.mam Rijnmondgemeenten gaan beleid op elkaar afstemmen Nieuwerkerker filmt renovatie Schiedamse molen 'De Palmboom' va. f895,- SUjèptrend DE HAVENLOODS I Samenwerking moet regio economisch versterken Kunst kijken en kopen Bazar Manifestatie Groen Links Oranjestal verhuist Zangdienst met Progeza Training van het geheugen Arjan en Ef! Knevel: "Duizendmaal mooier" Kaartverkoop 'Kantje Boord' Kennismaken met de horeca Collecte Hartweek Emancipatie in de bibliotheek Tijdens Molendag voor publiek te zien DONDERDAG 15 MAART 1990 11-586 ROTTERDAM Sa menwerking en afstem ming zijn de kernbegrip pen wanneer het gaat om de economische ver sterking van de regio Rijnmond. En alleen met die samenwerking kan Rijnmond het hoofd bo ven water houden wan neer in 1992 de grenzen van Europa opengaan en de internationale con currentie aanzienlijk zal toenemen. Vooral de dis tributiefunctie met ha ven, handel en vervoer en de daarbij behorende dienstverlening moet worden verbreed en een rijkere schakering krij gen. Daarnaast moet het toerisme een sterkere economische poot gaan vormen. Het woon- en leefklimaat dient te worden verbeterd. Dit staat in het tussentijdse rapport over de ontwik keling van een strategi sche visie van het Over legorgaan Rijnmondge meenten (OOR). De vijf tien Rijnmondgemeen ten inventariseerden daarin de huidige situa tie en geven al wat voor schotjes voor de toe komst. Het vorige week ter beoorde ling aan de gemeenteraden toegezonden rapport is door uit alle gemeenten gevormde bestuurlijke en ambtelijke groepen opgesteld en behan delt een groot aantal thema's: vestigingsbeleid, werkgele genheid, gezondheidszorg, cultuur, wonen, milieu, mobi liteit en toerisme. In de huidi ge fase worden problemen, ontwikkelingen en mogelijk heden van de regio op een rij tje gezet. Eind dit jaar moeten er concrete plannen uit de bus rollen. In Rijnmond zijn nu 70.000 vooral laaggeschoolde werk lozen. De komende tien jaar neemt de beroepsbevolking nog eens met 60.000 toe. Dat betekent dat er 130.000 banen moeten worden gecreëerd. Be drijven dienen dus gestimu leerd te worden zich in de re gio te vestigen. Voorts moet het aantal banen in de collec tieve sector, al dan niet met terugploegen hun uitkeringen, drastisch worden verhoogd. Hiervoor is steun van het rijk nodig. Daarnaast moet een forse groei van het toerisme (vooral gericht op waterrecre atie, historie en cultuur) veel (lagere) arbeidsplaatsen ople- De bevolkingsgroei (prognose is 40.000 in tien jaar), de ver grijzing, de ontgroening en de gezinsverdunning vraagt om grote aantallen nieuwe wo ningen. Om het woon-werk- verkeer te verminderen (mi lieu én meer ruimte voor goe derenvervoer) dienen gemeen ten hun woningbouwpro gramma's op elkaar af te stemmen. In het zuiden van de regio moet meer werkgelegen heid komen, in het noordelijk deel meer woningen. Wat de transport functie betreft: die dient 'internationale allure' te krijgen. De Rijnmond moet Burgemeester Peper en Prof. dr. R. in 't Veld van Rotor, gerugge steund door burgemeester en wethouders van Rijnmondgemeenten, presenteren het tussenrapport voor toekomstige samenwerking. VLAARDINGEN Kunst kopen was vroeger een bezig heid van voornamelijk de rij ken. Sinds enkele jaren in het echter mogelijk om op een wat goedkopere manier bijvoor beeld een schilderij te kopen. In het hele land worden er regelmatig zogenaamde ver koop-exposities gehouden en zondag is er zo'n verkoop-ex positie in zaal Middelhuyse. Tussen 11.00 en 17.00 uur kunnen belangstellenden een kijkje nemen in het gebouw aan de Koninginnelaan 403. De toegang is gratis en er wordt een grote collectie schilderijen getoond. In Zaal Middelhuyse is z Open dagSchoonheidsspecia liste Lieneke