Vijf ton voor verbetering van ouderenvoorzieningen Driehonderd plaatsen voor verstandelijk gehandicapten üSJJJIiMiD Informatie Leerlingen Streekmuziekschool laten zich van beste kant zien DE HAVENLOODS Hafkamp presenteert nota ouderenbeleid Vijftig huizen gezocht in de drie waterwegsteden Russische klanken en klassieke muziek in Podium D66 trekt de wijk in DONDERDAG 8 FEBRUARI 1990 6-581 Ikerk diensten SCHIEDAM HERV. GEMEENTE: Grote Kerk: 10.00 uur: ds. H.W. Hem mes, 17.00 uur: ds. D.A. Snijder, Ab- benbroek. Opstandingskerk: 10.00 uur: ds. G. Lang. ir: dhr. C. Blok, uur: ds. J.D. Bethel-Kapel: 10.( Vlaardingen. Huize Thomas: 1 HERV. GEMEENTE KETHEL: Zondag 11 febr., Dorpskerk: 10.00 uur: ds. N.K. No; gezinsdienst. St. Martinuskerk: 09.30 uur: dhr. V\ de Bone, Poeldijk. De Ark: 10.00 uur: ds. R.A. Bosch HERV. EVANGELISATIE OP GE- REF. GRONDSLAG: Aula Scholengem. De Burcht: 10.00 uur: ds. J. Batelaan, uit Voorschoten. Grote Kerk: 17.00 uur: ds. D.A. Snij- ONS vervangt leidingen SCHIEDAM— De OjJenbare Nutsbedrijven gaan vanaf maandag 12 februari de hoofdleidingen van het gas- en watemet vervangen in het gebied Boerhaavelaan/Lo- rentzplein. Tegelijkertijd wordt de gasdruk verhoogd van 25 mbar tot 100 mbar en wordt het gebied aangesloten op de rest van het Schiedamse gasnet. Om de gasdruk op het ]uiste niveau te behouden worden in de woningen appa raten geplaatst die de druk verlagen naar 25 mbar. Tij dens de werkzaamheden kan de levering van water en gas stagneren. Verwacht wordt dat het werk binnen enkele weken afgerond is. SCHIEDAM De lang verwachte nota over het ouderenbeleid van wet houder Hafkamp is einde lijk gereed. Afgelopen dinsdag overhandigde de wethouder het stuk aan de voorzitters van de drie ou derenbonden (ANBO, KBO en PCBO) en aan vertegen woordigers van de Geza menlijke Commissie Oude- renbelangen. De bonden zeiden in een eerste reactie verheugd te zijn met de nota. Hafkamp meent dat het ouderenbeleid van Schiedam 'geen slecht fi guur slaat' in vergelijking met omringende gemeen ten en dat Schiedam op dit gebied zelfs op bepaalde punten voorop loopt. De nota dient als'basis voor het te voeren beleid, dat erop gericht is de ouderen zolang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Dit kan bereikt wor den door goede voorzieningen te treffen. Juist op dit gebied is volgens de nota nog veel werk te verrichten. Zo zal het aantal voorzieningen niet al leen uitgebreid moeten wor den, maar is het ook noodza kelijk dat de voorzieningen beter over de wijken verdeeld worden. Bovendien zal meer samen hang tussen de diverse voor zieningen aangebracht moe ten worden. De samenstellers van de notitie pleiten voor een onderzoek naar de woonwen sen van ouderen. Hiervoor willen zij één ton uittrekken. Daarnaast zal het tekort aan bejaardenwoningen moeten verdwijnen door aanpassing van bestaande huizen of door de bouw van meer specifieke bejaardenwoningen. Totaalplan I Wethouder Luub Hafkamp overhandigde dinsdag zijn nota o naar we hebben niet stilgezeten", zei hij. het ouderenbeleid. „Het heeft tijd gekost, De gemeente zal zich ook moeten inzetten voor de tot standkoming van een zoge naamd totaalplan voor de re novatie van verzorgingstehui zen. Hafkamp denkt voor dit laatste nog geld los te peute ren bij de provincie. De finan ciering voor de overige plan nen is aanwezig. In totaal is een bedrag beschikbaar van vijf ton voor nieuw beleid. ANBO-voorzitter Van Loenen stelde dat de gemeente ook een bijdrage moet leveren aan de inkomenspositie van de ouderen. Het gemeentelijk ou derenbeleid zal in dit opzicht een 