'Raadswerk was vroeger geen confectie- maar maatwerk' LU Big Sister helpt meisjes op weg naar zelfstandigheid Schiedams Nieuwsblad Kerkconcert Kennismaken met blokfluit Liberaal Gerard Verhulsdonk na 28 jaar uit gemeenteraad? David Lowe op theaterorgel Gevarieerd concert VINCENT v.d. BOSCH Muziekmaken is plezier voor DE HAVENLOODS DINSDAG 13 FEBRUARI 1990 7-495 maar heb je ooit wel eens last gehad van eelt op je handen van het harde werken?'" Oppositie De beste herinneringen aan zijn raadslidmaatschap date ren volgens Verhulsdonk uit de periode dat de WD nog in de oppositie zat. „Op een speelse manier probeerde je toen het college uit de tent te lokken. Doordat de WD deel is gaan uitmaken van het col lege is de slagvaardigheid be perkt door de loyaliteit. De afgelopen twee periodes met de PvdA zijn vruchtbaar ge weest en ik ben er ook trots op dat we in het Rijnmondgebied een bruggehoofd hebben ge slagen voor samenwerking tussen socialisten en libera len. Voor de stad was het mis schien beter maar voor het opereren als raadslid was het minder leuk". De afgelopen raadsvergade ring kon Verhulsdonk in het debat over een gemeentelijk anti-apartheidsbeleid weer even in zijn oude rol vallen. „Ik heb me tijdens dat debat weer prettig gevoeld. Ik voel de me in mijn element toen ik de kans kreeg om zowel de PvdA als het CDA op hun standpunten te wijzen", aldus de liberaal. Grootste fout Gedurende zijn lidmaatschap van de raad heeft Verhuls donk de stad langzaam maar zeker zien groeien. In het be gin van de jaren zestig kwam de nieuwbouwwijk Nieuw- land tot stand. „Ik kan me dat nog goed herinneren. Er werd met veel bravour gebouwd on der leiding van de stedebouw- kundige Horvath en de toen malige wethouder Van Kinde ren. Het was duur en gedurfd maar we moesten wel want de woningnood was groot. De grootste fout die ik gemaakt heb, was het niet in de gaten hebben hoe lelijk de zoge naamde Chinese Muur (de Z- flats in Groenoord, red.) was. Het zijn geriefelijke woningen maar de horizon is wegge vaagd". Het WD-raadslid zegt ook met vreugde kennis te hebben genomen van de aankondiging dat de Bolssilo gesloopt zal gaan worden. „Ik heb ooit wethouder Bolmers het groe ne licht gegeven om het ding te bouwen maar toen ik er na de bouw kwam dacht ik van wat hebben we nu weer ge daan". Dat de binnenstad de laatste tijd weer wat meer aandacht krijgt, doet de in het centrum geboren en getogen Verhuls donk deugd. Het centrum gaat hem aan het hart. Als tegen stander van de afbraak van de Brandersbuurt heeft de libe raal zelfs samen met commu nist Collé in een demonstratie gelopen. "Wij waren rebellen. Dat was een onwennig gevoel. Collé was niet anders gewend. Het mooie was dat het protest een vorm van eendracht over de partijen heen tot stand bracht". De liberaal is uitermate opti mistisch over de huidige ont wikkelingen in de binnenstad. „Wat mij bekend is, is dat wat het betreft Stadserf met rasse schreden het moment nadert dat de raad een juiste invul ling wordt gepresenteerd. Wellicht is er ook al een of ander bureau aan het tekenen geslagen voor de invulling van de kaalslag van het voormali ge internaat De Uitkijk. Ik heb het idee dat de komende vier jaren de oogstjaren wor den voor de binnenstad". Dat de plannen voor het cen trum die in de jaren zeventig leefden niet zijn uitgevoerd, is volgens de spraakmakende bonbonspecialist jammer maar heeft ook voordelen. „De plannen van toen en nu wi]ken niet veel af. Wat zo'n twintig