650 jaar bouwen en wonen op een spons Stadsvernieuwing als experimentele projecten DE HAVENLOOPS HET ZUIDEN Rotterdam Stadstimmeren door de eeuwen heen ■Ml Betalen met de Porter PAGINA OM TE BEWAREN Tweedaags symposium 'Vrouwen in Verzet' Wandelroute Herinnering aan Zweeds wittebrood Conflicten op foto's Watersportweekeinde op de Kralingse Plas Rotterdam 1990 is een feest ter gelegenheid van het 650-jarig bestaan van de stad, maar ook van vijftig jaar wederopbouw. Het is vanzelfsprekend dat juist in mei de meeste aandacht uitgaat naar de gevolgen van de oorlog. De Vredesmanifestatie neemt dan ook de meeste plaats in op het programma van mei; daarover is al het nodige geschreven. Maar er gebeurt zoveel meer, bijvoorbeeld de zeer grote manifestatie Stadstimmeren, die op 19 mei begint. ROTTERDAM Rot terdam is in de ogen van velen synoniem met bouwen. De laatse de cennia staan vooral in het teken van de weder opbouw, de aanleg van havens, de metro en de stadsuitleg. Maar het bouwen zit de Rotter dammers al eeuwen lang in het bloed. Dat 'Stad stimmeren' is het thema van de manifestatie die op 19 mei wordt ge opend in de hal van de Holland Amerika Lijn op de Wilhelminapier. Bij het gemeentebestuur van de kleine groeiende stad ont stond eeuwen geleden de be hoefte aan een eigen timmer man, de stadstimmerman. Deze functie groeide uit tot die van stadsarchitect en later tot directeur van de Dienst Stadsontwikkeling. Het Stad stimmeren is zo door de eeu-. wen heen verweven met de ontwikkeling van de stad. De Manifestatie Stadstimme ren bestaat uit vier onderde len: allereerst is er de tentoon stelling 650 jaar Rotterdam Stad, dan zijn er de presenta tie van 21 stadsvernieuwings projecten, de Rotterdamse Bouwdagen en onder de noe mer Confrontaties verschil lende bijeenkomsten. Dat al les vindt plaats in de Aan komst- en vertrekhal van de HAL op de Wilhelminapier. De ruimte is bijzonder ge schikt voor dergelijke grote manifestaties en vanwege haar ligging in het bijzonder voor Stadstimmeren. Uitein delijk zal daar de grote stede lijke ontwikkeling van de ja ren '90 gaan plaatsvinden met de sprong van het stadscen trum over de rivier. Het grootste deel Tijdlijn wordt in beslag genomen door de tentoonstelling. Met het hedendaagse Rotterdam als uitgansgpunt wordt de bezoe ker langs een 'tijdlijn' terug gevoerd tot 1340. In vogel vlucht wordt de steeds veran derende stad getoond, waarbij wordt stilgestaan bij zes pe rioden waarop Rotterdam weer een 'andere' stad is. Na deze inleidende tentoonstel ling wordt middels zeven the ma's een beeld gegeven van de wijze waarop de Rotterdam mes wonen en leven. De stad is gebouwd in een del ta en het eerste thema laat zien hoe de dagelijkse prak tijk wordt getekend door vin dingrijkheid. Ook het gevecht met de slappe veengrond wordt belicht en de proble men die de stadsarchitecten daarmee hadden. Het vierde thema behandelt de constante, aanpassingen van de stad aan de eisen van de tijd en de ge daantewisselingen die daar het gevolg van zijn. De econo mie van de stad, de immigra tiestroom door de eeuwen heen en de huisvesting zijn de andere onderwerpen die aan de orde komen. Met Stadstimmeren willen de organisatoren vooral de be zoekers confronteren met de sfeer en hen die laten beleven. Daartoe zijn bijvoorbeeld ver schillende woningtypen nage bouwd, geeft een rioolpijp toegang tot het ondergrondse Rotterdam en zijn er tal van audio-visuele en computerop stellingen. Een fraaie catalo gus biedt de nodige aanvul lende informatie aan de be zoeker. i wandeling door de blik op het Rotterdam van vandaag. De