'Er mag geen angst ontstaan voor de gezondheidszorg' Hans van Kleef enthousiast over renovatieplannen flats Nieuwland Informatie Contract bezegelt samenwerking DE HAVENLOODS De PvdA is erbij! Zaterdag 17 maart "Vastenactie is handreiking tot daadwerkelijke veranderingen" DONDERDAG 15 MAART 1990 11-582 lkerk SCHIEDAM Zondag 18 maart, HERV. GEMEENTE: Grote Kerk: 10.00 uur: ds. J.D. Wuis- ter, 17.00 uur ds. D.A. Snijder, Ab- benbroek. Opstandingskerk: 10.00 uur: ds. G. de Lang. Bethelkerk: 10.00 uur: ds. D. J. Visser, Rotterdam, 19.00 uur avondgebed. Huize Thomas: geen dienst. HERV. GEMEENTE KETHEL: zondag 11 maart: Dorpskerk: 10.00 uur: ds. N.K. Mos en ds. Chr. Knuth, 17.00 uur avond- muziek. St. Martinuskerk: 10.15 uur ds. J. So- sef en pastor Th. Kool, gezamenlijke viering van de maaltijd des Heren- /Eucharistie. De Ark: 10.00 uur: ds. A. Prins. Woensdag 21 maart: Dorpskerk 19.00 uur avondgebed. NEDERLANDSE PROTESTANTEN BOND: Zondag 18 maart: dr. L. Balkestein, HERV. EVANGELISATIE OP GEREF. GRONDSLAG: 10.00 in aula scholengem. de Burcht: ds. R.H. Kieskamp, Leerdam, 17.00 uur in de Grote Kerk: ds. D.A. Snijder, Abbenbroek. JOHAN MAASBACH WERELDZENDING: Vrijdag 16 maart: 19.30 uur voorgan ger ds. E R. Holder. Zaterdag 18 maart: 19.00 uur dhr. Rens van Reenen, jeugddienst. Zondag 18 maart: 10.00 uur voorgan- Dinsdag 20 maart 20.00 uur voorgan ger E.R. Holder. Patiëntenverenigingen starten regionaal Overlegorgaan WATERWEG— De Pa tiënten Belangen Vereni gingen van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zijn een regionaal overleg orgaan gestart. Op deze manier hopen de vereni gingen de positie van pa tiënten te verbeteren en te versterken. Elke vereni ging blijft overigens auto noom binnen de eigen ge meente. De samenwerking richt zich voornamelijk op zogenaamde bovenge- meentelijke kwesties. De samenwerking in het Overlegorgaan Patiënten Be langen Verenigingen Nieuwe Waterweg Noord (PBVNWN) is sinds maandag een feit. In het gebouw van de Stichting Lentefeest aan de Tuinlaan Waarbij? Forum B.V.S.Z. Wanneer? vrijdag 16 maart Waar? Clubhuis Zuid ondertekenden vertegenwoor digers van de drie besturen, onder wie de voorzitters J.J. van Ewijk, G.J. Brons en E. Nachtegaal, het contract. Daarin staan onder meer de doelstellingen van het Over legorgaan geformuleerd. „Het is een summier contract, want wij proberen alle problemen door overleg op te lossen", al dus de heer Van Ewijk. Aan de oprichting van het Overlegorgaan PBVNWN ligt een aantal redenen ten grond slag. „Als gebruiker van de gezondheidszorg heb je met allerlei samenwerkingsver banden te maken. Denk bij voorbeeld aan de regionale ambulancedienst, het RIAGG etcetera. Bovendien neemt het aantal bovengemeentelijke organen nog steeds toe. Het is dus handig om als patiënten verenigingen de krachten te bundelen", verklaart Van Ewijk. Bovendien houden de vereni gingen in Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis zich met dezelfde problematiek bezig en daardoor worden veel din gen dubbel gedaan. Het Over legorgaan moet dat voorko men. Tot slot heeft ook de druk van de overheid geleid tot de samenwerking. Vanuit de provincie worden dergelij ke verbanden namelijk van harte aanbevolen. Afvaardigingen van de drie besturen ondertekenen het contract. De patiëntenbelangenvereni gingen geven niet alleen infor matie aan leden. Ook niet-le- den kunnen gebruik maken van de diensten. De Schie- damse vereniging telt nu 454 leden. Vlaardingen heeft er 50 en Maassluis 96. Dit verschil vloeit voort uit het feit dat de Schiedamse vereniging al bij na tien jaar bestaat en de an dere twee pas twee jaar actief zijn. „In Schiedam hebben wij door overleg veel vertrouwen gewekt