jaar geleden in was, is nog steeds in. Maar als het er al had gestaan, was het verou derd, net als de Lijnbaan. We hebben nu het voordeel dat we nog' meer eigentijds kunnen bouwen". De hernieuwde aandacht voor het historische centrum en de geschiedenis van de stad licht Verhulsdonk toe. „Opeens schaamt Schiedam zich niet meer voor het drankverleden. Het is een soort rehabilitatie. De geschiedenis wordt her schreven. Er is meer waarde ring gekomen voor datgene dat we hebben geërfd en dat we met veel geld in stand trachten te houden. Aan de andere kant moeten we oog hebben voor de moderne tijd en dat betekent dat we bereid moeten zijn een flink deel van de Lange Kerkstraat te her- Gerard Verhulsdonk: „Het raadswerk is onpersoonlijker geworden". scheppen in een economisch speerpunt in de ontwikkeling van het winkelapparaat". Oostblok Ook de mondiale ontwikke lingen worden door de libe raal in hart en nieren gevolgd. De gebeurtenissen in het Oostblok noemt Verhulsdonk beangstigend. „Er is een cha os. Door het ontbreken van een centrale communistische controle ontstaan er verfoei lijke nationalistische conflic ten. Mijn generatie weet nog goed dat de Balkan-oorlogen de oorzaak waren van de Eer ste Wereldoorlig. Het nationa listische bewustzijn werd on der Hitier zodanig opgefokt dat er in de vijf jaar van de bezetting diepe wonden zijn geslagen. Ik ben bang dat de nationalistische kwesties een bron zullen zijn van regionale conflicten die uitgroeien tot burgeroorlogen". „De huidige ontwikkelingen gaan te hard. Het is griezelig om te zien dat er per uur twee honderd Oostduitsers naar het Westen vluchten. Als dat in Schiedam zou gebeuren, zou het binnen veertien dagen een dode stad zijn. De mensen moeten niet vluchten naar de volle etalages van het Westen, maar samen de etalages in het eigen land weer vol zien te krijgen". Of Gerard Verhulsdonk ook na maart zijn bespiegelingen nog in de Schiedamse raad kwijt kan is nog maar de vraag. „Het ligt voor de hand dat ik in maart mijn laatste raadsvergadering meemaak maar bij het vaststellen van de lijst is me gevraagd wat ik zou doen als ik met voorkeurstem men gekozen zou worden. Ik heb daarop geantwoord dat als het lot zo zal beschikken ik volmondig ja zal zeggen. Ik wil daar niet schijnheilig over doen. Afscheidnemen van de raad doe ik graag om jongeren een kans te geven. Maar het zou mijn ijdelheid strelen als de oude Verhulsdonk zo'n goedwil had gekweekt dat ik word gevraagd om mijn af scheid nog even uit te stellen". SCHIEDAM Het Haags Kerkmuziek Ensemble onder leiding van Hans Jansen zingt zondagmiddag 18 februari in de Dorpskerk in Kethel. Het koor is samengesteld uit ervaren zangers van de diver se koren uit Den Haag en om geving. Het koor presenteert zich een dag voor het concert in Kethel voor het eerst in de Kloosterkerk in Den Haag. Tijdens het concert in de Dorpskerk worden ondermeer enige motetten van Orlando di Lasso, passiemotetten van Pa- lestrina en het Magnificat van Heinrich Schütz uitgevoerd. Medewerking verlenen de fluitist Rolf Utermöhler en de organiste Carien van de Beid. Het concert begint om 17.00 uur. SCHIEDAM - Een instrument bespelen is een wens van velen maar vaak komt men er niet toe om de eerste stap te zetten. Om iedereen die interesse heeft in muziek maken maar nog nooit de stap heeft durven zetten, organiseert de streek- muziekschool Nieuwe Water weg Noord een tweetal korte cursussen van tien lessen waar men vrijblijvend kennis kan