Manifestatie Stadstim meren, die van 19 mei tot en met 21 oktober wordt ge houden, is ondergebracht in de hal van de Holland Ame rika Lijn op de Wilhelmina pier. Voor de bezoekers die met de auto komen is er een parkeerterrein aangelegd. Verder is de pier te bereiken met het openbaar vervoer: met de metro vanaf station Rijnhaven en met de bussen 49, 66 en 77. Veerboot Tijdens de tentoonstelling verzorgt de Spido een non stop verbindingen vanaf de kop van de Leuvehaven met de Wilhelminapier. Prijzen Een toegangskaartje voor Stadstimmeren kost f. 6,50; kinderen van 3 tot 11 jaar betalen f. 4,50 en houders van een CJP, een Museum kaart en 65-pluskaart beta len f. 5,50. Groepen vanaf 25 personen krijgen 10 procent korting. Een kaartje voor de veerboot kost f. 1,50. Het is mogelijk een combi- natiekaart bij de Spido te verkrijgen. Deze kaart com bineert een bezoek aan de tentoonstelling met een ha- venrondvaart van vijf kwar tier. 'Stadstimmeren' in de HAL-hal. Op de tentoonstelling Stadstimmeren is een spe ciale deelexpositie gewijd aan de Rotterdamse stads vernieuwing in de vorm van 21 projecten. In het kader van de manifes tatie zijn er plannen ontwik keld voor 21 experimentele stadsvemieuwingsprojecten in Rotterdam. Deze plannen zijn tot stand gekomen door samenwerking van architec ten, bouwers, beleggers en de betreffende projectgroepen. Het is de bedoeling met de projecten een meerwaarde te geven aan de locaties. Daarbij is steeds in gedachte gehou den dat de projecten in 1990 ook daadwerkelijk in uitvoe ring zouden worden genomen. Met deze aanpak wordt vorm gegeven aan het gemeentelijke beleid zoals dat in de nota 'Vernieuwing van de Stads vernieuwing' is geformuleerd. Clusters De 21 projecten worden in clusters gepresenteerd. Van 11 juni tot 15 juli zijn te zien: Welschen 7 in Overschie, Spangen-oost, Mathenesser- plein, Aelbrechtskade, Sa muel Muilerplein, Kop van de Nieuwe Binnenweg en de GEB-driehoek. Daarna ko men tot 19 augustus Prinsen land en DWL-terrein aan bod. Van 20 augustus tot 23 sep tember is er aandacht voor het Bedrijvenhof Vierhavenge- bied, Delfshaven Buitendijks, de Nieuwe Binnenweg en Spangen Zuid. De projecten op Zuid, te weten Winkelei land Polderbuurt, Putselaan, Pantserkegel, Oleanderbuurt, de Kossel en Kiefhoek, zijn te zien van 24 september tot 21 oktober en tenslotte is er van 8 tot 21 oktober nog een presen tatie van studentenplannen voor Wrolaw in Polen. Het jarige Rotterdam heeft sinds maandag 9 april z'n te eigen betaalmiddel, de Porter. De speciale munt werd die dag officieel inge voerd met de aankoop van de eerste exemplaren door minister Kok van Financiën en burgemeester Peper van Rotterdam. De Porter, die een waarde heeft van vijf gulden, kan alleen in het feestjaar 1990 als betaal middel worden gebruikt. De Rotterdamsche Bank- iersvereeniging heeft het ini tiatief genomen voor de uit gifte van de Porter, een kan- telmunt die gemakkelijk van een glad oppervlak op te pakken is. De opbrengst van de penningenactie komt ten goede aan de Stichting Rot terdam 1990 om de diverse festiviteiten te bekostigen en aan het Rotterdamse Sophia Kinderziekenhuis. De Por ter, ontworpen door Cle mens Zijlmans, is te koop bij alle banken in de Maasstad. Voor de naam Porter is kozen omdat die een duide lijke verwijzing is naar Rot terdam als havenstad. Dui delijk is de associatie met haven (port) en met drager of sjouwer (porter). De voor kant van de munt toont de Willemsbrug en de oude spoorbrug, de andere zijde is een grafische weergave van de Rotterdamse haven. Behalve de betaalpenning heeft 's Rijks