Omscholing is toverwoord voor tekorten in onderwijs Kleinschalige aanpak bij studiekeuzebureau Goud- en Zilversmeden in spe erg gemotiveerd Leraar basisschool: geen vetpot, wel plezier Kansen voor vrouwen DONDERDAG 15 MAART 1990 11-581 mm®;* ROTTERDAM - De tijd van overschot aan leer krachten in het onder wijs is voorbij. De aan stormende tekorten op de basisscholen lopen in de duizenden. Ook al zouden de PABO's nu overspoeld worden met inschrijvingen, dan zou den toch pas over vier jaar de afgestudeerden voor de klas staan. Geen wonder dat koortsachtig wordt gezocht naar mo gelijkheden om sneller in de tekorten te voor zien. Een tweejarige deeltijdopleiding is het concrete resultaat van die zoektocht. De meeste andere voorstellen van hogerhand vinden geen genade in de ogen van de directeur Ton van der Jagt van de Ichthus Ho geschool, waar de korte opleiding wordt. door Nelleke de Jong "Je moet er eigenlijk niet te veel aandacht aan schenken", relativeert Van der Jagt de be richten over het één na het andere voorstel van staatsse cretaris Wallage van Onder wijs. "Het is vaak maar be doeld om de reacties te pei len." Een beetje verontwaardigd toont hij zich wel over de sug gestie die Wallage deed om PABO-studenten zonder be geleiding voor de klas te zet ten. "Er is juist steeds ge vraagd naar kwaliteitsverbre ding." Ook het idee om wis kunde als toelatingseis te la ten vallen wijst hij af. Nog maar sinds het vorig studie jaar hoort wiskunde erbij, vooralsnog ook als bijspijker- Frankrijk De drie PABO's in deze omge ving hebben zelfs voor eind examenkandidaten HAVO, VWO en MBO zonder wiskun de in het pakket, maar met interesse in een baan als le raar, een vierweekse vakan tiecursus wiskunde in de aan bieding voor f 200.- all in. Ge gadigden uit het hele land kunnen zich daarvoor melden. Van der Jagt: "Wiskundig in zicht is zó belangrijk. Dat kun je niet meer wegdenken. Je moet dat kinderen kunnen uitleggen. Je moet him niet alleen leren het goede ant woord te geven." Met het oog op de kwaliteit is de mogelijkheid om in twee jaar leraar basisonderwijs te worden, bedoeld voor mensen die een vooropleiding hebben van behoorlijk hoog niveau en/of werkervaring. De ge dachten gaan daarbij uit naar allen die een onderwijsbe voegdheid hebben voor het voortgezet onderwijs. Een la gere opleiding wordt niet uit gesloten, omdat men in be paalde beroepen sociale vaar digheden ontwikkeld kan hebben en over kennis en in zicht op vele terreinen be schikt. Van der Jagt heeft de indruk dat vooral mensen, al of niet werkloos, die op HBO-niveau opgeleid zijn voor banen in de gezondheidszorg of het wel zijnswerk, interesse zullen hebben én geschikt zijn. Ter bevestiging van de juist heid van die veronderstelling gaat de telefoon en meldt zo iemand zich. De (in wording zijnde brochure) wordt toege zegd en hem wordt een ge sprek in het vooruitzichgt ge steld. Het is dus een 'hij'. En hoewel Van der Jagt zegt ménsen te zoeken, kan hij niet ontken nen blij te zijn met juist man nelijke kandidaten. Eerder al was voor de dagopleiding een wervingsactie gaande onder het motto: Een meesterlijke baan. Dat was hard nodig om het evenwicht te herstellen. Op de Ichthus Hogeschool is slechts 10 procent man en op andere PABO's is de situatie niet veel anders. Leuk Van der Jagt: "Meisjes kiezen toch voornamelijk iets omdat ze het leuk vinden. Ze kijken minder naar het perspectief." In dat verband merkt hij op: "Het aanvangssalaris zou om hoog moeten." Dat is lager dan in menig ander beroep. "En de groei gaat maar lang zaam. Pas