Delfhavense Schiebrug ligt goed op schema beeld van tanker-oorlog in Golf Museum geeft Lee Towers grote trekker op concert Wilton-Fijenoord DE HAVENLOODS Geen spoordijk maar spoorpalen veroorzaken uniek visueel effect Werken in de bouw Tentoonstelling als blijk van hulde voor de bergers SVV DONDERDAG 1 MAART 1990 9-585 Foto: Richard Latten. ROTTERDAM De Delfshavense Schiebrug (DHS-brug) is technisch gezien klaar, ook de op ritten zijn voor een deel gereed. Naar verwach ting rijdt de eerste trein in september van dit jaar over de DHS-brug via het meest Noordelij ke spoor. Toch zal het nog tot maart 1993 du ren voordat alle vier de sporen officieel in ge bruik genomen kunnen worden. door Aart-Jan Pronk De aansluiting van de nieuwe rails op de oude sporen is hier debet aan. De bouw van de nieuwe spoorbrug heeft dan 123 miljoen gulden gekost en heeft tot voordeel dat de ver plichte openingstijd van vier minuten per elk half uur uit de dienstboekjes geschrapt kan worden. Dagelijks rijden er 8 treinen per uur van en naar Den Haag en 4 van en naar Hoek van Holland en dat 20 uur per dag! Vele tiendui zenden treinreizigers zijn dan van een dagelijks weerkeren de ergernis verlost, het missen van een aansluiting blijft hen voortaan bespaard. De vier groene nostalgische rolbasculebruggen, die de oe ververbinding over de Schie vanaf 1911 verzorgd hebben, staan een roemloos einde te wachten op de sloop. Het zal de treinforensen een zorg zijn, vanaf een hoogte van zeven meter kijken zij over de Schie uit en zij zijn allang blij dat ze door de binnenvaartschippers met rust gelaten worden. „Bij de bouw is afgeweken van de aanleg van een spoordijk" vertelt NS-stafmedewerker Kees Sinke: „Omdat het jaren kan duren voordat de grond inklinkt. Door te heien op een vaste ondergrondse laag kan de bouw sneller tot stand ko men en bovendien levert het geen problemen op voor in zakken na de ingebruikna me." Door de vele honderden betonnen palen, die keurig kaarsrecht op een rij staan krijgt de DHS-brug op archi tectonisch gebied enige allure. Ook de merkwaardige con structie van de ophaalbrug draagt daartoe bij. Kees Sin ke: „De Schie gaat er diago naal onderdoor waardoor het visuele aspect onstaat alsof de ophaalbrug niet past.Het ge heel misstaat niet, het lijkt wel een architectuurdriehoek daar in West. In de onmiddel lijke omgeving van de nieuwe DHS-brug staat het nieuwe huis van bewaring van archi tect Weber. Aansluiting Waarom duurt de officiële in gebruikname zo lang? Stafme dewerker John Krijgsman: „De aansluiting op de vier be staande sporen gaat in fasen. Het begin en eind van de op ritten zijn nog niet klaar. Die kunnen pas gebouwd worden als het oude spoor is afgebro ken. De bouw en afbraak vindt plaats terwijl het trein verkeer gewoon doorgang vindt. Bovendien moeten de werkzaamheden op een klein oppervlak plaatsvinden. Er moet ballast worden gestort op de betonconstructie, daar na grind en tenslotte de dwarsliggers. Men is nu bezig aan de bovenleiding. Er rijden inderdaad nu al treinen, maar dat zijn werktreinen, die ma teriaal voor de bouw aanvoe ren". Oud tracé Sinds 1847 rijden er al treinen over de Delfshavense Schie. De eerste brug was een dub bele ijzeren kraanbrug met aan weerszijden vaste over spanningen. Deze brug werd in 1890 door een dubbelspori- ge draaibrug vervangen. Ten oosten van deze draaibrug werd in 1899 het station Beu- kelsdijk gebouwd, de witte houten NS-gebouwen staan er nu nog, dat overigens