Zo goed als zeker geen privatisering Bad West Alarmteam bezorgd over stijging aantal stankgolven Schiedams Nieuwsblad Recreatie Rotterdam maakt grote kans op exploitatie v part-time medewerk(st)ers 'Als gewone man sta je machteloos' Trio met Rotterdamse humor Kloeke Keilers per bus naar neuzenbal DE HAVENLOODS DINSDAG 6 FEBRUARI 1990 6-168 ROTTERDAM —On danks het advies van het extern adviesbureau Van Dien, Van der Thorn en Bruningh om de exploitatie van het nieuwe Zwembad West te gunnen aan Sport fondsen Nederland NV is de kans groot dat het bad in gemeentelijke handen blijft. Het colle ge van burgemeester en wethouders kiest met uitzondering van wet houder Van der Pol-van den Dorpel voor Recrea tie Rotterdam als ex ploitant. De gemeente raad, die ondanks een lichte verdeeldheid bin nen de PvdA-fractie in meerderheid vóór de keuze van B W lijkt, beslist aanstaande don derdag. Na de brand in mei 1987 die Bad West geheel in de as legde en het besluit in juni vorig jaar om tot nieuwbouw over te gaan rees voor de politiek de vraag wie het i moeten gaan exploiteren en beheren. Om een zo groot mo gelijke objectiviteit te waar borgen werd een extern or ganisatie-adviesbureau inge schakeld. Dit bureau vroeg de Dienst Recreatie Rotterdam en Sportfondsen Nederland NV een offerte in te dienen. Voorkeur Uit deze offertes concludeer den de onderzoekers dat de exploitatie-resultaten in bei de gevallen nagenoeg gelijk waren, met een licht voordeel voor Sportfondsen. Dit onjdat de begroting van laatstge noemde iets conservatiever was opgesteld en omdat bij verhuur aan Sportfondsen door de gemeente de BTW te ruggevorderd kan worden. Voorts bleek dat de accommo datie door Sportfondsen 350 uur per jaar langer open zou worden gesteld voor recreatief gebruik. Tenslotte leidde het onderzoeksbureau uit de ge gevens af dat de gebruiker van het nieuwe bad beter af zou zijn in geval van exploitatie door Sportfondsen. Tijdens een presentatie van de plan nen sprak ook de Bewonersor ganisatie Spangen een voor keur uit voor exploitatie door Sportfondsen. Ondanks de vier argumenten van het onderzoeksbureau en de voorkeur van de Spangena ren adviseert het college de raad de exploitatie in handen te geven van Recreatie Rotter dam. Volgens woordvoerder Wim Hendriks van de dienst is de keuze van B en W te ver klaren uit de waardering van de politiek voor de grote in spanningen die Recreatie Rot terdam de afgelopen jaren heeft geleverd om de financië le tekorten op gelijk niveau te brengen met die van Sport fondsen. „De gemeentelijke baden waren in het verleden veel duurder. De dienst is nu aardig afgeslankt, er zijn heel wat mensen verdwenen." Precedent Als volgend argument noemt Hendriks de precedentwer king die van privatisering van Zwembad West uit zou kun nen gaan. „Met nieuwe baden in Hillegersberg en Overschie in het vooruitzicht zou er wel eens een monopoliepositie kunnen ontstaan als men nu al voor Sportfondsen kiest. Ook volgens het Hoofd Sport en Recreatiezaken is dat een ver keerd uitgangspunt. Het zou heel gezond zijn als er een concurrentiepositie blijft be staan en men niet automatisch voor privatisering kiest. Kwa liteit kunnen we allebei leve ren en de kosten zijn dichter bij elkaar gekomen. Sport fondsen kan echter niet de ga rantie geven dat al onze men sen worden overgenomen. Als de raad voor Sportfondsen kiest zorgt dat voor sociale onrust. Bovendien, ambtena ren op wachtgeld zetten kost de gemeente ook geld", aldus Hendriks. Zoals gezegd, de gemeente raad neemt donderdag een be sluit over de nieuwbouw van Zwembad West. In de plannen krijgt het bad een 25-meter bassin met instructiegedeelte. Een zwembad nieuwe stijl met een hoofdbassin en een recre- atiebad is financiel onhaal baar. Het nieuwe bad krijgt dan ook een wijkfunctie, met name bedoeld voor de bewo ners van de wijken Spangen, Bospolder/Tussendijken en Oud Mathenesse/Het Witte Dorp. Met de investering voor de nieuwbouw is een bedrag van vijf miljoen gulden ge moeid. In mei 1987 brandde Bad West volledig uit. Nadat besloten was tot nieuwbouw rees de vraag wie het nieuwe bad moest gaan exploiteren. De gemeenteraad beslist aanstaande donderdag of Recreatie Rotterdam of Sportfondsen de exploitant wordt. Ontwikkelingsraad voor de Regio Rotterdam DE TOEKOMST VAN DE REGIO Overheden, bedrijven en maatschappelijke organisaties publiceren van tijd tot tijd rapporten en studies, waarin aanbevelingen en prioriteiten zijn opgenomen