maken met de blokfluit. Voorkennis van muziek is voor de cursus niet nodig. Blokfluitdocent Hofland heeft het lesmateriaal zodanig sa mengesteld dat binnen korte tijd een indruk kan worden opgedaan wat een blokfluit studie inhoudt. De kosten voor de cursus be dragen f 57.50 inclusief de bruikleen van een instrument. De cursussen worden in Schiedam gegeven op dinsdag in wijkcentrum de Blauwe Brug en op donderdag in de muziekschool aan de Lange Nieuwstraat. De lestijden worden nog afge sproken. Aanmelden voor de speciale cursus kan bij de streekmuziekschool Nieuwe Waterweg Noord, Willem Beukelszoonstraat 62 in Vlaardingen. Telefonische in formatie is dagelijks van 13.30 tot 17.00 uur te verkrijgen via nummer 01899-13472. ogen de omschakeling van maatschappelijk hulpbetoon naar bijstandswet gezien. „Wij deden het zonder com puter maar bij elke aanvraag wisten we over wie het ging en wat de toestand was, of ie mand de boel belazerde of te weinig kreeg. We zullen best fouten gemaakt hebben maar de betrokkenheid was veel be ter. Nu kan het niet meer. De groep mensen die een beroep doen op bijstand is veel te groot. Het heeft het werk on persoonlijker gemaakt. Het is gegoten in allerlei wetjes, waardoor het persoonlijk ge- Wegener huLs-aanbutsbladen HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax 010 - 4.699.362. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen, Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Telefoon: 010-4.346.711. Kantooruren: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: W. Anderiesen (tel.privé 079 - 413007) DISTRICTVERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel privé 010- 4.353.883) ACCOUNTMANAGER: A.v.Meeteren (tel. privé 01831-2082) REDACTIE: Marianne Ames en Su san de Ligt. CORRESPONDENTEN: Schiedam: Wijnand Meijboom en Bram Wesdorp (sport). Manager redacties Zuid Holland: Rita Vlot-Heiden. SCHIEDAMS NIEUWSBLAD verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener huis-aan- huisbladen b.v. (zie HOOFDKAN TOOR). DIRECTEUR: V. Doom. Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 4.352.911 Ook in de omgang met andere raadsleden is het een en ander veranderd. „Na een vergade ring gingen we naar het toen- dertij d befaamde café 't Vier kantje om nog even na te bab belen. Na een aantal borrels kwamen we dan tot de ont dekking wat we eigenlijk ge zegd zouden moeten hebben. Tegenwoordig holt men na een raadsvergadering naar huis. De sociale contacten in de raad zijn naar mijn gevoel weg". Volgens de nestor van de Schiedamse raad heeft de ver anderde omgang ook haar sporen achter gelaten in het functioneren van de raad. „Er is geen wikken of wegen meer mogelijk aan ingenomen standpunten. Daardoor is de overtuigingskracht om elkaar tot andere gedachten te bren gen, aangetast. Een andere negatieve ontwik keling vindt de liberaal de toegenomen onleesbaarheid van de raadsstukken. De aca demici en mensen met een ambtelijke achtergrond ruk ken op in de raad en dat is volgens Verhulsdonk, die zelf op zijn dertiende de school verliet om te gaan werken, een eenzijdige ontwikkeling. „Wat dat betreft zijn Eef Collé en ik van hetzelfde kaliber. Zonder academische vorming hebben we geleerd ons man netje te staan. Soms heb ik in de raad wel eens het gevoel van 'je weet het zo goed en je kan het prachtig vertolken Op bezoek Waar het raadlid ook moeite mee had, was de toegenomen inspraak van burgers. „Toen ik raadslid werd, waren de klachten van burgers ook aan