nooit voor reizigersdienst is ge bruikt. Tussen de bruggen over de Delfshavense Schie en station CS (tot 1959 station DP; Delftse Poort) is aan de zuidzijde van de huidige baan het oorspronkelijke tracé als dijklichaam van voor 1911 nog goed te zien. Tussen 1908 en 1911 werden ten noorden van de draaibrug vier enkel- sporige rolbasculebruggen ge bouwd. De bijna tachtig jaar oude bruggen zijn aan vervan ging toe omdat het treinver keer en de as-belasting alsme de de treinsnelheid de laatste tijd fors zijn toegenomen. Bottle neck Maar het meest hinderlijke zijn de vertragingen, die door het openingsregime ontstaan. De doorvaart van een enkel schip levert al minuten ver traging op. Eerst werd ge dacht aan verhoging van de spoordijk en spoorbruggen. De plannen voor de bouw van een viersporige hefbrug heb ben het ook al niet gered en tenslotte werd een tien meter hoge vaste brug afgekeurd omdat de opritten te steil (7 promille) voor de goederen treinen werden. Uiteindelijk bleek na onderzoek dat een doorvaarthoogte van zeven meter voldoende zou zijn om de brug overdag continue ge sloten te houden. Het scheep vaartverkeer krijgt dan 's nachts de kans de brug te passeren. Is de nieuwe brug bij de ope ning al niet direct te klein? John Krijgsman: „Bij de bouw van een aantal viaducten in de richting station Schiedam- Rotterdam West is rekening gehouden met de aanleg van twee extra sporen ten noorden van de huidige lijn. Het laag gelegen VAM-goederenem- placement bij Schiedam zou dan verdwijnen. Vanaf station Schiedam-Rotterdam West richting Den Haag zou een nieuwe baan aan de zuidzijde kunnen worden aangelegd, waardoor tegelijkertijd de boog in het tracé wat ver ruimd kan worden. Kijken we echter naar het huidige tracé van Rotterdam CS naar de DHS-bruggen dan zien we dat daar ten noorden van de nieu we bruggen geen meter ruimte over is. Als er ooit twee sporen bij moeten komen dan zou er ei genlijk na 1993 een nieuwe dubbelsporige ophaalbrug ge bouwd moeten worden, maar daarover bestaan geen con crete plannen". Tenslotte wat gebeurt er met de dichtgemet selde ruimten onder het spoorviaduct? Kees Sinke: „Niets. Je kunt er geen activi teiten ontplooien. Stel je voor dat het een opslagruimte wordt, waar per ongeluk brand uitbreekt, nee geen denken aan het is dichtgemet seld om vandalisme te voorko men". Na de officiële inge bruikname wordt de infra structuur van de Abraham van Stolkweg aangepast en verdwijnt de lastige lus bij het oude viaduct. VLAARDINGEN— Volwas senen kunnen zich opgeven voor een oriëntatiecursus be roepen in de bouwtechniek die 6 maart a.s. van start gaat. De opzet is belangstellenden vanaf 18 jaar kennis te laten maken met de diverse vak richtingen. Het praktijkprogramma be staat uit bouwtimmeren, ma- chinaaltimmeren en metselen. Er is namelijk grote vraag naar bouwvakkers. Voortdu rend wordt er gebouwd, ver bouwd of worden panden on derhouden. Daarom organi seert de Stichting Beroepse ducatie Nieuwe Waterweg deze cursus in samenwerking met de Stichting Beroeps en Educatieve Opleidingen Brandersstad en het Plaatse lijk Educatief Centrum Vlaar- dingen. De lessen beginnen vanaf 6 maart en duren zestien weken waarbij de cursus 2V2 dag per week in beslag neemt. Kosten zijn zestig gulden. Er is tevens aansluiting mogelijk op een vervolgcursus. Belangrijke voorwaarden zijn de motiva tie van de deelnemer en diens interesse voor het werken in de bouw. De cursus wordt gegeven in Schiedam. Informatie/aan- melding