Luxor-publiek 'Welcome' in Kit Kat Klub Zuiderhoek en Faber spelen pittige, relatie-komedie Rita sluit zondagconcerten feestelijk en swingend af KUNST CULTUUR AMUSEMENT Lia Dorana: 'Iedereen werkt met hart en ziel aan Cabaret' Een nacht ijs biedt pijnlijke humoristische man-vrouw verschillen Symphonia concerteert HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 5 APRIL 1990 14-550 vibrafonist Frits Landesber- op de maandagochtend: in het paasweekeinde. Tweede Paas dag, maandag 16 april, treedt Rita Reys op met het Pim Ja cobs Kwartet. Het paasconcert is het laatste in de voorjaarsserie Zonda gochtendconcerten, een 'uit smijter' van bijzonder for maat. Bijzonder ook, omdat dit keer Pim Jacobs zijn gebruikelijke trio met één man uitbreidt: de Landesbergen is een van de snelst stijgende sterren aan de huidige jazz-wereld. Met zijn vibrafoon speelde hij zich in een hoog tempo na zijn con servatoriumopleiding 'in the picture', ontving de Wessel Ilckenprijs in 1986, de Pali Mall Swing Award in 1987 en in 1988 de Belofte, een aan moedigingsprijs van de AVRO. Wat de bezoekers van het trio Pim Jacobs en leading lady Rita Reys kunnen verwachten, is zo langzamerhand wel be kend. Met het swingende vi- brafoonspel van Frits Landes bergen als ondersteunend ex traatje wordt het een speciaal concert, een hoogtepunt als afsluiting van de succesvolle en gezellige Zondagochtend serie. Voor het najaar staat er al weer een nieuwe verrassende reeks concerten op stapel, een programma) waarop de bezoe kers van de Zondagochtend concerten zich zeker op kun nen verheugen. Gastheer Ge rard Cox en zijn vaste begelei der Bert Nicodem zullen dan zeker weer 'van de partij zijn. De toegangsprijs bedraagt f 13, maar bij de kantoren van de Verenigde Spaarbank, De Havenloods, Het tuiden en Holland Silhouet en het orga nisatiebureau Martin Hanson betaalt men in de voorverkoop slechts f 11. I Rita Reys: le leading lady of swing. Uitverkochte zalen, lovende kritie ken, een Edison voor de plaatopname, het succes van de musi cal Cabaret is enorm. Het Rotterdamse pu bliek kijkt nog even de kat uit de boom, want het Luxor Theater is, in tegenstelling tot de meeste andere theaters in Nederland en België, nog niet helemaal uit verkocht, een week voordat de hele Cabaret machinerie gaat draai en. Toch zal ook onge twijfeld het publiek uit Rotterdam en de wijde omgeving de weg naar het Luxor Theater weten te vinden, als Willem Nijholt, Alexandra van Marken, Guus Verstrae- te sr., Lia Dorana en de rest van de Cabaret-cast de tenten opslaan in het centrum van Rotterdam. „Dat moet hoor, in mijn lieve- lingsstad", vindt Lia Dorana. „Ik ben erg gehecht aan Rot terdam en nu mogen de Rot terdammers niet achterblij ven. Het is zo'n schitterende voorstelling, het zou te gek voor woorden zijn als juist Luxor niet vol zou zitten". Een maand lang staat Caba ret, dè theaterhut van dit sei zoen, in het Luxortheater. Willem Nijholt nodigt van dinsdag 10 april tot en met zondag 6 mei als duivelse 'Master of Ceremonies', de Emcee, het publiek uit in de Willem Nijholt is de Emcee, de master of Ceremonies, die het publiek 'Willkommen, Bienvenue, Welcome' wenst, (foto: Jan Swinkels) bedwelmende sfeer van het vooroorlogse Berlijn. Tegen de achtegrrond van de decadente Kit Kat Klub spelen zich de levens af van de frivole nacht clubzangeres Sally Bowles (Alexandra van Marken), de Amerikaanse schrijver Cliff Bradshaw (Theo Nijland), de keurige hospita Fraulein Schneider (Lia Dorana) en haar aanbidder, de Joodse fruithandelaar Herr Schultz (Guus Verstraete). Inzet De Nederlandse versie van Cabaret is groots opgezet. Prachtige decors, schitterende kostuums en de bste artiesten maken van Cabaret een regel rechte sensatie. „Iedereen werkt er met hart en ziel aan", weet Lia Dorana. „De inzet is enorm. En niet alleen van de acteurs en het ballet. Ook het orkest is fantastisch en de mensen van de techniek". Voor de regie en de choreogra fie kwamen grote namen Scott Faris en Bonnie Wal ker uit Amerika Walker. Producent Joop van den Ende heeft niets aan het toeval over willen laten. Actrice Lia Dorana maakt met haar