Munt ook zwa re gouden, zilveren en bron zen exemplaren van de enige echte Rotterdamse gedenk munten zijn per stuk te koop, maar ook in een cas sette voor een prijs van 650 gulden. Regelmatig zal in De Havenloods en Het Zuiden het Rotterdam 1990 programma van de komende weken afge drukt worden, aangevuld met informatie over bepaalde manifestaties. Wie deze en de volgende pagina's bewaart krijgt een vrijwel compleet overzicht van alle festiviteiten in dit jubileumjaar 1990. In de Burgerzaal van het Rot terdamse stadhuis vindt op donderdag 17 en vrijdag 18 mei het symposium 'Vrouwen in Verzet-Vrouwenverzet' plaats. Doel van het symposi um is de internationale pro blematiek van oorlog en vrede aan de orde te stellen vanuit de optiek van vrouwen. Op donderdag 17 mei staan vrouwen in verzet vroeger en nu, hier en daar, centraal. Aan het woord komen vrouwen die tijdens de tweede wereldoor log verzet pleegden en vrou wen die heden ten dage strij den tegen dictatoriale regi mes. Het thema 'vrouwen in verzet' wordt de dag daarop dichter bij huis gebracht. Dan gaat het om de meest recente ontwikkelingen in de vrou wenbeweging en mogelijke strategieën voor de nabije toe symposium kan men terecht op werkdagen tussen 09.00 en 13.00 uur bij de Rotterdamse Vrouwenraad (4333100) en WEP International (4360166). Voor meer infor,atie o r het ROTTERDAM Rotterdam heeft sinds maandag 9 april een toeristische wandelroute. Met behulp van een walkman kan men bekende en minder bekende plekjes van de Maas stad verkennen. Het walkmanpróject is ont wikkeld in het kader van het 650-jarig bestaan van de stad. Tijdens de tocht is er veel aan dacht voor nieuwe projecten, zoals Rotterdam Waterstad. Het VW hoopt met dit project 'in positieve zin te kunnen bij dragen aan de versterking van het nieuwe elan van de stad'. In dit Rotterdamse herden kingsjaar is er bijzonder veel aandacht voor het feit dat een halve eeuw geleden Neder land werd overspoeld door het oorlogsgeweld en voor het verwoestende bombardement van de stad. Daarmee komen de herden kingen op 4 mei en de viering van de bevrijding op zaterdag 5 mei wat op de achtergrond. Toch staan er voor 5 mei tal van bijzondere evenementen op het programma. Zo zal er 's middags een défilé plaatsvin den van de Coolsingel naar de Boompjes waar dan diverse optredens zijn. Op de Coolsin gel wordt 's middags een vre- desvuur ontstoken en 's mor gens vertrekt er een convooi van ongeveer 50 legervoertui gen naar vijftien lokaties in de stad om er voedselpakketten te droppen. In een van de volgende uitga ven van deze krant komen we uitgebreid op het 5-meipro- gramma terug. Het Zweedse wittebrood zal in de voedselpakket, die op 5 mei worden uitgedeeld, niet ontbreken. In 1945 werd dit brood onder politie-bewaking gedistribueerd, zoals op deze foto van de heer W. van Helden, die daar destijds mee belast was, is te zien. 'Confrontaties'. Dat is de titel van de fototentoonstelling die van 4 mei tot en met 2 juni te zien is in de Laurenskerk. De tentoonstelling laat Neder landse fotografen en hun be trokkenheid bij nationale en internationale conflicten zien. De Internationale Vredesma nifestatie Rotterdam, die in mei plaatsvindt, is aanleiding voor deze expositie. Het gaat niet om een overzicht van oor logsfotografie in de vorm van nieuwsfoto's, maar om foto's die de gevolgen in beeld bren gen van geweld en onrecht in het dagelijks leven tijdens oorlogen. In totaal zijn er zo'n tweehonderd foto's te zien. De expositie is geopend van dins dag tot en met zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. De toe- n