'creatief bijstandsbeleid' voeren, zo staat in de nota. Zo verleent de Sociale Dienst al extra bijstand aan mensen die gebruik maken van de maal tijdvoorziening 'tafeltje-dek- je'. Mevrouw Van Velzen, voorzit ter van de Katholieke Bond voor Ouderen (KBO) verge leek ouderen met honden. „Ouderen zijn trouwe en loya le burgers en moeten net als een trouwe hond beloond worden met een warm mand je."' Zij waarschuwde Haf kamp wel dat de ouderenbon den het gemeentelijk beleid als een waakhond zullen blij ven volgen. De heer Van Lambalgen, voorzitter van de Protestants Christelijke Ouderen Bond (PCBO), beschouwt de nu op tafel liggende nota als een uit daging voor de bonden en hoopt dat ouderen zich actief gaan bezighouden met vormgeving van het toekom stige ouderenbeleid. Alarm ALARMNUMMER: 06-11 voor elke seconde die telt. Medische dienst ARTSEN: Telefonische boodschap pendienst, tel. 420.66.11. KRUISWERK NIEUWE WATER WEG-NOORD: Kantoor: Van Swin- densingel 40, tel. nr. 4739900. Be reikbaar ma. t/m vr. van 09.00-17.00 uur. Uitleen verpleegartikelen: maga zijn Van Swindensingel 40, ma. t/m vr. van 15.00-18.00 uur; magazijn Bachplein 588, tel. nr. 4706177, ma. n 12.00-13.00 uur: Schiedam-Noord: tel. nr. 4706177. Schiedam-Oost, Centrum en Nieuwland: tel. nr. 4739900. Schiedam-Zuid: tel. nr. 4263129. Schiedam-West: tel. nr. 4261915. Weekenddienst informatie: tel. nr. ij. 17uurtotma.morg. 8.00 uur en in de avonduren bereik baar via telefoonnummer 010- 4748959. E.H.B.O. Elk weekenddienst Schie- land Ziekenhuis, gebouw Stadhou derslaan 98, tel.: 4733733. STICHTING KRAAMCENTRUM MAASSTEDEN INTERKRUIS: 2e en maand van 2-3 uur wijkgebouw Bach plein. IN VERWACHTING? Kraamcentrum Maassteden, Schie- damseweg 99, 3134 BE Vlaardingen, tel. 010-4342867, voor directe hulp dag en nacht. Voor het bespreken van kraamhulp of informatie kunt u terecht op een van onze spreekuren, waarbij u recht streeks van een kraamzorgverpleeg- kundige adviezen en informatie kunt krijgen. Alle tijden zijn van 14.00- 15.00 uur. Schiedam: Van Swindensingel 99: elke 2e en 4e woensdag v.d. maand; Vlaardingen: Schiedamseweg 99: elke maandag. Wilt u of kunt u van deze spreekuren geen gebruik maken, dan kunt u tel. aanmelden elke maandag, dinsdag, woensdag en donderdag van 10.00 tot 11.00 uur, tel.nr. 4358595 Op dezelfde dagen is er van 11.00 tot 12.00 uur een zwangerschaps-en kraamzorginformatielijn voor al uw vragen tel.nr. 4358595 HUISARTSENGROEP DE GORZEN- /NIEUWLAND: Voor spoedgevallen, tel. 426.78.31 DIERENARTS: Dhr. De Kaper, Jan Steenstr. 39, tel. 426.82.34, Dhr. Vi- see, Schiedamseweg 41d, tel. 470.40.22, Dhr. v. Eerd, Schoolstraat 7/Warande 99, tel. 473.48.19. Dhr. J. Veltenaar, tel. 010 -471.07.15. Meidencampagne van start SCHIEDAMNu eens niet de burgemeester maar zijn vrouw zal vrijdagmiddag het startsein geven voor de voor lichtingscampagne' ovër dé zo genaamde 1990-maatregel. Deze maatregel houdt in dat meisjes ouder dan 18 jaar vanaf dit jaar voor hun eigen inkomen dienen te zorgen. De campagne wordt georgani seerd door het leer/werkpro ject No Problem, de stichting SVO en het Educatief Cen trum voor Volwassenen. Met behulp van pamfletten en af fiches die worden verspreid via scholen en club- en buurt huizen wordt meisjes op de veranderde situatie attent ge maakt. De campagne wordt 27 april afgesloten met een meidenfes tival. MAASSLUIS Aan plaatsen waar mensesn met een ver standelijke handicap kunnen wonen en werken is een groot tekort. Alleen in de regio Rijn mond zijn naast de voorzie ningen die er zijn, al 1068 plaatsen nodig. De Stichting