Fraulein Schneider een prachtige come back op het Nederlandse toneel, na een verblijf van bijna zeven tien jaar in Frankrijk. „Als je zo ver weg zit, hoor je alleen de negatieve verhalen. Dat jonge mensen niets willen te genwoordig, dat ze nergens zin in hebben. Maar wat ik hier meemaak, is totaal an ders. Het is een company met een gouden randje. Iedereen Marken en Theo Nijland, speelt de rol vi werkt keihard, ze vangen el kaar allemaal op, met groot gemak. Die jonge mensen ro ken niet, drinken niet, doen er van alles aan om gezond te blijven. Het is heerlijk om mee te maken, hoeveel elan en lief de ze hebben voor het vak. „Toen ik er aan begon was ik even bang dat ze me zouden beschouwen als 'dat ouwe mens'. Maar geen sprake van, ik ga heerlijk met iedereen om. We reizen veel samen, grote afstanden met de bus en het is altijd even gezellig". Voor wie de film Cabaret heeft gezien, en zich het ver haal goed herinnert, is de rol van Lia Dorana nieuw. In de film is het verhaal van Frau lein Schneider en Herr Schulz eruit gelaten; in de oorspron kelijke musical-versie is de aangrijpende liefdesgeschie denis tussen de Duitse hospita Cabaret is van dinsdag 10 april tot en met zondag 6 mei te zien in het Luxor Theater. Op zondag, behalve 15 april, is er ook een matinee. De aanvang van de avondvoor stellingen is 20.15 uur, de matinee begint om 14.00 De prijzen zijn 55, 50 en 45 gulden, op vrijdag en zater dag 60, 55 en 50 gulden. Het telefoonnummer van de kas sa is 010-413.83.26/414.17.15 en haar Joodse huurder on misbaar voor de dramatische ontwikkeling. Onder druk van het opko mend nazisme geeft Fraulein Schneider haar voorgenomen huwelijk op. „Tragisch, maar begrijpelijk tegen de achter grond van de tijd", vindt Lia Dorana. „Vooral mensen van mijn leeftijd, die de oorlog hebben meegemaakt, weten wat de gebeurtenissen voor haar hebben moeten beteke nen". De musical heeft veel ver schillende kanten, vindt Lia Dorana en dat is precies het sterke punt van de produktie. „Je kunt genieten van het de cadente vooroorlogse sfeertje in de Kit Kat Klub eb dan na de pauze zien dat er ook een keerzijde aan die lollige sfeer met blote meiden zit. Je kunt ook gewoon genieten van een schitterende show met een goed orkest en een mooi bal let. Of meenemen dat er ook nu weer racisme de kop op steekt. Voor iedereen is er wel iets uit te halen". Fascinerend Cabaret is enerzijds de wereld van de Kit Kat Klub, de we reld waar alles te koop is voor geld. Willem Nijholt als em cee, witgekalkt gezicht, rode lippen, het haar strak achter over, zingt op een even bedrei gende als fascinerende manier het bekende Money, money, money: de wereld die draait om geld, de genotzuchtige en zinneprikkelende nachtclub wereld, waarin iedereen op de vlucht is voor de werkelijk heid. Aan de andere kant is er die angstige werkelijkheid: het Berlijn van voor de oorlog, het opkomend nazisme, de dreigende crisis, de armoede en het racisme. Toch is Cabaret geen zwaar verhaal. Door de schitterende enscenering en de flitsend snelle uitvoering blijft de voorstelling in de eerste plaats een musical, waarin de thea terbezoeker zich 'Willkom men, Bienvenue, Welcome' voelt. De warme theatersfeer waarin Lia Dorana zich na vele jaren in Frankrijk weer zo thuis voelt, maakt dat iedereen zich even kan verlie zen in de wereld van 'Life is a Cabaret'. „Straks na 160 voorstellingen zal ik wel weer genieten van mijn rust", denkt Lia Dorana. „Maar ik vind het optreden wel héérlijk. Eigenlijk jammer dat je in Nederland na je 65ste niet meer verbonden kan zijn aan een groot gezelschap, zo als bijvoorbeeld het RO Thea ter. Er zijn toch altijd genoeg oudere acteurs en actrices no dig in de toneelstukken". Maria Neele Hij probeert welbe spraakt te zijn, „Ik wil me baden in je naaktheid", betoogt hij ondermeer hoogdra vend. Zij zegt alleen maar: 'O'. Twee 'rond de-veertigers': hij kok, zij serveerster in hetzelf de restaurant. Na een aantal weken om har heen gedraaid te heb ben, besluit hij de gok te wagen en haar mee uit te nemen. Ze vindt er niet veel van. Tot het op het bed aankomt. Daar gaat het prima. Wat voor hem een rede is onmiddellijk alle registers open te trekken: Dit wordt de relatie voor de rest van het leven. Zij vindt het maar niks. Teveel klap pen gehad. Lekker vrij en oké, maar dan weer ophoepelen. 