als je na jaren aan de top zit verdien je niet slecht." Dat is naar zijn me ning veel meer reden dat er zo weinig jongens de dagoplei dingen volgen en niet, zoals veel beweerd wordt, omdat het beroep van leraar als zo danig een lage waardering heeft. "Ik maak toch mee dat men er veel plezier in heeft." De veelheid van onderwerpen, die praktisch en theoretisch in de opleiding aan bod komen, van de kleuterbouw tot aan de voorbereiding van de brug klas, zijn daar naar zijn oor deel debet aan. De mogelijke afschaffing van dienstplicht voor kandidaat-leraren kan ook drempel verlagend wer ken, hoopt hij. De tweejarige deeltijdoplei ding tot leraar basisonderwijs wordt ingedeeld in 32 onder delen of modulen. De colleges zullen op twee avonden in de week gegeven worden. Naast de college- en studietijd be steedt een studerende 100 da gen aan stage in het basison derwijs en/of het Speciaal On derwijs. Het adres voor aanmeldingen en inlichtingen is Ichthus Ho geschool, Faculteit PABO, Binnenrotte 85, 3011 HB Rot terdam, telefoon 4122285. Op hetzelfde adres kan men te recht met vragen over een op friscursus voor herintredende vrouwen. Bijzonderheden over de va kantiecursus wiskunde zijn te verkrijgen op het adres van de Hogeschool Rotterdam en om streken, Wijnhaven 61, 3011 WJ Rotterdam. Telefoon 4035600. Onlangs werd bekend dat de campagne 'Kies exact', pok vooral meisjes te bewegen een andere richting op te gaan dan de traditioneel vrouwelijke beroepen, (vrijwel) niets heeft opgele verd. Allerlei pogingen om meisjes de techniek in te krijgen hadden tot dusver ook niet het gewenste resultaat. Maar 'herha ling' is de toverkracht van de reclame' en dus gaan de pogingen door. "Bezig blijven", is het advies én het devies van consulente emancipatiebeleid van het Arbeidsbureau Rotterdam, Toos van Agtmaal. Een aantal van de activiteiten voor vrouwen en meis jes op het gebied van scholing en werk hebben we op een rijtje gezet. Voor meer informatie kan men bellen naar het Arbeidsbu reau Rotterdam Centrum, Schiedamsevest 160, afdeling eman cipatie, telefoon 4039300 of 4039301. Voorts kan men terecht bij alle arbeidsbureaus in Rotterdam op het nieuw in te stellen spreekuur, (vanaf donderdag 5 april) elke 1ste donderdag van de maand. 9 Vrouwen die langer dan 1,5 jaar werkloos zijn, tussen de 20 en 30 oud zijn en een opleidingsni- i hebben van MAVO/HAVO, iefst met wiskunde, kunnen zich in laten schrijven voor een oplei ding tot automonteur, die op 1 april 1990 van start gaat. Na circ een half jaar schakeltraject krij gen de deelnemers een betaalde n aangeboden. Daarbij moeten ze vier dagen werken en twee avonden naar school. De totale duur is 2,5 jaar. Voor vrouwen van 25 tot 40 jaar met een opleidingsniveau van 'on geveer HAVO' gaat het komende cursusjaar voor de tweede maal een MTS-opleiding van start voor de afdelingen bouwkunde, elek trotechniek en werktuigbouw kunde. Daartoe is er op dinsdag 20 maart een voorlichtingsoch tend op het Arbeidsbureau Rot terdam Centrum, van 09.00 tot 12.30 uur. Telefonisch aanmelden is noodzakelijk. De opleiding wordt verzorgd voor de Avond-MTS Rotterdam en het Centrum Vakopleiding Rijnmond jte Rotterdam-Zuid. Het financiële gedeelte is zeer aantrekkelijk. Het arbeidsbureau levert daarin de grootste bijdrage: voor de deelne mers is de bijdrage f 60.