voor toe komstig beleid. Rotor, Ontwikkelingsraad voor de regio Rotterdam, is daarin geïnteresseerd. Op dit moment laat Rotor zoveel mogelijk de inhoud van uitgebrachte rapporten en visies inventariseren en analyseren. Het betreft de periode van 1986 tot en met heden. De analyse zal mede bijdragen tot het ontwikke len van een strategische visie voor de regio Rotterdam. GEVRAAGD aan bedrijven aan maatschappelijke organisaties: Rotor wil graag beschikken of tenminste inzage hebben in rapporten van bedrijven en maatschappelijke orga nisaties in de regio Rotterdam, waarin visies en stand punten zijn opgenomen over toekomstig beleid. Bijzondere belangstelling bestaat voor de onderwer pen: volkshuisvesting, verkeer en vervoer, economie, sociale vernieuwing, werkgelegenheid/werkloosheid, milieu en welzijn. Indien u of uw organisatie beschikt over relevante informatie, dan wordt u verzocht contact op te nemen met het door Rotor ingeschakelde externe bureau: InterVisie Strategie en Organisatie Advies Schipholweg 88, 2316 XD Leiden S 071-220441, fax: 071-227235 (Contactpersonen Dr. H. Bolk en mevrouw Drs. T.G. de Graaf) Rotterdam, januari 1990. ZDG Ziekenhuis Diensten Groep b.v. is een schoon- maakonderneming werkzaam in gezondheids zorginstellingen. Ten behoeve van de aan ons toevertrouwde verzorgingstaken in een instelling in IJsselmonde zoeken wij voor het verrichten van schoonmaakwerkzaam- heden. Werktijden: maandag t/m vrijdag van 07.00 tot 09.00 uur. Belangstellenden kunnen op werkdagen tussen 09.00 en 17.00 uur telefonisch contact opnemen met ons regio-kantoor te Zoetermeer, tel. 079-412144. VLAARDINGEN Voor de familie Smedes is het nieuwe jaar niet echt leuk van start gegaan. Op de valreep van 1989 kregen de Vlaardingers te horen dat hun poging om een studie schuld van hun zoon af te lossen, tevergeefs was ge weest. Omdat een bedrag van f 26,15 over het hoofd was gezien, kreeg Smedes vijftienduizend gulden te ruggestort op zijn reke ning. „Die bedragen staan toch niet in verhouding tot elkaar? Groningen stelde zich gelijk hautain op en liet weten dat wij niet voor de regeling in aanmerking kwamen. Van hogerhand wordt er zo makkelijk over gedacht; er wordt niet stil gestaan bij de manier waarop je dat geld bij el kaar geschraapt hebt". Eind september '89 kreeg een groep oud-studenten de mo gelijkheid om de studieschuld in één keer af te lossen tegen een aantrekkelijke korting. Ook zoon Smedes kon van deze regeling profiteren maar dan rrioest het bedrag wel vóór f november worden betaald. Onder druk Mevrouw Smedes: „Er wordt dan gesproken over een een malige aanbieding, waardoor je toch onder druk wordt ge zet. We hadden ook net de stu dieschuld van een andere zoon studenten visten achter het konden hun studieschuld niet meer in één keer aflossen. betaald dus kun je de ander niet achterstellen. Bovendien is zo'n studieaflossing toch een gebed zonder end. Die wil je toch zo gauw mogelijk af lossen?" Dankzij de hulp van familie leden kon het echtpaar de ge vraagde vijftienduizend gul den betalen. Alleen was geen rekening gehouden met de werkwijze van Studiefinan ciering. Maandelijks werd na melijk f 26,15 van de rekening van Smedes junior afgehaald, een regeling die in november '89 zonder aankondiging opeens was stopgezet. „Er wordt dan over slordig heid van de student gesproken en je begrijpt dat ik het daar helemaal niet mee eens ben. Wij dachten dat het gehele be drag was betaald, hebben geen erg gehad in die ene maand. Dat is toch ook de fout van Groningen? Het was zo'n domper. Je denkt dat je alles in orde hebt gemaakt en dan hoor je zoiets". Waarschijnlijk heeft ook het autörhatis'éhe1 betalingsver keer de familie Smedes parten gespeeld. Een familielid had het bedrag namelijk de elfde november op de bankrekening gestort, terwijl het Vlaarding- se echtpaar hier pas de 26e over kon beschikken. „Nou, we zateij op hete kolen joh, ik was op van de zenuwen maar kon niks doen, alleen afwach ten. Die 26e november heb ik het geld gelijk weer naar Gro ningen overgemaakt. Later blijkt de boekdatum 1 novem ber te zijn! In principe zit je dan ook fout!" Machteloos Wat de reden voor de afwij zing mocht zijn, is niet bekend maar de vijftienduizend gul den werden niet meer geac cepteerd door Studiefinancie ring. Inmiddels is de familie er wel een kleine duizend gulden bij ingeschoten door het afko pen van een spaarregeling etc. „Je staat zo machteloos. Ze doen er dan zo laconiek over