er zeilwedstrijden op het programma. Op de Kralingse Plas wordt in het weekeinde van 18, 19 en 20 mei een watersport spektakel gehouden waar aan alle daar gevestigde wa tersportverenigingen zullen deelnemen. Ook dit is een activiteit in het kader van 'Rotterdam 1990'. De officiële opening is op vrijdag 18 mei om 20.00 uur, gevolgd door een vloot- schouw. Het programma gaat vervolgens tot 02.00 uur 's nachts door. Vermeldens waardig zijn naast diverse watersportactiviteiten als zeilwedstrijden en motor bootvaren, een watersport modeshow, een zeskamp en demonstraties. Ook is er een programma voor kinderen tijdens de zaterdag. Ook dan duurt het programma lang, namelijk van 09.00 tot 02.00 uur. Schepen zullen 's avonds verlicht zijn en er is vuurwerk. 's Zondags wordt het geheel feestelijk afgesloten met het zogeheten Admiraalvaren, waarbij premier Lubbers als admiraal optreedt. Vanaf 16.00 uur woont hij de festi viteiten bij. Het publiek kan de activiteiten het best vanaf de oevers van de Kralingse Plas volgen. Openingstijden 18-5: 20.00-02.00 uur; 19-5: 09.00-02.00 uur; 20-5: 07.00- 18.30 uur. In de maand mei staan de volgende publieks-activiteiten, die in het kader van Rotterdam 1990 worden georgani seerd, op het programma. (Dit programma-overzicht is gebaseerd op de laatst be kende gegevens; eventuele tussentijdse wijzigingen zijn niet uit te sluiten) I mei t/m 30 september Even Anders De wijkgebouwen in Afrikaanderwijk, Hoogvliet, Om moord, Crooswijk en Bospolder zijn deze zomer 'Even Anders', waarbij verschillende culturen worden belicht door middel van theater, feesten en tentoonstellingen. 9 t/m 17 mei Verenigde Spaarbank Schaaktoernooi Het Spaarbank-kantoor aan de Botersloot wordt het strijdtoneel van topschakers. II t/m 20 mei Rotterdamse Akkoorden Op 11 en 12 mei en 18, 19 en 20 mei staan er op verschil lende lokaties zo'n 150 optredens op het programma van Rotterdamse popgroepen. 4, 5 en 6 mei Vredesmarsen De Rotterdamse Wandelsportvereniging organiseert dag tochten van 5, 10, 15, 25 en 45 km langs plaatsen waar de oorlog duidelijke sporen heeft achtergelaten. Startpunt is het IMAX-theater. Er is ook een nachttocht van 75 km vanaf het Vredespaleis in Den Haag naar Rotterdam. Inlichtingen via de num mers: 477 71 34 of 426 16 53. 4 mei t/m 2 juni Fototentoonstelling Confrontaties Deze tentoonstelling in het kader van de Vredesmanifes tatie toont de betrokkenheid van Nederlandse fotografen bij internationale conflicten. Te zien in de Larenskerk van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. 4 mei t/m 2 september 'Verwoeste steden' In het Historisch Museum (Schielandshuis) wordt de ver woesting van de Europese steden Rotterdam, Coventry en Dresden getoond, alsmede de plannen en de uitvoering van de wederopbouw. De openingstijden zijn dinsdag t/m zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 13.00 tot 17.00 uur. 8 t/m 18 mei Poetry Internationaal Huge de Groot 5.G. Hugo de Groot organiseert samen met scholen uit negen andere gebombardeerde steden een culturele mani festatie bestaande uit het voordragen van gedichten van de leerlingen, dans en muziek. 10 mei Herdenking Maasbruggen Bij de toenmalige inkwartieringsadressen aan de Meckel- burglaan, Gordelweg en Martinus Steijnstraat worden plaquettes onthuld, bij het Mariniersmonument aan de het Oostplein volgt een bloemenhulde en bij de Willems brug een kranslegging. Dat alles vindt plaats tussen 10.00 en 13.00 uur. 12 mei Europa Cup der Havensteden Rotterdam, Amsterdam, Bremen, Bremershaven, Basel, Straatsburg, Bergen, Kopenhagen, Hamburg, Esbjerg, Emmerich, Duisburg Kickers, RTV Duisburg en Mann heim nemen deel aan het voetbaltoernooi op het sport complex Varkenoord. 