via tel. 4602099 vra gen naar Iman Kromjong. SCHIEDAM Jarenlang was de harmonie de oogappel van de werf maar ook aan de mu zikanten van Wilton-Fije- noord is de recessie in de scheepsbouw- en reparatie niet voorbij gegaan. Met de afbouw van de werf werd ook de geldkraan naar de gelijk namige harmonie dichtge draaid. Inmiddels kruipen de blazers van WF langzaam maar zeker uit het dal. Dit jaar bestaat de harmonie 65 jaar. Om dit te vieren maar vooral ook om voor extra in komsten te zorgen geeft de harmonie zaterdag 10 maart een jubileumconcert in De Doelen. Niet zo maar een con cert want welk 'amateuris tisch' ensemble heeft met Lee Towers en solo-trompettist Frank van der Poel van de marinierskapel op het podium gestaan. Dat de achteruitgang van de werf Wilton-Fijenoord ook fi nancieel consequenties had voor de bedrijfsharmonie werd enkele jaren geleden wel duidelijk. „We kregen altijd subsidie van de werf. We mochten ook geen andere bronnen aanboren", vertelt harmonievoorzitter Willem Wouters. „Maar de subsidie werd stopgezet." De harmonie zat dringend verlegen om geld. Het plan werd opgevat om een groots concert te organiseren in De Doelen met enkele trekkers waarop een groot publiek af komt. Zit de zaal een beetje vol dan wordt er een winst van zo'n vijftienduizend gul den gemaakt. „Het idee had den we vorig jaar al maar toen was er geen zaal beschikbaar. Vandaar dat we zijn uitgewe ken naar dit jaar en laat dat nu precies ons jubileumjaar zijn", aldus Wouters, die zelf om de trombone zijn partijtje meeblaast. Investeren De vereniging moet eerst zelf flink investeren om het con cert van de grond te krijgen. „Het kost klauwen met geld. De leden hebben er echter tij dens een speciale ledenverga dering toestemming voor ge geven. We moesten echt alle beetjes bij elkaar schrapen." De oude geldschieter van de harmonie, de werf Wilton-Fij enoord, heeft ook een forse duit in het zakje gedaan. Nu het de werf weer een beetje voor de wind gaat, kan er weer een financieel rugge- steuntje van af. De muzikan ten zijn er in geslaagd zoveel sponsors te verzamelen dat in principe in het slechtste geval quitte wordt gespeeld. „We rekenen er op om zo'n 1800 kaarten te verkopen", vertelt Wouters. „De kaart verkoop gaat nu een beetje lo pen maar de meeste zullen toch in de laatste weken van de hand gaan." De hoge prijs (25 gulden) is volgens Wouters geen bezwaar. „Bij de Doelen adviseerde men zelfs om 35 tot 40 gulden te vragen." Afwisselend Voor die 25 gulden die men voor de toegang moet betalen, krijgen de bezoekers een af wisselend muzikaal spektakel voorgeschoteld. Behalve de harmonie Wilton-Fijenoord zelf, zullen ook de Honsels Harmonie uit Honselersdijk en het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus him medewerking verlenen. Als grote trekkers zijn gestrikt: solo-trompettist Frank van der Poel en natuurlijk Lee To wers. De laatste zal een show van drie kwartier brengen. „Dat kost natuurlijk wel wat, maar als het goed is levert het meer op dan het kost", ver klaart Wouters. Het harmonie-orkest zelf zal ook uitgebreid aan bod ko men. „Niet alleen hoempapa- muziek", zegt Wouters meteen om oude vooroordelen weg te nemen, "maar stukken waar je je als muzikant op kan uit leven." De harmonie, die in de vaandelafdeling uitkomt, zal onder leiding van dirigent J. Gruter ondermeer een drietal nummers met Frank van der Poel spelen. Ook met de Hon sels Harmonie en Orpheus zullen enkele composities