'Een nacht ijs': een warme komedie met Peter Faber en Olga Zuiderhoek. „Die vrouw heeft natuurlijk groot gelijk", vindt Olga Zui derhoek persoonlijk. „Die man gedraagt zich absurd. Maar toch, na een nacht lang praten, eten en rare dingen doen is dat toch niet zo gek meer". Het is een stevig stuk. 'een nacht ijs', ook in taalge bruik. Vooral zij is nogal grof in de mond. „Zelfs in Amster dam anno 1990 lopen daar nog mensen voor weg", vertelt Zuiderhoek, grote ogen opzet tend en schouderophalend. „Het zijn met name jongeren mm 'éëk 'Amsterdammers zijn klassieker ordinair', vindt Zuiderhoek. (foto's: Peter de Kievith) onder de 20 en heel grijs, wat daar niet tegen blijkt te kun nen. Toch valt het naar mijn idee erg mee. Hij zegt iedere keer als hij iets grofs gaat zeggen eerst: 'Ex- cusez le mot'. En dan pas kut. Dat is toch humor en helemaal niet zo vreselijk?" Het stuk is van de Amerikaan se schrijver terrence McNally en speelt in New York. Jan 'Een nacht ijs' wordt op vrij dag 6 en zaterdag 7 april gespeeld in Theater 'Zuid plein. Aanvang 20.15 uur. Plaatsbewijzen kosten f28,50 en ƒ25,-. Met kor- tingspas f 25,- en f 22,-. 15 en 16 mei komen Faber en Zuiderhoek opnieuw naai Rotterdam. Ze spelen hei stuk dan in de Rotterdamse Schouwburg. Lekkere kerel „Het zijn ook echte stadsmen sen, die twee", verklaart Zui derhoek nadenkend. „Daar wordt tenminste niet zo naar je gekeken als je als geschei den vrouw een lekkere kerel mee naar huis neemt. Dat het Amsterdam is geworden is zuiver toeval. Jan en Peter bleken allebei in Amsterdam noord opgegroeid te zijn. Ver der is het absoluut niet van belang. Van mij had het Rot terdam mogen zijn. Ik vind Rotterdam te gek. Als ik met Orkater werk, met Loes Luca, doen we altijd première in Rotterdam. Zoals dat bijvoor beeld met ons stuk 'Parking' verliep. Iedere avond een volle Lantaren, groot enthousiasme en opbouwende kritiek. Die andere mentaliteit komt vol gens mij door de haven. Er zijn zoveel mensen met een andere nationaliteit die via de haven die stad aanraken. Het soort brutaliteit dat jein Rot terdam tegen komt bevalt me. Die 'lik-m'n-reet'-mentaliteit hebben Amsterdammers niet zo. Die zijn meer klassiek or dinair. Rotterdam heeft dan ook veel meer met New York gemen dan Amsterdam". 'Een nacht ijs' is een komedie waar ruimschoots om gela chen kan worden maar het moet niet Op sommige mo menten wordt het komische uiterst pijnlijk. Zuiderhoek: „Het begint met de slappe lach na het winnen en het ein digt met tanden poetsen. Daartussen gaat hij steeds stelselmatig de andere kant op dan zij aangeeft te willen. Ik herinner me van vroeger dat de jongens altijd klaagden dat meisjes al na een nacht zoveel verwachtten. Nu is het an dersom. De meisjes van nu die het stuk zien vinden vaak dat ik hem de deur uit had moeten zetten". Sneu Faber en Zuiderhoek trekken veel belangstelling en oogsten goede kritieken. „We horen en zien veel mensen die er heel prettig vandaan komen. Dat weegt ruimschoots op tegen die 7 tot 12 die eruit lopen. Ik vind dat trouwens altijd wel sneu voor die mensen. Uitein delijk hebben ze betaald. Pe ter fluistert wel eens: „Den ken die dat ze naar 'Prettig geregeld zitten te kijken". Fa ber en Zuiderhoek werken al vanaf het Werktheater regel matig samen. Recentelijk nog in Danny en Roberta en daar na met Helmert ook Werk theater Woudenberg in een stuk van Lodewijk de Boer. Toch willen ze niet als vast koppel opereren. Olga: „Tus sendoor doen we het even zo vaak met anderen. Zoals ik met Loes Luca en Peter met Petra Laseur. Het Werkthea ter zit ons nog wel in het bloed. Vooral het dicht bij de mensen willen zijn. Daarom vind ik het ook verschrikke lijk irritant als mensen in de zaal gaan zitten praten alsof ze naar de t.v. zitten te kijken. Ik ben echt geen snob maar het stoort enorm als er con stant commentaar wordt gele verd. Zoiets als ondertitels terwijl die niet nodig zijn. Vooral jongeren