Schievaart wil in de komende jaren voor driehonderd nieu we plaatsen zorgen in de ge meenten Maassluis, Vlaardin gen en Schiedam. De stichting is niet op zoek naar een groot terrein waar driehonderd mensen kunnen wonen in paviljoens met een paar centrale gebouwen en een grote tuin eromheen, zoals Huize Ursula in Nieuwveen. Het merendeel van de vijfhon derd bewoners met een ver standelijke handicap heeft het er prima naar zijn zin. Hoewel de directeur van deze inrich ting, drs. J.T.M. Hofhuizen, nauw betrokken is bij de Stichting Schievaart - Ursula gaat uit van de Angela Stich ting, die samen met de Stich ting Zwakzinnigenzorg Nieu we Waterweg de Stichting Schievaart heeft opgericht - ziet het initiatief voor het Wa terweggebied er heel anders uit. Inzichten over de zorg voor mensen met een verstandelij ke handicap veranderen. Hof huizen, die het niet meer heeft over zwakzinnigen of geeste lijk gehandicapten; „We pra ten over mensen met een ver standelijke handicap. De mens staat voorop met als ge volg dat we meer zijn gaan denken uit zijn behoeften dan dat we denken aan de zorg die we nu eenmaal voor gehandi capten hebben. Mensen met een handicap, of die nu licha melijk of geestelijk is of ten gevolge van een hoge leeftijd, hebben recht op een plaats in de maatschappij, niemand uitgesloten". Straatbeeld Mensen met een verstandelij ke handicap moeten zoveel mogelijk kunnen leven als an dere mensen. „In gewone hui zen en wijken, waar ze zo nor maal mogelijk kunnen wonen en werken, naar school gaan en recreëren. Zij horen thuis in de samenleving en in het straatbeeld", aldus Hofhui zen, die de praktijk van het wonen van kleine groepjes verstandelijk gehandicapten in gewone huizen in een gewo ne omgeving heeft ervaren op studiereizen naar de Verenig de Staten, Canada en Zweden. Op basis van de nieuwe in zichten is de Stichting Schie vaart op zoek naar vijftig een gezinshuizen, waarin groepjes van zes verstandelijk gehan dicapten kunnen wonen. Met de gemeentebesturen van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zijn gesprekken gaande over de verdeling van het gewenste aantal huizen, nieuwbouw of bestaande, over de drie plaatsen. Eveneens verdeeld over de gemeenten zijn vijf centra voor dagactivi teiten nodig, waar de mensen kunnen werken of op een an dere manier zinvol bezig zijn en speciale behandelingen kunnen krijgen. Van deze cen tra kunnen ook mensen met een verstandelijke handicap die bij hun ouders of in een gezinsvervangend tehuis wo nen, gebruik maken. Om de hoek In de woonhuizen wordt zo zelfstandig mogelijk gewerkt. De leiding van de huizen - verpleegkundigen en mensen met een huishoudelijke ach tergrond - regelt zoveel moge lijk zelf. Dat wil bijvoorbeeld zeggen: de boodschappen niet uit een centraal magazijn ha len maar samenwerken met de plaatselijke middenstand. Omdat de huizen in een gewo ne woonwijk staan, is de huis arts om de hoek de eerst aan gewezene voor medische hulp. De nieuwe vorm van zorg leidt niet tot een kostenverzwaring. „Deze voorziening zal niet duurder zijn dan andere vor men. Het transport van de huizen naar de centra komt wat duurder uit, maar daar staat tegenover dat we geen veertig hectare grond nodig hebben zoals bij Huize Ursula en geen gebouw voor een tech nische dienst en magazijnen", verzekert Hofhuizen. Behalve met de gemeenten is de Stich ting Schievaart in gesprek met provincie en rijk over de planning en de definitieve omvang. Het was overigens de provincie zelf die de aandacht heeft gevestigd op het schreeuwende tekort aan plaatsen voor mensen met een verstandelijke