Terleth houdt vrij dag 16 maart open huis in haar instituut aan de Pieter Karei Drossaartstraat. Vanaf 10.00 uur worden er demonstraties gegeven. VLAARDINGEN In de Re- hobothkerk aan de Billiton- laan wordt zaterdag 17 maart een bazar/rommelmarkt ge houden. De opbrengst is be stemd voor nieuw meubilair van de kerkzalen. Bezoekers kunnen vanaf 10 uur rondkijken of deelnemen aan het rad van avontuur, sjoelbak, ballen gooien. Ver der zijn fraaie handwerkarti- kelen te koop, boeken, platen en spelen. Ook zijn de ver schillenden takken van wij- kwerk vertegenwoordigd met informatiekranten. De bazar duimt tot circa 16 VLAARDINGEN— Er is de afgelopen vier jaar weer heel wat gebeurd in Vlaardingen en zaterdagmiddag zullen veel inmiddels naar de achter grond geschoven gebeurtenis sen nogmaals de revue passe ren. Groen Links speelt dan op het Liesveld het 'Vlaardin- genspel' waarin het reilen en zeilen binnen de gemeente aan de orde komt. Na het spel ver trekt de groep naar Holy waar het zandlichaam voor Rijks weg 19 zal worden omgeto verd in een mooie tuin. Het 'Vlaardingenspel' op het Liesveld duurt van 13.30 tot 15.30 uur en de manifestatie wordt omstreeks 16.00 uur voortgezet bij het dijklichaam tussen Vlaardingen en Schie- I Met 50 vestigingen is Sleeptrend de grootste waterbedden-specialist in Nederland. Dit maakt het ons mogelijk de hoogste eisen te stellen aan de beste kwaliteit. Grootste keuze in modellen, kleuren, formaten en ac cessoires. Waarom méér betalen voor goede smaak en superieure kwaliteit? Welkom! :=aa5?fwaterbedden ROTTERDAM Hoogstraat 38a - 010-4138905 VLAARDINGEN Hoogstraat 53 - 010-4603884 HOEK VAN HOLLAND- ring en vakmanschap in 'de /MAASSLUIS Manege Nieuwe Oranjestal' toepassen. Oranjestal gaat het Rotter damse terrein dat zij pachtte aan de Schenkeldijk ten wes ten van Maassluis verlaten. De activiteiten worden in 's- Gravenzande voortgezet. De beheerders van de manege hebben in 's-Gravenzande de manege Noordland aange kocht. Een belangrijke oor zaak van het vertrek uit het aan Maassluis grenzende ge bied dat onder de deelge meente Hoek van Holland valt, is de hoge erfpacht die de gemeente Rotterdam berekent voor de grond. Een gezonde exploitatie is hierdoor niet of nauwelijks mogelijk. De omstandigheden in 's-Gra- venzande zijn veel gunstiger. Niet alleen een binnen- en buitenmanege en een spring- terrein zijn aanwezig, er zijn ook meer plaatsen (72) be schikbaar voor de stalling van paard of pony. Bovendien ko men de rijmogelijkheden op het strand en in de duinen te gemoet aan de wensen van vele recreatieruiters. Marcel Dijkman en Fred Thijse, het team van de Oranjestal, blij ven hun enthousiasme, erva- Rotor Het milieu is één van de on derdelen van het rapport. Be strijding van geluidsoverlast alsmede gescheiden inzame ling van afval en hergebruik van grondstoffen worden ge noemd. De luchtvervuiling is, incidentele smogomstandig- heden daargelaten, al vermin derd zegt de Dienst Centraal Milieubeheer. Strengere maatregelen zijn echter nodig om, eerst de huidige situatie niet te verergeren en, later, de luchtkwaliteit te verbeteren. Het slechte milieu-imago van de regio dient middels infor matie over prositieve ontwik kelingen bij bedrijfsleven en overheid te worden opgevij zeld, stelt het rapport. In het milieuhoof dstukk worden wa ter en bodem niet genoemd. Volgens de Rotterdamse Ont- wikkelingsraad (Rotor) moet daar wel aandacht aan wor den besteed. Overigens is het juist Rotor die de samenwer- kingsrapportage heeft aange- slingerd. Voorts blijft Rotor als onafhankelijk adviesor gaan een oogje in het zeil hou den. In een reactie op het rap port wijst deze ontwikke- lingsraad op punten die el kaar mooi aanvullen (snij vlakken) zoals bijvoorbeeld de wens om het toerisme uit te breiden en tegelijkertijd ba nen met een lage scholings graad te scheppen. Daarnaast wijst Rotor op spanningsvel den tussen de diverse onder delen zoals bij de eventuele aanleg van nieuwe autowegen enerzijds en het conserveren van natuur en landschap an derzijds. In het algemeen is Rotor enthousiast over de plannen. Ruimtegebrek Tijdens de presentatie van het rapport antwoordde burge meester R. Scheeres van Schiedam op een vraag over het ruimtegebrek in de regio dat er wellicht over de gren zen van Rijnmond heen dient te worden gekeken. Burge meester Peper voegde daar aan toe het oog te hebben la ten vallen op Noord-Brabant: „Daartoe dienen al bestaande contacten met die regio te worden uitgebouwd. De vraag is: hoe kun je de ontwikkeling daar verbinden met Rotter dam?" aldus Peper. Voorts kondigde hij aan dat Rijn mond haast heeft met het rea liseren van de plannen omdat VLAARDINGEN De Chris telijke Koorvereniging Proge za werkt mee aan de zang- dienst die zondagmiddag wordt gehouden in de Em- mauskerk. De dienst begint om 17.00 uur en het is moge lijk om vooraf een lied uit het liedboek uit te zoeken dat tij dens de dienst zal worden ge- Ruimtegebrek in Rijnmond begrenst de uitbreidingsmogelijkheden van woningbouw en bedrijfsleven. mondgemeenten willen, waar het economische maatregelen betreft, graag zelf een dikke vinger in de pap hebben. anders het risico bestaat dat het rijk met besluiten komt die niet voldoen aan de be hoefte van de regio. De Rijn- VLAARDINGEN Bewegen, goede voeding en het op de juiste manier toepassen van technieken spelen een rol bij geheugentraining. Woensdag 28 maart gaat bij het Coerke een korte geheugentraining van start voor vrouwen van 50 jaar en ouder. Tijdens de vier lessen (op 28 maart, 11, 18 en 25 april) wordt aandacht be steed aan de verschillende manieren die er zijn om het geheugen te trainen. De cur sus wordt gegeven tussen 9.30 en 11.00 uur in het gebouw aan de Pieter Karei Dros saartstraat 65. Het kost f 15,- om de bijeenkomsten bij te wonen, nadere inlichtingen zijn te krijgen via telefoon nummer 474 70 02. VLAARDINGEN Jaren lang maakten Arjan en Efi Knevel deel uit van de coun- tryformatie de Lightbearers. Inmiddels timmert het tweetal alweer vier jaar als duo muzi kaal aan de weg en niet zon der succes. Onlangs verscheen de nieuwe CD van het Vlaar- dingse duo getiteld "Duizend maal mooier". Aan de CD is onder meer meegewerkt door Hans Vermeulen en Diana Marchall en de teksten zijn bewerkt door Elly en Rikkert Zuiderveld. VLAARDINGEN— Hoe zag Vlaardingen er in 1938 uit en wat is er in de oorlog in Vlaar dingen en met de inwoners van het stadje gebeurd. Deze vragen worden beantwoord in de revue 'Kantje Boord' die 28 april voor het eerst zal worden opgevoerd. De voorbereidingen voor de bevrijdingsrevue zijn al gerui me tijd aan de gang en inmid dels is ook de kaartverkoop gestart. Afgelopen dinsdag is de kaartverkoop voor voor stellingen op 28 april, 1, 5, 8, 10 en 11 mei van start gegaan bij de Stadsgehoorzaal. Aan 'Kantje Boord' werken bijna 130 acteurs en orkestle den mee. De bevrijdingsrevue wordt opgevoerd om te her denken dat het dit jaar 50 jaar geleden is dat de Duitsers Ne derland bezetten. VLAARDINGEN Werk zoekenden kunnen zich bij het PEC aanmelden voor een cur sus waarin ze kennismaken met verschillende beroepen in de horeca. In april wordt er een begin gemaakt met deze cursus die tot doel heeft op de hoogte te raken van de ver schillende mogelijkheden bin nen de horeca en ook wordt er infortmatie gegeven over eventuele verdere scholings mogelijkheden. 