'Er zitten van die typische gliiertjes in' Raï bezingt verzet maar ook liefde voor traditie Zondaèochtei wföoncerten Nieuwe balletten bij Introdans KUNST CULTUUR AMUSEMENT Nicolae en Thérèse delen passie voor Roemeense muziek Twee Noordafrikaanse concerten binnen vier dagen HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 1 FEBRUARI 1990 5-550 Balletstudio Ingeborg de Wolff geeft 8 februari een voorstelling in het Bibliot heektheater aan de Hoogstraat in Rotterdam. De balletleer lingen van Ingeborg de Wolff geven in verschillende stijlen het thema 'Metamorfose' ge stalte. De voorstelling begint 20.30 uur. Het World Saxophone Or chestra onder leiding van Ed Boogaard speelt woensdag 7 februari het tweede concert in een reeks van vier 'Willem Pij perconcerten' in de gelijkna mige zaal van het onlangs her opende gebouw. Het World Saxophone Orchestra is voor deze gelegenheid aangevuld met saxofoonstudenten van het Rotterdams Conservatori um. Ook pianiste Annette Ro gers verleent haar medewer king. De aanvang van het con cert is 20.15, de toegang is gra- •tis. De gratis kaarten kunnen telefonisch worden gereser veerd, via telefoonnummer 010-476 73 99. De Brits-Nederlandse for matie The Relatives geeft op vrijdag 2 februari een concert in Theatercafé Podium in Schiedam en op zaterdag 3 fe bruari in café Floor in de Rot terdamse Schouwburg. The Relatives spelen muziek met verschillende invloeden van jazz en rock, salsa, Afrikaanse muziek en funk. Het concert in Schiedam begint om 22.00 uur, in Rotterdam om 23.30 uur. Na het grote succes van vo rig jaar vindt dit jaar opnieuw een spectaculair Gospel Gala plaats in De Doelen in Rotter dam. Op 3 februari treedt een keur van gospel-artiesten op. Het programma begint om 19.00 uur, en duurt tot 23.00 Drie verhalen uit Japan vor men de basis van de voorstel ling Nihon Monigatari, die twee maal gespeeld wordt in Theater de Evenaar op zondag 4 februari. Het is een voorstel ling van het Koninklijk Jeugd theater Antwerpen. Het thea ter is gevestigd in het Museum voor Volkenkunde aan de Wil lemskade in Rotterdam. De voorstellingen beginnen om 14.00 ur en om 16.00 uur. Educating Rita is het ver haal van Susan, de spontane jonge kapster uit Liverpool, die wil ontsnappen uit de da gelijkse sleur van de arbei derswijk en haar naam veran dert in Rita. Ze volgt een cur sus literatuur aan de Open Universiteit en ontdekt een ander leven. Haar cursusbege leider Frank is haar tegenpool, een mislukte dichter met een zwartgallige kijk op het leven. De komedie van Willy Russell, verfilmd met Michael Caine en Julie Walters, is op het toneel te zien van Theater Zuidplein op dinsdag 6 en woensdag 7 februari, gespeeld door The Young Vic, een van de beste toneelgezelschappen van Lon- Cheb Khaled. (foto: Brahim Beneton Raï de Noord- afrikaanse variant op, je zou kunnen zeggen, vroege rock roll en Mississipi blues - is stevig in opmars. Kon het drie jaar geleden nog gebeuren dat een gigant als Cheb Mami in de Lantaren verstek moest lagen gaan omdat hij van de Algerijnse autori teiten het land niet uit mocht, sinds veel Afri kaanse muzikanten zich in muziekparadijs Parijs hebben gevestigd, loopt de aanvoer van bands gestadig. En daarmee groeit de belangstelling voor ook deze, Noord- afrikaanse muziek. Kwamen tot voor kort nog voornamelijk Algerijnen en Marokkanen uit alle hoeken en gaten van het land om bij een concert te kunnen zijn, in middels weet een ook groeien de groep Nederlanders de weg. Volgende wek programmeert Nighttown twee Raï-concer- ten in vier dagen. Zondag 4 februari zal Cheb Zehouani te horen zijn en op woensdag 7 februari de tot op heden nog absolute koning van de Raï Cheb Khaled. Nederland zelf kent nog maar weinig 'eigen-kweek-Raï-mu- zikanten'. In Amsterdam be gint de formatie Nujun furore te maken en in Rotterdam wordt voorzichtig de begin nende Cheb Rachid genoemd. Om toch volledig bij te blijven bij de ontwikkelingen binnen deze muziekvorm volgt Radio Mega - het internationale jon gerenprogramma van migran- tenomroep Mozaïk - alle con certen die in Nederland plaats vinden. Ook worden alle mu zikanten uitgebreid geinter- viewd. Mega beschikt