aan de andere kant (artsen, ziekenhuizen e.d., red.). Als belangenvereniging proberen wij alle drempels weg te nemen, want het mag niet gebeuren dat er angst voor de gezondheidszorg ont staat", aldus Van Ewijk. Relatie De verenigingen in Vlaardin gen en Maassluis kunnen eveneens bogen op een goede relatie met de gezondheids sector. „Onlangs kregen wij veel klachten over de week- einddiensten van de huisart sen. Wij zijn met de artsen om de tafel gaan zitten en hebben de zaak uitgepraat. Tijdens dit gesprek bleek dat zij erg blij zijn met onze vereniging", vertelt de Maassluise voorzit ter Brons ter illustratie. Gezamenlijk zullen de drie patiëntenverenigingen zich middels het Overlegorgaan vooral richten op de kwaliteit van de gezondheidszorg. Om daar enige invloed op uit te oefenen willen ook zij deelne men aan de overleg-en ad viesstructuren. 4e woensdag v.d. maand van 2-3 uur van Swindensingel 40. Groenoord en Kethel: elke 1e en 3e donderdag v.d. Alarm maand van 2-3 uur wijkgebouw Bach- ALARMNUMMER: 06-11 plein' voor elke seconde die telt. IN VERWACHTING? Kraamcentrum Maassteden, Schie- MedlSChe dienst damseweg 99, 3134 BE Vlaardingen, ARTSEN: Telefonische boodschap- tel. 010-4342867, voor directe hulp pendienst, tel. 420.66.11. dag en nacht. KRUISWERK NIEUWE WATER- Voor het bespreken van kraamhulp of WEG-NOORD: Kantoor: Van Swin- informatie kunt u terecht op een van densingel 40, tel. nr. 4739900. Be- onze spreekuren, waarbij u recht- reikbaar ma. t/m vr. van 09.00-17.00 streeks van een kraamzorgverpleeg- uur. Uitleen verpleegartikelen: maga- kundige adviezen en informatie kunt zijn Van Swindensingel 40, ma. t/m krijgen. Alle tijden zijn van 14.00- vr. van 15.00-18.00 uur; magazijn 15.00 uur. Bachplein 588, tel. nr. 4706177, ma. Schiedam: Van Swindensingel 99: t/m vr van 09.00-13.00 uur. Ver- elke 2e en 4e woensdag v.d. maand; pleegkundig telefonisch spreekuur Vlaardingen: Schiedamseweg 99: van ma. t/m vr. van 12.00-13.00 uur: elke maandag. Schiedam-Noord: tel. nr. 4706177. Wilt u of kunt u van deze spreekuren Schiedam-Oost, Centrum en geen gebruik maken, dan kunt u tel. Nieuwland: tel. nr. 4739900. aanmelden elke maandag, dinsdag, Schiedam-Zuid: tel. nr. 4263129. woensdag en donderdag van 10.00 Schiedam-West: tel. nr. 4261915. tot 11.00 uur, tel.nr. 4358595. Weekenddienst informatie: tel. nr. Op dezelfde dagen is er van 11.00 tot 4602611 12.00 uur een zwangerschaps-en TANDARTSEN: Per 1 jan. tandarts- kraamzorginformatielijn voor al uw spoedgeval spreekuren voor in het vragen tel.nr. 4358595 weekend van vrij. 17uurtotma.morg. HUISARTSENGROEP DE GORZEN- 8.00 uur en in de avonduren bereik- /NIEUWLAND: Voor spoedgevallen, baar via telefoonnummer 010- tel. 426.78.31. 4748959 DIERENARTS: Dhr. De Kaper, Jan E.H.B.O. Elk weekenddienst Schie- Steenstr. 39, tel. 426.82.34, Dhr. VI- land Ziekenhuis, gebouw Stadhou- see, Schiedamseweg 41d, tel. derslaan 98, tel.: 4733733. 470.40.22, Dhr. v. Eerd, Schoolstraat STICHTING KRAAMCENTRUM 7/Warande 99, tel. 473.48.19. Dhr. J. MAASSTEDEN INTERKRUIS: 2e en Veltenaar, tel. 010-471.07.15. Boekenbal SCHIEDAM— In verband met de jaarlijkse boekenweek vindt op vrijdag 16 maart een Boekenbal plaats in het Pas sage Theater. Gasten die avond zijn onder anderen Jan Boerstoel, Drs. P. en Fred Piek. Bezoekers zijn vanaf 20.00 uur welkom en betalen vijf gulden voor de entree. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de boekhandels Mercurius en Van Leeuwen. Aan de kassa van het theater kunnen even eens kaarten gekocht worden. Orgelconcert SCHIEDAM— De Engelse organist David Shepherd geeft zondag 18 maart een concert in het Passage Thea ter. Het optreden is georgani seerd door de Nederlandse Orgel Federatie. Bezoekers zijn om 14.00 uur welkom. De toegangskaarten kosten f9,-. Houders van een Pas65 of CJP betalen twee gulden minder. Turkse literatuur SCHIEDAM— De Openbare Bibliotheek organiseert op za terdag 24 maart een Turkse literaire avond. Als speciale gast is de Turkse schrijver Muzaffer Izgü uitgenodigd. De bilbiotheek wil met de bij eenkomst meer bekendheid geven aan de Turkse litera tuur. Er zal worden verteld over de verschillende periodes in de Turkse literatuur. Het PvdA-raadslid Mahir Engin zal de avond openen. Izgü ver telt over zijn werk en zal hier ook uit. voorlezen. De avond vindt plaats in wijkcentrum Nieuwland en begint om 20.00 Kadertraining voor vrouwen SCHIEDAM— De Stichting Vrouwen Vormingswerk start op 4 april een cursus kadert raining. In zes bijeenkomsten leren vrouwen allerlei vaar digheden om goed voor de dag te komen in een bestuur, ou derraad of werkgroep. De les sen vinden plaats van 20.00 tot 22.00 uur. De cursisten be talen f 15,-. De lessen worden gegeven aan de Lange Haven 73. Belangstellenden kunnen zich opgeven tot 30 maart bij Nico- lette Röder (tel.415 50 72) of Petra van der Slik (tel.426 87 92). oiegener Ixts-aanbuLsbLaden Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert.afd.: 010-4.699.237. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3110 Vlaardingen, Postadres: postbus J, 3130 AH Vlaardingen. Telefoon: 010 - 4.346.711. Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30-17.00, vrijdag 08.30- 16.00 uur. ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: W. Anderiessen (tel.pri- vé 079 - 413007) DISTRICTVERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel privé 010- SCHIEDAM: Weinand Meiboom. SPORT: Gerard Verver (tel. privé 01899-17787) DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities en is een uitgave van Wegener huis-aan- huisbladen b.v. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTEUR: V. Doom. Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil- BEZORGING: Interianden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 4.352.911 Expositie SCHIEDAM In galerie Al pha aan de Broersvest 93 is van zaterdag 17 maart tot en met 19 april een expositie te zien met werk van Cees Kok en Marijke Kloosterman. Be zoekers kunnen van dinsdag tot en met zaterdag van 09.30 tot 17.00 uur terecht. Cees Kok maakt sieraden en volgde zijn opleiding tot edelsmit aan de vakschool in Schoonhoven. Marijke Kloos terman studeerde aan de Ko ninklijke Academie voor Beel dende Kunsten in Den Haag. Zij maakt textielschilderin- Muwi presenteert rapport over systeemwoningen SCHIEDAM Wanneer het aan wethouder Hans van Kleef ligt, zullen de zesduizend Muwi-systeem- woningen in Nieuwland grondig verbouwd worden, zodat er meer variatie ont staat. Het bedrijf Muwi presenteerde maandag een plan waarin een vijftal mo gelijkheden voor verbete ring van de na-oorlogse woningen staan aangege ven. De wethouder zal de plannen aan het project team voorleggen, zodat die meegenomen kunnen wor den bij het opstellen van de toekomstvisie voor Nieuw land. Van Kleef zegt van de bewo nersvereniging 'Wonen en le ven' te hebben vernomen dat de bewoners bereid zijn mee te denken over de bevolkings opbouw van de wijk. „Wan neer een signaal uit de bevol king komt, dan moet de poli tiek daar op inspelen", aldus de wethouder. Eén van de problemen van Nieuwland is de eenzijdige samenstelling van de bevolking. In de wijk wonen voornamelijk ouderen, allochtonen en 'starters'. Door middel van een gedifferen tieerde woningbouw hoopt Van Kleef deze situatie te ver anderen. In Nieuwland is op het gebied van de stadsvernieuwing al l en ander gebeurd. In dit opzicht moet gedacht wor