- per jaar. Bovendien is kinderopvang gratis. De promotieweek 'Vrouwen, ineisjes en techniek' gaat morgen, vrijdag 16 maart, de laatste dag in. Vanaf zondag 11 maart, toen met een meidenfestival geopend werd, in Wijkhuis Jaffa, lieten de organisatoren, te weten de Ge meente Rotterdam, Het Arbeids bureau Rotterdam, de Erasmus Universiteit en het servicebureau Meisjes en Techniek van het CO A Rijndelta, de meiden de afgelopen week via tal van activiteiten ken nis maken met technische oplei dingen en beroepen. Werkgevers ^werden opgeroepen vrouwen op technische functies in1 dienst te |De manifestatie op het Beursplein op 16 maart (van 10.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur) is voorlopig een laatste (vertwijfel de) poging om vrouwen te wijzen op de mogelijkheid van een be roep als lasser, electromonteur of schilder, gedemonstreerd door vakvrouwen. Vrouwen die vroeger in een ad ministratief beroep hebben ge werkt en belangstelling hebben om daarin weer aan de slag te gaan kunnen terecht bij de 'Vrou wen-en Werkwinkel' voor een ori ëntatiecursus. Er zal aandacht be steed worden aan het werken met een computer. Het gaat om een kennismaking met de apparatuur en toepassingen als tekstverwer ken. De oriëntatiecursus is bestemd voor werkzoekende vrouwen vanaf 25 jaar met een opleiding tot MAVO. De kosten bedragen f 25.- en er is kinderopvang aan wezig. Voor meer informatie en aanmel ding kan men terecht op de spreekuren van de Vrouw en Werkwinkel, op maandag van 13.00 tot 16.00 uur, op dinsdag en donderdag van 9.00 tot 13.00 uur. Het adres is Mauritsweg 31, Rot- Adviseurs willen de bloemen zelf zien opkomen Hendriks en Schutrups: nog steeds profijt van hun opleiding. De Academie voor Schooi en Beroepskeuzewerk, waar Mariëlle Hendriks (links) en Bertje Schutrups indertijd hun opleiding tot beroeps keuze-adviseur volgden, heet nu Akademie Mens-Ar beid. De in Tilburg gevestigde ho geschool kent twee studie richtingen: School- en be- ro^pskeuzewerk en Arbeids voorzieningen. Het eerste is zowel deeltijd als voltijd, het tweede is alleen voltijd opleiding. Over de beroeps keuze-adviseur wordt in de brochure gezegd dat deze tracht door methodisch han delen te bereiken dat mensen hun keuzen in school en be roepsloopbaan zo bewust mogelijk doen in overeen stemming met hun persoon lijke waarden en mogelijk heden. De doelgroep die aangegeven wordt is dezelf de die de beide vrouwen voor ogen hebben, namelijk jeug digen helpen met keuze voor school, vakkenpakket, stu die en beroep en volwasse nen met herscholing, loop baanplanning en tweede kansonderwijs. ROTTERDAM - „Waar leidt dit nou eigenlijk voor op?" Mariëlle Hen driks en Bertje Schu trups stellen zich soms die vraag, als ze op weer een nieuwe opleiding stuiten met een al dan niet vage omschrijving van beroepsmogelijkhe den. Ooit kozen ze zelf voor een toen nieuwe opleiding. Beroepskeu- ze-adviseur kon je ermee worden. Het bleek een prima keus. Als gediplo meerd beroepskeuze-ad viseur werkten ze twaalf jaar (Mariëlle) en vijf tien jaar (Bertje) bij een grote organisatie. Sinds kort hebben ze een eigen 'winkeltje' waar ze te(k)st en uitleg geven aan degenen die hun be roepskeus nog moeten maken. In de tijd dat de beide vrou wen hun opleiding aan de Academie voor School- en be roepskeuze (nu Akademie Mens-Arbeid) voltooiden, was het beroep van beroepskeuze adviseur nog maar net in op komst. Mariëlle Hendriks voelde zich er aanvankelijk niet toe aan getrokken en liet haar diplo ma voor wat het was. Ze kreeg een leidinggevende baan in de gezinszorg. Het werken met groepen beviel haar wel. Scholen Later kon ze haar hart daar aan ophalen toen ze toch aan de slag ging in het beroep waarvoor ze werd opgeleid en keuzebegeleiding gaf op scho len. Ook Bertje Schutrups deed