wezig. Maar als je zoiets hoor de, ging je naar zo'n burger thuis toe om de boel uit te praten. Ik kan me nog herin neren dat ik met Jan Simons (voormalig raadslid voor de PvdA, red.) op bezoek ging bij mensen om hun noden op de juiste manier in te schatten. In de jaren zestig ging dat zo. Schiedam was klein en alles Gerard Verhulsdonk in de voor hem karakteristieke poze tijdens was makkelijk bereikbaar". een raadsvergadering. De liberaal heeft met lede - Meisjes met vragen kunnen altijd terecht bij Big Sister in de Passage nummer 6. Opbel len kan ook via nummer 4730770. SCHIEDAM De Engelse muzikant David Lowe is door de Nederlandse Orgel Federa tie gestrikt voor het maande lijkse concert op het theater orgel in het Passagetheater op zondag 18 februari. De in 1947 in Shipley geboren Lowe is geen onbekende in het muziekwereldje. Hij heeft met een eigen band rondgetourd, tweemaal het wereldkampi oenschap ijsdansen begeleid, is regelmatig te horen geweest via de BBC en maakte de afge lopen jaren ook tournee door Amerika. Lowe speelt een re pertoire van populaire muziek in de ruimste zin van het woord. De aanvang van het concert is om 11.00 uur. Toe gangskaarten kosten negen gulden. Houders van CJP/Pas 65 krijgen twee gulden kor ting. Kinderen onder de twaalf jaar hebben onder ge leide gratis toegang. SCHIEDAM „Als wij communisten aan de macht zijn, hang ik je op maar wel aan de laatste boom". Deze uitspraak van de Schiedamse communist Eef Collé is voor Gerard Verhulsdonk nog steeds het grootste compliment dat hij gedurende zijn 28-jarige lidmaatschap van de gemeenteraad heeft gekregen. Na de komende verkiezin gen zal de nestor van de raad waarschijnlijk niet terugke ren want hij staat op een onverkiesbare plaats op de WD-lijst om, naar zijn eigen zeggen, de jongeren een kans te geven. Helemaal uitgesloten is zijn herverkiezing niet want een voorkeursstemmenactie behoort tot de mogelijkheden. Voor het Schiedams Nieuwsblad blikt de liberaal echter alvast terug op zijn staat van dienst in de Schiedamse raad. SCHIEDAMPosters en strooibiljetten zullen de Schiedamse vrouwelijke scholieren vertrouwd ma ken met de zogenaamde 1990-maatregel. Deze campagne ging eind vorig week van start in de kanti ne van scholengemeen schap Schravenlant, al waar mevrouw Scheeres de eerste poster overhandigde aan de rector van de school. De campagne is een initiatief van Big Sister, een samenwer kingsverband van de Stich ting Vrouwenemancipatie Or ganisatie (SVO), het Educatief Centrum voor Volwassenen (ECV) en het leer/werkproject No Problem. In totaal behan delt de campagne vijf thema's: economische zelfstandigheid, werk, werkloosheid, scholing en vrije tijd. Deze onderwer pen zullen via de bovenge noemde pamfletten toegelicht worden. Een groot meidenfes tival op 27 april sluit de mani festatie af. De 1990-maatregel betekent in de praktijk dat meisjes vanaf 18 jaar voor een eigen inkomen moeten zorgen. Zij zijn niet langer afhankelijk van hun partner, maar moeten ook op financieel gebied hun eigen boontjes kunnen dop pen. „Meisjes moeten beter nadenken over de keuze's die ze maken, als ze nog op school zitten. Ze moeten goed besef fen wat ze daarna willen doen", vertelde „grote zus" Marieke Gels. Daarnaast is het volgens haar ook belangrijk om de omge ving van de meisjes te berei- SCHIEDAM - Cocktailmu- ziek tegenover klassicisme, klassieke jazz tegenover die rengeluiden en strenge com posities tegenover vrije im provisaties. Dat kunnen be zoekers van het theatercafé de Tender donderdagavond ver wachten als ze gaan luisteren naar het optreden van het trio Janssen Termos Janssen. De muziek van dit in 1984 op gerichte gezelschap wordt ge kenmerkt door het gebruik van uiteenlopende stijlmidde len. De muziek is grotendeels door de leden van het trio zelf geschreven. Janssen Termos Janssen be gint om 21.30 uur te spelen. De toegang is gratis. 