'De mandoline moet uit het verdomhoekje' n i Big Band NWN waagt oversteek naar Wales Geen compromis in Spaiandaffaire Schiedams Nieuwsblad Ontspanning Na Inspanning viert 75-jarig jubileum Figuranten melden zich aan DINSDAG 3 APRIL 1990 14-495 Informatie over oorlog gezocht SCHIEDAM Omdat het dit jaar een halve eeuw geleden is dat Nederland werd betrok ken bij de Tweede Wereldoor log is er begin mei op scholen gemeenschap Spieringshoek een groots opgezette tentoon stelling over dit onderwerp. Om een zo goed mogelijk beeld te geven van deze perio de uit de geschiedenis is de scholengemeenschap op zoek naar zoveel mogelijk informa tie en materiaal. Iedereen die informatie kan verschaffen, wordt verzocht contact op te nemen met E. van de Ende, Lemsterland- hoeve 41, 3137 GL Vlaardin- gen, telefoon 4744738. Rommelmarkt SCHIEDAM Buurthuis Nieuwland is op zoek naar spullen voor een rommel markt, die wordt gehouden op zaterdag 19 mei. Gezocht worden boeken, platen, speel goed en huishoudelijke arti kelen. Mensen die bruikbare spullen hebben kunnen con tact opnemen met buurthuis Nieuwland, telefoon 473 86 61. De spullen kunnen afgehaald worden. De opbrengst van de rommel markt is bestemd voor het zo merkamp 1990 van het buurt huis. SCHIEDAM De mandoline moet af van het imago van begeleidingsinstrument voor kampeerliedjes en trekkers songs en meer serieus geno men worden. Dat vinden Hen- ny Uitenbroek en Catrien Soeters van het Schiedamse mandolinegezelschap Ont spanning Na Inspanning. Vrijdagavond laat het ensem ble in het Passagetheater, tij dens een concert ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van het gezelschap zien maar vooral horen dat de mandoli ne weer in opmars is. „De mandoline moet uit het ver domhoekje", vinden Soeters en Uitenbroek. De mandolinevereniging ONI, die bestaat uit 21 muzikanten, is opgericht in 1915 en is daarmee één van de oudste ge zelschappen in Nederland. De bakker Bert Hakkert stond aan de wieg van ONI. Later verwisselde Hakkert zijn bak oven voor een muziekschool en -handel. Toen Bert Hak kert te oud werd, nam zijn zoon Jan de dirigeerstok over. Na zijn overlijden hebben nog enkele andere dirigenten het orkest geleid. Acht jaar geleden stond het ensemble op springen. Met ne gen en later zelfs met acht mandolineliefhebbers werd besloten door te gaan. Onder leiding van dirigente Olga Valkenburgh timmert het en semble echter weer behoorlijk aan de weg. Vorig jaar werd nog op een concours een eerste prijs behaald. De mandoline wordt volgens Soeters en Uitenbroek, beiden bestuursleden van ONI, niet genoeg serieus genomen. Sinds Jasperina de Jong ooit een liedje over 'Jo met de Ban jo en Mien met de Mandolien' opnam, worden de mandoli nespelers achtervolgd door dit imago. „Afschuwelijk", vindt Soeters dit. Rijke historie De mandoline heeft volgens het verhaal van de muzieklief hebbers een rijke historie. Het tokkelinstrument is al eeuwen oud. De oorsprong van het in strument ligt in Italië. „Com ponisten als Beethoven, Vival di en Mozart hebben voor mandoline gecomponeerd zegt Uitenbroek, daarmee aangevend dat het instrument in vroeger tijden serieuzer werd genomen. Toch wordt de mandoline ook leden al grijze haren heeft, vinden tegenwoordig ook jon geren de weg naar het gezel schap. Daarom steekt het beide be stuursleden ook dat ze in ver gelijking met andere orkesten in Schiedam zo weinig aan dacht krijgen. „Als wij mee doen aan evenementen als de Orkestrale of de Branders feesten staan er grote versla