daai- mee over een schat aan infor matie die ter aankondiging van de komende twee concer ten voor een deel met genoe gen ter uitleg wordt afgestaan door een van Mega's presenta toren: Brahim Beneton. Zigeuners „Chebs (vooruitstrevende jon gen) en Chaba's (idem meis je)", legt hij uit. „zijn jonge muzikanten die zich willen onderscheiden van de oudere generatie: de cheikhs, die al in de twintig - en dertiger jaren door het land trokken. Van stad naar stad en van bruiloft naa elk ander feest. De be- DE HAVENLOODS Q B HET ZUIDEN voorjaar 1990 10e serie EEN iOmartin hanson produktie fphn lari ™E *ira DÜW,TET 25 februari 8n na, MMB0 joop vu deuren I de Doelen E 10.15 uur. Aanvang 11.00 uur. Toegangsprijs 113.- aan da kassa van De Doelen Alleen bij de VERENIGDE SPAARBANK, bij het theaterbureau MARTIN HANSON Kleiweg 100. Rotterdam en bij de kantoren van WEGENER HUIS-AAN-HUISBLADEN De Havenloods. Het Zuiden en Holland Silhouet: SPECIALE VOORVERKOOPPRIJS 111.- Thérèse Steinmetz: „Vroeger klonk er uit alle restaurants in Boekarest muziek." (foto's Robert Vos) om van muziek te genieten. Bovendien, er was geen licht, geen verwarming, geen bus en geen tram." Passie Thérèse Steinmetz heeft al sinds het begin van haar car rière haar hart aan de folklo- remuziek, vooral die van Roe menië, verpand. In haar her inneringen is Boekarest een bruisende, levendige en vooral vrolijke stad. „Ik ben er al zeker tien jaar niet geweest. Maar vroeger klonk er uit alle restaurants muziek, de men sen zaten hele zomeravonden met elkaar te eten en te pra ten. We zochten de restau rants op met de beste orkes ten, soms wel twee of drie op een avond." Thérèse zong al op het conser vatorium veel muziek van Hongaarse componisten. „Ik hield van dat ongebruikelijke repertoire. Toen ik 17 was, had ik mijn eerste betaalde optreden in de Hongaarse am bassade, waar ik muziek van Bartók en Kódaly zong. Die passie voor folkloremuziek is altijd gebleven." De liefde vgn Thérèse voor de Balkanlanden is wederzijds. Toen ze in 1968 de eerste prijs haalde op het grote Intervisie Songfestival in Brasov, werd ze zeer populair in Roemenië. „Het klikte meteen met de Roemenen. Dat festival moet je niet onderschatten, heel Roemenië zat dan een week lang aan het televisietoestel gekluisterd. Er kwamen grote sterren èn beginnende talen ten. Het was een jaarlijks fes tival, maar dat heeft maar tot 1971 geduurd. Toen was het afgelopen. Geen geld meer." Held Nicolae Pirvu was toen al een beroemdheid in Roemenië. Thérèse herinnert zich dat ze eens in een restaurant in Boe karest was, toen Nicolae bin nenkwam. „Dat weet ik nog heel goed", zegt ze tegen hem. „Iedereen zei: kijk, daar héb je Nicolae Pirvu, de broemde panfluitist. Alle aandacht in het hele restaurant ging on middellijk naar jou, de men sen dromden om je heen, vroe gen handtekeningen. Je was echt een soort held. Ik durfde in de verste verte niet naar je toe te gaan." Dat Nicolae muziek ging stu deren leek voorbestemd, maar dat hij voor de panfluit zou kiezen, lag minder voor de hand. „Ik speelde wel allerlei instrumenten, maar had nog nooit een panfluit gezien. Wel veel gehoord. Mijn vader had zo'n koffergrammofoon, waar hij altijd folkloristische mu ziek op liet spelen. Platen van Het ensemble Nicolae Pirvu programma Sterren van de met als gast Thérèse Stein- Roemeense Volksmuziek, metz treedt zondag 4 februa- Kaarten kosten 15 gulden, ri op in de kleine zaal van De Het concert begint om 14.45 Doelen in Rotterdam, in het uur. Februari is de internationa le theatermaand in het Jeugd theater Hofplein. Buitenland jeugdtheatergroepen die an ders in Nederland niet te zien zijn, komen nu naar Rotter dam. Er is van alles te beleven februari, van maskerspel tot poppentheater en van solo voorstellingen tot voorstellin gen van grote gezelschappen. Er wordt weinig of niet ge sproken in de stukken, die daardoor toch begrijpelijk blijven, ook voor jonge kinde- i. Op zondagmiddagen zijn voorstellingen voor de hele familie, op woensdagmiddag voor de kleinere theaterbezoe kers en de vrijdagavonden zijn gereserveerd voor de jongeren. Wie meer wil weten van de Internationale Theatermaand, kan bellen