worden uitgevoerd. Voor een groot deel van de leden van de harmonie is het de eerste keer dat er in De Doelen zelf wordt gemusi ceerd. „Het is echt het walhal la voor de muzikant", bekent Wouters. „Zeker de helft van de leden heeft hier nog nooit gespeeld." De voorzitter van Wilton-Fij enoord hoopt dat de positieve ontwikkelingen bij het orkest doorzetten. „We moeten lang zaam het image van bedrijfs- orkest los laten. De band met de werf wordt steeds losser. Maar toch zal het de naam Wilton-Fijenoord blijven hou- De kaarten voor het jubileumcon cert van harmonie Wilton-Fije noord zijn telefonisch te bestellen via de nummers 474.85.62, 474.85.50, 435.05.81 en 473.81.54. MAASSLUIS— Het Natio naal Sleepvaartmuseum is voor de wisselexpositie die thans loopt, niet ver terugge gaan in de geschiedenis. Het onderwerp is bijna nog actu eel. 'Gevaren in de Golf' slaat op de 'tanker-oorlog' die Irak en Iran in de jaren tachtig voerden in de Perzische of Arabische Golf en op de rol die Nederlandse zeelieden daarbij speelden. Hoewel een model van de M850, één van de mijnenja- gers uit de Alkmaar-klasse die de Nederlandse regering naar de Golf zond, op de expositie aanwezig is, gaat de aandacht niet uit naar de rol van de Koninklijke Marine. Die is maar zeer bescheiden geweest vergeleken met de activiteiten van Nederlandse bergers. Zij hebben risico's gelopen. On danks het extra gevarengeld meldde lang niet iedereen in dienst van één van de maat schappijen zich aan voor een reisje naar de Golf. Anderen hielden het voor gezien; nadat voor of achter hun schip een raket passeerde. In januari 1986 werd de Smit Maassluis tijdens werkzaam heden aan een olie-installatie in de buurt van Kharg door een raket getroffen. Een lid van het buitenlandse duikers team vond de dood. Van de vijf gewonden waren er enke len met blijvend letsel. Een jaar eerder ging een Iraakse raket aan bakboord bij de Smit Matsa 1 naar binnen om er aan stuurboord uit te ko men. De ravage was enorm. Flinke schade liep de Ribut van Wijsmuller op. Een Exo- cet-raket rukte de ankerspil uit het dek. Nadat de marco nist 'de touwtjes in de mast weer aan elkaar had ge knoopt', kon hij seinen dat niemand was gewond en dat het schip op eigen kracht kon wegvaren. Verdacht De boten van de Nederlandse maatschappijen beschikten over geavanceerde zenfl- en ontvangapparatuur. De enor me hoeveelheid communica- tie-elektronica aan boord van de Wijsmuller-sleper Amster dam maakte het schip ver dacht in de ogen van Iran. De Iraniërs brachten de boot op naar de havenstad Bandar Abbas. Het heeft bijna drie weken geduurd voordat zij er van overtuigd waren dat de apparatuur tot de normale uitrusting van de goede ber gingssleepboot hoort. De aanwezigheid van de Ne derlandse bergingmaatschap pijen in de Golf was louter de economische aard. Er viel geld te verdienen. En dat in een tijd waarin minder te bergen viel, omdat de kwaliteit van schepen en navigatiemiddelen steeds beter werd. Het ber- gingsloon wordt bepaald door de waarde van een geladen tanker, die kan oplopen tot ver boven de vijftig miljoen dollar. De materiële schade van de Golfoorlog bedraagt meer dan twee miljard dollar, een gigantisch bedrag dat ver band houdt met de afmeting van de tankers, die vaak een inhoud van honderdduizend ton hebben. Tijdens de tan ker-oorlog zijn 547 schepen aangevallen. Bijna vijfhon derd opvarenden van allerlei nationaliteiten die niet bij de oorlog waren betrokken, kwa men om het