gen over harmonie-orkesten in de kranten en maar een re geltje over ons. En dat terwijl wij de mooiste muziek ma ken", aldus Soeters. tenbroek. „Artiesten als Anita Meijer en Benny Nijman ma ken er veel gebruik van. Wij horen dat. De mandoline is toch niet zo'n onbekend en onbemind instrument", con cluderen de dames. Jongeren Dat de mandoline aan popula riteit begint te winnen, blijkt wel uit de groei van het aantal mandolinegezelschappen in Nederland. Maar ook ONI plukt er de vruchten van. Hoewel een groot deel van de Balalaika Of dat laatste inderdaad zo is, kan iedereen voor zich zelf controleren. Vrijdag laat het mandolinegezelschap een staaltje van haar kunnen zien in het Passagetheater. ONI herdenkt met het concert het feit dat de vereniging 75 jaar geleden werd opgericht. Aan het concert wordt meegewerkt door fluitiste Jeanette de Vet te. Als speciale gast is het Rus sisch Balalaika Ensemble Kazbek uitgenodigd. Dit or kest, dat originele Russische De muzikanten van Ontspanning Na Inspanning onder leiding v werk. melodieën ten gehore brengt, was onlangs nog op de televi sie te zien in een speciaal aan dit orkest gewijd programma. Soliste bij Kazbek is Marina Iwanowa. Het jubileumconcert van ONI begint om 20.00 uur. De zaal is open om 19.00 uur. Toegang kost vijf gulden en kaarten zijn verkrijgbaar bij de kassa van het Passagetheater en het dirigente Olga Valkenburgh aan het spelen bij ONI kunnen contact opnemen met Dien Jongsma, tele foon 01736-5935. ONI repeteert op de woensdagavond van 20.00 tot 22.30 uur in zaal Wilgenburg, achter de Singelkerk. SCHIEDAM— Het compro mis tussen de fractievoorzit ters over de Spaiandaffaire is van de baan. Gé Brouwer (PvdA) is door zijn fractie te ruggefloten. „De fractie heeft besloten niet door te gaan. De belangrijkste reden is dat men niet verwacht dat het aan vaarden van het onderzoek zal betekenen dat de discussie de finitief zal stoppen", zegt Brouwer. D66 en Groen Links vinden dat ze aan het lijntje zijn gehouden. Brouwers is duidelijk teleur gesteld dat zijn fractie hem heeft laten vallen. „Het is een persoonlijke teleurstelling en ook wel een nederlaag. Het is ook onbevredigend voor de mensen die er veel tijd in heb ben gestoken", zegt Brouwer. In een brief aan de andere fractievoorzitters zet Brouwer nog deze week uiteen waarom het zogenaamde 'papieren' onderzoek, waarbij wordt ge keken of de juiste procedures wel zijn gevolgd, niet door gaat. Siem Rosman (CDA) vindt de stap van de fractie van de PvdA 'uiterst onverstandig'. „Ik zal dit zeker in de fractie bespreken. Het laatste woord is er nog niet over gesproken" aldus Rosman. Volgens de christen-democraat is Brou wer door zijn eigen fractie aan het lijntje gehouden. Volgens Bart de Leede (Groen Links) zal de weigering van de PvdA om aan een oplossing mee te werken zeker een rol gaan spelen tijdens de college onderhandelingen. „De be slissing van de PvdA is bui tengewoon onaangenaam. De gang van zaken geeft twee dingen weer: we hebben ons aan het lijntje laten houden en dat is misschien wel naïef te noemen en het feit dat de PvdA niet wil dat een derde naar de zaak kijkt bevestigen mijn twijfels alleen maar", al dus De Leede. Ook Adri Reijnhout van D66 is onaangenaam verrast door het besluit van de PvdA. „Het is niet verstandig een nieuwe raad hiermee op te zadelen. Het zal ook een zwaar punt worden in de college-onder handelingen en dat is triest", aldus Reijnhout. „We gaan ge woon door en zullen het ook in de besprekingen aan