dat werk met veel plezier. Ze een vriendelijke omgeving, (de Polanenstraat in Kralingen) waren, voelden ze, een steun voor decanen, werkten met hen samen.Maar door de be zuinigingen in het onderwijs werden de groepen groter, de begeleiding oppervlakkiger en het contact met de kinderen minder. Vrijwel tegelijk („on afhankelijk van elkaar hoor") vatten ze het plan op ermee te kappen. Hendriks: „Je kreeg het ge voel zaadjes in de grond te stoppen, maar de decanen za gen de bloemen opkomen". „Je maakte het resultaat van de voorlichting niet meer mee", beaamt Schutrups. Het Studiekeuzebureau dat de vrouwen onlangs openden geeft hun de mogelijkheid de zaken weer kleinschalig aan te pakken. Ze zorgen ook nog voor klan dizie in de buurt, want een test afnemen is inclusief een uurtje ontspannen in het thee huis aan de overkant. Hendriks en Schutrups gelo ven dat er naast de arbeidbu- reaus en andere gesubsidieer de instellingen voor beroeps keuze plaats voor hen is. Zon der subsidie hebben ze ook niet te maken met subsidiere gels, die ze zeggen belemme rend te vinden. Ze menen dat de kosten niet af hoeven te schrikken: een ge sprek van ongeveer een uur kost f.60,- en een test, die een dag in beslag neemt, met ge sprekken vóór en na, f.495,- .„Dat lijkt misschien wel veel, maar er zit voor ons natuur lijk een heleboel spit- en be- oordelingswerk aan vast", verklaren ze. „Men geeft wel makkelijk veel geld uit voor vakantie en een auto. Dit is een investering in de toekomst". Het Bureau voor Studiekeuze is vijf dagen per week tijdens kantooruren geopend. Advies- gesprekken en studiekeuze- onderzoeken vinden op af spraak plaats. Een bezoek aan het documentatiecentrum (meer dan honderd mappen met informatie) is gratis. Men kan daar terecht elke donder- dag van 13.00 tot 16.30 Leuk pand uur en elke dinsdagavond van 19.30 tot 21.00 uur. Ze vonden een leuk pand in en richtten het met smaak in. Nelleke de Jong Bedrijven doen mee met actie 'Kies Techniek' Bedrijven die deel uitmaken van de bedrijfstak metaal en electro, houden zaterdag 24 maart open dag. Verspreid jover Nederland openen onge veer 500 grote en kleine be drijven hun deuren voor iedereen die meer wil weten over opleidingen en werken in deze sector. Er is een jaarlijk se behoefte aan 12.000 nieuwe medewerkers. Voor nadere informatie over de actie 'Kies Techniek' kan men gratis bellen met 06- 0509. Voor nadere informatie over de bedrijven die zaterdag 24 januari him poorten ope nen (vanaf 11 uur) kan men bellen 01806-14277. K O O ROTTERDAM— „Het lijkt me heel leuk als iemand in een atelier naar me toe komt die zegt: Ik wil zo en zo een ring, kun je dat voor mekaar krij gen? En dat dan doen!" Aan het woord is een van de vele meisjes die de opleiding voor goud- en zilversmeden en ju weliers aan de Hillevliet in Rotterdam-Zuid volgen. Haar enthousiasme is kenmerkend voor de mensen die deze afde ling van de LTS hebben geko zen. De meesten van deze leer lingen werken het liefst op een creatieve manier met hun handen. Onder andere door het zelf ontwerpen en maken van sieraden worden ze daar volop toe in de gelegenheid gesteld. door Gregor Lohman De edelsmids- en juweliersop leiding is een opvallend ver schijnsel binnen de Lagere Technische School. Niet in de laatste plaats vanwege het grote aantal meisjes dat hier rondloopt in vergelijking tot de andere richtingen op de Hillevliet, „terwijl vakoplei dingen in de electrotechniek bijvoorbeeld nog nauwelijks door meisjes bezocht worden (alle stimulatiepogingen daar toe ten spijt), maken ze bij dit onderdeel