den aan het liftenprogramma en de energetische renovatie, waarvoor de gemeente zelfs 1 miljoen aan subsidie ontving van de Europese Gemeen schap. Het is nu echter de hoogste tijd dat de Muwi-sys- teemwoningen ook onder han den genomen worden. In Ne derland staan in totaal 34.000 van deze woningen. Van de 7000 woningen in Nieuwland behoren er 6000 tot dit type. Wooneisen De woningen zijn direct na de oorlog neergezet om de grote woningnood op te vangen. De woningen zijn bouwtechnisch nog erg goed. Ze voldoen ech ter niet meer aan de huidige wooneisen. De belangrijkste knelpunten zijn de te kleine woonkamer, de grote van het balkon, de relatie tussen keu ken en woonkamer (in de keu ken kan niet gegeten worden) en de toegankelijkheid van het sanitair. De badkamer is namelijk niet vanuit een cen trale ruimte bereikbaar. Hoe deze knelpunten verhol pen kunnen worden, staat nauwkeurig beschreven in het rapport 'De toekomst van de Muwi-systeemwoning'. De sa menstellers van de nota on derscheiden vijf niveau's van ingrijpen. Deze variëren van een verbetering van de bui tenzijde tot een complete her indeling van de woningen. Wanneer de verschillende mo gelijkheden toegepast wor den, zal dat ook gevolgen heb ben voor de hoogte van de huur. Nu zijn de huren in hHH Wethouder Hans Muwi directeur Schutten. MM Kleef ontvangt het rapport uit handen i Nieuwland erg laag. Na de re novatie zullen er ook hoge hu ren zijn. Dit betekent dat een gedeelte van de huidige bevol king dan niet zal kunnen te rugkeren naar hun oude wo ning en dat zal zeker niet door iedere bewoner op prijs ge steld worden. SCHIEDAM De samenwer king tussen Stadsomroep Schiedam en Stads TV Rotter dam is officieel bekrachtigd. Afgelopen dinsdag zetten wethouder Wiegman en de beide directeuren Tiesman en Beke hun handtekening onder het contract. Een televisie ploeg van Stads TV maakte opnamen die vandaag tussen 17.30 en 18.15 uur uitgezon den worden via kanaal 28+. Via dit kabelnet kunnen 31.000 Schiedamse huishou dens de programma's van Stads TV ontvangen. In de toekomst zal ook Schiedams nieuws tijdens het nieuwspro gramma van de Rotterdamse Stads TV aan de orde komen. Het lokale nieuws wordt ge presenteerd door Rianne Bies- ters samen met Peter Schui ten. vermengt de Partij van de Arbeid politiek met amusement. Kom daarom ook tussen 13.30 en 15.00 uury naar het "Hemaplein". SVV-AZ naar 3 april SCHIEDAM— De wedstrijd SW-AZ is opnieuw verzet. Nadat het duel aanvankelijk verplaatst was naar 27 maart, is nu dinsdag 3 april aangewe zen als definitieve datum. De aftrap op Harga vindt plaats om 18.30 uur. WATERWEG-NOORD Verleden week zondag is op verschillende plaatsen de Vastenactie weer van start gegaan. Vanuit de kerken werken mensen sa men in de regionale werk groep die tot en met Pasen in kerken en op scholen aandacht vraagt voor de problematiek in de Derde Wereld. De komende veer tig dagen tussen het begin van de actie en Pasen zet ten actie- en werkgroepen die zich hier bezighouden met armoede en werksitua ties, volledig in voor de Vastenactie. Uitgangspunt is dat er op deze manier gemakkelijker kan worden aangegeven welke verbanden er zijn met arme landen. „Ze kunnen vanuit hun eigen ervaringen noodsi tuaties concreet aangeven waardoor het eenvoudiger is om verband te leggen tussen de arbeidsomstandigheden hier en in landen in de Derde Wereld", vertelt Han Raeij- maekers. Raeijmaekers zit in de organiserende regionale werkgroep. De werkgroep hoopt op deze manier een bijdrage te kunnen leveren aan "Een verande ringsproces dat duurzame op lossingen naderbij kan bren gen". Dat juist nu aandacht wordt gevraagd ontwikkelingssa menwerking is niet toevallig. Veertig dagen