de orde stellen". SCHIEDAM Het jazz-sex- tet The Houdini's geeft don derdag 5 april een concert in theatercafé de Tender in de Passage. VLAARDINGEN In een enigszins lacherige sfeer stond menig Vlaardinger vrijdag jl. in Triangel op zijn beurt te wachten om ingeschreven te worden bij het figurantenbureau Start Stars. Kinderentieners, volwassenen, mannen én vrouwen: een gemêleerd gezelschap had gereageerd op de oproep van het bureau. Tegen betaling van vijftien gulden kon men worden opgenomen in de dossiers. Het figurantenbureau is op zoek naar nieuwe gezichten voor reclames etc. reist daarom door Nederland. De fotograaf van deze krant die vrijdag kijkje ging nemen, plaatste kanttekeningen bij de aanpak van Start Stars. „Die man werkte met een camara uit het jaar nul en hij maakte maar een foto per model", aldus de kritische vakbroeder. Wegener huLs-aanbutsbLaden Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010 - 4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010 - 4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert.afd.: 010-4.699.237. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen, Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Telefoon: 010 - 4.346.711. Kantooruren: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: W. Anderiesen (tel.privé 079 - 413007) DISTRICTVERKOOPLEIDER: Th.J. Bravenboer (tel privé 010- 4.353.883) ACCOUNTMANAGER: A.v.Meeteren REDACTIE: Marianne Ames en Su san de Ligt. CORRESPONDENTEN: Schiedam: Wijnand Meijboom en Bram Wesdorp (sport). Manager redacties Zuid Holland: Rita Vlot-Heiden. SCHIEDAMS NIEUWSBLAD verschijnt elke dinsdag huis-aan-huis in Schiedam, Groenoord en Kethel en is een uitgave van Wegener huis-aan- huisbladen b.v. (zie HOOFDKAN TOOR). DIRECTEUR: V. Dporn. Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010 - 4.699.201 4.352.911 Vrouwenfilm SCHIEDAM— In het kader van de maandeiijk terugke rende cyclus vrouwenfilms wordt zaterdag 7 april Die Ehe der Maria Braun van re gisseur Rainer Werner Fass- binder gedraaid. De film vertelt het verhaal van Maria Braun. In 1945, aan het einde van de oorlog, trouwt ze met Hermann. Deze wordt opgeroepen om tegen de Russen te vechten. Na de ineenstorting van het Derde Rijk blijft Hermann spoor loos. Het leven gaat echter verder en Maria wordt zwan ger van een Amerikaanse ne gersoldaat. Ondanks alles blijft ze in de terugkeer van Hermann gelo ven. Hij duikt inderdaad weer op maar ongelukkigerwijze slaat Maria tijdens een ruzie de Amerikaanse soldaat dood. Hermann neemt de schuld op zich en gaat de gevangenis in. Na een groot aantal gebeurte nissen worden Maria en Her mann weer herenigd. De voorstelling begint om 21.30 uur. Toegang kost vier gulden. Het Filmhuis is geves tigd in de Nieuwstraat 12. SCHIEDAM De Christelij ke Muziekvereniging Harpe Davids houdt tot en met 7 april een open repetitie-week. Gedurende deze week zijn de repetities van de vereniging vrij toegankelijk voor belang stellenden. Vooral de miniretten, majo- retten en de drumfanfare kun nen nog wat leden gebruiken. De repetitie-avonden van de verenigingsonderdelen zijn respectievelijk woensdag van 18.30 tot 19.30 uur, woensdag van 19.30 tot 21.00 uur en vrijdag van 19.30 tot 21.30 uur. Harpe Davids reperteert in het gebouw De Tamboerijn, Faassenplein 203. The Houdini's in concert Orgelconcert Dorpskerk SCHIEDAM Wim Veldhuy- zen geeft vrijdag 6 april een orgelbespeling in de Dorps kerk van Kethel. Het concert is het vijfde in een reeks. Veldhuyzen is sinds 1979 