'Kennismaken met de horeca' wordt vanaf dinsdag 2 april zes keer gegeven bij het Plaat selijk Educatief Centrum, Cornelis Houtmanstraat 2a. Nadere inlichtingen zijn te krijgen via telefoonnummer 460 08 59. Voorwaarde voor cursisten is dat ze als werk zoekenden staan ingeschreven bij het arbeidsburo. VLAARDINGEN De Na tionale Hartweek valt dit jaar weer in de eerste week van april. Ook de Vlaardingse af deling van de Vereniging Vrienden van de Hartstichting houdt dan een collecte. De op brengst wordt gebruikt voor wetenschappelijk onderzoek van hart- en vaatziekten, ge zondheidsvoorlichting en pa tiëntenzorg. Wie in de week van 2 t/m 8 april tijd beschikbaar heeft om mee te helpen met het col lecteren, kan zich melden via de volgende telefoonnummers 434.55.88 (centrum, Oostwijk, Ambacht), 434.86.56 (West- wijk) en 475.08.17 (Holy). VLAARDINGEN In alle bi bliotheken in Vlaardingen wordt momenteel aandacht besteed aan vrouwenemanci patie. Reden hiervoor is niet alleen het ingaan van de veel besproken 1990-maatregel. Leerlingen van Mavo, Havo en VWO die geschiedenis in hun pakket hebben krijgen name lijk een examen over het on derwerp 'De positie van de vrouw in Nederland en de Verenigde Staten van Ameri ka 1929-1969'. VLAARDINGEN In zaal Triangel, Fransenstraat 12, vindt zondag 18 maart weer een playback-show plaats. De organisatie is in handen van de CJV. Kinderen die de middag wil len bijwonen, worden ge vraagd een 'waanzinnig hoofddeksel' mee te brengen. De show begint om 14.30 uur en duurt tot ongeveer 17.30 uur. SCHIEDAM PTT sto ringzoeker Dick Groe nendal ontdekte in 1988 dat de in 1901 door brand verwoeste molen 'De Palmboom' in Schie dam herbouwd ging worden. De Nieuwer kerker, die al eerder een filmpje over molens maakte, was vanaf dat moment niet meer bij De Palmboom weg te slaan. In het totaal heeft het filmen hem 53 vrije da gen en 95 montage-uren gekost. De wederop bouw van De Palmboom moet eind 1991 voltooid zijn. De videofilm van Dick Groenendal die op 7 maart voor genodigden van 'Stichting Schie damse Molens' in pre miere ging, is nog maar een eerste deel. Eind 1991 hoopt Groenendal deel 2 te kunnen verto- De 48-jarige Nieuwerkerk heeft twee obsessies: molens en filmen. „Door mijn werk stuitte ik bij toeval op de voorbereidingen van de we deropbouw van 'De Palm boom'. Ik volgde de opbouw van de nu 29 meter hoge mo len, die daarmee weer één van de hoogste molens ter wereld is geworden." De door De Stichting Schie damse Molens georganiseerde sponsorcampagne die bijna 43.000 guldens bijeenbracht, heeft er toe bijgedragen dat de renovatie kon worden gereali seerd. Groenendal: „Voor 100 guldens kon men een naam- steentje met inscriptie ko tjes zijn verwerkt in de hoge molen, die als museum een functie gaat krijgen. Op de molen zit nu een tijdelijke kap. Verschillende malen klom Groenendal de 278 tre den van de 45 meter hoge silo, die tegenover de molen staat. „Dat was wel hijgen met de zware camera en statief op mijn nek. Maar de beelden zijn prachtig geworden." De amateurfilmer praat vol respect over de vaklieden die de stenen op de millimeter nauwkeurig gemetseld heb ben. Het schuin lopen van de molenmuur vereiste heel wat vakmanschap. Tijdens het jaarlijkse molenspectakel in Schiedam, op 12 mei, vertoont Groenendal zijn film in de Palmboom aan de Noordvest. Spoedig daarop start hij met het maken van het tweede deel van 'De herbouw van de molen De Palmboom'. „Nu komt het binnenwerk aan de beurt. Het gieten van een ijzeren wiekenas, het luiwerk, het bovenwiel en de grote spil met zijn schijfkop. De tijdelij ke kap moet vervangen wor den door de permanente. Dat wordt weer genieten." In totaal besteedde Dick Groenendal S3 vrije dagen en 95 montage uren aan zijn füm.

De Havenloods | 1990 | | pagina 9