voor Pasen be gint traditioneel de Vasten tijd, voor gelovigen een perio de van bezinning waarin wordt stilgestaan bij het lij den in de wereld. Met de Vas tenactie wordt geld ingeza meld voor zeven projecten in de Gaza-strook, Namibië, Zuid-India, Nicaragua en de Filippijnen. „Voorwaarde is alleen dat het kleinschalige projecten zijn en dat de men sen door deze financiële bij drage zelf aan de slag kunnen, want met één keer geld geven ben je er niet". Opmerkelijk is het project dat wordt gesteund door de Vere niging Vluchtelingenwerk. Voor vluchtelingen in deze re gio wordt geprobeerd een zin volle tijdsbesteding te vinden. Vluchtelingen mogen zolang niet bekend is of hun aan vraag voor politiek asiel is ge honoreerd namelijk niet wer ken. Met dit project willen de initiatiefnemers een cursus of opleiding voor de asielzoekers financieren. Tot Pasen doen vertegenwoor digers van de volgende groe pen van zich spreken in ker ken en op scholen: de Filippij nen coördinatiegroep, Werk groep Schiedam-Nicaragua, Nicaragua-Nederland, Ne derlands-Palestijnse kring, Vlaardingen tegen Apartheid, werkgroep Zuid-India, Vluch telingenwerk, Draagt Elkan ders Lasten en Evangelie, In dustrie en Bedrijfsapostolaat. Het thema van de Vastenactie is dit keer "Samenwerken om te overleven". De organisato ren verwachten dat er in het hele land ongeveer 14 miljoen gulden wordt opgehaald. Ver leden jaar bracht de Vasten actie in deze regio ruim hon derdtwaalf duizend op. „De actie is een handreiking tot daadwerkelijke veranderin gen. We willen duidelijk ma ken dat mensen door bijvoor beeld kritisch te kopen (Max Havelaar koffie) echt kunnen helpen. Op deze manier pro beren we druk uit te oefenen op bonden en politieke partij en om zo veranderingen te re aliseren", stelt Kees van Rei- sen, voorzitter van de regiona le werkgroep. Leden van de organiserende werkgroep. SCHIEDAM— De Stichting Nieuwland is op zoek naar vrijwilligere. Met name voor de kinderopvang en het jeugd- en volwassenenwerk zijn mensen nodig. Belangstellen den kunnen contact opnemen Zij is telefonisch bereikbaar via het nummer 473 86 71. Het buurthuis bevindt zich aan de Albardastraat 65. Jaspers zoekt sponsors voor muziekfeest SCHIEDAM— Ron Jaspers zoekt geldschieters voor zijn muziekfestival op Koningin nedag. Momenteel heeft hij nog een gat in zijn begroting van ongeveer vijftienduizend gulden. „Van de gemeente hoop ik ongeveer 5 6 dui zend gulden subsidie te ont vangen en de rest moet uit het bedrijfsleven komen", aldus Jaspers. Het gemeentebestuur heeft volgens Jaspers al per brief blijk gegeven van een positieve houding ten opzich te van het festival. „Jongeren krijgen al weinig aandacht in Schiedam. Ik hoop dat het festival op 30 april daarin verandering brengt", vertelt de organisa tor. De optredens zullen ove rigens plaatsvinden in de Plantage. Vocaal ensemble SCHIEDAM Het Voor- burgs Vocaal Ensemble zingt zondag 18 maart in de Dorps kerk. Organist Toon Hagen zorgt voor de muzikale bege leiding. Het werk Via Crusis van Frans Liszt zal uitgevoerd worden. Het optreden begint om 17.00 uur. De toegang is gratis. Amerikaanse speelfilm SCHIEDAM De Ameri kaanse speelfilm 'Rumble fish' van regisseur Francis Coppola wordt vrijdag 16 maart in Het Filmhuis ver toond. Het verhaal gaat over twee broers van wie er een tot een jeugdbende behoort. De broers groeien uit elkaar tot dat een van beiden in de pro blemen raakt en de ander net op tijd komt om hem te red den. De film begint om 21.30 uur in het gebouw aan de Nieuw- straat 12. De toegang be draagt vier gulden voor dona teurs en vijf gulden voor niet- donateurs. De zaal is reeds vanaf 20.30 uur open.

De Havenloods | 1990 | | pagina 3