terwijl je als arbeider tracht jé kinderen zo goed mogelijk te verzorgen. Weet u wat ook een grote èrgernis is? Dat je vanuit Groningen geen bericht krijgt wanneer je een studieschuld wèl hebt ingelost. Met aanma ningen weten ze je te vinden. Vorig jaar is de studieschuld van een andere zoon betaald en daar heb ik nóóit meer iets van gehoord. Je moet als ge wone man altijd onderdanig zijn en afwachten..." Sinds vorige week heeft het echtpaar Smedes weer hoop op een goede afloop. Uit kran ten vernamen de Vlaardingers dat minister Ritzen van On* derwijs de oud-studenten een nieuwe kans wil geven. De korting ging immers aan de neus voorbij van maar liefst tweeduizend belangstellen den. Op aandrang van de frac ties van WD en Groen Links wordt nu naar een oplossing gezocht. „Officieel hebben we nog geen bericht ontvangen dat het in orde is. In februari zouden wij een brief krijgen. Ik ben niet eerder gerust, eer het geregeld is". 18 op 19 januari werd de be volking van Vlaardingen en omgeving 's nachts wakker van een stekende stank in de slaapkamer. Sommige mensen belden ons in paniek. Bij Panktank (van de explosie van een acrylonitril opslagtank) hadden ze enkele tientallen liters hevig stuk- kend ethylacrylaat gemorst. Hoe zoiets kan in ons dichtbe volkte gebied wordt nog on derzocht", schrijft Poppe in de brief aan Patijn. De bij Paktank vrijgekomen stoffen werden overigens 19 januari reeds verdreven door wederom een rotte eieren- lucht. „Esso wilde niet onder doen voor zijn belangrijke vrienden", verduidelijkt Pop pe. Het Vlaardingse raadslid ver zoekt de Commissaris van de Koningin alle resultaten van onderzoeken die naar aanlei ding van klachten over stank zijn ingesteld openbaar te ma ken evenals de maatregelen die wellicht zijn genomen na de onderzoeken. Poppe is bij zonder geïnteresseerd in een complete lijst van stankgolven die zijn voorgekomen sinds de saneringscommissie Rijn mond is opgeheven en 'cap tains of industry' het Milieu Aktieplan Rijnmond presen teerden. Dit plan bevat ver schillende voornemens om de luchtverontreiniging te ver minderen. Oude situatie Bij het opheffen van Rijn mond als saneringsgebied wees Remi Poppe Patijn er op dat 'De plannen slechts van het uiterste minimum uitgin gen en dat bij het opvoeren van de produktie we al snel weer in de oude stanksituatie zouden zitten'. In de vorige week verstuurde brief wijst de SP-lijsttrekker er op dat het 'Inmiddels zover is. De econo mie trekt aan en de doorzet van crude en chemicaliën neemt toe. Het stinkt weer meer dan ooit naar geld ma ken in Rijnmond'. En meent Poppe: „Beste me neer Patijn, dat gaat toch zo niet langer. Het aantal stank golven stijgt nog harder dan de winsten. We kunnen toch niet steeds achteraf blijven onderzoeken waarom het nu weer stonk? Elke stankgolf moet onmiddellijk leiden tot het aanscherpen van de Hin derwetvergunning, een zware boete en het algemeen open baar maken van de dader met naam en toenaam. Herhaling moet uitgesloten worden". SCHIEDAM— Het Trio de Jameiro speelt donderdag 8 februari in het Passage Thea ter. De drie heren gebruiken een bijzondere combinatie van instrumenten: banjo, per cussie, accordeon, glocken spiel, ukelele en kokosnoten. Hun show is doorspekt met Rotterdamse humor. Belang stellenden zijn om 21.30 uur welkom. De toegang is gratis. VLAARDINGEN Het lijkt er verdacht veel op dat de luchtverontreiniging in het Rijnmondgebied de laatste tijd weer toeneemt. Dat vindt het MilieuA- larmteam van de SP (Soci alistische Partij). Namens het alarmteam heeft Remi Poppe ee.i brief geschreven naar de Commissaris van de Koningin in de provin cie Zuid-Holland, S. Pa tijn, en in die brief wijst Poppe erop dat 'De ene na andere stankgolf de be volking teistert'. Het MilieuAlarmteam signa leerde de laatste drie maan den zes stankgolven. De laat- Medio januari volgden drie stankgolven elkaar in hoog tempo op ste drie volgden elkaar bijzon der snel op. Op 17 januari kwamen er bij Q8 zwavelhou dende stoffen vrij die een lucht van rottende eieren ver oorzaakte en "In de nacht van SCHIEDAM Voor het echte carnaval moetje in het zuiden des lands zijn. Dat is de mening van de Schiedamse Kloeke Keilers Club (KKC) die dit weekeinde per bus naar Brabantse land is geweest om het zogenaamde neuzenbal in Bergen op Zoom te vieren. De leden van de KKC verzamelden zich zaterdagavond bij de kantine van Excelsior'20 om de heenreis te aanvaarden.

De Havenloods | 1990 | | pagina 5