hebben daar een handje van. Om te gaan plassen bij voorbeeld terwijl dan een van de anderen fluis tert: „Neem voor mij een flesje chocomel mee". Als je komt kijken moet je je willen con centreren". Els Neijts Nicotine Alt Passiemuziek uit de 17e eeuw Het Ensemble Bouzignac geeft dinsdag 10 april een bij zonder passieconcert in de Oude Kerk in het Rotterdajnse Delfshaven. Niet Bach-passionen, maar passiemuziek van Cristoph Demantius en zijn tijdgenoot Heinrich Schütz staan dit maal op het programma. Het Ensemble Bouzignac legt zich toe op het stijlgetrouw uitvoeren van muziek uit de zeventiende eeuw. Het concert in Delfshaven be gint om 20.15 uur. De toe gangsprijs bedraagt 15,- en 12,50 voor houders van CJP of Pas65. De Koninklijke orkestvereni ging Symphonia onder leiding van henk Briër geeft zondag 8 april een concert in de grote hal van De Doelen. Op het programma staan wer ken van Schubert, Doppler, Hummel en Sibelius. Solisten zijn de hoboïste Nicoline Alt en de fluitiste Marloes Hak. Nicoline Alt studeerde bij Ali Groen aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag, en trad al op als soliste met het Noordelijk Philharmo- nisch Orkest. Ze was onlangs te zien in het tv-programma Jonge mensen op het concert podium. Marloes Hak studeerde dwarsfluit in Arnhem en Den Haag. Ze studeert ook zang en is werkzaam als fluitdocente. De' toegangsprijs voor het concert is 3,50. Het concert begint om 14.30 uur. 0 Inspelend op de meest re cente ontwikkelingen in het Rotterdamse media-landschap presenteert Zaal de Unie dins dag 10 april in De Kwestie eer discussie-avond over Media ir Rotterdam. De discussiepun ten zijn ongetwijfeld de voor genomen fusie van Het Vrije Volk en het Rotterdams Nieuwblad en de positie van de lokale radio en televisie in de stad. Drie hoofdredacteu ren, Gerard Krul van Het Vrije Volk, Sytze van der Zee van Het Parool en Nico Haasbroek van Radio Rijnmond, VPRO- programmamaakster Lida Iburg en gespreksleider John Jansen van Galen leggen hun standpunten over de toekomst van de media uiteen. Vanaf 20.30 uur kan men de onge twijfeld interessante discussie bijwonen aan de Mauritsweg 34. V 0 De Joe Hughes Texas Blues Band is zaterdag 7 april te gast in Jazzcentrum Thelonious. Joe Hughes is een van de abso lute meesters van de Texas Blues, een stijl die is uitgevon den door de legendarische gi tarist T-Bone Walker. Het sex tet van Joe Hughes speelt vanaf 21.00 uur. De toegangs prijs is 15 gulden. Het Pasadena Roof Orches tra treedt zondag 8 april op ii De Doelen. Het elf man sterke Engelse dansorkest speelt e repertoire van liedjes uit de jaren twintig en dertig, met composities van Duke Elling ton, Irving Berlion en Al John son. Het concert in de Grote Zaal begint om 20.15 uur. 0 Rafiuddin Khan op tabla ei Masit Khan op sarangi spelen zaterdag 7 april in De Evenaar een concert met klassieke In diase muziek. Samen met het vocalistenduo Khan Bandu, bestaande uit Sayeed Khan ei zijn broer Mohammad Rashid Khan brengen zij de traditio nele vocale duetvorm, de ju- galbandi in combinatie met sarangi. Het concert begint om 20.15 uur. Kaarten kosten 12,50 en 10,-. De Evenaar is gevestigd in het Museum voor Vokenkunde aan de Wil lemskade in Rotterdam. Cinema under siege is de ti tel van een kort festival in Theater Lantaren/Venster, dat gewijd is aan de Zuidafrikaan- se film. Het festival toont een selectie van films uit het jaar lijkse filmfestival van The Weekly Mail, een weekblad in Johannesburg en Kaapstad. Het zijn films van Zuidafri- kaanse filmmakers die zich j niet storen aan de gecensu reerde filmcultuur van hun land. Het festival speelt zich af van vrijdag 6 tot en met don derdag 12 april. 0 De Kersentuin van Tsjechov is een van de klassiekers v het toneelrepertoire, een stuk dat 85 jaar na de première door het Nationale Toneel op de planken wordt gezet. Het Nationale Toneel heeft in zijn versie van De Kersentuin vol gens de kritieken een balans gevonden tussen humor en tra giek. De Kersentuin is te zien in de gr^te zaal van de Rotter damse Schouwburg op zater dag 7 april. Aanvang 20.15

De Havenloods | 1990 | | pagina 15