12 en 13 mei Jubileum Kringwandeltocht Wandeltocht van 10 tot 50 km ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de Wandelsportkring voor Rotterdam en omgeving. Start vanaf buurthuis Charloisse Poort aan de Katendrechtse Lagedijk. Inlichtingen via telefoon 414 28 63 of 458 06 89. 13 mei Herdenkingsdienst Om 10.00 uur begint in de Laurenskerk een Oecumenische herdenkingsdienst en met muzikale medewerking van de organist J. Lemckert en de Cantorij van de Dominicus- kerk. Concert Om 15.00 uur is er in de Laurenskerk een uitvoering van het War Requiem van Benjamin Britten door het Laurens- cantorij, koor en orkest van het rotterdams Conservatori um, het Rotterdams Jongenskoor en met de solisten Ro bert Holl, Nico van der Meel, Miranda van Kralingen en Tijn van Eijk. Kaarten kosten f. 12,50, kinderen f. 7,50 en CJP/65+ f. 10,- 14 mei Kranslegging in Crooswijk Ter nagedachtenis aan de (burger)slachtoffers van het bombardement is er om 9.00 uur een kranslegging op de begraafplaats van Crooswijk. Plechtige herdenking Plechtige herdenking in de Sint Laurenskerk met promi nente sprekers over het onderwerp vrede, ontspanning en gerechtigheid. De aanvang is om 10.30 uur. Stille tocht naar Zadkine Om 12.30 uur vertrekt er een stille tocht vanaf de Lau renskerk naar het beeld De verwoeste stad van Zadkine waar door delegaties van partnersteden kransen worden gelegd. Tijdens de toch zullen de klokken van alle kerken in de binnenstad luiden. Galaconcert Rotterdams Philharmonisch Orkest in De Doelen 15 mei Rotterdam Proclamatie Ondertekening van de Rotterdam Proclamatie opgesteld f door de Commissie Vredesmanifestatie i.s.m. prof. Jan Tinbergen. Hiermee wordt opgeroepen tot versterking van de Verenigde Naties en door wereldwijde samenwer king tussen volkeren oorlog te voorkomen. De besloten plechtigheid vindt plaats in de Burgerzaal van het stadhuis tussen 14.00 en 17.00 uur. 18 t/m 20 mei Watersport Weekend Kralingse Plas 1990 De Kralingse Plas is een weekend lang voor allerlei watersportactiviteiten met vele demonstraties en wed strijden, een vlootschouw, Admiraliteitsvaren en een wa tersport zeskamp. Verder is veel show en amusement en tot slot een groot vuurwerk. (meer informatie elders op deze pagina) Boogie en Blues-festival Rond de Oude Haven wordt wederom het Dommelsch Boogie Blues-festival gehouden op vijf buitenpodia. Tot de optredende artiesten behoren Jaap Dekkr, Rob Hoeke, Oscar benton Blues Band, Blues Spirit, The Mill Band en vele anderen. De toegang is gratis. 19 mei t/m 21 oktober In de Aankomst- en Vertrekhal van de Holland Amerika Lijn op de Wilhelminakade is een dynamische publiek stentoonstelling ingericht over de ontwikkeling van 650 jaar Rotterdam (meer informatie elders op deze pagina) 19 mei t/m 26 augustus Istanbul Festival Turk-Nederlandse ontmoetingen in de vorm van activitei ten als optredens van Turkse artisten, toneel, poppenspel, kinderprogramma's, straatverkopers, ambachtslieden, straatbioscoop, een theehuis en een Ooosterse Bazaar. En dat alles op verschillende tijden op het plein naast het Museum voor Volkenkunde. 20 mei t/m 1 juni Klassiek in Rivoli Studenten van de klasieke afdeling van het Rotterdams Conservatorium geven zes concerten op de Müllerpier. De concerten vinden plaats op: 20 en 27 mei en op 3, 10, 24 juni en 1 juli. De aanvang is telkens om 12.00 uur. Om de concerten bij te wonen dient men een kaartje voor de pier te kopen F. 2,50.

De Havenloods | 1990 | | pagina 9