van de LTS 70 75 procent van het totaal aantal leerlingen uit." Docente Margreet Muller weet het niet te verklaren, „maar", zegt ze, „ik weet wel dat vroeger de gildes van goudsmeden bijna alleen maar uit vrouwen bestonden. Het is dus van oudsher een vrouwenberoep. Het zal wel iets met die sieraden te maken hebben. En hoewel goud- en zilversmeden zwaar lichame lijk werk is, wordt daar door vrouwen niet voor terugge schrokken. Je moet kracht hebben, maar dat ontwikkel je en na drie jaar heb je dikke spierballen." Minder politie- agentje Tekenend voor de sfeer op de vijftien jaar oude opleiding aan de Hillevliet is, behalve het afwezige stoere jongens gedrag, de instelling waarmee de leerlingen hier bezig zijn. „Met leuke opdrachten, waar bij ze wat eigen inbreng heb ben, zijn ze goed te motiveren. Deze opleiding trekt andere leerlingen aan dan andere LTS-afdelingen. Je hoeft véél niet echt in de artistieke kant van het vak geïnteresseerd. „Maar dat hoeft ook niet, het is geen kunstacademie, het is gewoon een technische oplei ding, waarvan het niveau ove- doorgaan met smeden, zagen, rigens gelijk is aan dat van vijlen, schuren en ander veel dezelfde opleidingen in aandacht vereisend werk, Schoonhoven en Amsterdam." proberen enkele leerlingen Terwijl ze geconcentreerd aan te geven wat hen bij de minder politie-agentje te spe len", aldus Muller. Om deze opleiding te kunnen beginnen moet minimaal twee jaar ander voortgezet onder wijs zijn gevolgd. In de eerste twee jaar worden de basisbe ginselen van het goud- en zil versmeden bijgebracht. Dit gebeurt door middel van tien uur praktijkles en vijf uur theorie per week. Naast vak ken als kunstgeschiedenis en edelsteenkunde worden daar bij ook nog de gangbare mid delbare schoolvakken onder wezen. In het derde en vierde jaar kan er achtereenvolgens voor ge kozen worden het gezellen- examen en het meester goud en zilversmidsexamen, of het aspirant juweliersexamen en het ondememersdiploma- examen af te leggen. Wie voor het eerste kiest zal meestal komen te werken in een (even tueel eigen) atelier voor goud en zilverwerken. Diegenen die voor het tweede kiezen kun nen een toekomst in een (eveneens eventueel eigen) ju welierszaak tegemoet zien. Geïnteresseerd Volgens de docente zijn haar leerlingen over het algemeen Concentratie bij de leerlingen tijdens het smeden van een broche. (Foto: Gert Zoutendijk) edelsmidsopleiding zo aan spreekt: „Ik hou ervan om wat met mijn handen te doen. Dit is nog echt ambachtelijk. Je kan je eigen ideeën uitvoeren en je leert een heleboel." Een ander bevalt het zelfstan dige werken wel en voegt daaraan toe dat ze 'juwelen wel mooi vindt'. Dat wetende had ze bedacht dat het mis schien wel goedkoper is wan neer je ze zelf kan maken. Een juwelierszoon stelt dat deze opleiding 'precies alles inhoudt' wat hij nodig denkt te hebben. Hij heeft vooral za kelijke ambities, in tegenstel ling tot een meer kunstzinnig ingestelde edelsmid in spé, die het als ontwerper en maker van sieraden ver hoopt te schoppen. Blijkbaar hoge eisen aan zich zelf stellend verzucht hij al smedende: „Ik ben nooit te vreden met wat ik gemaakt heb en dat zal ik ook wel nooit zijn." Over opdrachten schijnt hij echter niet te klagen te hebben. Voor meer informatie over deze opleiding kan er van maandag tot en met vrijdag tussen 09.00 en 16.00 uur con tact worden opgenomen met de LTS aan de Hillevliet 90. Telefoon: 4850666. Op de PABO-opleiding komt een veelheid aan onderwerpen, zowel praktisch als theoretisch, aan bod.

De Havenloods | 1990 | | pagina 17