leven. Spectaculair De expositie in het Sleep vaartmuseum vertelt het ver haal van branden, blussen en bergen en van het dagelijks leven aan boord van de sle pers. Van de honderd foto's mogen er vele spectaculair worden genoemd. Ze zijn ge maakt door bemanningsleden, die soms niet mochten foto graferen maar het wel deden. Sommige foto's zijn terecht op groot formaat afgedrukt. De Culemborger Nico Peeters vervaardigde enkele schilde rijen naar foto's van de Am sterdam bij een smeulende tanker en van de Ribut, het eerste schip dat bindingen had met Nederland dat door een iraakse Exocet-raket van Franse makelij werd getrof fen. Er zijn modellen te zien van boten die in de Golf dienst hebben gedaan. Sommige be manningsleden hebben souve nirs meegebracht. Ook daar van is iets aanwezig. Zoals het kompas van een tanker waar van niets anders over was dan een geblakerd karkas en de seinsleutel die de brand na een raketaanval op de Amet hyst overleefde. „Door de marconist van de sleepboot Amsterdam uit de gehaald", vermeldt het bijschrift nuch ter. Booreiland Een hoekje met iets minder recente foto's maakt duidelijk dat in de Golf al Nederlands aan het werk waren ver voor dat er ooit sprake was van een conflict. Voor de Tweede We reldoorlog werden dokken en ander materiaal voor havens naar bestemmingen in het toenmalige Perzië gebracht. Dankzij de stijgende inkom sten uit olie werden na 1945 in Europa grote bestellingen ge plaatst om de olie-industrie en de daarbij horende haven werken van materiaal te voor- Bij een van de foto's vertelt de toelichting: „Een van de eer ste, zo niet het eerste zelf hef fende booreiland in de Perzi sche Golf was de Admar En terprise, door de sleepboot Thames in 1957 in drie maan den van het Duitse Audorf naar Daz Island gesleept". Het is de eerste maal dat een museum aan het conflict rond de Perzische golf aandacht besteedt. De kijker proeft dat de samenstellers de tentoon stelling ook hebben opgevat als een blijk van hulde voor de bergers. Het zijn nog altijd in de eerste plaats Nederlandse bergers die de kwaliteiten hebben om bij calamiteiten snel maatregelen te nemen om mens, milieu en materieel vei lig te stellen. Waar ook ter wereld. De expositie loopt tot begin september. Het Natio naal Sleepvaartmuseum aan de Hoogstraat in Maassluis is geopnd op woensdag van 14.00 tot 17.00 uur, op zater dag van 11.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAMVoorafgaande aan de wedstrijd SW - Heerenveen komt zaterdag avond ook de jeugd in actie. Het pupilleh E 1 elftal oefent om 17.45 uur tegen de jeugd van Simonshaven. SPEELFILM Het Filmhuis aan de Nieuwstraat 12 draait vrijdag 2 maart de Amerikaanse film 'Married to the Mob' van regis seur Jonathan Demme. De voor stelling begint om 21.30 uur. Kaarten kosten vier gulden voor donateurs en vijf gulden voor niet-donateurs. CURSUSSEN— Kluphuis Oost start binnenkort een drietal cur sussen voor jongeren. De thema's zijn: lambada-dansen, fotografe ren en lichaamsverzorging. Voor nadere informatie kan contact op genomen worden met het clubhuis aan de Galileïstraat 86 (tel.: 4.73.54.35). RHEUMAFONDS Het Natio naal Reumafonds zoekt collectan ten voor de jaarlijkse collecte in de week van 12 tot en met 18 maart. Belangstellenden kunnen contact opnemen met mevrouw Rodi (telefoonnummer (078)- 41 16 07) mmm De in mei 1986 in brand geschoten en later gezonken tanker Harmony 1. De lading bestond uit kerosine.

De Havenloods | 1990 | | pagina 11