met Jeugdtheater Hofplein, telefoon 010- 4662044. Het Arnhemse gezelschap In trodans geeft op vrijdag 9 fe bruari een voorstelling in de Rotterdamse Schouwburg van vier nieuwe balletten, ge maakt door drie choreografen. Graham Lustig, Ton Wiggers en Ed Wubbe maakten voor Introdans zeer verschillende werken, die door kleinere en grotere groepen worden uitge voerd. De Engelsman Graham Lustig maakte een ballet op de suites van Bach. Zes dansers voeren het ballet uit, dat op 2 februag in première gaat in Arnhem. Van artistiek directeur Ton Wiggers is de nieuwe choreo grafie Abraham and Isaac op de gelijknamige compostie van Benjamin Britten. Abra ham and Isaac wordt uitge voerd door tenor, counterte nor en piano, en gedanst door vijf mannen. Ed Wubbe maakte een kort luchtig werk in Gollywog- walk, dat in december zijn première beleefde. De als lap penpop verklede danseres die de hoofdrol danst, was al eer der te zien in Wubbes punk ballet 'Schlager'. De muziek in Gollywogwalk is van blues muzikanten als Muddy Wa ters, Howlin' Wolf en J.B. Le- noir. Het voltallige gezelschap is te zien in dit ballet. Het sfeervolle ballet De Dood en het Meisje van Ed Wubbe is het sluitstuk van het program ma. De Dood en het Meisje is gemaakt op muziek van het gelijknamige strijkkwartet van Schubert, dat al eerder een inspiratiebron voor chore ografen was. De Dood is bij Wubbe, anders dan bij andere versies, een vrouw. Wubbe heeft in zijn dans alle vier de delen van het strijkkwartet gebruikt. Fanica Luca, de beroemde panfluitist. Na de lagere school i'eisde ik met mijn oom naar Boekarest. In de trein ontmoette hij een collega, '•een muziekonderwijzer. Die mu ziekonderwijzer vond mij mu zikaal. Die vond dat ik naar het muzieklyceum moest. Mijn vader was er eerst tegen, maar toen ik de panfluit ge kregen had, en daar meteen een goede toon uit kreeg, heeft hij het goed gevonden dat ik in Boekarest ging studeren bij Fanica Luca. Die muziek ken de hij, van zijn grammofoon platen." Warm Inmiddels heeft Nicolae heel wat panfluiten gezien: hij bouwt ze zelf en heeft ze ge maakt in allerlei soorten en maten. „Het is heel moeilijk om een goede panfluit te ma ken", zegt hij, terwijl hij de ene panfluit na de andere uit de hoezen haalt. „De bamboe- pijpen moeten helemaal op el kaar aansluiten. Ze moeten van binnen perfect recht zijn, niet de kleinste afwijking ver tonen. Je bent altijd op zoek naar goed bamboe, droog en recht. De ene soort is geschikt voor langzame melodieën, die hebben een warme toon, an dere, zwaardere bamboesoor ten hebben een doordringen dere toon, die dragen heel ver." Hij laat het verschil ho ren, de kamer is al gauw te klein voor het enorme geluid dat de kleine panfluit voort brengt. „Het kost drie weken, als je goed materiaal hebt, om een goede panfluit te bouwen. Ik heb er niet veel tijd voor, een van mijn studenten is een heel goede panfluiten-bou wer." Nicolae Pirvu en Thérèse Steinmetz verheugen zich op een spoedig weerzien met Roemenië. Nicolae: „Ik hoop dat Roemenië en de Roemeen se cultuur weer snel zal her stellen. Vrienden en familie uit Roemenië bellen op, en iedereen zegt: we komen snel bij je op bezoek. Dat is bijna niet voor te stellen, dat dat kan." Maria Neele iemand te worden in het le ven. Toch zijn de teksten van moderne Raï niet een en al verzet. Er spreekt ook liefde voor en verwantschap met oude tradities uit". Vrouwen Raï is vooral immens populair onder Noordafrikaanse jonge ren, maar er zijn ook ouderen die zich wel in de teksten kun nen vinden. Brahim: „Vooral vrouwen. Die herkennen de emoties die er in zitten vaak nog het beste. Zij weten veelal maar al te goed hoe het voelt achtergesteld te worden". Van alle Chebs en Chaba's (Raïna Raï, Cheb Kader, Mami, Chaba Fadela; om er een paar te noemen) wordt Khaled tot op heden nog de allergrootste - Le Roi - de ko ning genoemd. Toch dreigt hij op de nog jonge leeftijd van 30 van de troon gestoten te wor den door de 23-jarige Mami die zich energiek een weg naar de top baant. Brahim: „Voor hen heb ik het meeste bewon dering omdat zij altijd hun eigen teksten maken. Fadela trouwens ook. Veel muzikan ten gebruiken nummers van