vas te organist van de Dorpskerk. Hij studeerde bij Adriaan Blankenstein, de organist van de Pieterskerk in Leiden. Op het programma staan com posities van Nicolaus Bruhns, G.A. Sorge, J.S. Bach, J.H. Knecht en L.J.A. Lefebure- Wely. Het orgelconcert begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. Orgelconcert SCHIEDAM— De bekende Engelse organist Brian Rod- well is zondag 8 april te gast op het orgelconcert van de Nederlandse Orgel Federatie. Rodwell zal in het Passage theater het befaamde bios cooporgel bespelen. In het wereldje van orgellief hebbers is Rodwell geen onbe kende. Hij heeft zijn hart na een klassieke studie verpand aan het bioscooporgel. Rod well werkte samen met ver schillende orkesten zoals dat van Mantovani, Stanley Black en Geoff Love. Hij was en is vaak te horen via de BBC- radio. Het orgelconcert begint om 11.00 uur. Toegang voor niet- leden kost negen gulden. Hou ders van CJP/Pas 65 betalen zeven gulden. The Houdini's bestaat uit een aantal jonge veelbelovende Nederlandse musici. Het en semble stond al eerder op de podia tijdens het North Sea Jazz Festival in Den Haag en het Heineken Jazz Festival in Rotterdam. De muziek die het gezelschap ten gehore brengt is het best te beschrijven als hardbop. De aanvang van het optreden is 21.30 uur. De toe gang is gratis. DE HAVENLOODS ffi HET ZUIDEN de Doelen OF ZONDAGOCHTEND-CONCERTEN WORDEN MEDE MOCEUIK GEMAAKT DOOR: 11 verenigd® spaarbank ORANJEBOOM Rode notabelen Het is een boeiend schouw spel als één der Schiedamse rode notabelen een eerste paal slaat. Het gezicht krijgt dan de grimmige verbeten uitstraling als de filmheld uit een junglecommando. In hun ergerlijke arrogantie dreven zij ook alsof het een heipaal betrof ouderenspeci- alist Van Loenen de grond in. De academisch geschool de rakkers hielden absoluut geen rekening met het boe merang-effect. Van Loenen kreegt een verpletterend aantal voorkeurstemmers. Ook Paalman werd op min der fraaie manier in een hoek van zijn museum ge dreven. De talrijke uiteen zettingen over de vraag wat de reden was van het grote stemmenverlies hebben geen enkele zin. De PvdA-vips vergaten dat zij gekozen zijn om de belangen te beharti gen van de arbeidersklasse. Machtshonger, status en het niet zo nauw nemen met het begrip democratie, dat is de ware reden van het verlies. P.J.J. Stelter, Jac. Urlus- plein 29. willigers helpen aan de bar. Men ziet: het is in de flat zeer Heijermansflat Er zijn de laatste dagen nog al negatieve berichten ge weest over de Heijermans flat. Naar ik vernam is er een huurder door weggebleven. Dat doet ons als bewoners pijn want het is goed wonen op deze flat, dat ondervin den wij dagelijks al vanaf 1981 toen mijn vrouw en ik hier kwamen wonen. Elke dag is er wat te doen in de zaal zoals gymnastiek, volksdansen, gewoon dan sen, yoga, biljarten en bloemschikken. 's Winters komen er 's avonds dikwijls gezelschappen optreden en 's zomers worden er bus tochten georganiseerd. De prijzen van consumpties in de zaal zijn aangepast, vrij- ,en niet ver plicht ergens aan mee te doen, je kan zelf je eigen le ven leiden. En wat de demente mensen betreft: overal waar oudere mensen wonen, komt deze afschuwelijke ziekte voor. Ook in deze flat zijn er wel licht een paar. Maar zoals Cobie de la Rie het aantal dementen geeft, is het zeer sterk overdreven. Wij heb ben haar gevraagd hoe ze aan dit cijfer kwam. Tot haar spijt had zij zich vergist in het aantal inwoners van de flat. We hoorden dat ze veel voor ouderen