handicap in het Rijnmondgebied. Buurt „In Nederland is nog niet op zo grote schaal gewerkt met plaatsen, in gewone huizen", vertelt voorzitter H. Klop van de Stichting Schievaart. „Het 0 De gemeente Maassluis fungeerde graag als gastheer bij de presentatie van de plannen van de Stichting Schievaart. Van links naar rechts in de burgerzaal van het stadhuis: secretaresse ADirkzwager, voorzitter H Klop, burgemeester J. van Es en directeur J.T.M. Hofhuizen van Huize Ursula. bijzondere van het project is dat er ook plaats is voor men sen met een ernstige verstan delijke handicap". Hij belooft in samenwerking met de ge meenten nauw overleg over eventuele bezwaren van buurtbewoners tegen de nieuwkomers. „Een buurt wordt niet geconfronteerd met een te grote groep", be looft Hofhuizen. De secretaresse van de Stich ting Schievaart, A. Dirkzwa ger-van Zoelen, verwoordt de grondgedachte van het plan; „Het gaat erom dat mensen met een verstandelijke handi cap kleinschalig kunnen wo nen in een situatie die op het gezin lijkt, waarin zij zo nor maal mogelijk kunnen func tioneren. En dicht bij huis". huLs-aanbutsbLaden Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties). 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax 010 - 4.699.362. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3110 AH Vlaardingen, Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Telefoon: 010 - 4.346.711. Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30-17.00, vrijdag 08.30- 16.00 uur. ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: W. Anderiessen (tel.pri vé 079 - 413007) DISTRICTVERKOOPLEIDER Th.J. Bravenboer (tel privé 010 DAM: Weinand SPORT: Gerard Verver (tel. pnvé 01899-17787) Manager redacties Zuid Holland: Rita Vlot-Heiden. DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- i Rotterdam e.o. in 13 edities 6 uitgave van Wegener huis-aai huisbladen b.v. (zie HOOFDKANTOOR). schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim mil- joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 4.352.911 WATERWEG NOORD— De muziektiendaagse van de Streekmuziekschool Nieuwe Waterweg Noord is inmiddels in volle gang. Vele honderden jonge en oude muzikanten la ten deze dagen zien wat ze waard zijn. Pianoleerlingen, trompettisten, violisten, gita risten en fluitistenje kan het zo gek niet bedenken of het is deze dagen wel ergens te be luisteren. Een overzicht van de voorspeelavonden: Schiedam Donderdag 8 februari: voor speelavond door pianoleerlin gen o.l.v. Leny van der Endt, wijkcentrum de Blauwe Brug, aanvang 19.30 uur, toegang gratis. Vrijdag 9 februari: voorspeel avond door trompetleerlingen en de Big Band Schiedam o.l.v. Carlo de Wild, wijkcen trum de Blauwe Brug, aan vang 19.30 uur, toegang gra tis. Zaterdag 10 februari: docen tenconcert, kerk van de Ne derlandse Protestantenbond Westvest 90, aanvang 20.00 uur, toegang f 5,-. Maandag 12 februari: voor speelavond door dwarsfluit leerlingen o.l.v. Corrie Ver biest, wijkcentrum de Blauwe Brug, aanvang 19.30 uur, toe gang gratis. Dinsdag 13 februari: voor speelavond door saxofoon leerlingen o.l.v. Cees Maria, wijkcentrum de Blauwe Brug, aanvang 19.30 uur, toegang gratis. Woensdag 14 februari: voor speelavond door gitaarleerlin gen o.l.v. Harry Pothof, GSB- gebouw, Lange Haven 73, aanvang 19.30 uur, toegang gratis. Op diverse plaatsen in de regio beklimmen leerlingen van de Streek muziekschool deze dagen het podium. Solistenconcours Harpe Davids SCHIEDAMDe muzikan ten van de christelijke mu ziekvereniging Harpe Davids zullen zaterdag 10 februari hun uiterste best moeten