anderen. Dat is geen jatten, - in Noord-Afrika bestaat er nu eenmaal niet zoiets als au teursrechten - dat is heel ge woon. Ook pakken Khaled en Mami het professioneler aan. Voor hen een illegaal, in ach teraf kamertjes opgenomen ta pes die voor weinig geld op de markt en in winkeltjes te koop zijn. Daarvan is de kwaliteit zo slecht dat je ze na drie keer draaien weg kunt gooien. Mami doet tegenwoordig ook in C.D.'s en gaat binnenkort naar de States om een plaat op te nemen". Cheb Zehouani die voor de vierde gepland staat komt met een andere band dan bij zijn vorig concert in december: de Raï Express, een uit Parijs af komstige en louter uit Algerij nen en Marokkanen bestaan de formatie. Khaled staat woensdag garant voor een hy- potische draaikolk van fraaie liederen op onweerstaanbare, dus dansbare ritmes. Raï is en n Mami heb ik de meeste bewonde- blijft een soort broeierige trance-muziek. Het concert op zondag begint - let op - alom 17.00 uur 's middags en kost 25 gulden. De toegang voor Khaled even eens. Inclusief lidmaatschap. Els Neijts regelmatig te gast bij Ni co- lae's ensemble. Het enthou siasme van Nicolae en Thérèse over Roemenië en Roemeense muziek is aanstekelijk. „Roe meense muziek is melodieus en zangerig", leggen ze uit. „Er zitten van die typische glijertjes in als versiering." Tijdens het gesprek raken ze onvermijdelijk regelmatig met elkaar aan de praat over het verleden, over de Roemeense muziek en over hun grote voorbeelden. Regelmatig klinkt: 'weet je nog...' en 'ken je ook...', als Nicolae oude pla ten en oude foto's tevoorschijn haalt. In beslag „Ik ben nu Nederlander", ver telt Pirvu, „Dat was nog heel moeilijk. De Roemeense am bassade wilde me niet het juiste paspoort geven. Ge vlucht ben ik niet, nee, ik ben gewoon gebleven." Zijn vrouw en dochter volgden, maar ook dat was niet gemak kelijk. „Al mijn bezittingen in Roemenië zijn vervallen aan de regering. Zonder enige pa pieren heeft het Caeucescu- regime alles in beslag geno men. Mijn huis in Roemenië staat nog steeds leeg. Ik hoop dat ik het terug kan krijgen, zodat mijn vader er kan gaan wonen." „Het is de laatste jaren snel slechter geworden in Roeme nië", weet Pirvu, „Veel van de beste wetenschappers en kunstenaars zijn gevlucht. Ceaucescu vond het bijvoor beeld niet nodig dat Roeme nen muziek zouden studeren. Roemenen zijn geboren musi ci, vond hij, die hoefden geen muziekonderwijs. Maar er was gewoon geen geld voor cultuur. De Roemenen werden steeds armer, ze hadden er geen geld voor om uit te gaan, kendste naam uit die tijd is wel Rimitti. Zij is in wezen de oermoeder van de Raï. Het waren in feite een soort zigeu ners, vandaar dat er in Raï - hoewel oorspronkelijk van echt Algerijnse origine - dui delijk Spaanse, Marokkaanse en andere invloeden te horen zijn. Een groep cheikhs be stond meestal uit een paar mannelijke muzikanten en een aantal ongetrouwde vrou wen die - naast muziek ma ken - tegen betaling ook wel andere diensten wilden verle nen. Aan mannen. Hun teks ten waren vooral poëtisch met hier en daar wat voorzichtige dubbelzinnigheid. De Chebs en Chaba's van deze tijd zingen over het hier en nu: over de dagelijkse problemen van de gewone, niet rijke, jon gere. De laatste single van Cheb Mami bijvoorbeeld: 'Trek Lessie', gaat over de moeizame gang van een he dendaagse jongere die verder wil leren. Over hoe moeilijk - bijna onmogelijk - het is om als kind van niet rijk^ ouders -w-anuari is altijd een I stille maand voor ons. Nu wil ieder een opeens concerten met muziek uit het Oost blok, Roemeense mu ziek, Hongaarse muziek, zigeunermuziek. We worden uitgenodigd om te spelen op benefiet concerten en allerlei ma nifestaties. Roemeense folkloristische muziek is hier altijd populair ge weest, maar het is voor ons goed te merken dat het Oostblok nu erg in de belangstelling staat." Panfluitist Nicolae Pirvu is van geboorte Roemeen. Hij kwam al sinds 1971 regelma tig voor concerten in Neder land. In 1983 is hij gebleven. Hij woont nu in Reeuwijk, en treedt op in Nederland en an dere Westeuropese landen met zijn vijfmans-ensemble. Zangeres Thérèse Steinmetz is

De Havenloods | 1990 | | pagina 15