doet en zullen het haar maar verge ven maar voortaan moet ze zorgvuldiger te werk gaan. Meestal worden mensen die deze vreselijke ziekte hebben in deze flat vlugger afge voerd naar een verzorgings huis als ergens anders. Ik hoop dat de buitenwacht nu weer een beter overzicht gekregen heeft in wat er de flat te beleven is en dat het hier goed toeven is. Wij wonen hier, dus kunnen het weten. G. Zonneveld, Heijermans- plein 181. SCHIEDAM— De Big Band Nieuwe Waterweg Noord waagt de oversteek naar Wa les. De in eigen land al rede lijk bekende formatie onder leiding van Cees Matla is van avond vertrokken naar Groot Brittanië. In het plaatsje Ne ath in Wales, nemen de muzi kanten deel aan een manifes tatie. De Big Band vertegen woordigt Schiedam tijdens dit muzikale festival van de part nersteden van Neath. De big band NWN is regelma tig in Schiedam te zien tijdens festiviteiten, en ook was de formatie al te beluisteren via de radio. Het college van B en W dacht dan ook onmiddellijk aan het gezelschap toen van- Cees Matla leidt het ensemble vanaf het begin. uit Neath gevraagd werd of Schiedam ook een muziekge zelschap naar het internatio nale festival wilde sturen. „Schiedam hecht waarschijn lijk waarde aan een goede re presentatie", concludeert Art- hus de Bussy, adjunct-direc teur van de streekmuziek- school Nieuwe Waterweg Noord. De big band is in 1978 bij de muziekschool gestart. „We zijn begonnen met een combo. De lichte muziek was in op mars en we wilden de leerlin gen in de gelegenheid stellen om dit in de praktijk te oefe nen", vertelt dirigent Cees Matla. Het combo groeide in korte tijd uit tot een heuse big band met trompetten, trombones en saxofoons. Sinds die tijd is het hard ge gaan met de big band. Talloze radio-opnames en optredens op jazzfestivals zijn al de re vue gepasseerd. Tegenwoor dig is de big band niet meer te De big band NWN in actie. vergelijken met het combo uit 1978. Ook beroepsmuzikanten maken nu deel uit van de big band. In Neath zullen de 21 muzi kanten van de big band vier of vijf optredens verzorgen. Ook een ontvangst door de burge meester staat op het program ma. Rijk worden de muzikan ten niet van de trip. „Het kost alleen maar geld", verzucht zanger Peter Verkaaik. Dank zij bijdragen van de gemeente, de muziekschool en sponso ring is het de big band toch gelukt om de reis rond te krij gen. In Neath zal de big band com posities uit de oude doos, zo als van Duke Ellington, Count Basie en Glenn Miller, en de moderne big bandmelodiën ten gehore brengen. Klaverjassen SCHIEDAM De klaverjas- club in Buurthuis Nieuwland zoekt nog een aantal kaart- liefhebbers. De club speelt elke woensdag van 19.30 tot 22.00 uur in het gebouw aan de Albardastraat 65. De deel nemers betalen per avond een rijksdaalder. Dit is inclusief een kopjeoffie. Er wordt ove rigens gespeeld volgens het Rotterdamse systeem. Voor nadere informatie kun nen belangstellenden contact opnemen met Jan of Christine van het buurthuis (tel. 5738671). Lunchconcert SCHIEDAM— Het Cuypers Trio verzorgt woensdag 4 april een lunchconcert in het kerkgebouw van de Neder landse Protestantenbond aan de Westvest. Het concert is ge organiseerd door de vereni ging Vrienden van het Stede lijk Museum. Het Cuyperse Trio bestaat uit Yvonne Persoon (viool), Xan- dra Rotteveel (cello) en Tino Pappot (piano). Op het pro gramma staat het pianotrio nr. 3 in kleine terts van Beet hoven. De aanvang van het concert is om 12.30 uur. De is gratis.

De Havenloods | 1990 | | pagina 3