9 Mevrouw Scheeres overhandigde het eerste affiche. ken. „Er moet een mentali teitsverandering komen bij ouders, jongens en leraren. Het moet vanzelfsprekend worden dat meisjes kiezen voor een een opleiding of dat ze blijven werken, wanneer zij kinderen hebben. Bovendien zal ook de vriend of man moe ten helpen in het huishou den", aldus Gels. Avontuur Mevrouw Scheeres voorspelde dat met name moelijk lerende meisjes en meisjes met een an dere culturele achtergrond steun nodig zullen hebben. „Zij die van avontuur houden zullen minder steun nodig hebben", aldus de echtgenote van de burgermeester. „Er blijven natuurlijk bergen van vragen, maar nu hebben jullie een grote zus om je daar over heen te helpen", sprak zij tot de aanwezige meisjes. SCHIEDAM Het lijkt nog ver maar de oranjevereniging Wilhelmina is al druk bezig met de voorbereidingen voor de viering van koninginnedag op 30 april. Een van de evene menten die op stapel staan, is een grote play-backshow tij dens de feestmarkt in Kethel. Inschrijven kan vanaf heden bij Robert van de Knaap, Slot Assumburgpad 35, telefoon 4705363. Meedoen aan de play-backshow is gratis en er zijn leuke prijzen te winnen. 10 DAGEN LANG 4 OVENVERSE RONDO'S jjjf van _&r2CTvoor 3a00 BANKETBAKKERIJ Westfrankelandsestraat 93 Schiedam X Tel. 4268883 Verhulsdonk, die bij vriend en vijand bekend is om zijn speels gebruik van de Neder landse taal, werd in 1962 door zijn partij gevraagd voor het raadslidmaatschap. „Ik was al actief in de WD en vervulde enkele bestuursfuncties toen mij vriendelijk doch dringend gevraagd werd om in de raad mee te werken aan de ge zichtsbepaling van de WD. Het was een hele eer want je werd er nog niet voor be taald", zegt de bonbonmaker. Spijt heeft hij nooit gehad. „Wel ben ik af en toe goed moe geweest. Dat was vooral in de periode dat we het hele opbouwwerk moesten gaan saneren. Het vriendelijkste woord dat je in die tijd werd toegevoegd was het mannelijk geslachtsdeel van een hond". De opbouwwerkers en sociaal werkers vochten hard tegen de aantasting van hun territo rium, blijkt uit het relaas van de liberaal. weten ten opzichte van het deel van de maatschappij dat ongelukkig terecht is geko men, is overgekomen door het systeem". Koffie met vellen Volgens Verhulsdonk geldt dit niet alleen voor uitkeringen. Ook het toewijzen van huizen ging vroeger volgens hem heel anders. „Elke twee weken kregen we een stapeltje papie ren over mensen die echt een huis nodig hadden. We had den geen puntensysteem. Ik heb ook heel wat koppen kof fie met vellen tegen heug en meug bij de mensen thuis moeten opdrinken. Maar het raadswerk was toen maat werk; nu is het confectie werk". 9 SCHIEDAM Deze dagen betreden honderden leerlingen van de streekmuziekschool Nieuwe Waterweg Noord het podium tijdens de muziektiendaagse. Vrijdagavond was het de beurt aan de leerlingen van Carlo de Wild. In wijkcentrum De Blauwe Brug lieten de koperblazers van jong tot oud zien dat van muziekmaken twee partijen kunnen genieten: de muzikant en de toehoorder

De Havenloods | 1990 | | pagina 3