doen vindt plaats in het vereni gingsgebouw De Tamboerijn aan het Faassenplein 203 van 18.00 tot 23.00 uur. Het solis- op het solistenconcours van de tenconcours is vrij toeganke- vereniging. Het concours lijk. SCHIEDAM De glasnost en perestrojka zijn nu ook in Schiedam merkbaar. In café Podium aan de Lange Haven treedt vrijdagavond voor het eerst een formatie uit Rusland op. De driemansformatie Novi Kompositori uit Leningrad zal laten horen dat niet alle Russische bands hun muziek baseren op gitaarrock of funk. Novi Kompositori speelt een soort Russische House. De band maakt op het moment een tournee door Nederlahd dankzij een soort culturele uitwisseling. Zaterdag speelt de vijfmans formatie De Russen in Podi um. Deze band komt anders dan de naam doet vermoeden gewoon uit Nederland. De concerten van Novi Komposi tori en De Russen beginnen om 22.30 uur. De toegang is gratis. Geen popmuziek maar klas sieke muziek staat er zondag middag op het programma in Podium. Tijdens het Open Po dium zijn er optredens van een aantal verschillende mu zikanten en zangers en zange ressen. Zo zingt Albert de Bruin liederen van Schubert, speelt Michel Agterberg op de piano een Schubert Sonate, brengen Peter Snoei en Marg- je van der Wal liederen op tekst van Gerard Reve en zingt Anthony Manzone enke le licht klassieke Italiaanse volksliederen. Ook worden gedichten op muziek voorge dragen en zal een trio van harp, viool en contrabas haar opwachting maken. KOFFIECONCERT mandolinegezelschap geeft zondag 11 februari een koffie concert in het Passagetheater. Het orkest staat onder leiding van Olga Valkenburgh. De aanvang van het concert is om 11.30 uur en de toegang is gra- SCHIEDAM De ge meenteraadsverkiezingen naderen met rasse schre den en dat is te merken aan de activiteiten van de ver schillende politieke partij en. Zo was CDA-lijsttrek- ker Siem Rosman gisteren te horen via de Hilversume zender radio 5. D66 zoekt het dichter bij huis. De democraten houden maan dagavond in de Blauwe Brug een bijeenkomst voor organi saties die betrokken zijn bij het wel en wee in Schiedam- Noord. Op deze manier wil D66 er achter komen welke wensen er leven in het noorde lijk stadsdeel van Schiedam. De democraten vinden dat ze als partij veel aandacht heb ben besteed aan Schiedam- Noord. Ze betreuren het dat een goed contact met de in Noord werkzame instellingen nog niet tot stand is gekomen. D66 wijt dit aan de tijdsdruk waarmee de twee huidige D66-raadsleden Adri Reijn- hout en Coby de la Rie te kam pen hebben. Om het verzuim goed te maken, wordt de in stellingen in Noord gevraagd hun oordeel te geven over het onlangs gepresenterde verkie zingsprogramma. De bijeenkomst vindt plaats van 20.00 tot 22.30 uur in de kleine zaal van de Blauwe Brug aan het Bachplein. VVD: busbaan open voor autoverkeer SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN— De WD-Schiedam zal zich niet verzetten tegen opstelling van de busbaan tussen Groenoord en Vlaar- dingen-Holy voor alle ver keer. Dat heeft de Vlaar- dingse lijsttrekker van de li beralen Bram Zonne dins dag bekend gemaakt bij de presentatie van het verkie zingsprogramma van de WD in Vlaardingen. Zonne verkondigde tijdens de bij eenkomst in Vlaardingen dat de WD er zich voor zal beij veren dat de verbindingsweg tussen de wijken Groenoord en Holy ook daadwerkelijk voor het gewone verkeer ge opend zal worden. Wij bieden Uniek uitzicht over de Nieuv Waterweg met zijn intemati nale waterverkeer. 1 Parkeren geen probleem. Wij verzorgen zeer rijke Gezellige sfeer in ooster

De Havenloods | 1990 | | pagina 3