zal het er ook hard aan toe gaan. De tennisballen worden dan vervangen door een maatje groter: Drie Spartaspelers, Peter Houtman,René van der Gijp en Ed de Goey laten zien hoe je de (voet)bal in het doel moet schieten en vervolgens mogen de bezoekers het na doen. Op zaterdag keert de rust weer. Stilte is dan zelfs gebo den in de buurt waar een schaaksimultaan aan de gang is met de heer H. Vijgeboom van schaakvereniging Vol- maec. Rond het middaguur wordt die rust weer prettig verstoord door leden van dansschool Cor Vermeer uit Rozenburg met naar wordt aangenomen, eigentijdse dans. Men laat de bezoekers aan de "Werk en Scholing"beurs niet van dorst omkomen, want iedereen krijgt een glas limo nade aangeboden. Bovendien is er voor elke 5000ste, 10.000ste en 15.000ste bezoe ker een attentie. Als klap op de vuurpijl stelt organisator- /directeur Regoord een leuke prijs in het vooruitzicht voor de school die met de grootste groep komt. De 'Scholing en Werk'-beurs in het World Trade Center in Rotterdam wordt geopend op donderdag 1 februari om 10.00 uur en sluit om 17.00 uur. Op vrijdag 2 februari is de beurs open van 10.00 tot 21.00 uur en op zaterdag 3 februari van 10.00 tot 16.00 uur. iib! Nelleke de Jong bijgebouwd. Plannen voor een nieuwe behuizing op dezelfde locatie met een uitbreiding naar de zijde van de Nieuwe Binnenweg zijn er al wel. Volgens Van Doesburg is het van groot belang dat de cur sisten het gezellig hebben op school. „Als je hier een jaartje zit en je moet vrij hard werken dan mag het af en toe wel gezellig zijn? Het Instituut Schoevers is met een stand aanwezig op de beurs 'scholing en werk' in het World Trade Center op 1, 2 en 3 februari. Docenten en mede werkers van het instituut zijn op deze bereid de belangstel lenden uitgebreid te woord te staan en brochures te ver strekken aan een ieder die meer wil weten over de nieu we opleidingen. Marcel van Kleef: „De opleiding is afwisselend en heel praktijkgericht". De grote vraag naar technici biedt volgens onderaannemer van technische projecten Po- lec Rijnmond de mogelijkheid om zonder risico voor de toe komst, na MTS of HTS de markt eerst te verkennen door middel van tijdelijk werk. De ruimte om via tijdelijk werk in korte tijd een ruime erva ring op te doen is volgens Po- lec „aan alle kanten.aanwe zig". De organisatie stelt werkne mers ook in staat om op haar kosten cursussen te volgen. Wie over een paar maanden in militaire dienst moet, kan ook tijdelijk technisch werk over wegen. „Dat is beter dan een poosje vakken vullen bij een supermarkt", aldus vesti gingsmanager Rick ter Stege. Voor inlichtingen kan men bellen 010-4117111. Het Rotterdamse bureau In tensivering Scholing door On derwijsinstellingen (ISO) heeft woensdag 24 januari een cursuspakket gelanceerd voor de scholing op het gebied van inkoop, transport en distribu tie. De cursus 'Inleiding logistiek' werd officieel in gebruik ge nomen door wethouder R. den Dunnen van Haven en Econo mische Ontwikkeling, die het belang van logistiek denken in transport- en havenbedrijven beklemtoonde. De cursus is bestemd voor werknemers van bedrijven. Het Rotterdamse ISO is één van 28 regionale ISO-bureaus die door het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen in het leven zijn geroepen en onder meer tot taak hebben het contractonderwijs te sti muleren. De 'Inleiding logis tiek' wordt begeleid door de Haven- en Vervoerschool 'Dr. A.J.T. Stakenburg'.

De Havenloods | 1990 | | pagina 7